Tweede Blad Jfi'etiwslilad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 1.4597 iriüifi 23 April EB EN VLOED. i Parijsche Motiebrieven Kiiiileriuhriek. Binnenland. Adriaan v. Doorn, BEHOORENDE BIJ HET HOEDT U VOOR NIERZWAKTE. Al wordt onnoemelijk veel last veroorzaakt door zwakke of zieke nieren, toch worden de eerste ver schijnselen vaak verwaarloosd. De zorgen en eischen van het hedendaag- sche leven leiden tot nierzwakte, ten gevolge waarvan het bloed niet be hoorlijk gefiltreerd wordt. Zoodoende blijven vergiften in het lichaam ach ter, die de zenuwen aantasten, de gewrichten en spieren doen ontste ken en tot pijnlijke en zelfs onge neeslijke nierkwalen aanleiding ge ven. Rheumatische pijnen, hoofd pijn, rugpijn en kwellende blaaskwa- leri zijn er het gevolg van, gij wordt zenuwachtig, prikkelbaar en moede loos, vermoeid, afgemat en zwak, de eenvoudigste taak schijnt u een zwa re last. Het is gevaarlijk deze waarschu wingen te veronachtzamen het verstandigst is de nieren zonder uit stel bij te staan en te versterken. Foster's Rugpijn Nieren Pillen versterken de nieren, zij maken u gezond en houden u gezond. Laat een flacon halen en overtuigt uzelf: tal van menschen in uw omgeving kwamen tot dezelfde ondervinding. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom ver krijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. "tssrZ3ê>- mmM RIJK ALS AMERIKA. Men behoeft werkelijk niet meer naar het strand te wandelen, om de beweging van eb en vloed te kunnen zien. Overal om ons heen, in alle uitingen van het leven zien wij de eeuwige golfbeweging. Vooral ook in het economisch leven. Heeft Engeland een kleine eeuw geleden den tijd gekend van zijn „industrial lea dership" en is na 1870 Duitschland een domineerende positie gaan innemen in het industrieele productie proces, thans is het Amerika dat de toon aangeeft op de we reldmarkt en dat door, vrijwel alle andere naties die tobben met werkloosheid, ge brek aan afzet c.d. met min of meer afgunstige oogen wordt aangezien. In zeker opzicht is het tragisch, dat het vooral het machtige Britsche Rijk is, waaraan Amerika op economisch gebied zoo reusachtig veel te danken 'heeft, dat, terwijl in de Vereenigde Staten, "vloed" is in het bedrijfsleven, zelf een periode van laagconjunctuur heeft door te ma ken, die verstrekkende gevolgen zal heb ben. Ook voor ons Nederlanders, is kennis van deze buitenlandsche toestanden van belang, want ook wij sukkelen aan de zelfde kwaal als onze Engelsche buren. De diagnose kan, zoowel voor Enge land als voor ons land luiden: Op de wereldmarkt niet „konkurrenz- fahig." Als gevolg van te hooge prijzen. Wat hiervan de oorzaken zijn? De voorzitter van de federatie van Britsche fabrikantenverenigingen, de heer Willey heeft aan deze oorzaken een be schouwing gewijd die veel stof heeft op gejaagd in de Engelsche pers. De Londensche medewerker van het „Handelsblad" vermeldt het een en an der hieromtrent en daar wij van oordeel zijn, dat veel ervan ook van toepassing is op Nederlandsche toestanden en verhou dingen veroorloven wij ons een kort citaat. De schrijver wijst op de enorme rijk dommen in het land van den dollar, waar duizenden en duizenden „gewone" mil- lionairs zijn eö waar de arbeiders niet zelden met hun eigen auto's naar de werkplaats kunnen gaan en veelal een goed burgermans inkomen genieten. De oorzaak hiervan is echter vooral de intense productiviteit per man. Zulks niet omdat hij langer uren werkt, doch omdat hij van zijn arbeid beter profijt weet te trekken. In Amerika is het vak wezen niet sterker, doch wel zwakker dan in Engeland. Wat ook de theorie moge zijn, in de praktijk is juist die al te sterke vakorganisatie geen voordeel ge bleken voor den Engelschen arbeider. Zij heeft hem gelegd, en met hem het be drijf, aan tal van hinderlijke banden en belemmerende regelingen, welke uitgaan van de dwaalleer, dat hoe minder men werkt des te meer werk er voor de ka meraad overblijft. Met hand en tand verzet de vakbeweging zich in Engeland daarom tegen de invoe ring van arbeidbesparende machinerie. Zij organiseert er werkstakingen tegen, of op zijn best beperkt zij het gebruik daarvan met alle macht. In Amerika daarentegen maakt over het algemeen de arbeider met alle macht gebruik van de nieuwste vindin gen, met het gevolg, dat kolonel Willey's berekening in tien jaar tijds er gemiddeld 23 pCt. arbeiders minder noodig zijn ge worden per productie eenheid, met het gevolg dat deze productie eenheid goed- kooper is geworden, en met het gevolg, dat er meer vraag naar is ontstaan, groo- ter omzet in is ontstaan, beter aan is verdiend geworden, beide door arbeiders en patroons. In dat verband vragen de Engelsche liberalen zich met VJerbazing af, waarom toch de doctrinaire Labourarbeiders al maar voortgaan delegatie op delegatie uit te zenden ter bestudeering der toestanden in Rusland, waar alle revolutionaire leer en phrase ten spijt de arbeider in ellende leeft. Noch ge'niet hij er de hoog geloofde vrijheid. Zelfs het beroemde stakingsrecht ontbeert hij er. Al dadelijk toch bij het eerste optreden van het nieuwe regiem is zulks gebleken, toen de ongelukkige werk lieden der Poetiloffabriek tot staking wenschten over te gaan, doch met de mitrailleusses naar het werk werden te ruggedreven, nadat tachtig hunner de on- gedweeheid met den dood hadden moeten bekoopen. „Indien onze revolutie een so cialistische revolutie is geweest", heeft de bolsjewiek Tomski zeer logisch ge vraagd: „hoe kan er dan sprake blijven van stakingskassen, van werkstakingen, van al de andere wapenen en weermiddelen uit den klassenstrijd? Waarom, vraagt de „Daily Chronicle" niet veeleer arbeiders delegaties en pa troonsdelegaties desgelijks, uitgezonden ter bestudeering der toestanden in Amerika, waar zoo de arbeid als de arbeider in goeden doen is? „Ginds stelt men zich op het standpunt dat hooge loonen en hooge winst samen gaan en dat loonsverlaging een ramp is voor den patroon zoowel als voor den ar beider", schrijft Alfred Spender in de „Westminster Gazette". „Hier wanen ve len, dat hoog loon het bedrijf uitput. Ginds overlegt de vakvereeniging met den patroon, welke de beste wijze is om het uiterste uit een nieuwe machine (te halen. Hier veroorzaakt het invoeren van nieuwe machineriën soms een staking en zeer dikwijls een angstvallige overeen komst, welker doel is de productiviteit der machine tot een minimum te beper ken." Het spreekt vanzelf, dat deze beschou wingen betrekking hebben op Engeland, maar zij, die kennis nemen van hetgeen er leeft in breede arbeiderskringen weten, dat ook hier te lande nog dwaalbegrip pen bestaan omtrent economische vraag stukken die onze industriëele ontwikke ling groote schade doen. En dit moet veranderen zal ook in ons land nog eens de vloedgolf der welvaart ons omspoelen. Rijk als Amerika zal ons land wel nooit worden, dat behoeft ook niet, maar dat de productiviteit van onzen arbeid belang rijk kan worden opgevoerd, waardoor de algemeene welvaart zal toenemen, betwij felen wij geen oogenblik. Laat ons jong zijn Op 't oogenblik kent men in de dameswe reld maar een groote zorger zoo jong mo gelijk uit te zien. Jong wil men zijn van ge zicht en men poedert zich en legt voorzichtig een jeugdig blosje op. Of eigenlijk, zijn poe der en rouge in den laatsten tijd vervangen door zachte pastelverven, die de huid meer egaal bedekken en langer houden dan de luchtige poeders. De lipppen worden met een stiftje frisch rood gekleurd, aan de oogen wordt glans gegeven het haar wordt geverfd, de wenkbrauwen en oogharen bijgewerkt. Het geheele gezicht is dan een kunststukje en er is niets natuurlijks meer van overgebleven. Niets persoonlijks vindt men meer in deze opgemaakte gezichten, 't Zijn alle maskes geworden en onwillekeurig vraagt men zich wel eens af hoe ze er in werkelijkheid uitzien wanneer ze pas gewasschen en voor een heel kort oogenblik zichzelf zijn. Bij die jeugdige gezichten behooren natuur lijk ook jeugdige figuurtjes. Ook hiervoor zijn hulpmiddeltjes, denken we maar eens aan de baden met prikkelende zuren, aan degum- mi-corsetten, de vermageringskuren enz. In elk geval zijn de resultaten gunstig te noe men. Ze zijn allen slank, soepel en tenger, I de dames die wil tegenkomen en van de rug-1 zijde gezien, schatten we geen enkele boven de twintig. Ook de mode is geheel op jeugd berekend en schijnt te denken dat de moderne vrouwen het geheim der eeuwige jeugd bezitten. Wie heeft zich ooit 'n oudere dame ge droomd met rokjes tot even beneden de knieën? Wie had zich ooit voorgesteld in pittig jonge sportcos- tuumpjes, in japonnen met korte mouwen en jolige bakvisch-garneering 't Is alles jeugd en aan geen enkele vrouw is 't meer ge oorloofd rustig te veroude ren. Ze moet meedoen met de mode en er min stens twintig jaar jonger uitzien dan zeis. Ook de lentemode is weer van hetzelfde principe en we kunnen niet ontken nen, dat de nieuwe mantels mooi zijn, vlug en elegant. We kunnen er alle adjec tieven voor gebruiken, die bij de jeugd passen. Het bovengedeelte dezer mantels is als regel recht, weinig gegarneerd, en vooral zonder ruimte. Deze be gint eerst bij de heupen, door middel van in- of opgezette banen, plooien, godets of plissees. De mouwen zijn meestal recht, nauwelijks iets wijder aan de pols. Verschillende soorten kragen hebben de mantels, maar 't meest zien we toch de ge kruiste revers, die min of meer aan heeren- jassen doen denken. Soms zijn de kleur-samenstellingen van deze mantels heel frisch. Een blauwe kaskamantel heeft bijv. een rooden kraag, roode biesies langs de mouwen en wordt gesloten met een enkelen rooden knoop. De mantel is gevoerd met roode zijde. Veel ziet men ook bruin, groen en verschillende rood-violette tinten. Deze kleuren worden echter hoofdzakelijk voor de stoffen mantels gebruikt. Mantels van satijn en zijde zien men, als van ouds, alleen in 't zwart waarin ze ook het meeste tot hun recht komen. De eenvoudige fijne voorjaarsmantel van onze teekening is van zijden popeline en sluit kruiselings met vier knoopen. De ruim te wordt hier verkregen door opgezette banen, die tevens holle plooien vormen. Bij de man chetten, den kraag en de opgezette banen is de stof in tegengestelde richting genomen. Garnituur. Hoe heerlijk zal 't zijn, wanneer we voor 't eerst weer uit kunnen gaan zonder mantel; 't Zal natuurlijk ook voor een deel aan ons zelf liggen of dit gelukkig oogenblik eerder of later zal plaats vinden. Schaffen we ons een aardige stoffen japon aan met hoogen hals en lange mouwen, die niet alleen gekleed staat voor de wandeling maar ook de noodige beschutting biedt voor koele dagen, zoo kun nen wij daar reeds vroeg in de lente in uit gaan. Een heel aardig garnituurt-e kunt ge voor deze gelegenheid maken. Bij een japon van licht- of middelkleur groene stof neemt ge een donkergroen hoedje, een donkergroe ne kraag en ceintuur. Dit alles omboordt ge met heel smalle biesjes matgoud, 't Staat keu rig en bijzonder goed. Ook de combinatie van licht- en donkerbruin met goud is heel mooi. WILHELMINE. Beste jongens en meisjes. De Paaschvacantie is alweer achter den rug, jammer hè? Maar het kan ook niet altijd vacantie zijn. Want dan zou jullie nog dommer worden dan Pietje Domoor. Nou, en die was dom. Misschien vertel ik daar nog wel eens wat van. De oplossingen van de vorige raadsels zijn: 1. Roos, iep, asch, Doorn, eik, beuk, olm, Jasmijn. 2. De kersen, eerst witte bloesem, dan groene vrucht en eindelijk roode vrucht. 3. Bij de letter „R". 4. Floris de Vijfde. Nieuwe raadsels: 1. Mijn geheel is de naam van een jongen, waaraan flinke jongens en meis jes niet veel moeten hebben, en bestaat uit 12 letters: 7 11 12 is een boom. Van 4 7 5 8 maakt men turf. 1 5 7 12 is een klein riviertje. 6; 3 2 12 is een tuingereedschap. 19 7 8 is een altijd groene boom. 9 11 10 12 is een jongensnaam. 2. Een boer zaaide erwten, Hij sprak: Komen ze, dan komen ze niet, maar komen ze niet, dan komen ze. Wat bedoelde die boer? 3. Welke visscher wordt -met zijn net geboren? 4. Een musch eet eerder een maat haver op, dan een paard. Hoie kan dat? OOM KAREL. HET AVONTUUR VAN JOESOEF. Vervolg en Slot. Kameraden, de Sultan heeft mij bevo len jullie te genezen. Nu, dat zal ik ook doen. Ik heet niet voor niemendal Joe- soef de toovenaar. Ik heb een geheim too- vermiddel, waarmee ik allen kan gene zen. Maar tot mijn spijt kom ik een beetje te kort. Ik moet dus het toovermiddet opnieuw maken. Daarvoor heb ik de asch van een menschenhoofd noodig. Een van jullie moet ik dus doodmaken en zijn hoofd zal ik gebruiken, om te verbranden voor mijn toovermiddel. Ik zal julli nu een voor een onderzoeken, om te kijken wie van jullie nu het ziekste is. De ziekste van allemaal kies ik dan, om voor mijn geneesmiddel te verbranden. Toen de arme kerels die woorden van Joesoef hoorden, werd het hun hang om het hart. Want ze hadden geen van allen zin om verbrand te worden. En dat wist die slimme Joesoef ook wel. Daar had hij juist op gerekend. Hij keek nu de verschrikte zieken met een verschrikke lijk leelijk gezicht aan, maakte een paar vreemde gebaren met zijn armen en liet toen zijn blik rusten op een man, die voortdurend steunde en klaagde en die op twee krukken liep. Arme vriend, zei Joesoef plechtig, ik geloof, dat jij de ziekste bent. Jij staat, geloof ik, met je eene been in het graf. Jou zal het heerlijke lot ten deel vallen, om voor je arme medemenschen verbrand te worden. Vind je dat niet heerlijk? De man schreeuwde op eens luid: Wat, ik de ziekste? Och, welnee, ik ben zoo gezond als een vischje, kijk maar. Met deze woorden nam hij zijn krukken op en gooide die in een hoek. Tot groote ver bazing van alle andere zieken duikelde hij daarna driemaal over zijn hoofd en huppelde de kamer uit. Ik ben genezen, ik ben genezen schreeuwde hij, terwijl hij de zaal, waar de sultan op zijn troon zat, doorhuppelde. En hij maakte dat hij wegkwam. De sultan en al de knappe dok ters en professorsstonden met open mon den te kijken. Ondertusschen ging Joesoef door met hetzelfde spelletje. Hij ondervroeg zoo elke zieke op zijn beurt, maar zoodra hij het woord tot hen richtte, zeiden ze opeens, dat ze niets mankeerden, begon nen te zingen en te dansen en noemden Joesoef hun redder. Want ze waren allen veel te bang dat ze anders verbrand zou den worden. Prins Ali had van zijn vader gehoord, dat Joesoef eerst tien zieken in het paleis moest genezen voordat hij hem zou behan delen. Zeer nieuwsgierig, was prins Ali die nog erg jong was, pas zestien jaar, naar de kamer geslopen, waar Joesoef bezig was de zieken te genezen. Maar toen hij daar kwam, was de kamer bijna leeg en de laatste zieken verlieten juist al springend en kopje duikelend, de kamer Prins Ali kon zijn oogen niet gelcoven en vroeg Joesoef wat hij met die menschen had gedaan. Toen vertelde Joesoef eer lijk, welke streek hij had uitgehaald en hoe het kwam, dat al de zieken als jonge kalveren het huis uitdartelden. Toen de jonge Prins dat hoorde, barstte hij op eens in schaterlachen uit. Hij werd vuur rood van he.t lachen en schaterde en joelde, dat de grootvizier verschrikt binnen kwam stormen. Toen die zag hoe de prins zat te schateren, begon hij zelf van de weer omstuit mee te lachen en toen hij hoorde, wat Joesoef had uitgehaald, schaterde hij even hard als prins Ali en hield van pret zijn dikke buik vast. Toen kwam de Sul tan, met al de geleerde dokters en de professors en zag wat een wonder er ge beurd was. Prins Ali lachte. Op eens riep de prins: Ik ben ook genezen, haha wat moet ik lachen, die dwaze Joesoef heeft me zoo smakelijk laten lachen, dat ik in eens genezen ben, hahaha. En weer begon hij te schateren. Toen de sultan hoorde, wat er gebeurd was, barstte hij ook in lachen uit. Alleen de geleerde dokters keken zuur. Maar Joesoef werd door den Sultan rijkelijk beloond en werd benoemd tot hofgrappenmaker van prins Ali. DE INVALIDITEITSWET. Telkens weer blijkt dat de meening, als zou de verplichte invaliditeitswet niet meer voordeelen bieden dan slechts f 3 per week, ouderdomsrente op 65-jarigen leeftijd, algemeen verbeid is. Dat deze meening echter geheel onjuist is, moge blijken uit het volgende geval, dat zich bij den Raad van Arbeid te 's Gravenhage heeft voorgedaan, j Op 1 Januari 1921 overleed een inge volge de Invaliditeitswet verzekerde. Deze verzekerde leefde gescheiden van zijn vrouw. Het huwelijk was echter niet wettelijk ontbonden. Op 16 Febr. j.L, dus ruim vijf jaar na het overlijden van den man, werd door de vrouw weduwenrente aangevraagd. Deze had reeds op 19 Febr. 1921 den leeftijd van zestig jaar bereikt en dus van laatstgenoemden datum af recht op de aangevraagde rente. Deze rente werd toegekend op 1 April 1926 en wel met ingang van 19 Febr. 1921 tot een bedrag van f 198.90 per jaar. De vrouw ontving dus een bedrag van ruim 5 maal f 198,90 of ruim f 1000 ineens. Bovendien behoudt zij van 1 April 1926 af recht op een rente van 1/62 maal f 198,90 is f 3,83l/2 per week. De vrouw had op deze uitkeering recht, niettegenstaande voor haar echtgenoot slechts een bedrag van f 10,20 in het ge heel aan zegels betaald was. Bovendien was de weduwe zelf ook verplicht verzekerd en kan zij bij het be reiken van haar 65-jarigen leeftijd vol doende zegels in rekening brengen voor ouderdomsrente. Ook deze rente werd haar toegekend en wel tot een bedrag van f 3 per week. Zij ontvangt dus thans behalve de uit keering van plm. 1000 ineens, nog een rente van f 3,821/2 plus f 3 is f 6,8273 per week. o— DE MOORD TE GIESSEN- NIEUWKERK. De Hooge raad heeft behandeld een cassatieberoep van J. C. K. en J. T., die in hooger beroep door het gerechtshof te 's Gravenhage zijn veroordeeld ieder tot 15 jaren gevangenisstraf wegens dief stal met geweld tegen personen, den dood tengevolge hebbende (den moord op den spoorwegoverwachter haltechef Jacob de Jong te Giessen-Nieuwkerk in het voor jaar van 1923). Als verdediger «van requiranten trad op mr. H. v. Meerten te 's Gravenhage, die de opmerking maakte, dat deze zaak het gevaar medebrengt, dat twee menschen de dupe worden van een gerechtelijke dwa ling. Naar pleiters inzien was het eerste onderzoek zeer slecht en subjectief ge weest. Hij beval deze zaak aan in de bij zondere aandacht van den Hoogen Raad. o VERVROEGD VERTREK BOOTTREIN AMSTERDAM-HOEK VAN HOLLAND. De directie der Ned. Spoorwegen vestigt de aandacht op het feit, dat in verband met de invoering van den zomertijd in Engeland de loop naar Hoek van Holland gedurende het tijdvak van 18 April tot en met 14 Mei ongeveer s/é uur is vervroegd. Deze trein vertrekt thans van Amster dam C.S. ten 8.19 's avonds, van Haar lem 8.38, van Den Haag H.S.M. 9.21 en van Schiedam 9.44. Scb&penmarkt 20 DEN BOSCH, "XXl'.'APf* Enorme sorteering; Lage prijzen. Draagt onze Ver o Cap 2.75, 3.50, 4.50. öect.ffué

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5