Binnenland. polder, doch eer daar hulp aanwezig was, kon men niets meer doen dan voorberei dende maatregelen nemen. En eindelijk is ook een gat gevallen in de kade van den Lagen weg, waardoor een gedeelte van Waspik in gevaar is gekomen. Het bestuur dier gemeente confereerde reeds met het polderbestuur. Genderen. Woensdagmiddag reed de heer Doedeyns uit Heusden met zijn auto in de richting Heusden over de brug van het kanaaltje alhier en kwam, doordat hij de bocht te groot nam, naast den weg, waardoor de auto verzakte en niet weer op den weg wist te komen. Gelukkig passeerde echter juist een Ford- Truck van De Graaff uit Meeuwen, welke deze er direct voorspande en met een ruk weder op den weg bracht. Herpt. Zondag kwamen bestuur en leden der harmonie «de Eendracht* bijeen in de zaal van J. Verhoeven om afscheid te nemen van den directeur, den heer Van den Broek, die zeven jaar aan het hoofd van het muziekkorps heeft gestaan. De burgemeester, beschermheer der har monie had bericht van verhindering gezonden. Nadat onder leiding van den nieuwen directeur, den heer P. den Man een paar flinke marschen waren ten gehoore ge bracht nam de president der harmonie de keer J. M. Buys het woord. Spr. ver klaarde dat men zich bij de beslissing van den heer Van den Broek moest neerleggen toen zyn verzoek om ontslag kwam. Hy bracht hem dank voor alles wat hij ge durende zeven jaar geheel belangeloos voor de harmonie gedaan heeft. Hij wees erop dat de heer Van den Broek met ijver, opoffering en succes den dirigeerstok heeft gehanteerd. De diploma's en medail les zullen van dat succes blijven getuigen. Ook als bestuurslid heeft de heer v. d. Broek zich met groote nauwgezetheid van zijn taak gekweten bij de behartiging der belangen van de harmonie. Daarvoor bracht spr. oprechten dank. Als blyk van waar deering had de vereeniging besloten den scheidenden directeur tot eere-lid te be noemen. Als blyvend aandenken bood spr. voorts een leuningstoel aan, die hem moge herinneren aan de dankbaarheid der har monie. Met de beste wenschen eindigde de voorzitter zijn toespraak. Nadat de harmonie een «Lang zal hy leven* gespeeld had, sprak de heer Van den Broekhy verzekerde dat deze by- eenkomst een verrassing is welke hy niet verwacht had. Den hem toegezwaaiden lof achtte4»y niet verdiend. Wel is waar heeft hij zijn best gedaan en zijn er suc cessen bereikt, doch dat is voor het groot ste deel te danken aan de leden, die bui tengewoon gestudeerd hebben en trouw de repetities hebben bijgewoond. Spr. hoopte dat de aangename geest die steeds tusschen directeur en leden heeft bestaan gehandhaafd zal blyven Hij zeide met te meer genoegen afscheid te kunnen nemen pmdat de nieuwe directeur op muzikaal gebied meer presteert dan hij. Gaarne aanvaardde hij het eere-lidmaatschap, ver zekerend met de harmonie te zullen blij ven meeleven. Voor het hem aangeboden cadeau toonde spr. zich zeer erkentelijk. Ten slotte sprak hij de hoop uit dat de harmonie onder haar nieuwen directeur in groei en bloei zal toenemen. Daarmede was de afseheidsplechtigheid ten einde. staren. De zuster nam haar werk en ging naast hem bij de tafel zitten. Zeg zuster,..,, vroeg Claudinet in eens, toen ik nog heel jong was, heeft u me geleerd ,dat liegen heel slecht was. Dat is het ook, mijn jongen, lie gen is een groote zonde. lederen keer als je liegt, doe je kwaad. Dat is maar gekheid, antwoordde Claudinet, de schouders ophalend, want cr zijn goede en slechte leu gens. Neen, een leugen is altijd slecht. Zeg dat niet, luister eens zusier, ging hij voort, terwijl" hij zijn hoofd je tegen haar knie liet rusten, ik ken een dame... u kent haar ook..., en op een dag wandelt zij buiten en kaapt een arme jongen haar portemonnaie. De veldwachter komt aanloopen, de zakken van den jongen wordendoor- zocht en de portemonnaie wordt ge vonden. Natuurlijk zou de jongen in de gevangenis komen, maar de dame zeide opeens: Die portemonnaie is niet van mij, die behoort aan het kind. En toen heeft men hem los gelaten en hij heeft nooit meer ge stolen. Dat was toch ook een leugen, maar ik geloof niet ,dat God daar boos om geweest kan zijn. Ja,.,., er zijn enkele gevallen.... Nu wie denkt u dat die dame was? Dat was mijn mama de Kerlor, zeide hij met een lichte aarzeling, en die zou u toch geen slechte leu genaarster noemen. En ze heeft toch een veel grooter leugen gezegd, ging Land van Altena. Na verschillende besprekingen is door den Bond van Melk veehouders en de Melkhandel overeenge- komen, dat de melkprijsverlaging van 1 ct. per Liter, niet op 5 Maart doch op 8 Maart zou ingaan, terwijl tot 31 Maart a.s. geen prijsverandering meer zal plaats hebben. Nieuwendijk. In de afgeloopen week bieldt de Eiervereeniging «Nieuwendijk en Omstreken* hare jaarvergadering. Als spreker trad op de heer H. C. Kruyt leeraar Pluimveeteelt te Spijk by Gorinchem. Op duidelijke en aanschouwelijke wyze han delde hij over «De huisvesting en verpleging van ons Pluimvee*. Met aandacht werd de spreker gevolgd, die zijn gehoor wist te boeien en vele nuttige wenken gaf in verband met de pluimveeteelt. De secre taris bracht verslag uit over den stand der zaken, waaruit bleek dat de vereeniging in ledental toenam en dat het vorige jaar ruim 336.000 eieren waren verzonden. In de plaats van den beer W. Snoek, een der mede-oprichters en bestuurslid der vereeniging, die het afgeloopen jaar door den dood werd weggenomen, werd C. de Bok gekozen. De voorzitter dankte den spreker voor zijn leerzaam onderwerp, en de aanwezige leden voor hunne belangstelling. Deze week werden naar de Rotterdamsche Consumptieveiling 10608 eieren verzonden, Men besteedde voor groote f 6.75, voor kleine f 5.60, voor eendeneieren f 6.60, voor ganzeneieren f20.-- per 100 stuks. Door de zuivelfabriek «Altena* alhier is enkele bunders land aangekocht, waar heen het vuile water der fabriek zal wor den heengeleid. Dit is een uitkomst voor vele bewoners die het drinkwater uit de Alm moeten gebruiken. Zaterdagavond, 13 Maart, om 7 uur zal in de consistorie de voorjaarsledenver gadering der schoolvereeniging gehouden worden. De secretaris en penningmeester zullen dan hun jaarverslag uitbrengen. Het hoofd der school hoopt een gedeelte van den schoolstryd te behandelen. De opbrengst van den verkoop van bloempjes voor de Oostenryksche kerken bedroeg f 19.62. Oudendijk. Door bemiddeling van de landbouwvereeniging «Samenwerking* zul len op kosten van een paar handelaars in kunstmest, dit jaar proeven worden ge nomen met het uitstrooien van kalkstikstof en norge-salpeter. Well. J.L Vrijdagavond hield de Chr. Hist. Kiesvereeniging alhier haar jaarver gadering. Doordat een 2-tal andere bij eenkomsten op denzelfden avond gehouden werden, was de opkomst der leden zeer gering. De voorz. opende de byeenkomst op de gebruikelijke w|jze, sprak een kori openings woord, en verleende het woord vervolgens aan den secretaris tot lezen der notulen en het jaarverslag. Beide werden onver anderd vastgesteld. De penningmeester, verslag uitbrengende, had den dank der vergadering in ontvaDgst te nemen voor zyn nauwkeurig beheer der gelden. De kas sloot met een batig saldo. De aftr. secretaris, de heer P. van Hees, werd nu met bijna algemeene stemmen herkozen. De herkozene nam de benoe- aan. hij voort, maar die was nog minder slecht dan de vorige. Zij heeft mij verteld, dat ik haar kleine jongen was, het broertje van Fanfan... Dat is niet waar... Zij heeft zich vergist, Fanfan is haar kind... ik niet,... Zij heeft het maar gezegd om mij geen verdriet te doen. Ik ben in elk geval zoo blij ,dat Fanfan het is, als het eens een ander geweest was... Maar ik zou toch zoo graag haar kleine jongen geweest zijn. Huil niet zoo, mijn beste jongen, zeide zuster Simplice, terwijl zij het kind dat bitter snikte, in haar armen nam. Zoo'n mooie lieve mama, die was niet voor mij bestemd, zuchtte het arme ventje. Het is zoo ongelukkig dat de mijne dood is. Zij was zoo dikwijls dronken, maar zij was toch mijn heusche moeder. Een heftige hoestbui belette hem verder te gaan. Toen deze wat be daard was, zeide het ongelukkige kind met gebroken stem: Ik zal wel gauw bij mijn moeder zijn, datvoel ik wel. De zuster streelde zijn magere handen. 1 ■Gelooft u, dat jk naar het Para dijs zal gaan, zuster? vroeg hij. Ik ben toch niet zoo erg ondeugend geweest, want wat ik bij de Slak deed, daar werd ik toe gedwongen. U is zoo goed met onzen lieven Heer, wat U Hem vraagt, zal hij niet weigeren. U zal het Hem vra gen, niet waar? In dé rondvraag kwam dé kwéstié «Gezantschap bij den Pauselijken Stoel* ter sprake. De voorzitter lichtte verschil lende punten nader toe. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de bijeenkomst met dankzegging. Waalwijk. Op de aanbesteding van een huis voor rekening van den heer A. van Mier, gehouden in het café van den heer P. van Daelen door het architecten bureau 'van Ree en Bossaerts, werd inge schreven als volgt C. Michael, Vrijh.-Capeile. f 7.455 A. Kramer, Genderen f6 993 A. Vermeer, Waalwijk f6.681 C. Timmermans, Sprang f 5.932 J. Nieuwenhuizen, Sprang f 5.670 F. Pennings, St. M,-Gestel f 5.496 Aan den laagsten inschryver is het werk gegund. Door de Provinciale Regelingscom missie voor de Paardenfokkerij in Noord brabant is besloten, dat de keuringen van merriën van 2 en 3 jaar, van 4 tot 8 jaar en van 9 jaar en ouder, in 1926 al hier zal gehouden worden voor het type tuigpaard op 20 Mei om 40 uur vm. De aangifte voor de keuring moet ge schieden voor 27 April a.s. Aan premiëo en bydragen wordt f 2500 uitgeloofd. De keuring van hengsten met afstam melingen zal dit jaar alhier gehouden worden op 16 Juli om 10 uur vm. De aangifte moet plaats hebben voor 22 Juni a.s Waspik. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werden uit den werkwinkel van den heer A. de Graauw twee heeren- fietsen gestolen. Door de politie werd een looper gevonden. Vermoedelyk is de dief of zyn de dieven door een rsam binnen gekomen en met de fietsen door de deur verdwenen. Dinsdag werd in het Provinciaal Gouvernementsgebouw te 's Bosch aanbe steed Bestek 48. Vervangen steenslagbaan door klein plaveisel op een gedeelte van den provincialen weg van Waspik over 's Gra- veraoer naar Oosterhout tusschen K.M 7.879 en K.M. 8.279. Begrooting f 11.750 N.V. My. uitvoering v. Burger en Waterbouwkundige werken te Willemstad f12.297 H. Gelzing, Roosendaal f42.186 Math. Bakkeren te Prinsenhage Zweedsche graniet f 42.350 Th. Blijleven Azn. te Made f 11.965 My. Wegenbouw te Utrecht f 11 685 Jos. Meulenberg te Heerlen f13.200 J. Heymans te Rosmalen Grauwakker f 11.680 Zweedsch graniet f 11.990 Otto Langen te Made Zweedsch graniet f 11.500 Jos. van den Heuzel te Made Grauwakker f 12 650 Mart. Vissers te Drunen Grauwakker f 12.490 Jac. H. v. d. Ven te Vlissingen doloriet f13.610 Grauwakker f 13 370 Zweedsch graniet f 13.130 Wondrichem. Voor de land- en tuin- bouwvereeniging «Land van Altena« wordt deze week een scheepslading sparren ver wacht, om onder te leden te worden af gegeven. Ook het depót voor kunstmest stoffen heeft reeds een flink debiet. Zeker, mijn lieveling. Heeft u er een denkbeeld van, hoe het er in het Paradijs uitziet], zus ter, vroeg hij. Ik zie dat alles inliet vuur. Het moet er zoo prachtig zijn, allemaal mooie kleuren en zoo lek ker warm altijd, en daar hebben alle kinderen hun moeder, nietwaar. Zoo zat hij eenigen tijd te praten en viel toen tegen zuster Simplice's knie aangeleund in slaap. Na een uur werd hij plotseling wakker. Luister eens, riep hij, terwijl hij overeind sprong, een rijtuig. Er loopt iemand in den tuin. Hij ging naar het raam, deed het open en slaakte een kreet van vreug de. Daar is Fanfan terug. Weldra was Fanfan dan ook door het raam geklommen en lag in de armen van Claudinet. Ben je daar eindelijk, ouwe jon gen, ik heb zoo naar je verlangd, zeide het zieke ventje. Èn papa? Papa heb ik gevonden. Zuster Simplice stond er intus- schen bij, geheel verstomd, want zij begreep niets van het gesprek. Wat beteekent dat? Wat is toch gebeurd vroeg zjj angstig. Waar kom je vandaan kind, zeide zij tot Fanfan. En wat is er met uw papa? Ja, als u eens wist waar ik van daan kwam. Ik kom uit een roovers- hol en heb geroofd, zei Fanfan. Geroofd? Ja zeker, zeide Claudinet. Hij Ernstige vechtpartij met de Haagsche politie. Dinsdagnacht omstreeks 12 uur werd de politie te Den Haag ge waarschuwd dat er een ernstige vechtpartij plaats had op het Spui tusschen burgers onderling. Toen vijf agenten ter plaatse kwa men, bleek dat men inderdaad met 'n ernstig geval van ordeverstoring te doen had. Een groote menschenmas- sa was op de been en er werden ste vige klappen uitgedeeld. Daar de straat opengebroken was hadden de vechtersbazen de steenen maar voor het grijpen. De oorzaak van de vechtpartij is onbekend ge bleven. Een agent, die reeds eerder ter plaatse was, kwam tusschen de menigte in gedrang en moest door zijn collega's ontzet worden. Toen weer nieuwe assistentie was aangekomen, werd het publiek ge sommeerd uiteen te gaan. In plaats van aan dit hevel gehoor te geven], maakte men zich gereed tot den strijd en weldra werden de agenten door het publiek met steenen ge gooid. Toen vond de politie het ge noeg en werd bevel gegeven met de wapens het publiek uiteen te jagen. Te midden van het tumult is het aan de politie nog gelukt vier van de ergste vechtersbazen te arresteeren. Zij zijn op heeterdaad betrapt, toen zij politieagenten en burgers mis handelden. Het zijn twee broeders 21 en 23 jaar oud, wonende Lam groen, en twee andere broeders 34 enl!32 jaar, wonende in de v. jd. Duijn- straat. Zij zijn door de politie in be waring gesteld. Een der agenten kreeg een steen tegen het hoofd, waardoor hij eeni- ge verwondingen opliep. Hij kan zijn gewonen dienst echter weer doen. Nadat de menschenmenigte uiteen was gedreven, was de orde vrij spoe dig hersteld. o Vier personen verdronken. Dinsdagmiddag is het Rijnschip „Stormpolder" op de rivier de Maas te Rotterdam vol water geloopen en gezonken. De eerste matroos de 23- jarige C. T. H. de Bruijn uit Nijme gen, sprong in de jol en wist zich op die manier te redden. De tweede ma troos, de 19-jarige A. Thijssen uit Ileum en, viel overboord en werd door de sleepboot de Vecht opge pikt. De schipper geraakte eveneens te water. Hij wist een stuk hout te grijpen en zich daardoor drijvende te houden. Hij is later door de Vecht aan boord genomen. De schippers vrouw, de 32-jarigé B. Hartsuiker snelde naar de roef om de kinderen er uit te halen. Juist toen zij binnen was, kapseisde de Stormpolder over- bakboord. De deur van de roef is aan bakboordzijde en gaat naar bui ten open. Dientengevolge werd deze deur door het water dicht geperst en konden de vrouw en de kinderen er niet meer tijdig uitkomen, zoodat allen verdronken. In de roef waren behalve de schippersvrouw het 5- jarige dochtertje Jantien Trijntje, liet 3-jarig zoontje Rijnder en het 3-jarig neefje, dat tijdelijk aan boord was, Johan Hartsuiker. o—- Berooving. Maandagavond is te Amsterdam een 82-jarige man, die een geld trom mel bij zich had met f 6500, die hij heeft geroofd niet hetzelfde doel als mama heeft gejokt. Toe lieve zus ter, ga mama halen, gauw. Zuster Simplice begreep er niets van, maar ze deed wat haar ge vraagd werd. Je hadt me haast niet meer terug gezien, riep Fanfan uit, toen zij al leen waren. Als ze ons hadden kun nen krijgen, de rakkers, dan waren we er bij geweest, hoor. Was er onraad, vroeg Claudinet verschrikt. Nou of er. Maar nu is alles in orde en nu zullen we allemaal sa men gelukkig zijn. Och, oude jongen, daar moet je niet op rekenen. Ik zal het jou wel vertellen, gister heb ik den dokter hooren zeggen, toen hij met onze mama sprak, dat ik nog tot aan het voorjaar zou kunnen leven, maar als er iets was, dat mij een ernstigen schok gaf of een groot verdriet, dan was het nog maar een kwestie Van een paar weken hoogstens. Maar dat verdriet zul je niet heb ben, riep Fanfan uit, terwijl hij zijn arm om de schouders van zijn vriendje sloeg. En je verkoudheid zullen de dokters wel beter maken, nu we rijk zijn. Mevrouw de Kerlor schrikte he vig, toen de zuster haar kwam roe pen, en zij hoorde wat er gebeurd was, zij schoot haastig een ochtend japon aan en ijlde naar de kamer van de kinderen. Wat vertelt zuster Simplice me had afgehaald aan het bijkantoor der i spaarbank aan de v. Swinderenstr. toen hij bij een tramhalte stond, te gen het lijf geloopen. De dader ont nam den ouden man de trommelen voor de man wist wat er gebeurd was, maakte de aanrander zich uit de voeten, door over het hek, van het Oosterpark te springen. o— Jeugdige dievenbende gepakt. Te Boxmeer gaat een bende jon gens hoe langer hoe driester optre den. Op verschillende plaatsen za gen zij kans uit de kippenhokken de eieren weg te halen. Tijdens de afwezigheid van de bewoonster dron gen zij een winkel binnen en deden zich te goed aan chocolade en bon bons. Voor zij zich evenwel konden verwijderen kwam de winkelierster weer terug, zoodat de belhamels op heeterdaad werden betrapt, en aan de politie werden overgeleverd. o Een wervelstorm te Almelo. De storm, die in een der jongste nachten boven ons land woedde, heeft te Almelo het karakter van een wervelstorm gedragen. Naar een nachtwaker van een der fabrieken mededeelde, vertoonde zich 's nachts in de lucht een reusachtige grijze wolk. die in wentelende beweging met groote snelheid werd voortge jaagd in noordoostelijke richting, door de buurtschappen Krommen dijk en Achterhoek. De windhoos veroorzaakte een geweldig rumoer en ging vergezeld van een kort, maar hevig onweer. Dikke hagelsteenen vielen tuit de lucht. In den Krommen dijk werd van een boerderij de stee nen gevel omvergeworpen en op den hooizolder gesmakt. Enkele hoornen knapten aan den grond af. Erger hield de wervelwind huis in den Achterhoek. Hier werden enkele schuren om vergeworpen en tal van boerenwo ningen deerlijk geteisterd. Enkele boomgaarden werden ge heel vernield. Alles speelde zich in 1! k 2 minuten af. De bewoners van de huizen in de geteisterde strook, vluchtten in nachtgewaad naar bui ten. -—O Wielrijders met één been. Dit jaar wordt oflfcde wielerbaan „De Raayberg" te Bergen op Zoom 't Vierlandenkampioenschap verre den door wielrijders met één been. Uit ons land nemen daaraan deel. Piet Groeneweghen uit Putte en J. Apperen uit Etten, verder twee Bel gen, twee Franschen en twee Duit- schers. o— Vischnetten verbrand. Dinsdagmiddag is aan de Rijnka de te Leiden brand uitgebroken in de nettentaanderij en opslagplaats van visscherij artikelen van den heer J. W. Wurzer. De brandweer was spoedig ter plaatse en heeft het vuur binnen twee uur gebluscht. Vermoe delijk is de brand ontstaan, doordat uit een taanketel tengevolge van den krachtigen wind, vonken in daar lig gende netten zijn terechtgekomen, waarvan een groot aantal zijn ver brand. Een houten schuurtje met een daarin geborgen auto zijn even eens een prooi der vlammen gewor den. De schade, die f 22,000 bedraagt, wordt slechts voor f 9000 door ver zekering gedekt. o— daar, ben je vannacht uit geweest, en kom je nu pas thuis, vroeg zij bevend aan Fanfan. Niet knorren, mama, zeide Claudi net, het was voor u. Voor mij? Claudinet heeft me gezegd, her nam Fanfan, terwijl hij zich tegen haar aanleunde dat u verdriet had over papa, die zoo lang weg was en dat u overal naar hem zocht. Ja, en wist jij waar hij was, begon mevrouw de Kerlor ademloos. Hij was bij de Slak en ik heb hem gehaald. Heb jij dat gedaan? O, kinderen lief, zeide zij, terwijl zij de beide kinderen in haar armen sloot, je maakt me zoo gelukkig En heb je papa gevonden, vroeg zij aan Fanfan. Ja, antwoordde Fanfan, hij was bij de Slak. Hij scheen mij daar te zoeken. O, mama wat was hij blij en ik niet minder, toen hij mij in zijn armen nam en zoende en zei: Mijn jongen, mijn Jean. En toen we sa men terug gingen hierheen, zeide hij Ik heb je mama verdriet gedaan, Jean, maar misschien zal zij mij om jouwentwil wel vergiffenis schenken. Waar is hij, riep zij uit. Waarom is hij niet met je meegekomen? Hij komt dadelijk, maar, voegde Fanfan er verlegen bij, niet schrik ken, maatje-lief, hij is gewond. Gewond zeg je Fanfan. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 10