Tweede Blad voor het Land van Neusden en Altena, 18.4603 vrijdag \k Mei de Langstraat en de Bommelerwaard. ONS KINDERHOEKJE Vrouwenrubriek Varia, Kinderrubriek. „Wenken voor de Huisvrouw". liiiuienland BEHOORENDE BIJ HET Het kost vaak meer om een zak aardappelen van het station naar een winkel in de stad te brengen, dan het kost om dienzelfde zak aard appelen duizend kilometer per trein te ver zenden. De boer brengt zijn kalf groot, verzorgt het en voedt het; hij voedt en melkt de vol wassen koe en krijgt van zijn melk een kwart van den prijs, welken de kooper van de melk betaalt. De moeilijkheid van den handel ligt in de hooge kosten der verspreiding en verzending. Wij weten heel goed te produceeren, maar op het gebied van „distribueeren" zijn wij dikwijls nog even achterlijk als de bewoners der Fiji- eilanden. o Het zakgeld der kinderen. De rijkste man ter wereld, John. D. Rocke feller Jr. vertelde kort geledenToen mijn kinderen den leeftijd van tien jaar hadden be reikt, gaf ik hun dertig cent zakgeld per week. Daarvan mochten zij tien cent verteren, voorts moesten zij tien cent in hun spaarpot doen en de overblijvende tien cent moesten zij aan de kerk geven. Elk jaar kregen zij vijf cent per week er bij, maar ik gaf hun nooit meer dan een gulden. Geld is slecht voor kinderen als zij er te veel van krijgen." Deze opvatting is mooi. Het kan van de Rockefellers niet gezegd worden, dat zij „gierig" waren, want vader en zoon hebben aan de armen niet minder dan zevenhonderd-en-vijftig millioen gulden geschonken in den loop der jaren. Maar zij brachten hun kinderen groot in matigheid en eenvoud en dat is goed. In onzen tijd van vrije jongens en meisjes, die vaak een wuft leventje leiden en de waarde van het geld dikwijls veel te laat leeren be seffen, zou het voor menig vader een nuttig ding zijn de voorbeelden van de Rockefellers te volgen. o— Uw lot in het leven. Weest niet te spoedig ontevreden met uw lot. U bent veel meer gelijk aan alle andere menschen, dan u zelf wel weet. Al onze ver langens zijn reeds eerder door anderen ge voeld en al onze dwalingen zijn reeds eerder door anderen begaan. Wij bewandelen samen den levensweg en onze ondervindingen lijken veelal op elkaar. De meeste onzer zijn te voet zij, die op het paard zitten hebben met moei lijkheden te kampen, waarvan wij niet weten. Wellicht heeft niemand op de wereld een ondervinding, welke hij alleen heeft. o Maakt eiken dag een goede dag. Heifetz de groote violist, heeft eens gezegd, dat de zwaarste taak in het leven van een kunstenaar niet is om goed te werken, maar om altijd en overal even goed te werken als voorheen. De eenige manier om dat te kunnen zegt hij, is oefenenen, voortdurend oefenen. Er is veel in de woorden van dezen Rus, dat de moeite van het overdenken waard is. De mensch, die veel bereikt in het leven is niet diegene, die een zekere opdracht meesterlijk volbrengt. Het is ook niet die mensch waar van wij af en toe met verwondering opzien en zeggen: „Wel, wel, dat heeft hij hem weer geleverdNeen, zij, die slagen in de maat schappij zij die groot worden en het ver dienen, dat zijn de menschen, die nimmer verslappen, die iederen morgen hun taak aan vatten als ware het een nieuwe taak, die van eiken dag een goeden dag maken en steeds „oefenen." o— Miacht der gewoonte. Mevrouw Jansen „Ach Mevrouw Pieterse, kijk eens naar die lakens". Mevrouw Pieterse„Ja, als mijn zoon thuis was en hij ging laat naar bed, dan vergat hij zijn sporen wel eens af te doen". NIKKERTJE EN DIKKERTJE IN SPROOKJESLAND. Op hun reis door Sprookjesland kwamen Nikkertje en Dikkertje aan een bron. Nikkertje keek over den rand en was zoo nieuwsgierig wat daar beneden wel zijn zou, dat hij zich te ver vooroverboog en naar beneden tuimelde, aHelp, help, Dikkertje riep hy, maar Dikkertje had niet veel zin om een nat pak te halen. Toen kwam Nikkertje terecht in een groot meer, waar allemaal prachtige bloemen groeiden en alle visschen van goud waren. Nikkertje vond het hier heel mooi, maar hij wilde toch liever weer naar zijn vriendje terug. Maar hoe moest hg weer boven komen Hij was ten einde raad en begon te huilen. Dat hoorde een groote, groene kikvorsch, die gauw aan kwam zwemmen om te zien wat er aan de hand was, Nikkertje vertelde hem alles. De kikvorsch begreep natuurlijk heel goed, dat Nikkertje weer graag naar zyn vriendje terug wou en zei goedig»Geef mg maar gauw een hand en dan breng ik je in een tel weer naar boven. Nikkertje was den kikvorsch heel dankbaar en dankte hem harteljjk voor zijn goedheid. Nikkertje was nu gelukkig weer op vasten grond en stapte permantig naar Dikkertje, die rustig had zitten wachten, toe en zei»Nu, het eerste avontuur in Sprookjesland was lang niet mis«. (Wordt vervolgd). Beste jongens en meisjes. Hier zijn de oplossingen van cle vorige raadsels:. 1. Reseda, roos, margriet, edelwijs. 2. Ongebluschte kalk. 3. Schoenen. 4. Stofzuiger. Nieuwe raadsels 1. X X X X X X X Het gevraagde woord is de naam van een plaatsje in Noordholland. De mid delste kruisjeslijn van bovien naar beneden gelezen vormt dit woord. Op den eersten regel staat een medeklinker, op den twee den een uitroep, op den derden den naam van een vaartuig, op den vierden het ge vraagde woord, op den vijfden iets, dat we in een timmermanswerkplaats zien, op den zesden een hoofddeksel, op den ze venden oen medeklinker. 2. Maak van de volgende letters den naam van een bekend persoon uit de Vaderlandsche geschiedenis, die ongeveer 1200 jaar geleden leefde. adeeegkioorrt 3. Men vindt mij aan de deur, aan kas ten, aan een kist; Slaat men mijn hoofd er af, dan wordt veel door mij beslist. 4. Wat zien soldaten eiken dag, doch een koning slechts heel zelden.? OOM KAREL. DE BETOOVERDE EIEREN. Vervolg en Slot. Den volgenden dag gingen Thijs en Bas heel vroeg naar school. Want, zoo dachten ze bij zich zelf, als die ou|de vrouw dan weer aan den kant zit, zien wij haar het eerste en zullen wij haar wat van ons brood geven. En warempel, toen ze langs de plek kwamen, waar ze den vorigen dag het oude vrouwtje hadden gezien, zagen ze tot hun groote blijdschap het gebogen figuurtje zitten. Ze liepen opzettelijk heel langzaam, opdat het vrouw tje hun toch maar vooral zou zien. Toen ze vlak bij waren, richtte het vrouwtje zich op en vroeg zacht, net als gisteren:: Jongetjes, jongetjes, ik heb zoo'n honger, hebben jullie niet een sneedje brood voor me? Dadelijk bleven Thijs en Bas staan en zeiden: U kunt al onze heerlijke boter hammen wel krijgen hoor, en ze zijn wat lekker. Er zit honing op. Maar ze dach ten stilletjes: Ze neemt er toch maar een klein stukje van. We kunnen dat gemak kelijk zeggen. Als wij dat gouden tientje maar krijgen. Het vrouwtje stak haar hand in hun mandjes, brak net als gisteren bij Bart en Dorus, maar een heel klein stuklje van de boterhammen af, en bedankte de jongens. Op een draf liepen Thijs en Bas nu door. Toen ze zoover gjeloopen hadden, dat de vrouw hen niet meer kon zien, maakten ze vlug hun mandjes open, om het goudstuk te zoeken. Tot hun groote teleurstelling vonden zé echter geen goudstuk, Ze haalden de mandjes heelemaal leeg en wat vonden ze toen op den bodem van hun mandje? Ieder een groot wit kippenei. i Nou, zei Thijs, wat heb je nu aan zoo'n gewoon kippenei. Die leelijke ouwe heks heeft ons er leelijk tusschen genomen. Ajakkes, riep Bas uit, een ei. Ik lust niet eens eieren. Weg er mee, schreeuwde hij boes en gooide het' ei op den grond, zoodat het stukviel. En daar gaat het mijne, riep Thijs en gooide ook zijn ei stuk op den grond, maar toen gebeur de er op eens iets heel raars. Uit elk ei kropen wel honderd helle kleine groene kikkertjes te voorschijn. Maar die kik kertjes begonnen te groeien, zoo hard, dat ze na eenige oogenblikken als een hond waren. Toen begonnen al die groote kik kers met hun verschrikkelijk groote mon den oorverdoovend te kwaken. Thijs en Bas, die eerst geen stap konden doen^ zoo waren ze geschrokken, waren zoo barig, dat ze het op !e.en loopen zetten.'" Maar de kikkers begonnen meteen achter hen aan te springen, terwijl ze woedend kwaakten. Hoe langer hoe harder liepen Bas en Thijs, maar de kikkers sprongjen toch nog harder. Af en toe paktte een van de kikkers hun bij een oor. Een.' ander trok hun hard aan de haren, een derde beet in hun beenen, zoodat ze huil den van angst en pijn. Eindelijk konden ze niet meer. Ze waren zoo moe, dat ze aan den kant van den weg stilhielden en neervielen. Ze waren nu weer vlak bij de plek, waar ze de oude bedelares hadden ontmoet, want in hun angst waren ze hard in de richt/ng van huis teruggeloo- pen. Zoodra ze op den grond zaten, kwa men de kikkers in een wijden kring om hen heen te staan. Ze zongen een heel wild kikkerlied en keken zoo boos naar de angstige jongens, dat het wel leek, of ze ze wilden opeten. En wie weet, wat er gebeurd was, als niet op eens de oude bedelares gekomen was. Ze trad binnen in den kring der kikkers, sprak een paar tooverwoorden, zwaaide met haar stokje en zie, daar stond in de plaat! si van de oude vrouw, de rijke, lieve gravin voor de angstige jongens. Meteen waren de wilde kikkers verdwenen. Ze keek de jongens streng aan en zei: Thijs en Bas, jullie hebt nu allebei een harde les ge had. Toen ik jullie voor de eerste 'keer om wat eten vroeg, wilden jullie niets; geven, omdat je te gierig was. Toen jullie dachten, dat ik je met een goudstuk zou beloonen, deden jullie heel vriendelijk, maar jullie meenden er niets van. Het was jullie alleen om dat goudstuk te doen. Denk er om dat je alleen iets moje1| geven, omdat je iemand wilt helpen, niet in de hoop, er voor beloond te worden. Ga nu naar school en viergeet nooit, wat ik je gezegd heb. Diep beschaamd gingen Thijs efa Bas naar school. Ze kwamen' een kwartier te laat en moesten voor straf in den liloek staan. Na dien tijd hebben ze veel be ter opgepast. EEN PBACT1SCHE BOS. De moderne jumpers vragen om een praktischen rok. De nieuwste rokken wor den aan een voeringlyfje gezet, waarover- heen verschillende jumpers kunnen worden gedragen. Gewone rechte jumpers kleeden het best over een eenvoudig glad voering lijfje, doch ruime blouses kunnen beter gedragen worden over een voeringlyfje, dat op de heupen is ingehaald. Ons plaatje toont een eenvoudig rokje, gezet aan een voeringlijfje, dat van bijna alle stoffen gemaakt kan worden, behalve natuurlyk zijde- en voilestoffen. Dit voering lyfje is bijvoorbeeld heel geschikt om een te kort rokje te verlengen of, wanneer men te weinig stof heeft gekocht, toch de gewenschte lengte van den rok te verkrij gen. Het patroon van dit modelletje is hoogst eenvoudig en zal bij het vervaardigen niet de minste moeilijkheden opleveren. Alvorens echter tot knippen over te gaan verdient het aanbeveling, het patroon eerst even te passen om te zien, of er niet wat grootere of kleinere naden aangeknipt moeten wor den. Een knippatroon voor het rokje en hei •ijfje is verkrijgbaar in de maten 62, 64, 66 en 68. Kosten 55 cent. Voorzorgsmaatregelen tegen brand. Wat te doen in onvoorziene gebeurtenissen. Lucifers moeten altijd van goede kwa liteit zijn, altyd worden uitgeblazen en nooit worden weggeworpen in de nabjjheid van ontvlambare dingen. Weest voorzichtig dat de wind niet Uw lichte gordijnen over een brandende kaars of gasstel blaast. Slaat de vlam in uw pan met vet, ge bruik dan zand, nooit water. Het is beter een vlam te verstikken, dan er water op te werpen. Als kleeren vlam vlatten, wikkel dan het lichaam geheel in een wollen deken en ga op den grond liggen, zoodat de vlammen niet naar het hoofd stygen. De buitenlucht ingaan is heel verkeerd. Als een handdoek of schort vlam vat, rol deze dan vlug cp voordat het vuur zich verspreidt. Dit kan gemakkelyk ge daan worden zonder de handen te bezeeren VOOR UW TIJD OUD? Ontwaakt gij 's morgens met pijn in tien rug? Zijt gij vermoeid, zwak en ellendig na de minste inspanning? Voelt gij u jaren ouder dan gij zijt? Zóó kunt gij niet voortgaan! Zoek de ooi-zaak op. Rugpijn wordt vaak veroorzaakt door nierzwakte. Als de nieren door een kou of bij zondere inspanning verzwakt zijii, filtreeren zij de vergiften en onzui verheden niet uit liet bloed. De spie ren in uw rug en ledematen, de ge wrichten en zenuwweefsels, uw ade ren jen slagaderen worden alle aange tast door het met vergiften beladen bloed. Rheumatische aandoeningen, waterzuchtige zwellingen, aanvallen van duizeligheid, hoofdpijn en hin derlijke blaasstoornissen zijn enkele van de te verwachten gevolgen. Gij moogt deze waarschuwingen niet vervvaarloozen. Als gij weder gezond wilt worden, moet gij uw nieren tc hulp komen. Waarom dan niet Foster's Rugpijn Nieren Pillen gebruikt? Dit speciale niergenees middel heelt duizenden nieuw leven verschaft en moet toch ook u hel pen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom ver krijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. Het geneeskrachtig gebruiken van terpentijn. Terpentyn is een artikel dat overal wordt gebruikt en zoo gemakkelijk is te verkrij gen, dat haar deugdzaamheid* als huismid del in groote mate wordt overzien. By vroegere epidemiën van kroep of andere keel- en borstaandoeningen was het een specifiek middel. De meest hardnekkige kou zal dikwijls verdwijnen als de volgende gebruiksaanwijzing wordt toegepast. Wryft de borst en keel in met terpentijn-olie tot de huid rood is geworden bindt dan een stuk flanel, bevochtigd met een paar drup pels van de olie, over de borst en adem de geur in. Na wrijving met zoete olie olie zal het prikkelen van de huid verdwy- nen. Voor brandwonden is het onschatbaar om een lapje te gebruiken of een stukje watten, gedrenkt in terpentijnolie. De pyn zal dan spoedig verdwynen. Vochtige schoenen moeten zorg vuldig behandeld worden. Als schoenen niet alleen vochtig zyn, maar geheel doorweekt, stopt men zacht papier in de schoenen. Het papier zal ze helpen drogen door het vocht af te schei den. Het zal van tijd tot tijd moeten wor den vernieuwd. Wanneer de schoenen half droog zijn, kunnen de leesten er in worden gezet en die, welke bestaan uit een buig zaam stuk stuk staal met een houten voor schoen aan het eene eind en een houten hiel aan het andere, verdienen de voorkeur. De schoenen moeten niet by het vuur worden geplaatst doch worden gedroogd in een warme kamer. Indien ze een beetje hard geworden zijn, wrijft men ze met een beetje warme oiyf- of castorolie in, waarna het leer weer zacht en soepel wordt. DE KLACHT VAN DEN COMMISSARIS VAN POLITIE TE CULEMBORG TEGEN Mr. W. J. HOFDIJK. Mr. Bourlier, advocaat te 's Gravenhage, die, naar men weet, als raadsman optreedt van den commissaris van politie te Culem- borg, den heer J. Blok, heeft het volgende geschreven aan den minister van Justitie »Op 16 April 1926 werd door myn cliënt, den heer Joel Blok, commissaris van politie te Culemburg, in handen van den heer officier van justitie bij de arrondisse mentsrechtbank te Tiel aangifte gedaan van strafbare feiten gepleegd door en klacht gedaan tegen den heer mr. W. J. Hofdijk, rechier-commissaris, belast met de behandeling van de strafzaken te Tiel. Op goede gronden verneem ik, dat deze aangifte en klacht nog steeds ligt te rusten te Tiel en dat nog steeds, in stryd met de wet, door het O. M. bij de rechtbank te Tiel geen verzoekschrift is ingediend aan den Hoogen Raad der Nederlanden als be doeld bij art. 510 van het Wetboek van Strafverordening. Integendeel, nog steeds geschieden op sporingen te Culemborg, welke opsporingen gericht zyn tegen den heer Joel Blok, ter wijl die opsporingen alleen ten doel hebben te trachten iets uit te vinden ten nadeele van de moraliteit en of levenswandel van bovengemelde» heer Joel Blok. Op deze gronden heb ik de eer my te wenden tot uwe excellentie met beleefd verzoek, den heer officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Tiel wel te willen gelasten met bovengemelde aan gifte en klacht te handelen, gelyk hy dit reeds lang had behooren te doenc. X X X X X X X X X X X X X X X X

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5