Bericht aan onze lezeressen. Plaatselijk Nieuws Laiidbouwrubriek De dnbbele woord te Probolloggo. Naar uit een correspondentie in de Indische Courant blijkt, heeft de tragische gebeurtenis te Probolinggo zich heel anders toegedragen, als men aanvankelijk ver onderstelde. Er schijnt hier namelijk sprake te zijn van een roofmoord, waaraan zoowel v. S. als zyn huishoudster ten offer zijn gevallen. Van het verhaal van den edelaardigen zoon, die zijn moeder, aangevallen door v. S. zou hebben beschermd en daar bij den aanvaller zelf zou hebben gedood, blijft niets over. Op den moordenaar is namelijk een leontine gevonden, van den heer v. S. Verder zyn in een pot verborgen achter een put begraven gevonden, verscheidene juweelen tot een waarde van ongeveer f 900, die eveneens den overledene hebben toebehoord. Nadat deze gevonden zijn, heeft de dief- moordenaar een nieuwe bekentenis afge legd. 's Avonds, terwijl de heer v. S. met zijn huishoudster vóór zat, is hij binnengeslopen en heeft zich achter de etenskast in de achtergalerij verborgen. Daartoe heeft hij deze kast voorzichtig moeten verschuiven, omdat er anders niet voldoende plaats voor hem was om zich te verschuilen. Dat deze kast verplaatst was, werd door één der dochters van den heer v. S. opgemerkt. Terwjjl de twee slachtoffers deuren en ramen sloten, om zich daarna naar bed te begeven, heeft de moordenaar kans gezien ongemerkt de slaapkamer te bereiken en zich meester te maken van de juweelen, die onder één der hoofdkussens lagen, waarna hij zich wederom heeft verborgen. Hij heeft het tjjdstip tot ontvluchting echter te vroeg gekozen, tenminste hij werd door den ouden heer opgemerkt, die het bed uitsprong en hem achterna zette. By dit spelletje heeft hij het slagwapen gegrepen, om daarmee den dief te lijf te gaan. Hoe 't verder gegaan is, weet men niet juist, maar deze heeft den ouden man het wapen spoedig afhandig weten te maken, waarna de rollen omgekeerd werden. Ondertusschen was de vrouw ook op het tooneel verschenen en had zich tusschen haar heer en haar zoon gesteld. Aan de onhandige manoeuvres van den ellendeling met 't zware wapen is het te wyten ge weest dat hij tot tweemaal toe zyn moeder zwaar verwondde, toen hij den achter haar verdekt opgestelden ouden heer wilde raken. De moeder heeft nog een poging gedaan door de achterdeur buiten te komen, doch is door haar zoon teruggeroepen onder de bedreiging«Moeder, als je naar buiten durft te gaan, vermoord ik je.« De vrouw is toen teruggeloopen en bij de tafel ineengezegen, waar ze ook is ge storven. 't Kleedingstuk, een onder de armen dichtgebonden sarong, dat de vrouw droeg toen ze zich te bed begaf, is tijdens de worsteling afgegleden en door den moordenaar later gebruikt om zich van het aan zijn handen klevende bloed te reinigen. Aldus is het te verklaren, dat de vrouw geheel ontkleed op den grond liggend werd gevonden. Nadat de moeder onschadelijk was ge maakt, was de oude heer V. S. ook spoedig geveld. Een steek in den hals was de genadestoot. Dit lijk heeft de moordenaar netjes naar de slaapkamer gebracht. Daarna is hij door het raam ontvlucht, heeft zijn kleeren behoorlyk gewasschen, het gestolene ver borgen en is 'smorgens al heel |roeg naar een der zoons van zijn slachtoffer gegaan om dezen mede te deelen, dat 't huis van zijn vader nog steeds gesloten was, hoewel de oude heer V. S. gewoon was by het eerste morgenkrieken op te staan. Vermoedend, dat er iets ergs gebeurd was, heeft deze zoon een kennis meege nomen. Deze menschen hebben zeer ver standig gehandeld, door de deuren pas te laten forceeren, toen de justitie ter plaatse was. Dat de gewonde moeder noch heeft ge tracht buiten te komen, bewijzen de roode handafdrukken op de achterdeur, die werke- lyk bij onderzoek bleken van haar afkomstig te zijn. Aan de gordijnen van het raam, waardoor de dief ontvlucht is, werden door de politie eveneens bloedsporen ontdekt. Kippendiefstallen. Op verzoek van den Voorzitter der Geld.- Overyselsche Mij. van Landbouw (Ridder van Rappard) heeft de Minister toezegging gedaan om maatregelen in overweging te nemen tegen de kippendiefstallen, die vooral in het Oosteljjk deel van N.-Brabant en Gelderland zoo veelvuldig voorkomen. van Atjeh. De vijand bekwam negen doo- den, wij maakten blanke wapens buit. Onzerzijds sneuvelde een inlandsch fuse lier en werd een inlandsch fuselier licht gewond. Smokkelhandel in gedistilleerd. Cedisco meldt, dat in de maand Februari uit Emden 22.000 L. «sprit* in ons land is binnengesmokkeld, en aangezien «sprit" gewoonlijk afgeleverd wordt op een alcohol sterkte van 95 pet., is in Februari aan de Nederlandsche schatkist onthouden een bedrag van ongeveer f 138,000. Het blad concludeert hieruit, dat aldus waarschijnlijk per jaar, alleen door uit Emden binnengesmokkelden alcohol, de schatkist benadeeld wordt voor een slordige anderhalf millioen guldens. Portrerlaging verlangd. Blijkens het afdeelingsverslag der Eerste Kamer over de begrooting der posterijen, waren verscheidene leden van oordeel, dat verlaging der binnenlandsche porti niet langer mag worden uitgesteld. Andere leden drongen op afschaffing van het straf port aan, of althans aanmerkelijke verlaging daarvan. Eenige leden wenschten voorts nog te worden ingelicht ter zake van het geen heeft plaats gehad met den directeur- generaal der posteryen en telegrafie, wien onlangs voor eenigen tijd ongevraagd verlof werd verleend, feitelyk gelijkstaande met schorsing. o— DE WELDADIGHEIDSZEGELS VAN 1925 Naar de Tel. verneemt, heeft de ver koop van de weldadigheidspostzegeIs-4925 ruim f 80,000 opgebracht. Te Amsterdam beliep de opbrengst ruim f18.000. In 1924 was de netto-opbrengst f 56.723.32a in 1923 (het eerste jaar van uitgifte dezer zegels) f 18.265.82. DE WATERSNOOD. Hulpverleening. Aan het bestuur van den Kon. Nat. Bond kvoor reddingwezen en eerste hulp by ongelukken Het Oranje Kruis heeft het Smeroefonds te Batavia een achtste gift van f 15.000 overgemaakt ten behoeve van de slachtoffers van den watersnood. Met deze gift heeft genoemd bestuur nu f 270.000 als bijdragen van Nederl. Oost-Indië aan de algemeen© vereenigde commissie ter leniging van rampen door watersnood overgemaakt. —o ONWEER. Te Maasniel is Zondagavond de blik sem ingeslagen in de woning van den landbouwer Tegelbeckers. Het huis is ge heel afgebrand. Verzekering dekt de schade. Tijdens het onweer dat Zondagmiddag boven Beekbergen woedde, werd de wo ning van den heer Bouw ,aan den Enge- landerweg door den bliksem getroffen. Een jongen van veertien jaar, die met zijn zusje van tien maanden op den arm in de deuropening stond, werd bewuste loos geslagen. Hij kwam echter spoedig bij, doch had een brandwonde aan het been gekregen. Het hemelvuur sloeg tevens in het huis van den heer J. Klopman; in geen der beide woningen is echter brand ontstaan. Tijdens een onweer dat Zondagavond omstreeks zes uur boven Roermond hing, is in de naaste omgeving de bliksem ge slagen in twee groote boerderijen, die in den asch zijn gelegd. Zondagnacht sloeg de bliksem in de kapitale boerderij van R. te Almen. Alles is tot aan den grond afgebrand. Negen koeien kwamen in de vlammen om. o— EEN ANDERE MICHIEL DE RUYTER. Een zeventienjarige knaap sloop dezer dagen in den toren van de R.K. Kerk te Zwaagdijk, N.H.. Aan de haken vast houdend, klom hij tot aan den bal waar op het kruis rust en wuifde zijn vriend jes gemoedelijk toe. Ongedeerd kwam hij weer beneden. DE DAAD VAN EEN KRANKZINNIGE. Zondagavond is te Soest v. G. in een vlaag van overspanning zijn 83-jarigen vader, die doodziek te bed lag, met een scheermes te lijf gegaan. De oude man bleek, toen de ongelukkige eenmaal over meesterd was, wonden in het gelaat te hebben, die echter niet van het scheer mes afkomstig waren. Van G. is naar een krankzinnigengesticht overgebracht. DE WEELDEBELASTING. In zijn antwoord op het verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Financiën zegt de minister, dat hij even als zijn ambtsvoorganger, den tijd voor een .algemeene herziennig van de classi ficatie in de personeele belasting nog niet gekomen acht en ook komt het niet wen- schelijk voor dat incidenteel in de clas sificatie eener bepaalde gemeente wijzi ging wordt gebracht. De zaak der weeldebelasting is in studie genomen ,en verkeert op het oogenblik in een stadium, waarin het resultaat nog niet kan worden medegedeeld. o DE OVERVALLEN IN ATJEH. Aneta seint uit Koeta Radja: Zaterdagmiddag omsingelden troepen onder bevel van den len luitenant W. A. M. Molenaar een bende kwaadwilli gen bij kampong Goeha, landschap Kan- dang, onderafdeeling Tapatoean, Westkust Ten gerieve van onze dames leze ressen hebben wij besloten binnenkort over te gaan tot het wekelijks plaatsen van een nieuwe rubriek „Voor de Huisvrouw", waarin wij naast nuttige wenken, voor keuken en huis, recepten enz. ook elke week een aardig mode-ontwerp voor dames-of kinderkleeding zullen illustreeren en beschrijven. Van deze ontwerpen zul len steeds knippatronen beschikbaar zijn (voor kinderen naar den leeftijd en voor vrouwen en meisjes in de bovenmaten 42, 44, 46 en 48). Voor het bestellen der patronen zende men 55 ets. in postzegels of in geld aan de administratie van ons blad, met opgave van volledigen naam en adres, bovenmaat en het nummer van het verlangde ontwerp. De patronen worden uiterlijk binnen acnt dagen bij U bezorgdeen volledige ge bruiksaanwijzing wordt steeds bij elk patroon gevoegd. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. HEUSDEN. Naar wij vernemen, be droeg de opbrengst der lezing van den Eerw. Pater-Missionaris Van der Sande, ten bate van het Petrus Dondersfonds, f 89, terwijl meerdere toezeggingen werden gedaan. Ter gelegenheid der verjaardag van H. K. II. Prinses Juliana, op Vrjjdag a.s., zal door «de Heusdensche Harmonie* en «de Fanfare der H. Familie* des avonds en 8 uur eene muzikale wandeling door de stad maken. Door het Kerkbestuur der Ned. Herv, Gemeente te Andel is aan de Firma J. v. Laarhoven, alhier, opgedragen, het vernieuwen van het eene gedeelte van het dak der kerk met bijlevering van alle be- noodigde leien enz. De verkoop der Emmabloempjes, op Zaterdag 1.)., bracht op de som van f 53,82. Zondag j.l. speelde de voetbalver- eeniging «Juliana* alhier een wedstrijd tegen «Juliana II* Baardwijk, met uitslag 2—2. Ofschoon «Juliana* haar eersten wed- stryd met een tamelijk aantal «Goals* had verloren, blijkt uit den wedstrijd van Zondag dat zij den moed niet direct ver loren heeft gegeven. Wy kunnen niet anders zeggen, dan dat «Juliana* over het algemeen een beteren wedstrijd speelde dan vorige week Zondag, wat zijn oorzaak zal vinden in het feit, dat enkele zwakke spelers door beteren werden vervangen, alsook het anders in- deelen van het elftal. Gedurende bijna den geheelen wedstrijd was »Juliana« Heusden in de meerderheid, zoodat het ons niet verwonderd zou hebben, wanneer de wedstrijd in het voordeel van Heusden was geëindigd. Wij hopen, dat «Juliana* op den inge slagen weg moge voortgaan, zoodat wij van een volgende wedstrijd de overwinning kunnen vermelden. Op het j.l. Zondag gehouden 1ste Bondsconcours van Scherpschuttersvereeni- gingen in de Langstraat te Besoijen, be haalden onze Kon. Erk. Scherpschutters- vereeniging «St. Biasius* den 4en korpsprijs en mochten de leden vele personeele prijzen behalen. AALBURG. De oorzaak van de ver zakking van den dijk is niet met zekerheid vastgesteld kunnen worden. Men vermoedt wel, dat een dikke boomstam de oorzaak is geweest, doch absolute zekerheid bestaat niet. Zaterdag is weder met het dichten van het gat begonnen en thans is de dijk weer voor alle verkeer opengesteld. ANDEL. Het Andels fanfarecorps is voornemens met Pinksteren deel te nemen aan het festival te Waspik. ALMKERK. Dezer dagen had een zoontje van den heer v. d. B., alhier, het ongeluk onder een fiets te geraken, met 't gevolg dat de kleine bewusteloos teneer viel en geneeskundige hulp noodzakelijk was. Naar wij vernemen, is tegen den fietser procesverbaal opgemaakt. De totale opbrengst van de Bazaar, welke alhier gehouden werd, ten bate van de Chr. Herv. School, bracht op ruim f 1100.—. BENEDEN-LANGSTRAAT. De handel in aardappelen is zeer lusteloos. Niettemin er nog al voorraden zitten, bestaat er weinig vraag. Men besteedt voor eigen heimers f2 70 a f2.90, roode star f2.80 a f 3.en bravo's f 3.25 a f 3.50 per H.L. Het uitpoten der aardappelen is afgeloopen. CAPELLE. Bij de j.l. Vrijdagavond gehouden aanbesteding van het in orde brengen van het concoursterrein op de Nieuwevaart, wat betreft het timmerwerk, werd dit werk door het uitvoerend comité gegund aan den timmerman Adr. Rosen- brand voor de som van f 350. Op vereerende uitnoodiging zal de gemengde zangvereen. «Het Rozeknopje« te dezer plaatse op Zaterdag 22 Mei a.s. in samenwerking met de harmonie «De Eendracht* uit Raamsdonksveer het ope ningsconcert geven van het te Waspik te houden festival. 's GRAVENMOER. De heer J. Engels heeft tegen 1 Juli a.s. eervol ontslag ge vraagd als Penningmeester van het water schap «de Polder van 's Gravenmoer«. HEESBEEN. Dat de huizen hier niet duur zijn, blijkt uit het feit, dat een goed onderhouden arbeidershuisje is ingezet voor slechts f 60. Voorwaar al zeer weinig. SPRANG. Bij publieke aanbesteding voor den bouw van een winkelhuis ter namen van den grossier D. Treffers alhier werd als volgt ingeschreven J. W. Nieuwenhuizen Sprang f 7610. C. Michaël Vrijhoeve Capelle f7101. G. v. Dongen Raamsdonkveer f 7280. C. Timmermans Sprang f 6983.— v. Alfen Wijk bij Heusden f 6850. Geb. v. Willigenburg Sprang f 6800. Kleinloog en van Oversteeg f 6795. Het werk is nog niet gegund. De leerlooier J. T. had op de stoomleerlooierij van de heeren Witlox te Waalwijk het ongeluk in een der lave te vallen, waardoor hij een paar diepe won den aan zyn been opliep, welke door Dr. S. Waardeburg, alhier, verbonden werden. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School alhier, Mejuff. E. de Vries te Emmer-Erfscheidenveen, WASPIK. Op Donderdag 27 Mei zal en voor de Waspiksche pelgrims gelegen heid bestaan, om met de processie van Geertruidenberg de bedevaartsreis naar Brielle te maken. Tot kerkmeester zijn herbenoemd de Heeren J. Kamp en G. Akkermans. De postduivenvereeniging «De Reis duif* hield haar wedvlucht van uit Ban ters (België), De prijzen werden behaald als volgt 1 en 12 Chr. v. Etten 2 en 6 J. Fijneman 3 en 13 P. de Bont 4 Chr. v. Dongen 5 en 7 P, J. Broekmans 8 C. Smits 9 en 19 H. v. de Vleuten 10 J. Timmers 11 H. v. d. Hoven 14 K. v. Tilborgh 15 F. v. Onzenoort 16 P. de Graauw 17 en 18 J. Kuijten De le overduif P. de Graauw. De koningspaal werd behaald door P. de Bont. De le duif werd geconstateerd 12 u. 21 m. en 6 sec. De laatste 1 u. 10 m. en 1 sec. WIJK. Bij de Donderdag gehouden ver kiezing van Schaarmeester en tellers voor het Wijkerzand werden de aftredende schaarmeester de heeren A. C. Bouman en D. Sluijmers met groote meerderheid her kozen. Als tellers waren aftredend de heeren L. v. Wijk, W. v. Helden en L. v. Tilburg. Hiervoor werden gekozen de heeren W. v. Helden (aftr.) en B. v. Loon Lzn. en A. Vos Mzn. De onbekende gever, verblijdde voor het. 3de jaar de fanfare «Oefening en Uitspanning* alhier, met een gift van f 50.Dat het bedrag dankbaar werd aanvaard, laat zich denken. WERKENDAM. Het alhier opgerichte Meisjeskoor, onder leiding van den heer M. B. de Mey, draagt den naam van «Hosanna*. Maandagavond sloeg de hit van den Molenaar v. d. S. alhier op hol. Het rende de Hoogstraat door, ging het park van de uitbreiding rond en werd eindelijk door het personeel van de sluis op de schutsluis gegrepen. De alhier Zaterdag j.l. gehouden gecostumeerde voetbalwedstrijd tusschen »Sparta« uit Sliedrecht en «W. V. V. I* alhier eindigde met 42 in het voordeel van eerstgenoemde vereeniging. De Herv. Chr. Jongel. en Jongem. vereeniging »Maranatha« heeft in haar vergadering van Zondag j.l. besloten te bedanken als lid van den Ring «Altena* der Herv. Jongel. vereeniging. Vorige week Woensdag vierde de Herv. Meisjesvereenigingen «Mirjan en «Febé* hun tweede jaarfeest in de Nuts- zaal alhier. Reeds vroeg gingen velen naar de Nut zaal en toen Ds. Kalkman deze bijeenkomst te 7 uur opende was de zaal geheel bezet met begunstigers en genoodigden. Na het zingen van Ps. 138 1 werd begonnen met de afwerking van het wel voorziene programma. Verschillende samen spraken en eenige tableau's werden ten beste gegeven. De aanwezigen werden flink onthaald. Te ongeveer 12 uur sloot Ds. Kalkman de vergadering met dank zegging na vooraf te hebben laten zingen Gez. 180 1. WOUDRICHEM. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana zal door Woudrichem's Fanfarecorps op 30 April a.s., des nam. 8.30 uur een concert worden gegeven. ZUILICHEM. Uit de op 17 April 1926, gehouden vergadering der Onderlinge Var kensverzekering «Zuilichem* bleek, dat het aantal leden 35 en begunstigers 15 be droeg. Daar de vereeniging nog zeer kort is oggericht bedroegen de inkomsten f 114.26 en de uitgaven f 6,33|. Thans zijn 19 varkens verzekerd en hadden vanaf de oprichting nog geen sterf gevallen plaats. De Voorzitter, de heer Burgemeester spoordde alle leden ernstig aan om eens flink propaganda te maken voor deze nuttige vereeniging. J.l. Zaterdag werd C. van Tongelre met zijn roeiboot aangevaren door de vrachtboot »Henre« op de rivier de Waal, wat voor deze een schade beliep van f 80 aan roeiboot en levensmiddellen. ZALTBOMMEL De verkoop van het Emmabloempje voor t.b.c.-bestrijding heeft alhier opgebracht f 107,37|. Te Gameren bedroeg de opbrengst f 34. Stikstof bemesting noodzakelijk 1 Het voorjaar van 1926 heeft het mo gelijk gemaakt, net vee betrekkelijk heel vroeg in het land te brengen. Overal zag men in de Paaschweek het vee in de weiden. Zelfs hadden plm. 20 April sommige boeren al groote schoonmaak in hun stallen. Een stellig bewijs, dat alles naar hun meening reeds voor goed, de winterver blijfplaats, de stal, met de zomerverblijf plaats, de weide, verwisseld heeft Voor 't oogenblik is dat een mooie financieele meevaller. De staltijd kost veel 1 Vooral het laatste gedeelte, als vele koeien, versch-melkt zijn eischen de groote melkgiften, groote hoeveelhe den krachtvoer. Velen zijn dan al blij als de voeder- kosten vergoed worden door demelkop- brengsten. Het spreekt dus van zelf, dat de eer ste gelegenheid, de beste, wordt aange grepen, om van die schadepost af te komen 1 Doch, zal de nu gemaakte winst, op een later tijd stip dezer weiperiode niet ingeboet moeten worden Zijn vele praktici daar niet bevreesd voor Wij gelooven, uit gesprekken met vee houders te mogen opmaken, dat die vrees bostaatEn o.i. terecht I „Jaar op jaar is dat immers te zien," zegt men 1 „En zal dat op veel weiland ook zoo blijven," gelooven wij. Want, hoe is dat anders te verwach ten, zoolang men niet in toepassing brengt, de al oude spreuk „Voor wat, hoort wat I" Hoe wordt veel weiland nog maar al door behandeld Vergelijk dat eens met de kosten, die men maakt aan het bouwland 1 M.i. is de stiefmoederlijke behande ling van veel weiland de oorzaak, van de gekoesterde vreeslaterde vroege iveidegang te moeten in hoeten Zoo men dezelfde zorgen aan de gras landen besteedde, die men over heeft voor de korenakkers, dan zou de vee houderij er m.i. heel wat beter voor ko men te staan, dan thans op heel wat bunders grasland het geval is 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2