Uitrusting compl. f 4.50. FIRMA JOHAN SMULDERS, Kantongerecht flensden ATAMÏCT the waterless iitirgerlijke Stand. EEN BEZOEK AAN LOEVESTEIN. Men schrijft: Met de veerboot van Qorinchem naar Woudrichem. Een korte wandeling door dit oude stadje, met zijn zware, mid- deleeuwsche poort, zijn dikke, oude to ren en de norsch kijkende visschersbevol- king; een overtocht in het roeibootje met den zwijgenden veerman, en we staan aan den rand van een vlakte, met welig gras begroeid. Aan het einde hiervan steekt Loevestein hoog uit boven de om ringende wal, de strakke lijnen van het slot vervaagd door het geboomte. Aan de linkerhand hebben we de Waal met zijn drukke scheepvaart, rechts de stille Maas.. Het gras, waarin een enkel bloemp je, schittert in den zonneschijn, wuift zacht- kens door het koeltje. We loopen over het zachte voetpad, geen mensch zoover het oog reikt, de onzichtbare kwartelkoning begeleidt ons met zijn kreskend geluid. Aan de poort gekomen, geven we een ruk aan de schel, en na eenige oogenblik- ken wordt de zware afsluitboom opge heven en zijn we binnen. Eerst een wandeling over de wallen, met links de steile muren, van het kasteel oprijzend uit de volgegroeide binnengracht, boven ons hoofd het gesmekker van de jonge reigers in hunne nesten; vóór ons vlucht een houtduif uit haar nest. Op het hoogste punt van de wal gekomen zien we wederom een groote, vruchtbare vlakte voor ons, verweg begrensd door wat boo- meti, een torentje. Links, tot den horizon, kronkelt de Waal met zijn zeilende sche pen, tuffende motorbooten en moeizaaMi3 arbeidende, zwaar rookende sleepbooten. Vlak voor ons, in een populier, roept een koekoek, beneden in de gracht stoeien een paar waterhoentjes, en over alles is een heerlijke zonneschijn gegoten. We gaan verder. Het pad is met een menigte bloemen begroeid. De witte gan- zebloem wiegelt er op haar hooge sten gel. Het is warm en we rusten een oogen- blik in een gemakkelijk rieten stoel voor de woning van den geleider, drinken een kogelfleschje zoo gastvrij is Loevestein tegenwoordig en mijmeren. Stil, mach tig ligt het oude slot. Zullen we er binnen gaan, de steenen trappen beklimmen, de holle ruimten bezoeken? We wenschen de stemming die we hebben te behouden en nemen den terugtocht aan langs dezelfde wegen waarop we gekomen zijn, ontroerd door de schoonheid van de natuur onzer lage landen. „N. R. Ct." o BELASTING TEN BEHOEVE VAN OPENBARE VERKEERSWE GEN IN ONS LAND. Ingediend is een wetsontwerp tot het heffen van een belasting en het heffen van verdere voorzieningen ten behoeve van openbare verkeerswegen te land. In de Memorie van Toelichting zet de regeering allereerst den gebrekkigen en onvoldoenden toestand uiteen, waarin het wegennet verkeert. Omvangrijke onderzoe kingen en berekeningen voeren tot de slotsom, dat tot verkrijging van e;en be hoorlijk net van wegen een bedrag van ruim f 300 millioen wordt vereischt, zulks alleen voor aanleg van wegen, voor ge deeltelijke omlegging en omvangrijke her stelling van ae bestaande wegen, terwijl bovendien voor onderhoud en voor min der omvangrijke herstelling minst genomen evenveel zal moeten uitgegeven worden als in de laatste verloopen jaren is besteed voor onderhoud en verbeteringen van ge ringen omvang. Noch het Rijk, noch de provinciën, noch ook de gemeenten en waterschappen zouden zonder belastingverhooging, die uit gaven kunnen bekostigen. Daarom is het noodig gebleken, dat in de kosten van de vérbetering van het wegennet wordt bijgedragen door lien die hoofdzakelijk de behoefte aan aanleg pi verbetering in het leven geroepen hebben, en voor wie tevens de nieuwe verbeterde en beter onderhouden wegen zoo goed als onmisbaar zijn, t.w. de houders van motorrijtuigen. De regeering had haar keu ze te bepalen ten aanzien van de soort1 der te heffen belasting, waarbij voor ern stige overweging slechts in aanmerking kwamen, een benzinebelasting, een ban denbelasting, en een belasting met het motorrijtuig zelf als object. Gekozen is het laatste, en wel in den vorm van een belasting geheven en geïnd door het Rijk, met toekenning van een deel dier opbrengst aan de provinciën, die deze wederom ten deele aan andere wegbeheerders kunnen doen toekomen. De provincie ziet zich dus een deql der totale opbrengst uitgekeerd als een haar uit de belasting toekomend aan deel, dat haar evengoed als het Rijk, in staat moet stellen, zich ten deze van haar overheidstaak te kwijten. Vorming van een wegenfonds komt daar toe als de meest doelmatige regeling voor. Na rijpe overweging is de voorkeur gegeven aan een stelsel, waarbij de ver deeling der voor de provincies te zamen bestemde opbrengst, voor wat de helft betreft, geschiedt naar verhouding van de opbrengsten der belasting in de verschil lende provinciën en waarbij ten aanzien van de andere helft als maatstaf wordt gebezigd de verhouding tusschen de aan tallen K.M. weglengte in de onderschei den provinciën, welker onderhoud geheel of ten deele bekostigd worden uit de uitgekeerde belastinggelden. Deze opzet der wet brengt mede de instelling van een Rijkswegenplan, en v'an elf provinciale wegenplannen. In art. 2 van het wetsontwerp wordt bepaald, dat belastingplichtig is niet hij die rijdt (de bestuurder) maar de houder van het mo torrijtuig. Wat de tarieven aangaat, wordt voor- steld dat de belasting zal bedragen voor een rijwiel, waarop of waaraan een hulp motor is aangebracht, onverminderd de Rijksbelasting f 3, voor een motorrijtuig op twee wielen, indien het eigen gewicht //iet meer bedraagt dan 60 K.G. f 1 Gt, indien het eigen gewicht meer bedraagt dan 60 KG. doch niet meer dan 120 KG. f 2O, indien het eigen gewicht meer dan 120 KG. bedraagt f30. Voor een motorrijtuig op rneer dan twee wielen, ingericht voor personenver voer, indien het is ingericht \ioor het vervoer van niet meer dan zeven perso nen, den bestuurder inbegrepen, per 100 KG. eigen gewicht f 6, doch ten minste 'f 48, indien het is ingericht voor het ver voer van meer dan zeven personen, den bestuurder inbegrepen, per 100 KG. ei gen gewicht f 12.50 De belasting voor een motorrijtuig op twee wielen wordt, indien door middel van 'e en motorrij tuig een rij of voertuig of een zijspan: wordt voortbewogen, verhoogd met f 10. Voor autobussen wordt een hoogere hef fing (f 12.50) tegen f6 per 100 KG., be rekend uitsluitend naar het gewicht van den wagen, gerechtvaardigd. Afzonder lijke tarieven worden voorgesteld voor vrachtauto's, die immers meestal zwaar der gebouwd zijn, dan personen-auto's. Dit tarief bedraagt f 10 per 100 KG. eigen gewicht met een minimum van f80. >yX\\ V. ïtoald Amnndsen. Een zeldzame foto van den populairen Noordschen ontdekkingsreiziger, die zich thans weer nieuwen roem verworven heeft door over den Noordpool naar Alaska (N.-Amerika) te vliegen. Strafzitting van het Kantongerecht te HEUSDEN op Vrijdag 21 Mei 1926. Kantonrechter: Mr. C. W. v. Ommeren; Ambtenaar van het Openbaar Ministerie: Jhr. Mr. J. Twiss Quarles v. Ufford; Griffier: Mr, W. Ruitinga. Ruim 70 zaken staan op den rol, waar van de meeste van weinig belang zijn,, hetgeen zich weerspiegelt in de weinige belangstelling van verdachten en publiek. Met gesloten deuren worden eerst negen kinderzaken behandeld, waarvan de uit spraken niets belangrijks opleveren. De in de vorige zitting uitgestelde zaak contra L. v. d. P. schipper te Dussen,, wordt thans verder behandeld. Verdachte zou op zekeren Zaterdagavond tegen half twaalf de deur van de woning van sla ger Penninx te Dussen bewerkt hebben door er tegen te slaan en te schoppen. Als getuigen werden nu gehoord de veldwachter Heijmans en de slager Pen ninx. Verdachte beweerde in de vorige zitting dat hij de deur slechts geaaid had, maar er geenszins tegen geslagen of ge schopt had. Uit het getuigenverhoor bleek nu echter dat men verschil in opvatting omtrent „aaien" kan hebben, zooals de Kantonrechter opmerkte, en dat verdachte omtrent „aaien" blijkbaar niet direct een zeer zachtzinnige opvatting heeft. Ver dachte kreeg voor zijn „aaien" f 15.— boete of 10 dagen hechtenis, dus een dure aaifuif. A. Z. S. landman te Almkerk had 5 overtredingen begaan in zake de Veilig heidswet. Verdachte is niet verschenen. Met 5 geldboeten elk van f 3 of 2 dagen hechtenis voor iedere boete kwam ver dachte er af. H. K., los werkman te Wijk had gewei gerd desgevraagd inlichtingen te geven aan den Ambtenaar van den Raad van Arbeid J. Meinders. Verdachte: 'k zij een bietje driftig en nou kan ik best wè te veul hebben ge- zeed. Kantonrechter: 't Is dom om zoo driftig te zijn, je bent geen kind meer en kunt je drift best inhouden. Maar je bent ten minste eerlijk. Voor ditmaal zal ik je niet zwaar straffen, maar pas op voor het vervolg. Nu krijg je f 1 of 1 dag. J. A. B., landbouwer te Eethen had geen aangifte gedaan ter secretarie dat hij er een hondenkar op na houdt. Kantonrechter: Waarom heb je geen aangifte gedaan? Verdachte: De kar stond op naam van mijn vader die nou dood is. Kantonrechter: Hoe lang is je vader dood Verdachte: Al verschaie jaaren. De kar is nou van de „kinderen Boll." Kantonrechter: Van wie de kar is, doet niet ter zake, maar toen je Vader dood was had opnieuw aangifte moeten worden gedaan, want de kar kan toch moeilijk ten name van een doode staan. Zij moet worden ingeschreven ten name van een be paald persoon en niet van de „kinderen Boll". Ga nu maar gauw aangifte doen anders vlieg je weer tegen de lamp. Nu zal ik je maar heel licht straffen met f 1 of 1 dag, want ik geloof wel dak j;e uit onwetendheid hebt gezondigd. A. v. S. voerman te Nieuwkuijk had een paard arbeid doen verrichten, welke ken- lijk zijn krachten te boven ging. Kantonrechter: Waarom deedt je dat? Verdachte: 'k Docht nie dat de kar te zwaar was. 't Was mèr een ertkarreke met 'n bietje zand. Kantonrechter't Was nat zand en je moest een steile stoep op. Midden in de stoep viel het paard op de knieën en daaruit bleek dus wel dat de vracht veel te zwaar was. Verdachte: Ja mèr dè doet 't pèrd wel meer. Hij valt wel meer deur z'n knieën. Kantonrechter: Dat is dan juist een re den om;, als je dat weet, dubbel voor-i zichtig te zijn en de kar vooral niet zwaar te laden. Verdachte: Ik zal vortaan beter op passen, Edelachtbare. Kantonrechter: 't Is wel merkwaardig dat het afbeulen van dieren veel meer in Haarsteeg en omgeving voorkomt dan in een ander deel van mijn Kanton erv daarom moet er streng tegen opgetreden worden. Dierenmishandeling is ,'t gemeen ste wat er bestaat. Ieder die een dier mishandeld moest zelf ook maar eens mis handeld kunnen worden, dan zouden ze het wel voor goed afleeren. De kar zand kost je nou f 10 boete of 5 dagen achter slot en grendel. G. v. W. bode te Andel heeft met een kreupelen hond voor een kar gereden. De Kantonrechter zegt, dat hij verdachte zelf reeds gewaarschuwd heeft, wat ech ter niet geholpen schij'nt te hebben. Wie niet leeren wil moet voelen en daarom; kreeg verdachte f20 boete of 10 dagen hechtenis. W. K. landman te Hedikhuizen moest terechtstaan omdat hij een of meer hon den zou hebben aangehitst tegen M. Koks, A. v. Dal en J. Mimpe, die daarvan op klachte proces-verbaal hebben laten op maken. Verdachte zegt geen honden opge hitst te hebben, maar dat Koks, v. Dal en Mimpe met steenen tegen zijn huis hebben gegooid. Koks en v. Dal als ge tuigen gehoord, ontkennen het gooien niet steenen en houden vol dat verdachte hon den op hen heeft aangehitst. De Kantonrechter zegt iets vreemds in deze zaak te vinden en wel dit: ,,'t Ge beurde 's avonds om half tien op 3 April dus was het donker en nu vraag ik mij welke aanleiding er voor verdachte be stond om plotseling naar buiten te loopen en de honden aan te hitsen. Mij dunkt daar zit meer achter en 't is naar mijne meening geenszins uitgesloten dat er eerst met stee nen gegooid is tegen de woning." Verdachte zegt dat Marinus Parijs bij hem in huis zat en deze zou kunnen getui gen dat met steenen gegooid is. We zullen dan, aldws de Kantonrechter, de verdere behandeling dezer zaak uit stellen en alsdan als getuige hooren Mari nus Parijs. A. v. S. chauffeur te Heusden moest f 10 boete of 5 dagen hechtenis tegen zich hooren uitspreken omdat hij in zijn auto bus 18 personen had geladen terwijl in de bus maar 8 personen mochten plaats nemen. G. J. D. reiziger te Barneveld had aan den Nieuwendijk in zijn auto met een gangetje van 60 K.M. gereden, 't Ritje kost hem f 40 boete of 20 dagen hech tenis. J. J. v. d. M. zonder beroep te Wijk had met zijn motor met woeste snelheid over den Hoogen Maasdijk gereden. Ver dachte bekend wat den Kantonrechter deed opmerken; „Dit is voorzoover ik mij her inner de eerste motorrijder, die mij rond uit bekend te woest gereden te hebben, en dat is eerlijk." Met een standje van den Kantonrechter en f 10 boete of 5 da gen hechtenis kon de verdachte huiswaarts gaan. G. v. W. koopman te Eethen had als geleider van een met een paard bespannen voertuig op den weg Haarsteeg—Herpt stomdronken op het voertuig gezeten. Een Koninklijke Grootmoeder. Koningin Marie van Roemenië, de groote diplomate, zooals men haar dikwijls noemt, met haar kleinzoon Michaë', de zoon van K: oor.prins Karei, die uit vryen wil afstand san zijn rechten deed. Ondanks haar rijperen leeftyd is Koningin Marie nog steeds een zeldzaam schoone vrouw. I KI 1T4 1 43 I CAR-CLEANER reinigt Uw Auto in 20 minuten 15 cent. Wederverkoopers speciale prijzen. Hoofdvertegenwoordiger voor Nederland en Koloniën Vughterslraat 33, 's HERTOGENBOSCH, Tel. 659. Op alle plaatsen solide wederverkoopers en agenten gevraagd. Polttlur Zulks is een schandaal vooral met het oog op het drukke wegverkeer van te genwoordig, hernam de Kantonrechter en daarom moet zoo iets streng worden ge straft. Verdachte kreeg f 15 of 10 dagen. A. L. wisselagent te Brussel kreeg f 20 boete of 10 dagen hechtenis omdat hij' te Nieuwendijk met zijn auto had gere den met eene snelheid van ruim 51 K.M. per uur A. v. d. W. a rbeider te Almkerk was opf 5 April j.l. aan de fuif. Hij was dron ken en zooals veelal „wanneer de wijn is in den man, is de wijsheid in de kan", want verdachte was" aan 't schreeuwen en roepen getogen, 'zoodat een volksoploop ontstond en de openbare orde werd ver stoord. Jammer toch dat de jenever, die toch al zoo duur is, nog zoo djkwjijls door den Kantonrechter wordt aangepe- perd. Ook nu werd het voor verdachte een dure fuif, want hij moet f 10 boete betalen of anders 5 dagen den Uppelschen Dijk verlaten. P. J. v. O. barbier te Heusden kwam als gemachtigde van zijn zoon in verzet tegen een vonnis, waarbij' laatstgenoemde was veroordeeld tot f 10 boete of 5 da gen hechtenis omdat hij een fietsrek voor het huis van de firma de M°1 zou hebben omgegooid. Gemachtigde verklaart namens verdachte dat deze 't niet gedaan heeft. Als getuigen werden gehoord B. M. Mul der, P. Bax en-C. de Graag. Getuige Mulder verklaart gezien te heb ben dat de middelste van de drie personen die liepen te wandelen, n.l. verdachte en de getuigen Bax en de Graag het hek om gooide. Wie de middelste was, weet ge tuige niet. Getuige Bax zegt: „we liepen met z'n drieën en wel verdachte in het midden, ik links en de Graag rechts in de rich ting van de Nieuwstraat. Van het omgooi en van een fietsrek heb ik niets gezien of gehoord; wel zag ik dat een van ons drie- en wegliep en dat zal v. Overbeek wel geweest zijn. Kantonrechter: Dacht je nu werkelijk dat ik zoo dom zou zijn om te gelooven wat je vme daar vertelt. Geloof je nu zelf dat als je met je drieën wandelt ep plotseling loopt er een hard weg dat je dan niet zoudt vragen „wat is er ge-» beurd", laat staan nog, wat ik natuurlijk ook niet geloof, dat jij niet gezien of gehoord zoudt hebben dat het rek om viel? Neen, jong, jij bent er glad naast, want denk maar niet, dat je je vrind, den verdachte, een dienst bewijst. Getuige de Graag zegt gezien te hebben, dat het rek omviel, toen hij er ;plm. 2 M. vanaf was en ook zag ik dat ver dachte hard wegliep. Echter had ik niet gezien dat verdachte het rek omgooide. Ook getuige Bax liep plm. 2 M. van het rek verwijderd. Bax liep links en ik rechts om het rek heen. De getuigen Bax en de Graag verklaren ieder voor zich het rek niet te hebben omgegooid. De Ambtenaar van het Openbaar Mini sterie vraagt bevestiging van het vonnis en de Kantonrechter gaat daarmede ac- coord er bij voegende dat hij er veel voor gevoeld zou hebben om de straf te verminderen indien niet getracht ware geworden den verdachte op ec-ne minder prijzenswaardige wijze te helpen. VEEN. Over de maand April. Getrouwd: Cornells van Tilborg 28 j. eri Hendrika Verbeek 29 j.Govert Vos 26 j. en Jenneke de Fyter 23 j. Overleden: Adriana Nieuwkoop 37 j. echtgen. van L. van ZandvlietTieleman Clement 74 j. wedn. van J. vari Helden. WIJK c.a. Van 1 April tot en met. 25 Mei. Geboren: Joost, z. v. J. A, van Andel en R. van Wijk Celia Maria, d. v. G. v. d. Laar en W. Schefïers Antonie z. v. C, de Waal en J. L. Versteeg Gerrit, z. v. P. Vos en A. W. Lakerveld Mechelina Jacoba, d. v. T. A. Smookers en J. F. den HoetJenneke, d. v, M. v. Esch en M. de RuijterArie, z. v, L. v. Helden en M. D. v. d. Beek Alida Aartje, d. v. A. v. d. Pol en A. Timmerman. Ondertrouwd: A, Duister 26 j. en J. Vos 23 j.A. den Bok 25 j. en A. C. Mans 22 j.H. Schreuders, 25 j., en M. v. Helden, 24 j. Getrouwd: D. Roza 25 j. en M. W. Bouman 21 j.J. Verhey 24 j. en K. Nieuwkoop 23 j.B. van Hemert 25 j. en D. de Waal 22 j.D. Lakerveld 29 j. en T. Lakerveld 24 j, Overleden: G. den Boer 68 j. G. v. d. Steenhoven 71 j.N. A. v. d. Linden 54 j., echtg. v. J. MansH. v. d. Steenhoven 33 j., echtg. v. J. Boender D. Dekker 76 j., wed. v. W. BaxP. van Doveren 83 j., wedn. van J. M. de Vries J. Boll 66 j., wed. v. J. Pouli A. Nieuwkoop 42 j., echtg. v. C. Bouman. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Arie Dirk, z. v. G. Pruy- sen en D. Pellegrom Jan Antonie, z. v. B. Visser en A. G. BakkerCornelia, d. v. C. Pruissen en F. Ritmeester. Ondertrouwd: Dammes Cornelis Geerlof, 26 j., en Hilligje Ottevanger, 21 j. Pieter de Man, 28 j., en Johanna van An del, 23 j. Overleden: Goverdina Boterblom, 22 j., echtgen. van Pieter van Breugel Jacob Gerrit Ottevanger, 87 j., weduwn. van Cornelia Cuup. Si*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 6