Eerste Blad De Wenteltrap. Ol)E~KEMP S. D. LANRHÜYZEN Go's BANK Drogisterij i Ïerschuur-Baert fleusden Raamsdonksveer. Uitgave: Firma L, J* VEERMAN, Heusden* No, 4601, Vrijdag 7 Mei 1926, Huwelijk en echtscheiding iluitenlaiidsch Overzicht. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. En^straat HEUSDEN. T. BOONSTRA. ^nd van alten* Dit blad verschjjnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40, Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent, Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. „Alzoo zijn de mannen schuldig hun eigen vrouwen lief te hebben, gelijk hun eigen lichamen; die zijn eigen vrouw lief heeft, die heeft zichzelven lief", en deze liefde, in de volkomenste eenheid gegrond, is het dan, die de apostel vergelijkt bij de liefde van Christus tot de gemeente, wat hem tenslotte aanleiding geeft het bestaan van een dergelijke vleeschelijke ver bintenis als afschaduwing van de meest verheven geestelijke betrekking een ver borgenheid te noemen. Op grond van dit woord (hetwelk de Vulgata door Sacramentum vertaalt) be schouwt de Roomsch-Katholieke kerk het huwelijk als een van hare zeven sacra menten. De Protestanten daarentegen, die aan het begrip sacrament een meer be perkte beteekenis hechten, rekenen het hu welijk niet tot de sacramenten, zonder daarom de hooge geestelijke beteekenis van de echtverbintenis in het minst te miskennen. De bedoeling der Katholieken is het om twee soorten van cchtveree- niging tegenover elkander te stellen n.l. eene natuurlijke verbintenis tegenover hel huwelijk als sacrament en deze tegenstel ling wordt door de Protestanten verwor pen. Volgens deze laatste is het huwelijk eene verhouding, die tot het gebied der maatschappelijke samenleving behoort en blijft behooren, zij het ook, dat God aan deze betrekking eene bijzondere wijding wil geven. En omdat het hier eene maat schappelijke betrekking geldt, achten de Protestanten allereerst de Overheid geroe pen voor de instandhouding van het hu welijk als hoeksteen onzer samenleving te maken. Wel erkennen zij de verplich ting voor die echtgenooten, die een huwe lijk aangaan in de overtuiging dat God hèn heeft samengebracht, om hiervan voor de gemeente getuigenis af te leggen, doch zij achten het hiermede geenszins in strijd, dat deze allereerst hun voornemen om een verbintenis aan te gaan, uitspreken ten overstaan van de Overheid. Voor de Roomsch-Katholieken staat de zaak eenigszins anders, omdat die ook aan de Kerk aardsche macht toekennen en niet de Overheid, maar in de eerste plaats de Kerk geroepen achten om al wat de huwelijksvoltrekking en de handhaving van de duurzaamheid der echtvereeni-- yKinXlBfOMT-" Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. i M )o( Ik kende den naam van den heer Arm strong alleen in verband miet de Bank, waar het meerendeel van het kapitaal van kinderen belegd was, en door een lee- lijk verhaal, ook den zoon, Arnold. Arm strong, waarvan» beweerd werd dat hij zijn vader's handteekening had nagemaakt om een cheque te vervalschen. Maar erg veel had ik me voor die zaak niet gein- teresseerd. i 1 I Ik stuurde Gertrude en Halsey een poos je uit logeepen en vertrok den eersten Mei naar Zonnehoek. De wegen waren slecht maar de boomen stonden in blad en er -»waren nog tulpen in de bedden rondom het huis. Toen de auto op wjeg van het station in den modder bleief steken, vond ik een groote pl^k vol vergeet-mij-nietjes. De vogels vraag me nqet welke, vooi mij zijn ze allemaal eender, tenzij ze een speciaal fijn gekleurd kenmerk hebben de vogels sjilpten in de heggen en alles ademde rust en vrede. Liddy, die gebo ren en getogjen is in de stad, werd een beetje sombjer gestemd toen de krekels begonnen te sjilpten of hun pooten tegen elkaar wreven of wat zie ook doen, zoo in den schemer. De eerste nacht ging heel rustig voor bij. Ik ben altijd dankbaar geweest voor ging betreft, onder hare hoede te nemefi, zonder dat men daaruit de gevolgtrek- knig mag maken, als zou zij den plicht der Overheid miskennen, om ook van haar kant maatregelen te nemen, ten einde te verhoeden dat degenen, die niet onder dat kerkelijk gezag staan, tot een toestand van bandeloosheid vervallen. De verplichting voor de Katholieken om hun huwelijk burgerlijk te doen vol trekken, is hier te lande niet zooals in Frankrijk, een uitvloeisel van de revolutie, maar bestond reeds sinds eeuwen. Vandaar dat zij ten onzent tot minder verzet aan leiding heeft gegeven. Wel brengt de be paling van het Concilie van Trente nood wendig mede, dat verbintenissen, waar bij de huwelijksplechtigheid in de Room- sche Kerk achterwege blijft, het karakter van sacrament missen en het leven in zulk een verhouding voor Roomsch-Ka tholieken eene ernsitge zonde is. Dat de Overheid aan dergelijke verbintenissen rechtsgevolgen toekent, verandert hieraan natuurlijk niets, doch kan dan ook kwalijk als een inbreuk daarop beschouwd worden. Evenmin heeft men in het feit, dat de Overheid huwelijken ontbindt, die volgens de opvatting van de Roomsche Kerk als sa crament niet ontbonden kunnen worden, een onrecht tegenover de leden van die Kerk te zien. Deed de Overheid anders, zij zou tot gehoorzaamheid aan de Roomsche Kerk dwingen, wat in een land als hef onze niet op haar weg ligt. Wlie aan het gezag der Roomsche Kerk onvoorwaar delijk gehoorzaam is, zal van dc gelegen heid, die de Overheid biedt, stellig geen gebruik maken. De Protestantsch Christelijke leer neemt omtrent de echtscheiding het standpunt in dat zij moet berusten op de uitspraak van Christus en de woorden van den apos tel Paulus, zoodat die leer alleen overspel of kwaadwillige verlating als gronden voor echtscheiding geoorloofd acht. Onze wet stelt de gronden voor echtscheiding ee nigszins ruimer en opent bovendien de mogelijkheid om, na scheiding van tafel en bed, gedurende vijf jaar, met onder- GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Eaime keuze in FANTASIE- enTROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. dien éénen nacht, die leerde 'me, hoe heer lijk het buiten kan zijn als de omstandig heden meewerken. Na dien nacht heb ik nooit meer m'n hoo/d op mijn kussen ge legd met eenige zekerheid hoe lang hei daar blijven zou zelfs niet h<j(e lang het nog op m'n schouders zou rusten. Den volgenden morgen kregen Liddy en juffrouw Ralston, mijn eigen huishoud ster, verschil van meening en juffrouw Ralston vertrok met den trein van elven Vlak na de lunch kreeg Burfcje, de bot telier plotseling |erge pijn in jzijn rechterzij die veel erger werd, zoodra jk in de buurt kwam en 's middags vertrok hij ook naar de stad. Dien avond kre*eg de zuster van de keukenmeid een baby toen de keukenmeid aan mijn gezicht zag dat ik er aan .twijfelde, maakte zij er gauw een tweeling van kortom, den volgenden dag was er van (d^n heeien staf niemand meer over dan Lididy en ik. En dan in een huis met 22 kamjers en vijf badkamers. Liddy wilde dadelijk weer naar de stad terug maar de melkboer zei dat Thomas Johnson, - de neger-bottelier van de Arm strongs, kelmer was in de Greenwood Club en misschien wel terug zou willen komen. Ik heb er a'ltijd bezwaar tegen om andere menschen hun bedienden af te nemen, maar bijna niemand heeft ge wetensbezwaren ten opzichte van veree- nigingen of maatschappijen getuige de manier waarop we spoor en tramwegmaat schappijen bedotten als we kunnen; ik bel de dus de club op en om ongfeyeer 8 uur kwam Thomas Johnson bij mij. Ar me Thomas. Het resultaat was dat ik Thomas on middellijk aannam, tegen een belachelijk salaris, en hem toestemming gaf om in ling goedvinden het huwelijk te doen ont binden. Het wezen van het huwelijk, uit maat schappelijk oogpunt beschouwd, bestaat hierin, dat het wordt aangegaan als een verbintenis voor het leven en al wat aan den ernst van het voornemen om een verbintenis voor het leven aan te gaan, afbreuk kan doen, heeft de strekking om den grondslag onzer samenleving te on dermijnen. Evenzoo £.1 datgene, wat ge durende het huwelijk verslappend werkt op den ernstigen wil om de verplichtingen na te komen, welke men 'bij het aangaan van "het huwelijk op zich heeft genomen. Elke gedachte aan de mogelijkheid van een vergissing, van een dwaling omtrent het karakter van den persoon behoorde uitgesloten te zijn. Zieker, is dat piles uitne mend, maar zij die ambtelijk ingewijd zijn in het intieme huwelijksleven van ve len, zullen moeten toestemmen, dat, al moge een huwlelijk een verbintenis zijn voor het leven, het toch vele malen maar hoogst wenschelijk is dat aan het huwelijksleven een einde kan worden gemaakt. We zouden dit met tallooze voorbeelden kunnen illustree- ren, maar daarvoor ontbreekt ons de ruimte. In den tijd der verloving is in djen regel alles rozegeur en maneschijn. Echter ke ren de menschen elkaar in dien tijd veelal niet kennen, omdat zoowel de a.s. man als de a.s. vrouw hun uiterste biest doen om elkaar zoo aangenaam mogelijk tje zijn. Is men eenmaal getrouwd dan ge beurt het niet aelden dat man en vrouw elkaar tegenvallen, omdat de een in den ander eigenschappen ontdekt, die de aan vankelijke liefde en sympathie allengs doen verminderen en ten slotte geheel verdwij nen. Man en vrouw, dikwijls op zich zelf beste menschen passen niet meer bij elkaar. Tallooze huiselijke twisten, die bet leven voor beiden ondragelijk maken en enorm slecht werken bij de opvoeding der kinderen als die er zijn, zijn het natuurlijk gevolg. En wat is dan beter indien in d\en toe- stand op geen wijze verbetering valt te brengen: dat men bij elkaar onder één dak blijft en dus het huwelijk intact laat of dat men den huwelijksband doet ver breken? Naar onze meening is het laatste te prefer,eeren, hoeveel moeilijkheden er dikwijls ook aan verbonden zijn. Het aantal echtscheidingen als gevolg van ongelukkige huwelijken neemt in ons land van jaar tot jaar toe. Zeker is dit een gevolg van de bevolkingsvfërmeerde- ring maar o.i. nog meer een uitvloeisel van de tijdsomstandigheden. Het leven der menschen is zoo gansch anders dan vroe de tuinmanswoning te slapen, die toch leeg stond. De oude man hij was oen beetje gebogen en had wit haar vlertelde me aarzelend waarom hij het zoo graag wikte. Ik zeg niets, juffrouw Innes1, zjei hij, met zijn hand aan de deurknop, maar er gebeuren hier de laatste maanden on natuurlijke dingen. Wat het precies is, weet ik niet, er kraakt hier een deurj en ergens anders gaat er een raam dich% maar als deuren en ramen zoo gaan doen wanneer er niemand in de buurt is, wordt het tijd, dat Thomas Johnson ergens an ders gaat slapen. Liddy, die dien avond voortdurend bij mij ïn de buurt bleef, en in dat grooite huis bang was van haar eigen schaduw, gaf een schreeuw- en werd groengeel. Maar ik ben niet zoo gauw in de war. Het gaf niets of ik Thomas al vertelde dat wij alleen waren en dat hij dien avond in huis zou moeten blijven. Hij was Be leefd, maar zeter beslist en zei dat hij den volgenden morgen vroeg zou komen, en als ik hem een sleutel gaf, zou hij voor het ontbijt zorgen. Ik stond op de groote veranda Cn kqek naar hem, terwijl hij langs de oprijlaan schuifelde met gemengde ge voelens ergens over zijn lafheid, en dank baarheid omdat ik hem tenslotte nog had kunnen krijgen. Ik schaam mij er niet voor om te vertellen, dat ik de voordeur dub bel goed sloot toen ik wteer naar binnen ging- Je kunt sluiten en naar fyed gaan. Lid dy, zei ik op strengen toon. Ik word er akelig van, als je daar zoo blijft staan. Een vrouw van jouw leeftijd mcjesi verstandiger zijn. Gewoonlijk wordt Lid dy boos als ik het over haar leieftijd heb, ze bewe(ert dat ze veertig is, wat eenvou dig niet kan. Haar moeder was Weuken- AGENTSCHAP YAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM TELEFOON No. 15. Kantooruren van 9 - 4. Zaterdags van 9—12. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. BV Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie ger en ook de ideeën omtrent het huwe lijksleven hebben zich de laatste halve eeuw enorm gewijzigd. En nu moge men dit alles niet goedkeuren,er verandering in bren gen gaat toch niet. Aan een huwelijk, waarin man en vrouw het op den duur in geenen deele met elkaar kunnen vinden, moet een einde gemaakt kunnen worden. Nu bedoelen wij geenszins dat het „echt- scheiden" buitengewoon gemakkelijk moei worden gemaakt, maar wel bedoelen wij dat de wetgever voor een getrouwd paar de gelegenheid moet openen om eenigs zins gemakkelijker dan thans het geva' is, van elkaar af te kunnen zond,er ge bruik behoeven t:e maken van den valschen grond, waarop tegenwoordig bijna alle huwelijken worden ontbonden n.l. gefin geerd overspel. Zij, wier godsdienstige overtuiging echtscheiding in d,en weg staat, kunnen dan de wettelijke bepalingen be schouwen ,als voor hen niet in h'.ët leven ge roepen, terwijl zij, wier beginselen zich niet tegen echtscheiding verzetten, niet lan ger een kwellend leven behoeven te lijden. Chem. bereid Victoriawater Chem. bereid Drachenqueile 18 cent per Flesch. Wittebroodstraat W 52. meid bij mijn grootvader en Liddy moiest op z'n minst even oud zijn als ik. Maar dien avond werd ze niet boos. U zult mij toch niet laten sluiten, juf frouw, zei ze bibbenend. Er zijn wel een stuk of twaalf openslaande deunen aan den kant van den salon en die biljard- kamer en ze komien allemaal op een veran da uit. En Mary Anno zei dat er gister avond een man "bij den stal stond to^en ze de keukendeur dicht deed. Mary Anne was een dwaas, ziei ik streng. Als er een man gestaan had zou ze hem oudergewoonte binnen het uur in de keuken gehaald hebben en hem de restjes van het dine hebben laten opeten. Doe nu niet zoo belachelijk. Ga sluiten en ga dan naar bed. Ik wil nojg wat lezen. Maar Liddy trok een koppig gezicht en bleef stil staan. Ik ga met naar bed, zei ze. Ik ga pakken, morgen vertrek ik. Geen sprake van, zei ik. Liddy en ik wilden vaak van elkaar af, maar nooit op hetzelfde oogenblik. Als je bang bent zal ik wel met je meegaan, maar probeer in 's hemelsnaam niet voortdurend om je ach ter mij te verstoppen. Het huis was een typisch zomerver blijf op groote schaal. Waar het maar eenigszins mogelijk was heneden, had de architect de tusschenmuren weggelaten en in plaats daarvan bogen en pilaren ge bruikt. Het w&s daardoor wel ruim en koer maar niet direct gezellig. Terwijl Liddy en ik van het eene raam naar het andere gingen, kaatsten onze stemmen overal te rug. Er was licht genoeg in het dorp was een electrische centrale, die ons ook stroom leverde maar er waren aller lei vreemde schaduwen op den vloer en Het schijnt dat de Eogelsche regeering er genoegzaam in geslaagd is, om aan de tallooze moeilijkheden, die uit de algero, staking voortvloeien, tot heden het hoofd te bieden. Uit alie kringen van de orde lievende burgerij ontvangt de regeerirg krachtige medewerking en het publiek ge draagt zich uitstekend. De levensmiddelenvoorziening geschiedt normaal, de ontwrichting van het spoor wegverkeer vermindert en de maatschap pijen kondigen hier en daar reeds beperkte diensten aan in Londen zouden tweehon derd autobussen rijden, behalve de geïm proviseerde, die er reeds liepen, terwjj! de Metro eveneens al met een beperkten d:enst is begonnen. Wanneer de eerste dagen eener algemeene staking op zulk een vrij gunstige manier verloopen, dan zou dit voor hen die op het oogenblik de ontzag gelijke zorg voor een goede gang van zaken in het Engelsche economische leven te dragen hebben, aanleiding kunnen zijn tot een optimistische voorspelling voor de toekomst, indien althans de voorraden aan grondstoffen en levensmiddelen in het Britsche rijk van dien aard zijo, dat niet spoedig zich nieuwe moeilijkheden voordoen. In de buitenlandsche pers wordt de stakiog druk besproken. De commentaren der Duitsche pers zijn het belangrijkst. Ds Germania geeft den Christelijken, in dit geval speciaal de Katholieke arbeiders, spiegels in de hoeken, waarin we ons zeizagen en tenslotte voelde ik dat ik hard op weg was even bang te wor den als Liddy. Het huis was heel lang, een rechthoek, met de hoofdingang in het midden van de lange zijde. Men kwam eerst in een kleine hal en rechts daarvan, slechts door een rij pilaren er van gescheiden was een groote woonkamer. Daarachter was de sa lon en tenslotte nog de biljartkamer. Naast- de biljard-kamer, aan het eind van den rechtervleugel, was een soort van speel- zaaltje, met een kieine hal die op de oo stelijke veranda uitkwam, en van daaruit ging er een smalle wenteltrap naar boven. Halsey had er mij verrukt op gtewezen. Kijk eens tante, zei hij, de architect die dit huis gebouwd heeft, was nog zoo dom niet. Arnold Armstrong en zijn vrienden konden hier den heelen nacht zitten kaarten en dan tegen den ochtend naar bed gaan, zonder dat de familie er iets van merkte. Liddy en ik kwamen aan het speel- zaaltje en draaiden alle lichten uit. Ik probeerde de deur, die op de veranda uitkwam en onderzocht de ramen. Alles was in orde, en Liddy, d/e nu een beetje minder zenuwachtig was, had mij er juist op gewezen hoe schandelijk stoffig de parketvloer was, toen plotseling de lich ten uitgingen. Wij wachtten een oogenblik en ik denk dat Liddy verstomd was van schrik, anders zou ze wel gegild hebben. En toen greep ik haar bij den arm en wees op een van de ramen, die op de veranda uitzagen. Wordt vervolgd.) NIEUWSKLt» voor lilt Laid vei Heusdei ti AlteiilcLiiistriit es Is Binelerwaar 2)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1