Eerste Blad Drogisterij A. Verschuur-Baert Heusden Uithangborden. Romances van de woeste Zee. ZATERDAG 10 APRIL Telepaath WINANDO C. DE KEMP Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden* No. 4593. Vrijdag 9 April 1926. lluiteiilandsch Overzicht Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. Des avonds 8 uur zal hij eene Seance geven in »Het Wapen van Amsterdam Ëngstraat HEUSDEN. Und van altenA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Sohuifpoeder Aluin Borak Arrowroot Insectenpoeder Hop Linoleumwas. Wittebroodstraat W 52. Uithangborden zijn waarlijk niet iets van de laatste jaren. In geschiedkun dige verhalen en romans van de zeven tiende en achttiende eeuw vinden we dikwijls over uithangborden gesproken en ze zijn het bewijs dat onze voorouders evengoed als ons tegenwoordig geslacht hun best doen om reclame voor hunne zaken te maken, al was die reclame dan ook meermalen hoogst eigenaardig. Voor het huis van een chirurgijn d. i. een man die tanden trok en gebroken beenen heelde, die aderlatingen verricht te, het haar knipte en den baard schoor, zag men in den regel een ronden paal met roode, witte en blauwe strepen en geen uithangbord. En nog heden ten dage vindt men in de steden dikwijls aan de voorpui van het huis van een kapper zoo'n paal aangebracht, waarvan de meeste menschen den oorsprong niet kennen. Die paal is dus een overblijfsel uit vorige eeuwen toen hij dienst deed om de aandacht te vestigen op het huis van den chirurgijnbarbier. De uithangborden waren getooid met verschillende voorstellingen ontleend aan de Bijbelsche Historie, aan de levens der heiligen, aan handel, scheepvaart, landbouw, veeteelt, visscherij en meer andere bedrijven. Zonderling voorzeker zagen die bont beschilderde uithang borden er uit al valt niet te ontkennen dat hunne beschildering meermalen ge tuigde van eene soort vindingrijkheid en humor. Hier zag men op een gevelsteen Lots Vrouw voorgesteld op het oogenblik, dat zij in een zoutpilaar veranderdewat verder aanschouwde ons oog de afbeel ding van Jacobs droom of die van den Ladder Jacobs. Bij een graankooper te Een serie boeiende artikelen van onver melde kruistochten en beroemde schepen door F. J. CHAMBERS. (Oud-Offieier der Britsche marine.) Nadruk verboden. EEN RAADSEL DER GOLVEN. Op een roetzwarten nacht in den win ter van 1917 voer de gewapende traw ler „Curlew" nabij de gevaarlijke Good- winzandbanken in het Nauw van Calais. Iedere zeeman kent de Goodwins en weet te vertellen van de talrijke scheepsrampen welke er hebben plaats gevonden en voor al tijdens mistige nachten schuwen zij de bedriegelijke door vaart zooveel mogelijk. Gedurende den oorlog was het varen in de buurt der Goodwins er niet gemak kelijker op geworden. Al de boeien en kustlichten, welke in vredestijd zandban ken en gevaarlijke plaatsen aangeven, wa ren toen verwijderd en voorbijgaande sche pen hadden hunne lichten gedoofd, zoo dat zelfs geen sprankje licht uit de pa trijspoorten scheen. Dit was een van die nachten, waarin zelfs de menschen op het land door de diepe duisternis hun bestemming voorbij- loopen. En op zee was het angstwek kend spookachtig. De commandeerende officier stond in het kleine stuurhokje, zijn gelaat half ver licht door het schijnsel van de compas- Dokkum prijkte „Jozef in den put" boven de deur, terwijl „de geduldige Job" en „Mozes in het biezen kistje" op ver schillende plaatsen werden voorgesteld. Uithangborden met „De Vier Gekroonde Evangelisten," „de Bruiloft te Caua" „de Wonderbare Vischvangst" en „de Samaritaansche Vrouw" waren lang niet zeldzaam en die met beelden of portretten van heiligen prijkten in elke stad boven verscheidene deuren en ramen. Op andere uithangborden kwamen paarden voor, ruiters, schepen, bloemen, hoornen, vis- schen en andere dieren, inzonderheid hanen, hazen, zwanen en leeuwen. Op sommige zag men kunstig versierde werk tuigen en gereedschappen afgebeeld, zoo als bijlensleutelsketels, een roskameen balans of een waaier op andere prijkten bekerskannenen potten, flesschen, glazen en pannen. Men zag zelfs uithangborden, die een heele geschiedenis voorstelden, en karakteristiek waren vooral de laatste, waarmede we kennis zullen maken en die tot opschrift hadden„In 't Buiker- vat" en „In den Zoeten Inval". Men zag er een omgekeerden bijenkorf en een ton op staan, waar een heertje op zijn neus inviel. Hoe eigenaardig de uithangborden onzer voorouders ook mogen zijn en welk een juisten blik zij ook geven in het volksleven dier dagen de berijmde opschriften zijn in vele opzichten nog aantrekkelijker. We meenen goed te 'doen door eenige van die dichterlijke producten uit onze omgeving te laten volgen. Een tapper te Heusden had op zijn uithangbord verschillende groote en kleine pijpestelen doen schilderen en daaronder geschreven Groote stelen en kleine stelenmaar groote stelen 't meest. Er kwam last om het bord te veran deren. Toen liet hij er een snoek op schilderen, die een kleine visch inslikte en zette daaronder: Groote visschen eten de kleine. En toen hij ook dit moest veranderen, bestreek hij het geheele bord met blauwe verf en plaatste er onder Als ik de waarheid niet mag schrijven, Dan zal ik alles maar blauw blauw [laten blijven. Voor den winkel van een advocaat te 's Hertogenbosch las men Heeft men gelijk of ongelijk, Hier woont een advocaat van het rijk Die ymands zaak, 't zij onrecht, reden, Met korte woorden kan ontleden. Bij een tabaksverkooper te Zaltbommel Eerst leerde ik Rollen uit papier, Nu kan ik Rollen bij het vier Wanneer wij van de Rollen rooken, Dan wordt van Rollen veel gesproken, En die mijn Rollen haat ot laakt, 'k Wenech dat zijn hoofd op Rollen [raakt Men moet toch door de wereld Rollen Totdat wij Rollen bij de Mollen. Bij een barbier te Woudrichem Die wilt zijn zoet en zacht geschoren, Die komt 's morgens of daags te voren Want die mij 's avonds komt bezoeken, Vint niets als botte messen en vuile [doeken. Bij een herberghouder te Woudrichem Drink ik, dan bederf ik, Drink ik niet, dan sterf ik Doch het is beter gedronken en be dorven, Als niet gedronken en gestorven. Bij een pillen- en zalfverkoopster te Heusden Hier woont Rachel, de vrouw van [Mozes Polak, Sij verkoopt ivore en houten kammen, zilver strooizand en lak, Ook zwarte pleistertjes voor de meissies [om de tandpijn te stillen, Als ook Neurnburger zalf en oprechte [Frankforter pillen. Bij een zoetelaar te Werkendam: Hier verkoopt men Wijn, Brood en [goet Zuivel Wil je niet koopen? So loopt naar [den duivel Bij een tapper van Brandewijn te 's Hertogenbosch Dit is in de Ridder St. Joris. Hier verkoopt men brandemoris. Bij een schoenmaker te Waalwijk Hier maakt men schoenen en muilen, [na ieders begeer, Sinte Crispinus gaf de schoenen om [Gods wilmaar hij stal het leer. Bij een messenmaker te Gorinchem Liefhebbers van een sneebaar werk, Hier maakt men messen hecht en [sterk. Om in krakeel, wang, neus en ooren Met éénen snee door 't huyd te boren. Misschien zou ik nog wel enkele dichterlijke uithangbord-ontboezemingen uit onze buurt kunnen vermelden, maar het vorenstaande komt iftij voldoende voor om de lezers te toonen dat de uithang-reclameborden van voorheen van geheel ander gehalte waren dan die van thans. ZAL DE ALOM BEROEMDE ONOVERTROFFEN eene openbare Telepatische Seance geven door de Gemeente Heusden. Een Commissie notabelen heeft zich gevormd, bestaande uit de EdelAchtb. Heer H. J. VAN EGGELEN, Burgemeester, de ZeerGel. Heer Dokter OTTO. de WelEd.Gestr. Heer Mr. RUIT1NGA, Griffier by het Kantongerecht, de WelEd. Heer J. H. ROZA, namens het Nieuwsblad v. h. Land van Heusden enz. Het publiek zal deze Telepathische Seance geheel kunnen volgen, waarvan alleen bovengenoemde Heeren den inhoud kennen. Afrit 3 uur van het Gemeentehuis. lamp, en bestudeerde onafgebroken het compas. Door den verrekijker kon hij vaag de gebroken branding waarnemen, die den rand der gevaarlijke zandbanken bestookt, terwijl aan stuurboord een nietig stipje te zien was Van het waarschuwingslicht Noord-Voorland. De wind stak op uit het Zuid-Westen. Zware zeeën troffen de „Curlew'- op het voorschip, sloegen over het dek en zakten naar achteren af. De touwen, waarme de alles, wat verplaatsbaar was op het dek was vastgebonden, kraakten en schuur den hevig en het zeewater drong zelfs binnen in het stuurhuis. Plotseling klonk er een luiden kreet van een der mannen van de wacht, die aan de stuurboordzijde van het stuurhuis bescher ming tegen het vreeselijke weer hadden gezocht. Schip vlak voor ons. En toen de commandeerende officier in de aangeduide richting keek, bemerk te hij een zwarten omtrek, die zich als het ware scheen los te scheuren van de duistenis der nachtelijke hemel en recht op de „Curlew" kwam indrijven. AANVARING ONVERMIJDELIJK. Een botsing scheen onvermijdelijk. Met alle kracht werd het stuurwiel naar stuur boord overgegooid, maar de hooge zee- en, die steeds af en aan rolden, maakten het de „Curlew" onmogelijk koers te hou den. Nader en nader kwam de zwarte omtrek van iets groots. De mannen van de „Curlew" zagen nu, dat het een schip was en bereidden zich op een hevige bot sing voor. Steeds korter werd de afstand tusschen de beide schepen Reeds zond een vroom matroos zijn stii gebed ten hemel.... Toen.... plotseling.... als door een won der.... gleed de zwarte massa voorbij. Het was zeer zeker een ontsnapping op het kantje af. Slechts enkele decimeters ruimte kon er tusschen de beide schepen geweest zijn. Als een geest was het zwarte monster voorbij gegleden, zonder een en kel lichtje in het want en, wat nog ster- ker was, zonder eenig gedreun of geluid van werkende machines. Een ondeelbaar oogenblik dacht de com mandeerende officier aan een moderne Vlie gende Hollander, maar er was geen tijd tot nadenken en onmiddellijk gaf hij op dracht het geheimzinnig schip te volgen, teneinde een nader onderzoek te kunnen instellen zoodra de dag zou aanbreken. Zware zeeën sloegen over het dek toen de „Curlew" van richting veranderde, maar eenmaal in nieuwen koers zijnde, werd het varen weer gemakkelijker, daar wind en hooge zee nu achter waren. Het was nog te donker om eenigerlei bijzonderheden te kunnen onderscheiden van het vreemde schip, maar bij het glo ren van den ochtend doemde zij uit den wegtrekkenden nevel op en maakte reeds dadelijk den indruk van slecht te worden bestuurd, aangezien zij van rechts naar links omsloeg bij elke werking van de zee. Er was hoegenaamd niets aan het schip te zien .waaruit de herkomst kon blijken. Was het een Fransche boot, een Duitsche, een Engelsche, een Spaans<;he, een Hol- landsche, een Noorsche? Het antwoord op die vraag kon niemand geven. Blijk baar voer het vreemde schip ook geheel zonder ballast of lading, want het lag hoog boven den waterspiegel en door een verrekijker kon de bemanning van de „Cur lew" de schroef waarnemen, die halt boven het water uitstak telkens als het schip door golven opgenomen werd. De Woensdagmorgen is op Mussolini een aanslag gepleegd toen hy, na het inter nationaal chuurgencongres te hebben ge opend, het plein voor het Kapitool overstak om in zyn auto te stappen. Een oude dame schoot een revolver opeens af, door welk schot hy licht gekwetst werd en dat zyn neusvleugels doorboorde. De daderes kon slechts met moeite tegen de wuede der toestroomende menigte wor den beschermd en werd door de carabinerie gearresteerd. De vrouw die den aanslag pleegde is een Iersche, die niet wel by het hoofd schyrit te zyn. Zij heet Violet Albina Gibson en werd in 1876teDaikey bij Dublin geboren als dei de dochter van wylen baron Ashbourne, lord-kanselier van Ierland. Zij is een zuster van den tegen- woordigen lord Ashbourne, die zijn verblyf heeft in Fraokryk. Zy is 62 jaar oud. Haar revolver had zij met een zakdoek aan haar hand vastgebonden, in de andere hand hield zij een fleschje met jodium- tinctuur. Vermoedelijk wilde zy zich na het piegen van den aanslag vergiftigen. Na haar arrestatie was zij geweldig de kluts kwijt en kon geruimen tyd geen woord spreken. Zy was overigens door de menigte nogal erg toegetakeld en half kannonen van de trawler werden bemand en een signaal werd gegeven, dat den vreemdeling in internationale zeemanstaal te verstaan gaf, dat hij zich bekend moest maken. Er kwam geen antwoord; op het dek viel geen enkel teeken van leven te bemerken. GEEFT VUUR. Na een kwartier gewacht te hebben, werd de trawler-kapitein ongeduldig. Hij gat van de brug at een opdracht naar beneden door de spreekbuis en even la ter knalde het eerste schot van het ach terschip der „Curlew" en plofte een pro jectiel met veel lawaai te water. Moedwil lig werd er nog niet van het voorschip geschoten, daar de kapitein zoo lang mo gelijk onheil wenschte te voorkomen.^ Maar er kwam weer geen antwoord van het vreemde schip en de kapitein liet ten tweede male vuur geven, nu ech ter over den boeg van den vreemde heen. Vervolgens gaf hij nogmaals een dringend fluit-signaal en vroeg nadere gegevens om trent de herkomst van den ander. Er kwam geen antwoord. Bij het opkomende licht begon daarop de „Curlew" voorzichtig haar prooi te naderen, zorg dragende, dat zij steeds het vreemde schip als mikpunt recht voor den mond van haar boegkanon hield. Toen zij 'tot op ongeveer duizend meter afstand genaderd was, opende zij in ernst „vuur" en het eerste, welgerichte schot trot den kapiteinsbrug, welke geheel vernield werd. Spoedig bemerkte men echter dat het vuur niet beantwoord werd en naarmate de afstand tusschen de beide schepen verminderde, kon men zien, dat het dek van de vreemde geheel verlaten was. De lichten waren uit en het schip lag er ten prooi aan wind en golven, een zwerver, bewusteloos toen zy in een zaal van het Kapitool werd binnengebracht. Zy had op een afstand van nauwelijks drie meter het schot op Mussolini gelost. Mussolini bedekte onmiddelyk zyn gelaat, waardoor zyn hand geheel bebloed werd. Hy stelde de menigte zelf nog gerust en beweerde dat het een »kleinigheid« was. Het vertrek van Mussolini naar Tripoli, dat op heden is bepaald, is niet uitgesteld. Mussolini heeft Turati, den nieuwen se cretaris der fascistische party, bevel gege ven ervoor te zorgen, dat alle represailles zouden worden verhinderd. Turati heeft daarop onmiddellijk aan alle afdeelirigen telegrafisch instructies doen toekomen. Heel Rome vlagt. Het bericht van den aanslag op Mus solini had zich met groote snelheid door de geheele stad verspreid. De bladen kregen eerst last geen woord over den aanslag te reppen. Dichte drommen fascisten GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Rnime keuze in FANTASIE- ENTROUWRINGEN. Eigen Reparatie-Inrichting. Maar vele schepen zijn in den oorlog naar den kelder gegaan, door een strijd- list als deze. Het was zelfs een „truc" van de Engelsche marine, die door haar „geheimzinnige schepen" zulk een zwer- versrol liet spelen tot de vijand naderbij gekomen was en het plotseling geopende vuur niet meer ontwijken kon. Gedachtig aan deze strategie, voer de kapitein der „Curlew" dan ook niet verder eer al de kanonnen geladen waren en de bemanning gewaarschuwd was onmiddellijk een salvo te openen wanneer op het vreemde schip een teeken van leven werd waargenomen. Tot tweemaai toe cirkelde de „Curlew" om den vreemdeling heen, doch toen de zon hoog aan den hemel stond en er nog geen enkel teeken van den zwerver was opgemerkt, achtte de kapitein het veilig aan boord te gaan en een onder zoek in te stellen. DE NAAM VERSLETEN. Uit de eerste nauwkeuriger bescnou- wingen van het vreemde schip werd men niet veel wijzer. Een grootendeels versle ten naam was zichtbaar op den boeg, doch onleesbaar. Stukken van een vernielde an tenne voor draadlooze telegrafie hingen aan een der schoorsteenen. De deur van de kajuit was open en werd door den wind heen en weer geslagen; overigens bewoog er niets aan het dek. De zee was nog te zwaar om een boot neer te laten en aan boord van het (vreemde schip te gaan en gedurende zes uren bleet de „Curlew" in de nabijheid van haar prooi varen, welke steeds verder en verder afdreef naar de wijde Noordzee. Het gevaar van een onverwacht salvo van het verlaten schip was nog niet ge heel geweken, en, ofschoon elke zwaai van de vreemde boot zware golven over voor hst Land un Housden en AitonaJeLanistraat ei lie Bommelerwaarl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1