Binnenland Plaatselijk Nieuws Buitenland door zoowel overdag als 's nachts on rechtmatig de boomen af te tappen. o— SPRINKHANENPLAAG. Te Athenie is een sneltrein uit Saloniki met drie uur vertraging aangekomen, daar een enorme zwerm sprinkhanen op den spoorweg was neergestreken. Over een afstand van ÏO K.M. was de baan door duizenden sprinkhanen bedekt, zoodat de trein niet vooruit kon. Die van richting Zwaluwe 8.15 v.m. is 8.11, 11.44 is 11.18 (alleen op zon- en feestdagen) 1.15 nam. is 1.14, 5.08 is 4.59, 7.29 is 7.35 geworden, de overige diensten zijn allen hetzelfde gebleven. CAPELLE. De heer de W. had j.l. Maandag het ongeluk met zyn wijsvinger bekneld te geraken tusschen den op zijn tuinderij staanden watermolen met het on gelukkig gevolg dat een lid van zijn vinger werd afgekoeld, Dr. Könler achtte over brenging naar het ziekenhuis te Breda noodzakelijk. Onder het in de weide loopende vee van eenige landbouwers in deze ge meente komen gevallen van mond- en klauwzeer voor. Een ieder wordt dus in zijn eigen belang aangeraden de melk voor het gebruik te koken. A.s. Donderdag 27 dezer, des avonds 7 uur, zal in de zaal van den heer L. F. van Dongen alhier de jaarlijksche algemeene ledenvergadering van de Boerenleenbank gehouden worden. Te behandelen punten 1. Opening. 2, Aanwijzing Secretaris. 3. Verslag van den toestand der vereeniging. 4. Verkiezing lid van den Raad van Toe zicht wegens periodieke aftreding van den heer A. J. Verhoeven (officieel candidaat in deze vacature is de heer A. J. Verhoeven). 5. Verkiezing van een lid van het bestuur wegens periodieke aftreding van den heer P. L. F. Treffers (officieel candidaat in deze vacature is P. L. F. Treffers). Voor 23 Mei 1926 is er gelegenheid ten kantore der Bank candidatenlijsten in te leveren, onderteekend door tenminste 20 leden. 6. Nazien rekening en balans over het afge- loopen boekjaar. 7. Rondvraag. GENDEREN. Op de zuivelmarkten schijnt weer eenige herleving. Als gevolg hiervan zijn da pryzen aan de Ccöp. Stoomzuiveifabriek verhoogtde aanvoer neemt dagelijks toe en beloopt thans pl.m. 20.000 L. per dag. Met de vetprijzen is het nog treurig gesteld. Gezien den algemeenen toestand in het buitenland, waar onze zuivel- en veeproducten naar toe moeten, is de toe stand nog allesbehalve rooskleurig te noe men in de toekomst, zoo het zich laat aanzien. Het is den veehouders daarom geraden, hiermede rekening te houden bij de a.s. hooigrasverpachtiogen. SLEEUWIJK. De muziekvereeniging »Wilhelmina« alhier heeft het voornemen deel te nemen aan het concours te Berken- woude, waar zij zal spelen in de eerste afdeeling. SPRANG. Naar men ons meedeeld zal de heer J. Stoffels Chr. onderwijzer alhier, optreden als derigent bij de door de Chr. Zang vereen. «Looft den Heere* alhier uit te geven uitvoering op den tweede Pink sterdag te Aimkerk op het aldaar te hou den zendingsfeest. WIJK. Terwijl j.l, Woensdagavond ongeveer 6 uur, de koopman P. v. Dijk met hit en kar den weg naby den toren passeerde, maakte het paard zich aldaar bang en sprong op zjjde, zoodat de kar met de voerman in dan sloot terecht kwam. Alles liep wonder boven wonder goed af en kwam de koopman v. D. er met den schrik af. Hulpvaardige handen brachten paard en kar weer spoedig op den weg. WASPIK. Donderdag vierde de Heer en Mej. M. Savelkouls-Stravers onder vele blijken van belangstelling hun gouden hu welijksfeest. Des morgens om 10 uur werd een plechtige gezongen H. mis opgedragen. Waarna het feest, door droeve familie, omstandigheden slechts in huiselijken kring werd gehouden. Moge het de krasse oud jes gegeven zyn nog eenmaal hun diaman ten bruiloft te vieren. Onder het spelen van vroolijke marschen trok de Harmonie Donderdagavond van de oude naar de nieuwe concertzaal, waar men tot laat in den avond gezellig en kameraadschappelijk bijeen bleef. De officieele opening der nieuwe zaal zal op een later te bepalen datum plaats hebben. WERKENDAM. Zaterdagmiddag zal door de voetbal vereen. Vitesse I uit Go- rinchem en W. V. V. I een voetbalmatch worden gehouden op het terrein achter den molen. Dezer dagen viel het zoontje van A. den Dunnen alhier, van een hooizolder. Geneeskundige hulp werd direct ingeroe pen. De dokter constateerde ernstige in wendige kneusingen aan den linkerarm. VEEN. De gemengde Zangvereen. auto's de spiritus naar Alkmaar vervoerd. De bedoeling van de smokkelaars was de spiritus over zee te vervoeren. Het schip kon niet worden bereikt, doch het is ge volgd door een recherche-vaartuig. o AANGEREDEN. Maandagavond omstreeks 9 uur reed de postauto van Ridderkerk naar Rotterdam langs den beneden-ryweg van den Ringdijk den werkman P. Rysdyk, die aldaar per fiets passeerde, aan. De getroffene was direct buiten kennis en is Dinsdagochtend eerst weer tot be wustzijn gekomen. Zyn toestand is zeer ernstig. Uit de omstandigheid, dat de rechterzyde van de auto beschadigd was, valt op te maken, dat de wielrijder geheel links van den weg heeft gereden. Het rijwiel, dat geheel vernield werd, was geleend van een buurndan. •■■■J©':--. DE BANK TE MONTE CARLO. De speelbank te Monte Carlo heeft in het afgeloopen jaar een winst gemaakt van 92 millioen francs. KOUDE EN WARMTE IN EUROPA. De tegenstelling in temperatuur was Maandag over het vaste land wel bijzon der groot. Terwijl in West-Europa, t.w. Nederland, België, Frankrijk, West-- Duitschland en Engeland, de temperatuur van 3 tot 7 graden onder normaal was, bedroeg de positieve afwijking in tempe ratuur over het gebied Dresden, Dantzig, Swinemunde en Breslau tusschen 6 en 9 graden Celsius. Des voormiddags te 7 uur zomertijd was in het Westen een laagste temperatuur van 4 gr. Celsius, in het Oosten een hoogste van 19 gr. Celsius. In geheel Frankrijk is de temperatuur gedaald tot een ongekende laagte voor Mei, terwijl zelfs in verschillende berg streken zooals in het gebied van Puy en Bagnères-de Luchon sneeuw gevallen is, waardoor groote schade is toegebracht aan de oogsten. De orkaan, die te Parijs gewoed heeft, had tengevolge, dat ver scheidene palen omsloegen, waardoor en kele personen gewond werden. BEZUINIGING OP HET LEGER. «Het Centrum* verneemt uit militaire kaderkringen, dat de Minister van Oorlog eerstdaags voorstellen zal indienen, waarbij aanmerkelijke bezuinigingen op het leger zullen worden verkregen door reorganisatie. o— NOODLANDING. Een Zweedsch vliegtuig, dat om tien minuten voor twee Schiphol had verlaten, met bestemming naar Malmö, heeft tenge volge van een defect aan den motor, een noodlanding moeten maken bij Coevorden. Er waren acht passagiers aan boord. o— RANGEERDER GEDOOD. De rangeerder H. W. te Heereveen geraakte by het rangeeren tusschen de buffers en werd gedood. De man laat vrouw en zes kinderen achter. JAN HOBO GOVERDINA ARIA YOS geboren 5 April 1848. geboren 15 November 1856. Het echtpaar Hobo te Nederhemert hoopt op Woensdag 26 Mei a.s. zijn 50-jarige echtvereeniging te herdenken. Aangezien het echtpaar nog slechts kort geleden een dochter heeft verloren, wenscht het van dezen dag geen feestdag te maken. De heer Hobo is ouderling der Ned. Herv. Kerk. Duitsche katholieke centrum. Marx heeft de portefeuille van Justitie aan zijn partij genoot Bell overgedragen. Voor het ove rige blijven de oude ministers in functie, ook de democraten die na de vlaggenver- ordening, niet onder Luther aan het be wind hadden willen blijven. In verge lijking met vorige Duitsche ministeriëele crisis is de laatste dus buitengewoon snel geregeld. Het program van de nieuwe re geering is dat Zij voor als na opkomt vjoor het tractaat van Locarno en Duitschland's toetreding tot den Volkenbond, zoodat de rechterzijde in de oppositie blijft. Toen men hoven Point Barrow vloog, had zich een ijslaag op den uitersten propeller gevormd, welke laag er opeen gegeven oogenblik afbrak en een gat In een groote gascel maakte, zoodat door het verlies van waterstof het luchtschip zwaar werd. Op den weg van Barrow naar Tel ler werd de vaart echter door den wind begunstigd. Omtrent de reis van de „Norge" wordt nog gemeld: In het geheel heeft de bemanning 72 uur onafgebroken in de lucht doorge bracht. Zij was zeer vermoeid, doch ove rigens in uitstekende conditie. Voor de landing werd het anker uitgeworpen en de tweede mechanicien Arduino begaf zich naar beneden teneinde de leiding bij de manoeuvres voor het landen te nemen. De landing had bij tamelijk hevigen wind plaats, doch verliep overigens zonder ee- nig incident. Nadat enkele filmopnamen waren ge maakt, liet men het gas uitstroomen, waap- mede dertig minuten verliep, en daarna werd het luchtschip onder leiding van commandant Nobile gedemonteerd. De af zonderlijke deelen blijven bewaard om het luchtschip later weer in elkaar te kun nen zetten. Luitenant Omdal, die van plan is nog met de motorboot naar Tjeller terug te keeren, verklaarde dat de machines van het luchtschip in uitstekenden staat waren, en hun taak schitterend hebben volbracht. Amundsen deelde nog mede, dat hij gedurende de geheele vaart steeds nauwkeurig heeft geweten, waar de Norge zich bevond. BELASTINGINVORDERING. Als aanvulling van de instructie op de invordering van directe belastingen is het volgende bepaaldMet betrekking tot de uitvaardiging van dwangbevelen behoort de ontvanger met oordeel des onderscheids te werk te gaan. Belastingschuldigen, die ge woon zyn hun belasting op tijd te betalen, behooren niet noodeloos onder de uitvaar diging van een dwangbevel te worden ontstemd. DE INBRAAK IN DE NED. BANK TE TERAPEL. De 42-jarige J. H. Z., schoenmaker te Terapel, recidivist, die medeplichtig is aan de inbraak op 12 Mei j.l. in het corres pondentschap der Ned. Bank aldaar, waarbij H, R. is doodgeschoten, werd gevankelijk te Winschoten binnengebracht en in het huis van bewaring opgesloten. Dinsdagmorgen te elf uur is te Genève de eerste zitting begonnen van de com missie tot voorbereiding van de pntwape- ningsconferentie. De conferentie werd ge opend door sir Eric Drummond, den Brit- schen secretaris-generaal van den Volken bond. Twintig staten bleken vertegenwoor digd. Vele militaire en marine deskundigen vergezelden de delegaties ter conferentie. Nadat Paul Boncour verklaard had de functie van voorzitter van cle conferentie niet te willen aanvaarden, werd de Neder- landsche gezant te Parijs Jhr. Loudon met algemeene stemmen tot voorzitter ge kozen. DE MARINE TE GORINCHEM. Men meldt uit Gorinchem aan «De Msb.« Verwachtte men oorspronkelijk dat als gevolg van de door minister Van Royen genomen maatregelen de Marine-opleiding hier gevestigd zou blyven, thans gelooft niemand er meer aan. De «Noord-Brabant*, die ingevolge toe- zegging van den vorigen minister naar hier zou worden gesleept om als opleidingsschip te dienen, komt niet, en daarmede is beslist over het lot van de opleiding te dezer stede. Volgens geruchten, waarvan echter nog geen zekerheid is te krygen, gaat de marine naar Vlissingen, wat groote bezui niging moet brengen. o TAFELPARTIJ. De Tyd verbaalt Op 't gehucht Brauwhuis ODder Helmond had nog eens een ouderwetsche tafelparty plaats. Het meisje had de verkeering met een flinken boerenzoon verbroken en dat moest gewroken worden. Met de nachtelijke karren-ovatie zal zy wel niet vereerd zyn geweest. Een der omwocende landbouwers had zeker lont geroken, want zyn schuren waren extra goed gesloten. Voor de wrekende jongelingsschap was dit geen bezwaar, de kar buiteu getrokken en meteen tot «bruiloftskar* gepromoveerd. De beerton met den schepper werd erop geplaatst, benevens de vrouwelijke en mannelijke pop. Lampe-glazen kwamen voor den dag en de toeter-serenade ver kondigde wat er aan de hand was in het slapende landschap. De politie kw im ook nog kyken, maar toen waren er geen «tafelers* meer te bespeuren. SPIRITUS SMOKKELAARS. Ambtenaren van de belasting te Alkmaar en Bergen en rijksveldwachters en politie hebben een goede vangst gedaan. Zy heb ben nl. de hand gelegd op enkele smok kelaars, die bezig waren een Duitsch schip met spiritus te beladen. Het geschiedde te Camperduin. In beslag is genomen 4000 liter spiritus met een accynswaarde van f 20.000. Tegen de smokkelaars, G. V. uit Akersloot en E. S. uit Bergen is proces verbaal opgemaakt. De ambtenaren hebben met drie vracht Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken bet beste en voordeeilgste adres. RELLETJES. Op de groentenmarkt te Brussel hebben zich in verband met de toenemende duur te, eenige ongeregeldheden voorgedaan. Een aantal huisvrouwen maakten zich van van verscheiden balen met aardappelen, asperges en andere groenten, voor Duitsch- land bestemd meester, en verspreidden alles over den grond. De politie moest er tusschen komen om de orde te her stellen. HEUSDEN. De provinciale bondsdag van het Ned, Jongelingsverbond zal op 2e Pinksterdag te Heusden gehouden worden in de Ned. Herv. Kerk aanvang 1.30 uur. Hieraan zal voorafgaan de morgengods dienstoefening die zich aansluiten zal aan den te houden bondsdag. Voor Vischliefhebbers I De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat tot en met 14 Febr. 1927 in de wateren, waarop het algemeen visschery-reglement van toepassing is, met den loop- of sleep-hengel mag worden ge- vischt, De voetbalvereeniging «Juliana I* zal op 2e Pinksterdag een wedstrijd spelen tegen «H. V. V.« te Haarsteeg. Aanvang der wedstryd nam. 2 uur, op het terrein naby de brug. Zondag IJ. speelde «Juliana 1I« een wedstrijd te Ammerzoden, welke wed- stryd in een 32 overwinning voor «Ju lian* eindigde. De H. Familie zal 2e Pinksterdag een bedevaart maken naar Elshout, welke zal worden opgeluisterd door de «fanfare der H. Eamilie* De ingevoerde zomerdienstregeling by tram- en spoorwegen heeft voor Heusden weinig verandering gebracht. De aankomst van den tram blijft gelijk, alleen de post- tram die om 513 uit Drunen vertrekt gaat nu om 5.23 en komt dus op 5.48 in plaats van om 5.38 alhier aan. Deze tram rydt niet op Zondag. Ook de ver trekuren ondergingen weinig verandering, de tram van 4 40 nam, vertrekt nu om 4.20 (niet op zon- en feestdagen) die van 6.55 om 6.52 nam. De trein uit Drunen, richting 's-Bosch, van 12,21 nam. is 12.26, die van 2.25 is 2.22, van 5.31 is 5.18 en die van 7.28 is 7.22 geworden. ONTPLOFFING. Gisterenmorgen is in het plaatsje Has- loch bij Wertheim a. d. Main een kruit fabriek in de lucht gevlogen. In de fabriek werkten 90 arbeiders. Tot dusver zijn reeds twintig lijken ge borgen, terwijl 31 gewonden naar het zie kenhuis te Wertheim zijn overgebracht, waarvan er drie inmiddels reeds overle den zijn. Door den geweldigen luchtdruk is niet alleen te Hasloch, doch ook in vel schillende omliggende plaatsen een groot aantal vensterruiten verbrijzeld. Zelfs is het op 4 K.M. afstand gelegen Wertheim beschadigd doordat een aantal ruiten zijn gesprongen. De explosie is te wijten aan zelfont branding van het kruit in een der loka liteiten. De fabriek is als het ware geheel van den aardbodem weggevaagd, op de plaats waar zij heeft gestaan werd een reusachtig trechtervormig gat van eenige meters diepte in den bodem geslagen. o— GROOTE OVERSTROOMINGEN. Tengevolge van hevige regens hebben in Noord-ltalië groote overstroomingen plaats gehad. Vele rivieren zijn buiten hare oe vers getreden. Vele bruggen zijn verwoest. De stad Vicanza staat voor een gedeelte onder water. Ook uit verschillende ande re steden worden overstroomingen gemeld. Op vele plaatsen is er stoornis aan telefoon en electriciteit. Er woedde een storm die in verschei dene plaatsen het karakter van een cycloon aannam. Ook in Rome en Palermo is scha de aangericht. VECHTPARTIJ BIJ PARIJS. Toen de politie iemand wilde arres teeren, die tot stakers eener automobiel fabriek in den omtrek van Parijs een opruiende toespraak trachtte te houden is het tot ongeregeldheden gekomen, waar bij 25 agenten licht gekwetst werden. 7 personen werden gearresteerd. o VAN DE „NORGE" EN HAAR TOCHT NAAR DE NOORDPOOL. Volgens een bericht van de „Associ ated Press" moest de motorboot, welke de bemanning van de Norge naar Nome bracht, 14 mijl over het ijs in de Point Clarence baai worden gesleept, voordat open water werd bereikt, en de vaart naar Nome kon beginnen. Aan den mond van de Slangenrivier zeven mijl ten westen van Noime, had zich een groep Eskimo's en blanken op gesteld om de bemanning van de Norge te begroeten. Te Nome zelf waren vele inwoners ontstemd, omdat Amundsen, niet tegenstaande hij den vice-consul van Noor wegen uitgenoodigd had 100 man bijeen te brengen om hulp bij de lading te ver- leenen, het luchtschip niet naar Nome had gebracht. 1 j 1 De tweede stuurman van de Norge lui tenant Ryser Larssen, verklaarde, dat men bij de Noordpool ijs en open water heeft gevonden, doch geen land kunnen ont dekken. De Norge heeft vrij lang aan de Noordpool vertoefd, om daar wetenschap pelijke waarnemingen te doen. Het luchtschip daalde daarbij tot 600 voet boven de ijsvlakte en steeg vervol gens weer tot 4000 voet. RUBBERDIEFSTALLEN. De leden van den Wetgeyenden Raad te Singapora hebben de aandacht gevestigd op het groote aantal rubberdiefstallen op het eiland Singapora. J5r is in een maand ruim 50.000 pond gestolen, hetgeen een waarde van een millioen dollar per jaar beteekent. Deze diefstallen zijn begaan

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2