Eerste Blad C. DE KEMP S. D. LANKHUYZEN Go's BANK Uitgave: Firma L* J. VEESMAN, Heusden, 4585. Vrijdag 12 Maart 1926, Zuigelingensterfte in Noordbrabant K Versdwir-ïawt Voor de Belijdenis liuitenlandscli Overzicht. Raamsdonksveer. Kiiiiienland Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Zijdie zich op dit Blad wenschen te abonneer en, ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS DROGISTERIJ HEUSDEN. Engstraat HEUSDEN. T. BOONSTRA. ^nd van altenA Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel raeer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Op 21 Januari 1925 schreven Ge deputeerde Staten van Noordbrabant aan de Raden van zeven en vijftig gemeenten in hun gewest een brief betreffende de hooge cijfers der zui gelingensterfte. Na een overzicht te hebben gege ven, wezen zij er op dat de gemeen ten in Noordbrabant niet genoeg kunnen doen om ten spoedigste ver betering te brengen in dezen ver- schrikkelijken misstand. Verder schreven zij „Vooral het oostelijk deel van ons gewest wordt door kindersterfte ge teisterd. „Wij vragen ons af: zou bevorde ring van lichaamsreinheid en van zindelijkheid in huis en hof niet aanstonds ten goede komen aan het behoud van jeugdige menschenle- vens? Zou de bestrijding van drank misbruik bij kermissen en volksfees ten niet een belangrijk deel kunnen bijdragen tot de vermeerdering der volkswelvaart en de verbetering der volksgezondheid? Weten de jongge huwden wel altoos voldoende welke plichten zij aanvaarden ten aanzien van de verzorging der kinderen? „Beseffen de ouders, dat verwaar- loozing en vervuiling van het pas geboren kind een misdaad moet wor den genoemd? Wij leggen deze vragen vooraan de Raden der gemeenten, waar het cijfer der kindersterfte het vermoe den van nalatigheid en erger wekt. „En wij vragen uwe hulp 0111 de zen misstand krachtdadig te bestrij den i i „Aan de gemeentebesturen be hoort zeker de taak van bevorde ring der algemeene welvaart, de taak van bevordering der volksvoorlich ting, waarbij de artsen en gezond- heidscommissiën gaarne behulpzaam zullen zijn. 1 „Het hooge cijfer der kindersterf te is een schande, vooral voor de ge meenten waar die sterfte zulk een beschamenden omvang heeft aange nomen." Naar aanleiding van dezen brief werd ter jaarvergadering van den Bosschen Diocesanen Mariabond, van den Bosschen Diocesanen Drankbestrijdersbond en van het Bossche Priester-kruisverbond eene bespreking gehouden over de kinder sterfte in Noordbrabant. De medi sche leidster van de commissie ter bestrijding der zuigelingensterfte in Noordbrabant hield in de twee eerst genoemde bonden een voordracht f over het vraagstuk en trachtte de oorzaken der sterfte aan te wijzen. Vervolgens schreef het hoofdbe stuur van den Bosschen Diocesanen Drankbestrijdersbond o.a. het vol gende aan Gedeputeerde Staten: „Met groote erkentelijkheid heb ben de drankbestrijders van het Bos sche Diocees geconstateerd, dat door Uw College in bedoeld schrijven in ernstige bewoordingen gewezen is op de bestrijding van het drankmis bruik. „Droevig was het echter op de Jaarvergadering van den Bosschen Diocesanen Drankbestrijdersbond uit den mond van verschillende afge vaardigden te vernemen, hoe weinig medewerking ondervonden wordt van de Hoofden van Gemeenten. De ze houding werd door de vergadering unaniem en ten hoogste afgekeurd. En er werd besloten Uw College hiervan eerbiedig mededeeling te doen. „De vergadering was van oordeel, dat het toch inderdaad niet teveel gevraagd is van de Burgerlijke Over heid, 0111 bij kermissen en volksfees ten de drankgelegenheden niet open te laten tot 1, 2 uur na middernacht, en om wat beperkende maatregelen te treffen inzake het openbaar dans- vermaak. „Verbetering jn deze ergerlijke toe standen werd krachtig bepleit vooral ook met 'todg op de jonge men- schen. Want dat deze dikwijls met zoo weinig plichtsbesef en verant woordelijkheidsgevoel den gehuwden staat aanvaarden, werd voor een niet gering gedeelte toegeschreven aan de genotzucht, tot beteugeling waarvan vaak door de plaatselijke Overheids organen zoo bitter weinig gedaan wordt. „Het zou dan ook aan de geheele Bossche Diocesane Drankbestrijding in deze provincie bijzonder aange naam zijn, indien Uw College zoo eenigszins mogelijk, termen kon vin den om overal van de gemeentebe sturen de zoo noodige en zoo ge- wenschte medewerking in deze te helpen verkrijgen in het welbegre pen algemeen belang." Gedeputeerde Staten waren van meening, dat de ernst der zaak een ondervraging der gezondheids-com- missiën in Noordbrabant wettigde. Die commission toch beschikken over de ervaring van vele geneeshee- ren en over eene bijzondere kennis van plaatselijke toestanden. Aan de commissiën werd ge: vraagd: le. of zij op grond van hare ervaringen de meeningen van ge noemden bond konden onderschrij ven; 2e. of zij bijzondere middelen ter bestrijding der kindersterfte wenschten aan te wijzen. Uit de ontvangen antwoorden wil len wij een en ander, dat; in deze zaak van belang is, noemen. De meeste der gezondheids-com- missiën achten beperking en uitroe- ing van drankmisbruik een voor naam middel in de bestrijding der kindersterfte. Een dier commissiën evenwel ziet de hoofdoorzaken der kindersterfte in: le. wanorde en onzindelijkheid van woningen; 2e. armoede, waardoor de vrouw zich niet behoorlijk kan voeden; 3e. onkunde ten aanzien derwijze van voeding en kleeding van het kind; overdreven behoudsgezindheid bij den. boerenstand; gemakzucht der moeders. Vele jonge moeders, vooral die vóór haar huwelijk werkzaam zijn geweest in fabrieken, kennen niets van huishouden, bereiding van spij zen, wasschen en wat verder een prompte huismoeder behoort te ken nen. En het huwelijksleven èn het moederschap is bij velen der onzen zoo vreugdeloos en de eerbied voor het moederschap, om nog te zwijgen van het geluk, is zoo onbekend", schrijft deze commissie, die moeder cursussen, aanstelling van kraamver pleegsters, persoonlijk bezoek van le den der liefdadigheidsvereenigingen aan kraamvrouwen en ontwikkeling der meisjes op huishoudelijk gebied krachtig aanbeveelt als geëigende middelen ter bestrijding der kinder sterfte. Heitmann'8 Kleerenverf Inge-Vert Provinciehout Houtzeep Amoniakzeep Scheerzeep Teerzeep. De commissie te Heusden vindt eenige overdrijving in de bewering, dat er tot beteugeling van het drank misbruik zoo bitter weinig door de burgerlijke overheid wordt gedaan. In haar kring worden de gelukkige gevolgen van doelmatige zuigelingen zorg en kraamvrouwverpleging reeds ondervonden. De commissie te Waalwijk veree- nigt zich met de strekking van den brief van den Bosschen Diocesanen Drankbestrijdersbond en dringt aan op maatregelen tot beteugeling van het drankmisbruik. Als verdere mid delen ter bestrijding der zuigelingen sterfte beveelt zij aan: meerdere voorlichting der moeders door moe dercursussen en persoonlijk door verlosKundigen en kraamverpleeg sters en oprichting van consultatie- bureaux voor zuigelingen. Afwijkend jvtyi net oordeel van den Bosschen Drankbeslrijdersbond is de meening van de Gezondheids-com missie te Oisterwijk. Deze zegt: „De gemeentelijke overheid heeft rekening te houden met plaatselijke omstandigheden en opvattingen en gebruiken, die ook in de tot het ressort onzer commis sie behoorende gemeenten niet over al dezelfde zijn. Wordt (in bepaalde gemeenten de gelegenheid tot dansen ontnomen of zelfs beperkt, zoo gaat men naar elders. Er zijn gemeenten in ons ressort, waar niet gedanst wordt, ook geen drankmisbruik te constateeren valt en die toch op de lijst van de gemeenten met een, te hoog sterftepercentage aan zuigelin gen voorkomen. In het bijzonder voor kleine gemeenten moet de hoofdoorzaak van de zuigelingen sterfte dan ook minder gezocht wor den in het drankgebruik dan wel in onvoldoende ontwikkeling der bevol king. Door vermeerdering van het inzicht ten aanzien van begrippen van hygiënischen aard wordt het kwaad in den wortel aangetast." Ge noemde commissie beveelt dan <Ae reeds vermelde middelen aan: moe der-cursussen wijkverpleging, in lichting van jonggehuwden, enz. Bij verschil van opvattingen be treffende de taak der overheid en betreffende den invloed van drank gebruik toonen alle Gezondheids- commissiën haar eensgezindheid in zake de bestrijding der kindersterfte! Voor de bestrijding van dit ernstig euvel behoort allerwege belangstel ling te worden gewekt en zeker kan zulks mede geschieden door daad werkelijken steun aan vereenigingen als :„hct Groene Kruis" en „het Wit- Gele Kruis" en dit niet slechts door particulieren, maar ook door de ge meentebesturen. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Gouden en Zilveren Kerk boek-slootjes. De Fransche Kabinetscrisis is alweer opgelost. Men kan het in Frankryk vlugger dan bij ons. De Fransche president heeft zich eerst tot den voorzitter der Fransche Kamer Herriot gewend en dezen verzocht, de vorming van een nieuwe regeering op zich te nemen. Deze wees het aanbod echter alleen niet af, doch gaf tevens te verstaan dat er naar zijne meening slechts ééo per soon w&s, die op 't oogenblik als kabinets formateur in aanmerking kwam, n.l. Briand. Het belang der zaken te Genève was, naar Herriot meende, zoo overwegend, dat opnieuw een beroep op den demissionairen premier diende te worden gedaan. Dezen wenk heeft Doumergue ter harte genomen AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM TELEFOON No. 15. Kantooruren van 9 - 4. Zaterdags van 9—12. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie en onmiddel ijk heeft hy zich daarop in verbinding gesteld met Briand, die aanvan kelijk principieel, daarna definitief het aan bod aanvaardde. Te eerder zal Briand hiertoe zijn overgegaan, daar de radicalen voordien een motie met algemeene stemmen hebben aangenomen, die veelzeggend is. Terwijl by een vorige kabinetscrisis de radicalen bepaalde desiderata te kennen gaven, wat de aanwyzing van een kabinets- formator betreft, hebben zij ditmaal geen bepaalde verlangens geuit, doch er zich slechts toe bepaald te verklaren, dat zij met vertrouwen de keuze door het staats hoofd van een kabinetsformatoc afwachten. Dit is stellig een zeer gematigde h -udtng, die de pogingen om de nieuwe mannen bijeen te brengen, aarimerkelyk heeft ver gemakkelijkt. Lang heeft Briand niet bezig behoeven te zijn om een einde aan de crisis te maken. In een wip is hij hiermede ge reed gekomen. Hierin kon hij zoo vlug slagen, omdat hij er zich toe heeft bepaald zijn kabinet te reorganiseeren, d.w.z. een viertal ministers te vervangen door anderen. De officieel© samenstelling van het kabi net is als volgt Briand minister-president en buiten landsche zaken. Péret financiën. Malvy binnenlandsche zaken. Laval justitie. Lamoureux onderwijs. De andere posten worden bezet door dezelfde ministers als in het eerste kabinet- Briand. Er is nu een soort concentratie-kabinet tot stand gekomen, waaruit enkele ministers zijn verdwenen, die, tot de radicale partij behoorden, maar vaak zich zeer onverzoenlijk betoonden zoodat zij meermalen de party kozen der socialisten en zich zoodoende tegen de andere leden van het kabinet keerden. Dat onder deze omstandigheden de socialisten het nieuwe ministerie, dat een opschuiving meer naar rechts geeft te aanschouwen, zonder dat daarin nochtans leden der eigenlijke rechtsche partyen zyn opgenomen, stellig zullen bestrijden, be hoeft geen betoog, maar aan den anderen kant zal het weer meer kunnen rekenen op de linksche partyen, die in politiek op zicht niet zoo vooruitstrevend zijn als de socialisten en radicalen, o.a. de gauche radicale, de groep van Loucheur en de party van Le Trocquer. Echter moet worden aangenomen dat de fanatiekste radicalen zich tegen Briand zullen keeren. Briand zal dus weer spoedig te Genève kunnen deel nemen aan de Volkenbonds conferentie als minister president van Frankryk. Gaarne ziet men hem als zoo danig te Genève terugkomen, omdat hy, dank zy zyn verzoeningsgezindheid, populair is en hy eigenlijk de personificatie is der politiek van Locarno. De kanaliseering van Westbrabant. In Hotel Neerlandia te Roosendaal vergaderden de hoofdingelanden van den Roosendaalschen en Steenberg- schen Vliet ter bespreking van het afwateringsplan van den Vliet op de Eendracht. Aanwezig waren de inge nieurs Bongaerts en Jacobs alsmede de wethouder en de directeur van Openbare Werken der gemeente Roo sendaal. Door hoofdingelanden was een voorstel gedaan, om van Rijk en Provincie subsidie te verzoeken tot uitvoering van het plan Bongaerts, voor zoover dit het afwateringska naal betreft. De heer Van Loon, lichtte dit voorstel uitvoerig toe en wees er op dat men algemeen veel verwacht van het plan Bongaerts. Het geeft alle kans, dat men van een behoorlijke afwatering verzekerd wordt, waardoor dus aan een on- houdbaren toestand vrijwel eenein de wordt gemaakt. Het is uit otffi- cieele noteeringen gebleken, dat de ebbestanden in de Eendracht veel la ger waren dan die van het Volkerak, alwaar verschillende rivieren uit monden. Als er steeds een water- loozing had bestaan, als die waar over men thans eerst spreekt, dan had men nimmer in zulke waterel lende gezeten, als weer dezen win ter. Gezien den loop der discussie meende de heer Bongaerts zijn plan nog eens te moeten toelichten. Dit afwateringskanaal is slechts een onderdeel van 't groote kanalen- plan, dat hij vervaardigde. Bij dit af wateringsplan, is het de bedoeling, dat het overtollige water van Kruis- land's polder via de Ligne naar de Eendracht zou worden gevoerd. Dit echter sloot weer aan op het geheele plan. Spreker zou echter dit enkele gedeelte niet maar zoo zonder verde re studie voor zijn rekening durven uitvoeren. De kosten van dit werk werden door hem op f,690.000 ge schat. Hiervoor zou men-een-gedeel- te van het rijk, een gedeelte van de provincie en de rest van de polders willen verkrijgen. Hoewel van ver schillende zijden gewaarschuwd werd tegen al te groote haast;, was toch de aandrang op afwerken zoo sterk, dat reeds besloten werd, al vast de subsidieaanvragen tot de verschillende colleges te richten, ter wijl inlusschen de heer Bongaerts het plan nader zal uitwerken. Van uit de vergadering werd aangedron gen op medewerking van de zijde der gemeente Roosendaal, een der grootste belanghebbenden. De Wet houder de lieer Ridders beloofde een en ander ten spoedigste in de vergadering van B. en W. ter spra ke te zullen brengen. 0— Eindelijk gesnapt. De Bloemendaaische politie is er na veel moeite in geslaagd om den dader op te sporen die in Nov. 1924 in de villa van den heer v. Tienho ven te Aerdenhout ingebroken had. Het is gebleken te zijn een Neder lander van geboorte, die thans in Duitschland wegens aldaar gepleeg de diefstallen, gevangenisstraf heeft te ondergaan. Zijn uitlevering werd gevraagd (met het gevolg dat hij thans te Den Bosch in arrest gesteld is. Hij heeft bekend den inbraak te hebben gepleegd. t Laid vai Hsusdeo en A!tena,!leLangstraRt e BomiiigUrwaarii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1