ATOMIST Uitrusting compl. f4.50. FIRMA JOHAN SMULDERS, Plaatselijk Nieinvs. Parlementair Overzicht. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente ALMKERK, op Dinsdag 18 Mei 1926, n.m. 3 uur. Voorzitter EdelAchtb. heer P. Berg- meijer. Secretaris WelEd. heer C. J. v. d. Wiel. Afwezig de heer A. W. Donker, met kennisgeving. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en verzoekt den Secretaris de notulen der vorige vergaderingen voor te lezeD, welke onveranderd worden goedgekeurd. Een schrijven van den heer C. G. Komen, Arts alhier, waarin hij den raad verzoekt eervol ontslag als gemeente geneesheer te mogen ontvangen, wegens gezondheidsredenen. De heer Komen beveelt in zijn schrijven als gemeente geneesheer aan, de thans alhier in functie zijnde arts, de heer G. J. de Vries. De Voorzitter deelt mede, dat de heer de Vries zijne sollicitatie alszoodanig heeft ingezonden. De heer van Leeuwen vraagt nadat door den Voorzitter voorgesteld is aan Dr. Komen eervol ontslag te verleenen, en in diens plaats Dr. de Vries te be noemen of laatstgenoemde nogal prac tijk heeft gehad, spr. kent hem nog niet. De Voorzitter zegt dat Dr. de Vries door zijn collega wordt aanbevolen en de ingewounen informatie's op elk ge bied gunstig zijn, ook in Friesland heelt hij eenige practijk gehad. En omdat de heer de Vries genegen is alles van Dr. Komen over te nemen, en omdat een christelijk arts gevraagd werd, komen B. en W. met dit voorstel. De heer Snoek vindt de reden van aanbeveling „apocrief" de heer Komen wil ontslag met conditie's, die wij (aldus spreker) maar op te volgen hebben. De Voorzitter zegt dat de heer Komen het recht heeft in verband met zijne ziekte ontslag aan te vragen, en dat de practijk van Dr. de Vries (thans alhier) voor hem een aanbeveling is. Het Gem. Bestuur moet nu trachten een vaste ge neesheer te krijgen en waar deze sollici tant een christelijk arts is, ligt het op onzen weg deze te benoemen. De heer van Leeuwen is ook niet tegen de benoeming van een christelijk arts, maar vindt de weg die bewandeld wordt in deze, niet ordelijk. Hij is zegt spr, nog onervaren en nog zoo kort hier. Spr. vindt het onverantwoordelijk De Voorzitter zegt, wanneer wij Dr. Komen zijn ontslag niet geven blijft deze natuurlijk, maar dan moeten wij nog maanden sukkelen met plaatsver vangers. De heer van Leeuwen vraagt hoe oud deze geneesheer is, waarop de Voorzitter antwoordt van 28 jaren. Ook zegt spre ker, dat Dr. de Vries in Januari 1926 in Friesland in de praktijk is gegaan. Wethouder Ottevanger zegt dat hij niets dan lof heeft gehoord van dezen sollicitant. Ook zegt spreker een maand praktijk in deze gemeente, geeft meer dan alle andere aanbevelingen. Spreker noemt een voorbeeld van een patiënt over wiens ziekte het oordeel van een naastbijzijnd geneesheer overeenkwam met dat van Dr. de Vries. En hoe lan ger er gewacht wordt, zooveel meer ver minderd de praktijk. De heer v. d. Stelt is voor het voor stel van B. en W. De heer v. d. Meijden vindt het een prachtige oplossing en volgens spreker kan hier geen mensch op tegen zijn er zijn zieke menschen die al 8 dokters bij zich hebben gehad en wanneer er nu geen benoemd wordt, kunnen er nog wel 10 dokters komen. De heer van Leeuwen is er niet tegen maar neemt de praktijk in oogenschouw. Spreker laat het geloof buiten beschou wing, ook al zou het een „Jood" zijn. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht wordt aangenomen met 7 stem men voor en 3 blanco. De Voorzitter meent de tolk te zijn van geheel den Raad als hij zijn deel neming betuigt aan Dr. Komen, hem een spoedig herstel toewenscht en hoopt dat Dr. de Vries nog lang als geneesheer in deze gemeente mag werkzaam zijn. Een schrijven van de N.V. „de Nabo", autobusonderneming te Dussen. Tevens een schrijven van Ged. Staten dezer prov., waarin de Raad wordt verzocht, een subsidie te verleenen, terwijl zij tevens verzoeken aan de Maatschappij „Alad" te Meeuwen, eveneens eene subsidie te verleenen, daar anders in overweging zal worden genomen, de Prov. subsidie aan de „Alad" te ont houden, als Almkerk, Dussen en Eethen te samen niet een derde van deze sub sidie bijdragen. B. en W. stellen voor, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Ottevanger is voor een kleine subsidie, f25.t9 verleenen, daar de drie bussen „de Alad", „Onzen Dienst" en „de Nabo" een belang voor de ge meente zijn, wij moeten laten blijken, aldus spr., dat wij voor de ondernemin gen zijn. De heer Snoek is voor subsidie te verleenen en wel f100 voor de „Alad". De heer Ottevanger kan zich hiermede niet vereenigen, de eene alles en de andere niets gaat niet. De heer Snoek zegt, de Prov. geeft toch de voorkeur aan den „Alad", om dat de andere een concurreerende lijn is. De heer v. d. Wal zegt, wanneer er twee der eigenaren niet rijden, blijft de derde wel aan den gang. Waarop de heer Snoek antwoordt, dat de ondernemingen allen zeer zwak staan. De heer van Leeuwen zegt, dat de autobussen het eenigste vervoermiddel hier in deze streek zijn, waar oude van dagen nog mee vervoerd kunnen worden en aangezien er van een spoorlijn hier nooit geen sprake is, zou spr. dit schrij ven niet voor {kennisgeving aannemen. Na nog eenige discussie wordt besloten, op voorstel van den Voorzitter, dat B. en W. met een goed omschreven voor stel zullen komen tot subsidieverlening, waarbij geen enkele maatschappij zal worden uitgesloten. Hierna worden in verband met de Lager Onderwijswet de voorschottender Bijz. Scholen in deze gemeente vastge steld. Een schrijven van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van 't raadsbesluit, waarbij het aantal tapvergunningen voor deze gemeente bepaald is op 6. Een dankbetuiging van den Heer Commissaris der Koningin in deze Prov., voor de bijdrage uit deze gemeente voor den watersnood. Hierna wordt een overeenkomst vast gesteld, voor het gebruik van electrische stroom door den heer B. W. Buizer. Daarna wordt aangeboden het Ge meenteverslag en goedgekeurd de af- en overschrijving, dienstjaar 1925. Thans wordt als 2de ambtenaar van den Burgerlijken Stand benoemd de EdelAchtb. Heer P. Bergmeijer, Burge meester alhier. Hierna wordt het Kohier Hondenbe lasting vastgesteld. Tot leden der commissie tot nazien der rekening worden benoemd de heeren Snoek, Walraven en Verschoor. In geheime vergadering wordt hierna behandeld een schrijven van Ged. Staten aangaande de verkoop van grond. Na heropening zegt de Voorzitter het bedrag voor genoemden grond te bepalen op f200. Bij de gebruikelijke rondvraag infor meert de heer Koekkoek hoe of het staat met de aanschaffing van de motor-, spuit, spreker zegt, daar is hier eei^éê- monstratie gehouden en nu hoort men maar niets. De Voorzitter zegt dat een commissie benoemd werd en die heeft bij verschil lende firma's een bezoek gebracht, deze heeren kunnen wel met een voorstel komenwanneer spreker beter ingebur gerd was, zou hij wel met een voorstel gekomen zijn. Op voorstel van den heer de Jong wordt de Voorzitter in bovengenoemde commissie benoemd. De heer Verschoor zegt dat de water- schutten in deD Nieuwen Doorn ver nieuwd moeten worden, daar deze totaal versleten zijn. De Voorzitter zegt toe dit te onder zoeken. De heer van Leeuwen deelt mede dat het gedeelte straat tusschen den heer van Willigen en Branger altijd even vuil is, en zou gaarne zien dat dit ééns per jaar schoongemaakt werd. De heer de Jong geeft in overweging de waterpomp te Uitwijk en den water- stap met de schoeiing aan ,,'t heultje" te doen repareeren* De Voorzitter zegt, de heer de Later hiermede in kennis te zullen stellen. Daar niemand meer 't woord verlangt, sluit de Voorzitter deze openbare ver gadering. ANDEL, Bij de gehouden voorjaars keuring van spiingstieren zijn goedgekeurd 2 zwartbonte stieren van P. J. van Wij* gerden en afgekeurd de zwartbonte stier van Ant. de Fijter, J. de Fyter Pzn. en Wed. A. van Andel. De collecte voor den Gewapenden Dienst zal worden gehouden langs de hui zen op Dinsdag, 25 Mei a.s. AALST. Tijdens het kort doch hevig onweder van Woensdagavond sloeg de blik sem op het dak van de nieuwe steenfa briek en ging langs een gootleiding de grond in. Een groot aantal pannen werd verbrij zeld, doch overigens liep een en ander zonder ongelukken af. ALMKERK. J.l. Woensdagmorgen brand de de woning v. d. arbeider C. v. Mastrigt alhier, doordat de kinderen speelden met lucifers, tot den grond toe af, gelukkig wisten behulpzame handen nog eenig huis raad te redden. Een geit en enkele kippen kwamen in de vlammen om. Men verzoekt ons nog mede te deelen dat op de a.s. Zendingsmiddag 2de Pinkster dag de Zang, ver. »Hallelujah« van Capelle (N. Br.) hare medewerking in deze ook zal verleenen. Terwyl de onderwerpen van de sprekers zijn als volgtDs. Jonker van Werkendam ïOm Gods Koningkrykc Burgemeester Bergmeyer »Mededeeling van ons ZendingsterreinDs. Los van 's-Hage ïDe Zendings methode in Zaid-Afrikac. BOMMELERWAARD. Als de bekende spreuk, vMei koel en nat vult kelder schuur en vatf bewaarheid wordt, enfin we zul len 't hopen, dan kan 't goed komen, niettegenstaande 't een minder aangenaam weer is. Voor de veldgewassen wordt er naar warmte verlangd, gras is er redelyk doch de laatste dagen groeit 't niets, sui kerbieten hebben ook liever warm weer, 't is of de kleine plantjes weer wegkwij nen, aardappelen welke boven de grond waren zijn op de meeste plaatsen afge vroren en raken daarmee ver achter. Aardbeien beloven veel en zijn reeds prachtig gezet, zoodat indien we gauw warm weer hebben, deze ook vroeg op de veiling zullen verschijnen, 't vorig jaar was het begin Juni. Vanuit de bakken bljjft geregeld aanvoer en de prijzen zijn van 8J 9g cent per pond. De veestapel over 't algemeen goed ge zond, van mond- en klauwzeer hoort men hier gelukkig niets. Rekenen we deze producten onder de tuinbouw, dan kannen we we) zeggen, dat de vooruitzichten, de prijzen buiten beschou wing gelaten, niet ongunstig zyn. OUDENDIJK. Denk om uw rijwiel plaatjes 1 Vorige week werden alhier een tweetal rywielplaatjes ontvreemd. Werd het eene genomen van een flets die even onbeheerd stond, by het andere was men zoo brutaal het in het achterhuis wegte- nemen. Door de Rijkspolitie uit Woudrichem is een jeudig persoon uit het naburige Veen aangehouden, verdacht van het wegnemen van laatst genoemd plaatje. Konden we in de vorige oplaag vermelden dat de muziekver. vKunst na Strijde op het Concours te Sliedrecht in de 2de afd. een lsten prijs wist tebehalen, later vernamen wij nog, dat hun een geld prys is toegekend, voor het grootst aantal punten in de afd. muziek behaald. RAAMSDONKSVEER. Dhr. P. A. v. Dongen werd gekozen tot bestuurslid van de Vereeniging tot stichting van een ge bouw voor Protestantsche belangep< ~~*nigt Uw Auto in 20 minuten 15 cent. Wederverkoopers speciale prijzen. Hoofdvertegenwoordiger voor Nederland en Koloniën Vpghterstraat 33, 's HERTOGENBOSCH, Tel. 659. Op atle plaatsen solide wederverkoopers en agenten gevraagd. GAMEREN. Hoe gevaarlijk het is dat kinderen met kleinigheden spelen, onder vond dezer dagen weer een kind van G. v. L. Al spelenderwys kreeg een meisje een pit van een zonnebloem in de neus, welke met de grootste inspanning wel hooger ging doch niet te verwyderen was, tot men eindelijk besloot, naar een zieken- inrichting in Den Bosch te gaan, waar het deskundigen gelukte het pitje onder veel pyn er uit te halen. 'S GRAVENMOER. De heer D. Smits, burgemeester dezer gemeente, is benoemd tot lid van het bestuur van het Diacones- senhuis te Breda. GIESSEN. Door den Raad dezer ge meente is vastgesteld de verordening als bedoeld in art. 178 der Gemeentewet. Ze ligt gedurende 3 maanden op de secretarie ter inzage. Dezer dagen werd door stemge- rechtigen gekozen tot lid van het water schap sAlm en Gantek de heer Joh. Nieuwerihuizen alhier. Deze verkiezing was noodig door het bedanken van den heer Kant Elshout te Almkerk. HEDEL. Door de Commissie tot we ring van schoolverzuim werden tot voor zitter en secretaris herkozen de heeren A. F. J. van der Schoot en R. M. van Etnpel en tot hunne respectieve plaatsver vangers de heeren C. Sonnevelt en N. van Hekezen. LAND VAN ALTENA. Het minder gunstige weer der laatste dagen heeft een plotselinge wending gebracht in de pryzen der aardappelen, zoodat deze in enkele dagen tijd meer dan een gulden per H.L. zijn opgeloopen. Ze worden thans verhan deld voor 4—gld. per H.L, De vroege aardappelen staan vry goed, ze hebben tot heden nog zeer weinig van de nachtvorsten geleden. Mocht de natuur medewerken, dan kan meii in de laatste helft van Juni, de nieuwe aardappelen ver wachten. Ook de aardbei heeft in deze streek haar intrede gedaan, op verschillende plaatsen zyn verleden herfst of dit voorjaar per ceeltjes aangelegd, die er over 't geheel goed voorstaan. Andere tuinbouwproducten als boonen en kool worden meer by wyze van proef, hier en daar uitgepoot. Veel fruit is dit jaar te wachten, voor- ai wat de vroege peren betreft kan men nu reeds nagaan, dat ze een overvloedig beschot zullen opleveren. Ook voor de appelen zijn de vooruitzichten goed al treft men wel enkele soorten aan, die niet veel beloven. In de Wilhelminalaan werd een waarsehuwingsbordgeplaatst met »kruising«, RIJSWIJK. Bij een tweetal veehou ders in deze gem. is onder het vee het zoo zeer gevreesde mond- en klauwzeer uitgebroken. Naar wy vernemen is door het Bestuur van het waterschap »De Oude Banc besloten tot een gedeeltelijke bezan- ding van de z.g. Hoogenlandscheweg. Daar dezen weg voornamelijk in het najaar schier onbegaanbaar is, zal dit be sluit dan ook voor de vele landbouwers die in het najaar dien weg moeten berij den een zeer belangrijke verbetering bren gen. Dinsdag 25 Mei a.s. zal alhier de gewone jaarlijksche collecte voor den »Ge- wapenden Dienst# worden gehouden. SLEEUWIJK. Mej. A. F. van der Gie- zen alhier komt als no. 1 voor op de voor dracht voor onderwijzeres aan de O. L. school te Heukelum. WOUDRICHEM. De ten Gemeentehuize gehouden verpachting van het grasgewas langs de grintwegen heeft opgebracht de som van f 280.of f 16.minder dan het vorige jaar. Bij de laatstgehouden voorjaarskeu ring van springaderen werden uit deze gemeente goedgekeurd de zwartbonte stie ren van C. M. Schaap en C Schriek en afgekeurd de zwartbonte stieren van IJ. M. Kentie, Corn. Daim, Gebr. Daim, L. Vink en Jan Daim. WIJK. Terwyl Maandagavond omstreeks i 6 uur den heer Gijsb. v. d. Maaden, een pas door hem gerepareerde Fordmotor met den zwengel aan het loopen bracht, had hy het ongeluk, dat dezen terugsloeg en daardoor zijn rechterarm verbrijzelde. Dr. Otto uit Heusderi verleende de eerste geneeskundige hulp. By de op te Heusden gehouden keuring van dienstplichtigen voor de lichting 1927 werden 8 personen van de 21 on geschikt bevioden. Van de overige hebben er 5 vrijstelling van den dienstplicht ge vraagd wegens broederdienst, Door den Minister van Oorlog is aan den dienstplichtige J. Wijgers, van de lichting 1924, wederom 2 jaar vrij stelling van den dienstplicht verleend we gens kostwinnerschap. WOUDRICHEM. By gelegenheid van het 60-jarig bestaan van Volksonderwijs zal Pinkster-Maandag alhier, door de be staande afdeeling, een bloempje worden verkocht ten bate der openbare school. WAALWIJK. Onder het vee van den landbouwer Kuisten is het miltvuur uitge broken. Maatregelen tegen uitbreiding de zer ziekte zijn genomen. De Tel. meldt dat ten gevolge van den grooten invoer van zoolleer uit België en Frankrijk de meeste lederfabrieken nu zonder orders zijn. Ten gevolge daarvan hebben reeds verscheidene fabrieken hier en in de omgeving den arbeidstyd met eenige dagen per week beperkt, terwyl vele ge noodzaakt zyn, binnen kortentijd de fabrie ken geheel te sluiten, ZALT-BOMMEL, Maandagmorgen werd de arbeider D. v. d. Werken die een een handwagen duwde, ter hoogte van de Vischmarkt aangereden door een auto, waar door hij een slag van den handwagen in zijn zy kreeg. Zwaar inwendig gekneusd werd hij thuis gebracht. De heer H. J. Stads, hoofd der R. K. Jongensschool alhier, heeft pensioen aangevraagd, en zal zich metterwoon in Vught gaan vestigen. 's Gravenhage, 20 Mei. van torpedobooten en onderzeeërs. Onze maalwerktuigen. De weelde en de belasting. Interpellaties. „Arbeid" in de Kamer. Onze na tionale eer: de bloembollen. Zeker, velen hadden het al lang ver- wacht, maar toch was het nog een klein verrassinkje, toen president Ruys Dins dag, toen de Tweede Kamer haar werk zaamheden weer hervatte, de mededee- ling deed, dat een suppletoire begroo ting van Marine het departement ver laten had. Dat was het, waar de minister van koloniën onlangs op doelde, toon hij verklaarde, dat de ongerustheid van de heeren Rijckevorsel en Scheurer, be treffende den teruggenomen houw van 2 torpedobooten en een onderzeeboot wel zou worden weggenomen na het onder zoek, dat de minister van Marine had ingesteld. Of zou er misschien nog meer komen? We zullen het spoedig weten. De beraadslagingen over „Marine" wer den uitgesteld, totdat deze suppletoire be grooting aan de orde zal komen. De kwestie betreffende de uitoefening der tandheelkunde, die op dit oogenblik de gemoederen der tandtechnikers en artsen zoo levendig bezig houdt, komt ook gauw aan de beurt. De Kamer ver leende mevrouw de Vries-Bruins (s.d.) Nier lof tot een interpellatie van den minis ter van Arbeid, over de uitvoering van de wet van 29 Juni 1925 tot wlijiziging van de wet van 24 Juni 1876 (regeling van de verkrijging van afzonderlijke be voegdheid tot uitoefening der tandheel kunde.) Binnenkort krijgt de Tweede Kamer de sappige geschiedenis van de Weeldevler- teringsbelasting te verwerken. Een troost is, dat dit nieuwe ontwierp veel soepe ler en minder omslachtig moet zijn, waf de strekking betreft, dan het ontwerp- Colijïi. Vooral ten aanzien van fie verte ring in hotels, restaurants, pensions, enz. moet de nieuwe regeling in een gema tigder belasting voorzien. En daar de andere weeldeartikelen bij de bron zul len worden belast, dus aan de grens, of bij het verladen van de fabriek, wordt het de Kamer dus zoo smakelijk en pret tig mogelijk opgediend. Of zij zich daar door zal laten verleiden het ontwerp met gejuich binnen te halen, is een voorspel ling, waaraan wij ons niet zonder eenig voorbehoud, zouden willen wagen. Het pad voor de terugkeer van het Fransch, of een andere moderne taal, op de Lagere School is bijna geëffend., Binnen niet al te langen tijd kunnen we een wetsontwerp tot wijziging van de L.O.- wet verwachten, waarbij de Gemeente-be sturen de bevoegdheid krijgen, een taal in bet leerplan op te nemen. „Arbeid" aan de orde. Nog (steeds veel wenschen en vragen. De heer Schaper (s.d.) wilde de belofte van den minis ter, dat hij zich zou verzetten tegen het streven van werkgevers, tot verlenging van den arbeidsduur. Een medestander de heer v. d. Tempel zette breedsprakig uiteen, hoe wenschelijk een wettelijke rege ling van de werkloosheids verzekering is. De heer Boon (v.b.) treurde. Hij treur de om minister Kooien, dien hij liever dan minister Slotemaker de Bruine achter de regeeringstafel had gezien. Hij was niet heelemaal gerust op dezen minister met zijn langen naam. Maar misschien viel het mee, dacht hij. En dus pleitte hij voor de noodzakelijkheid van overwerkvergunnin- gen, soepele toepassing van de arbeidswet, hoewel natuurlijk tegen excessen en mis standen gewaakt moest worden. De heer Rappard (v.b.) was tegen bin dend verklaring van de collectieve ar beidsovereenkomst en kreeg het toen aan den stok met de V. D. Wien hij verweet, dat zij ontkend hadden, vóór de motie- Hiemstra. tot beperking van den arbeids duur in land- en tuinbouw, te hebben gestemd. Toen het onweer bedaarde, kwam de minister aan bet woord, die zei, dat hij het eens was met de opvatting, dat »**vp

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 10