Vughterstraat 19, 's-HERTOGENBOSCBr Het SOLIEDSTE en GOEDKOOPSTE adres VERLAAGDE PRIJZEN. EN, MESSEN, LEPELS en VORKEN, KRISTAL en GLAS. Plaatselijk Nieuws ltiuneuland. linrgerlijke Stand. Predikbeurten Telefoon 715. Groot-Brittannië, Italië en Frankrijk een verdrag is gesloten, dat de belangensferen van elk der drie mogendheden regelde en hetwelk niet mag worden veranderd dan met toestemming van elk der onderteeke naars. En men mag ook niet vergeten, dat Abyssinië deel uitmaakt van den Vol kenbond en dus op dit internationale in stituut een beroep kan doen teneinde hulp en bescherming te vragen tegen elke on derneming welke middelljjk ot onmiddellijk, tegen zyn politieke en economische onaf hankelijkheid gericht is. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. V HEUSDEN. Naar wy vernemen, is aan den Rijksveldwachter Havelaar, die over geplaatst is van Heusden naar B.-Broek, vergund om tjjdeljjk te Drongelen te wonen, totdat er eventueel een huis te B.-Broek open komt. Naar men ons mededeeld, heeft Mr. C. W. van Ommeren, wegens drukke amts- bezigheden, ontslag genomen als Voorzitter der Oranje-vereeniging. De voetbalvereeniging sJulianac alhier, zal Zondag a.s. een wedstrjjd spelen tegen »Juliana II« Baardwijk. Aanvang om 2 uur, op het terrein nabjj de brug. Woensdagavond hield de Pluimvee- vereeniging Heusden en Omstreken* hare vergadering tot het vaststellen van het reglement en verkiezing van een definitief bestuur. By de gehouden stemming werden gekozen de heerenF. van Djjk, Voor zitter A. Metselaar, le Secretaris A. v. d. Plas, 2e Secretaris; A. de Kemp,Pen ningmeester L. Slujjmers, Commissaris. Na eenige veranderingen door de leden aangebracht, werd het reglement vastge steld. Ook werd besloten, in het begin van Mei een filmavond te geven. J.l. Zondag vergaderde te Nieuw- kujjk den Bond van Harmonie- en Fanfare- gezelschappen in de Langstraat. Daar da jaar de Fanfare de H. Familie aan de beurt was tot het geven van een bonds- festival, zoo werd deze uitnoodiging niet aanvaart, aangezien reeds alhier een festi val wordt gehouden door de Gem. Zangv. »Cresceudo« in opdracht van den Bond van Zang- en Muziekgezelschappen in het Land van Heusden en Altena en de Bom- melerwaard. Besloten werd, dit jaar te Engelen het bonds-festival te doen plaats hebben. AALBURG. Woensdagmiddag had alhier een eigenaardig geval plaats. Plotseling ontdekte men, dat naby de kerk een gat in den dijk was ontstaan ter diepte van wei een paar Meter. By nader onderzoek bleek, dat byna over de geheele breedte van den dyk deze verzakking had plaats Aphrodite. De nederzetting der Vikings in Amerika was slechts tijdelijk. Zij lieten geen sporen achter en het eenige,—wat wij bezitten zijn de sagen van Erik de Roode en Leif de Gelukkige. Echter zijn er eigenaardige overblijfselen van hun tijdelijke bezetting in de folklore der Noord-Amerikaansche Indianen, die spreken van een wit, goud harig volk, dat over de zeeën kwam in de oude tijden en vuur en zwaard mede bracht. Maar het mooiste dat van hen bewaard gebleven is moet wel het Niebelungen Lied zijn, dat door Wagner in zijn opera's vereeuwigd werd. Ofschoon de Duitschers deze prachtige legenden aan zichzelf heb ben toegekend, kan uit een nauwkeurig onderzoek der sagen blijken, dat zij van de Vikings afkomstig waren en dat zelfs Siegfried uit Skandinavië afkomstig was. Weliswaar stroomde ook door de ade ren der Vikings Germaansch bloed, doch daarmede kan nooit bewezen worden dat de Vikings van zuiver Duitschen oorsprong waren. En in elk geval waren zij zeker hun Germaanschen aard ontgroeid in de dagen dat zij hun prachtige heldendich ten schreven. Dit laatste blijkt trouwens wel uit de talrijke bijnamen, welke erin voorkomen en die typisch Noorsch zijn. Trouwens, alleen de Vikings hadden die wonderlijke gewoonte van zulke vreemde bijnamen te geven aan hun tijdgenooten zooals „Erik de Roode", „Leif de Ge lukkige", „Olaf Honger" en „Sven Gaf- felbaard". EINDE. IA i- U gehad. Doordat hy voor het verkeer ge vaar opleverde, werd het gedeelte vanaf het Veer tot de Wed. Schouten voor auto's en andere voertuigen afgesloten. Het gat was zoo diep dat men er een panlat 2 Meter diep in weg kon steken. Gelukkig dat de verzakking overdag plaats had, anders zouden er zeer waarschijnlijk met het drukke autobusverkeer ernstige onge lukken het gevolg van zijn geweest. Verwondert vraagt men zich af wat de oorzaak is van deze verzakking. Had zy van den winter met het hooge water plaats gehad dan zou men het hebben kunnen begrypen. Ook dan zouden de gevolgen natuurlyk zeer ernstig zyn geweest. Nu by mooi weer en zelfs zeer lagen water stand gist men nog te vergeefs naar de oorzaak. De een zoekt die in een dikken zwaren boom, die misschien daar ter plaatse heeft gelegen en in elkaar is gevallen, een ander meent, dat een wel, die mis schien met het hooge water daar ter plaatse geweest is, de oorzaak is. Een derde meent, dat de oorzaak gezocht moet worden in een oud gewelf. Wy achtten voor deze laatste meening wel eenigen grond aanwezig. In een oude geschiedenis van Aalburg lezen wy »Het is gelooflyk dat de oude kerk van dit Dorp dewelke door den Oorlog ook is vernielt en waer van voor desen, eer dese nieuwe getimroert werd, nog eenige over- blyfzels en vervatte strooken van muragie zyn gesien, zy getimmert geweest van de Heydenen. Te vooren heb ik verhaalt uit een ouden schryver genaamt Marcellinus presbiter, dat Suitbertus in 't Land van Heusden en onder anderen binnen Aalburg en Oudheusden gepredikt heeft de Chris telijke Relegie omtrent het jaar 700, zoo ver moedde ik dat de oude kerk nog komt van Heydenen en dat het deselve kerk is geweest waer in Suitbertus zoude gepre dikt hebbent. Het is dus niet onwaarschynlyk te achten, dat onder een dezer kerken gewelven zijn geweest, waarvan er thans een is ingestort. Hoe hel zy, men is bezig met het gedeelte dyk weg te graven, om zoo mogelijk de oorzaak op te sporen. GIESSEN. By de Donderdag 23 April in café De Lorm, alhier, gehouden ver gadering van Ingelanden van het waterschap aHet Eendeveld* werd by een derde stemming gekozen tot lid van het bestuur de heer T. Colyn te Almkerk. Op een adres van Ingelanden, om te komen tot een electrische bemaling, werd in beginsel met algemeene stemmen be sloten, de mogelykheid daarvan te onder zoeken. MEEUWEN. Naar wy vernemen, zal de heer Jac. de Raad, alhier, op Zaterdag 1 Mei een Snelgoederendienst 's Bosch Gorinchem v.v. openen. Voorioopig met enkele dagen per week, doch het ligt in de bedoeling van den ondernemer, om dezen uit te breiden tot een dagelijkschen dienst. Wy twyfelen niet, of deze expeditie zal in een groote behoefte voor deze streek voorzien, en wij wenschen den ondernemer goed succes. (Zie verder advertentie) NIEUWENDIJK. Van den landbouwer C. de B. brandde deze week in den poldei een bergplaats af, waarin kunstmest en landbouw benoodigheden aanwezig waren. Naar wij vernemen dekt de assurantie ge deeltelijk de schade. Bij de Heer An. v. d. Pyl Hz. is een postduif komen aanvliegen met een ringetje aan haar poot waarop stond N.L, 1^ 2744—7. L.I. Zaterdagavond is alhier opge richt een Bouwvereeniging met aanvanke lijk 28 leden, als bestuurleden werden gekozen de heeren: C. Ippel le voorzitter, H. Groeneveld 2e Voorzitter, A. v. d. Stelt Az. Secretaris, C. Heystek Penningmeester en L. de Graaf alg. adj. Deze week werd voor de Nieuwen- djjksche eiervereen. verzonden naar de Rotterdamsche Consumptie veiling 14667 stuks men besteedde voor groote eieren f 5.75 voor kleine f 5.00. Eenden eieren f 5.25, ganzen eieren f 12.en kalkoen eieren f9.00 alles per 100 stuks. Deze week had de heer J. Moree het ongeluk terwijl hij beslag om een wiel van een wagen moest leggen, dat het be slag om sloeg, en op zyn been te recht kwam, met gevolg dat hy zware kneuzin gen opliep, de hulp van den geneesheer moest worden ingeroepen, SLEEUWIJK. De Chr. meisjes ver- eeniging Dorcas* heeft met algemeene stemmen Ds. J. R. B. Feijkes benoemd tot haren Eerevoorzitter, welke benoeming tot onze blijdschap door Ds, Feykes is aangenomen. SPRANG. Heden Zaterdagavond zal de afd. Patrimonium alhier in verga tering bijeen komen. De agenda vermeld1 opening, 2 lezing notulen, 3 ingekomen stukken, 4 onderwerp beginsel "en belang door P. Faro, 5 varia, 6 sluiting. A.s. Zondag zal in het belang van het Gereformeerd Studiefonds in het Ned. Herv. Kerk gebouw optreden Ds. Goslinga van Utrecht. VEEN. Tegen gisteren, Donderdag morgen 10 uur was een vergadering van den raad dezer gemeente uitgeschreven, waarin met den Voorzitter en Secretaris alle leden tegenwoordig waren. Na opening werden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Mededeeling werd gedaan van slechts een ingekomen stuk daarna kwam in behandeling vaststelling percentage van de plaatselijke Inkomstenbelasting. Op voorstel van Weth. Schreuders werd dit punt in geheime vergadering behandeld, omdat hierby de financieele toestand van de gemeente van zelf weder ter sprake moest komen. Spr. was van oordeel dat deze toestand in het land van Heusden en Altena reeds voldoende bekend is en niet opnieuw aan het daglicht behoeft te worden gebracht. Ook de Voorzitter en de meeste leden waren hetzelfde gevoelen toegedaan, alleen de heer v. Andel verklaarde zich tegen besloten vergadering. Deze gevoelde er wel wat voor de finesses van den financieelen toestand in geheime vergadering te be spreken, doch was er voor daarna de be spreking in het openbaar te voeren. WOUDRICHEM. Belanghebbenden, niet ngezetenen dezer provincie, worden op merkzaam gemaakt, dat de aanvragen voor kostelooze rijkaarten voor de provinciale we gen in Noord-Brabant voor 192627, zoowel schriftelijk als mondeling, moeten worden gedaan door de houders van rij wielen, motorrijwielen en auto's zeiven. Aan aanvragen namens of vanwege de houders wordt door den Ontvanger der directe belastingen niet voldaan, evenmin als aan aanvragen van degenen, die zelf geen houder zyn van die belasting objecten. De aanvragen van minderjarigen moeten door den wettelijken vertegenwoordiger worden onderteekend, Bij schriftelijke aanvraag moet tevens worden verklaard, dat voor het belastingjaar 1926—27 nog geen kaart is aangevraagd of verkregen en dat de aanvrager zelf de houder is. De verklaringen zyn op aanvraag bij genoemden ontvanger gratis verkrijgbaar. Bij het verzoek om toszendirg van een rykaart moet een gefrankeerde enveloppe worden ingesloten, by gebreke waarvan toezending niet plaats heeft. Hetzelfde geldt voor het -aanvragen ter Secretarie van Sleeuwijk. Aan hun of haar van wie(ri) mocht bljjken dat de verklaring valscb of onjuist is geweest, zal voortaan een kostelooze rykaart worden geweigerd, onverminderd de daarop gestelde strafbepalingen. Bij de gemeente politie is als ge vonden aangegeven een gouden damesbroche. Aankomen loopen een zwarte ruwharige Groenendaler. Inlichtingen geeft de ge- meente-politie, WERKENDAM. Woensdagmorgen te circa half vjjf geraakte de vrachtauto van den heer P. V. door het terugslaan var. den motor in brand. De heer V. trachte de vlam nog te dooven, wat hem echter niet mocht gelukken. Hy liep nog eenige brandwonden op aan het gelaat. Spoedig stond de aute geheel in brand. De brandweer was vlug ter plaatse. Aan blusschen viel echter niet meer te denken. De groote houten loods van den kolenbond, waarin de auto stond, brandde tot den grond af. Het vee dat in de schuur was, een motor en een roeiboot, waarin pas een nieuwe motor was aangebracht, konden met moeite gered worden. De auto was verzekerd. De verkoop van het Emmabloempje, in deze gemeente Woensdag j.l. gehouden, heeft f 64.08 opgebracht. De opbrengst komt ten bate van de plaatselijke afdeeling. Een woord van dank aan de jongedames, die voor den verkoop hebben gezorgd. DE MINISTER VAN OORLOG HEEFT ZIJN ONTSLAG INGEDIEND. Daar bij den Minister van Oorlog a.i. minister van Marine, bezwaren zijn ge rezen ter zake van de voorbereiding der instelling van een departement van lands verdediging heeft deze bewindsman ge meend, zijn ontslag-aanvrage te moeten indienen bij H. M. de Koningin. H. M. heeft het ontslag aanvaard, en tot mi nister van Oorlog benoemd de heer J. M. J. M. Lambooy, oud-minister van Oorlog. j i Naar uit Chr. Hist, kringen vernomen wordt, is het bedanken van jhr. Rutgers van Rozenburg als lid van de Tweede Kamer geschied met de bedoeling om aan mr. J. Schokking, den afgetreden mi nister van Justitie uit het vorige kabi net, de gelegenheid te openen wederom een Kamerzetel deelachtig te worden. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een schrijven van den heer Jhr. dr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, van 21 de zer, houdende mededeeling, dat hij met ingang van 1 Mei a.s. ontslag neemt als lid van de Kamer. o DE MOORD TE AMSTERDAM. Willem F. Snelders, verdacht van den moord op Nellie Wijker in een logement op de Noordermarkt te Amsterdam is aangehouden te Haarlem. Een burger zag daar in het Kleverpark een man loopen die naar hij meendde beantwoordde aan het signalement dat door de politie was verspreid. Hij waarschuwde de politie. Een agent nam den man, die een zwar ten doek om zijn rechteroog gebondien had mede. Aanvankelijk ontkende hij Wil lem Snelders te zijn en gaf teen verkeer den naam op. Hij heeft dit niet lang kun nen volhouden en bekende toen inder daad de gezochte te zijn. Ook bekende hij in het logement aan de Noorder markt Nellie Wijkers van het leven be roofd te hebben. De Amsterdamsche politie werd van de aanhouding op de hoogte gebracht en S. was weldra op transport naar Amsterdam Daar werd hem 's avonds een verhoor afgenomen. Het bleek weldra, dat de ver onderstelling, waarvan de politie was uit gegaan, n.l. dat de brief van denGriek- schen logementhouder in den Haag, de aanleiding van het gruwelijk misdrijf moet zijn geweest, juist is. In den morgen van den 12en April kreeg S. van den knecht van het logement den bewusten brief. Daarop ontstond een twist, zooals meer malen voorkwam tusschen hem en Nellie Wijker. De laatste h ad het voornemen te breken met S. en terug te keeren naar den Griek. In den middag werd de ruzie hevi ger. Verwijten werden van weerszijden gedaan en de vrouw heeft daarbij toen een harer schoenen naar het hoofd van S. geworpen. Op een gegeven oogenblik werd S. zoo driftig dat hij haar aan-' greep en een handdoek om den hays deed, waarmee hij haar worgde. Toen zij in elkaar zakte legde hij haar op het bed. Hij dacht dat zij slechts; bewusteloos was. Hij is toen uitgegaan en een paar uur later, tegen zes uur des namiddags teruggekomen in het logement en zag toen, dat zij was overleden. Waarom hij toen haar voeten bij elkaar heeft gebonden kan S. niet verklaren. Hij werd toen bang voor ontdekking van zijn daad. Om de ontdekking daarvan zoo lang mogelijk uit te stellen, betaalde hij het logies voor den komenden nacht, weten de, dat men dan eerst den volgjenden ochtend tot de ontdekking van den moord zou komen. Zoo ia het ook inderdaad geschiedt. Eerst in den avond van den 13en April werd de kamerdeur geopend. Na zijn ver trek uit het logement is S. naar Den Haag gegaan om vervolgens naar Haarlem te trekken. Daar heeft hij eenige dagen door gebracht en des nachts bij het Leger des Heils geslapen. S. die veel berouw over zijn daad toonde, heeft uitdrukkelijk ver klaard niet de bedoeling gehad te heb ben de vrouw te dooden. Hij hield van haar en vreesde haar te zullen verliezen. Herhaaldelijk hadden zij echter twist. Het stoffelijk overschot van Nellie Wij ker is Donderdag ter aarde besteld. o BRAND IN EEN PETROLEUM- TANKBOOT. Woensdagmiddag even voor vieren is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de machinekamer van de aan het ter rein van „Pakhuismeesteren" te Rotterdam liggende petroleumtankboot „Purfina 3" van de in de Wijnstraat gevestigde Coop. Ver. voor Petroleumproducten „Purfina" Uit deze boot werden 40 ton petroleum gelost. Op het oogenblik van het uit breken van den brand bevonden zich nog 20 ton petroleum in de tanks. Bovendien voerde het schip nog een deklast van 100 vaten benzine. Het vuur deelde zich snel aan het geheele schip mede, zoodat spoedig de vlammen zeer hoog opHaaiden en een dikke rookkolom, welke op groo- ten afstand zichtbaar was, zich verhief Aan boord bevond zich alleen de 31- jarige knecht T. L. uit den Zuidhoek, die zich in veiligheid wist te brengen. Na een poosje gelukte het met zeven spuiten den brand te blusschen en werd de „Purfina 3" naar de Waalhaven ge sleept en daar op een boei vastgelegd. Door de enorme hitte tijdens den brand, alle aan boord aanwezige benzine en pe troleum verbrandde, terwijl bijna alle va ten sprongen, zijn de dekplaten van de tankboot omgekruld en verbogen. De ma chinekamer is geheel uitgebrand, terwijl ook verder veel schade aan het schip is toegebracht. Schip en lading waren evenwel verzekerd. ONGELUKKEN. In het Duitsch© grensplaatsje Wyler had de ruim 30 jarige Van Baal uit Beek bij Nijmegen bij het werken aan de electrische installatie het ongeluk met den stroom in aanraking te komen, 's Avonds is hy rverleden. Het 2£-jarig dochtertje van den daglooner H. v. Vlotenburg te Garderen had het on geluk achterover in een pot kokende rijst te vallen, waarbjj de kleine zulke brand wonden bekwam, dat zij aan de gevolgen is overleden. O— AUTO VERBRAND. In het landbouwersdorp Westdorpe, ten Oosten van Sas van Gent, moest een auto, waarin eenige personen gezeten waren, stoppen vóór de kerk. Een defect aan den motor was oorzaak, dat het voertuig niet verder kon. De chauffeur wilde het herstellen, maar ter- wjjl hy hiermede bezig was, sloeg plotse ling een groote vlam uit den motor en het vuur had in een oogweg de carosserie aangegrepen. Allen zochten hun heil in de vlucht. Intusschen dreigde het vuur op de naby liggende huizen over te gaan, zoodat het geraden was, deze door middel der in middels toegeschoten brandweer te bevei ligen. Van de auto bleef niets anders over dan een hoop jjzer. ERGERLIJKE DIERENMISHANDELING. De politie te Vroomshoop heeft proces verbaal opgemaakt tegen A. L. en K. O., die een hond de pooten samenbonden en hem daarop levend begroeven. O TWEE KINDEREN ONDER EEN AUTO. In de Aert van Nesstraat te Rotterdam zijn twee kinderen door een door J. F. R. bestuurde auto aangereden. De 3 jarige J. Pino, uit de Nadorstssraat, bekwam een schedelbreuk en een verwonding aan het voorhoofd en moest ter verpleging worden opgenomen in het Ziekenhuis aan den Cool- singel. Haar 8-jarig broertje, dat lichte verwondingen in het gelaat en aan de linkerhand had gekregen, kon, na te zyn verbonden, naar huis worden gebracht. O— LIJK IN EEN ROEIBOOT. Op de rivier is ter hoogte van de Wil- helminakade in een onbeheerd drijvende boot het Ijjk gevonden van den 77-jarigen riviervisscher J. C., uit Maassluis. Het lyk werd naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Daar werd geconstateerd, dat de dood door hartver lamming was ingetreden. HEUSDEN. Geboren: Adriana Cornelia, d. van Antonius P. van Spyk en Johanna Vennings Adriana Aiida, d. van Joannes Timmermans en Maria J. van RielTheodorus Antonius, z. van Adrianus C. Knijpers en Antonia Th. van Hooff. Overleden: Henrietta J. M. Dries- sen, echtgsn. van Ferdinand Geene, oud 57 j.Johanna Adriana Dollekens, 16 mnd. Johanna M. Gubbels, weduwe van Ph. van Leersum, oud 79 j. 25 APRIL Heusdennm. 6 u. ds Huijgens Collecte Bewaarschool Ger. Kerk, vm. 10 u. en nm. 6 u. leesdienst Firma ALPH. HUPSCH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2