Eerste Blad S. D. LANKHÜYZEN Co'i Verhuurt SaTe-Loketten C. DE KEMP PINKSTEREN. liri van L Verschuuur-Baert Loketten' vanaf f 7.50 per jaar. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, 4605, Vrijdag 21 Mei Heugden. 1926. Raamsdonksvi sr. OVERZICHT Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. in hare brandvrije kluisinrichting. Engstraat HEUSDEN. '-And van alten* Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Yrydagmorgen 9 uur ingewacht. Dof dreunden Jeruzalem's stoffige straten, Bij 't drommengedrentel der feestende schaar, Wen landbouwend Isrel zijn korenoogstbaten, Met Pinksteren opbracht ten tempeloutaar Dan, bij het offeren dier oogsteerstelingen, Rustte het dienstwerk op Goddelijk bevel Gods wet was dan vrijheid, en in vroolijke kringen, Vierde oogstfeest men dan naar Jehovas bestel Weêr was het Pinksteren, weêr dreunde^in de straten, Der duizenden stampenweêr gonsde het feest De jongeren van Jezus echter, beiden, verlaten In eerstlingegemeenschap, den doop met den Geest Plots huilt door den aether, lijk bij onweersbuinadering, Een groeiend gedruisch, dat met stormwindvaart Naar de aarde heenwielt, waar in hevige siddering Het neêrstrijkt ter plaatse waar zij saftm zijn vergaard Lijk de adem des storms dringt de Geest des Almachtigen, In hun schuddend verblijf, waar Hij zichtbaar ontvonkt, Als tot sprankelen vuurs, die hen, brandend,* bekrachtigen Met Heiligen Geest, Dien door Jezus God schonk Zoo bracht ook Gij de eerstelingen Door Uw Geest den Vader aan, Priester-Kooing d'Eerste dingen Hebben in U afgedaan Zend Uw Geest op ons ook neder, Leere Hij ons steeds verstaan, Dat door U wij altijd weder Tot den Vader mogen gaan Leere Hij ons recht beseffen, Dat, als vrucht van Uwen strijd, Welke zonden ons ook treffen, Hij, de Trooster, nimmer scheidt Make vrij Hij ons van menschen, En hun tallooze geboón Stille Hij ons innigst wenschen: God te onthullen in Zijn Zoon Stelle door Uw Woord Hij zeker Ons, ons kindschap, en ons deel Aan Uw leed- en vreugdebeker Wijde Hij ons U geheel Doe Hij ons in dorre tijden, Uitzien naar Zijn ademtocht, Tot Hij plotseling aan komt glijden, Als het windgestreel der locht Schenke Hij ons bij 't verspringen, Op den trein naar 't eindstation, Jubelend Uwe trouw te zingen Kroon op 't werk, dat Hij begon VEEN, 6 Mei 1926. J. TIMMERMANS. Een paar weken geleden hebben we een overzicht gegeven van de bedragen die in de diverse gemeenten van het Land van Heusden en Altena, de Lang straat en den Bommelerwaard aan ge meentelijke inkomsten-belasting moet wor den betaald en uit dat overzicht bleek toen dat te Heusden het minst moet wor den geofferd. We zagen hoe enorm in sommige gemeenten de druk van de ge meentelijke inkomsten-belasting is, hetgeen wij voor een goed deel natuurlijk niet geheel toeschreven aan de elec- trificatie, daarbij tevens onze instemming betuigend met het feit dat Heusden onder de gegeven omstandigheden niet aan het provinciaal electrisch net is aangesloten. Nu vinden we in het nummjer van ons blad van j.l. Vrijdag een ingezonden stuk, welks schrijver onze meening ten deze geenszins deelt, doch er daarentegen bijzon der veel voor zou gevoelen dat ook te Heusden electrische stroom ware te ver krijgen. Naar aanleiding van dat ingezon den stuk willen we 'teen en ander zeggen. De sociale taak, die in den tegenwoor- digen tijcl op de schouders der gemeenten wordt gelegd, is waarlijk niet van geringen omvang en indien de vader van ons ge meenterecht, de groote Staatsman Thor- becke, van uit zijn graf nog eens het verschil in wezen van de gemeenten van plm. 1850 en die van heden ten dage, zou kunnen waarnemen, dan zoude hij stellig moeten .erkennen dat hij nimmer had kunnen vermoeden dat de gemeenten in de maatschappelijke sociale ontwikke ling nog eens zulk een rol zouden kunnen spelen. Wat wordt al niet door de gemeenten van thans opgericht en onder nomen, waaraan vroeger niemand had kun nen denken. Tal van bedrijven worden door de gemeenten geëxploiteerd, waar voor eertijds concessie werd verleend, ter wijl er vele andere bij zijn gekomen, die nimmer in handen van concessionarissen zijn geweest. Over het algemeen nu kun nen we ons met het stelsel „exploitatie van gemeentewege" wel vereenigen, mits de exploitatie van een bedrijf een aan wijsbaar groot nut voor de inwoners op levert en het nut eenigermate opweegt te gen de offers, die van de gemeentekas worden gevraagd. Nu rijst de vraag of de electrificatie van de plattelandsche gemeenten in onze om geving van zoo groot belang voor de in woners is, dat zij de enorme uitgaven wettigt, die in vele gemeenten voor haar worden gedaan. Ons antwoord daarop is onvoorwaardelijk „neen". Was er ook maar eenigszins uitzicht dat zich in deze stre ken, wier bewoners in hoofdzaak leven van landbouw, veeteelt en industrie- en, waarvoor geen mechanische kracht gebezigd wordt, industrieën zouden ves tigen, voor welk gebruik van electrischen stroom een levensvoorwaarde is, dan zou den we zeggen „we mogen niets onbe proefd laten om zoodanige industrieën hierheen te halen". Maar dat uitzicht heeft nooit bestaan en bestaat nog niet, want alle pogingen, welke men heeft aange wend om industriëele ondernemingen zich in onze omgeving te doen vestigen, heb ben steeds schipbreuk geleden en zullen schipbreuk blijven lijden. Immers bestaan in het geheele Land van Heusden en Altena maar twee industriëele onderne mingen van beteekenis n.l. de scheepswerf te Heusden en de papier fabriek in den Dussenschen polder en zulks niettegenstaande de vele gunstige voor waarden waaronder industriëele onderne mingen in het Tand van Heusdlen en Altena zouden kunnen geëxploiteerd worden. Het Land van Heusden en Altena schijnt nu eenmaal slechts bestemd te zijn voor land bouw, veeteelt, fruitteelt en een weinig klein-industrie en naar onze meening, valt zulks moeilijk te weerspreken. En waar we dit aannemen daar ligt het in de lijn dat electrische stroom in de gemeenten van het Land van Heusden en Altena slechts gebezigd wordt voor licht en hoogst sporadisch voor kracht en warmte. En nu de vraag of het nut van electri- citeit, bijna uitsluitend voor licht, ten plat- telande opweegt tegen den zeer hoogen koopprijs van den stroom niet alleen, maar bovendien nog tegen het betalen van een garantiebedrag, dat voor vele gemeenten een groote financiëele strop beteekent? Wij meenen van „neen". De hooge in koopsprijs van stroom n.l. 50 a 60 cent per Kilowatt, is uit den aard der zaak een sta-in-den-weg voor verbruik van het kwantum, dat bij normalen prijs n.l. 25 a 30 cent per Kilowatt gebruikt zou wor den en bovendien is die hooge prijs eene belemmering voor eene goede verlichting, omdat ieder zoo min mogelijk stroom wenscht te verbruiken. Petroleum- of gas verlichting is oneindig veel goedkooper en 't is dan ook niet te verwonderen dat velen op het platteland hun dure elec trische verlichting weer verwisselen met de veel go,edkoopere voor petroleum. De aanleg van e,en net kost aan eene gemeente met een eenigszins uitgestrekt grondgebied schatten geld. Natuurlijk moet hiervoor geleend worden en aflossing en rente komen ten laste van de belasting betalers, wier beurs uit anderen hoofde toch al in niet geringe mate wordt ge- plünderd. i Ook is de garantiebepaling van de Pro vinciale Naamlooze Vennootschap Efectri- citeits-Maatschappij voor vele gemeenten een zeer groot financiëel bezwaar. De gemeenten toch moeten garant blijven voor zeker kwantum stroom, dat door de in woners zal worden verbruikt. Wordt dit kwantum niet verbruikt, dan moeten de gemeenten voor het niet verbruikte ge deelte een bepaald bedrag per Kilowatt bijpassen en dit is in vele gevallen geen peulschilletje. Summa summarum achten wij electrifi catie van plattelandsche, niet industriëele gemeenfen, slechts dan nuttig wanneer de inkoopsprijs van den stroom blijft binnen normale grenzen en de gemeenten zelf niet bang behoeven te zijn dat een bepaald kwantum niet zal worden verbruikt. Wat Heusden betreft, daar is eene ge- concessioneerde gasfabriek, die gas levert tegen een prijs, steunende op de bekende kolenclausule, zoodat de inwoners van Heusden gas kunnen bekomen tegen een niet al te hoog bedrag. En nu hebben de Heusdenaren ook dit groote voordeel n.l. dat zij gas ook kunnen bezigen voor koken en in hun badkamers, iets wat Patentolie Slaolie Provincie- hout Houtzeep Creoline Brandspiritus Muizentarwe Zuiveringszout Fosters Rugpijn Nieren Pillen Fosters Maagpillen. DROGISTERIJ HEUSDEN. AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAJfgCHE BANK A'DAM idere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA. '8 Zaterdags in JUNI, JULI en AUGUSTUS wegens bearsvacantie GESLOTEN. met electriciteit vanwege de enorme kos ten als uitgesloten is te beschouwen. Is het dan toch met zeer natuurlijk en getuigt het niet van een buitengewoon wijs finan ciëel beleid dat de Heusdensche raadsleden hebben gezegd: „binnen de grenzen on zer gemeente geen electriciteit, maar wel gas"? Zeker zou het allerwenschelijkst zijn indien we te Heusden èn electrici teit èn gas konden hebben, maar daar* voor is de gemeente te klein, zoodat zulks een (vrome 'wensch is en ook \vel een vrome wensch zal blijven. Bij keuze tusschen de twee kiezen we onvoorwaardelijk „gas". De Heusdensche raad heeft gezegd „on der de huidige omstandigheden en onder de huidige voorwaarden geen electrificatie der gemeente" en voor die woorden kun nen we den Raad en zijn hoogst bekwa men Voorzitter slechts hulde brengen. Zij hebben ons daardoor groote noode- looze uitgaven bespaard en de plaatse lijke inkomstenbelasting weten te houden beneden een peil, zooals in weinige ge meenten van ons vaderland het geval is. Na een ontreddering van 14 dagen is Engeland weer tot de normale toestand teruggekeerd. Uitgezonderd het kolenbedrijf, zijn alle industrieën weer aan het werk gegaan, Ook wat de mijnindustrie betreft, worden de vooruitzichten dat het geschil spoedig op den grondslag der door Baldwin ge dane voorstellen zal worden hervat, gun stig geacht. Alle stakers konden nog niet dadelijk aan het werk worden gesteld. Voorname lijk bij de spoorwegen is zulks het geval, wijl er de stoornis in het gewone ver keer nog zeer groot is. De sporen zullen deze week over het algemeen een passa- giersdienst van de helft van den norma len omvang onderhouden, al het moge lijke zal echter worden gedaan, om het goederenvervoer in zijn normalen om vang ten spoedigste te hervatten. Een ander telegram uit Londen meldt, dat te Londen de toestand alweer vrij wel gewoon is. Groote massa's arbeiders melden zich bij de havens aan. Ingevolge de overeen komst tusschen dagbladuitgevers en ty pografen zijn de avondbladen Maandag weer verschenen; de ochtendbladen zijn gisteren weer normaal uitgekomen. De onderhandelingen tusschen den Fran- schen minister van financiën Peret en de Engelsche regeering omtrent de Fransche schuld aan Engeland zijn niet met suc ces bekroond. Uit de Fransche berichten hieromtrent valt af te leiden, dat men aan Engelsche zijde met name niet ge neigd is aan Frankrijk een waarborg- clausule toe te staan, zoomede een her ziening van de bestaande overeenkomsten over de handelsschuld en de daaraan ver bonden teruggave van het door de Bank van Frankrijk in Engeland gedeponeerde» geld. Daar op deze punten de onder handelingen hebben schipbreuk geleden,: is héden de Fransche minister van fin anciën weer naar Parijs vertrokken, ten einde in den ministerraad rapport over de door hem gevoerde besprekingen uit te brengen. De hier bedoelde financieele onder handelingen zijn op het oogenblik van het grootste belang, ook naar het poli tieke gesproken. De Fransche bladen zijn eenstemmig van oordeel, dat Frankrijk onder geen voorwaarden mag afzien van de waarborgclausule, d.i. het in verband brengen van Frankrijk's betalingen aan Engeland met de inkomsten van Frank rijk uit het Dawesplan. Van het goede verloop der onderhande lingen zal, naar het zich laat aanzien, het lot der Fransche valuta afhangen en het is geen wonder dat onmiddellijk na de eerste Jobstijding uit Londen weer een nieuwe daling van den franc is in getreden. De revolutie in Polen is afgeloopen. Pilsoedski heeft het pleit gewonnen. Donderdag leken zijn kansen nog minder gunstig doordat regeeringsgetrouwe troe pen uit Posen tot in Warschau waren doorgedrongen en een regiment van Pil soedski omsingeld en gevangen genomen hadden. Verder konden zij echter niet komen. Een dertiental generaals, onder wie generaal Haller, hielden krijgsraad. 's Avonds echter konden de troepen van Pilsoedski het Belvédère, den zetel van den president, bezetten. Omringd door den generalen staf en toegejuicht door de menigte begaf Pilsoedski zich naar het paleis. Sedert dien werd er geen schot meer gelost. De president der re publiek was tevoren per auto uit War schau ontkomen en hield zich met zes leden van het kabinet, die per vliegtuig waren ontvlucht, in het dorp Augustows- ka in de nabijheid van Warschau verbor gen. In den nacht van Donderdag <op Vrij dag zond hij in het geheim onderhande laars naar Pilsoedski. Deze stelde als voor waarden voor onderhandelingen: onmid dellijke demissie van de regeering, een onmiddellijk terugtrekken der troepen van Sikorski en terugkeer van alle troepen naar hun garnizoenen. Wojciechowski wilde hiervan aanvanke lijk niets weten, maar zag later, op grond "van berichten, die uit het geheeje landl binnenkwamen, in, dat verdere tegenstand nutteloos zou zijn en legde daarop zijn ambt neer. Pilsoedski's laatste poging om het af treden van Wojciechowski te voorkomen door de verklaring, dat zijn strijd niét tegen den persoon van den president en evenmin tegen de grondwet gericht was, leverde geen resultaat op, waarop Pilsoed ski er in toestemde, dat de president, overeenkomstig de grondwet, zijn functie overdroeg aan dën maarschalk van den Landdag Rataj, die bij alle partijen als een rechtschapen en vaderlandlievend man in hoog aanzien staat. Tegelijkertijd droeg het kabinet zijn functies aan Rataj over. De Duitsche Rijkskanselier Luther heeft zijn plaats moeten afstaan aan Marx, lid van den democratischen vleugel van het GOUD, ZILVER, UURWERKEN, Ruime keuze in FANTASIE- enTROUWRINGEN, Eigen Reparatie-inrichting* voor liet Laid Housden en Altgna,deLansstraat en de goiïiinglerwaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1