Eerste Blad ONS NIEUWE FEUILLETON. ^ND van altera Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, No. 4598. Woentdag 28 April Heusden. 1926. no. 61525. Itiiitenlaiidscli Overzicht. Itniteiiland Itiniieiilaiiil. Int. Telefoon no. 19. Postrekening Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Hoewel reeds een twaalftal dagen on derhandelingen worden gevoerd tusschen Fransche en Spaansche afgevaardigden ee- nerzijds en afgezanten van Ad el Krim anderzijds, ten einde te komen tot een beëindiging van den oorlog in Marokko kan men nu niet zeggen dat deze onder handelingen erg opschieten. Herhaaldelijk moeten de afgezanten van den Marokkanschen aanvoerder, onder wie zijn zwager Azer Kane en Kaïd Haddoe op het eerste plan staan, per vliegtuig naar Krim gaan teneinde van hem instruc ties te ontvangen. Onder de voorwaarden die dezen van Fransche en Spaansche zij de zoowel voor wapenstilstand als vrede worden gesteld zijn er dan ook een paar waarvan men begrijpt dat ze van Marok kaanschen kant mpeilijk voor inwilliging vatbaar zijn, in de eerste plaats de bezet ting alvorens de onderhandelingen begin nen van een aantal bepaalde strategische punten en in de tweede plaats de eisch van definitieve verwijdering van Abd el Krim uit het Riffgebied als eventueel de vrede gesloten is, om van de overige pun ten nog maar te zwijgen. Dat zulk een ge dicteerde vrede, waarmede men misschien voor sommige Fransche en Spaansche chauvinistische gemoederen de zaak sma kelijk hoopt te maken, allesbehalve in den smaak valt van den Marokkaanschen aanvoerder, dien men bovendien als niet meer wil erkennen dan iederen gewonen kaid, ligt voor de hand. En de teleur stelling over dat alles komt tot uiting in de verklaringen die Abd el Krim heeft afgelegd tegenover een met hem bevrien- den Franschman, die er in geslaagd is, hem te ontmoeten. Deze getuigen van oprechtheid en vre delievendheid die niet den indruk geeft van de verradelijkheid die b.v. Primo de Rivera aan de tegenpartij toeschrijft en welke gevoelens vertolkt, die bij de andere partijen niet altijd in gelijke mate aanwe- schijnen te zijn of te zijn geweest. Zoo verklaarde Abd el Krim o.a. dat hij al drie malen den vrede had voorge steld, eerst aan generaal Primo de Rivera, den tweeden keer aan maarschalk Ly- autey en ten slotte aan den tegenwoor- digen gouverneur-generaal van Marokko Steeg. Antwoord op deze aanbiedingen ontving Abd el Krim niet. Toch noemt Krim den tegenwoordigen generaal deee- nige, die met hem den vrede wil. Trou wens ook in Frankrijk is diens vredelie vendheid al voldoende uitgelekt. Deze Fransche koloniale autoriteit schijnt de strategische kansen van welslagen in Ma rokko heel wat minder verzekerd te ach ten dan zijn voorganger maarschalk Ly- autey en generaal Pétain, welke gaarne het offensief tegen de Riffijnen weer zou den opnemen. Het is nu maar de vraag welke invloeden het ten opzichte van Ma rokko zullen winnen: de militaire of die van gouverneur Steeg, welke laatste, naar men eveneens heeft kunnen lezen, thans te Madrid vertoeft, om daar met de Spaan sche regeering ruggespraak te voeren. Het Engelsche Lagerhuis heeft het wets ontwerp aangenomen, dat door den con servatief majoor Glynn is ingediend en dat het strekking heeft controle uit te oefenen op geldleeners. Het ontwerp houdt in, dat geldleeners vergunningen zullen moeten hebben, welke slechts zullen wor den verleend, na het indienen van certi ficaten, waaruit blijkt, dat aan bepaalde vereischten is voldaan. Geen contract zal bindend zijn, tenzij het schriftelijk is op gemaakt en in eenvoudige Engelsche be woordingen gesteld, terwijl den leener een copie van het contract moet worden ver strekt. Als rentevoet is 8 pCt. vastgesteld voor leeningen, maar het ligt niet in de bedoeling, dat dit het maximum is, maar i. slechts een algemeene aanwijzing voor rechtbanken. Sir William Joynson Hicks, de minis ter van binnenlandsche zaken, verklaar de gedurende het debat, dat de regee ring algemeenen steun zou verleenen aan het ontwerp, hetwelk zij als een maatre gel beschouwt, die reeds langen tijd noo- dig is geweest om den woeker te be-f strijden. AARDBEVING IN RUSLAND. Volgens een bericht uit Moskou heeft in den Kaukasus een aardbeving plaats gehad die vooral te Jekaterinodor, Mai kop en Jeisk sterk gevoeld is. Eenige gebouwen zijn ineengestort, terwijl tal rijke huizen zijn gescheurd. In zeven en veertig jaren was in deze streek geen aardbeving voorgekomen. o— IN DEN GROND GEZAKT. Nabij het station Warnant, in de pro vincie Namen is, naar men uit Brussel meldt, een locomotief met 140 ton bij een viaduct met rails en al diep in den grond weggezakt. Twaal wagons met cokes en ijzererts schoven tot boven op de locomo tief of werden totaal verbrijzeld. De ma chinist en de stoker bleven ongedeerd, maar een remmer werd letterlijk platge drukt en was onmiddellijk dood. o— NIEUWE POSTZEGELS. Eerstdaags zal een nieuwe Belgische postzegel van fr. 0.02 in de serie Hoy- oux verschijnen terwijl ook de uitgifte van een nieuwen vijf francs-zegel, in de serie Montenez wordt voorbereid. o— EEN PROCES. Een Hongaarsche firma te Boedapest heeft van een Weensche firma een milli- oen shillings schadevergoeding geëischt, wegens het niet uitvoeren öener opereer* komst tot levering van 500 machine gewe ren ,die voor een buitenlandsche regeering bestemd waren. o— BRAND. Te Neede is Vrijdagavond het bekende Hotel-restaurant Coops totaal afgebrand. o— VOOR DE SLACHTOFFERS. De 52ste verantwoording van de alge meene vereenigde commissie tot leniging van rampen door watersnood in Neder land meldt een totaal van f 4.255.366. —o VORSTELIJKE BELOONING. Het vierjarig dochtertje van den Ber- lijnschen juwelier Bernstein klauterde, ter wijl haar ouders niet thuis waren, op de balustrade van het balcon en liep gevaar van een groote hoogte op straat te val len. Een jonge man, die juist voorbij kwam, ving het kind, dat tenslotte naar beneden tuimelde op, zoodat het zonder letsel te hebben bekomen er met den schrik afkwam. Toen de juwelier het kind gezond en wel van den jongen man te rugkreeg, gaf de gelukkige vader den redder van zijn kind.... 2 mark als be looning. De jonge man weigerde het geld aan te nemen. Begrijpelijk. o DOOR ZIJN KALF GEDOOD. De 61-jarige landbouwer Charles Vol- poet te Hazebroek (Vlaanderen) in zijn weide om een kalf, dat hij verkocht had, weg te brengen. Het dier sprong op hem tegen den grond en vertrapte den armen man zoodanig, dat hij kort daarop aain de opgeloopen wonden bezweek. HOOFDCONDUCTEUR DOOR DEN TREIN GEDOOD. Zaterdagavond had op het station Delft- sche Poort te Rotterdam een ernstig onge luk plaats. Toen de trein Amsterdam-Parijs om 5 uur 8 het station binnenreed en bijna tot stilstand was gekomen sprong de hoofd conducteur H. Goedbloed uit Roosendaal uit den trein. De man gleed uit, viel ach terover en schoot tusschen het perron en een personenrijtuig, met het hoofd kwam hij onder een der wielen, waardoor de dood onmiddellijk intrad. BEN IK HIER TERECHT? Het gebeurde bij een zitting van het armbestuur, 't Was even rustig. De hee- ren staken een sigaar op en zaten daarna 1 letterlijk en figuurlijk te blazen. Een be scheiden tikje op de deur. Na het geroep „binnen" kijkt een da- meshoofd om den hoek en treedt schuch ter een elegante dame in bontjas, bont- hoed en loopend op zwart verlakte schoe nen, omhullend voeten licht gekoust, het zaaltje binnen. Nu ontwikkelt zich het volgend gesprek Ben ik hier terecht, zegt de elegante dame, bij het armbestuur van...? Ja mevrouw, antwoordt de voorzitter, gaat u zitten. De voorzitter meent een bestuurderesse van een charitatieve vereeniging voor zich te zien. Een barones of zoo iets, djiq over de een of andere partij komt spreken. Er zijn nu eenmaal van die menschlie- vende naturen. Hij gevoelt zich prettig, 'n Koude avond, laat, in een uithoek van de stad en dan zulk een belangstelling. Hij gaat voort: Wat is er van u dienst, mevrouw? Niets, niets, meneer, ik kom voor moe der. Meteen wordt de mantel losgeknoopt, een pruimkleurige japon wordt zichtbaar en voor de heeren goed begrijpen, wat er gaat gebeuren zit de voorzifter met de bedeelingscedel van „moedar" in zijn handen ,hem door de liefhebbende ele gante dochter met een schuchter glim lachje overgereikt. De penningmeester verricht het noodi- ge en twee gulden rijker verlaat de „ba rones" het lokaal, na een genadigen groet. Armbestuur, eenigszins onthutst, blaast weer. Toch een gezellige tijd tegenwoordig. „Tijd." j i o— MENGELBERG NAAR BELGIE. Naar 'vernomen Woirdt heeft Willem Men gelberg toestemmend geantwoord op een tot hem gericht verzoek, in den loop der volgende maand met het orkest van het Amsterdamsche Concertgebouw een be zoek aan Brussel en Antwerpen te bren gen. In beide steden zal slechts één con cert worden gegeven. Te Antwerpen heeft zulks plaats op 17 Mei a.s. in den Koninkl. Franschen Schouwburg. GEVAARLIJK HEERSCHAP. Zaterdag kwam een Duitscher op het politiebureau aan de Groote Pauwensteeg te Rotterdam vertellen dat hij in een dans zaal aan den Schiedamschendijk .aldaar 'n Oostenrijker ontmoet had, die hem had toevertrouwd van plan te zijn, een in braak te gaan plegen en die hem uitge- noodigd had, hem bij dit misdrijf te hel pen. De plannen van den Oostenrijker zou den de volgende zijn: Pp een nacht zouden hij en de Duitscher probeeren bij een goudsmid in te breken die aan den Schiedamschendijk woont. Voor het geval zij gestoord zouden wor den, zou hij niet aarzelen van zijn revol ver gebruik te maken. Wanneer de inbraak gelukt was en zij een belangrijken buit hadden veroverd, zouden zij naar de Maas gaan, waar hij een groote motorboot wist te liggen, die des nachts meestal onbewaakt is, indien er onverhoopt wel een waker was, zouden zij met de motorboot wegvaren en probee ren Londqn te bereiken. De politie vond dit verhaal wel wat fantastisch, maar trok toch op onderzoek zoek uit. Het gelukte den Oostenrijker te vinden, die de 21-jarige bankwerker Th. B. uit Weenen bleek te zijn. Op hem werd een revolver met zes scherpe pa tronen gevonden, twee trossen touw, be nevens een nieuwe Baedeker van Londen. De man is aangehouden en zal ter beschikking van den vreemdelingendienst gesteld worden. —o— ONWEER. Vrijdagmiddag is de bliksem geslagen in de woning van den landbouwer Coops te Loenen gemeente Apeldoorn. De geheele boerenbehuizing is in de vlammen opgegaan. POGING TOT DOODSLAG. Te Tiel werd Zaterdagavond gevankelijk van uit Leerdam binnengebracht A. C., verdacht van poging tot doodslag op zijn stiefvader. i Na door den rechtercommissaris te zijn gehoord is hij in het huis van bewaring ingesloten. Dit is mevrouw Mary Roberts-Rinehart, de schrijfster van het nieuwe feuilleton, «De Wenteltrap", dat binnenkort in ons blad zal verschijnen. Wij vinden het wel de moeite waard onze lezeressen en lezers een en ander uit het leven van deze bijzondere vrouw mede te deelen. Want zij is, zooals de pers zeer terecht meermalen opmerkte, een interessante vrouween beroemd schrijfster, zoowel van boeken en tooneelstukken als films, een energieke persoonlijkheid en een gelukkige echtgenoote en moeder. Mary Roberts is in de Amerkaansche stad Pittsburgh geboren en als jongmeisje koos zij het verpleegstervak. Nog geen twintig jaar oud, ontving zij haar diploma en drie dagen daarna trouwde zij met Dr. Stanley Rinehart, die eerste chirurg was in het ziekenhuis, waar zij verpleegde. Tien jaren wijdde Mevrouw Roberts- Rinehart zich met liefde aan haar kinderen en huishouding, en eerst toen zij den leeftijd van dertig jaar had bereikt verkreeg zij de lang begeerde gelegenheid om boeken te gaan schrijven. Haar eerste boek was. «De Wenteltrap" en het had zulk een overweldi- weldigend succes, dat Mevrouw Roberts' toe komst als schrijfster voor goed verzekerd was. Niet minder dan vijftien millioen exem plaren werden van dit boek in alle talen verkocht. Heel de wereld is het rondge gaan op een zegetocht en het is te be grijpen, dat wij niet geaarzeld hebben de feuilleton-auteursrechten van dit spannende werk te koopen toen zij ons werden aan geboden. Haar roman «De Wenteltrap" werd later als tooneelstuk opgevoerd in New-York en Londen en had groot succes. Sommige critici zijn zoover gegaan, haar de meest succesvolle romanschrijfster ter wereld te noemen. In ie der geval heeft de publicatie van dit boek haar onmiddellijk op de eerste rij van 's werelds romanschrijvers en -schrijfsters geplaatst. Wij laten de beoordeeling van «De Wentel trap" hierna met vertrouwen aan onze lezers over. UIT DEN TREIN GEVALLEN. Zondagmiddag is een negenjarig meisje dat zich in een treincoupé bevond, ko mende van Goes onder de gemeente 's Heer Arendskerke uit den in volle vaart zijnden trein gevallen doordat het portier plot seling open ging. Het kind is, deerlijk aan het hoofd gewond naar het zieken huis te Goes overgebracht. o OVERSTROOM ING. Uit Batavia worden overstroomingen ge meld te Probolingo en Kraksaan. Het wa ter drong een meter hoog in de huizen. Zes personen zijn verdronken, veel vee is verloren gegaan. De grootste schade ondervonden de riettuinen en bruggen, Dijken zijn doorgebroken. —o DOODEL.IJK ONGEVAL. Het negenjarig zoontje van den heer Koster uit de Westlaan te Pijnacker ge raakte Zaterdagmiddag om zes uur on der een auto van den heer v. d. Slijp uijt Delft. De kleine werd het ouderlijk huis binnengedragen, waar dr. Bos na eenige oogenblikken slechts den dood kon con- stateeren. De auto is in beslag genomen. Naar verluidt treft de chauffeur ech ter geen schuld. *0 i I BRANDSTICHTING. De Rechtbank te Zutfen heeft veroor deeld tot 4 maanden gevangenisstraf G. J. E. te Apeldoorn, die op 18 Ftebr. een hem toebehoorende woning, welke voor f 3300 verzekerd was, in brand had willen steken en tegen wien een jaar ge vangenisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis was geëischt. WACHTHUISJE LEEGGEHAALD. Te Wassenaar hebben inbrekers 's nachts een bezoek gebracht aan het wachthuisje van de H.T.M. aan de Lange Kerklaan. Een ruit is ingedrukt om toegang td verkrijgen. Vermist worden sigaren en si garetten, voor een waarde van ruim 100 gulden. O— Zondagmiddag circa vijf uur woedde boven Zuid-Limburg een vrij hevig on weer, gepaard gaande met zeer zwaren hagelslag, die veel schade aan de bloe sems der vruchtboomen en aan de jonge veldgewassen heeft veroorzaakt, voor het Land van Heusden en AlteaajeLaogstraat en de Bomielerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1