Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ,1601 Wosnsday 19 Hei Harm) fii 18 Mei haUeiiten. OP HEMELVAARTSDAG Plaatselijk Nieuws. Rechtzaken. iiiirgerlijkc Stand. X J.L Donderdag kreeg onze gemeente hoog bezoek, De Kroonprins van Italië en de Nederlandsche Gezant te Brussel met familie, arriveerden tegen den middag met 3 auto's aan het Sleeuwijksche veer, waar afgestapt werd in het café Sprenger, alwaar de lunch werd gebruikt. Na de lunch werd de Bïesbosch ingereden om een bezoek te gaan brengen aan den polder »MaIta«. BEHOORENDE BIJ HET Oorzaak en gevolg. Juffrouw Duffel»Ze zeggen, dat de oude Hiks aan tuberculose gestorven is.« Juffrouw Stuffel»Zoo I Ik wist niet dat ze tuberculose in de familie hadden. Juffrouw DuffelDat doet er niets toe. De man van myn zuster is gestorven aan gasrische koorts, en er was geen gas in het heele huis, zij gebruikte altyd petroleum. Toen in 1898, slechts enkele dagen vóór de troonsbestijging van onze Koningin:, Czaar Nicolaas van Rusland zijn ontwa peningsmanifest door !de wereld deed gaan, ging er een schok door de openbare1 meening in de verschillende landen. Hoog reeds waren de bewapeningslasten geste gen, de meeste volken gingen er onder, gebukt. Zou, zoo vroeg men zich bij hjet lezen van het manifest af, deze monarch den weg weten te vinden, om de wereld, althans van een deel dezer lasten te be vrijden? Het antwoord op deze vraag is ontkennend geweest. De Vredesconferentie heeft niet aan de verwachtingen kunnen voldoen, voor een groot deel daarom, wijl zij te hoog waren gespannen. Maar de eerste Vredesconferentie is van niets vprder verwijderd dan van eene mislukking. Want voor het eerst in de geschiedenis der wereld kwam men daar tot het besluit om een Gerechtshof tusschen de Staten tot stand te brengen: h,et Permanente Hof van Arbitrage. Toen was nog niet leven dig het besef, dat er een breede afstand ligt, tusschen arbitrage en werkelijke recht spraak, zoo in het nationaal als in het internationaal leven. Maar men wist, dat arbitrage diende ter beslechting langs vrede- lievenden weg van internationale geschil len, en men had vertrouwen jn het middel dat er spoedig een der internationale toe komst zou blijken. De eerste Vredesconferentie kwam sa men op den naamdag van den Russischen Keizer, op 18 Mei. En liet is, doch slechts ten deele, ter herinnering aan dien dag, dat wij 18 Mei herdenken. Want, wij doen dit in sterker mate, omdat 18 Miei 1899 Nederland een nieuwe gelegenheid heeft geopend om zich het land van Hugo dje Groot te toonen. Het Permanente Hof van Arbitrage toch werd gevjestigd te 's Gravenhagehet Vredespaleis, gebouwd om dit Permanente Hof een onderdak te bezorgen, heeft aan den Haag en Neder land nieuwe beteekenis geschonken. Ge heel het werk der Vredesconferenties waarop is gevolgd dat vian het Ho.f van den Volkenbond en van de Academie voor Internationaal recht, wordt aangeduid als „het werk van den Haag", waarmjede be doeld wordt werk, dat uitzichten opent voor een betere internationale toekomst, voor eene verhouding tusschen de volken, die niet meier als vroeger op geweld en kracht, maar op recht en gerechtigheid is gegrondvest. Daarom herdenken wij 18 M>ei. Acht jaren na de eerste Vredesconferen tie kwam haar opvolgster samen. En schoon de resultaten dezer tweede Vre desconferentie van aanmerkelijk minder be teekenis Zijn dan die der eerste, heeft zij een besluit genomen dat van vèrstrekken- den invloed bad kunnen zijn, had de oorlog er practisch de doorvoering niet van verhinderd. Immers, de tweede Vre desconferentie sprak de wenschelijkheid uit, dat internationale bijeenkomsten van dezen omvangrijken en vèrstrekkenden aard eens om de acht jaren regelmatig zouden plaats hebben. Daarmede schakelde zij het i pacifistisch werk van Den Haag in de practijk der internationale politiek in; daar mede verschafte zij aan de pacifistische beginselen een kans om zich bij de oplos sing van groote geschillen gehoor te ver zekeren. Maar de oorlog kwam tusschen beide, en toen na afloop daarvan te Parijs de overwinnaars samenkwamen om de vre- desvoorwaarden vast te stellen, mocht van j het werk van Den Haag niet worden ge rept. Zelfs bij het bespreken van de be- palingen; die voor den nieuw te stichten Volkenbond zouden gelden, mocht vooral niet de indruk worden gewekt, dat er ver band bestond tusschen dezen Volkenbond der toekomst en de Vredesconferenties, die men rekende in een ver en geheel an der verleden te liggen. Maar de geschiedenis laat zich nielt kunstmatig wijzigen. Men kan aannemen dat zonder Vredesconferenties er geen Vol kenbond zou zijn tot stand gekomen. Want deze Vredesconferenties hebben nieuw le ven gegeven aan een krachtig opbloeiende vredesbeweging; en deze vredesbeweging heeft, ondanks de moeilijkheden van den oorlog, het hoofd niet in den schoot gelegd, doch, spoedig hersteld van den schrik, haar in 1914 toegebracht, nieuwe pacifistische eischen doen hooren. En oit op zichzelf heeft weer medegewerkt tot het vestigen van de algemeene overtuiging- dat de groote oorlog niet mocht eindigen zonder dat het middel zou zijn glevonden om aan de oorlogen in de toekomst een einde te maken. Althans een middel, dat eenige waarborgen in deze richting bood. Dat middel is de Volkenbond. Had Wil son niet op de verwezenlijking van deze, zijn lievelingsgedachte gestaan, mogelijk is het nog dat men te Parijs zou zijtn uiteengegaan zonder den Volkenbond te hebben gesticht, Wilson's gebreken mogen te ParijSs gebleken zijn, zij, die in den Vol kenbond een werktuig eener betere toe komst zien, kunnen hem voor het door zettingsvermogen, dat hij te dien aanzien aanzien heeft getoond, niet erkentelijk ge noeg zijn. Wie de beginselen nagaat, waarop )de Volkenbond is gebaseerd, wie den grond slag gevoelt, waarop hij is opgericht, zal niet kunnen ontkennen, dat het werk der Vredesconferenties in den Haag een over gang naar zijn totstandkoming beteekende De Volkenbond vindt levenskracht in de overtuiging, dat de belangen van alle vol keren der wereld medebrengen, dat hech te samenwerking tusschen hen zal ontstaan. Nog is de meening dat een aanvalsoorlog een internationale misdaad is: meening die Hugo de Groot reeds drie eeuwen geleden predikte, geen gemeen-goed in geheel den Volkenbond, maar de tijd is niet v|er meer, dat zij het zal worden. Werk als dat van den Volkenbond, laat zich niet in luttele jaren ontwikkelen; het bedoelt de ge schiedenis der wereld een geheel andere richting dan de tot dusver gevjplgd.e te doen inslaan. In plaats van op geweld en kracht, zal de wereld zich moeten ver laten op recht en rechtvaardigheid. De steden en provinciën hebben zich tot Sta ten aaneengesloten, ook op denzelfden grondslag; waarom zou het ónmogelijk zijn dat de volken, zonder verlies van hun zelf standigheid, insgelijks deden? Het politiek doel, dat bij de oprichting van den Vol kenbond voorzit en zijn daarmede ver bandhoudend werk zullen in de eerste jaren moeilijk tot volle ontwikkeling kun nen komen. Maar reeds heeft de Volken- kenbond zich menig monument gesticht op het gebied van internationale organi satie, conferenties over practisch te ver wezenlijken doeleinden, vroeger niet dan na lang en moeilijk overleg samengeroe pen, zijn thans bijeen bijkans voordat men het Weet. Van den Volkenbond gaat, web licht zonder dat men het nog voldoende beseft, kracht uit, die allengs zal groeien en eenmaal zoodanig zal worden, dat deze ook in staat zal zijn in ernstige conflic ten haar invloed te doen gelden. Maar dat zal niet bereikt worden in enkele jaren tijds. Dat zal bovendien niet bereikt worden, wanneer niet aller vertrou- Toekomstplannen. Zoontje Moeder, ik kryg toch vandaag of morgen wel een klein zusje, is 't niet Moeder»Waarom wil je er dan een hebben Zoontje »Och, het gaat my zoo vervelen, om altijd de kat te moeten plagen.* I wen zich op den Volkenbond concentreert, j Het gaat hier om den bekenden vicieu- zen cirkel. Zonder vertrouwen kan de Volkenbond geen kracht ontwikkelen, en velen schijnen geneigd om dat vertrouwen eerst aan den Volkenbond te geven, wan neer hij door daden zijn kracht heeft kunnen toonen. Men moet, terwille van het eigenbelang van het land en ook van indi viduen, dezen laatsten eisch laten varen. Men moet den Volkenbond gelegenheid geven zich te ontwikkelen, en werkt men daartoe mede, dan kan men eischen stel len. Teneinde die medewerking op groote schaal te geven, bestaan er in bijkans alle landen vereenigingen voor Volkenbond en Vrede. Zij is op politiek en godsdienstig gebied geheel neutraal; zij kent leden van alle kleuren richting. Zij is vertegenwoor digd in het meerendeel der steden en plaatsen van ons land door afdeelingen, die leden rondom zich groepeeren. Telt zij zulk een afdeeling in Uw plaats nog niet, welaan, de taak ligt voor U ien Uw mede-inwoners om m^t grooten spoed zulk eene afdeeling op te richten. Het adres der Vereeniging is: Jan van Nassoustraat 93 te 's Gravenhage; gij hebt U slechts tot den Algemeen-Secretaris dier Veree niging te wenden en gij zult al de gege vens en inlichtingen ontvangen, die voor de stichting een,er nieuwe afdeeling noo- dig zijn. Is er ten Uwent (een afdeeling, wel, bedenk dan, dat zij noodig heieft leden, zoo mogelijk vele. Wendt U dan tot het Afdeelingsbestuur ter Uwer plaatse, en geeft U op als lid. Dan doet gie althans wat ge kunt om den Volkenbond (een kans te geven zich te ontwikkelen tot een insti tuut, dat tot een geheel gewijzigde ver houding der volken het zijne kan en zal bijdragen. Dit zal het beste bewijs zijn, dat onze tijd de beteekenis van dezen 18 Mei wij erkennen.- DUSSEN. Door de laatste nachtvorsten is hier aan de aardappeloogst heel wat schade aangebracht. Het banwerk van *de Dusse* zal worden aanbesteed op 45 Mei a.s., des namiddags zes uur in café Heessels alhier. 1 Juni a.s. zal het 25 jaar gele den zijn dat H. Kievits, brievenbesteller alhier, in dienst trad bij de posteryen. De pryzen der vleeschwaren zijn door de slagers te Dussen (Hank) met 10 cent per K.G. verlaagd. ALMKERK. Op 2de Pinksterdag a.s. nam. 2 uur, zal alhier op een gunstig ge legen terrein a. d. Voorsteeg, een Zendings middag worden gehouden. A!s sprekers zullen deze middag optreden Ds. Jonker van Werkendam, Ds. Los van 's Hage en EdelAchtb. Heer P. Bergmeyer, Burgemeester alhier. Terwyl Ds. De Jong, alhier, bij deze geiegendheid een openings- en een slotwoord zal spreken. Ter afwisseling zal het Fanfarecorps »Nooit Gedacht*, de Chr. Gem. Zangver. »Looft den Heere* van Sprang, en aSursum Corda« van Gorinchem eenige nummers ten beste geven. 's GRAVENMOER. Der traditie van dauwtrappen getrouw, vergastte ons het fanfarecorps »Euierpe« op Hemelvaartsdag morgen, op de vroolijke tonen der muziek. Jammer dat het weder op zoo'n omwan deling door het dorp niet wat zachter was. XSLEEUWIJK. Dat onze gemeente ook op het gebied van toerisme vooruit gaat, blykt hieruit, dat binneD enkele maanden reeds de tweede garage is geopend. Deze garage van den heer Hoogendijk werd Zaterdag onder groote belangstelling ge opend. Een bezoek aan deze inrichting loont zeker de moeite. WERKENDAM. De heer H. Knoot, ambtenaar ter secretarie alhier, heeft met goed gevolg afgelegd het schriftelijk ge deelte van het examen voor candidaat- gemeente-secretaris. WOUDRICHEM. Op de gemeente-sec retarie ligt ter inzage het beredeneerd verslag van den toestand dezer gemeente over het jaar 1925. Door de N. V. Stoomboot-Maat schappij »Vereenigd Altena* alhier wordt over het afgeloopen jaar aan de aandeel houders 15 pCt. dividend uitgekeerd. Naast de bestaande afd. Woudri- chem van den Bond van Melkveehouders in Zuid-Bolland, is alhier opgericht, een vereeniging van melkleveranciers aan Galak VERVOLG. Verward en verrast staren allen Hem aan „Heer, zal dan in Isrèl Uw zetel niet staan," Zoo vragen zij schuchter. Het gaat hun te veer, Der heidenen eenheid met hen in hun Heer. Zacht drupt dan als olie in hun bloedende hart, Het woord van den Heiland„waarom zoo verhard De Vader, Die immers Zijn Woord tot U zond Bevestigt op Zijn tijd aan Isrel 't verbond. Kracht zult gij ontvangen door den Heiligen Geest, Om niet alleen Isrèl te nooden ten feest, Maar allen volken, wMr verspreid ze ook zijn, Getuigen van Mijne verrijzenis te zijn." De Heiland zwijgt Hóóg heft Hij dan Zijn handen, Hen zegenend, over hen Hun tranende^oogen branden, Maar den omfloersten blik die door de wimpers trilt, Is 't, of Zijn voeten zich van denaard verheffen Wild Wrijven zij hun tranen weg en staren spraakloos aan, Hoe uit het zwerk een wolk nêerzeilt, recht op hun Meester aan, Die zegenend steeds nog, henenvaart, tot plots het luchtgewaad, Zich golvend om Hem henenplooit en zacht teruggegaat Aanbiddend eerst geknield met opgeheven handen, En hemelwaartschen blik, verbaasd in hun verstanden, Staan d&n zij op en oogen 't wonder né, „Gij mannen uit Galiléa, Ruischt welluidend en vriendelijk plotseling hun toe, Wat staat gij en staart de oogen u moê, In het trillichtend luchtruim Verneem het besluit Dat God door ons meldt „Déze Jezus, die uit Uw midden ten hemel steeg keert alzoo weêr, Gelijk hij er héén voer: een zegenende Heer; Die, wat der profeten mond ooit heeft gemeld, In eeuwigen luister wederheystelt" Verrast en verkwikt door het lieflijk betoog, Der teedere stemmen, richtten allen het oog, Naar de plaats der verklanking en ontdekten versteld, Twee witte gedaanten naast hen in 't veld, Die, zoodra zij de opdracht hadden volvoerd, Wegdoken in den aether Verblijd en ontroerd, Keeren dan naar Jeruzalem haastig zij weêr, En jubelen daarheen hun Meester ter eer: Als Hoogepriester steeg de Heer, In 't eeuwig heiligdom, Daar sprenkelde Zijn bloed Hij neêr Toen sprak de Vader„Kom, Zet U met Mij in Mijnen troon, U geven allen eer Gij zijt Mijn eengeboren Zoon, En aller schèpselen Heer" VEEN, 27 April 1926. J. TIMMERMANS. In het eerste gedeelte zijn de volgende verbeteringen aan te brengen 2e regel, 2e vers, voor schaduw» schaaüw. 2e 3e te lezenGodspraakglans. Ie 4e de^opgang te vervangen door d'opgang. In de noot, voor Matth. 23 te lezen: Matth. 28. Cond. Melk Co. te Rotterdam. Het bestuur bestaat uit de heeren A. B. Holster (voorz.), P. Kant (seer.) en J. W. de Rover (lid). - By de gehouden vergadering van stemgerechtigde Ingelanden van het water schap »De Nieuwen Ban* is in de plaats van Arie van Yegt benoemt tot bestuurs lid de heer P. H. Boelen van Andel. Her kozen tot Voorzitter van het Waterschap »0ude Ban* de heer C, M. Schaap en tot Voorzitter van het Waterschap aHonswyk* de heer Joh. Daim Dzn., allen alhier. WAALWIJK. In verschillende bladen komt een bericht voor als zou de minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen goedkeuring gehecht hebben aan het raads besluit tot restauratie van den ouden ge meente-toren te Drunen. Dit bericht is in zooverre onjuist dat het hier niet de toren is van Drunen maar die van voormalig Baardwyk. ZALTBOMMEL. Het eindexamen aan de Ryks Hoogere Burgerschool alhier zal worden gehouden op 19, 20 en 21 Juli a.s. Als deskundigen, met wier medewer king dit examen zal worden afgenomen, zyn benoemd de heeren W. Noorduyn te 's-Hage, dir. J. P. Wibaut te Amsterdam, dr. J. F. Hoekstra te Apeldoorn, dr. P. J. M. van Gils te Roermond en S. F. Klein- bentink te Blaricum. Aan de beurt van aftreding met 1 Juli a.8. zyn de hoofdgeërfden in de polderdistricten Bommelerwaard boven Meidyk J. van Heeswyk te Kerkdriel, J. de Jongh en M. de Geus, beiden te Gameren en A. v. d. Graft te Well. TIEL. In de j.l. Woensdag gehouden terecht zitting van den Politierechter werden de volgende vonnissen gewezen A. E. te Ga meren, bel. van 'n ambtenaar en weder- spannigheid, f 60 of 30 d. h.F. v. T., te Gameren, misdrijf art. 254 W. van Str„ f 40 of 20 d. h.H. W. C., te He- del vernieling, f10 of 5 d. h. POLITIERECHTER. A. de J., slager, Capelle, beleediging, f 40 of 3 w. h.G. L„ schipper, Hede!, strooperij met een vaartuig, f 1 of 1 d. h. BOSSCHE RECHTBANK. Uitspraken, L. v. E., Werkendam, art. 425 W. v. SM vry W. K., Well, overtr. Jachtwet, f 20 subs, 10 d. h. en verb, verkl. geweer. POEDEROIJEN. Geboren: Gerrie Antje, d. v. M. v. d. Velden en J. v. HeemskerkCorne lia, d. v. W. v. Giessen en T. v. Meteren Gerritje, d. v. G. Schreuders en J. v. d, Zalm. Getrouwd: Arie v. d. Werken, 38 j., en Gerritje v. Giessen, 30 j. 's GRAVENMOER Geboren: Jacoba Myna, d. v. A. W. Verhagen en M. J. v. lersel. Ondertrouwd: Johannes Prins, 34 j., en Johanna Adriana Kerst, 33 j. Getrouwd: Hubertus van Kampen, 20 j., en Diikje van Dongen, 23 j. Overleden: Teunis Adrianus Mout- haan 32 j. Vrouwtje»Oh, lieveling, ik zie nog een beetje van de oude liefde in je oogen. Heb je Mannie>Ja, ik heb nog een beetje over. Hoeveel wil je hebben jtfotwrtlad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5