■En geeni Buitenland Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Rechtzaken laiidhouwrubriek Vragen op rechtskundig gebied r smaakt als worn werk dat er aan verricht is, een eenvoudig cachet geven, wat tevens 't voordeel heeft dat zoo'n bewerkelijk model niet zoo gemakkelijk gecopieerd wordt, 't geen voor de meeste mode huizen de groote schrik is. Licht aan den hals. Op 't oogenblik nu de dagen langer wor den en we weer meer van het licht genieten gaan, worden ook de winterjaponnen lichter van tint, ten minste wat het bovengedeelte betreft en dit staat de meeste dames zeer goed. De japonnen zijn van voren zeer wijd geopend op een fijn zijden vest, voornamelijk van roze of witte zijde. Deze vestjes zijn steeds geplis- seerd en dikwijls rondom afgezet meteenplis- seer-strook van dezelfde stof welke garneering zich ook aan de mouwen herhaalt. WILHELMINE. Extra parlementair Kabinet. Naar aanleiding van het verrassende feit, dat Mr. de Geer wel kon slagen in de formatie van een extra-parlementair Kabinet met de dezelfde personen, welke Mr. Limburg had aangezocht en bereid gevonden, wordt ons van betrouwbare zijde medegedeeld, dat verschillende omstandig heden het wenschelijk maakten, dat niet Mr. Limburg, doch Mr. de Geer als for mateur en premier optrad o.a. ter wille 'van de rechtsche signatuur van het Kabi net. Daarby is o. m. op de volgende punten overeenstemming verkregen le De heer van Karnebeek, de aan gewezen persoon om het verdrag met Bel gië te verdedigen, zal aftreden, indien dit verdrag door de Kamer wordt verworpen, hetgeen zeer waarschijnlijk is. In dat geval zal hij worden opgevolgd door Mr. Limburg, die steeds voorkeur heeft ge toond voor de portefeuille van Buiten- landsche Zaken. 2e De voorgenomen splitsing der marine wordt teruggenomen. 3e De heer Colijn zal worden benoemd tot Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië. o— Mosboa en de koloniale mogend heden. »Wy zjjn gedoemd ten onder te gaan, wanneer de revolutie niet binnen korten- tjjd in de andere landen uitbreekU Lenin. De strijd tusschen den modernen Staat en de Communistische Internationale is een strijd tot het uiterste. Een van beiden moet het onderspit del ven. De groote leider der Internationaal com munistische beweging zag dit zeer goed in en heeft deze eigenschap benut om de communisten in alle deelen ter wereld onophoudelijk aan te sporen krachtig sa men te werken aan de verwezenlijking van het groote plande wereld-revolutie. Daarop dus op het ontketenen van een revolutie in alle landen ter wereld is het streven der Ille Internationale gericht. Men weet, dat de verschillende en talrijke pogingen, allereerst in de West-Europeesche Staten aangewend, tot dusver niet met succes werden bekroond. Deze aanvankelijke tegenslag bracht de III© Internationale er toe, alvorens tot een nieuwen aanval over te gaan, een nauw keurig onderzoek in te stellen naar de meest kwetsbare plek van iederen Staat, om daarop met des te meer kans op suc ces haar aanvallen te concentreeren. Als een dier kwetsbare plekken werd het overzeesch bezit der koloniale mogend heden aangemerkt en het 5e congres der Communistische Internationale (Moskou Juni Juli 1924) zond dan ook een kameraadschappelijken groet aan de Vol ken van het Oosten«, waarin wij o. m. lezen 9Het 5e congres van de Komin tern groet U, jongere partijgenooten van »het Oosten. Het uur van wraakneming ïop het kapitaal nadert. Onder de vlag x van de Komintern zullen de arbeiders van »de geheele wereld vereenigd met het xonderdrukte volk van het Oosten, zich voorbereiden voor den laatsten beslissen ten strjjd, voor een aanval op de kapi talistische vesting" Uit bovenstaande aanhaling blijkt wel ten duidelijkste het gevaar, dat elke ko loniale mogendheid van de zijde der Ille Internationale dreigt, ook Nederland 1 Dat de reusachtige taak, die de Execu tieve van de Komintern (Communistische Internationale) ook met betrekking tot de Nederlandsche Koloniën op haar schouders heeft genomen, door haar ernstig wordt opgevat, zal aan ieder duideljjk worden, die weet welke maatregelen tot uitvoering van die taak zijn genomen. Wat moet mijn zoon worden Het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft in de publicatie van November 1925 de volgende cijfers, omtrent de vakbewe ging in Nederland Het totaal aantal leden der vakorgani saties bedroeg in 1924 507.714, die aan contributies en steungelden voor werksta kingen f 11.191.442 opbrachten. Deze ontvangsten werden o.a. als volgt aangewend uitkeeringen werkstakingen f 2.053.839 ziekte f 617.532, overlijden f 139.317 vakblad f 768.546 salarissen f 1.926.031 Ieder lid moest derhalve gemiddeld f 22.05 opbrengen. Hiervoor genoot hij gemiddeld f 4,04 als uitkeering bij werk staking, f 1,21 als uitkeering bij ziekte, f 1,51 als uitkeering bij overlyden. Maar ten behoeve van de salarissen zijner be stuurders moest hy f3.79 opbrengen. Ouders, weet gij nu wat Uw zoon moet worden Vakvereenigingsbestuurder o— Onze tninbouw en Amerika. De kwestie van den invoer van tuin bouwproducten in de Vereenigde Staten vormt reeds lang een belangrijk punt van bespreking. Niet alleen in Nederland, maar ook elders. Dit blykt wel uit het feit, dat onlangs te Parys een conferentie is gehouden van vertegenwoordigers van kweekersorganisaties uit Frankrijk Engeland, België en Nederland, over deze aangele genheid. Voor Nederland waren aanwezigde heeren E. H. Krelage, Voorzitter van de Alg. Vereen, van Bloembollencultuur, en J. Smits, Voorzitter van den Nederlandschen Bond van Plantenhandelaren. Het schijnt in de bedoeling te liggen, in Mei nog een conferentie te houden. Het is te hopen, dat de heeren in Amerika er van onder den indruk komen en minder hinderlijke regelingen treffen. Een vrouw gewurgd. Op den spoorweg voorby Bornhem bij Antwerpen staat een wachthuisje dat be woond wordt door de fam. Engels. Toen de man thuis kwam vond hij zijn vrouw Zaterdag gewurgd op den grond liggen, terwijl het geheele huisje in verwarring was en alles wat waarde had, was ge stolen. Het parket van Antwerpen stelde ijve rig een onderzoek in en te St. Nicolaas werd nog denzelfden dag de dader zekere J. D'Hoey gearresteerd. Hij werd gevan- keiyk haar Mechelen overgebracht. Groote brand 6 dooden. Te Munchen heeft een brand gewoed, waarbij 6 personen zjjn omgekomen. By de opruimingswerkzaamheden stortte een deel der puinhoopen in, 2 brandweerlieden werden onmiddellijk gedood, terwjjl 3 ern stig gewond werden. Een van hen stierf later. Later stortte nog een muur in, waarbij 2 personen werden gedood en 1 ernstig gewond, die eveneens stierf. Door een rliegtuigschroef gedood Een tragiseh voorval by de Amerikaan- sche Noord-Pool-expeditie heeft plaats ge had, toen Palmer Woodkinson, een jour nalist, die de reizigers zou vergezellen, op slag gedood werd door de schroef van het vliegtuig. Schapen verdronken Op de schorren te Santvliet, vlak bij de Nederlandsch-Belgische grens, is een kudde van 230 schapen, toebehoorende aan den heer Cleiren, in het plotseling stijgende Schelde-water verdronken. O Tien personen verdronken. Volgens bericht uit Ferrol is tengevolge van den storm een trawler gezonken. Tien personen zijn verdronken. Acht kruisers Engeland heeft Portugal aangeboden, dit land acht kruisers te verkoopen, op gemakkeijjke betalingsvoorwaarden. O Verschrikkelijke spoorwegramp Een trein in de rivier. Beneden-Langstraat. In den hooi- bandel wordt het gaandeweg stiller. Er bestaat thans nog meer vraag naar hooi voor den stal, dan voor de pers. Voor den handel besteedt men f20en voor den stal f21.a f22.per 500 K.G. Voor stroo betaalt men f15.De wei landen liggen er mooi by en hier en daar loopt het jonge vee reeds buiten. het metselwerk aan P. van Beek te Ooster hout voor f 4000. het timmerwerk aan G. Verduyn te Raamsdonksveer voor f2130 het jjzerwerk aan A. Quirjjns te 's Gra venmoer voor f 57.75 het loodgieterswerk aan P. van Beek te Oosterhout voor f 200. en het schilderwerk a*n P. A. Verha gen te 's Gravenmoer voor f208, Wondrichem. Naar we vernemen is door de Vereeniging tot stichting en in standhouding van scholen met den Bjjbel aan het gemeentebestuur een verzoek ge richt tot het beschikbaar stellen van gel den voor den bouw eener Chr. School. De Meisjesvereeniging *Dorcas« alhier hield Dinsdagavond 9 Maart in de Chr. Bewaarschool haar jaarvergadering. De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet. De vergadering werd geopend door den WelEerw. heer dominee Fejjkes van Sleeuwjjk, waarna tot afwerking van het keurig verzorgde program werd overgaan. Door verschillende dames werden voor drachten en samenspraken gedaan, die allen op zeer verdienstelijke wjjze werden vertolkt. Ook de zangstukken werden keurig uit gevoerd, waarvan in het bijzonder dient te worden vermeld de Kerst-Cantate. Dat een en ander zeer in de smaak viel der talrjjke aanwezigen getuigde telkens het spontaan applaus. Gedurende de pauze werden de belang stellenden op chocolademelk onthaald, wat natuurlijk de gezelligheid zeer verhoogde. De Meisjesvereeniging kan dan voorzeker ook met genoegen op dezen welgeslaagden avond terugzien, Aan den dienstplichtige A. J. H. van Stigt, van de lichting 1926 uit deze gemeente, is door den Minister van Oorlog met ingang van 16 Maart a.s. een jaar vrjj8telling van den dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. - Aan de broodbakkers P, J. Dekker en T. C. Ottevanger alhier is door den Hoofd inspecteur van den Arbeid te Breda ver gunning verleend om des Maandagsmor gens tusschen 3 en 7 uur versch brood afteleveren aan in den Biesbosch werkende arbeiders. Naar we vernemen worden door den Burgemeester dezer gemeente pogingen in het werk gesteld eene dergeljjke vergun ning eveneens te verkrijgen voor de vis- schers dezer gemeente, die een geheele week van huis gaan. Openbare vergadering van den Raad der gemeente OUD-HEUSDEN, gehouden op 11 Maart. Voorzitterde Burgemeester. Alle leden tegenwoordig. Ingekomen stukken. a. Een verzoek van een twintigtal in gezetenen om de kermis dit jaar te doen ingaan op Zaterdag 1 Mei a.s. B. en W. stellen voor op het verzoek gunstig te be schikken. Na eenige bespreking wordt met algemeene stemmen besloten in het vervolg de kermis te doen beginnen met den eersten Zaterdag in Mei en wanneer 1 Mei op een Zondag valt op 30 April en te doen eindigen op Dinsdag daaraan volgende. b. Een verzoekschrift van L Klerks te Elshout om voor hem en zjjn gezin een woning beschikbaar te stellen. De Voorzitter zegt, dat de gemeente geen woningen heeft en alzoo geen woning beschikbaar kan worden gesteld. Op voor stel van B. en W. wordt besloten het verzoekschrift voor kennisgeving aan te nemen. c. Een nota van Ged. Staten gevallen op de begrooting voor 1926. Besloten wordt de door Ged. Staten noodig geachte wijzigingen aan te brengen. d. Een besluit van Ged. Staten van Noord-Brabant, waarbjj goedgekeurd wordt de beheersverordening op het Gemeentelyk Electriciteits bedrijf. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Een instructie voor den gemeente-ont vanger wordt vastgesteld conform het voor stel van B, en W, De rekening en begrooting van het Burgerlijk Armbestuur worden goedgekeurd. Tot lid van het Burg. Armbestuur wordt met algemeene stemmen herbenoemd de heer C. van der Sanden. De begrooting voor het dienstjaar 1925 wordt conform het voorstel van B. en W. gewijzigd. Niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. B. Crt. enkel huisgezin kan en mag de wereld beroemde Oprechte Winsnmer Zalf niet ontbreken, zij geneest de hevigste steenpuisten, bloedvinnen, negenoogen, winterhanden en voeten, dauw-, baard- en ringworm, oude en en verwaarloosde wonden, fijt, lik doorns en wratten, open beenen, brand-, snij- en alle mogeljjke won den, zooals smetten, kloven, barsten, uitslag, huidver8chilvering, aange- zichtspuisjes enz. enz. Prjjs per bus f0.75 en fl.35. Verkr jjgbaar bij Apoth., Drog. en vele winkeliers. Gen.-Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Gron.) Moet men voor een jongen van 15 jaar, die niets anders verdient als kost en in woning, ook zegeltjes plakken hoeveel moet men dan plakken De Invaliditeitswet verstaat onder »ar- beiderc ieder, die den leeftjjd van 14 jaar heeft bereikt, niet in werkeljjken militairen dienst is en in loondienst arbeid verricht binnen het Rjjk en tegen loon van niet meer dan f1200 per jaar. Bestaat het loon geheel in verstrek kingen in natura d.w.z. geen loon in geld, dan wordt het g6acht niet meer dan f 1200 per jaar te bedragen, onder verstrekkingen in natura vallen o.m. kost en inwoning. Uit het bovenstaande volgt dat u voor den jongen moet plakken, Is de jongen echter een zoon van uzelf, die van u vrjje kost, inwoning, kleeding en zakgeld geniet, dan wordt in den regel geacht, dat hjj met zjjne ouders geen arbeidsover eenkomst gesloten heeft, daar de werk zaamheden van een zoon des huizes in den regel voortvloeien uit het familieverband. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Marie, d. v. L. Pellekaan en B» A. C. van AndelAnna Cornelia d. v. C. den Dunnen en A, de Cloe. Overleden: Jacob van Drunen, 3 mnd. Getrouwd: T. J. W. de Weerd 41 j. met A. de Kok 36 j, ZUILICHEM. Ondertrouwd: C. v. d. Stam 55 j. met C. v. d. Zalm 69 j. In de jl. Woensdag gehouden terecht zitting van den Politierechter te Tiel wer den de volgende vonnissen geveld: J. C. de Z., te Zaltbommel, misdrijf art. 184 W, van Sr., f60 of 30 d. h. W. M. te Zuiüchem, idem, f25 of 10 d. h.M. V., te Welseind, idem, f 15 of 10 d. h.M. J. G. te Ammerzoden, eenv. bel. f10 of 10 d. h. Politierechtbank 's Bosch. Be rjj wiel plaatjes. Het schilderjj weggeldzakenheeft in de rechtzaal een pendant gekregen, nl. de vrijwielplaatjes I< Voor de politierechtbank zjjn die twee steeds het dessert na de hoofdschotel. In de rij kwam voor Teuntje S., huis vrouw A. v. R. ie Wyk bij Heusden. Ze dacht het met het stukje van een plaatje te kunnen stel'en, doch de fiscus heeft scherpe oogen 1 't Moet een heel plaatje zjjn, zichtbaar aan de fi-ts. Teuntje moei er vijf pop boete voor betalen, doch werd vrijgesproken. Uitslag Chiliproefvelden 19251 Op de meeste plaatsen in deze om geving is de tijd van Chili-bestellen aan gebroken. We meenen daarom goed te doen, met thans in een paar artikelen, de resultaten weer te geven van een 13- tal proefvelden in 1925 onder toezicht van ondergeteekende aangelegd l De bedoeling was na te gaan, of en in hoeverre een Chilibemesting rendabel wasVoor een eenigszins betrouwbaar antwoord op die vraag, moest dus ge zorgd worden, dat geen andere voedings factoren verschil in opbrengst konden veroorzaken. Da rom werd steeds een voldoende hoeveelheid fosforzuur en kali toegediend. Verschil bestond alleen maar in de groostte de Chiligiften. 't Vorig jaar hebben we de uitslagen uitvoerig toegelicht. Thans willen we volstaan, met wat beredeneerd cijferma teriaal. Een veld werd aangelegd op Eigen heimers bij J Spiering te Woudrichem, Geen Chili gaf 9800 kg. gr. 6600 kg. kl. 100 kg. 10450,, „+6700,, 200 300 400 14800 6500 t De le baal Chili gaf 650 kg. gr. meer opbr. 2e 750 3e 1050 4e 2550 Bij voldoende Super en Patent-kali gaf de zwaarste Chiligift, dus de hoogste winst 1 Dus 400 K.G. Chili gaf 5000 K.G. aardappelen meer dan het perceel zonder Chili. De proef bij A. Verschoor te Almkerk was op Ko-I-Nohr. De cijfers hiervan zijn niet zoo spre kend. Zonder Chili 19000 kg. gr. 7250 kg. kl. 50 kg. 150 250 350 19650 8900 20100 9000 20400 8750 21500 9550 De zwaarste bemesting gaf 2500 K.G. Gr. meer dan zonder Chili 3,5 x f 15 f52.50 aan Chili gaf voor f 100 aan Groote aardappelen 1 Hoewel niet zoo'n groot verschil, tech m.i. verschil genoeg, om aan te toonen, dat Chili op aardappelen nuttig werk kan verrichten 1 Te meer, zoo men in aanmerking neemt, dat het vorig jaar stalmest aan het land werd gegeven, waarin erwten werden verbouwd 1 De na volgende 4 velden werden be- teeld met Voederbieten 1 Hoe zeer dat dit gewas een bemesting met Chili behoeft blijkt zoo overduide lijk uit de opbrengstcijfers, dat daar wel niets meer aan zal toegevoegd behoeven te worden 1 A. de Jong W. Noorloos Almkerk Almkerk Zonder Chili 50700 KG. 160 KG. 64700 300 450 600 50500 KG. 56050 70200 58500 68600 66950 73600 78000 L. v. Leeuwen L. v. 't Sant Almkerk Sleeuwijk Zonder Chili 62200 KG. 54800 KG. 150 KG. 69100 66600 300 77200 450 79000 63900 75200 74200 600 81700 Bij A. de Jong door 600 KG. Chili 23000 KG. meer. Bij W. Noorloos door 600 KG. Chili 28000 KG. meer. Bij L. v. Leeuwen door 600 KG. Chili 19000 KG. meer. Bij L. van 't Sant door 600 KG. Chili 200ÖU KG. meer. De 600 KG. Chili kostte f 90,zoodat de meerdere opbrengst per 1000 KG. mangels, slechts eenige guldens betaling vroeg 1 De proef bij Noorloos was aangevuld met een paar eigen proeven. Eenige gedeelte ontving nl. een ge wone stalme8tbemesting. Een ander gedeelte niets. De 10 A. proefveld geheel 1200 KG. Kainiet en 800 KG. Super4 veldjes van 2 A. nog Chili daarvan. Het totaal resultaat was als volgt: Niets 44950 KG. Stalmest 48325 Kainiet Super 50500 K S 150 KG. Chili 56050 K S 300 58-500 K S 450 66950 K S 600 78000 De stalmest kon dus nog niet de op brengst halen van Kainiet Super, terwijl pas een flinke opbrengst werd verkregen bij toediening van 600 KG. Chili. Dit jaar zal nagegaan worden in hoe verre de stalmest nawerking vertoont. Het heele perceel wordt gelijkmatig be mest en met aardappels bepoot. Hoe sterk die nawerking moet zjjn wil de stalmest de volledige kunstmest in rendement evenaren blijke uit de vol gende berekening. Stalmest 50 x f3 f150. Voll. kunstmest f 24 f 24 -f f 90 f138. Opbrengst dit jaar van Voll. kunst mest 30000 KG. 1 c. meer of f 300 De volgende maal de uitslag der Suiker bietenproefvelden. F. C. HUIJZER Landbouwonderwijzer Woudrichem. —O— Bjj de eigenaars van den spoorweg is bericht binnengekomen dat een excursie- trein naar Sanjoge (Costarica Amerika) is ontspoord, waardoor 3 wagens uit de rails werden geworpen en van een hoogte van 50 voet in de Sevilla-rivier zjjn gestort. 178 Personen zjjn hierbij om het leven gekomen, 75 werden gewond. 'a Gravenmoer. Maandag is alhier aanbesteed het bouwen van een woonhuis voor den heer A. Faro. waarbjj is opge dragen V """v n

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 6