OP HEMELVAARTSDAG Plaatselijk Nieuws Lieflelijke^olijfberg, waar Isrel zijn psalmen, Door aanblik des tempels bezield, deed weergalmen, Wen zijn stammen Jeruzalem, de heilige stad, Bij hun feestopgang groetten nu dorstig noch mat Vriendelijke^olijf berg waar Jezus zich vlijde, In schaduw van 't geboomte ook weenend voorzeide, Hoe datzelfde Jeruzalem, dat zijn liefde ontvlood, Eens sidderen zou onder wreedheid en nood Heilige^olijfberg uit profetisch verbeelden, Om wiens toppen eens lichtende Godspraalglans speelde, En wiens dalen eens doortrilde het vreugdegeschal Der jubelende jongeren, wat aanschouwdet gij al I Stil schrijden langs de^opgang beplant met olijven, De elf discipelen herinneringen drijven, Der schaamte schaduwen weêr op uit hun rust; Hier verlieten Hem allenheeft Hem Judas gekust Nochfhans had de Meester hen alhier bescheiden(1 Hier zouden zijn laatste verschijning zij beiden Wie nadert daar eensklaps.... is het waarlijk de Heer Of is het een vreemdetoch knielen zij neer „Mij is gegeven in hemel en op aarde, Alle macht", zoo klinkt den vervaarden Plots tegen „Gaat heen dan en win Al de heidenen tot jongeren, hen doopende in Mijn Naamhen leerende bewaren, Al wat U Mijn onderricht ooit mocht verklaren En zie, Ik ben met u tot dezer eeuw end, Maar wacht in Jeruzalem den Geest Dien ik zend VEEN, 27 April 1926. J. TIMMERMANS. (1. Hoewel naar tijd en plaats onjuist, is, om een dichterlijk geheel te ver krijgen, in het 5e en 6e couplet, Matth. 2316-20, vastgekoppeld aan Hand. 14 e.v. (Slot in het volgend nummer). EEN TRAMBOTSING TE WAGENINGEN. Een meisje gedood. Verschillende gewond. Men meldt uit Wageningen Vrijdagavond te half elf zijn te Wage ningen de trams, die van Ede vertrekt te 40.7 en die Wageningen verlaat te 10.18, in den Eng naby wissel vier op elkander geloopen. De tram van Ede had op wissel vier moeten stoppen maar is doorgereden. De machinist op de tram van Wageningen, Van Brussel, zag het ongeluk aankomen en gaf onmiddellijk tegenstroom, tevergeefs, echter want de afstand was te kort om nog te stoppeneen geweldige botsing, die ver io den omtrek gehoord werd, had plaats. In de tram van Ede bevond zich een aantal meisjes, werkzaam op de kunstzijde fabriek te Ede, en wel in den eersten passagiers wagen. Twee van haar stonden op het voorbalcon. De tram bestond uit een bagagewagen achter de locomotief en drie personenwagens. De tram uit Wage ningen uit een locomotief, bagagewagen en een personenwagen. Door den schok verbrijzelde de bagagewagen van de tram van Ede het geheele voorbalcon en nog een compartiment van den eersten passa- gierswagen. De 22-jarige Dirkje Meurs werd on middellijk gedood, terwijl het 22-jarige meisje genaamd Mol vrij ernstig gewond werd. Zes meisjes in den wagen bekwa men lichte kwetsuren. Het duurde geruimen tijd voor men den wagen zoover bad opgevijzeld, dat men de beide meisjes op 't voorbalcon kon vrij maken. De gewonde is naar Ziekenzorg, de overledene naar 't ouderlijk huis ver voerd. De machinist Kooien, van de tram van Ede, bleef vrijwel ongedeerd. De machinist Van Brussel liep een niet ernstige hoofdwond op, terwijl ook de conducteur van de tram uit Wageningen licht aan het hoofd gewond werd. De beide trams bleven op de baan. De locomotieven werden zwaar bescha digd, die van de tram uit Ede liep met een wiel uit de rails. De bagagewagen van de tram uit Ede werd op het volgentj passagiersrijtuig ge schoven en vrijwel geheel vermeld. Uit Wageningen was onmiddellijk de politie ter plaatse, terwijl drie doktoren genees kundige hulp verleenden. Dadelijk werd begonnen met den weg vrij te maken. Te 2 uur kwam het karpet uit Arnhem op het terrein. Op zijn last werden foto's genomen, alvorens men met het opruimings- werk kon beginnen. Uit Arnhem kwam een tenderwagen met materiaal, waarna de wagens van de tram uit Ede uit elkaar werden gerukt. Om half zes Zaterdagmorgen was de weg weer vrij. o— DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. In de buurtschap Oud-Aa, nabij Breuke- len, werd de veehouder L. P. v. A. door zyn stier op stal aangevallen, welke hem zoo verwondde, dat hij onmiddellijk naar het ziekenhuis te Utrecht moest worden vervoerd. Des nachts is hij aan de gevolgen hiervan bezweken. «HANDELSBLAD* EN «TELEGRAAF*. In verband met het bericht in «Het Volk« over een samensmelting van »Hbld.« en «Tel,* heeft het personeel van het eerste blad bij de directie naar de juistheid daarvan geïnformeerd. De directie bestempelde het bericht wel als fantasie, maar gaf toch te verstaan, dat het niet onmogelijk was, dat in de toekomst een nauwere technische samen werking* tusschen beide «zaken* zou tot stand komen «zoo daarvan belangrijke be zuinigingen of nog betere financieele resul taten het gevolg zouden kunnen zijn.* ONVOORZICHTIG. Zaterdagmorgen wilde in de Kerkbuurt te Sliedrecht zekere J. v. d. G. in een rydende autobus stappen. Hy gleed uit en kwam te vallen. Vermoedelijk is de jonge man door een der spatborden ge raakt, tenminste hij bleef kermend liggen. Dr. de Baat achtte overbrenging naar het Ziekenhuis noodzakelijk en na voorloopig verbonden te zyn, werd de patiënt daar heen vervoerd. De toestand van het slachtoffer is ernstig, hoewel niet direct levensgevaarlijk. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Tusschen Vlake en Biezelinge is bij een onbewaakten overweg door de activiteit van den machinist van den trein, die daar te ongeveer kwart over een passeerde, een ongeluk voorkomen. De machinist wist namelijk den trein te doen stoppen op 3 meter van een bespannen voertuig, waarvan de bestuurder den trein niet had opgemerkt, o— GEWETENSGELD. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is o.m. ontvangen bij den inspecteur der directe belastingen te Rotterdam onder de letters N. N. f 30.000 wegens te weinig betaalde Inkomstenbelasting en Oorlogs winstbelasting. o— BRUTALE INBRAAK. In de kleedirigfabriek «De Industrie*, van de firma Gebr. Bervoets, aan den Essenburgsingel, is in den nacht van Vrijdag op Zatereag een brutale inbraak gepleegd. Totaal wordt f 6000 vermist. VAN EEN BALK GEVALLEN. De veehouder Meyer, wonende onder Oldeboorn, viel bij het schoonmaken van een schuur van een der balken omlaag en kwam met het hoofd op een kraan terecht. Met een gespleten schedel werd hij opge nomen. Zyn toestand is zorgwekkend. O— BRAND. Zaterdagmorgen om halftwaalf brak te Groningen brand uit in een groot nieuw pakhuis van de fa. P. H. Bittinger in de Kreupelstraat alhier, In dit pakhuis zijn groote voorraden electriciteits-artikeleri, radiolampen, enz. opgeslagen. De brandweer besteed het vuur met vier stralen. De schade, die door verzekering wordt gedekt, is zeer groot. GOUD EN ZILVER TE SAMEN. Een zeldzaam feit is Zaterdag te Geldrop (N. Br.) gevierd. Het echtpaar P. v. d. Sanden vierde gouden bruiloft, en te ge lijkertijd vierde een zoon der gouden jubi larissen zyn zilveren huwelijksfeest I Het behoeft geen betoog, dat deze zeldzame familiegebeurtenissen tot een flinke festiviteit in het dorp aanleiding gaf. Vergadering van den raad der gemeente HERPT op Vrijdag 7 Mei, v.m. 11 uur. Met den Voorzitter en Secretaris zijn alle leden aanwezig. Opening, daarna lezing en goedkeuring notulen der vorige vergadering. Ingekomen stukken: Besluit van Ged. Staten van Noordbra bant waarbij de gemeenterekening defini tief wordt vastgesteld tot de bedragen zooals die door den raad voorloopig zijn vastgesteld. Goedkeuring door Ged. St. van jhet raadsbesluit tot wijziging der gemeente- begrooting 1925. Aanbieding verslag toestand der gemeen te en verslag betreffende de volkshuis vesting over 1925. Worden als gebruike lijk voor de leden ter inzage gelegd. Wijziging der begrooting 1926. De Voorzitter deelt mede, dat de ge meente het voorrecht bezit dat een jong- mensch uit de gemeente, de Rijks Hoogere Burger School te 's Bosch bezoekt, wat de gemeente f 284.42 kost. Bij de vast stelling der begrooting is daarop niet ge rekend, waarom B. en W. den raad voor stellen de begrooting te wijzigen, het is een uitgaaf die de gemeente door de wet wordt opgelegd en waaraan niet is te ontkomen. Wethouder Verhoeven noemt het een dure grap. De Voorzitter zegt, dat men geruimen tijd heeft moeten zoeken; eer men wisffc welk jongmensch het betrof en dat ten slotte is gebleken dat het een zoon van den machinist v. d. Zalm is. Met algemeene stemmen wordt tot de voorgestelde wijziging besloten. De Voorzitter zegt dat niet op de con vocatie staat, Vaststelling vergoeding Bij zondere School, deze vaststelling moest wachten op de definitieve vaststelling der gemeenterekening. Volgens deze rekening bedragen de kosten van de openbare la gere school f 16.28 per leerling. De wer kelijke kosten der Bijzondere school be dragen f 9.335 per leerling, de gemeente heeft deze werkelijke kosten te vergoe den. Spr. meent dat tegen (deze vast stelling wel geen bezwaar zal bestaan, ze wordt ook al weder door de wet op gelegd en er valt dus niet tegen te apos telen. j Wethouder Verhoeven noemt het een hoog bedrag per leerling. De Voorzitter stemt dit toe, in ver houding met andere gemeenten is het be drag hoog, te meer, daar bij' den bouw der nieuwe school gerekend is op aan schaffing van nieuwe leermiddelen. Vol gens overgelegde rekening is het bedrag echter uitgegeven en moet de gemeente het dus vergoeden. Wethouder van Bokhoven vraagt, hoe veel leerlingen de Bijz. school bezoeken, De Voorzitter antwoordt van 64 en merkt op dat de begrootingspost dus ver hoogd moet worden. Bespreking over het nieuw aangelegd bouwland bij den Bernschen dijk. De Voorzitter zegt dat men hier aan het punt is gekomen, waarvoor deze ver gadering in hoofdzaak is belegd, om nl. de wijze van behandeling van deze nieu we perceelen te bespreken. Spr. meeiït dat de heeren zelve met voldoening ge zien zullen hebben, dat het terrein nu netjes in orde is en hooplt dat de ge meente er de vruchten van zal mogen plukken, die van deze vernieuwing ver wacht wordt. Het terrein is de vorige week verpacht om te bezaaien met haver, waarbij-- de bevoegdheid is voorbehouden om er graszaad door te zaaien. Het heeft opgebracht f 335, terwijl de kos ten van de verandering alles bij elkaar 4278 hebben bedragen, hierbij is inbe grepen, de aannemingssom, de bijkomen de kosten der stoep, belooning van den veldwachter en het honorarium van den heer Leenhouts. Nu is de kwestie, aldus spr. wat zullen wij er medfc doen. B. en W. hebben gemeend den raad hierover te moeten hooren, zullen wij er nu direct hooizaad in zaaien of zullen wij het nog eenigen tijd verhuren als bouwland. Over deze kwestie kan men zoo lang praten, als men wil, spr. vindt dit echter over bodig. Spr. zou gaarne het gevoelen van alle leden even willen vernemen en zal daarom beginnen, de oudste wethouder het woord te verleenen als dan alle leden achtereenvolgens hunne meening kenbaar gemaakt hebben, zal men wel tot een geheel komen. Wethouder v. Bokhoven heeft altijd ge dacht om het direct te bezaaien met hooi zaad. Na besprekingen met deze en gene, komt hij daarop echter terug en vindt het thans ook wel goed om het voorkx>- pig als bouwland te verhuren, hij acht dit in het belang van het land en ook van de financiën. Hij ziet er geen bezwaar in om het nu niet te bezaaien en hetf nog eens een jaar af te wachten, om te zien wat het gewas is. Zooals bet zich nu laat aanzien, komt de haver thans goied jop. De perceelen die nu verpacht zijn, daar is niets meer aan te doen, daarin liggen geen slooten en het kan dus niet verzakken. Hij zou het met dit hoekje eens willen probeeren. Wethouder Verhoeven zegt dat zijn mee ning wel iets anders is als van zijn buur man. Hij zou zeggen als het land 5 jaren beteeld werd, dat het dan veel beter ge schikt voor grasveld zou worden en daar bij zal de opbrengst veel hooger zijn. Wethouder v. Bokhoven zegt dat het ook zijne meening is, het was alleen zijn bedoeling om dit jaar eerst eens af te kijken. Wethouder Verhoeven zou willen trach ten het voor vjjf jaar te verhuren en het laatste jaar er klaver en graszaad in te zaaien. Men zou dan een bedrag kunnen vaststellen dat het moet opbrengen. Spr. gelooft dat het wel f 400 zal opbrengen. De Voorzitter zou het als het niet ge noeg opbrengt ophouden. De heer de Wilt zou met Wethouder Verhoeven wel mee kunnen gaan, het laag bosch is echter geen goed land, hejt is nu een droog voorjaar en nu is het iets, doch als men een nat voorjaar treft is het niets. Wethouder Verhoeven merkt op, dat als men het voor Vijf jaar verhuurt, men er van af is, de huurder zorgt dan vanzelf wel voor een goede afwatering en zal daarvoor wel greppels graven. Dat het kleine hoekje zooveel lager ligt, gelooft spr. niet. De heer v. d. Broek is een slechte des kundige op dit gebied, hij zou igvenwel zeggen, laat men probjeeren het voor vijf jaar als bouwland te verpachten, ,als bet niet genoeg opbrengt, kan men het ophou den. Als het niet geschikt js om beteeld te worden, dan deugt het ook niet voor weiland. De heer A. v. Bokhoven en A. Couwen- berg kunnen zich wel m'et het voorstel vereenigen om het voor vijf jaar als bouw land te verpachten. De heer v. Herpt gelooft, dat de voor gestelde weg ook de goede is. Spreker heeft evenwel de Directeur van de Land bouwschool te Boxtel gesproken en deze was van gevoelen dat de grond niet zoo goed is, als men hier wel voorgeeft. De onder grond had ook verwerkt moeten worden. Spr. heeft bij ondervinding dat de grond lang blijft zakken, daarom is het naar zijne meening de weg om het gedurende een jaar 5 of 6 als bouwland te verhuren en er eerst daarna graszaad in te gooien. Spr. kan nog mededeelen dat hem is toegezegd, dat de Rijkslandbouwconsulent, en de Di recteur van de Landbouwschool te Roo sendaal dezen zomer bij hem komen, ook deze heeren wil hij gaarne hun advies vragen. Het voorstel van B. en W. om h!et ter rein voor vijf jaren als bouwland te ver huren, mits de opbrengst ongeveer f 400 bedraagt, wordt hierop met algem. stem men aangenomen. De Voorzitter deelt mede dat hij nog een verzoek heeft ontvangen van den aan nemer van de afgraving van den Bernschen dijk. Deze schrijft dat zijn 'kosten dier afgraving f 224 meer hebben bedragen dan het bedrag waarvoor hij het werk had aangenomen. De aannemer wijt dit in hoofdzaak aan den slechten grond die hij moest verwerken en verzoekt het ge meentebestuur de kosten te dekken. De Voorzitter merkt op, dat boe on aangenaam het ook is dat de aannemer toegeeft, B. en W. niet kunnen adviseeren om het verzoek in te willigen, men zou daardoor een precedent scheppen dat in de toekomst aanleiding tot moeilijkheden kan geven. Het is voor den aannemer jam mer, het is waar dat deze onder ongun stige omstandigheden gewerkt heeft. Besloten wordt niet op het verzoek in te gaan. De heer v. d. Broek vraagt of het gras gewas op den dijk niet verpacht moet worden. De Voorzitter antwoordt toestemmend, het is wel weinig dat er te verpachten valt, doch het zal ook verpacht worden. Hierop wordt de vergadering gesloten. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beate en voordeeligste adres. HEUSDEN. De zangvereeniging «Cres cendo* alhier heeft den Bond van Muziek- en zanggezelschappen Land van Heusden en Altena, om ontheffing gevraagd van het geven van een festival, welke ontheffing is verleend. De Bond besloot nu het festival toch in Heusden te houden en wel op 20, 21 en 22 Juli op het terrein nabij den molen, waar het festival in 1922 in gehouden. De inschrijving voor vermakelijkheden is bepaald op Zaterdag 29 Mei a.s. De bedevaart van de leden der H. Familie van O. L. Vrouw van den Elshout, zal gehouden worden op 2en Pinksterdag. Deze bedevaart zal opgeluisterd worden door de Fanfare der H. Familie. 1K Uitslag van de aanbesteding voor het bouwen van een landbouwerswoning te Oudheusden van den heer H. de Waal aldaar. P. Kramer, Genderen I 5922. Adr. Kramer, f 5849. A. J. Boeren, Heusden f 5420. Het werk is aan den laagsten inschry- ver gegund. Zondag speelde «Juliana* een wed strijd tegen «Sporters* Drunen, voor welke wedstryd een medaille beschikbaar was gesteld door den heer C. de Kemp alhier. De uitslag was 41 overwinning van de «Sporters*. Wij hopen dat «Juliana* nog eens goed zal oefenen wat samenspel betreft, daar dit nogal te wenschen overlaat, evenals de groote fout van het niet op hun plaats staan der spelers. Alleen wanneer deze fouten worden verbeterd kan een over winning volgen. Uitslag der Postduivenvereniging »D. S. V.«, Elshout. W. de Hart, Elshout 1, 14 prijs. A. Kleyn, Elshout 3, 4 M. v. Huiten, Elshout 5, 8, 9 A. v. Sluisveld, Elshout 6, 16 M. v. d. Aa, Elshout 7, 15 Gebr. v. Besselaar, Elshout 12 A. Merkx, Heusden 13 A. Duysters, Heusden 2, 10, 11, 17 Morgen zal de «Heusdensche Har monie*, deel nemen aan het nationaal concours te Driebergen en wel in de 1ste afdeeling. De vereeniging zal uitkomen met het verplichte nummer «Waria Intro duction et Polonaise* van Fernand Andrieu en als eigen gekozen nummer «Ouverture Joyeuse* (lustspiel ouverture) de Keler Bela van M J. H. Kesseis. In dezelfde afdee ling komen uit de harmoniëQ uit Ingen en Loosduioen. Het «Heusden's Mannenkoor* zal dien zelfden dag deelnemen aan het nationaal concours te Schalkwjjk en wel in de 4e afdeeling met verplicht nummer «De molen* van P. Zijderiaan en als eigen gekozen «De vesper* van L. v. Beethoven. Wy wenschen beide verenigingen goed succes, mogen zij de eer van Heusden weder hoog weten te houden. SjtDe kermis heeft een kalm verloop. Zondag was er een talyk publiek en vooral de dansgelegenheden hadden een zeer druk bezoek. Ook de Riozzi bioscoop trekt veel publiek. Hetgeen men daar te zien krijgt is ook werkelijk een bezoek 'overwaard. Voor de tweede maal zal de ry- vereeniging «Het Land van Heusden en Altena* deelnemen aan een concours- hippique, en wel op Hemelvaartsdag te Breda. Het bestuur der Bredasche vereeniging, die elk jaar dit concours, een der belang rijkste in ons land, organiseert, heeft besloten thans ook een nummer voorJande- ljjke rijvereenigingen te geven. Tegenwoordig zijn er ongeveer 40 van die vereenigingen in Brabant, waarvan zeer vele in den omtrek van Breda, Tilburg en Zevenbergen, zoodat eerte groote deelname mag worden verwacht. Het bestuur der Bredasche vereeniging heeft een verplicht carousselnummer samen gesteld dat door alle vereenigingen moet worden gereden. Dit heeft plaats des voormiddags orn 10 uur. Des namiddags plm, 3 uur komen alle deelnemende vereenigingen opnieuw in den ring en worden de prijzen uitgereikt, waarna gezamenlijk eenige figuren worden gereden. Elke vereeniging komt uit met acht ruiters en een commandant, zoodat dit een schitterende vertooning kan opleveren. Met 't oog op den grooten afstand ver trekken de paarden met eenige begeleiders reeds Woensdagnamiddag. «Het Land van Heusden en Altena* behaalde 't vorige jaar op het concours te Raamsdonk een tweeden prjjs, maar toen was er weinig daelname, en ditmaal zal de concurrentie veel zwaarder zijn. Het verdere programma te Breda bestaat uit twee springconcoursen, jachtrit met eindwedloop, kortebaandraverij, nummers voor fokmerriën (trekpaard en tuigpaard) en luxe eenspannen, keuringen van 't best gaande officiers-dienstpaard en van 't schoon ste rijpaard. Een en ander neemt den geheelen dag tot n.m. 5 uur in beslag. V ANDEL. Zaterdag j.l. herdachten P. Versteeg en echtgenoote hunne 25-jarige echtvereeniging. Deze dag ging natuurlijk voor hen niet onopgemerkt voor by. Andel's Fanfarecorps bracht 's avonds een serenade. )jf Tengeloge van een aanryding kwam Mej. Marie de Fjjter alhier zoodanig uit de hondenkar te vallen, dat inroeping van geneeskundige behanding noodzakelijk bleek. De geneesheer constateerde hersensschud» ding in lichten graad. De aardappels hebben in deze ge meente door de vorst geleden. Verschil lende velden zyn geheel afgevroren. BRAKEL. Op den 13 Mei a.s. hopen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2