Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. «o i585 ïrijüaij 12 Maart DAMtiüüKIEK. „Het Kasteel van Kerlor". ■t echtzaken Marktberichten burgerlijke Stand. De Germaan Rjjwielfabrieken- Plaatselijk Nieuws BEHOORENDE BIJ HET Redacteur: M. J. L. BÉN£EE£ Bakelbosth 2b CULEMBORG Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adies te richten. Wh (8 s" h en 1 dam) op 42, 44, 45, 27, 32, 37, 49, 50 en dam op 36 XXX 40X39 50X39! X X in m. ILLKTO'% 209 Een handvat werd omgedraaid en zachtjes zonder eenig geluid, keer den de zware eikenhouten deuren om en weken terug, totdat zij tegen den steenen muur aan den oever lagen. Hier moest het toch ook zijn. Het kind vloog vooruit, voelde en tastte, totdat hij zijn hand stootte tegen een ijzeren paal, waar een handvat van hetzelfde metaal aan be vestigd was. Met zijn kleine hand, waarvan de kracht door angst en wanhoop ver dubbeld werd greep hij het handvat en met koortsachtige haast begon hij te draaien. Aan den overkant was Mulot op zij gegaan om de Slak door te laten. En deze, woedend geworden door de aarzeling van zijn metgezel, haast te zich om liet gevaarlijk pad te be treden, terwijl hij zich in zijn woede nauwelijks aan dé leuning vast hield. Ondanks de duisternis was hij wel dra midden op de rivier. Hier keerde hij zich om en riep Mulot toe: Achter mij aan, zul je toch wel durven, hoop ik. Kom haast je wat. Ja, ik kom al, antwoordde Mulot, maar hij liep veel voorzichtiger dan Stand in cjjfers Zwart (40) op: 7, 9, 40, 12, 43, 46, 18, 49, .25, 40. Wit (40; op: 22, 27, 30, 31, 33, 39, 42, 43, 47, 49. Oplossingen worden ingewacht tot 23 Maart a.s. Correspondentie. G. de JW'chera. A.s. Zaterdag zal ik U de medaille brengen. C. A. J. v. H., Herpt. Parf\j II zal remise makeu door 53) 42—37 44X32 54) 22 -47 12X21 55) 26X17 X Goede oplossingen ontvangen van de heeren H. Vogelaar te Andel en A. de Graag te Heusden. Van de heeren G. de Joode G.zn, te W'chem en C. R. de Joode te Meeuwen ontving ik van dit probleem de volgende ontleding 9X20 39X48 1X12 48X4 4X31 36X39 en wint. Zooals uit bovenstaande blykt, is dit niet de auteursoplossing. Echter gewonnen voor Wit, zoodat we ook voor deze op lossing twee punten toekennen. Het zal den auteur onbekend zyn, dat zyn probleem ook zoo te ontleden ie. 't Probleem ver liest er veel van zyn waarde aan 1 WEDSTRIJD-PROBLEEM No 3. Vragen op rechtskundig gebied Moet ik als 4de zoon uit een huisgezin, dat uit 5 zonen bestaat, voor myn lot in dienst. Oudste zoon is reserve-olficier, de tweede heeft gediend als vry williger, de derde is i vrygeloot. M L. G. te E. Iemand is borg gebleven voor een fa milieltd dat naar Indtë vertrokken is. De (op zegel) gestelde termijn van betaling is reeds lang verstreken, zonder eenig be richt of betaling. Kan nu de borg dircci vervolgd worden, of de eigenlijke schulde naar in Indië? Wie betaald eventueele onkosten D. Regel volgens het Burgerlijk Wetboek is, dat de borg jegens den schuldeischer niet tot betaling is gehouden dan hij ge breke van den schuldenaar, wiens goederen vooraf moeten worden uitgewonnen. Bijna altijd evenwel vinden we m eene acte van borgtocht eene clausule, waarbij door den borg afstand gedaan wordt van het voor recht van uitwinning, zoodat dan, indien de schuldenaar zyne- schuld niet betaalt, de borg direct, met passeering van den schuldenaar, door den schuideischer kan worden aangesproken. Uwe acte van borg tocht hebben we niet gezien, maar 't zou ons toch bevreemden indien er eene clausule, waarby de borg afstand deed van zyn voor recht van uitwinning, niet in was opge nomen, zoodat U direct kunt worden aan gesproken. De borg is niet alleen aansprakelyk voor de hoofdschuld plus renten, maar ook voor eventueele onkosten. GERECHTSHOF VAN DEN BOSCH. Diefstal van vee uit de weide. Het Gerechtshof uitspraak doende in hooger beroep veroordeelde H. B., land bouwer te Vlymen, ter zake van diefstal van een koe uit de weide, eigendom van N, Kok, tot 1 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf, zonder aftrek van voorarrest. De adv. gen. had 2 jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank had beklaagde veroordeeld de Slak en ook Fadart scheen bang te wezen. De Slak draaide zich weer om en wilde verder gaan. Nog een twintigtal schreden en dan had hij zijn prooi te.pakken, en niemand zou die hem weer kunnen ontrukken. Plotseling voelde hij echter geen grond meer onder de voeten. Verwenscht, wilde hij nog roepen maar op hetzelfde oogenblik stortte hij naar beneden in het water. Mulot omklemt krampachtig den leuning en springt achteruit. Die vervloekte jongen heeft de sluis opengedraaid, schreeuwt hij. Alsof de maan de schurken wilde bespotten kwam zij op dat oogenblik weer van achter de wolken te voor schijn en verspreidde een flauw licht over den omtrek. Mulot zag het kind staan, dat nog altijd door bleef draaien. zonder een oogenblik haperens, gehoorzaamde de zware deur en draaide langzaam om als een; reus achtig blad van een boek, totdat zij tegen den muur lag. En nu scheidde een gapende afgrond vervolgden en en vervolgers. Fanfan liet hijgende van ontroe- ringe en inspanning het handvat los en ijlde op zijn vader toe, die lang zamerhand weer tot bewustzijn kwam, met zijn hand over oogen en voorhoofd streek en, liet tooneel voor hem ziende ten prooi aan een hallucinatie meende te zijn. tot 12 maanden gevangenisstraf. Na de uitspraak zeide beklaagde met verheffing van stem en 'n vinger in de Heeren, 'tis vandaag 8 Maart 4926 onthoudt het goed. Er zet goed in uw hoofd, dat gij mij vandaag onschuldig hebt veroordeeld. Ik heb de koe niet gestolen*. De president waarschuwde: Wees hier niet zoo brutaal. De zaak i3 hier afge- loopen. Indien de uitspraak u niet aan staat, dan hebt ge drie dagen den tijd om in cassatie te gaan. Beklaagde, die nog wilde tegensprekeu, werd daarna weggeleid. RIJSWIJK, over Februari. Geboren: Lyntje, d. v. A. Kant en A. van VugtMachiel, z. v. J. Lievaart. Getrouwd: C. Nieuwenhuizen 34j. met W. A. Smits 25 j. Overleden: A. Kant 21 j. WOUDRICHEM. Geboren: Elizabeth, d. v. Aart van Dijk en Martyntje KantValentine, C. H. d. v. Gysbertus van Straten en Gerdma G. Ottevanger. WASPIK, over Februari. Geboren: Marirms, Hubertus z. v. Th. PjIs en J. L. van GorpAntonia, Johanna d. v. P, J. Kanters en C. Bergé; Martin us, Andreas z. v. A. J, van den Bom en N. A. VerbuntAnna, Maria, Cornelia d. v. H. Th. Kemmeren en M. C. Wage- makers Theresta, Johanna, Maria d. v. Tb. C. Lommers en J. M. Kuyien Adriana, Petronella d. v. J. van der Velden en Th. J. Pagie Johannes, Cornells, v. v. J. v. Erp en H. BroekhovenAdriana, Maria d. v. C. Kemmer en G. A. van Boxel. Getrouwd: P. Kemmeren 26 j. en M. J. Olisiager8 27 j.A. J. Nebs 27 j. en C. J. Olislagers 30 j. Overleden: P. A. van Dongen 14 dageuTb. Rekkers, ecbtgen. van H. Scbellekens 49 j.J. Broekmans, wedn. van A. C. D. de Zeeuw 81* j. J. van Stnen, wed. van B. v. d. Eishout 74 j. o De Slak was na zijn val een oo genblik onder water verdwenen. Weldra Kwam hij evenwel weer boven, hijgende en proestende, ter wijl hij wanhopend met zijn handen om zich heen sloeg. Mulot was plat op zijn buik gaan liggen en volgde al deze bewegingen met een versuften blik. Help, help, riep de Slak, met een stem, die door het water dat hij I naar binnen kreeg, telkens werd af- gebroken. Mulot, ik verdrink. Kun je dan niet zwemmen? Neen, zie toch iets te vinden, om me toe te gooien, lk voel, dat ik ga zinken. O, die vervloekte smerige j ongen. Hij maakte allerlei bewegingen met armen, beenen, hoofd en zijn geheele lichaam en trachtte op een allerhandigste wijze zijn ledematen uit te slaan, zooals hij dat zwemmers wel eens had zien doen. Deze ontzettende inspanning putte zijn laatste krachten uit, zijn stem werd al zwakker en zwakker. Haast je toch, stamelde hij, ik zink, ik kan me niet meer boven houden. O God daar ga ik. Zeg, zeide Mulot tot Fadart, als hij niet meer boven komt, kunnen wij samen den wissel innen. Ezel. Dien heeft hij in zijn zak. Mulot schrikte op en keek of hij niets kon vinden om hem te redden, een bootje of een langen stok. Daar viel zijn oog op den tros touw, waar over hij even te voren gestruikeld 's BOSCH, 40 Maart. Op de markt van heden werden aangevoerd 4646 stuks. 662 stuks hoornvee, 706 biggen, 435 zeugen, 42 schapen lammeren, 74 kalveren. De pry zen waren als volgt: Kalfkoeien f280 a f455, kalfvaarzen f270 a i 440, magere ossen en koeien f 445 a t 265, vette ossen en koeien 4e kw. 572e kw. 50 ct. p. p., pinken f440 a f 490, zeugen jt 445 f465, biggen f 3.25a f 3.75 p. w. tcbapert 120 a f 35, lammeren f af Handel veivee willig, overigens lui, prys- noudend. GOR1NCHEM, 8Maa« Op de vecinarki waren aangevoerd 272 runderen, 6 nuch tere kalveren, 334 overloopers, 684 biggen. De volgende prijzen werden besteed jzware kalikoeten f 400f 525 melkkoeien f 300f 400 kalfvaarzen f 480f 300 guiste vaarzen f 450f 2U0 pinken f 400 f 480 graskaiveren f i nuchtere kalveren f 48f 28, overloopers f 30f' 45 biggen f20f34. ROTTERDAM, 9 Muart. Ter veenaaikt waren heden aangevoerd 247 paarden, 5 veulens, 4433 magere runderen, 774 veite runderen, 430 vette kalveren, 2275 nuchtere kalveren, 70 graakalveieti, 64 schapen of lammeren, 437 oiggen, 12 bok ken of geiten, 56 overloopers. Pryzen per stuk van mager vee: melk koeien f300—525, kaïf'koeieti f310 520, stieren f 140 - 480, pinken f 100 200, graskalveren f 80-140 vaarzen f 200350, paarden f 250350, slacht- paarden f 100200, hitten flOO200, veulens f75420, biggen-f 4832 biggen per week f 3.253.50, overloopers f 30 45, fok-uuchtera kalveren f 20 30, slacut- nuchtere kalveren f9—13. De tUtterdamsche eierveiling. Op de in ons Vetlirigslokaal, Warmoe zierstraat 3739, gehouden Veiling, werden de volgende pryzen besteed Kipeieren f 6 00f 7.80 Idem (klein) f 5.50—f 5.95 Eendeieren f 5.50f 6.60 Aanvoer 200.000 stuks. ZALTBOMMEL, 9 Maart. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 28 biggen, prys f 2228. 72000 eieren, prijs p. st. 5J a 6J ct. 860 K.G. boter, prijs per half K.G, roomboter f1.272, boerenb. fl.30. RECTIFICATIE. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik u de volgende recti ficatie op te nemen In myn ingezonden stuk «Voet by stuk* sloop een zinstorende zetfout. Regel 5 en 4 eerste kolom, van onderen af moet luiden «Vrijheid is de vrije ontplooiing van het leven naar zijn eigen aard.* Natuurlijk is het begrip «vtyheid* ge compliceerder, doch dit is de meest korte omschryving. CRITICUS VAN WOEREKOM. 40-3-'26. Wy ontvingen van den heer A. de Graaft, Rijwiel- en Automobielhandelaar te was. Hola, oude jongen, schreeuwde hij. Hier is een touw. Pak aan. En hij pakte den tros, mat den af stand met het oog, balanceerde een paar maal heen en weer en wierp toen het touw uit. Het ontrolde zich in de lucht en het uiteinde kwam juist bij de plek terecht, waar de Slak dreef, wiens hoofd alleen nog maar boven het water uitstak. Dit gezicht gaf dezen weer moed. Hij wendde een wanhopige poging aan, om het touw te grijpen, maar liet was te ver van hein af. Te laat, mompelde hij, het is ge daan met me. Hij liet zijn armen zinken en het donkere, snel stroomende water, voerde hem mede en verzwolg hem. Vervloekt, ongelukskind, brulde Mulot, we zullen je wel vinden. En schuimbekkend van machte- looze woede balde hij zijn vuist te gen Fanfan. Deze bedreiging bereikte Fanfan echter niet meer. Hij had zich met zijn vader reeds verwijderd. Zoo snel mogelijk liepen zij door, totdat zij eindelijk, vlak bij den Pont Marie een rijtuig tegen kwamen. Fanfan riep het aan. Maar nu waren zijn krachten ook uitgeput. Het kind wan kelde en de Kerlor moest hem in het rijtuig tillen. CVI Een heldendaad van Claudinet. Meeuwen, een nieuwe Prijscourant der Germaan Rijwielen van de N.V. Rijwiel- constructie v/h F. en J. van Werven te M-ppel, waarvan de heer de Graaft reeds eenige jaren Hoofdvertegenwoordiger voor dit district is. De Germaan-Pryscourant 4926 is fraai uitgevoerd en bevat een uitgebreide serie van modellen in diverse pryzen. Vooriu vinden wy een afbeeling van de fabrieks gebouwen, welke momenteel de grootste Rtjwielfabiieken van ons land zyu eu welke produceereo c.a. 700 stuks per week, welk getal nog niet toereikend is om aan de groote vraag te voldoen, zoodat er thans reeds maatregelen zyn getroffen om de productie binnen korten tijd op te voeren tot 4000 stuks per week. Germaan-Rywielen zijn het product van meer dan 20 jarige ondervinding, zoodat verdere aanbeveling overbodig wordt geacht. Een Bieuw bewys van de vele prestatie's die rast Germaan-Rijwielen zyn bereikt, vinden wy op blz. 5 vermeld met de foto's van 2 heeren, welke het vorig jaar een fietstocht van 4346 KM. van Delft naar Rome en terug op zwaar bepakte Garmaan- Rtjwielen hebben afgelegd. Een schitterende prestatie dus voor ryders en tywielen. De Germaan-Rijwielen worden bij ge noemden heer de Graaft steeds in diverse modellen voorradig gehouden. Andel. Het kohier der Hondenbelas ting voor het jaar 4926 is door den Raad d<«zer gemeente vastgesteld en aan den Ontvanger ter inwordering ter hand ge steld. Het uuxoerig beredeneerd verslag van den toestand dezer gemeente over 4925 is op d<* Secretarie dezer gemeente tegen betain g f5.verkrijgbaar ge steld. Door den heer G. d. F. alhier zijn de eerste pootaardappelen gelegd. Voorwanr niet te laat, het weer in aanmerking ge nomen. De anonieme brievenschryverij zal op Donderdag 48 Maart (vm. elf uur) voor de Rechtbank te 's Hertogenbosch behan deld worden. Naar wy vernamen zal als verdediger voor de Wed. Schouten optreden Mr. Bergman, advocaat en procureur te 's Hertogen bosch. Ammerzodea. Door enkele cursisten van den land- en tuinbouwcursus werd dezer dagen het initiatief genomen tot op richting eener Tuindersvereeniging. Met bevoegde personen werd reeds overleg ge pleegd, zoodat de oprichting van deze nieu we vereeniging (althans voor deze gemeen te) eerstdaags kan worden tegemoet gezien. Bommelerwaard. De rekening over den dienst 4924 4925 van het polderdi strict Bommelerwaard beneden den Meidyk is door Ged. Staten goedgekeurd en vastge steld in ontvangst ter som van f27.362.77, in uitgaaf op f22.070.39j, alzoo met een batig slot van f 5283,37J. 's Gravemoer. De noordwesterstorm gaf Woensdagmorgen een zeer hoogen vloed, waardoor de rivierkaden het weder te kwaad kregen. Eerst sloeg er een gat in de kade van den Vaartschen buitenpul- der, hetwelk met dadelijk ingrijpen werd gedicht. Later hoorde men van een gat in de kade van den Straatschen buiteu- Toen Fanfan weg was ,kon Clau dinet niet meer slapen. Zoodra zijn vriendje vertrokken was „stond hij op, trok een paar kleedingstukken aan en ging op een laag tabourelje bij den baard zitten, die altijd een deel van den avond brandde, wan neer het zooals nu, een koude gure dag was geweest. Zoo vond zuster Simplice hem, die 's avonds altijd sliep na het eten tot aan twaalf uur, en dan bij haar pa tiëntje kwam waken. Wat is dat, zeide de verpleegster terwijl zij dreigend haar vinger op hief. Ben jij-niet in je bedje? Wil je er wel eens gauw ingaan. Je zoudt kou vatten. Neen, ik zit hier lekker warm, toe, zuster, laat me maar zitten, zei het arme jongetje. En waar is je vriendje? Fanfan?.... Die komt zoo meteent terug zeide Claudinet aarzelend. Hij kon ook niet slapen en is nog even naar Mama gegaan om haar wat te vertellen. Hij is zoo'n babbelaar. Maar waarom kun je niet slapen? Och, dat komt zeker van het hoes ten. Het is vandaag weer erger, en dan lig ik altijd wakker en als liet dan eindelijk bedaart, is mijn slaap over. Dan blijf ik maar met open oogen over allerlei dingen liggen den ken. De arme jongen zuchtte en hield zijn doorschijnende magere handen tegen tde vlammen in den haard. Lan gen tijd zat hij zoo stil voor zich te J^icnwsblad W^dsn yrtpr. no. 1 Auteur C. A. Bioekkamp. De stand was Zwart (5 sch. en 1 dam) op 1, 3, 9, 34, 39 en dam op 24. De oplossing is 27-2i 42—7 36 9! 49—43 45-40 36—31 49—43 12—7 31—36 32 - 27 R^gel is, dat, indien uit een gezin ee» der zoons gedurende ten minste 5j maann in werkelyken dienst is geweest, de andeie wegeis broederdienst worden vryaesteio. Hebben uwe beide broedeis aan dien eisct voldaan, dan wordt gy voor goed vrygr- steld anders woidt eene voorloopige «iij- slelln g verleend. hoogte •9- fci Jl X w zullen ongelukken niet 0f uitblijven. Stooten, vallen, prikken, schrammen, zijn van die dagelijksche onge vallen, die niets te beteeke- nen hebben, als men Akker's

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9