Eerste Blad De Wenteltrap. A. Verschuuur-Baert, S. D. LANKHUYZEN Go's BANK Verkeersonderwijs op de scholen. OVERZICHT Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. 4607. Vrijdag 28 Mei 1926. FEUILLETON. Raamsdonksveer. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. T. BOONSTRA. ^and van altenA Dit blad verschynt WOENSDAG eu VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijk# nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Wanneer men met bekwame en ervaren bestuurders van motorrijtuigen spreekt over het wegverkeer van den tegenwoor- digen tijd, dan zal men in den regel hoo- ren dat zij in het bijzonder slechts één angst kennen en dat is de angst die op den weg spelende kinderen hen veroorza ken. Spelende kinderen toch gaan veel- maals dusdanig op in hun spel dat zij geen gevaar opmerken en het komt dan ook maar al te dikwijls voor, dat zij op een oogenblik waarop niemand het zou verwachten, de straat oversteken of wel te voorschijn springen uit een of an deren onzichtharen schuilhoek of achter een ander voertuig vandaan en aldus zich bevinden vlak voor de wielen van het motorrijtuig zonder dat de bestuurder zulks maar in het minst heeft kunnen verhin deren. We kunnen dan ook van harte instem men met het verzoek, hetwelk door den Nederlandschen Bond van particuliere chauffeurs onlangs tot den Minister van Onaerwijs werd gericht en hetwelk de strekking heeft om alle hoofden van scho len te verplichten om b.v. een half uur per week les te doen geven in het vter- keersvraagstuk, waarbij in het bijzonder de aandacht gevestigd dient te worden op het gevaar van het spelen door kinde ren op rijwegen, terwijl dan naast theorie ook practische lessen kunnen werden ge geven In het adres wordt voov;s het denk beeld aan de hand gedaan een kleine com missie te benoemen, die het voorstel uit werkt en den Minister nadere voorstel len zal doen. Zooals we reeds zeiden stemmen we van harte gaarne in met den inhoud van het. adres en zeer hopen we dat het succes moge hebben. Toch hebben we ééne re serve en wel deze: dat het onderricht! in de verkeersvraagstukken gegeven wordt door onderwijzers die ter zake de noo- dige juiste inzichten hebben, menschen zijn van het practische leven en er voor gevoelen om hun leerlingen te wij zen op de weggevaren van den jongsten tijd. Wordt bedoeld onderwijs gegeven door zgn. kamergeleerden dan mist het stellig zijn nuttig effect en kan het even- Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( 8) 'I I Is er niemand anders dan u en uwj nichtje i Mijn neef. Ik moest mijn lippen vochtig maken, O, een neef. Ik zou hem wel eens graag willen spreken als hij hier is. i Hij is hier op het oogenblik niet, zei ik zoo kalm als ik maar kon. Ik verwacht hem ieder oogenblik. Gisteravond was hij toch hier? Neen ja. Had hij toen niet een gast bij zich eet. anderen man? Hij bracht een vriend mee, die den Zon dag over zou blijven, een zekere meneer Bailey. Meneer John Bailey, de kassier van de Handelsbank, meen ik. En toen begreep ik dat iemand op de Greenwood-club het hem verteld had. Wanneer zijn ze weggegaan.? Al heel vroeg, ik weet niet preciesi hoe laat. Meneer Jamieson keerde zich plotseling om en keek mij aan. Wilt u zich niet wat duidelijker uit drukken, zei hij. U zegt dat uw neef en meneer Bailey vannacht hier in huis waren en Joch hebben u en uw nichtje het lijk gevonden. Waar was uw neef toen. goed achterwege blijven. Zeker is dat het adres wefl in zeer sterke mate de angststemming typeert, die zich langzamerhand van tal van autobe stuurders, die zich hunne verantwoorde lijkheid bewust zijn, is meester gaan ma ken, ten aanzien van de verkeersongeval len, waarvan de kinderen de directe oor zaak en in vele gevallen ook het slachtof fer zijn. Eenigen tijd geleden lazen we in „de Auto"- „Met de verkeersopvoeding dient bij de jeugd te worden begonnen. Het is zeker alleszins verheugend dat daar mede n.l. met het jong gewóennen, al thans in.de hoofdstad van ons land, eer lang een begin zal worden gemaakt, want, gelijk ook in dit blad reeds is vermeld, hebben Burgemeester en Wethouders van Amsterdam onlangs eene commissie in het leven geroepen, de School-Verkeerscom-- missie genaamd, wier taak is Burgemeester en Wethouders te adviseeren omtrent dat geen, wat in en buiten de school kon- worden gedaan, teneinde de kinderen ver trouwd temaken met het verkeer en hen te bescfierrr-en tegen de verkeersgevaren." Deze, dagen is deze commissie geïnstal- leg^v n aan deinstallatie-rede ontleent „de Auto" het volgende „Burgemeester en Wethouders zijn ook reed? uit eigen aandrang in het belang der verkeersveiligheid van de jeugd werk zaam geweest. lo. door in de scholen de bekende! platen van den A.N.W.B. te laten ophan gen; 2e. door bij den uitgang van iedere school een karton te doen ophangen, waarop een wenk is gedrukt om op straat de noodige voorzichtigheid te betrachten; en 3e. door steun te verleenen aan d|te uitgave van het schoolleesboekje „Veilig heid voor alles", samengesteld door den bekenden paedagoog Frits van Raalte. Gezien evenwel den omvang en de in tensiteit van het verkeer, achten B. en W. het wenschelijk, dat door een daartoe in het leven te roepen commissie zal worden nagegaan of wellicht in die richting iets meer kan worden gedaan. De nu inge stelde commissie heeft een veel omvattende taak en het is een moeilijk vraagstuk, waar mede zij zich zal hebben bezig te houden, daar het verschillende kanten heeft. Zij zal zich geplaatst zjen voor de beant woording van verschillende vragen, zooals: Wat kan de school doen? Wat hei onderwijzend personeel? Kan men het onderwijzend personeel opdragen ook buiten de school toezicht op de kinderen te houden? Aan men het onderwijzend personeel Ik werd er wanhopig onder. Ik weet het niet, riep ik uit, maar hier kunt u zeker van zijn, Halsey weet niets van de heele zaak af en al zijd er nog zooveel aanwijzingen tegen hem, daarmee kunnen zc een onschuldige niet schuldig maken. Gaat u zitten, zei hij, terwijl hiij een stoel naar mij toeschoof. Ik "heb u een paar dingen te vertellen en als tegenpres tatie moet u mij atles zeggen wat u weet. Geloof me, zulke dingen komen altijd uit. In de eerste plaats is meneer Arm strong van boven af doodgeschoten. Het schot kwam- van vrij dicht bij en de kogel kwam er onder den schouder in, ging door het hart en verliet het lichaam laag op zijn rug. Met andere woorden, ik geloof dat de moordenaar op de trap heeft gestaan en naar beneden heeft ge schoten. In de tweede plaats vond ik op den rand van het biljart een sigaar, die gedeeltelijk opgebrand was, en een siga ret, waarvan niets was overgebleven dan het kurken mondstuk. Ze waren blijkbaar allebei aangestoken, toen neergelegd en vergeten. Heeft u er eenig idee van hoe het kwam dat uw neef en meneer Bailey hun spel en hun sigaar jn den steek lieten1, de auto te voorschijn haalden en wegreden zonder den chauffeur te roepen en dat al lemaal laat eens zien toch zeker voor drie uur in den ochtend? Ik weet het niet, zei ik. Maar u kunt er van overtuigd zijn, meneer Jamieson, dat Halsey terug zal komen om zelf alles uit te leggen. Ik hoop het van harte, zei hij. Juffrouw Innes, heeft u er wel eens over gedacht dat meneer Bailey misschien meer van deze zaak afweet? Gertrude \Vas beneden gekomen en kwam opdragen de kinderen in dergelijke zaken les te geven? Moet dit gebeuren door den klasse onderwijzer, of door den gymnastiek-on- derwijzer, of door menschen die op ver keersgebied deskundig zijn, b.v. inspec teurs van politie? Wat kan voor de verkeersveiligheid van de jeugd door de politie worden gedaan? Moet er politietoezicht worden gehouden bij het aan- en uitgaan van de scholen? Moeten aan voertuigenbestuurders spe ciale voorschriften worden gegeven? Moeten er bij de scholen waarschu wingsborden worden geplaatst? Bij de beoordeeling van al deze zaken zal men er rekening mee hebben te hou den, dat wij niet één soort onderwijl hebben, waar het gemeentebestuur alles te zeggen heeft. Burgemeester en Wethouders zijn er van overtuigd, dat de taak, die de commissie op zich heeft willen nemen, een moei lijke is. Maar, zijns ook zeer mooi, wijl het doel is de jeugd te beschermen tegen de gevaren van het verkeer.,, Aan het slot van zijn rede wenschjte de wethouder der commissie namens B. en W. veel succes toe bij haar arbeid en verzocht haar daarbij indachtig te zijn, dat „wie vlug helpt, helpt dubbel". Amsterdam heeft ongetwijfeld door de instelling eener School-Verkeerscommissie een zeer navolgenswaard voorbeeld gege ven aan andere groote gemeenten. We zeggen „groote gemeenten", want de in stelling van zoo'n commissie is voor klei nere gemeenten te moeilijk. Nu is echter z^er wel mogelijk dat eenige kleinere ge meenten te zaïnen zulk een commissie in het leven roepen en daar moet het naar Patentolie Slaolie Provincie- hout Houtzeep Creoline Brandspiritus Muizentarwe Zuiveringszout Posters Rugpijn Nieren Pillen Fosters Maagpillen. DROGISTERIJ HEUSDEN. onze meening dan ook heen. Men kan wel zeggen „ten plattelande levert het wegverkeer over hét algemeen niet zulke groote gevaren op als in eene eenigszins drukke stad, zoodat aldaar op de scholen onderricht in de verkeersvraag- net de kamer in toen hijj dit zei. Ik zag, dat ze plotseling stilstond, alsof ze een klap had gekregen. Hij weer er niets van, zei ze met een vreemd klinkende stem. Noch meneer Bai ley, noch mijn broer weten er iets van. De moord werd gepleegd om drie uur. Zij hadden om kwart voor drie het huis verlaten. Hoe weet u dat? vroeg meneer Jamie son. Weet u dan hoe laat ze zijn wegge gaan? Ja, antwoordde Gertrude. Om kwart voor drie zijn meneer Bailey en mijn broer het huis uitgegaan, 'door de hoofddeur. Ik was er bij. Gertrude, zei ik opgewonden. Je droomt. Om kwart voor drie. Luister, zei ze. Om half drie ging be neden de telefoon. Ik sliep nog niet en ik hoorde het. Toen hoorde ik Halsey er heen gaan, en teen paar 'minuten flater kwam hij boven en klopte op mijn deur. We we praatten even samen en toen heb ik mijn kimono en mijn pantoffels aangetrok ken en ben met hem naar beneden ge gaan. Meneer Bailey was in de biljart kamer. We hebben misschien tien minuten met elkaar gepraat. Toen werd er besloten, dat ze allebei weg zouden gaan Kunt u er ons niet wat meer van ver-, tellen? vroeg meneer Jamieson. Waar om zijn ze weggegaan? Ik vertel u alleen maar wat er gebeurd is, en niet waarom het gebeurde, zei ze rustig. Halsey ging de auto halen en in plaats van er mee voor het huis te rijden, waardoor hij de anderen wakker gemaakt zou hebben., reed hij van de garage af direct naar beneden. Meneer Bailey ver liet het huis.... Door welke deur, viel Jamieson haar AGENTSCHAP TAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM TELEFOON No. 15. Kantooruren van 9—4. Zaterdags van 9—12. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie stukken geen bepaald vereischte is", maar die redeneering is absoluut verkeerd. Im mers wordt door motorrijtuigen buiten de steden veel meer gejakkerd dan in de steden zelf en bovendien, hoe vaak treft men ook ten plattelande geen drukke weggedeelten aan als b.v. bij het uitgaan van scholen of kerken, bij dichtbevolkte kruispunten enz. Zeker draagt tot de vveg- veiligheid ten plattelande de in vele ge meenten vastgestelde maximum-snelheid in niet geringe mate bij, maar deze betreft alleen den autobestuurder pn niet het pu bliek. dat zich op den weg bevindt. En toch is het zoo dringend noodig dat ook het publiek dat zich op den weg be* vindt, er toe medewerkt om de verkeers veiligheid te bevorderen en daarom is het ook zoo meer dan nuttig dat de menschen reeds in hun jeugd doordrongen worden van deze noodzakelijkheid nl. dat ieder voor zich de moreele plicht heeft om de veiligheid op de openbare wegen zoo veel in zijn vermogen is in de hand te werken. Daarom worde dus onderricht in verkeersvraagstukken aan iedere school zonder uitzondering door daarvoor geschikte leerkrachten gegeven. We zijn er van overtuigd dat dat onderricht in de toekomst rijke vruchten zal dragen Met het opnemen van verkeersvoor- schriften in plaatselijke strafverordeningen kan men stellig wel iets bereiken dat de wegveiligheid ten goede komt, maar vrij willige en gevoeld noodzakelijke mede werking van alle zich op dc-n weg be-> vindenden is het middel, dat het meest baat geeft. in de rede. Door de hoofddeur. Toen hij wegging was het kwart voor drie. Ik weet liet nog heel precies. De klok in de hal staat Stil, juffrouw Innes, zei Jamieson. Hij scheen alles op te merken. Hij keek op zijn horloge, antwoordde zij en ik zag aan Jamieson's oogen dat( hij dit heel belangrijk vond. Wat mij betreft, het heele verhaal verbaasde mij bovenmate. Wilt u mij niet kwalijk nemen als ik u nu een persoonlijke vraag stel? De detecti ve was nog vrij jong, en het scheen mij toe, oat het hem eenigszins verlegen maak te. Welke verstandhouding bestaat er tus- schen, u en den heer Bailey. Gertrude aarzelde.. Toen kwam ze naar mij toe en greep liefkoozend mijn hand. Ik ben met hem verloofd, zei ze kalm. Ik was al zoo gewend geraakt aan ver rassingen ,dat ik niets zei. Gertrude's hand, die ik vasthield, gloeide alsof ze koorts had. En daarna, ging Jamieson voort. Is u.daarna meteen naar bed gegaan? Gertrude aarzelde weer. Neen, zei ze tenslotte. Ik ik ben niet zenuwachtig en nadat ik het licht had uitgedaan herinnerde ik mij dat ik iets in de biljartkamer had laten liggen en op het gevoel zocht ik weer den weg daar heen. Wilt u mij zeggen, wat u daar hadt laten liggen? Dat kan ik u niet zeggen, zei ze lang zaam. Ik ik ben er niet dadelijk weer vandaan gegaan.... Waarom niet, vroeg de detective op min of meer gebiedenden toon. D?t is van het grootste belang, juffrouw Innes. Na de vredesonderhandelingen van Oedsjda zijn de Franschen en de Span jaarden voor drie weken het gedurende de wintermaanden zorgvuldig voorbereide offensief begonnen tegen de stammen van het Marokkaansche Rif, die zich nog on der den invloed van Abd-el-Krim bevon den. Het eerste doeleinde was de over schrijding van de rivier de Werga, die volgens de bepalingen der conferentie van Algeciras te beschouwen valt als de grens van de Fransche invloedssfeer. De Franschen en Spanjaarden zijn nu volgens een gemeenschappelijk plan uit het Zuiden en Oosten voorwaarts gerukt, en slechts een korte maar felle regenperi ode hield ze nog van de overschrijding der Werga terug. Het offensief tegen het jeigenlijke Rif is in de laatste week met volle machtsontplooiing ingezet. De weer bare Riffijnen hebben zich in het gebergte moeten terugtrekken en het gevolg was dat de resteerende bevolking zich gedwongen zag tot onderwerping teneinde aan be schieting te ontkomen. Daar de Spanjaa- den ook van Adjir, in het Noorden, een frontaanval zijn begonnen, werden de Rif- bewoners al spoedig tot in de laatste bergkammen teruggedrongen. Het gebied der Benie Oeriagel, als welker eigenlijke leider Abd el Krim te beschouwen is, werd voor een deel bezet. De Franschen en Spanjaarden zijn tot in de hoogste bergruggen van het Rif doorgedrongen, waarvan sommige kammen aan hoogte de Ik huilde, zei Gertrude zachtjes. Toen de Fransche klok in de salon drie uur sloeg, stond ik op en toen hoorde ik op de oostelijke veranda vlak bij het speelzaaltje, voetstappen. Iemand stak een sleutel in het slot, en ik dacht natuur-" lijk aan Halsey. Toen wij het huis huur den noemde hij dat zijn deur en hij hacf er na jdien tijd altijd een sleutel van in zijn zak. De deur ging open en ik wilde net vragen wat hij vergeten had, toen er een schot klonk. Er viel iets zwaars en half krankzinnig van angst en schrik liep ik den salon door en kwam boven ik! herinner mij ternauwernood hoe. Ze viel in een stoel neer en ik dacht, dat Jamieson nu wel klaar zou zijn. Maar dat was niet zoo. Uw getuigenis is van groote waarde voor het vrijpleiten van uw broer en meneer Bailey, zei hij. Vooral met het oog op het feit dat uw broer en meneer Armstrong een poos geleden vrij hevige ruzie hadden gehad. Onzin, viel ik hem in de rede. '.De zaak is ai erg genoeg, meneer Jamieson, zonder dat er zulke dingen bij gefanta seerd worden. Gertrude, ik geloof niet dat Halsey den vermoorden man kende, is het wel? Maar Jamieson was zeker van zijn zaak. Ze kregen geloof ik, ruzie, hield hij aan, om de manier waarop meneer Arm strong zich jegens u gedroeg juffrouw Gertrude. Hij had u het hof gemaakt en u was daar met op gesteld. En ik had d en man nooit gezien. (Wordt vervolgd.) lour het Land vai Heusden en AltenJeLaigstraat n u Botiiflielerwaard i w

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1