Het verdrag met België. Muziekhandel S. SPIER0, Muziet en vM IMiirieiM Parlementair Overzicht. llurgerlijke Stand Rechtzaken Plaatselijk Nieuws. 's Hertogenbosch. "imaakt ö/s room De Kamer gaat haai- arbeid weer hervatten. Het nieuwe j ministerie. Buiten de par tijen. Een stoelvast kabinet? 's-Gravenhage, 11 Maart. Meer dan drie en een halve maand is een heele serie mannen aan het werk geweest om een ministerie in elkaar te timmeren. En het lukte hen niet. En daar komt opeens, zon der veel pourparlers, Jhr. de Geer met een heel ministerie uit de lucht vallen. Den eenen dag wordt hij ten hove ontvangen, om* geraad pleegd te worden en den volgenden dag zijn alle portefeuilles bezet met een aantel mannen die voor hun taak berekend geacht worden. Kabi netsformatie a la minute. Het is na tuurlijk een zuiver extra-parlemen tair kabinet, een ministerie dat bo ven de partijen staat. Maar we moe ten ons toch naar de politieke ge loofsbelijdenis der nieuwe ministers oriënteeren, om eenigszins te kunnen bevroeden, in welke richting hun bewind zich ongeveer zal uitstrek ken. Buitenlandsche zaken is in han den gesteld van Jhr. Mr. H. A. van Karnebeek, welke geen gepronon ceerd partijman is; Mr. I. B. Kan, secretaris-generaal in Algemeenen Dienst, beheert Binnenlandsche za ken en landbouw. Deze nieuwe mi nister heeft meer vrijzinnige sympa thieën, evenals zijn collega's prof. L. A. van Royen, hoogleeraar aan de Techn. Hoogeschool te Delft en nu minister van Oorlog, ad. int. ma rine en dr. J. G. Koningsberger, de nieuwe minister van Koloniën en oud-voorzitter van den Volksraad in Ned. Indië; Mr. Dr. Donner, de Ben jamin van het ministerie (Z.Exc. is eerst 35 jaar oud, maar er gaat een roep van buitengewoon groote ju ridische bekwaamheid van hem uit) voormalig raadsadviseur van het de partement van Justitie, neemt Ju stitie waar. Deze regeeringsman is, evenals mr. H. v. d. Vegte, de nieu we minister van Waterstaat (lid Ged. Staten van Overijssel) Anti-revolu- tionnair. De formateur, Jhr. de Geer, behoudt voor zich de portefeuille van financiën. Met dr. L. Slotemaker de Bruine, minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, behoort hij tot de Chr. Historische richting. De minister van Onderwijs, Kunstenen Wetenschappen, mr. M. A. M. Was zink, burgemeester van Heerlen, ten slotte is r. k. Maandag is reeds het nieuwe mi nisterie ten paleize ontvangen en door H. M. de Koningin beëedigd, met uitzondering van Jhr. Mr. van Karnebeek, die met dezeflde porte feuille reeds in het vorige kabinet zitting had. Vrijwel onmiddellijk na de beëediging had de formaliteit van de overdracht der portefeuilles plaats. Zoodat we ons voor het oogenblik weer kunnen verheugen in het bezit van een werkelijk mini sterie. Zooals men uit bovenstaande korte weergave van de politieke oriënteering der nieuwe ministers ziet, is het een gezelschap van nog al verschillende pluimage. En daar ook krachtens zijn naam van extra parlementair kabinet deze regeering zich buiten de kamerfractie kan hou den, is hier wellicht het tegenge stelde van het bekende spreekwoord „eendracht maakt macht", n.l. twee dracht maakt macht, van toepassing. Deze regeering kan, indien zij dat zou willen, vele uitspraken van de Kamer kunnen negeeren omdat nu wel afdoende gebleken is, dat er geen enkele politieke groepeering in de Kamer te vinden is, althans op het oogenblik nog niet, die haar werk zou kunnen overnemet. Zoodat het wel eens kon blijken, dat haar positie veel sterker is, dan die van menig coalitie-kabinet ooit geweest is. En wanneer dit ministerie wel contact heeft niet de partijen, waar toe zijn leden individueel behooren, dan is het, zooals ir. Albarda,s.d.a.p., het dezer dagen uitdrukte, een sterk ministerie, maar dan een met reac- tionnaire kleur. De S.D.A.P. is, be grijpelijkerwijs zeer verheugd, dat de steen des aanstoots, n.l. de heer Colijn weggenomen is. Maar zij ziet in deze regeering een oppermachtig ministerie, dat gedurende de drie en een half jaar, dat deze Kamer nog zitting heeft, alle uitspraken der Ka mer naast zich neer zou kunnen leg gen. Reden waarom nu nadrukkelijk gestreefd wordt naar een democra tische meerderheid, waarbij een be roep wordt gedaan op de katholieke arbeiders en democraten. Ten slotte is er ook reden om aan te nemen, dat men in de Kamer dit nieuwe ministerie zeer voorzichtig zal behandelen. Want uit de gebe ar tenissen der laatste 'maanden" is ge bleken, dat het wel een groote toer is, onder de huidige constellatie een „regierungafahig" kabinet uit den grond te stampen. Uit de verschillen de uitlatingen der fractie leiders maakt men op, dat men zich wel zal wachten, dit ministerie zoo gauw „stuk te gooien" als men het vorige deed. Wat nu het groote struikelblok, het gezantschap bij het Vaticaan be treft, schijnt dit ministerie voorne mens te zijn, herstel van het gezant schap voor te stellen, doch daarbij niet de portefeulle-kwestie te stellen. En 11 Maart komt de Kamer weel bij een, hopelijk om met gezwinden pas den achterstalligen begrootings- arbeid weer op te kunnen vatten. In de eerste plaats is aan de orde;, de behandeling van de drie verzoeken om interpellaties. En ten slotte, me- dedeelingen van de regeering om trent het beëindigen der crisis. Een interessant programma dus. POLITICUS. Vergadering van den raad der ge meente 's GRAVEMÓER. Aanwezig zijn alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd vastgesteld. De Voorzitter doet mededeeling van de opbrengst der schaarhoutver- kooping in den Lagen Dijk en van de goedkeuring der gem.-begrooting. Ingekomen is eene nota van aan merkingen, gevallen bij Ged. St. om trent de gem.-rekening 1924, welke bemerkingen deels ongegrond zij n en deels van administratieven aard, be rustende op eene aanschrijving van lateren datum als de rekening was opgemaakt, conform het voorstel van B. en W. zal deze nota worden be antwoord. Aangeboden wordt het verslag van den correspondent der arbeids bemiddeling, alsmede dat der volks huisvesting, beide voor 1925 en vast gesteld eene verordening op de hef fing en invordering van keurloonen, enz. 1 Eene uitvoerige bespreking werd gehouden tot het daarstellen eener openbare weegbrug aan de haven, met het gevolg evenwel, dat eenparig wordt besloten momenteel daarop niet in te gaan. Ook wordt een bespreking gehou den over de plannen tot het wegne men der gevaarlijke bocht in den prov. weg bij M. J. de Geus, welk punt nader nog aan de orde zal wor den gesteld. 1 Besloten wordt voorts: Tot eenige wijzigingen der gem.- begrooting over 1925 en 1926; Tot het verleenen eener subsidie voor 1926 aan het Groene Kruis voor de wijkverpleging ad f 50. Tot vaststelling van het suppletoir kohier der hondenbelasting over '25 en van het primitief kohier over'26. Tot verkoop eener oude petrole- umpoinp. Besloten wordt eindelijk het nieu we lichttarief der gemeente Dongen, hetwelk volgens overeenkomst ook van toepassing is voor de levering van electriciteit in deze gemeente; eenparig wordt uitgesproken dat dit tarief niet in het belang is van de mindergegoeden, waarom1 aan het ge meentebest. van Dongen een adres zal worden gericht, hetzelve niette handhaven. III De kanalen. Het verdrag van 1839 bepaalde, dat de scheepvaart op. de binnenwa teren tusschen de Schelde en den Rijn, om van Antwerpen naar den Rijn te komen en omgekeerd, weder- keerig vrij zou blijven. Nederland heeft dan ook ten behoeve van Ant werpen o. a. gegraven het kanaal door Zuid-Beveland, waarin een 10- tal jaren geleden bij Hansweert een groote zeer kostbare schutsluis is gebouwd. De afkomende Rijnschepen be stemd voor Antwerpen, volgen onze rivieren tot Dordrecht, vanwaar zij op kosten van den Belgischen Staat naar Antwerpen worden gesleept. Dit kosteloos slepen geschiedt uiter aard niet uit liefde voor de reederij- en, maar om de concurrentie-moge- lijkheid van Antwerpen, ten opzichte van Rotterdam op onnatuurlijke wij ze te vergrooten. Daarmede kon Bel gië echter niet wegnemen het feit, dat de Zeeuwsche wateren geen ide alen binnen-scheepvaartweg vormen, om de eenvoudige reden, dat stor men en getijden zich niet de wet la ten voorschrijven. Om dit natuur lijk voordeel van onze havens op te heffen, willigt het nieuwe verdrag den Belgischen eisch in van een ka naal Antwerpen-Moerdijk, deze scheepvaartweg moet z.oo weinig mo gelijk sluizen bevatten en zoodanig gemaakt worden, dat te allen tijde over de geheele lengte drie Rijn schepen van de grootste tonnenmaat of sleeptreinen langs elkander kun nen varen. Deze laatste eisch is wal meer dan buitensporig; het kanaal zal een dwarsprofiel verkrijgen, zoo als ter wereld nog geen kanaal voor de binnenscheepvaart ook slechts bij benadering bezit. Daar men niet zeg gen kan, hoe groote Rijnschepen in de toekomst kunnen voorkomen, zijn de maximum afmetingen van dit ka naal feitelijk onbegrensd. Het zal zelfs den minst deskundi gen lezer duidelijk zijn, dat dit ka naal een aanslag van Antwerpen is op onze Nederlandsche havens. De bepaling omtrent dat kanaal is in werkelijkheid niets anders dan een voetstoots toegeven aan een Belgi schen eisch, waarvoor geen schijn van recht is te vinden. Dat kanaal waardoor Nederland veel van zijn natuurlijke voordeelen en dus van zijn levenskracht prijs geeft, zelfs met de toezegging er bij, dat wij er nog aan zullen meebetalen, is voor ons Nederlanders onaannemelijx. Hetzelfde geldt voor de andere ka nalen, welke door België worden ge- eischt. Teneinde Limburg nader te brengen tot NoordNederland, ismen aan het werk getoogen om een door gaanden grooten scheepvaartweg tot stand te brengen van Maastricht naar de Waal. Deze nationale arbeid, die reeds gedeeltelijk is gereed gekomen, dreigt door het nieuwe verdrag te worden ondermijnd. In het tractaat toch geeft Nederland zijn toestem ming tot den aanleg van een kanaal in vrijwel rechte lijn van het Ruhr- gebied naar Antwerpen, welk ka naal aan dezelfde hooge eischen zal moeten voldoen als het kanaal Ant werpen-Moerdijk. De groote sommen aan de Nederlandsche scheepvaart wegen besteed teneinde Limburg, Duitschland's meest westelijke indu striegebieden en het bekken van Luik tot achterland van onze havens te maken, zullen dus grootendeels ver gaan. RUGPIJN EN «HEUMATIEK. Laat rugpijn en rheumatiek uw leven niet vergallen. Zoek de oorzaak op 1 Zeer waarschijnlijk sctyuütde ze in uw nieren. Inspanning of ge vatte kou kan deze gevoelige organen verzwakt hebben en hen verhinde- deren in hun werk om de schade lijke vergiften uit uw bloed te fil- treeren. Deze vergiften veroorzaken rheumatische pijnen en vele andere kwalen, en hoe langer gij de nier zwakte verwaarloost, des te terger worden uw kwalen. Nierzwakte maakt u ook zenuw achtig, duizelig en afgemat —zwak, terneergeslagen en vermoeid, en on derhevig aan onaangename blaas- stoornissen. Let op verschijnselen als bezinksel of zand in -de urine, op geblazenheid onder de oogen, wa terzuchtige zwellingen in de ledema ten, stijfheid of ontsteking van de gewrichten. Versterk uw nieren zonder uitstel en voorkom zoodoende de ontwik keling van ernstige nierkwalen. Ge bruik Foster's Rugpijn Nieren Pil len om de nieren weder krachtig en gezond te maken. Foster's Pillen hebben duizenden over de geheele wereld baat gegeven. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom ver krijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs fl.75 per flacon. Verzwaring en verhooging van de Noord-Brabantsclie dijken. De Bossche Courant meldt: In den loop van de vorige week hebben wij er melding van gemaakt, dat een vertegenwoordiging van Ged. Staten onzer provincie heeft deel genomen aan een door den minis ter van Waterstaat belegde confe rentie te 's Gravenhage, ter bespre king van de maatregelen, die door het rijk in de provincies Gelderland, Noord-Brabant en Limburg en de betrokken streken dienden te wor den genomen, om waterrampen als waardoor deze provincies in het be gin dezes jaars getroffen werden, voor het vervolg zooveel mogelijk te voorkomen. Naar wij vernemen hebben Ged. Staten van Noord-Brabant in hun deze week gehouden vergadering be sloten, in afwachting van de beslis singen en maatregelen, die een ge volg zullen zijn van bovenbedoelde besprekingen, direct te doen begin nen met de werkzaamheden, welke ter bespoediging van de noodzake lijke versterking en verhooging van de Maasdijken van de Dieze tot de uiterste punt, waar de Maas de Oos telijke grens van de provincie ver- pU— laat, strekken zullen. Zij hebben be sloten, onmiddellijk een technisch bureau in te richten onder opper- leiding van den hoofdingenieur van den prov. waterstaat, aan welk bu reau een of meer technische amb tenaren en teekenaars zullen wor den werkzaam gesteld. Het ligt in de bedoeling te trachten het voorbe reidende werk dermate te bespoedi gen, dat reeds in de a.s. zomerzit- ting aan de Prov. Staten de noodige voorstellen kunnen worden gedaan, welke onmiddellijk tot het beoogde doel (verzwaring en verhooging van de Noord-Brabantsche dijken) lei den zullen. ALMKERK, over Februari. Geboren: Alida, d. van T. van Maastricht en H. LagrouwHumbertus Adrianus, z. van M. Vermeulen en J. v. d. HoutHendrik Arie, z. van Z. v. d. Stelt en J. W. Pruijssen Marie, d. van J. v. Rooij en A. BiesheuvelCornelia Wilhelmina Adriana, d. van E. v. d. Koppel en H. v. Loon Lucas Antonie, z. van L. A. de Bok (overleden) en M. J. v. Gooi Gerrit Barend, z. van G. Tameris en K. v. d. KoppelKlaas Bernardus, z. van R. P. de Joode en A. J. Hager Neeltje, d. van J. v. d. Stelt en G. van Wijk Govert Teunis, z. van G. T. Boterbloem en C. v. MaastrichtDirkje, d. van J. Versteeg en C. A. v. OosterhoutDingena, d. van P. Wijnands en C. Colijn Johanna Bastiana, d. van A. de Ruijter en L. A. v. d. WielAart, z. van M. P. Kamp en P. den Bok. Ondertrouwd: A. J. v. d. Koppel, 28 j., met E. A. H. Bierfischer, 22 j. Getrouwd: D. Swart, 48 j., met J. Swart, 27 j. Overleden: Anna Tameris, 85 j. Elizabeth Thielen, 72 j. BRAKEL, over Februari. Geboren: Cornell's, z. van G. A. v. Kooij en J. v. d. Salm Adriana Rebecca, d. van D, Bonis en B. S. Dolk Gijsbert, z. van H. S. v. d. Linden en J. Ermstrang. DEWERKEN EN SLEEÜWIJK. Geboren: Cornelia, d. van J. J. de Peuter en D. v. d. SteltWouteraCatharina, d. van P. v. d. Heuvel en T. v. Driel Teunis, z. van H. Koman en G. Strang. Ondertrouwd: A. v. Oversteeg, 19 j., en B. Bras, 20 j, Getrouwd: G. Monshouwer, 23 j., en W. v, d. Stelt, 22 j. Overleden: Johannes C, van Pelt, 61 j., echtg. van J. P. v. VuurenNeeltje A. de Heus, 3 mnd. POEDEROIJEN, over Februari. Getrouwd: H. r. Hemert, 53 j., en M. v. Ooijen, 61 j. 's GRAVENMOER. Geboren: Hendrika Johanna, d. van M. Boeser en D. J. Wagemaker Pibt6rnella Francijna, d. van Th. Blok en J. van TilborghAdriana Cornelia, d. van H. Th. Blom Cornelia Bastiana, d. van M. Faro en J. M. v. Dongen. Ondertrouwd: A. Schreuders, 25 j., en H. Heijblom, 26 j. Overleden: Dina E. Hulst, 30 j. HERPT. Geboren: Wilhelmina M., d. van Joh. Merks en A. de Hommel. KANTONGERECHT ZALTBOMMEL. RivierpolderreglementE. v. Z. te Zui- lichem, f 10 of 10 d. h. Stroopery: W. d. W. te Delwijnen f 15 of 15 d. h. LeerplichtwetC. v. A. te Nederhemert, G, C. v. B. te Zalt-Bommel, ieder f 5 of 5 d. h., W. v. W. te Nieawaal, 2Xf5 of 2 X f 5 d. h., J. H. te Zuilichem, G. C. B. te Nederhemert, beiden vryspraak. Overtreding betr. de Veldpolitie J. d, V. te Brakel f 5 of 5 d. h. "•Q A. P. V. Poederoyen J. v. V., A. v. V., Zuilichem, beiden f 3 of 3 d. h. MotorkenteekenbesluitC. v. R. te Kerkwyk, f5 of 5 d. h. Motor- en RijwielreglementA. d. B. te Hedel, A. M. E., J. v. Mbeiden te Nieuwaal, W. v. G., D. S., beiden te Weüseind, T. D., J. P. v. d. L., C. P. v. d. B,, allen te Brakel, allen f 3 of 3 d. h., J. C. d. Z. te Zalt-Bommel f5 of5d.h. H. v. V. te Zuilichem f 1 of 1 d. b., J. C. P, te Amraerzoden f 5 of 5 d. h. Dronkenschap J. v. d. Z. te Nederhemert vrijspraak, J. K. te Aalst f 3 of 3 d. h. BOSSCHE RECHTBANK. Uitspraak d.d. 4 Maart. A. G. J., Wyk, overtreding M.- en R.- wet. Appèl kgt. Heusden, vonn. vernietigd, vrij. POLITIE-RECHTBANK. Uitspraken van 22 Februari. M. W., grondwerker, Sprang-Capelle, diefstal, f20 sub. 14 d. h. M. v. d. N. te Vlijmen, beleediging, f 10 en 10 d. h. D. de B., grondwerker, Sprang-Capelle, vernieling, f5 sub, 5 d. h. Hedikhuizen Bij de alhier op 4 Maart j.l. gehouden verhuring van gern.- gronden door den Raad ten herberge van Jac. van Leeuwen, hebben zich de prijzen van vorige jaren niet alleen staande ge houden, maar zijn ze, zooals te verwachten viel, een aanmerkelijk percentage gestegen. De prijzen varieerden van f175 tot f 225 per H A.voorwaar een groote prijs en dat voor 5 jaren. De verhooging houdt verband met ver huring door afmijning, hetwelk dit jaar voor het eerst plaats vond. Het gering aantal weigelegenheid gaf mede den door slag. Dat vooral de kleine huurboertjes hiervan de dupe worden, valt niet te ont kennen. Zij moeten óf huren óf de koeien staan met den kop naar Den Bosch, zooals men dat hier zegt. Enkelen was het waarschijnlijk te duur, daar zy zonder iets huiswaarts togen. Misschien hopen zy, dat het elders beter zal zyn Stand der beien. In de korven is over het algemeen veel volk aanwezig, terwyl op de bodemplank geen of weinig doode bijen aanwezig zijn. By vele korven is de hoeveelheid honing danig geslonken. Volken, welke over een goede voorraad honing beschikten, hebben zich beter ge houden, dan die, welke met suiker zijn opgevoederd. Stuifmeel is voldoende aan wezig, mede omdat de bijen de laatste dagen zich hebben te goed gedaan aan den bloesem van elzen en bandhout. Bijvoederen der volken is noodzakelijk jammer dat nog geen accijnsvrije bijen suiker is te verkrygen. Wie echter maar honing heeft, kan gerust tot voedering overgaan. Dat van hoogerhand belangstelling voor de byenteelt bestaat, blykt uit de circulaire van den Commissaris der Koningin in deze provincie aan de Burgemeesters der on derscheiden gemeenten. Met medewerking der Burgemeesters, die als zoodanig voor de noodige opgaven zorgen, zal in het Provinciaal Verslag een afzonderlijke be schouwing aan de bijenteelt worden gewijd. Wondrichem. De keuring van dienst plichtigen der lichting 1927 dezer gemeente zal plaats hebben alhier in het Gemeente huis op Zaterdag 8 Mei a.s., des voormid dags 10 uur. KERKSTRAAT 19 HET BESTE en GOEDKOOPSTE ADRES voor alle mogelijke HOOFDVERTEGENWOORDIGER van HIS MASTER'S V0ICE- CÓLUMBIA- BRUNSWICK- platen en machine's. HET ADRES voor PRIMA ELITE SNAREN voor alle Strükinstrumenten. jia ni-a—w i— »n-n m ii i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 6