Drosi' - ur-Baert - PRIJSVERLAGING I 50 cent per paar verlaagd. H. VAN HERWAARDEN D. H. VAN HERWAARDEN HEUSDEN IWAALWIJK'S MANUFACTURENHANDEL Firma G. VERKADE, Waalwijk. Velen laten zich met de Paaschdagen JOZUDE JONG iep of Influenza Wortel er's Kruiden Nooit zal het U gelukken I Wortelboer's r*iHen. Het beste Adres Denkt er om. HET ADRES is: EIND, B 114, Enorme voorraad! - Zie de Etalage Ingezonden. Sigarenmagazijn „JAVA." Vanaf heden hebben wij de B*epav*af»&-prijz&Vl van Dames- en Heerenzolen en hakken met Uitsluitend a Contant Ddor ons wordt steeds 1È kwaliteit leder verwerkt. Vergelijk kwaliteit en afwerking met dat onzer collega's. Aanbevelend: Het 2de huis vanaf de Waterpoort. Het oudste en billijkste adres voor Gorinchem en Omstreken. c? voor TABAK en SIGAREN is het Bovenstaande goederen zijn uitsluitend van de allerbeste kwaliteit, fabrieksprijzen. La Paz Zandblaadjes Alle soorten Pijpen Fijne Lederwaren Rieten Reismanden. Van de trap gerallen Maandagmiddag is de heer K. P. uit de Kempstraat te 's Gravenhage in een perceel aan de B oomstraat van de trap gevallen. De man was op slag dood. o— Staking by werkverschaffing Een groot deel van de by de Biesbosch- werken te werk gestelde Dordtsche werk- loozen is niet aan den arbeid gegaan. Er heerscht Ontevredenheid over de betaalde loonen. Men had gerekend op een uurloon van 42 cent, maar gebleken is, dat maar zeer weinigen dat bedrag konden halen. De organisaties staan buiten het conflict. o— Bosebbrand Door vonken uit de locomotief van de ZS.M. ontstond een boschbrar.d op de Wildert, onder de gemeente Dongen, nabij Tilburg. De brand liet zich in den be ginne vry ernstig aanzien. Door kracht dadig optreden slaagde men er evenwel in, den brand tot een halve hectare bosch te beperken. o— Autobus in brand Door onbekende oorzaak geraakte Maan dag de autobus van de firma Yosters en Van Deun uit Arendonk, onder de gemeente Bladel in brand. Er ontstond even een paniek, doordat allen tegelyk naar buiten wilden dringen. Zonder letsel te bekomen konden allen evenwel den wagen nog by- tijds verlaten. De chauffeur wist met behulp van zand het vuur te dooven. Het ondergedeelte van den wagen had evenwel dermate ge leden, dat aan verder ryden niet meer te denken viel. —o— Door den trein gedood By het aanhaken van een paar wagens aan den trein, welke te 11 u. 28 min. van Doetinchem naar Winterswijk vertrekt, werd Maandag tijdens het rangeeren een man door de locomotief gegrepen. Een zich op het station bevindende verpleegster waarschuwde, onmiddellijk, maar alvorens de trein tot stilstand was gebracht, waren reeds drie wagens over het slachtoffer heengereden. De man, die onmiddellijk dood was, bleek te zyn een op wachtgeld gestelde conducteur, die thans dienst deed als remmer op het station Doetinchsm. De man was 35 jaar oud en gehuwd. o— Fabrleksongeval Een der werklieden, zekere R., werk zaam op de melkfabriek »Hollandia« te Purmerend, stond op een ladder in het karnlokaai. De leer gleed op den gladden tegelvloer uit en R. stortte omlaag. Hij is in bedenkelijken toestand naar het ge meenteziekenhuis vervoerd. o Verdronken Te Nes a. d. Amstel is het 2 jarig zoontje van V. 't Schip te water geraakt en ver dronken. o— Auto van den dyk De auto van de Bênsdorpfabriek is te Wijk bij Duurstede door het springen der banden van den dijk gereden. Een der inzittenden, uit Hilversum afkomstig, werd gedood en een ander heeft een been ge broken. o Botsing Te Nistelrode reed een met dennen be laden wagen tegen een in volle vaart na derende tram op. De landbouwer Van Houten uit Kessel werd van den wagen geslingerd. Zyn toestand is zorgwekkend. Den trambestuurder treft geen schuld. o— Verduistering Bij de politie te Leiden is een aanklacht ingediend tegen G. J. v. D., gewezen penningmeester van de Woningbouwvereen. »Ons Belang* aldaar, verdacht van ver duistering van f1250. o— Twee vrouwen in brand Op de Hoefkade te Den Haag is een ernstig ongeluk gebeurd. De 50-jarige P. J. de R. geraakte door onbekende oorzaak bij het verrichten van werkzaamheden in brand. Haar dochter wilde de vlammen dooven, maar werd eveneens vrij ernstig gewond. De moeder is in het ziekenhuis opgeno men de dochter kon na in het zieken huis behandeld te zyn, huiswaarts keeren. o— Onvoorzichtig De koopman N. uit de Kanaalstraat te Utrecht, zou eenige benzine vaten koopen, die in een stal in de Weteringstraat nabij den Vleutenscheweg waren opgeborgen. Met behulp van een brandende lucifer wilde hij de vaten van binnen bekijken. Plotseling volgde een hevige ontploffing, waardoor hij ernstig aan gezicht en borst verwond werd. Tevens ontstond een be gin van brand, welke echter spoedig door de brandweer gebluscht was. N. werd door den Geneeskundigen Dienst in de Radium- straat voorloopig verbonden en vervolgens naar de Rijksklinieken vervoerd. Na daar behandeld te zijn, kon hij we der naar zijn woning vervoerd worden. o— liynongeluk Zaterdagmiddag hadden op Staatsmijn Wilhelmina te Kerkrade de mynwerkers Vallinga van Terwinselen en Schrijvers van Bocholtz, terwjjl zy in de mijn werkzaam waren, het ongeluk onder afvallend ge steente te geraken. W. werd inwendig ernstig gekwetst en Schr. werd aan beenen en armen verwond. Beiden werden in de verbandkamer door den mijnarts behandeld. Vallinga is daarna naar het hospitaal te Heerlen overgebrachtzijn toestand is vrij ernstig. Schrijvers is naar Bocholtz ver voerd. L. K. o De verzande gronden Naar de Tyd verneemt, is aan de ge meente Oeffeit vanwege het Watersnood comité te Amsterdam een subsidie toege zegd voor de ontzanding der gronden langs de Maas. Nu zullen andere gemeenten wel volgen. o— Yun een goed afgeloopeu glijpartij en een kranige redder Drie leidekkers zijn bezig het dak van de N. H.-kerk te Uitgeest van nieuwe leien te voorzien. Terwijl twee van hen bezig waren aan den nok van het dak brak het materiaal en kwamen zij naar beneden glyden. De derde, die by de dakgoot aan het werk was, wist beiden met groote tegenwoordigheid van geest op te vangen. Met den schrik en flink gehavende kleeren konden zy bij de om wonenden tot kalmte worden gebracht, —o— liet dramu in het woonwagenkamp te Eindhoven De dader van de mishandeling met doodeiyken afloop, welke dezer dagen in het woonwagenkamp te Eindhoven heeft plaats gehad, is, vermoedelyk met het oog op 's mans onvolledige toerekenbaarheid, voorloopig in vryheid gesteld. De dood wenkt ieder uur Op een bouwwerk aan den Groridheeren- dijk te Rotterdam is Maandag de 64-jarige L. Splinteren, van den Schulpweg, plotse ling bewusteloos ineengezakt. Hij werd door personeel van den Geneeskundigen Dienst naar zyn woning vervoerd, waar dr. W. van Rossen den dood door hart slagaderbreuk constateerde. Valschc belastingen De rechtbank te Maastricht heeft ver oordeeld den mijndirecteur P. tot f 4000 boete of 4 mrd, hechtenis. De eisch was 2 mnd. gevangenisstraf. De heer G. werd tot 2 X f 4000 boete of 2 X 4 mnd hechtenis veroordeeld. Tegen hem was de eisch 2X2 mnd. geweest. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mag ik eenige plaatsruimte in Uw blad waarvoor bij voorbaat mijn dank. Men heeft hier in Wijk met lijsten ge- loopen om handteekeningen te verzame len, tegen vereeniging van de gemeente Wijk en Aalburg met Veen. Het is echter niet hierover dat ik wil schrijven, want is men overtuigd tegenstander van ver eeniging dan heeft men ook het recht daarvoor te ijveren, en ik geloof niet dat er in Wijk personen gevonden worden, die dwepen met de voorgestelde veree niging en er dus voor zullen gaan ijveren. Alleen als men ijvert tegen de vereeniging dient men daarvoor gegronde motieven te gebruiken en niet het oude stok paardje, dat men zoo graag voor derge lijke gelegenheden in tuig brengt, want dan schaadt men de zaak meer dan dat men ze bevordert. Het is over dit stokpaardje dat ik iets zou willen schrijven, het stokpaardje dat nooit in gebreke is gebleven zijn dienst te doen, als men dit voor politiek of ander doel dienstig acht. Als niets helpt, haalt men dit beestje maar van stal, tuigt het op en de zaak is in arde, de goedgeloovige menschen rijden wel in het spoor waarin eenige handige personen het beestje leiden. Het is het stokpaardje „Wijkerzand" door Filips van Bourgondië geschonken aan de „inboorlingen" van Wijk zooals de giftbriet luidt. Thans wordt weer ge schermd, dat de inboorlingen dit pand zullen kwijtraken, of minstens, dat de ingezetenen van Veen, zullen komen om hun aandeel in dit „Wijkerzand". Als ik mij niet vergis, luidde reeds herhaaldelijk het dure advies van ver schillende rechtsgeleerden in deze een parig, dat voor deze bewering niet de minste grond bestaat, immers in de da gen van de schenking kende men geen gemeenten, toch alleen parochie's. Trouwens de bewering pleit niet erg voor de ingezetenen van Aalburg, die schijnbaar voor groote ezels worden aan gezien. Zou er nu heusch in de honderd I jaren dat Aalburg met Wijk vereenigd is, daar niemand geweest zijn, die gepoogd zou hebben indien hij daarvoor eenigen grond aanwezig achtte, om ook zijn aan deel in dit Wijkerzand te krijgen? Ik kan het niet helpen, maar werkelijk voor zoo onnoozel zie ik de Aalburgsche menschen nu niet aan. Toen er voor eenige jaren terug hier in de wintermaanden werkloosheid heersch- te en men voorstelde eenige kuilen van het Wijkerzand dicht te gooien en gelijk te maken ter bestrijding van deze werk loosheid, toen werd van zekere zijde daar sterk tegen geageerd. Men maakte toen de arbeiders wijs dat zij voor hun eigen geld gingen werken, immers het loon, dat zij verdienden zou later van de op brengst van de scharen worden afgetrok ken en men kreeg dan later zooveel min der. Afgescheiden van de vraag of men niet beter is met een vogel in de hand dan tien in de lucht, gaat deze rede neering toch slechts gedeeltelijk op, omdat de arbeidende klasse inboorlingen van Wijk niet alleen van de opbrengst trekken, ook middenstanders en zelfs rijke boeren dee- len daar in mede. Maar de arbeiders volgden het paard je wel en leden liever honger dan zoo genaamd voor hun eigen geld gaan wer ken. Zoover mij bekend is zijn er slechtsl weinige gemeenten die in zoo'n gunstige, conditie verkeeren als juist Wijk, waar de inboorlingen zoo'n rijke bezitting heb ben en toch, hoeveel meer nut en welvaart kon een dergelijke bezitting niet stichten. Reeds meermalen is er sprake geweest, het „Wijkerzand" door een steenfabriek te doen afgraven, wat een schitterende werkverschaffing zou dit niet zijn voor een tijdvak van minstens 20 a 25 jaren, met bovendien nog dit groote voordeel dat de Waard er beslist veel beter va(n zou worden. Men heeft nu met de bui tengewoon hoogen waterstand nog eens kunnen ervaren wat een uitstekende be mesting de rivier geeft, een bemesting die men met verlaging schier elk jaar zou genieten, terwijl ze nu slechts zeer zeldzaam voorkomt. Ik weet niet hoeveel de af te graven grond voor een steenfabriek waarde heeft, aoch ik stel mij voor dat dit een zeer belangrijk bedrag vormt, welk bedrag naar mijne meening aangewend zou kunnen wor den voor de stichting van een fonds, waaruit armlastige oude van dagen een toelage zouden kunnen ontvangen. Verder zouden plus minus een 50-tal arbeiders er voor een reeks van jaren een goed stuk brood kunnen verdienen. Men behoeft evenwel over zoo iets niet te beginnen, de slimme boeren die mis schien bang zijn, dat zij hunne arbeids krachten dan ook duurder moeten betalen, ot misschien bang zijn dat zij niet langer de Waard kunnen ontsieren met het gra ven van ongelijke kuilen, of misschien nog andere ^eden daarvoor hebben, zorgen wel dat de \rbeiders hun stokpaardje vol gen Jn het, spoor waarin zij het wenschen te leiden. (Het schrikbeeld, „de Waard gaat naar den Bosch" is voldoende, de goedgeloovige arbeiders eten dit praatje wei voor zoete koek, lijden honger of trachten elders werk te vinden, wat thuis voor het grijpen ligt. Moge dit schrijven hunne oogen toch eens openen en mogen zij in hun eigen belang, in het belang van hunne gezinnen en ten slotte in hêt belang van de geheele gemeente, eens wakker worden en een ruim arbeidsveld ontsluiten, dan heb ik de voldoening het stokpaardje in een baan te hebben geleid, die.voert naar meerdere welvaart in de arbeidersgezinnen. U nogmaals dankend voor de plaats ruimte. Uw abonné X. Wijk 31 Maart 1926. Sohuifpoeder -r Altun Borak Arrow: Insectenpoeder 7/ Hop Linoleum ttebroodstraat W 52. Engstraat 76 Vischmarkt 67 maar bij die velen zijn er nog enkelen, die niet op het juiste adres letten. Gebruikt elders eenig voordeel te vinden, zoolang wij U nog deze allerbeste artikelen leveren aan onderstaande prijzen. Voor Hemden Amerikaansch Linnen 6/4 breedte 45 ct. 49 1, 59 Sloopen 135 79 Lakens 150 55 79 160 55 extra br. 180 1 15 Witte Linnen Handdoeken 70X74 cM. 591 per stuk, per doz. f7.00 Blauwe Blok 69X69 34 55 5 5 -4.00 Linnen 70X70 45 M - 5.30 Roode 70x70 45 n 11 - 5.30 Blauw Kiellinnen 125 cM. breed 89 ct. per el. Beter huismiddelen bestaan er nim in luxe kistjes van 10, 45, 20, 25 en 50 stuks. De bekende merken TRIOMF, FORTUNA, SPECIAL, FAVORITE ROYAL, SUPERIORES, ESQUIS1TOS enz. «r Prima houten pijpen met hoorn mond- stuk vanaf 40 ets. Tabaks-, Sigaren- er\ Sigarettenpijpen, ook in étui. cp Portemoni.aie's, Sigaren- en Sigaret- <Sb tenkokers. Zakportefeuilles enz. enz. «b —O— Mijnheer de Redacteur, FOTOGRAFEEREN, n ,1 55 55 100 cM. 55 51 55 a 55 98 0 f n 55 55 Minzaam aanbevelend» ANT. METSELAAR Heusdsn. cp Eerste Sigarenwinkel aan de Wijksche poort.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 6