Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. li. 4597 VTGAl 23 April mn DAMKÜBRIEK. Parlementair Overzicht. Binnenland BEHOORENDE BIJ HET Redacteur: M. J L. BÉNEKER, A n d e 1 (N.-Br.) Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Hieronder geven we in aansluiting op de behandeling van de 34—29 opening een partij in die opening, gespeeld te A'dam in den Ouderlingen Wedstrijd van »D. O. S.« in 1917. De analyses zyn van Springer en de Jongh (Studies en Analyses deel III) WitZwart (L. Onderwijzer) (B. Springer Jr.) 4. 3429 17—22 2. 32—28 19-23 3. 28X19, Beter is 28X17. daar het in deze variant zaak is den korten vleugel van de^egen- party zooveel mogelijk te verzwakken. 3. 14X34 4. 40X29 10-14 5. 37—32 14-19 6. 4440. Op 3228 speelt Zwart 4923 met voordeel. 6. 5-10 7. 5044 9—14. Om op 32—28 met 1923 te kunnen vervolgen. 8. 42—37 49—23 9. 32—28 23X32. Sterker is 23-34. 10. 37X17 14X22 11. 41—37 7—11 12. 37-32 14—19 13. 47—42 1—7 14. 4641 49. De stand is thans symmetrisch. De Witte voorpost op 29 en de Zwarte op 22 beletten de wederzijdsche ontwik keling op het centrum. Het handhaven dezer voor posten gaat echter steeds met afruilen gepaard. 15. 4237 Sterker is 32 28 Ruit 42 moet zoo lang mogelijk bezet blijven. 15. 19-23 16. 32—28 23X32 Weer is 23X34 sterker. 17. 37X17 11X22 18. 41-37 10—14 19. 37—32 7—11 Beter is 14-19. 20. 3227 Deze zet is niet sterk. Wel krygt Wit geen positief nadeel, doch hij wordt in de verdediging terugge drongen. 20. 14—19 21. 29—24. Vrijwel gedwongen, daar de Witte rechtervleugel anders te zeer aan aan vallen blootstaat. 21. 19X30 22. 35X24 20X29 23. 33X24 9-14, Zwart kan zich uit deze stelling altijd bevryden door 1217, 8—12, 2—7 en 13—49 24. 39-33 12-17 25. 44-39 17—21 26. 48-42 21X32 27. 38X27 14—17 28. 43-38 17—21 29. 49-43 21X32 30. 38X27 6-11 31. 42—38 11—17 32. 40-35 (Op Wit 33—29 speelt Zwart 13-19, 18X9 en 9—13 en wint). (Wordt vervolgd). dan K d4c3 speelt kunt U by den tweeden zet van Wit geen mat geven, nietwaar U gaf dan 5 zetten op, doch dan is 't een eindspel geworden, De juiste oplossing is D g5g2, Probeer nu gerust alle varianten. Wit kan steeds bij den 2*n zet mat geven - 1. D g5g2 K d4c5 2. L h4—f2 f K d4—e5 2. D g2-e4 f K d4c3 2. L h4—f6 f K d4e3 2. D g2—f2 f Thans nog een makkelyk grobleem ter oplossing AuteurL. A. KUIJPERS A'dam. Stand WttK g7, D d6, T e2, L a8, T h4 pionnen op c2, c5, d5, e3. Zwart IC e4, D h3, L d2, P 18, L g6, pionnen op e5, f6, g4. Dit probleem behaalde in 1911 op de Buda-Pester Schaakclub den schoonheids prijs. Wit speelt en geeft mat in 2 zetten. Oplossingen binnen veertien dagen, B. Correspondentie. A. de G. en A. J. B. te Heusden. Uwe oplossingen van het schaakprobleem waren foutief. Wit moest mat geven in twee zetten, zooals er ook b|j stond. U gaf als sleutelzet D g5f5, doch als Zwart Aan het jaarverslag over 1925 der Nationale Bankvereeniging ontleenen wy het navolgende Het afgeioopen jaar 1925 kenmerkte zich door een daling in den rentestand eenerzijds, anderzijds door levendigheid in het effecten-bedrijf. Beide factoren, welke in onze rente- en provisie-winst tot uit drukking komen, in aanmerking nemende, achtten wy de resultaten van ons bedrijf in het afgeioopen boekjaar bevredigend. In September 1925 werd door ons overgenomen het bedryf van de Lochemsche Bankvereeniging te Lochem en Borculo en met onze in deze plaatsen gevestigde kan toren ver eenigd. Het aantal onzer vestigingen, met inbegrip van correspondentschappen en geregelde zitdagen, bedraagt thans 177. Het dibiteuren-cijfer daalde in het af geioopen jaar wederom, terwyl het aantal der debiteuren bleef stijgen. Het totaal der door derden ons toever trouwde gelden vermeerderde in het af geioopen jaar. Wy stellen U voor, evenals verleden jaar, uit de wirist f 500.000 te bestemmen voor onze speciale reserve tegen debiteuren, opgenomen onder crediteuren f 100.000 toe te voegen aan de statutaire reserve en f 150.000 af te schrijven op gebouwen. Wy stelien U voor, daarna het dividend te bepalen op 4g pCt. Het handhaven van een .conservatieve dividend-politiek meenen wy te moeien blijven voorstaan in het belang van aan deelhouders. Het winstcijfer der rente-rekening bedraagt f2.791.854.27, (v. j. f3.031.086.78) dat der provisie f 2.440.783 95 (v, j. f 2.255.168.36). De onkostenrekening wijst aan, gesplitst over de twee hoofden ho noraria f 2.686,537 33 (v. j. 2.686.297.22), en bedrijfsonkosten f 1.008.162.38 (v. j. f 1.070.406.75)| De netto winst bedi aagt f 1.621.758.67 (v. j. f 1.616.295.53). De verdeeling der nettowinst ad f 1.621.758.67, na aftrek van de uitkee- ring volgens art. 16 der statuten van tantièmes aan plaatselyke directeuren, be dragende f 292.768.25 (v. j. f 291.750.37) laat toe een afschrijving op gebouwen van flöO.OQO (onv.), een toevoeging van het reservefonds van f 100.000 (onv.), een toevoeging aan de speciale reserve tegen debiteuren, op te nemen onder crediteuren van f 500.000 (onv.), 4| pCt. dividend f450.000 (onv.) en een reserveering voor belasting van f 40.725 (onv.), terwijl alsdan een overblijvend winst-saldo van f 88.265,42 (v. j. f 83.820,16) op nieuwe rekening is over te boeken. De Tweede Kamer weer bijeen. Voortzetting der begrootingsdebatten. Oud-minister Aalberse over de posi tie der R.K. Staatspartij. Den Haag 22 April. Dinsdagavond kwam de Tweede Kamer weer bijeen, om de debatten in zake de begrooting voort te zétten. Vooraf zij echter even melding gemaakt van de rede, welke oud-minister Aalberse dezer dagen voor de R.K. kiesvereeniging (kieskring Amsterdam) over de positie der R. K. Staatspartij hield. Van belang, in ver band met de huidige situatie, is de uit eenzetting van de positie, welke de R.K. ten opzichte van de samenwerking mét andere partijen innemen. De heer Aalberse gaf te kennen, dat nooit recht duidelijk is geworden, waarop de formatie-Limburg is afgestuit. En ten aanzien van het kabinet de Geer verklaarde hij de woorden van mr. Kolkman over het ministerie-de Mees ter van toepassing, n.l.: Wij zitten met de I menschen. Als R.K. partij, staan de R.K. 1 tegenover het kabinet-de Geer geheel vrij ook tegenover den eenigen katholiek die i in het ministerie zit. Maar met Schaepman meende de heer Aalberse, dat de katho lieken, waar eenigszins mogelijk, gouver nementeel moeten zijn. De R.K. zullen dus niet zien naar de ontwerpers, maar de ontwerpen. Waar het kan, zullen zij dus het nieuwe kabinet steunen. Nog wees spreker er op, dat de vrijheid, die de fractie nu geniet, leiden kan tot meerdere verdeeldheid in de fractie. Wat nu de samenwerking met andere partijen aangaat, die met de S.D.A.P. wees hij absoluut van de hand. De heer Alber- da heeft zelf bekend, dat blijvende sa menwerking onmogelijk zou zijn. Twintig jaar geleden vond spr. een combinatie R.K., A.R. en V.D. niet onmogelijk. Maar na wat er de laatste maanden ge beurd is, zou spr. dit nu niet durven herhalen. De V.D. te vervangen door Vrij- heidsbonders is niet mogelijk, daar de R.K. immers principiëele tegenstanders van het liberalisme zijn. Dusde rechtsche partijen. Daar zal het op den duur wel heengaan. Dit kon men uit 'sheeren Aalberse rede duide lijk opmaken. Over de A.R. niets dan lof. Daarvoor hebben R.K. den diepsten eer bied. Hun houding was zeer correct en met hen is de samenwerking dan ook niet verbroken. Ten slotte moet de on dergrond voor de samenwerking, vond de heer Aalberse, steeds gevormd worden door de gedachte, dat de regeering van ons volk moet steunen op christelijke grondslagen. Dat zal wel steeds zoo blij ven. Maar daarnaast moet ook-een prac- tische mogelijkheid voor samenwerking zijn. En deze nu juist was naar spr.'s meening zoo heel moeilijk te herstellen, zoolang in de C. H. partij het anti-pa- pisme hoogtij vierde en het daar ontbrak aan een duidelijke lijn. Toch, wie het oor tijdens den rede van den heer Aalberse goed te luisteren legde, kon zich niet ontgeven, dat er iets van verzoeningsgezindheid in doorschemerde.- Wie weet? De Indische begrooting. We konden niet goed beginnen, of de interpellatie van den communist de Visser moest behandeld zijn. Deze nam het dan op voor de Indi sche communisten en de vakbeweging in Indonesië. In een zestal vragen legde hij zijn critiek neer. Of de minister dacht, dat de millioenenbeweging duurzaam door geweld te onderdrukken was, of de oor zaak van de communistische en vakbewe ging in Indië niet was de koloniaal-ka pitalistische overheersching, de schrikwek kende uitbuiting, of de steeds fellere te genstellingen in Indië niet tot al erger bot singen moesten lijden, dat juist de uit- zonderingsmaatrgelen tot excessen aanlei ding geven en of de minister het wel goed keurde, dat de politieke en vak beweging in Indië in haar normalen ont wikkelingsgang wordt belemmerd. En ten slotte noodigde hij den minister uit, als hij het dan met al het voorgaande eens zou zijn, alle maatregelen tegen communis me en vakbeweging op te heffen, alle politieke gevangenen vrij te laten, alle ver gader-, staak- en andere verboden op te heffen. Kortom, een communistische heil staat in Indië te stichten. Want daar kwam zijn verzoek toch op neer. Bij deze vra gen bleef het niet. De heer Lou de Visscher schetste het geheele ontstaan van de Indische volksbeweging, laakte het op treden der politie en beweerde dat zij relletjes provoceerde. Ja, en in Nederland deed ze dat ook. Hij wist het uit erva ring. Maar daar kwam de voorzitter te gen op. We hadden het over Indië, niet over Nederland. Boos was de heer de Visser. Hij 'mocht niet eens aantoonen, dat hier en in Indië dezelfde methodes wor den toegepast. Maar hij wilde dan toch vaststellen, dat de bomaanslagen in Indië niet van de communisten uitgingen, o neen, ze werden geforceerd door de overheid. Verwaarloozing, uitbuiting, honger, heerschten er in Indië. En ^als van dat alles excessen het gevolg zouden zijn, dan waren de slachtoffers daarvan niet de veroorzakers, neen, de Nederland- sche regeering was de verantwoordelijke misdadigster. Dit werd den Voorzitter toch te machtig en hij riep den heer de Visser tot de orde. Want terugnemen wilde de ze die kwalificatie niet. En toen minister Koninberger's ant~- woord, rustig, kalm, zakelijk. Zonder over bodig vertoon van woorden en phrasen. Communisme moet men niet verwarren met de inlandsche beweging. Communisme was moeraskoorts en de aanhangers wa ren de steekmuggen. Verkapt despotisme was het, en het zou 's ministers streven zijn, het buiten de landspalen van Indië te houden, met alle wettelijke middelen. Dat |de klassetegenstelling'en in Indië scher per vorm aannemen, meende de minister niet. Verder achtte hij het den plicht van de overheid, tegen excessen op te treden, welke motieven er ook voor wor den aangevoerd. Een gezonde politieke vakbeweging behoefde van regeerings-- maatregelen geen belemmering te onder vinden. Op de laatste vraag van den heer I de Visser, opheffing van alle maatrege len tegen communismte en vakbeweging dus de heilstaat, was het antwoord een krachtig „neen". En de Indische regee- ring kon bij de bestrijding van revoluti- onnaire woelingen op hem rekenen. Daarna was de heer Cramjer S.D.A.P. aan het woord, die door de Memorie I van antwoord en door dit laatste ant- woord van den minister, teleurgesteld was, niettegenstaande hij waardeering voor de zen minister had, dien hij in de moeilijk- ste jaren in den Volksraad had leeren ken- j nen als een zeer onpartijdig en eerlijk I man. Het optreden van de regeering acht te deze spreker zeer laakbaar. De sta kingen in Indië droegen geen communis tisch karakter, maar hadden een econo- mischen ondergrond. En was de massa arrestatie wel gerechtvaardigd? Bij motie stelde hij voor art. 161 van het wetboek van strafrecht waarbij het verwekken van stakingen op grond van andere dan economische beweegredenen is verboden, in te trekken, omdat het overbodig zou zijn. Met kracht betoog de hij voorts nog, dat algemeene herzie ning van de Staatsinrichting wenschelijk is. Er moest een staatscommissie in het leven geroepen worden, zoo spoedig mo gelijk. De wijziging van de samenstelling- van den Volksraad, verleden jaar door de Tweede Kamer 'bij amendement aange nomen, betreurde hij en in een tweede motie stelde hij voor de gemaakte ver gissing te herstellen. Nadat hij nog had aangedrongen op het instellen van een volledig onderzoek naar de kwesties op Atjeh en mededeeling daarvan aan de Staten-Generaal, werd de vergadering ver daagd. POLITICUS Deer een tram aangereden In het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam is de 38-jarige mejuffrouw E. OssewaardeKol, van den Haringvliet, ver bonden, die op den Groene Hiliedyk was aangereden door motorwagen 59 van lijn 13 der R.E.T.M., bestuurd door C. P. P. Zy had daarby lichte verwondingen aan beide polsen en aan de rechterheup bekomen, terwyl verder een lichte hersenschudding werd geconstateerd. Na te zijn verbonden is zy naar huis gebracht. —o— I Auto tegen een boom Maandag werd door een zestal auto's vau Edam vee vervoerd naar de Aikmaarsche markt. Iri de Beemster gekomen kwam plotseling een der vrachtauto's tegen een boom terecht. Bekneld tusschen de be schadigde auto werd de chaffeur D V. in dienst by de firma R. te Edam in be- wusteloozen toestand opgenomen. De man bleek een herschenschuddmg en eenige ge broken ribben te hebben opgeloopen. Zijn toestand is bedenkelijk, —o Door een tramwagen overreden Te Nieuwe Pekela is de 13-jarige J. Lingbeek door een tramwagen, beladen met hout, overreden en gedood. o— Van een 7-fleter hoogen stelling gevallen. Te Leiden is op het terrein der licht fabrieken de 34-jarige arbeider J. V., ter wyl hij bezig was in het ketelhuis klink- werk te verrichten, van een 7 meter hooge stelling gevallen. Hij bekwam een schedel breuk en was onmiddellijk dood. Hy laat een vrouw en 4 kinderen na. o— Auto op een ltykstoet gereden Op den Apeldoornsche weg, op tien minuten afstand van de begraafplaats Mos- cowa, is een automobiel, die uit Apeldoorn kwam, in zeer snelle vaart op een lijkstoet gereden, met het gevolg, dat twee volg koetsen onderstboven werden geworpen. Niemand bekwam eenig letsel. De rijtuigen zyn totaal vernield. -Aan brandwonden overleden In het ziekenhuis te Den Haag is over leden mej. De R. wonende aan de Hoef- kade, die eenige weken geleden bij het haarwasschen vrij ernstige brandwonden bekwam. Haar dochter die eveneens gewond werd is hersteld. o— Nestje met eitjes van eon winterkoninkje iu een jas-zak gevonden. Te Delfgauw bij Delft werd in een der zakken van een oude jas, welke in een tuindersschuurtje hing, een kunstig bewerkt nestje met eitjes van een wintel koninkje gevonden. De jas is op de oude plaats gebleven en men wacht nu met belangstelling de uitkomst van het broeaproces af. o Boerderij afgebrand Door onbekende oorzaak is een groote boerderij bij Meppel afgebrand. De be woners werden met groote moeite gered. Dertien stuks vee verbrandden. De eige nares is Wed. P., thans wonende te Nijmegen, o— Het Nederlandsch-Belgische verdrag Het bestuur der Christelijke Werkgevers Vereeniging heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin het meedeelt, dat het ingevolge opdracht van de alge meene ledenvergadering dezer vereeniging in studie heeft genomen het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 3 April 1925 te 's-Graveohag? tusschen Nederland en België gesioten verdrag etc. De bestudeericg van dat wetsontwerp en de kennisname van de voornaamste li teratuur leidt ons er toe, aldus het adres, u eerbiedig te verzoeken, dat wetsontwerp niet aan te nemen. Tot dat verzoek ko men wij door twee overwegingen, n.l. de eenzydige economische bevoorrechting van België en de financieele lasten die Neder land op zich neemt. Hiermede bedoelen wij allerminst afbreuk te doen aan andere bezwaren, die reeds tegen dat verdrag zyn ingebracht, als het prijsgeven van souve- reiniteitsrechten en de waterstaatsbelangen van Zeeland. Wij achten ook die bezwa- reo van ernstigen aard. Dit verdrag zal naar onze overtuiging den band tusschen België en Nederland niet kunnen vtrsterken. In tegendeel, zul len de vele gevallen, waarin niet de maat staf der kostenverdeeling is vastgesteld, voortdurend wrijving veroorzaken. Een verdrag dat slechts voordeelen aan België geeft, zonder evenredige tegenpraestaties, zal hier te lande een geest van ontevre denheid verwekken. Wij zijn overtuigd, dat niet alleen het Nederlaridsche volk, doch ook hei Neder- landsche bedryfslevsn in goede vriendschap met België wil leven, doch wy meenen, dat die vriendschap niet gekocht kan wor den tegen den prijs van dit verdrag. o— Telegramverkeer Nederland-Oost-Indie Aneta seint uit Bandoeng Op aanstichting van de Eastern Exten sion Telegraph Cy. is een zeer aanmerke lijke verlaging in het telegraafverkeer tus schen Nederland eo Indië en omgekeerd met 1 Mei te verwachten door de instel ling 'van een Daily Letter Telegram Service tegen tarieven, die circa vyftig procent lager ziju, dan de bestaande uitgestelde telegramtarieven. —o Poging tot oplichting De Amsterdamsche Rechtbank heeft den 23 jarigen kantoorbediende uit Den Haag, die de Nederlandsche Handelmaatschappij voor een bedrag van f 6000 poogde op te lichten, overeenkomstig den eisch van het O. M., veroordeeld tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf. —o— ;- Een vreemd adres In een zaak te Zwolle kwam een Duitsche reiziger voor een Duitsche firma zaken doen. Buiten noteerde hij den naam enz. met de meeste nauwkeurigheid. Echter keek de Zwolsche zakenman wel vreemd op, toen hij uit Duitschland can brief kreeg met het wonderlijke adres Aan den heer Instrumentmaker. Stapvoets rijden Zwolle (Holland). Wat op den voorgevel stond was door den reiziger netjes overgeteekend. o Inbraak b|) een goudsmid Na het inslaan van een ruit heeft men uit de etalage van den goudsmid C. M. P., aan den Katendrechtsche Lagedijk te Rot terdam, 58 gladde gouden ringen, 60 gouden monogramringen en twee gouden heerenhorlogekettingen gestolen. Hierna wisten de dieven te ontkomen. Een waker van den Gec, Partic. Nachtveiligheidsdienst, vond na de inbraak voor den winkel een byl en twee gouden ringen liggen, terwijl een agent, van politie op den Katendrechtsche Lagedijk nog een gouden ring vond. De waarde van het gestolene bedraagt, circa f 1100. o— Twist Te Leerdam ontstond ten huize van De H., aan de Owenstraat twist tusschen vader en stiefzoon, met het gevolg, dat de laatste een revolver trok en op zyn stiefvader vuurde. Gelukkig echter zonder hem te raken. o— In een kelder gevallen Zekere V,, te Helmond,die in een café aldaar vertoefde, had het ongeluk een ver keerde deur te openen, waardoor hij in een ongeveer 3 meter diepen kelder viel. Hevig bloedend werd de man per brancard naar het Ziekenhuis overgebracht, waar hem ook geestelijke hulp werd verleend. Zijn toestand i3 hoogst bedenkelijk. De man is 72 jaar. o— Typhus De typhus epidemie te Mierlo heeft thans reeds haar 4e slachtoffer geëischt. Gelukkig heeft de gevreesde ziekte zich tot heden nog niet uitgebreid. ienwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9