Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 8.4595 Parlementair Overzicht. R echtzaken. Plaatselijk Menus. Binnenland. BEHOORENDE BIJ HET De dabatten in de Eerste Kamer over de regeeringsverklaring, Een welwillende houding. De bioscoop wet gehandhaafd. 's Gravenhage 15 April. Na de regeeringsverklaring feitelijk slechts een beleefdheidsphrase ten opzich te van de Eerste Kamer werd er wat gedebatteerd, hetgeen feitelijk op een soort houding-verklaring van de verschillende fracties ten opzichte van dit kabinet neer kwam. Af en toe vielen er harde woorden. De heer Rink, v.b., vond de oplossing van de crisis niet zoo kwaad en vrijwel in overeenstemming met den door den Vrijheidsbond gewenschte. En minister Co- lijn kreeg een pluimpje voor zijn herstel van het budgetair evenwicht. Dit kabinet wilde hij echter nog eens op het hart bin den toch vooral aan het extra-parlemen taire karakter vast te houden de bioscoop wet in te trekken. De heer Lanschot, r.k., wenschte er den nadruk op te leggen, dat de R.K. Staats partij zich niet de schuld voor de crisis in de schoenen laat schuiven. Hij onder schreef volkomen de verklaring van de r.k. Tweede Kamerfractie en weet het ontstaan van de crisis aan de ontevreden heid van mr. Marchant na de rechtsche samenwerking. Volgens spreker had mr. Marchant zich door zijn blinden haat als toekomstig regeeringsleider onmogelijk ge maakt. Spreker hekelde fel het optreden van de S.D.A.P. en waarschuwde ertegen, dat een nieuwe partijregeering, als S.D.A.P en V.D. voorostaan, op teleurstelling zou uitloopen. Spr. stond niet onwelwillend tegenover dit kabinet en zegde een loyale houding toe. En zou stemming over de begrooting van Buitenlandsche Zaken wor den gevraagd, dan nog zou de r.k. fractie niet tegenstemmen. De heer v. Emden, v.d. liet zich op zijn beurt niet onbetuigd en verweet den R.K., dat de fouten van hun beleid er toe geleid hadden, dat het coalitie-kabi net verloren is gegaan, de 4 R.K. minis ters verdwenen zijn en het gezantschap is afgeschaft. Scherp veroordeelde hij voorts de „ge- heimdoenerij" in zake de kabinetsformatie, welke hij een gebrek aan waarachtigheid in het staatsbestel noemde. Doch tenslotte zeide spr. toe, dat de v.d., als de om standigheden zulks mogelijk maken, met de regeering zullen samenwerken in des lands belang. Dan kwam de heer Anema, a.r., die er op wees ,dat het plichtsbesef de recht sche partijen weder tot nieuwe samen werking zal nopen. Het christelijke bond genootschap was niet dood. De crisis was slechts een tijdelijke inzinking en in de rechtsche Tweede Kamerredevoeringen lag een stil heimwee naar herstel der reeht- sche samenwerking. In plaats van dit nieu we kabinet had hier nu een rechtsch kabinet moeten zitten. Dit stemde hem bitter. En hij zou de geestverwante minis ters, waarvan er volgens hem een te veel in het kabinet zou zitten, met welwillend heid ,doch ook met waakzaamheid obser- veeren. Steeds op zijn qui vive zijnd, zou men de daden van dit kabinet afwachten. De heer Mendels, s.d., liet een gansch ander geluid hooren. Deze was van mee ning, dat het kabinet-Colijn door e/gen onwaarachtigheid gevallen is, waardoor de voosheid van de coalitie openlijk eerder aan den dag trad, dan spr. had durven denken. Ook hij keurde de geheimdoenerij... af. Ten opzichte van de vooruitzichten voor de coalitie en van d/t kabinet gaf hij als zijn meening ten beste, dat de co alitie zich als geheel in minder goede con ditie bevindt en dat dit kabinet wel, tenzij ernstige stormen het zouden wegvagen, tot 1929 gehandhaafd zal blijven. De heer De Vos van Steenwijk, c.h., wijdde waardeerende woorden aan den heer Colijn en hoopte, dat de drie recht sche fracties binnen niet al te langen) tijd elkaar weer zullen vinden. De hou ding der v.d. achtte hij in strijd met het parlementaire stelsel. Ten aanzien van het nieuwe kabinet deed hij de vrij opzien barende mededeeling, dat hij het betreur de, dat de heeren de Geer en Slotemaker de Bruine zitting namen, omdat hun aan wezigheid de gedachte zou kunnen wek ken, dat het kabinet nader tot de Chr. Hist, staat, dan tot de A.R. of R.K. Maar, verklaarde hij nadrukkelijk, de Chr. H. Eerste Kamerfractie staat vrij en los van de beide Chr. Hist, ministers. Was dit een bedreiging? Of slechts een oratorische uit val? Een kabinet, op grondslag van de handhaving van de christelijke grondsla gen in ons volksleven, was het streven der Chr. Hist, zeide spr. Nadat de heer Blomjous, r.k., o.m. zijn voldoening had uitgesproken over de mis lukking van de pogingen tot roode samen werking, kwam minister de Geer aan het woord, die constateerde, dat het debat feitelijk buiten de regeering is omgegaan, terwijl hij voorts dankte voor de welwil lende houding van de Kamer. Ten op zichte van de Bioscoopwet nam spreker het standpunt in, dat die geen partij- kenmerkend karakter draagt. Intrekking van de Bioscoopwet is niet te wachten. En de minister besloot, na beantwoording van enkele opmerkingen, met de hoop uit te spreken, dat het ka binet op de heele Kamer bij zijn arbeid zal kunnen steunen. Toen de Kamer Dins dag nog even voor een korte zitting bij eenkwam, gaf de heer De Vos van Steen- wijk nog als zijn meening te kennen, dat de v.d. niet al te gevoelig moesten doen, omdat men zich van die zijde meermalen denigreerend over de coalitie uitliet. Dan ging de Kamer in de afdeelingen voor het begrootingsonderzoek. POLITICUS. STRAFZAKEN. Wegens het niet inzenden van da ren- tekaarten aan den Raad van Arbeid, voor dat de geldigheidsduur daarvan verstreken was, werden de navolgende vonnissen ge wezen te Tilburg f 5.of 5 dagen. f 5.of 5 dagen. f 2.of 2 dagen. Ch. V. C. D. A. v. H. J. V. F. v. d. B. C. v d. W Ch. G. te Herpt C. v. W. te Wyk f 5.of 5 dagen. I 10.of 5 dagen, f 5.of 5 dagen, f 5.of 3 dagen, f 3,_~ of 2 dagen. •Ja. v. d. P. te Heusden f 2.of 1 dag. Q. V. te Dossen f 0.50 of 1 dag Wa. v. D. te Wijk f 3.of 2 dagen, J. K. f2 of 1 dag. A. v. D. te Dussen f 3.of 2 dagen. Onder deze personen, waren er enkele, die niet meer in loondienst werkzaam wa ren en nu meenden niet meer Verplicht te zyn hunne rentekaarten bij het verstryken van den geldigheidsduur in te leveren. De datum, waarop de geldigsduur eener ren- tekaart verstrykt, staat op de voorzijde dier rentekaart aangegeven. Teneinde zich van een een strafvervol ging te vrijwaren zorge degene die de ren tekaart in bewaring heeft er voor, ze in te leveren bij den Raad van Arbeid, voor dat die datum verstreken is. D? rente- kaarten kunnen kosteloos worden toe gezonden indien men de daartoe ontvangen of ten postkantore verkrijgbare diensten- veloppe gebruikt. Maatregelen in verband met den jongsten hoogen waterstand. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben een commissie ingesteld, die tot taak zal hebben lo. om een onderzoek in te stellen naar de vraag of de ondervinding, opge daan lij den einde 1925 en begin 1926 voorgekomen hoogen waterstand, ernstige leemten of gebreken in de administratieve regeling van het beheer der Geldersche Rijn-, Waal- en Maasbaridijken bezuiden den Rijn, speciaal wat betreft het systeem der bestuursindeeling heeft aangetoond 2o. om indien het resultaat van het onderzoek tot bevestigende beantwoording dier vraag leidt na te gaan, of het mogelijk is, bovenbedoelde beheersregeling op geschikte en afdoende wijze aan te vullen of te wijzigen en of er, indien men haars inziens hierin niet of volledig zou kunnen slagen, maatregelen bunnen worden getroffen om nadeelige gevolgen van een of meer der geconstateerde, doch niet te verhelpen leemten of gebreken te voorkomen of te beperken 3o. om Gedeputeerde Staten met hare bevindingen eo cocclusiën in kennis te stellen en eventueel daarbij mede te deeien, hoe de aanvulling of wijziging der adminis tratieve regeling van het dijksbeheer naar hare meening zou dienen te luider. Verder is bepaald, dat de Commissie nopens alle zaken, waaromtrent zij niet eenparig oordeelt bij meerderheid van stem men zal beslissen, doch dat het aan de leden vrijstaat hun in de Commissie uit gesproken gevoelen, voor zoover dit van dat der meerderheid afwykt, in een af zonderlijke nota mede te deeien, welke nota intusschen zoo tijdig by de Commissie zal moeten zyn ingediend, dat zij tegelijk met het rapport der Commissie aan Ge deputeerde Staten kan worden overgelegd. In de bedoelde Commissie zyn benoemd tot lid en Voorzitter Mr. S. Baron van Heemstra, Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, te Arnhem tot leden o.m. H. C. de Jongh, dykgraaf van het polderdistrict Bommelerwaard boven den Meidyk, te Ammerzoden, bij eventueele ontstentenis te vervangen door C. J. Kleber heemraad van dat district te Hurwenen D. W. van Dam van Brakel, dijkgraaf van het polderdistrict Bommelerwaard be neden den Meidijk, te Brakel, bij eventueele ontstentenis te vervangen door J. v. Baaien, heemraad van dat district, aldaar. Als secretaris is toegevoegd Mr. I. Barends, commies ter Provinciale Griffie van Gelderland te Arnhem, die reeds vele jaren zitting had in het be stuur der Gereformeerde gemeente Giessen Ryswijk, werd dezer dagen echtgenoote met ingang van 1 AALST. Onze dorpsgenoot H. Blom welke vorig jaar het diploma Ambachts school behaalde, verwierf dezer dagen het diploma B, der Avondteekenschool te Zalt- Bommel. 's-GRAVENMOER, Het dochtertje van den smid Quirijns, hetwelk het vorig jaar haar been brak, kwam al fietsende in aanraking niet een anderen wielrijder en brak in haar val wederom hetzelfde been. Dr. Koert heeft opnieuw het been gezet. GORINCHEM. Op 1 April 1,1. herdacht de Firma C. F. van Mill, alhier haar 65 jarig bestaan, wat zeker een feit is om niet ongemerkt te laten voorbijgaan. Al zijn de omstandigheden en aard der zaak veel gewijzigd, neemt dat toch niet weg, dat nu reeds het derde geslacht van Mill deze zaak drijft, en mede in hetzelfde pand. 1 April 1865 vestigde zich de Heer C. F. vau Mill als wagenmaker in het pand Arkelstraat D 76. Dit bedrijf kon zich in een gestadigen bloei verheugen, en werd later uitgebreid met een smederij. Door den zoon van den oprichter, den Heer R. F. van Mill werd in 1905 een rywielzaak' geopend, welke in 1908 de wagenmakerij geheel heeft verdrongen. Toen later de auto tot een der meest ge bruikte vervoermiddelen ging hehooren, werd een autogarage geopend (1914), weike se dert dien is uitgebreid tot garageruimte, met speciale inrichting voor het leveren en hersteilen van alle soorten automoblielen. Zooals het meerdere malen voorkomt ging het ook hier. Nadat de wagenroakery door de drukke rij wie! beweging werd ver drongen, werd deze er later weer by in bedrijf genomen met toevoeging van een werkplaats voor Carosseriën. Door een flink beheer en de noodige ijver er, inzicht in de zaak wist de oude Firma van Miil zich op te werken tot een groot gemengd bedryf, op het gebied van wagenmakery, rijwielen en Automoblielen. Wij wenschen genoemde firma dan ook nog een lange reeks van voorspoedige jaren toe. NIEUWENDIJK. Deze week werden voor de Eieren vereen., vNieuwendijk en Omstrekenverzonden naar de Rotter- damsche Consumptieveiling 11575. Men besteedde voor grootte eieren f5.75, kleine f 5 eendeneieren f5.25, ganzeneieren f 12en kaikoeneieren f9.—. Bij den heer C. v. H. staan de aardbeien op den kouden grond in vollen bloei. Eind November 1925 plukte men van deze planten nog rype aardbeien. Deze week had de aanbesteding plaats van het afdammen en vernieuwen der Zevenbandschen boezem. Ingeschreven werd door G. Schermers, alhier, f 2500 Firma v, Andel en Zonen t f 1800 A. de Later f 1474 Het werk werd aan den laagsten in schrijver gegund. RAAMSDONKSVEER. Tot leden van het Herv. Schoolbestuur werden gekozen de heeren L. P. Dubbelman en G. J. Knaap Jz. Voor de leden van het Gr. Kruis zal as. Maandag de film »Achter de wol ken schijnt de zon* worden vertoond. Door verbreeding van den stadsweg en gedeeltelijke nieuwe rioleering kwam een groote verbetering tot stand. De kieine W. viel in een pas uit- gemodderde sloot toegeschoten hulp bracht de drenkeling spoedig op het droge. Terwijl de heer A. K. bezig was met de koeien te melken namen al te ge dienstige handen zijn rijwielplaatje van de fiets weg. RIJSWIJK. Op Zaterdagavond 17 April a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk alhierde jaarlijksche verhuring van zitplaatsen wor den gehouden. De heer J. van Sintmaartensdyk met zyn Juni a.s. benoemd tot vader en moeder in het dia- conessenhuis der Gereformeerde gemeente te Maassluis. WAALWIJK. Benoemd tot Inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, de heer J. H. Steegmans, thans te Kerkerade. WAARDHUIZEN. Beroepen by de Geref. Kerk Candidaat Haartsen van Souburg. Belasting op hengelen Naar de »Tel.« v^rt ?«-uh, i- een wijzi ging van de Visscheujwet in vo-»rb* eirin.* waarvan de bedoeling is om, naast ei>kH« kleine technische verheten'**!), eenige beperkende bepalingen ten aat i en van de hengelsport in het leven te ro«per». Daartoe zullen de prijzen van de visch- acten verhoogd worden. Het ligt in de bedoeling om den prijs van een vjscbacte geldig voor de hinneowat*ren en mieten te bepalen op f 7,50 per j*ar en van *en vischakte voor de rivieren op f 2 50. Verder zou een gewone hengelacte wor den ingevoerd, waarvan de prijs f 0 50 per jaar zal bedragen, zoodat het dus niet meer mogelijk zal zijn kosteloos te hengelen. Daar een en ander nog in eer. stadium van voorbereiding verkeert, kan het nog wel eenigen tyd duren, alvorens deze wets wijziging bij de Staten-Generaai aanhangig zal worden gemaakt. o— Be gemeente Ëmmen De burgemeester van Emmen heeft, naar men aan de »N,R.Crt.« meldt, aan den gemeente ontvanger last gegeven, in ver band met den toestand van de gemeente- financiën, voorloopig de betalingen ten laste van de gemeente te staken. o— In brand geraakt Dinsdagmorgen omstreeks halfelf was de 15-jarige L. van Belle, van de Schoone bergerweg, in de drogistery van zyn broeder aan den Westzeedyk te Rotterdam bezig met het smelten van was. Hieroy is ver moedelijk de vlam in den pot met was geslagen die daarna in brand geraakte. Doordat Van Belle poogde de vlammen te dooven, geraakte zijn kleedir.g in brand. Om hulp gillend rende de jongen de straat op, waar zyn brandende kleeding werd gedoofd door den op zyn hulpgeroep toe geschoten 52-jarigen celéhoudcr L. J. van Es, van den Westzeedijk, die zijn jas om den brandenden jongen heensloeg. Met brandwonden aan gelaat, beide handen, borst en beenen is Van Belle per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel gevoerd en ter verpleging opgenomen. o— Auto ever den kop De heer M. van Asperen wilde te Gou- driaan met zijn auto een wieiryder pas seeren. Deze wielrijder, die tegen een hek leunde, kwam door het breken van een stok te vailen vlak voor de rijdende auto. De heer v. A. moest nu, óf de man overrijden, óf de sloot in. Hy koos het laatste. De auto sloeg over den kop en k wam in de sloot terecht. De heer v. A. tuimelde uit zijn auto en werd slechts licht gewond, tsrwyl zyn auto weinig schade bekwam. o In een tobbe verdronken Het 2-jarig zoontje van Van A, te Well viel in een tobbe water. Toer» de moeder na eenige oogenblikken den kleine ruiste was het knaapje reeds verdronken. o Een goede vondst. Toen men te Zoutelande bezig was m*t het opbrekeu van een steeueo vloer, wed een aarden kannetje gevond-f, dat niet minder bevatte dan 240 zilver-n muntstuk ken van ongeveer anderhalf maai de grootte van een rijksdaalder, tezamen 7 KG. wegende en 217 gouden stukken, waarvan 65 zoo groot als een ryksda*lder en 152 als een gulden, samen 1 K.G. zwaar. De munter», grootendeels Engeisch ofSpaai.sch geld, dateeren uit de jaren 1615 en 1650. o Een erflaatster ontoerekenbaar verklaard Uit Drachten meidt men aan »Het Volk« Eer. jaar of vier geleden overleed te Drachten mej. Dijkstra, die voor een zonderling gold. Bij opening van het tes tament bleek, dat zij, behoudens enkele kleine legaten aan familieleden, haar ge- heele vermogen had gelegateerd aan de Geref. Kerk en de Geref. school te Drachten, die daardoor in het bezit kwam van 70 k 80.000 gulden. De familie van de over ledene nam hier echter geen genoegen mee. Zy verklaarde, dat mej. Dykstra, toen zij dit testament liet maken, niet toerekenbaar was en dat het stuk dus ongeldig moest worden geacht. De zaak kwam voor de rechtbank te Leeuwarden, die verscheidene getuigen liet hooren, welke verklaringen konden afleggen omtrent het doen en laten van mej. Dykstra. Naar aanleiding van deze verklaringen is door Prof. Wiersma te Groningen, dr. Westerhuis te Leeuwar den en dr. Engelhart te Franeker een rapport uitgebracht. De heeren zijn tot de conclusie gekomen, dat de overledene in den tijd, toen het testament is gemaakt, volkomen ontoerekenbaar moet zijn geweest. Op grond hiervan is het testament thans vernietigd geworden en de kerk aangezegd alles terug te geven, Voo de Geref. gemeente is dit wel een gr""te tegenvaller. Reeds zijn een nieuwe schio! een nieowe kerk gebouwd. FIETSEN ZONDER RIJWIELPLAATJE. Maandag hebben de belastingambtenaren te Amsterdam met behulp van de politie den geheelen dag een ware razzia gehou den op de fietsers die nog geen rijwiel plaatje voor 1926 hadden, of dat niet op behoorlijke wijze op hun rijwiel beves tigd hadden. Er werd ditmaal zeer streng opgetreden. Kwam men er in Januari af met drie gulden boete, ditmaal werd de fiets zelf in beslag genomen. En men kon zijn rijwiel eerst terugkrijgen, nadat men op het accijnskantoor in het Oost-Indische Huis voldoende zekerheid had gesteld of wel door een transactie, het betalen van de dubbele belasting, het delict uit de wereld geholpen had. Het Oost-Indische Huis leek een overvol ver koophuis van fietsen, en de stad een op gewonden jachtterrein. o— SINAASAPPELEN ALS VOEDSEL. In vroegere jaren, toen men de vitami nen nog niet kende, golden vruchten, en zeker sinaasappelen als luxe eetwaren. Sinds men echter weet, dat vele vruch ten rijk zijn aan verschillende soorterf vitaminen, heeft men ze met een ander oog leeren beschouwen en leeren waar- deeren als voedsel, dat tegelijkertijd nut tig en aangenaam is. In Amerika hoorde men tot voor kort twee leuzen, die op schoolverzorging betrekking hadden, n.l. in iedere school een weegschaal en een liter melk voor het groeiende kind. Maar nu heeft men dit laatste veranderd in, voor ieder kind een liter melk en een si naasappel per dag. Moderne Amerikaansche onderzoekin gen hebben inderdaad aangetoond, dat de gewichtstoeneming na het eten van si naasappelen veel en veel grooter is dan overeenkomst met de enkele voedings waarde van die vrucht. De kalk en phos- phorus-afzetting waren veel beter, en ook de magnesiumstikstofaanzetting waren ver beterd. Bij de proeven werd wel is waar veel sinaasappelsap gebruikt: 600-700kub. cM. per dag, maar dat was slechts om1 duidelijke resultaten te krijgen. Zeker is het ,dat sinaasappelen een uiterst nuttig en gezond voedsel voor kinderen zijn en dat het geen luxe is, als ieder kind in onze streken er des winters 1—2 stuks per dag nuttigt. Feesteiyke «ntvangst ran Sengelberg in den Bosch Naar aanleiding van het feit, dat de grootste der levende dirigenten met zijn wereldvermaard orkest, het Amsterdamsche Concertgebouworkest, voor den eersten keer naar Den Bosch komt, worden voorberei dingen getroffen, den heer Willem Mengel berg by aankomst van zyn extratrein feeste- lyk te ontvangen. Het alom bekende Bossche Harmoniecorps (van Goulmy Baar) heeft zich bereid ve» klaart», de ontvangst van den grooten dirigent lui:ter bij te zetten. De officieele begroeting zal geschieden door de vMuziek-Commissie* van de ver- ee iginü »'s Bosch Belang*. Het oinnenlooperi van den extratrein wordt Dinsdag 20 April 's avonds omstreeks 7 uui, verwacht. De juiste tijd zal nog nader oekend worden gemaakt. Naar wij vernemen, zal de Commissaris j der Koningin van Noordholland, Jhr. Dr. Mr. Roëll, den heer Mengelberg naar 's Hertogenbosch vergezellen om het concert aldaar bij te wonen. O In een eg gevallen Toen de landbouwersknecht N. te Kruis land op het land aan het eggen was, had hij het ongeluk te struikelen en met zijn onderlijf op een eggetand terecht te komen. In zeer beklagenswaardige!) toestand werd de jongeman per auto naar het gasthuis te Roosendaal overgebracht, waar inmiddels de specialist, dr. Cartier van Dissel uit Breda aanwezig was, die de gevaarlyke wonde hechtte. De toestand van N. is zorgwekkend. Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9