Tweede Blad JHeuwslilaii voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 18,4605 jfliaa 21M Varia. Kinderrubriek. Vrouwen rubriek „Wenken voor de Huisvrouw". PUDDl BEHOORENDE BIJ HET Spanning. Ziezoo, de laatste voorbereidingen zijn klaar, alle maatregelen getroffen, het groo- te werk kan voor de zoovleelste maajl beginnen. Het is wel heel belangrijk, de ontdekking van Mars en het groote gebeu ren zal nu in Augustus plaats vinden. Men heeft nu vastgelegd, dat het geweldige he mellichaam ergens in het wereldruim rond zweeft op een afstand van ongevfeer 35 millioen Engelsche mijlen. Om dezen af stand nu wat te bekorten en om dus wat „dichterbij" te komen, hebben de onder zoeken besloten hun waarnemingen te ver richten vanaf den top van de „Jungfrau", waardoor dus al weer een paar kilometers gewonnen worden. Het gaat om de belangrijke vraag o,f Mars al dan niet door levende wezens wordt bewoond. Maar wij hebben zoo het idee, dat het den gewonen man heel wat meer belang inboezemd, te weten of dat aardige huisje, waarop hij ai zoo lang een oogje had, veel huur doet of niet en... of er kans bestaat, dat het gauw bewoond zal raken. De mogelijke aan wezigheid van menschen op Mars laat hem volkomen koud, want hij weet, even goed als de ernstige denkers onder ons, dat het eenigste wat wij kunnen doen is, de Marsmenschen uitnoodigen een bezoek aan de aarde te brengen of ze het lid maatschap aan te bieden van den Volken bond o Beroemdheid Het bestuur van een vereeniging ergens in een Zwitsersch dorpje, heeft een brief geschreven aan den beroemden Poolschen pianist Paderewski. Genoemd bestuur noo- digde den grooten man beleefd uit een avond op een dorpsbal te komien spelen, zij offreerden hem als salaris een bedrag van vijftien Zwitsersche franken, hetgeen zoo om en bij de zeven gulden vijftig is Natuurlijk hadden de menschen nooit gehoord van Paderewski; een grappen maker had verteld, dat hij fyeel aardig spelen kon. Maar Paderewski zelf heeft al weer iets kunnen leeren, n.l. dat hij zich wel verbeelden kan over de geheele wereld beroemd te zijn, maar dat het toch lang niet waar is. Er blijven altijd nog menschen bestaan, die niets bijzonders in hem zien. De weg der wereld Een kleine jongen kreeg eens een be risping, omdat hij een dame naar haar leeftijd gevraagd had. Men zeide den jon gen, dat dit in het gehleel niet beleefd was. De knaap antwoordde echter zeer ge- NIKKERTJE EN DIKKERTJE IN SPROOKJESLAND. Toen de twee kleine poppenvrienden elkaar weer terug gevonden hadden, hoorden zij plotseling een harden gil. Deze scheen van heel dichtbij te konoen, misschien wel van de dichibijzijnde hooge rotswand. Laten wij gauw gaan kijken,zei Dikkenje, jwant ik heb gevoel, of er een meisje in angst verkeert.En als twee galante ridders renden zy naar de plaats, waar het geluid vandaan kwam. En wat zagen zij daar Een aardig klein meisje vluchtte weg voor een leeiyke groote spin, die naast haar was komen zitten terwijl zij bezig was van de heerlijke rystebrei te eten. Haar naam was Miesje, en zij was gaan zitten op een groot rots blok, waarop de spin nu ook was neergedaald. Maar toen de spin Nikkertje en Dikkertje hoorde aankomen, maakte zij vlug, dat zij uit het gezicht verdwenen was. Het kleine meisje was zoo geschrokken van die lee'ijke, oude spin, dat zij niet langer op haar geliefkoosd plekje op het rotsblok wilde blyven zitten, maar liever gauw weer naar huis ging. In de haast vergat ze de schaal met rijstebrei mee te nemen, tot groote vreugde echter van Nikkertje en Dikkertje, want zij hadden intusschon honger gekregen en zoo'n lekker hapje lokte hen wel aan. Nikkertje nam de groote schaal op zyn knieën en ora beurten namen zij een hapje, net zoo lang, tot de geheele schaal leeg was. Toen zij alles op hadden, voelden zij zich zoo sterk, dat zij wel honderd spinnen durfden tretseeren en vol goeden moed vervolgden zy hun avontuurlijken tocht door Sprookjesland. (Wordt vervolgd). vat: Ik ben er niet op uit om bfeleefd te zijn, maar ik ben er op uit om iefts te weten te komen. Een kroniekschrijver in een der Duitsche nieuwsbladen vestigt er onze aandacht op, dat juist die zucht om; iets te w'pten te komen, het ruggemerg is van alle weten schappelijke vooruitgang. De meeste van ons schamen zich iets te vragen, dit noe men zij beleefd of trotsch zijn. In wer kelijkheid is dit echter domheid, want als Columbus niet zoo razend nieuwsgierig was geweest naar wat er aan den overkant van de zee lag, was Amferika nooit ont dekt. Als Newton niet mfet alle geweld had willen weten, waarom den appel van den boom op den grond valt in plaats dat hij de lucht in schiet, als Franklin en Mar- conie en Fahrenheit en Stephenson niet zoo onbeleefd waren geweest om alles te wil len weten, dan war'en wij nu nog net zoo ver als tweeduizend jaar geleden.... Verstandige menschen vragen graag en veel, zij stellen ontwikkeling boven trots. Beste jongens en meisjes. Hier zijn de oplossingen van die vorige raadsels 1. Schagen (S, ach, schip, Schagen, zagen, pet, n). 2. Karei de Groote. 3. Slot lot. 4. Zijns gelijke. Nieuwe raadsels 1. Epe Appelscha Beverwijk IJmuiden Hulst Plaats deze namen in de volgorde als ze hier staan, zoodanig onder elkaar, dat er een rij letters ontstaat, die, van boven naar beneden gelezen den naam van een groote stad in het buitenland noiemt. 2. Het gaat steeds over het water he nen, en toch heeft het geen beenen; Het staat zelfs meestal stil; Zeg mij wje dit is als U wil. 3. Hoe heet de hoogste steen van een huis? 4. Welke dag in Uw leven, is tot nog toe zonder nacht gebleven? OOM KAREL. DE DIERE NO PS TA N D. Op het erf van boer Spier ging het heel- geheimzinnig toe, op dien warmen dag in de maand Mei. Als je goed op lette kon je zien, dat een kip heel haastig het erf overstak en in den koestal ver dween. Even later kon je hooren, dat er zacht in den stal geloeid werd. Dan kwam opeens datzelfde kippetje den stal weer uitrennen en vloog bijna naar de andere zijde van het erf, naar het hok, waarin wel tien varkens knorden en wroet ten. De kip kakelde vlug een paar woor den. Je kon zien, dat de anders zoo luie varkens hun groote ooren spitsten. Dan klonk er een kort geknor, van alle var kens tegelijk. Het kippetje was al weer weg, en liep naar den weg, voor de boer derij1, waar twee groote zwarte paarden voor een zwaren wagen gespannen waren, want boer Spier moest dien dag jCtjsl naar de stad. De kip vloog op den ruig! van het eene paard en kakelde zachit iets. De paarden draaiden dadelijk hun koppen om, zoodat hun ooren vlak bij den bek van het kippetje waren. Weer flui sterde de kip haastig een paar woorden, waarop de paarden zacht hinnikten. Dan vloog de kip, zoo gauw haar gele pooten haar dragen konden, naar het hondenhok, Bello, de groote waakhond lag daarin wat te soezen. Toen hij de kip aan zag komen, keek hij slaperig op. Maar niet zoodra had het kippetje zijn paar woorden gekakeld, of hij ging rechtop zitten, keek boos naar het afgekloven been, dat at jlrie dagen in zijn leege etensbak lag en riep hard: Waf. Nu ging het kippejtj.e naar het konijnenhok. De konijnen zaten al heel nieuwsgierig met hun snuffelneus- jes voor de tralies van hun hok te kijken. Toen het kippetje bij hun hok kwam staan hielden ze plotseling op met snuffelen en luisterden, wat het kippetje kwam ka kelen. Als je heel dicht bij hun hok had gestaan, had je kunnen hooren, (dat ze tegen elkaar zieiden: Mooi, mooi, dat is goed, da|t is best. Zeg •maar, idat Wje komen, allemaal. Nee, we zullen heel stil zijn, we zullen niets laten merken. Dadelijk daar op ging het kippetje weer heen. Het wan delde nu weier statig over het erf, hier en daar wat oppikkend. Want het had gezien dat boer Spier uit de dleur was gekomen en aandachtig over het erf had gekeken. Maar zoodra de boer op den bok van den wagen was geklommen en weggereden was naar de stad, keek het kippetje zoe kend in het rond. Het zocht zeker naar iemand. Ze liep, zachtjes een kippenliedje zingend, om het groote huis en keek en keek. Ze draaide haar kopje naar alle kan ten, keek toen toevallig eens omhoog naar het dak. Opeens begon ze luid te kake len, tok, tok, tok, Daar boven in de dak goot zat een groote magere poes, die zich netjes met zijn pootje waschte. Hard kakelend vloog de kip naar boven, op het dak. Poes zette groote oogen op en stak verbaasd zijn lange dunne staart in de hoogte. Het kippetje kwam dichter bij, kakelde een paar woorden in het oor van poes. Toen zei poes zacht miauw, miauwmiauw en begon hard te snorren: prrr, prrrr. Daarna vloog het kippetje naar beneden, liep naar het kippenhok, stapte door een gat naar binnen en begon wat gerstkorreltjes op te pikken, alsof het van den prins geen kwaad wist. Wat beteekende al die geheimzinnig heid daar op de boerderij van boer Spier toch? Als je het aan de kippien, of de varkens gevraagd zou hebben, zouden ze je heel verwonderd aangekeken hebben en hun schouders hebben opgehaald en ge zegd: Wij weten van niets hoor. Toen de torenklok dien nacht twaalf uur sloeg, ging opeens langzaam de deur van den koeistal piepend open. De maan scheen en in dat licht kon mien zien, dat één voor één, de koeien hun kop om d|e deur staken, even rond keken of nie mand „Jjun zag en dan op een drafj,e zachtjes het pad naar het bosch insloegen. EEN EENVOUDIG JAPONNETJE MET KLOK ROK. daarna met een zeem worden nagewre- ven. o— Het gebruiken van zeeprestjes. De restjes van toiletzeep moeten nooit worden weggeworpen, maar worden ge smolten tot een zachte massa met kokend water. Als alle stukjes zijn opgelost en tot zachte zetep geworden zijn, (giet men dit papje in theekopjes en laat het hard wor den. Nu zijn er weer kleine stukjes zeep ontstaan, die voor alle doeleinden kunnen worden gebruikt, b.v. voor het wasschen van fijn lingerie of wollen goederen. De zeep moet in de kopjes blijven totdat ze niet alieen hard is, doch ook droog-. De stukjes zuhén dan veel langer kun nen worden gebruikt. Dit aardige, eenvoudige japonnetje, dat heel vlug gemaakt kan worden vfoor de mooie vacanticdagen aanbreken, zal zon der twijfel bij alle vrouwen en meisjes in de smaak vallen, zéker bij lien, die ge woonlijk hunne kleeren zelf vervaardigen. Het afgebeelde modelletje is bijzonder geschikt om gemaakt te worden van toile de sois of bedrukte waschzijde.' De fijne, geruite vyella 's, die dit seizoen heel veel gedragen zullen worden, zijn heel practisch voor gewone daagsche jurken of huis japonnetjes. Voor warme dagen zijn de nieuwe sephyrs en de bedrukte shan tungs aan te bevelen, Iedere vrouw zaï verstandig zijn, dit eenvtoudig en toch elegante japonnetje van verschillende stof fen te makien; een van shantung en een van vyella, zoodat ze voor iedere weers gesteldheid een jurk klaar heeft. Zonder de lange mouwen, welke echter heel aardig staan bij dit modelletje, kan dit ontwerpje ook heel goed gebruikt worden voor tennisjurk of anderszins (zie het kleine teekeningetje). De aanzetting van de blouse en den rok wordt gemaskeerd door een ceintuur. Het lijfje wordt aan de voorzijde ongeveer 15 c.M. ingeknipt, zoodat men er gemak kelijker in kan komen. Het patroon bestaat uit zeven deelen; een half voorpand, een half rugpand, twee rokpanden, een mouw, een halve kraag en halve ceintuur. Het knippatroon kan be steld worden in de maten, 42, 44, 46 en 48 onder opgave van No. 381 B. Kosten 55 cents. Nieuw Linoleum. Een goede manier voor de behandeling van nieuw linoleum! is het in te wrijven met Fransch politoersel onmiddellijk na dat het gelegd is. Daarna zal het een licht werk zijn, het linoleum in goede conditie te houden. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELLINGS- EN VACANTIEKOLONIES. Zaterdag j.l. heeft deze vereeniging haar gewone jaarvergadering gehouden in haar herstellingsoord het Boschhuis te Nunspeet. Onder meer werden de rekeningen en de begrooting zonder discussie vastgesteld, terwijl over de verpleging in het afge- loopen jaar geen enkeie klacht of opmer king werd gemaakt. Uit het jaarverslag dat eveneens werd goedgekeurd, vermelden Wij, dat in 1925 dank zij de krachtige propaganda van den administrateur, den heer A. C. Bos, niet minder dan 62 nieuwe ,afdeelingen zijn opgericht, zoodat de vereeniging thans 346 afdeelingen rijk is. Van H. M. de Koningin Moeder kwam als vernieuwd bewijs van belangstelling een gift in. Aan andére giften werden f6500 ontvangen, onder welke f 1000 ter herinnering aan het verdienstelijk lid der Commissie van Toezi'cht op de verple ging in het Boschhuis, mevrouw D. C. Molijn-de Groot, in 1925 overleden, en f 1500 van de Fundatie van den Santheu- vel-Sobbe. Op 27 Augustus bracht Prins Hendrik bij zijn bezoek aan het jubileerend Hooge- veen ook een bezoek aan ]het Noorder huis bij Hoogeveen, in 't bijzonder be stemd voor kinderen uit Friesland, Gro ningen en Drente. Het verslag vermeldt uitvoerig de fees telijke opening van het nieuwe Boschhuis op 15 Mei, dat thans gehieel vol is en geheel voldoet aan de gestelde eischen van een zeer langdurige verpleging van zwakke kinderen. De verpleegprijzen konden opnieuw wor den verlaagd, ofschoon de rijkssubsidie per kind en per dag weer was vermin derd; verpleegd zijn 3916 kinderen met 1J0304 verpleegdagen, d.z. 21664 meer dan in 1924. Het verslag eindigt met eraan te her inneren, dat op 20 October 1900 den stoot is gege\en tot de oprichting van het Genootschap. De ledenvergadering be sloot dan ook op vocystel vtn het Bestuur aan het einde van dit jaar ter herdenking van het 25-jarig bestaan een feestelijke bij eenkomst te houden. Aan het Bestuur is machtiging verleend hulp te verleenen aan Drentsche kinde ren uit de veenstreken. De reiniging van albast. Nu er zooveel albasten lampen' en schalen worden gebruikt voor electrisch licht is het nuttig op te miprken, dat deze dezelfde behandeling noodig hebben als marmer met een papje van gelijke hoe veelheden potasch en bleekpoeder, dat ee- nigen tijd op het voorwierp moet blijven liggen en dan met warm zeepwater wor den afgewasschen. De lampen en schalen moeten zorgvuldig Wórden gedroogd en ONDERZOEK YERLOFGANGERS Het onderzoek van de verlofgangers der lichtingen 1914 en 1917, die dit jaar zullen worden onderworpen aan dat on derzoek, zal in het district 's Hertogenbc^ch plaats hebben op navermeide datums en plaatsen roor de verlofgangers uit de ge meenten daarbij vermeld Op 5 Juni te Heusden voor de gemeenten Nieuwkuijk. Vlijmen, Hedikhuizen, Drunea, Oudheusden, Veen, Herpt, Wijk c.a,, Eethen en Heusden. Op 2 Juni te Woudrichem voor de ge meenten Woudrichem, Giessen,- Rijswijk (N.-B.), Andel c.a., Almkerk, deWerken c.a. en Werkendam. Op 8 Juni te Klundert voor de gemeenten Willemstad, Fijnaart c.a. en Klundert. Op 10 Juni te Waalwijk voor de ge meenten Waalwijk, Loon op Zand en Sprang-Capelle. Op 21 Juni te Oudenbosch voor de gemeenten Zevenbergen, Oud- en Nieuw- Gastel, Oudenbosch en Standdaarbuiten. Op 28 Juni te WTaspik voor de gemeenten Waspik, Dussen, 's Gravenmoer, Raams- donk en Dongen. Op 30 Juni te Made voor de gemeenten Hooge en Lage Zwaluwe, Geertruidenberg, Terheijden en Made c.a. Het onderzoek zal plaats hebben in alphabetische volgorde. (Wordt vervolgd.) 'dlJB met GRATIS pc y GQENADtNESAUS AjPOl*IV<

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5