Eerste Blad Romances van de woeste Zee. Drogisterij Verschuur-Baert - flensden S. D. LAMBUYZEN Go's BA; O. DE KEMP UitgaveFirma L, J. VEERMAN, Heugden. No. 4597. Vrijdag 23 April 1926 De nieuwe politie-verordening der gemeente Werkendam. MiHJlLLETOM. iliiiteiilaiidsch Overzicht. Raamsdonksveer. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 01525. T. BOONSTRA. Ëngstraat HEUSDEft. Und van alten* Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40, Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertenties! van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur «a Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. - Vervolg. We willen onze beantwoording van het ingezonden stuk van den heer Beuken kamp vervolgen. De heer Beukenkamp zegt dan verder: „De Redactie weet niet wat een vreemd soortig dier is". Volkomen juist, Mijnheer Beukenkamp, de Redactie weet werkelijk niet wat de verordening onder het be grip „vreemdsoortig dier" verstaat. Is b.v. •een heideslangetje, een hagedis, een sala mander welke men in deze streek zelden of niet aantreft een vreemdsoor tig dier voor Werkendam, of niet, of verstaat de Heer Beukenkamp onder vreemdsoortig dier slechts een beest, ab normaal wat lichaamsbouw betreft? Mocht dit laatste het geval zijn dan is iemand die een kalf met twiee koppen doet bezichtigen strafbaar en ie mand die zulks doet met een hier onbe kend normaal Australisch dier niet. Het verschil tusschen „doen bezichti gen" en „laten bezichtigen" weten we gelukkig maar al te goed en daarom juist verwonderen we ons er over dat het „doen bezichtigen" strafbaar wordt ge steld en het „laten bezichtigen" niet. Maar vragen we ons af, weet de Heer Beukenkamp zelf het onderscheid wel? We willen onze opvatting tegenover die des Heeren Beukenkamp stellen. Volgens het Wetboek van Strafrecht moet ook hij die een strafbaar feit door een ander doet plegen als dader worden aangemerkt. Hij verricht dan de handeling, waardoor het strafbare feit, n.l. in casu het „laten be zichtigen" gepleegd wordt niet zelf, maar doet die verrichten door een ander, die niet toerekenbaar is of de subjectieve ver- eischten mist om als dader voor het ge pleegde feit aansprakelijk te worden ge steld. We hebben dan het z.g.n. mid dellijke daderschap en nu zien we door de redactie der betrokken bepaling van de Werkendamsche Verordening dat de mid dellijke dader wel strafbaar is en de feitelijke dader niet. En dat zal toch zeker niet de bedoeling van den pater intellectualis der Werkendamsche Veror dening zijn. Met het begrip „kermisluidruchtig- heid" wisten we geen raad en weten dien heusch nog niet. We vroegen dezer da gen aan een Officier van Justitie of Zijn Een serie boeiende artikelen van onver melde kruistochten en beroemde schepen door F. J. CHAMBERS. (Oud-Officier der Britsche marine.) Nadruk verboden. DE NIEUWE WERELD. De eeuwige strijdvraag: „Wie ontdekte Amerika?" heeft al heel wat gfeleerde hoofden tot verslagenheid gebracht. En geland eischt voor zich de erkenning, dat het ook een deel er van ontdekt heeft, speciaal Noordetijk, en de Noorsche vol ken doen hetzelfde. Algemeen is men het in den laatsten tijd er echter wfel over eens geworden, dat het leeuwen-aandeel van de eer der ontdekking toch blijft toe komen aan Cristopher Columbus. De groote daden van onze zeevarende voorouders acht of negenhonderd jaar na Christus zijn voor ons beschreven en gespraard gebleven in den vorm der IJslandsche en Skandinavische „sagen", schitterende heldendichten, overgedragen van geslacht op geslacht, welke vergeleken zijn met de oud-Grieksche kunst. De Vikings, het woeste volkje der Noor mannen, waren groote drinkers. Na een geslaagden aanval op de kust van Enge land, Frankrijk of eenig ander land, kwa Edelachtbare ons het onderscheid kon zeg gen tusschen „kermisluidruchtigheid" en „luidruchtigheid", maar ook Zijn Edel achtbare wist het niet en toen we hem vertelden dat de Werkendamsche politie verordening tusschen die twee begrippen een gapend verschil kende vroeg bedoel de Officier lachende „Welke schoenlap per heeft het ding in elkaar gezet?" Wat de quaestie betreft van het „bel len" en „op de stoep staan", heusdi we kunnen het niet anders lezen dan we in ons eerste hoofdartikel schreven en zulks nog wel niettegenstaande 's Heeren Beukenkamp's verdediging, die, hoe buiten gewoon vindingrijk ook, onze opvatting in geen enkel opzicht heeft kunnen wijzigen. Wat er staat, staat er en dat kan het water van de zee niet afwasschen, hoe gaar ne de Heer Beukenkamp het zeker ook zou willen. Het deelnemen aan een optocht zonder vergunning van den Burgemeester is te Werkendam verboden. Nu zegt de Heer Beukenkamp, „Uwe Redactie weet toch ook dat de politie de mee-loopers meermalen op hardhandige wijze een andere straat injaagt." Maar zouden we den Heer Beu kenkamp willen vragen„welk principieel verschil bestaat er nu tusschen deelnemers en meeloopers" Stel U eens voor een 1 Mei optocht van de Sociaal Democratische Arbeiderspartij, waarbij de deelnemers niet anders doen dan meeloopen, dan moeten volgens de Werkendamsche Verordening alle deelnemers individueel d.z. de mee loopers vergunning van den Burgemeester hebben. Nu eindigt de Heer Beukenkamp met een dooddoener n.l. deze „het is eene eigen aardige wijze van lezen, om van dit ar tikel te maken, wat Uwe Redactie er van gemaakt heeft." Neen, de eigenaar dige wijze zit 'm bij den Raad, die eene misschien goed bedoelde bepaling redi geerde op eene wijze, die een klein beetje aan het belachelijke doet grenzen. Het laatste door den Heer Beukenkamp behandeld punt vormt art. 17 dat luidt: „Het is verboden op den openbaren weg of in het openbaar: le. Gods Heiligen Naam door Gods lasterlijke vloeken te misbruiken; 2e. Een Godslasterlijk geschrift, een Godslasterlijke publicatie of afbeelding ten toon te stellen of aan te slaan; 3e Nu hebben wij gezegd„een Godslaster lijk geschrift of een Godslasterlijke pu blicatie mag te Werkendam niet worden ten toon gesteld. Dit verbod is zeker wel onnoodig, want hoe men eene publicatie ten toon moet stellen kunnen wij ons ganschelijk niet indenken." Vergelijk, geachte lezer, aldus de Heer men zij samen in de groote hal van een kerk, waar de bard zong van Erik de Roode, of Egill of een andere Noorsche held, en de Vikings stampten met hun voeten op den grond, de drank-hoorns gingen van hand tot hand steeds vlugger en talrijker. Er bestaat geen twijfel, dat de noord oostelijke kusten van Amerika van No- via Scotia tot Boston en New-York, en misschien wel verder zijn ontdekt door Leif de Gelukkige, zoon van Erik de Roo de, vijf eeuwen voor Columbus. Het buitengewone van dit feit is, dat deze Noormannen drieduizend mijlen voeren op een stormige oceaan in schepenr-die niets meer of minder waren dan een open sloepje, ongeveer dg maat van een mo derne reddingsboot en dat zij voeren zon der kaart of kompas. Maar zij wisten hoe te bouwen. De overblijfselen van het Vikingsschip, opgegraven in verschillende deelen van de wereld en o.a. ter Zuidzijde van de Westminsterbrug in Londen, toonen aan, dat de Vikings veel meer van schee ps- bouwkunde wisten dan de menschen uit Columbus' aagen, wiens lompe karveels met hun torenachtige voor-kasteelen, zeer onzeewaardig moeten zijn geweest. De sage van Leif de Gelukkige be schrijft de landing der Vikings in Amerika hoe zij dagen en nachten gezeild hadden in brandende zon, soms hopende op win den, die hen verder zouden voeren, en op andere tijdstippen weer ten prooi aan de hevigste zeeën. Ook beschrijft die sage hoe zij tenslotte aankwamen in een mooi land, dat bewoond werd door men- Beukenkamp nu dit gezegde der Redactie eens met den inhoud van het artikjel boven. Dan wijst immeis „ten toon stellen" op het Godslasterlijk geschrift terug en, „aan te slaan" op de publicatie of af beelding. Deze opmerking van den Heer Beukenkamp doet ons terugdenken aan de dagen toen we de lagere school be zochten, waar we een taalboekje ge bruikten roet invullingen als: de schoor steen...., (3f onderwijzer.... enz. De leer ling had maar in te vullen en klaar was Kees. En zoo ook hier: Een Godslasterlijk geschrift...., eene publicatie...., eene af beeldingvul maar in de dagvaarding Mijnheer de Ambtenaar van het Open baar Ministerie en klaar zijt ge. Werkelijk dit laatste verweer van den Heer Beukenkamp, die zich bij de „ker misvermakelijkheden' als zoo'n buitenge woon fijngevoelend taalkenner ontpopte, doet thans weer twijfel rijzen of hij dat inderdaad wel is. Zou de volgende re dactie, aldus zouden we den Heer Beu kenkamp willen vragen, niet de juiste zijn 2e. Een Godslasterlijk geschrift ten toon te stellen of een Godslasterlijke pu blicatie of afbeelding aan te slaan;.... Ten slotte nog dit. Om fouten in eene verordening trachten goed te praten met redactiefouten uit andere wetten of ver ordeningen aan te halen zooals de Heer Beukenkamp doet, getuigt zeker niet van groote wetgevende talenten. Maar enfin, daarover verder niet gesproken. Nu nog eene uitnoodiging, gericht tot den Heer Beukenkamp. „Zoudt U ons het genoegen willen doen alsnog ook eene kritiek te leveren op ons tweede hoofdartikel? Zoo ja, dan beloven we onzerzijds, behalve natuurlijk een ant woord, nog een derde hoofdartikel over de Werkendamsche Verordening." Chem. bereid Victoriawater Chem. bereid Drachenquelle 18 cent per Flesch. Wittebroodstraat W 52. Met pompeuse praal heeft de Italiaansche premier, na met het oorlogschip Cavour, door nog vele andere geëscorteerd, in Tripo schen met roode huiden, die als geesten kwamen en gingen en met wien zij menig wild gevecht hadden. Erik de Roode zelf stichtte op Groen land een kolonie, welke met afwisse lend fortuin bestaan heeft tot 1075, toen zij overmeesterd werden door de Eski mo's. Het is bijna ongelooflijk zoo ver als de Vikings gereisd zijn. In de eerste plaats stichtten zij nederzettingen over geheel Noord-Europa. Voorts volbrachten zij ex pedities naar de kust van Afrika en over de Middellandsche zee tot Genua. De schepen der Vikings waren onge veer 25 meter lang1 erf 4a 5 (mieter breed. Zij waren aan voor- en achterkant over dekt en hadden zestien roeiriemen aan eiken kant. De boeg was gehteel uitge sneden in den vorm van een slang of draak, evenals het achterschip, dat meest al voor uitkijkpost werd benut. Rondom het Schip was een rij krijgsschilden ge maakt, welke de roeiers moesten bescher men bij een aanval. Een geliefd wapen van de Vikings was de zware strijdbijl met twee scherpe kanten; dit moet een vreeselijk wapen geweest zijn in de han den van een goed geoefend strijder. Meermalen zijn de Vikings ons afge schilderd als weergalooze helden, eerbaar en beleefd tegenover hun gevangenen, en hun zeerooverij is altijd voor het nage slacht verheerlijkt als een soort kruis tocht, ingegeven door hun vrome eerbied voor de oude goden. Maar een feit is, dat deze kruistochten nooit meer zijn ge weest dan plunderijen en de Vikings zel ve waren heidensch en wreed, godde loos en bedriegelijk, schoon moedig. AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHEJktNK A'DAM TELEFOON No. 15. Kantooraren van 9 4. Z^Mrdags van 9—12. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeepTe komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rpöfevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitejaféïndsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop ecten en nazien van\3ii\ot\n»en. Koopt en verkoopFvreemd Bankpapier. Verzilvert Coupon^xén bezorgt a We Assurantiën. Neemt gelden A Deposed; rentevergoeding volgens overeenkomst,. Verhuurt Saf^jwJketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie li geland te zyn, zijn glorieuzer» intocht daar gehouden, gezeten op een vuriger» Arahischeri hengst en gekleed in het zwarte fascistenhemd waarover de generaalsuniform. Het was een schouwspel dat op ontvankelijke gemoederen zijn uitwerking niet miste. Zelfs de Arabieren juichten hem toe en een Amerikaansch dag bladcorrespondent begroette den Duce met den roep »Salve Imperator Nu heeft Mussolini voor een imperator, voor een tweeden Napoleon, alleszins de allures. Althans, en dit is misschien nog erger, heeft hij imperiale, of beter nog gezegd, imperialis tische neigingen en dit is het nu wat buiten de grenzen van het Apennjjnsche schiereiland meer en meet onrust gaat wekken, ook al houdt men er rekening mee dat veel van het geen Musolini zegt berekend is op effect. Evenals vroeger Keizer Wiiheim legt ook Mussolini zich toe op het lanceeren var» termen die blijkbaar bedoeld zijn om ge vleugelde woorden te worden ^Fascisten spreken niet, maar handelen®. »In Afrika is plaats en waarschijnlijk roem voor aliens. »Wij waren groot in de Middellandsche Zee en moeten er opnieuw groot worden®. »Wij moeten het zwaard scherp houden®. Maar deze leuzen zullen anderzijds door Mussolini niet zonder een reëele reden worden uitgesproken en zijn dan ook alles zins geschikt om onrust te baren by andere mogendheden die in Afrika en de Middel landsche Zee-gebieden zyn. In de eerste plaats Frankrijk een artikel van Jules Sauerwein in de Matin, heeft daaraan onder meer uiting gegeven. En in den Franschen Senaat, van welks debatten de eisch tot krachtige bewapening het alpha en GRIMMIGE HUMOR. Een der overheerschende karaktertrek ken van de Noormannen was hun grim mig gevoel voor humor. Toen op zeke ren keer een aantal Jomsburg-Vikings ge vangen waren genomen door Graaf Haa kon, moesten zij voor hun veroordeeling naast elkaar op een blok gaan zitten, waaraan hun voeten werden vastgebonden. De een na den ander werden zij daarop koelbloedig onthoofd, echter zonder dat er ook maar een om vergiffenis kwam smeken. Toen de beul echter genaderd was bij zekeren Sigurd Buisson moest hij even met zijn moorddadig werk stil houden want Sugard die om zijn schoo- ne haar beroemd en geprezen was smeekte Graaf Haakon, dat zijn haar bij de onthoofding gepaard zou blijven en dat er geen bloed op zou komen. De Graaf vond dit goed en zoodoende werd een der soldaten gelast de haren van Sugard in de hoogte te houden, op dat de beul hem vrijelijk in den hals zou kunnen treffen. Maar juist op het oogen- blik, dat de beul zou slaan trok Sigurd zijn hoofd met kracht opzij, waardoor de bijl op de polsen van den soldaat neerkwam, die hevig gewond werd. Graaf Haakon vond het geval echter zoo grappig, dat hij Sigurd en de overige levende Jomsburgers het leven schonk. WREEDE STRAFFEN. Tegenover hun grimmig gevoel voor humor, stond bij de Vikings hun heiden- omega geweest is 1 heeft Mussolini iri verband met de Hohenzoilernsche leuze »Onze toekomst ligt op het water® die ook de Duce tot de zyoe heeft gemaakt, een vrij duidelyken hint gekregen, toen de Senator Leigues opmerkte »Niemand kan zeggen deze zee is van my«. Het door de Westminster Gazette ver spreide bericht, dat Musolini met zyn Griekschen navolger Pangalos plannen zou hebben gesmeed resp. tegen Anatolie en Thracië, en dat al danig onrust in Turkye heeft teweeg gebracht, is door den It all- aanschen ambassadeur in Angora formeel tegengesproken. Voor het oogenblik heeft Italië's zucht naar koloniale expansie zich gekeerd naar Oost Afrika aan de Roode Zee, teneinde in Noord-I'aiiaansch Somaliland mei behulp van ontscheepte troepen de onmiddellijke Italiaansche heerschappij te vestigen. En vervolgens heeft het met Engeland een overeenkomst gesloten, inzake de ver deeling van de belangensferen van beide landen in Abyssinië. Onmiddellyk is hierop in de Fransche pers geriposteerd met de opmerking dat men in Londen en Rome niet mag vergeten, dat in 1906 door GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime keuze in FANTASIE- ENTROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. sche wreedheid wanneer zij door vijanden werden getart. Zij maakten gebruik van de verschrikkelijke foltering iemands rib ben van den ruggegraat te klieven en ook wordt beweerd, dat de afgrijselijke straf van het „spietsen" door hen is uitgedacht. De plaats waar Leif de Gelukkige land de in Amerika is min of meer gewaar merkt als een deel van Novia Scotia. Zeke re overblijfselen van woonplaatsen werden daar gevonden en worden als gesticht door Leif beschouwd. Dit laatste geschiedt echter ten onrechte, want de Noormannen bouwden uitsluitend met hout en dit moet in den loop der honderden jaren volko men vergaan zijn. VEREEUWIGD DOOR WAGNER. Gekleed in hun harnassen en mantels, gewapend met hun bijlen, zwaarden, spe ren en schilden en gekroond mjet hun gevleugelde helmen zijn de Noormannen een teistering voor Noordelijk Europa ge weest en hebben zelfs eenmaal het groo te Keizerrijk van Karei de Groote be dreigd. Waar zij ook kwamen, plunderden en roofden en verwoestten zij alles, zon der vrouwen of kinderen of hoogbejaarden te sparen. Hun vechtersbloed werd voortgeplant op de Noren en de Denen, die nog lan gen tijd strijdlustige volkeren bleven. De sagen der Noren behandelden alle dezelfde onderwerpen: oorlog, plundering, drank en feesten. Er was bijna geen zach ter element in hen, met uitzondering van enkele liederen aan Freya, de godin der liefde, die dezelfde is als de Grieksche 8 \IEl n SBL4D yyr het Laid ïan Heostfsfl es AlteiaJeLaiiislrasl gi iiiBlgrvaer - FCett8***"

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1