Vughterstraat 19, 's-HERTOGENBOSCH, Het SOLIEDSTE en GOEDKOOPSTE adres Bij ver- voor TAFEL-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS en VORKEN, KRISTAL en GLAS. VERLAAGDE PRIJZEN. Binnenland. Plaatselijk Nieuws DE MOORD TE VEEN. Telefoon 715. 1700 M. te boven gaan. Het schijnt dat de Rifbewoners absoluut weerloos zijn ge weest tegen de massale overmacht der Fransche ocrlogsvliegtuigen. Zoo hebben b.v. op den 19en Mei, toen helder weer de operaties begunstigde, de Franschen om en bij de tweehonderd vliegtuigen uitgezonden ,die 30 ton aan bommen op de verstrooide strijdkrachten van den te genstander hebben neergeworpen. Het is de vereenigde Spaansche legers gelukt het hoofdkwartier van Abd el Krim, Taurirt, in te nemen en de verbinding tot stand te brengen met de van Adjir naar het Zuiden oprukkende Spaansche troepen, zoodat hierdoor het gevechtsfront van Ad jir zich in één rechte lijn naar het Zuiden tot aan de bovenloop van de Werga uit strekt. Opmerking verdient, dat gedurende die operaties de Fransche troepen voor de eerste maal de Spaansche zóne zijn binnen gemarcheerd. Ook de aanval der Fransche troepen van den middenloop der Werga uit in Noordelijke richting op El Bibane is met succes bekroond en heeft het mogelijk gemaakt het te dezer plaatse ingedeukte Fransche front weer glad te strijken, Ten slotte is het gelukt hef belangrijke centrum Targwist met het geheele gebied ten Noorden en ten Westen dezer stad in te nemen. Onder den indruk van deze successen der Franschen is een reeks van stammen Abd el Krim afgevallen. En niet alléén dit, maar ook Abd el Krim is door de overwinningen van zijn vijanden blijk baar zoo ontmoedigd dat hij in een brief aan gouverneur-generaal Steeg zijn onder werping heeft aangeboden, althans een hernieuwd vredesaanbod heeft gedaan. Het vredesaanbod is door den Franschen ministerraad onvoldoende van inhoud ge acht, want de Marokkiaansche aanvoerder bood geen onderwerping doch slechts een wapenstilstand aan len liet valt te begrijpen, dat noch Franschen, noch Spanjaarden, nu hunne krijgsoperaties zoo voorspoedig gaan, hiervan weten willen, gezien ook de moeilijkheden die zich een maand ge leden bij de wapenstilstands- en vredes onderhandelingen in Oedsjda hebben voor gedaan. Er mag thans in Marokko niet worden getraineerd, integendeel er moet, in ver band met de omstandigheden van het tro pen-klimaat snel worden voortgegaan met den veldtocht, en men kan het volkomen billijken van de overwinnaars, die al zoo vele bittere pillen in Marokko hebben moe ten slikken, dat ze eindelijk eens de vruch ten willen zien van de ontzaglijke opof feringen die de Marokko-oorlog hen gekost heeft en dat ze niet willen weten van eenigerlei stap die hen zou doen stilstaan op den weg ter uiteindelijke overwinning en de eenmaal bereikte resultaten wel eens weer ongedaan zou kunnen maken. 4 JONGENS IN DE MODDER OEZAKT. Onbetrouwbaar terrein. De 15jarige J. J. Heusden uit de Drie- vriendenstr. ontdekte Zondagochtend half 10 op het opgespoten land aan den Schie- weg te Rotterdam ter hoogte van het voormalig V.O.C.-terrein, een hond, die in een dolle bui te ver het terrein was op gerend en nu weggezakt was in de mod der. Het klagelijk gejank van den hond roerde den jongen tot medelijden, zoooat hij het plan opvatte, het dier te redden. Voorzichtig zocht hij een begaan- baren weg en hij zag zijn edelmoedige pogingen al bijna met succes bekroond, toen hem plotseling zelf de voeten op een verradelijke plaats weggezonken, dwars door de oogenschijnlijke harde laag heen van het nog lang niet verstijfde opgespoten terrein. In een minimum van tijd was de verschrikte jongen zoo diep in de modder weggezakt, dat hij geen kans meer zag, vasteren grond te bereiken. Bij de minste beweging voelde hij zich snel dieper weg zinken, zoodat hij luid om hulp begon te roepen. Op het gejammer, dat over den Blijendorpschen polder weerklonk, kwamen drie jongens aanloopen, die in de buurt aan het spelen waren. De jongens de 16-jarige .Correljé, de 13-jarige J. Plonk en diens 15-jarig broertje A. P., allen wo nende aan de Vlaggemanskade, zagen H. bijna tot aan het middel in den modder steken. Onmiddellijk stelden de drie jon gens dappere pogingen in het werk, hun makker, die een prooi dreigde te worden van den allesverslindenden drijfgrond, te redden. Doch^bij deze pogingen zakten zij eveneens door de bedriegelijke bovenlaag. Tot aan het middel verdwenen zij in de modder. De 43-jarige bankwerker W. C. de Haan uit de Zomerhofstraat hoorde het hulpge schrei van de jongens, en op het ongeval attent geworden snelde hij naar den po litiepost aan den Schieweg, van waar uit onmiddellijk de reddingsbrigade werd ge waarschuwd. Daarna vertrok de dienstdoende agent van politie met den bankwerker naar de plaats des onheils, gewapend met een groote dreg. Beiden mochten het genoegen smaken, de drie laatste jongens met ae dreg uit de modder en naar den vasten grond te trekken. Het touw van de dreg was echter te kort, om Heusden, die lang zamerhand dieper begon te zinken, te kunnen bereiken. De redders dorsten even wel niet den betrouwbaren grond te ver laten, zoolang het gevaar voor verstikking den jongen niet onmiddellijk bedreigde. Gelukkig verscheen de reddingsbrigade spoedig ter plaatse. Aan de manschappen daarvan mocht het gelukken, Heusden met behulp van een lang touw op vasteren grond te halen. De vier jongens, die zwaar onder den modder zaten en geheel ont daan waren, werden daarop meegenomen naar den post aan den Schieweg, waar zij zoo goed en zoo kwaad als het ging werden gereinigd. Nadat dit geschiedt was, werden zij naar huis gebracht. En de hond, die onbewust de oorzaak van het onheil, dat groote gevolgen had kunnen hebben, was geweest? De hond was midderwijl zelf uit de modder gekrabbeld en was, na zich eens flink te hebben uitgeschud, spoorloos ver dwenen.... o— TUSSCHEN DE WILDE DIEREN GEVALLLEN. Te Tilburg geeft sedert eenige dagen het Fransche circus Amar voorstellingen. Door de artisten wordt o.m. uitgevoerd een zeer sensationeel nummer dat men „Doodenraad" noemt. Een dame danst hierbij over een koord, dat boven de ver blijfplaats der wilde dieren is gespannen. Zondag is bij het uitvoeren van dit num mer een ernstig ongeluk gebeurd. Toen de acrobate zich op den draad bevond, brak het koord plotseling door en de dame viel, tot groote ontsteltenis van het talrijke publiek, midden tusschen de wilde dieren, die geweldig begonnen te brullen. Het gelukte den temmer echter zijn die ren in bedwang'te houden. Door personeel van het circus kon toen de danseres, cfie bewusteloos was, worden weggedra gen. Zij bleek zich ernstig aan den rug gewond te hebben. Gevaarlijk werd de wond door den geneesheer niet geacht, doch in ieder geval was zij van dien aard, dat de artiste Maandag- noch Dinsdag1- avond is opgetreden. Het ongeval verwek te onder de toeschouwers begrijpelijker wijs een niet geringe consternatie. o— VERDUISTERING. De 19-jarige loopknecht E. B. is in het politiebureau aan de Witte de With- straat te Rotterdam in bewaring gesteld. Hij wordt er van verdacht ten nadeele van zijn patroon den confiseur J. K., van den Nieuwen Binnenweg, een be drag van f 225 te hebben verduisterd, dat hij Maandag j.l. bij klanten had ont vangen. Na zijn rijwiel in een bewaar plaats op de Schie te hebben gestald, is B. met een vriend den eveneens aange houden 19-jarigen A. P., naar Amsterdam gegaan, waar beiden goeden sier van het geld hebben gemaakt. Zij zijn door de Amsterdamsche politie aangehouden en op transport naar Rotterdam gesteld. Het geld was op. i TWEE JONGELUI VERDRONKEN. Op de Waal voor Nijmegen is Dinsdag een ernstig ongeluk gebeurd. Drie jon gelui roeiden in een kano, die vermoede lijk door oen sterken stroom werd meege sleurd en tegen een kabel van een daar gemeerde aak werd geworpen. Het bootje sloeg om en allen geraakten te water. Twee hunner, zekere W. uit Nijmegen en v. G. uit Schiedam, verdron ken. De derde W. uit Groessen, werd door den schipper van den aak bewusteloos opgehaald. Na veel moeite konden de levensgeesten weer worden opgewekt. o— MOTOR-ONGELUK. Dinsdagavond zag de chauffeur van de laatste bus van den dienst Delft-Zoeter- meer in de Katwijkschelaan onder Pijn- acker een omgeslagen motorrijwiel. Bij nader onderzoek bleek dat de berijder de heer J. v. Bergen Henegouw, autobus ondernemer uit Zoetermeer, met gebroken beenen op den berm lag. Zijn toestand was van dien aard, dat onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis te Delft noodzakelijk was. o LIJKJE AANGESPOELD. Maandag is het lijkje van den 8-jarigen J. G. wonende in het Pluvierhof, te Sche- veningen, die, zooals men zich zal her inneren, Vrijdagavond met zijn broertje bij de Zeesluizen op zoo treurige wijze om het leven kwam, nabij Kijkduin aange spoeld. DE EERSTE NIEUWE HOLL. HARING. Dinsdag is de eerste nieuwe Hollandsche haring, aangebracht door het stoomlog- gerschip „Koningin Wilhelmina" VI, Dog germaatschappij te Vlaardlngen, directeur de heer I. J. Hoogendijk, aan H. M. de Koningin en de Koningin-Moeder aange boden. VECHTPARTIJ "TTTAMERSFOORT. Maandagavond werden door twee bui tenlieden te Amersfoort een oude twist met het mes uitgevochten. Zekere G. W., uit Hoevelaken, werd met zes verwon dingen aan hoofd en lichaam in het Eli- zabethsgasthuis opgenomen. De ander, J. W. uit Nijkerkerveen, werd, na verbon den te zijn in arrest gesteld. o— TREINONTSPORING BIJ WOUW. Van den trein die Dinsdagmiddag om 2 u. 39" uit Vlissingen naar Roosendaal was vertrokken, is even buiten Wouw de laatste wagen uit de rails geloopen en van den spoordijk in den sloot gerold. Nog vier wagens werden mede van de rails getrokken. Een conducteur, die in den voorlaatsten wagen zat, bemerkte, dat er iets haperde, en trok aan de noodrem. Toen de trein tot stilstand kwam waren de vijf wa gons reeds ontspoord. Onmiddellijk werd een aanvang ge maakt met de hulpverleening aan de pas sagiers van den laatsten wagen. De mees ten kropen door de vensters etn uit de portieren en kwamen via ladders weer op den spoordijk. Verscheidenen waren door glasscherven eenigszins gewond. Alleen het echtpaar Veenstra uit Arn hem en de heeren H. Polderman uit Den Haag en v. Leeuwen uit Dordrecht waren er minder goed afgekomen. Mevr. Veenstra had een hoofdwonde van onge veer 10 c.M. lengte. De gewonden werden verbonden door twee in den trein aan wezige artsen en al heel spoedig waren eenige geneesheeren uit Roosendaal en Wouw aanwezig. Na een oponthoud van ruim 40 minuten kon het voorste deel van den trein weer vertrekken. Een hulptrein kwam later de gewonden en de andere achtergebleven passagiers ongeveer 150 personen afhalen. i j Het baanvak is op de plaats van het ongeluk geweldig beschadigd. Over tiental len meters zijn de spoorwegrails uit den grond gerukt, stukken rails zijn afge knapt. Door de wrijving tijdens de ontsporing ontstond een begin van brand. Men liet het gasreservoir leegloopen en wist hier door erger te voorkomen. —o VIER KINDEREN VERBRAND. Dinsdagnacht is te Oude Haske een ar beiderswoning tot den grond toe afge brand. De bewoners het echtpaar Haits- ma met acht kinderen werden door het vuur verrast. Toen de arbeider Haitsma en zijn vrouw en 4 kinderen zich door een stukgeslagen raam naar buiten hadden begeven, heeft de man nog een poging gedaan, de kinde ren, die op den zolder sliepen, te red den. Langs een ladder klom hij langs den zijkant van de woning naar het dakraam, dat hij stuksloeg. Door het raam wilde hij zich naar binnen begeven, doch ten ge volge van den rook was dit niet meer mo gelijk. De kinderen waren toen vermoe delijk reeds gestikt. Het echtpaar J. Haitsma had 8 kinde ren, n.l. 5 meisjes en 3 jongens. De oudste was 10 jaar, de jongste 9 mnd. Omgekomen zijn drie meisjes een van 10, ejen van zes en een van vier jaar en het 3-jarige jongetje. De verkoolde lijkjes der kinderen zijn onder het puin gevonden. o— OVERREDEN EN GEDOOD. Het vijfjarig dochtertje van den heer J. B. te Andijk werd Maandagavond aan gereden door een motorrijwiel, bestuurd door den heer L. uit Enkhuizen. Den volgenden morgen is de kleine aan de gevolgen overleden. —o i AANGEREDEN. Maandagavond is de ongeveer 60-jarige L. C. S., wonende te Middelburg, ^tusschen Zoutelande en Bigge bij een bocht door de stoomtram aangereden. De machinist zag den man te laat om nog tijdig te kunnen stoppen. De onge lukkige bekwam een hersenschudding en is in het gasthuis te Middelburg opge nomen. IN EEN MELKBUS. Het 5-jarig zoontje van A. de Jong te Reeuwijk, kroop in een leege melkbus. Het ventje kon er echter niet meer uit, waarna de smid moest komen om de bus door te zagen. wondingen, steenpuisten of brand wonden enz. gebruike men direct Oprechte Wlosamer Zalf. Prys per bus f 0.75. Verkrygbaar by Apoth. en Drog. In ons Woensdagnummer hebben wij reeds een voorloopig bericht opgenomen van den op den avond van den 2e Pink sterdag gepleegden moord op den 37- jarigen Jacob Vos, wonende op „De Vlaas" te Veen. Zooals reeds vermeld, waren de Gebr. C. en M. K. 's avonds omstreeks half elf aan de woning van Jacob Vos gekomen en werd aldaar door ben op de vensters geslagen en Jacob Vos uitgedaagd buiten te komen. Hieraan werd door Jacob Vos voldaan met het gevolg dat hij, zoodra hij buiten kwam, door M. K. werd neergeschoten. Door de buitengewone bereidwilligheid van de zijde der Politie tegenover de pers, zijn wij in de gelegenheid gesteld de verklaring van de vrouw van den vermoorde tegenover de politie weer te geven. - In den avond van 24 Mei, circa 10 uur, bevond ik mij in mijne woning terwijl mijn man reeds te bed lag. Opeens werd er op de vensters geklopt en gevraagd: „is Jacob thuis?" waarop door mij werd gevraagd: „wie bent ge?" het antwoord van buiten was daarop: „Kees den Boutl" Ik begreep en hoorde vervolgens aan de stem dat het Cornelis Kamerman was. Ik vroeg: „wat hij moest hebben?" waarop Cornelis Kamerman antwoordde „hier is Machiel en die moet Jacob hebben". Ik ging naar buiten en zag, dat Cor nelis en Machiel Kamerman voor onze woning stonden en vroeg hen„wat moeten jelui hier hebben?" waarop door C. Kamerman werd geantwoord: „niets van jou". Ondertusschen ging ik naa..* de woning van mijn buurman Gerrit K^w-vman (geen familie van den dader, «ejp deze te hulp, daar ik vreesde, dat de Gebrs. Kamerman met geen goede be doelingen naar onze woning waren ge komen. Zoo gauw ik mijn buurman van een en ander op de hoogte had gesteld, ver liet ik zijn woning en ging terug naar en voor onze woning, alwaar de Gebrs. Kamerman nog stonden te wachten. Onderwijl ik met hen stond te praten, kwam mijn man naar buiten en ging naast mij staan. Toen mijn man bij ons was, vroeg hij aan Cornelis en Machiel Kamerman t „wat moeten jelui van mij hebben?" Zoodra hij deze woorden had gespro ken, zag ik dat Machiel Kamerman zijn rechterhand uit zijn zak haalde en direct daarop met een revolver op mijn man schoot. Na het vallen van het schot hoorde ik mijn man „O!" roepen en zag ik dat hij pijnlijk in elkaar kromp. Ik ben toen direct de hulp van den dokter gaan inroepen en weet dus niet wat er verder is gebeurd of gesproken. Het was mij wel verteld geworden, dat mijn man in de afgeloopen week twist met Machiel Kamerman had gehad. Ik vroeg mijn man hierna en deze ant woordde: „dat hij had gehoord, dat Machiel Kamerman voor hem een mes bij zich droeg en hij hem in de afge loopen week had gevraagd, of zulks waarheid bevatte". Tot hiertoe de verklaring van de vrouw van den vermoorde. Naar wij nog nader uit goede bron kunnen mededeelen, heeft er verleden week Donderdagmiddag tegenover het Gemeentehuis te Veen een woordenwis seling tusschen Machiel Kamerman en Jacob Vos plaats gehad, waarna Machiel Kamerman met paard en kar de Veen- sche Steeg is ingereden. Jacob Vos is hem daarheen gevolgd en heeft daar ter plaatse een mes uit den zak gehaald en dit voor de voeten van Machiel Kamerman gegooid en ge zegd „daar heb je een mes, daar kun je mee vechten", waarop Machiel Ka merman antwoordde: „wacht nu tot van avond, zooals wij zijn afgesproken". Jacob Vos antwoordde hierop: „goed, maar breng dan je broer Kees en je vader ook nog maar mee". Verder is hier niets voorgevallen en heeft Jacob Vos zich verwijderd. In ons Woensdagnummer werd mede gedeeld, dat de dader zich zelve, na zijn gepleegde daad, bij den gemeente-veld wachter zou hebben aangemelddit schijnt onjuist te zijn. Wel is dien zelfden avond door hem bij den ge meente-veldwachter aangifte gedaan, dat hij was aangevallen door den verslagene Jacob Vos. Het sectie-onderzoek is niet door het parket" uit 's-Hertogenbosch verricht, doch is geheel overgelaten geworden aan den Opperwachtmeester der Kon. Mare- chaussée te Heusden, waarbij de doktoren Nieuwenhuijsen uit Utrecht enB. Mettrop uit 's-Hertogenbosch aanwezig waren. Bij het sectie-onderzoek is de kogel in het lichaam vah den verslagene ge vonden, welke van buitengewoon groot kaliber bleek te zijn. Het wapen, waarmee het feit is ge pleegd, is door den dader in een sloot geworpen en hoewel door de politie daar na is gedregd, tot heden nog niet ge vonden. Gisteren, (Donderdag) is de dader naar 's-Heitogenbosch overgebracht. Heden (Vrijdag) is het lijk van den verslagene ter aarde besteld. |*te CONCERT te geven door de »HEUSDENSCHE HARMONIE® Directeur de Heer Joh. van Berkel te Ammerzoden, op Zaterdag 29 Mei a. s., des avonds om 8 uur (zomertyd) op de Muziektent alhier. PROGRAMMA 1. Honneur aux Basses, Pas redoublé. 2. La Liberté, Ouverture. 3. Au Golff de Naples, Grande-Valse. 4. Marche des Saltitnbanques, Marsch. PAUZE: 5. Les Cadets de Brabant, Pas redoublé. 6. Waria, Introduction et Polonaise. 7. Ouverture Joyeuse, Lustspiel ouverture. 8. Spearmint, Marsch. 9. Finale. Met de nummers 6 en 7 behaalde dé Vereeniging op het Nationaal Concours te Driebergen een eerste prys in de 1ste Afdeeling. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraaï 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. HEUSDEN, A.8. Zondag 30 Mei is er ten 10 ure voorm. dienst in de Luth. Kerk door Ds. H. J. Toxopëus van Breda. Zondag a.s. zal «Juliana I® een wedstryd spelen tegen »Gelria« uit Zalt- Bommel op haar terrein naby de brug. Reeds nu is vastgesteld, dat de processie Heusden-—Kevelaar dit jaar zal trekken 15 en 16 Augustus, terwyl de plaatsbewijzen voor de reis aanmerkelyk lager zullen zyn. Met ingang van 1 Juni a.s. wordt de Rijksveldwachter Brigadier Titulair Louwers als zoodanig overgeplaatst naar Maasheeze. AALBURG. Met den pluk der kruis bessen is alhier een begin gemaakt. Door de commissionairs wordt 20 cent per K.G. besteedt. ALMKERK. Het op 2de Pinksterdag alhier gehouden Zendingsfeest, kan in alle opzichten, uitstekend geslaagd genoemd worden. Hoewel de lucht des smorgens dreigde tot regen, bleef het toch gelukkig droog, en goot de zon des namiddags hare gouden stralen uit over de enorme massa volks, welke het terrein vulde. Door bijzondere omstandigheden was het programma gewijzigd, alhoewel alle sprekers het woord voerden, waarbij de uitgenoo- digde zangv. van Capeile en Sprang met het fanfarecorps alhier voor afwisseling zorgden. Ds. de Jong Geref. pred. alhier heeft dit Zendingsfeest op uitstekende wyze ge organiseerd. Tot assistentie was de Rijks- en Gem.- politie op 't terrein aanwezig, doch geen enkele wanklank werd vernomen. Een woord van dank aan een ieder die heeft medewerkt tot 't welslagen van dit Zendingsfeest, en in bijzonder de H. H. sprekers, het fanfarecorps «Nooit Gedacht« en de Zangvereenigingen is hier zeker niet misplaatst. Op 2 Juni a.s. 's avonds 7 uur hopen de Herv. Jong. Ver. «Eben Haëzer en «Samuël® in de consistoriekamer der Herv. gem. alhier een gemeenschappelijke vergadering te houden. Op de Woensdag 26 Mei alhier gehouden stamboek-merriekeuring werden 6 stuks ingeschreven, n.l. van de Heeren A. Z. Snoek, 2 stuksP. Nieuwenhuizen, 1 J. M. Blankers, 1 en van de Wed, de Bot van Dussen 1. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. A. Raams, thans Herv. pred. te Rjjswyk (Geld.) heeft alszoodanig een beroep ont vangen naar de Herv. Gem. van Groningen. Firma ALPH. HUPSCH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2