Eerste Blad De Wenteltrap. Kinderen hehhen altijd wat Uyosterb&lsem Keelt alle wonden ^nd van altenA Uitgave t Firma L» J. VEEKMAN, Heusden. No* 4604 Woemdag 19 Mei 1926* OVERZICHT FEUILLETON. Int. Telefoon no« 19. Postrekening no. 61525. lliimeiilaiid Dit blad verschynt WOENSDAG sn VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 140, Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 ceDt. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur «n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. STAATS-EXAMENS. In zekere kringen onzer bevolking wordt al sedert jaren veel strijd gestreden voor de invoering van meer staats-examens en natuurlijk ook voor opleiding tot die exa mens. Het spreekt vanzelf dat deze exa mens hoofdzakelijk verlangd worden door de beoefenaren van beroepen, welke in de maatschappij1 min of /«eer zwak staan, en waardoor de bonafide vaklieden ge hinderd en geschaad .worden door allerlei beunhazen. Een van de beroepen, welke het meest hebben aangedrongen op staats-bescher-- ming en welke o.i. er ook het meeste recht op hebben is de accountancy. In het openbaar merkt men den laatste» tijd niet veel van de accountants-organir saties, maar dit komt vermoedelijk omdat de regeeringen uit de achter ons liggende jaren al bijna geheel voor het instellen van een staats-examen commissie gewonnen waren. Nu hebben de accountants zich ja renlang beholpen met bonds-examens en het dient gezegd, dat zij zich zelve moeite noch "kosten hebben bespaard om deze examens op een zoo hoog mogelijk peil te brengen, zoodat het welhaast zeker is, dat de staat in 4e bestaande, examen-pro gramma's weinig of niets zullen verande ren. Intusschen is het groote kwaad blij ven bestaan, dat het beroep onbeschermd is, weshalve practisch gesproken ook iedere niet-geëxamineerde zich als accountant kan aandienen. Waar nu het vak van accountant als zeer moeilijk moet worden aangerekend er is een langr durige en zware voor-opl;eiding benevens een zekere mate van practische ervaring voor noodig spreekt het duidelijk, dat „beunhazerij" in dit beroep bijzonder fu neste gevolgen kan hebben, hetgeen dan ook al ontelbare malen gebleken is. Het laat zich echter aanzien, dat bin nen niet al te langen tijd van hooger hand zal worden ingegrepen en dat dan naast het instellen der staats-examens tevens een wettelijke aansprakelijkheid op de schouders der praktizeerende accoun tants zal worden gelegd. Een tweede vak, waarvan de beoefe naren zich vooral tijdens de afgeloopen week heftig geroerd hebben, is dat der tandtechnici. Ook hier schijnt het lang niet pluis te zijn, hetgeen licht te begrijpen Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( 5) Ik haalde de manchetknoop te voor schijn en ging er m^e naar de keuken. Thomas was bezig het zilver af te dro gen en er hing een dikke walm van tabaks rook. Ik snoof en keek overal rond, maar er was nergens een pijp te bespeuren^ Thomas, zei ik je hebt gerookt.. Neen, juffrouw, hij was de beleedigde onschuld zelf. Mijn jas ruikt zoo naar rook, juffrouw. De heeren van de club... Maar Thomas maakte zijn zin niet af. De keuken rook plotseling naar geschroeid laken. Thomas greep zijn jas, rende naar den gootsteen, vulde een tumbler met water en goot het in zijn rechterzijzak, als iemand die zoo iets meer bij de hand heeft gehad. Thomas, zei ik, toen hij den vloer af nam, rooken is een vieze en ongezonde woonte. Als je het niet laten kunt ga dan in vredesnaam je gang, maar stop nooit meer een brandende pijp in je zak. Je kunt wat mij betreft met je eigen huid doen wat je wilt, maar dit huis is mijn eigendom niet en ik ben niets gesteld op een brand. Heb je deze manchetknoop ooit eerder gezien. Neen nooit, zei hij maar hij keek er verdacht naar. is, aangezien het zich zeer dicht aansluit bij dat der tandartsen. Meermalen is het voorgekomen, dat e,en tandtechniker en passant de praktijk van den tandarts waar nam. Kwamen dergelijke gevallen aan de justitie ter oore, dan werd steeds en streng opgetreden; menige veroordeeling is dan ook in den loop der laatste jaren uitge sproken. De openbaarmaking d,er opge legde straffen deden aan het prestige van het beroep natuurlijk g;een goed en zoo kwam het dan ook, dat de goed.e en hun boekje niet te buiten gaande tandtechnici zich langzamerhand door de publieke opi nie gekrenkt gingen voelen. In het oog van vele mensch.en werden zij alle over een kam geschoren en niet zelden als „kwakzalvers," betiteld. Dit is tegenover de bonafide technici inderdaad zeer onbil lijk, want een „kwakzalver" is sfechts hij, die onbevoegd de geneeskunde uit oefent. Nu heeft de regeering iets gedaan, men heeft n.l. liet vak der technici erkend en als gevolg daarvan zijn verschillende be voegdheden uitgereikt, hetgeen echter weer protesten deed oplaaien van cle zijde van sommige technici, die meenen dat de be voegdheden te vlug en dikwijls onrecht matig worden toegekend. Men vraagt daar om thans ook in deze kringen om staats examens en staats-ciiploma's, als zijnde deze de eenigste middelen om goede en deskundige technici te vormen. FRANKRIJK'S NIEUWSTE ZORG. Door het geharrewar en de ontwrich ting in het internationale verkeer, welke de Engelsche staking op het oogenblik ver oorzaakt, is men de andere belangrijke gebeurtenissen, welke zich in het Buiten land afspelen, de laatste dagen een beetje gaan verwaarloozen. Maar gelukkig maar heel kort; de staatslieden herstellen zich reeds wed'.er en heffen het hoofd op om te zien hoe de toestanden elders zijn. En steeds moer maakt men zich be zorgd over Frankrijk. Niet alleen over de franc, neen, thans ontdekt men ook andere dingen, welke .even ernstig, zoo niet nog ernstiger zijn, dan een tijdelijke inzin king van de valuta. Het ergste van alle kwaad is dat, wat stil en bijna onopge merkt dag in dag uit, voortwoekert; zulk kwaad werkt sloopend en.... Frankrijk wordt gesloopt, langzaam maar zeker, ten zij men op het juiste oogenblik met alle macht kan remmen. Door een domme en al te partijdige binnenlandsche politiek heeft het land in de afgeloopen .derti'g jaren niets dan schade ondervonden, maar enfin ,dat heeft men zichzelven te wijten Ik heb hem in de hal opgteraapt, zei ik op onverschilligen toon. De oogjes van den ouden man keken listig onder zijn borstelige wenkbrauwen uit. Er gebeuren hier vreemde dingen, juf frouw Innes, zei hij hoofdschuddend. Ik ben er van overtuigd dat er iets gebeuren zal. Heeft u niet gemerkt dat de groote klok in de hal stil is blijven staan? Onzin, zei ik klokken moetpn toch wel blijven staan als ze niet opgewonden worden. 1 1 Die klok is wel opgewonden en ze is vannacht om drie uur stil blijven staap, antwoordde hij plechtig. En wat meer zegt, die klok heeft in geen vijftien jaar stil gestaan, niet sedert de eerste vrouw van meneer Armstrong gestorven is. En dat is nog niet alles, juffrouw. De laatste drie nachten dat ik hier in huis heb ge slapen beb ik een voorteeken gehad, na dat het electrische licht uit was. Mijn olielamp was pas gevuld, maar hij ging telkens uit, wat ik er ook aan d^eed. Zoodra ik mijn oogen maar dicht deed, ging die lamp uit. Er is geen erger voor teeken van den dood. De stem van den ouden man klonk vol overtuiging. In weerwil van mezelf kreeg ik een rilling over mijn rug en ik liet hem verder maar alleen. Later hoorde ik een slag in de keuken en kwam Liddy mij vertellen, dat mijn poes Beulak, die pikzwart is, op Thomas was toegesprongen net toen hij een blad met borden en schalen wilde opnemen. Het slechte voor teeken was te veel vjoor (hem geweest en hij had het blad laten vallen. Het geluid van den auto terwijl deze den heuvel op reed was het meest wel kome dat ik in tijden gehoord had en toen Gertrude en Halsey voor mij stonden erger is dat, wat van buitenaf komt. En nu heeft plotseling de groote Mussoline in een redevoering een paar onnoozele en misschien wel voorbarige woorden ge zegd, die de Franschen een rilling van schrik bezorgd hebben. Mussolini's moeilijkste taak is het op het oogenblik in de levensmogelijkheden van het Italiaansche volk, dat zich razend snel en zonder ophouden uitbreidt, te voorzien. Als zoovele zijner voorgangers uit andere landen zoekt de dictator zijn heil in (de regeeringshulp bij landverhuizing zoodanig is, dat het in werkelijkheid op koloniseeren aankomt. H|et Italiaansche Rijk moet grooter worden, dat is ^een eerste eisch en daarom wendt m'en zijn blikken naar de Afrikaansche kusten langs de Mid- dellandsche Zee en.... zij het onopgemerkt, naar het Zuiden van Frankrijk. Nu is het een feit, dat Frankrijk de verdeeling en inrichting van de eigen landkaart nooit anders dan verwaarloosd heeft. Ziet men b.v. naar Duitschland, Engeland enz. dan ontdekt mten, dat in elke provincie of landstreek een centrum gevormd is, waaromheen zich het lande lijke leven grqepeert, een stad met of zon der industrie aan het hoofd en een aantal dorpen dat voor een goed deel van de nabijzijnde stad leven kan ier omheen. In Frankrijk is dit niet zoo. Daar bestaat vrijwel niets anders als Parijs, enkele klei nere en betrekkelijk onbeteekenende pro vinciesteden uitgezonderd. Het gemis vany deze centra heeft tengevolge, dat het lan delijke leven vooral in cle Midi en de „Province" steeds maar op hetzelfde peil- blijft staan. Dit zou nog het ergste niet zijn, als niet het gevaar van achteruitgang tengevolge der ongunstige binnenlandsche toestanden en verhoudingen zeer groot was en het leven voor de boeren zeer zwaar maakt. Het is dan ook een fieit, dat vele landbouwers hun zaken als het ware „afwerken" en niet veel meer om het voortbestaan hunner ondernemingen denken. Zij1 zenden hun zonen naar het groote Parijs, voor studie of betrekkingen in den handel en op die manier vermin dert het aantal echt Fransche boerenfa-, milies met den dag. Dit gevaar ziet men in Frankrijk nu eerst goed; op h,e.t land wil men niet meer werken en leven en in de stad heerscht langzamerhand een overbevolking. Het ergste is nu lechter nog, dat de Fransche bouwgronden voor verkoop voor het grootste deel in Italiaansche handen overgaan. Dit komt omdat de Italiaansche regeering eiken landaankoop buiten Italië door haar onderdanen rijkelijk steunt. Op de Fransche boerdereijn werken de Ita liaansche arbeiders bij duizenden. Wil nu een Fransche boer zijn grond verkoopen omdat zijn kinderen het bedrijf niet zullen voortzetten dan komt hij meestal tot een zeer profijtelijke transactie met een of meer zijner Italiaansche knechts. Die betalen slechts een heel klein gedeelte en ....de Italiaansche regeering spnngt "bij. Waar moet dat heen? Mien reist nu al uren lang door Fransch grondgebied, waarvan de bezitters Italianen zijn. In som mige kerken zetelen Italiaansche priesters om de eenvoudige reden, dat de bevolking het Fransch niet verstaat. Frankrijk zelf is straatarm, wat zal het doen om aan deze knaag-politiek een einde te maken. had ik een gevoel of nu alle narigheid voorbij was. Gertrude stond glimlachend in de hal, met haar hoed volkomen op één oor en er staken aan alle kanten losse haren uit haar kapsel. Gertrude is een heel knap meisje, al staat haar hoed nog zoo gek en het verbaasde mij niets toen Halsey mij een knap jongmlensch voor stelde, die een buiging voor 'mij maakte en onderwijl naar Trude keek Trudewerd ze op kostschool altijd genoemd. Ik heb een gast meegebracht, tante Ray, zei Halsey, en u moet maar goede vrinden met hem worden en hem top uw lijstje van Zaterdag-tot-Maandag-gasten zetten. Laat ik u John Bailey voorstellen, maar u moet hem Jack noemen. Ik ben er van overtuigd, dat hij binnen vier ien twintig uur, Tante tegen u zegt. Wij gaven elkaar eien hand en wij kregen gelegenheid om mijnheer Bailey eens goed te bekijken, hij was vrij lang, misschien dertig jaar enj h ijhad een klein snorretje. Ik herinner mij, dat ik me daarover ver baasde hij scheen een heel behoor-» lijken mond te hebben en als hij glimlachte liet hij heel goede tanden zien. Ik begrijp nooit waarom sommige mannen zoo'n ding op hun bovenlip willen hebben, waar na tuurlijk van alles in blijft zitten, net zoo min als ik begrijp hoe sommige vrouwen opvulsels onder hun kapsel kunnen duwen. Verder zag hij er heel aardig uit,, stev/g en verbrand en hij keek mij recht in de oogen. Ik weid een beetje uit over me neer Bailey omdat hij later nogal een be langrijke rol speelde. Gertrude was moe van -de reis en ging dus heel gauw naar bed. Ik had besloten om hen dien avond nog niets te vertellen, en den volgenden dag zoo luchthartig mo gelijk over onze opwinding te praten. ItMfMMI l.rfWai PRINSES JULIANA-KERK. H.M. de Koningin heeft Hare goedkeu ring gehecht aan het voornemen der Com missie voor den bouw van de derde kerk der Ned. Hecv, Gemeente te Apeldoorn en het Loo om dit kerkgebouw te noemen naar Prinses Juliana. INBRAAK. De bewakers van de sigarenfabriek Hoek en Maas te Valkenswaard, ontdekten Vrij dagnacht, dat zich iemand in de fabriek bevond. Zij waarschuwden de politie, die zekeren B. uit Eindhoven op het kantoor der fabriek, waar hij was binnengedrongen op heeterdaat betrapte en arresteerde. Hij wordt van meer inbraken verdacht. FEDERATIE-EXAMENS. Voor de op Donderdag 10 en Woensdag 16 Juni a.s. te houden Federatie-examens in Handelscorrespondentie hebben zich aan- gemeld 3152 candidaten. Wat had ik tenslotte te vertellen? Een nieuwsgierig gezicht voor een raam; la waai 's nachts; een paar krassen op de trap en een halve manchetknoop. Wat Thomas en zijn voorgevoelens betreft, naar mijn ondervinding bestaat een neger altijd voor een deel uit kleurstof en voor de rest uit bijgeloof. Het was Zaterdagavond. De twee man nen gingen naar de billard-kamer en ik kon hen hooren praten toen ik naar boven ging. Het scheen dat Halsey bij de Green- woodclub gestopt had om benzine in te nemen, en dat hij daar Jack Bailey had gevonden, met een troepje anderen, die gekomen waren om des Zondags golf te spelen. Het was niet moeilijk geweest om Bailey over te halen Gertrude wist waar schijnlijk wel waarom en in triomf had den ze hem meegenomen. Ik haalde Liddy over om hem wat te eten ie geven. Thomas was in de tuinmanswoning niet te bereiken en nam geen notitie van haar duidelijk merkbaren angst voor die keuken. Toen ging ik naar bed. De man nen waren nog in de billarukamer toen ik ten slotte in slaap viel >en het laatste wat ik m ijjherinner was het huilen van een hond voor het huis. Het was een langgerekt, langzaam wegstervend geluicj,, dat later weer op een ander punt los barstte. Ongeveer om drie uur 's nachts werd ik wakker door een revolverschot. Het scheen dat het geluid van vlak buiten mijn deur kwam. Het eerste oogenblik durfde ik mij niet te bewegen. Toen hoorde ik Gertrude opstaan en even later gooide ze de tusschendeur open. O, tante Ray, tante Ray! riep ze opge wonden uit. Er is iemand vermoord, ver moord. I Voor het Boekhouden op Woensdag 8 en 9 Juni a.8. hebben zich aangemeld 1545 candidaten. o— BRAND. Te Winschoten i3 afgebrand het sigaren- fabriekje der firma Veendorp, o— VAN DE TRAP GEVALLEN. Vrijdag is te Den Haag D., toen hij, een rijwiel en een zak gereedschap dragende, de steenen buitentrap naar zijn woning Houckgeeststraat 4 opging, achterover ge vallen doordat het voorwiel van zyn fiets tegen een der treden stootte. Hij kwam met zijn hoofd op de straat terecht en werd bloedend uit neu« en mond, door den G.G D. in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis aan den Zuidwai gebracht. o BEGRAFENIS SPERLING. Zaterdag is onder groote belangstelling het stoffelijk overschot van den Woensdag op zoo noodlottige wijze om het leven ge komen duiker C. Sperling, te Dordrecht, ter aarde besteld. Vele kransen dekten de baar, waaronder een van de Z.-Hollandsche Vereeniging tot Redding van schipbreuke lingen, welke vereeniging ook een ver tegenwoordiger had afgevaardigd. De kist werd grafwaarts gedragen door het perso neel van 'Van der Tak's Bergingsbedrijf te Rotterdam, welke ook een krans had ge zonden. Aan de groeve werd het woord gevoerd door ds. Meynen te Dordrecht, den heer Leis, uit Maassluis en een vertegenwoor diger van de Bergingsmaatschappij, die o.a. zeide, dat de weduwe en kinderen niet vergeten zouden worden Een zwager van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. HET HERSTEL0 DER DIJKEN. Naar wij uit vertrouwbare bron verne men heeft het Rijk f 1.600.000 beschik baar gesteld tot herstel en versterking der dyken in Noord Brabant en Gelderland. De kruin van de dyken zal gebracht worden op een hoogte van een halven me ter boven den hoogsten waterstand in Jan uari l.l. Op verzoek der waterschappen zal de provincie voor de uitvoering zorg dragen. O— Dieven, zei ik kortaf. Gelukkig dat er vannacht een paar mannen in huis zijn. Ik trok mijn pantoffels aan en een kimono en Gertrude probeerde met haar trillende handen een lamp aan te steken. Toen deden we de deur naar de haj open en op het bovenportaal stonden de dienstboden bevend en met bleeke gezich ten naar beneden te kijken, met Liddy aan het hoofd. Ik werd begroet door onder drukt gegil en allerlei vragen en ik pro beerde hen te kalmeeren. Gertrude was op een stoel neergevallen en zat daar te rillen. Ik liep onmiddellijk naar Halsey's ka mer, klopte en duwde de deur open. De kamer was leeg, het bed 'was niet beslapen. Hij zal in de kamer van mijnheer Bailey zijn, zei i;k opgewonden en liep er heen, gevolgd door Liddy. Ook hier was nie mand en het bed was niet gebruikt. Ger trude stond nu weer, maar ze leunde tegen een deurpost aan. Ze zijn vermoord, hijgde ze. Toen greep ze mij bij den arm en trok mijl naar de trap toe. Misschien zijn ze al leen maar gewond, en we moeten ze vin den, zei ze, en haar oogen waren groot van opwinding. Ik herinner mij niet inteer hoe we den trap afkwamen; wel herinnter ik mij dat ik ieder oogenblik verwachtte vermoord te zullen worden. De keukenmeid telefoneerde naar de Greenwood Club en Liddy liep achter me. Ze durfde eigenlijk niet mee, maar achterblijven durfde ze heelemaal niet. In de woonkamer en de salon was alles normaal. (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor het Laoii vgs Heusden en A!t6ea,deLaB9Straa! en de Boimelerwaaril Zorg daarom ajiijd Akker's Klooster balsem in huis te hebben om dadelijk te kunnen helpen bijbuilen, schrammen, ontvellingen, kneuzingen, brand-, snij- en stootwonden, spierpijn, wintervoeten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1