Vughterstraat 19, 's-HERTOGENBOSCH, Het SOLIEDSTE en GOEDKOOPSTE adres voorTAFEL-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS en VORKEN, KRISTAL en GLAS. VERLAAGDE PRIJZEN. Buitenland Ingezonden. Vragen op rechtsknndig gebied Telefoon 715. EEN MISDADIG ARTS AANGEHOUDEN. In April is in een Keulsch ziekenhuis de architect Oberreuther overleden, naar alle waarschijnlijkheid door de toediening van overmatig sterke kwikinjecties. De dokter, die de injecties gegeven had, is spoedig daarop uit Keulen verdwenen, even als mevrouw Oberreuther. Tevens bleek, dat de dokter ongeoorloofde betrekkingen met de vrouw onderhield. Zij waren naar Nederland uitgeweken en zijn te Amster dam aangehouden, d.w.z. de politie heeft zich vervoegd in het pension, waar zij hun intrek hadden genomen en hen weten te bewegen zich in gezelschap van een Duitsch rechercheur over de grens te begeven, waarop zij in Duitschland gearresteerd zijn. Op die manier kon de tijdroovende proce dure van het verzoek tot uitlevering ver meden worden. o ECHTELIJK DRAMA TE ROTTERDAM. Een moeilyke arrestatie. Zaterdagavond omstreeks 10 uur weer klonk in de Jonkmansteeg een steeg, welke van den Schiedamschedijk naar de Leuvehaven loopt plotseling gegil. De 43 jarige caféhouder W. W. T., van den Zeedijk te Amsterdam, was even te voren zyn vrouw, die sedert eenigen tijd niet meer by hem inwoonde, omdat hy haar mishandeld en zelfs met den dood bedreigd zou hebben, komen bezoeken. Een woor denwisseling was ontstaan, totdat T. plot seling een groot dolkmes uit de scheede haalde en zijn vrouw daarmede in den rug tusschen de schouderbladen stak. Hevig gillend vluchtte de vrouw weg terwijl T. haar nazette onder het uiten van de vreeselijkste bedreigingen. Op het gegil van de vrouw en van andere, in de steeg aanwezige vrouwen, waren eenige agenten van politie spoedig ter plaatse. De vrouw, de 30-jarige B. Alon, werd door eenige andere vrouwen in een café in de omgeving binnengebracht, vanwaar zij door den Ge neeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd werd. NOODLOTTIGE BRAND. Zaterdagmorgen werd in het huis, dat bewoond werd door de ongehuwde alleen wonende vrouw G. Timmer, te Sliedrecht brand ontdekt. Deze was spoedig gebiuscht, doch toen de buren het huis binnengingen vonden zy het lyk van de vrouw voor de bedstede. Allereerst werd gedacht dat de vrouw door den rook gestikt was, doch een politie-onderzoek heeft uitgemaakt dat de vrouw, die zeer slecht bekend stond, een hoeveelheid azijn-extract heeft opge dronken en daarna getracht heeft het huis in brand te steken. De vrouw moest juist dezer dagen nog enkele weken gevange nisstraf ondergaan. o— SAMENWERKENDE ZENDINGSCORPO RATIES. Waren de inkomsten gedurende de eer ste drie maanden van dit jaar, hoewel niet toereikend om in de behoeften van het werk te voorzien toch hooger dan die ge durende het eerste kwartaal 1925, de maand April was veel ongunstiger dan haar naam genoot in het vorige jaar. De inkomsten bedroegen niet meer dan f28 650 en dat waar maandelijks f 70 000. noodig is. De achterstand is dus gedurende de eerste vier maanden vermeerderd, waar door de zorgen weer toenemen, die het zendingswerk in zijn normalen groei be lemmeren. Met goedeu moed gaan de besturen het Pinksterfeest echter tegemoet. Dan toch wordt de Gemeente als vanzelf bepaald by den arbeid der Zending als een van de openbaringen van bet werk van Gods Geest. Waar de Gemeente gewezen wordt op de zegeningen die zij zelf ontving wordt haar tevens gelegenheid geboden, hare dankbaarheid te toonen door het geven van een feestgave voor de Zending, opdat die zegeningen ook naar Gods bestel aan an deren gebracht worden. PRAKTIJK- EN LEERAAREXAMENS. Het Bestuur van de Vereenigmg »Het Nederlandsche Handels-InsntuuU (Secreta riaat Dr. Oito Klipp, Kle^erparkweg 142, Haarlem) deelt ons mede, dat hare prak- tyk- en leeraarexamens in Boekhouden, Handelscorrespondentie en Stenografie zul len worden afgenomen op 28, 29 en 30 Juni a.s. Datum van aangifte tot en met 15 Juni a.s. o BROEDERTWIST. Te Bellingwolde (Gr.) is Vrijdagnacht tijdens een huischelyken twist de zoon van den arbeider S. door zyn broeder met een vork en een schop mishandeld. Hy is in ernstigen toestand in het Ziekenhuis te Winschoten opgenomen. o SCHIETENDE INBREKER, Twee broers ernstig gewond. In den nacht van Zondag op Maandag is by den 27-jarigen landbouwer J. Hoo- gerbrugge, te Overschie, ingebroken. De inbreker heeft zich vermoedelyk door in sluiting in de woning weten te nestelen en toen de bewoners ter ruste waren, zich eerst bezig gehouden met het stuksnyden der banden van 3 rywielen. Daarna werd de deur van de slaapkamer, waarschyn- lijk met een looper geopend. Op dat moment kwam echter de inwo nende broeder van den landbouwer de 30 jarige W. Hoogerbrugge thuis en by het zien van de geopende deuren riep hij zyn broeder, die ijlings uit bed kwam. De zich in de slaapkamer bevindende in breker schoot op den landbouwer en trof hem in de borst, waarna een worsteling volgde met den broer, die door twee scho ten levensgevaarlijk in den buik werd ge wond. De toestand J. H. is ernstig, doch niet onmiddellijk levensgevaarlijk. De inbreker wist te ontkomen. Reeds des nachts is onder leiding van den burgemeester door de gemeentepolitie het onderzoek begounen. SCHEEPSRAMP. Uit Parijls wordt gemeld: Plm. 150 Meter van den havlendam heeft zich te Fécamp pen scheepsramp voorgedaan, die vier slachtoffers heeft geëischt. Het motor-visschersvaartuig „Bri- se des Nuits" was uitgevaren vloor de reepvisscherij, doch maakte even buiten de haven reeds water. Weldra bleek dat een groot lek een enorme hoeveelheid water binnenliet. Een kleine visschersbark was in de na bijheid die echter de opvarenden niet kon opnemen, doch de „Brisp des Nuits" op sleeptouw nam. Inmiddels gaf deze on ophoudelijk noodsignalen In de hoop hulp te doen opdagen. Daar het volkomen donker was, duurde het eenigen tijd eer enkele booten in de haven bemerkten, dat er hulp verleend moest worden en konden uitloopen. De scheur in het lekke vaartuig werd plotseling nog grooter, waarop de boot binnen weinige minuten zonk. Twee der opvarenden sprongen te water en kon den zwemmend de pier bereiken, doch de overigen, drie bejaarde visschers vanYport en de 24-jarige zoon van den patroon uit Etreat, verdronken. o ERNSTIG AUTO-ONOELUK. In een zuidelijke voorstad van Berlijn is een auto in een uit 200 personen be staande groep gereden, welke van een feest terugkeerden. 2 Drie personen werden gedood, talrijke licht gewond, terwijl een persoon zwaar gewond werd. —O DE „NORGE" VEILIG GELAND. Thans Is er zekerheid. De Norge is terecht en veilig te Teller in Alaska ge land. Teller is een kleine handelspost met een bevolking van 200 menschen, voor namelijk Eskimo's. Het ligt vijftig mijlen ten N. van Nomie. Allen aan boord maakten het goed. Het programma der expeditie is geheel vol bracht. Land is niet gevonden. Het lucht schip zal nu gedemonteerd worden. Te Rome heeft het bericht van de aan komst der Norge op Alaska veel geest drift gewekt. De menigte was enthousiast. De vlaggen werden uitgestoken. De klok van het Kapitool luidde langdurig. Een dichte menigte verzamelde zich voor de woning van Nobile's familie, waar onbe schrijfelijk enthousiaste vreugdebetuigingen plaats hadden. -—o— IN MEI DOODGEVROREN. Terwijl ook in ons land de trawanten, van den winter: storm, wind en hagiel nog heerschen en ons doen gevoelen, dat zij hun heerschappij tegenover de lente met haar zachtheid, warmte en zon niet hebben opgegeven, heeft de koude in Oos tenrijk zelfs nog een slachtoffer gemaakt. Uit Bludenz wordt nl. gemeld, dat op een weg nabij het dorpje Langer een arbeider doodgevroren is gevonden. TREINONTSPORING; 50 DOODEN. Reuter seint uit Hankow: Meer dan 50 Chineezen zijn gedood bij een trein ontsporing tusschen Peking en Hankow. Vervolg Raadsverslag HEDIKHUIJZEN, De Voorzitter merkt op, dat er leden vóór stemden die er niets van gezien} hebben. De heer Dobbelsteen brengt hiertegen in, dat er twee zijn die tegen stemden een zelfs sterk tegen, die er ook niets van gezien hebben. v. d. Heijden. Zooals de waard is, vertrouwt hij zijn gasten. Dobbelsteen. De menschen weten wel anders. Winkel. Er zijd menschen genoeg die het gezien hebben, en die weten dat alles gelogen is. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van het gemeentebestuur van Vlijmen om een bij drage van een dierde in de kosten van ver betering en van het jaarlijksch onderhoud van de Priemsteeg. De Voorzitter deelt mede, dat dit schrij ven aan B. en W. is gericht, dat echter de raad hierover een beslissing heeft te nemen. B. en W. hebben ;reeds een schrij ven aan het gem.-best. van Vlijmen gericht, waarin is te kennen giegeven, dat het naar het oordeel van B. en W. niet op den weg van de gemeente Hedikhuizen ligt om bij! te dragen in de kosten van onder houd van de Priemsteeg, Dat zij niet voor uit willen loopen op de beslissing van den raad, dat de aanvraag bij B. en W. even wel verwondering heeft gewekt, en de bewering over het vele gebruik dat inge zetenen van de Haarsteeg van den weg maken niet steekhoudend is, immers inge zetenen van Wijle I vian Vlijmen maken ook zeer veel gebruik van de wegen in de; Haarsteeg, door deze gemeente is echter nooit om bijdrage in het onderhoud ge vraagd. Het komt het College dan ook ongemotiveerd voor, dat Vlijmen een aan vrage richt tot de minder rooskleurige kas der gemeente te meer daar de fa. Prinsen en v. Halter een groote belasting betaler der gemeente Vlijmen, met zijn tractor en zwaar beladen mandenwagens een zeer druk gebruik van de wegen der gemeente Hedikhuizen maakt. B. en W. willen hiermiede evenwel niet te kennen geven, dat zij nu alle samen werking in deze met Vlijmen zouden af wijzen. i De heer Dobbelsteen vraagt of het de bedoeling is bij te dragen in de kosten van onderhoud van het fietspad of van den rijweg. i De Voorzitter antwoordt dat het Mé bedoeling is bij te dragjen jn het onder houd van den geheelen weg. De heer Dobbelsteen verklaart zich daartegen, als het alleen het fietspad be trof, dan zou hij tegen een bijdrage geen bezwaar hebben. I De Voorzitter meent dat het fietspad wel kan verdwijnen nu de talrijke auto bussen voor het vervoer zorgen. De heer Van Vrede vraagt, hoevjeel de onderhoudskosten van het fietspad voor deze gemeente bedragen. De secretaris zegt van 24 a 25 gulden per jaar. Wethouder Winkel meent dat vele klein tjes een groote maken, men heeft hier genoeg te stellen om onze eigen wegen te onderhouden. Met algemeene stemmen wordt beslo ten op het verzoek afwijzend te beschik ken. j De Voorzitter vraagt wat men denkt van de bijdrage voor het fietspad. Wethouder van Engelen zou ook daarin niet langer bijdragen, want geeft men een vinger dan neemt men later de ge- heele hand. Hoeveel fietspaden zijn er niet overal, als alle belanghebbenden daaraan moesten bijdragen waar zou het dan een einde nemen. Spr. zou te meer hierop afwijzend beschikken omdat men nu een bijdrage vraagt in het onderhoud van den geheelen weg. De heer Dobbelsteen zou in de kosten bijdragen omdat veel ingezetenen van hier van het fietspad gebruik maken. Voorzitter. Vraag andere gemeenten eens om een bijdrage, maar je krijgt het niet. v. Vrede. Vroeger was U er sterk voor. Voorzitter. Men heeft nu andere toe standen. v. d. Brand, 't Is slechts een klein be drag. Voorzitter. Zullen we het dan zoo maar laten i j Met algemeene stemmen wordt besloten een bijdrage te verleenen in onderhoud fietspad. Bespreking laad- en losplaats te Hedik huizen. De Voorzitter zegt dat het contract met het rijk met 1 November afloopt. De aan legplaats, die zoo goed als niet gebruikt wordt, kost de gemeente veel geld, daar om komt het hem wenschelijk voor het contract niet te vernieuwen, het zijn hoofd zakelijk vreemdelingen, die van deze los plaats profiteeren. De heer v. Hemert merkt op dat ook door veel ingezetenen van de Haarsteeg gebruik wordt gemaakt van de losplaats. De heer v. Vrede vraagt of men den bol moet opruimen als het contract niet vernieuwd wordt. De Voorzitter antwoordt toestemmend. De heer v. d. Heijden meent, dat als de bol weg is, het nog w}el losplaat? kan blijven. De Voorzitter antwoordt ontkennend, wordt het contract niet vernieuwd, dan moet alles weer in zijn oorspronkelijken vorm terug gebracht worden. Wordt het wel vernieuwd dan moet de gemeente groote kosten maken, om allés in behoor lijke orde te krijgen. Nog niet zoo lang geleden hieeft de gemeente er f 2000 aan ten koste gelegd, waaraan de polder f 900 heeft bijgedragen, hoewel hij daartoe niet verplicht was. De heer v. Hemert meent, dat de los plaats in goeden toestand is, alleen de keiweg zou wat verbeterd moeten worden. De Voorzitter merkt op, dat de heer v. Hemert de toestand wel goed kan ach ten doch de Waterstaat dolet dit niet. Spr. heeft eenigen tijd geleden de technisch ambtenaar nog bij zich gehad die op verbetering aandrong. De heer Dobbelsteen vraagt of het niet mogelijk is dat men met h'et rijk een nieuw voordeeliger contract aangaat. Ook de heer v. Hemert spreekt in dezen zin. De Voorzitter vreest dat het niet gaan zal, men kan het contract echter laten afloopen zonder het te vernieuwen en dan trachten voordeeliger voorwaarden te krij gen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Ontwerp-verordening aangaande de nog geldende Strafverordeningen. De bestaan de verordeningen worden ingevolge art. 179 der gemeentewet opnieuw van kracht verklaard. Het gemeenteverslag wordt voor de le den ter inzage gelegd. Bepaling hooilandverpachting. De Voorzitter zegt dat de tijd begint te korten en mén over deze verpachting moet gaan denken. Spr. vraagt iwat de hee- ren willen doen. De heer v. d. Brand zou publiek en bij opbod verpachten. De heer v. Engelen zou bij de vaststel ling van den dag voor de verpachting rekening houden met den Notaris. De heer Dobbelsteen zou dit aan B. en W. willen overlaten, deze kunnen dit met den Notaris regelen. De heer v. Hemert vraagt, of de vis- scherij ook weer verpacht wordt. De Voorzitter antwoordt toestemmend. De heer v. Hemert zou de clausule dat het een zeker bedrag moet opbrengen la ten vervallen. De Voorzitter deelt nog mede dat van het gemeentebestuur van Nieuwkuik het verzoek is ingekomen, om bij brand in de Hoeve de spuit van de Haarsteeg beschik baar te stellen, omdat zij er met de spuit zoo moeilijk kunnen komen. De heer v. Vrede noemt dit een prach tig werk. De heer v. Hemert vraagt w'ie de kos ten dan betaalt,, waarop de Voorzitter antwoordt, van de gemeénte Nieuwkuik, de leden van de spuit uit Nieuwkuik zulien dan dienst mede doen. De heer v. d. Dobbelsteen zou de be paling willen maken, dat eventueele stuk ken aan de spuit vergoed moeten worden. De heer v. Engelen vraagt, of hef de bedoeling van het gemeentebestuur van Nieuwkuijk is om daar brandputten te maken. De Voorzitter gelooft wet dat dit de bedoeling is. De heer v. Hemert vestigt er nog de aandacht op, dat op den weg naar He- dikhuijzen bij den handwijzer eenige kui len in den weg zijn, spr. dringf er op aan dat deze worden dichtgemaakt. De heer Winkel heeft ze ook gezien. De Voorzitter zegt dat aan de opmer king van den heer v. Hemert gevolg ge geven zal worden. Hierop wordt de vergadering gesloten. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) DE WERKENDAMSCHE POLITIEVERORDENING. Mag ik over bovengemeld onderwerp nog eenige plaatsruimte in Uw blad? Nog steeds blijft deze verordening het voorwerp van Uw critiek. Zelfs gaarne zou ik mij tot de verdediging Van d,e aangeval len plaatsen weer opmaken, indien ik mocht aannemen, dat eenig resultaat te be reiken viel. Edoch, wij blijvnen beiden op ons standpunt staan. Overtuiging is buiten gesloten: Een, mede naar het oordeel van de knapste juristen, onberispelijk ar tikel, (inhoudende het verbod om een Godslasterlijk geschrift, een Godslasterlij ke publicatie of afbeelding ten toon te stellen of aan te slaan) vindt in Uw cri- tische oogen niet alleen geen genade, maar wordt, wat zijn structuur aangaat gehe keld. De sluiting der tapperijen gedu rende den geheelen Zondag, wegens om standigheden, op grond van welke mis bruik van sterken drank te vreezen is, is in strijd met de wet naar Uw mlee-i ning, en haalt U ter motivering van deze zienswijze eien deel der ook mij zeer wel bekende betrekkelijke Memorie van Toe lichting aan, maar vergeet, dat ons géschil daar niet over loopt. Wij zeggen beiden dat de Zondag, de dag des Heeren, als zoodanig geen aanleiding voor misbruik van sterken drank gééft. Op dien dag, inzonderheid moest (eder zich van mis bruik onthouden. Doch de werkjelijkheid te Werkendam, oordeelt de Raad, is an ders. Juist op dien dag zijn velen thuis, die de geheele week „buiten' fhebben gezworven. Schippersknechten komen dien dag overblijven, zoodat op dezen dag vroeger bijzonder veel misbruik van ster ken drank werd gemaakt. Sinds het ver bod in de Alg. Pol. Verordening, Is <er een ommekeer gekomen en mitsdien heeft de Raad dit gebod bij de herziening) gehandhaafd. Er is dus in de beoordiee- ling der omstandigheden verschil van op vatting, maar waarom moet IK nu Voet stoots aannemen, dat de schrijver der critiek Werkendam bieter kent, dan de Raad haar kent? dat zijn apperceptijede juiste is? Ik blijf er dus bij: de Raad kan gerust zijn! Een ander bewijs: De criticus wist met het begrip „ker- misluidruchtigheid" geen raad. Hij ziegt het thans heusch nóg niet te weten. Om aan dien „weet" te komen, vraagt hij zelfs een Officier van Justitie of deze hem het verschil tusschen „kermisluidruchtigheid" en „luidruchtigheid" kan zeggen. Maar, ook daar te vergeefs aangeklopt. Ik weet te goed, welke Officier van Justitie hier is bedoeld, maar om diens krtenkend ant woord te gebruiken, als een pijl in g(ft gedrenkt, om niij te treffen, zal wel nie mand, ook de schrijver zelf, edel vinden. Doch een verwonde mag zich verdedi gen. Daarom schreef ik Professor Kern, Hoogleeraar in de Nfed. Taal a. d. Rijks Universiteit te L)eiden, (over wiens auto riteit tusschen ons wel geen geschil zal rijzen) over dezé kwestie. t Het antwoord van Zijne Hooggeleerde luidde: „Gaarne voldoe ik aan Uw vler- zoek, U mijn oordeel kenbaar te maken over het woord „kermisluidruchtigheid" dat in de Algemene Politieverordening van Uw Gemeente voorkomt. Op de vorming van het woord is m.i. niets aan te merken. Zooals U {zelf op merkt, laat het zich vergelijken met f eest- drukte, nog nader liggen kermisdrukte, kermisgejoel, kermisuitgetatenheid, kermis- brooddronkenheid en dergelijke. Deze woorden kunnen in zeker verband aan duiden: de drukte, het gejoel, de uitgela tenheid, de brooddronkenheid, luidruch tigheid die op een bepaalde kermis worden waargenomen, maar in ander verband ook: de drukte enz. op de kermis in 'tal-i gemeen, of wel: een drukte zooals eigen is aan de kermissen, zooals op kermissen wordt gevonden. Er is dus naar het mij toeschijnt, geen enkel taalkundig bezwaar tegen het gebruik van het woord kermis luidruchtigheid. en de beteekenis waarin U het wenscht te bezigen, n.I. de eigen aardige luidruchtigheid die men op ker missen pleegt te vinden. De vraag, of de grens tusschen luid ruchtigheid en kermisluidruchtigheid te trekken is, ligt niet op taalkundig terrein en behoeft hier dus niet onder de oogen gezien te worden. Maar naar mijn gevoe len zal de Burgeméester die grens in elk gegeven geval kunnen trekken, evengoed als hij kan bepalen, of er verstoring van de openbare orde aanwezig is en der gelijke. Hiermede noem ik mij, t Hoogachtend, (Get.) J. H. KERN. Ik heb den geheelen brief geciteerd om zelfs den schijn van onjuist citeeren te ontgaan. Aan den onpartijdigen lezjer laat ik het trekken van de conclusies over. Ook aan den ongenoemden Officier van Justitie. En nu geachte Redactie, aan Uw uit- noodiging om voort te gaan met critiek op het 2e artikel, meen ik beter te doen, geen gevolg te geven. Mijnerzijds is het laatste woord hierover in Uw blad ge schreven. Ik geloof dat dit het beste is, en het meest verstandig. Hoogachtend, W. BEUKENKAMP, Burgemeester van Werkendam. Midden Januari 1.1. is op mijn verzoek verbaal opgemaakt wegens beleediging. Ik ontving bericht van den Officier van Justitie dat myn klacht niet voor vervolging vatbaar was. Ik wendde my tot het Firma ALPH. HUPSCH i i - Geachte Redactie,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2