Eerste Blad De Wenteltrap. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Mfh 4608. Woensdag 2 Juni Heusden» 1926, OVERZICHT. FEUILLETON iiiteiilaiid Binnenland Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. ^and van altena Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke oummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur cn Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. ONZE KEURINGSWETTEN. De vraag „hoe werken onze keurings- wetten in de praktijk" is reeds eenige ma len gesteld, maar het antwoord schijnt minder gemakkelijk gegeven te kunnen worden. Geen wonder ook, men heeft hier zooals in zoovele gevallen, weer met twee groepen van belanghebbenden te doen. Ten eerste de groote groep „be volking" en ten tweede de kleinere maar toch ook belangrijke groep „de boe ren." De boeren meenen in vele gevallen dat zij in de uitoefening van hun bedrijf, door de nieuwe wetten danig geschaad worden. Echter, vergeten zij maar al te dikwijls, dat de wetten in het leven geroe pen worden ter bescherming der volks gezondheid. Dat die volksgezondheid be scherming dringend noodig had, was een gevolg van de praktijken van welhaast gewetenlooze handelaren en verkoopers, die er zich niet om bekommerden of hun waren al dan niet ziekte en nog er ger onder de menschen brachten. De regeering heeft daarom ingegrepen en een strenge censuur gelegd, op den verkoop van artikelen en waren, welke voor de consumptie bestemd zijn. Zij ging daarbij uit van de veronderstelling, dat door deze wetgeving geen enkele bonafide boer of handelaar getroffen kan worden en iemand die wen nadenkt, moet de waar heid van deze redeneering toegeven. Er werd eenvoudig gezegd: „Als jullie iets gaan verkoopen, moet het goed wezen." en een eerlijk-man heeft deze waarschu wing feitelijk niet eens noodig, want het ligt immers niet in zijn aard bedrog te plegen? Het ergste is echter dat onder de slacht offers van de nieuwe wetten ook wel degelijk bonafide personen waren, van wien niemand verwacht zou hebben, dat zij in (oen of ander opzicht aan de goede trouw en eerlijkheid afbreuk zouden doen Dit nu, heeft het meeste te denken gege ven. Men kon niet aannemen, dat vele personen, tegen wie processen verbaal wer den opgemaakt, moedwillig verkeerd had den gehandeld en toen men dan ook op deze zaak eens wat dieper inging en on derzocht, waarom de overtredingen dan waren begaan, bleek.... dat men in de Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. I i )o( 9) Toen ze „ja" knikte, begreep ik opeens welke nieuwe mogelijkheden zich voor deden. Als deze detective kon bewijzen dat Gertrdue bang was voor den vermoorden man en een hekel aan hem had, en dat meneer Armstrong haar op hinderlijke wij ze met zijn attenties had achtervolgd, dan zag dat op zijn minst genomen er vreemd uit, in verband met de bekentenis van Gertrude bang was voor den vermoorden misdaad gepleegd werd, in de biljartka mer was geweest. De familie Armstrong zou zeker alles in het werk stellen om den moordenaar te vinden en als ons niets ergers te wachten stond zou er toch zeker groote publiciteit aan al deze dingen ge geven worden, wat mij allesbehalve pret tig leek. Meneer Jamieson sloeg met een klap zijn notitieboekje dicht en bedankte ons. Ik heb zoo'n idee, zei hij plotseling, zonder eenige aanleiding, dat het hier nu wel niet meer spoken zal. Wat het ge klop ook beteekend heeft en uw neger bediende zegt, dat het drie maanden gele den is 'begonnen, toen de familie naar het westen vertrokken was het zal nu waarschijnlijk wel uit zijn. meeste gevallen op een groote onkunde stuitte. Lang niet elke boer of koopman is ge neesheer, scheikundige of veearts. Als op een of andere boerderij een rund sterft, gebeurt het heel vaak, dat de boer precies weet te vertellen, wat de oorzaak van dezen dood is, maar later komt uit, dat hij slechts gegist heeft en zijn conclusie kant noch wal raakte. In zoo'n geval handelt de man indien hij hët vleesch van zijn dood stuk vee gaat verkoopen geheel te goeder trouw, maar toch kan hij de gezondheid van vele menschen in gevaar brengen. Dit bewijst, dat de keuringswetten niet alleen heilzaam voor de bevolking in het algemeen zijn, maar wel degelijk ook voor de betrokkenen zelf. Hoe vaak toch, wor den de boeren en slagers niet de dupe. van hun onwetendheid. Zij denken ze ker van hun zaak te zijn, maar durven toch hun dood vee niet aan te geven. Zij gaan tot slachting over en lang niet zelden worden zij zelf met een of ander gevaarlijke ziekte besmet. Dan nog ge- looven zij dikwijls niet, dat zij gedwaald hebben, alhoewel de logica toch eischt, dat iemand, die met zekerheid durft vast te Stellen, dat een dier niet aan een gevaar lijke ziekte bezweken is, er ook geen -be zwaar tegen hebben kan het vleesch te laten keuren. Dat dit echter nog heel dikwijls wordt nagelaten, bewijst wel, dat die „zekerheid" in vele gevallen niet zoo bijzonder „zeker" is. En ziet, nu schijnt het in de praktijk heel moeilijk te zijn, om op zich zelf eerlijke lieden, aan het verstand te bren gen, dat het nalaten van iets, dat zij over bodig vinden, maar dat door de wet vereischt wordt en duizend en een reden, ook oneerlijk is. o— REVOLUTIE TE PORTUGAL. In Portugal is op het oogenblik weder om een revolutie gaande. De regeering die op het oogenblik aan het bewind is, is de veertigste gedurende de vijftien ja ren dat de Portugeesche republiek be staat. De opstand, die thans aan den gang is, is zoo ongeveer de 18e, welken Portu gal in dien tijd beleeft. En al was de toe stand der laatste maanden vrij kalm, toch vloeit van zelf uit zulk een volksmentali teit voort een latent gevoel van ongerust heid, van „op een vulkaan te leven". Dit gevoel wordt in "hoofdzaak teweeg gebracht door het verpolitiekte Portugee sche leger. In het begin van dit jaar, in Februari, is er nog een klein opstandje geweest, dat zooals de meeste opstanden in Portu gal vrij snel werd onderdrukt, zoodat een Portugeesch journalist van deze ope retterevolutie zeggen kon: „Wij Portugee- zen hebben iets nieuws in de wereld uit gevonden, n.l. hoe gewapende politieke opstanden in scène te zetten, zonder dat I iemand er het loodje bij legt." Het ver loop eener Portugeesche revolutie was tot dusver vrijwel steeds het zelfde; twee of drie eerzuchtelingen spannen de mi litairen er voor, verzekeren zich van de hulp van een paar regimenten en gaan ergens stellingen innemen. De regeering mobiliseert troepen, de opstandelingen worden omsingeld, er worden een paar dagen schoten gewisseld en de capitulatie der rebellen volgt. Intusschen blijkt de nieuwe revolutie toch niet van zulk een onschuldigen aard te zijn als vele der vorige. Aanvankelijk lanceerde de regeering kal mee rende berich ten en misschien heeft ze in den aanvang gedacht ook dezen nieuwen opstand op dezelfde manier meester te worden als de vroegere. De nieuwe revolutionaire bewe ging blijkt evenwel steun te vinden in bree'de volkskringen en zich over geheel Portugal te hebben uitgebreid. Telkens slo ten zich nieuwe regimenten er bij! aan en de spoorwegdivisie, die regeeringstroe- pen moest vervoeren weigerde dit en sloeg aan het muiten. Dat is dus iets anders dan een door de regeering gesignaleerde kalmte in den lande. En dit niet alleen, doch de beweging heeft zooveel kracht weten te ontplooien, dat ze het kabinet tot aftreden heeft genoopt en den presi dent der republiek namens de opstandelin gen gevraagd is een nieuw ministerie saam te stellen, dat gegrondvest moet zijn op democratische beginselen. Nader wordt gemeld dat de leider der beweging, een generaal, kabinets-formateur geworden is. Dat de nieuwe omwentelingspoging in Por tugal dit succes heeft kunnen hebben, schijnt wel te wijzen op breede ontevre denheid over het bewind van de tot dusver fungeerende regeering. Gelukkig dat deze staatsgreep, evenals de vorige, onbloedig is verloopen. De Portugeezen doen deze dingen op ongetwijfeld prettiger wijze dan de Polen. Hij- bleek er ook niets van te weten-." Het spook was niet verdwenen en be gon na den moord op Arnold Armstrong- met hernieuwde kracht. Meneer Jamieson vertrok en toen Ger trude naar boven was gegaan, ging ik eens rustig zitten nadenken, van wat ik zooeven had gehoord. Haar verloving, die mij eenmaal zulk een belangrijke zaak had toegeschenen, verzonk nu in het niet bij de andere dingen. Als //alsey en Jack Bailey voor den moord waren vertrokken, hoe kwam Halsey's revolver dan in het tulpenbed terecht? Wat was de geheim zinnige reden van hun plotselinge vlucht? Wat had Gertrude in de biljartkamer laten liggen? Wat beteekende de manchetknoop en waar was die nu? HOOFDSTUK VI. In de Oostelijke gang. Toen de detective weg ging legde hij alle leden van ons gezin absolute geheim houding op. De leden van de Greenwood Club beloofden ook te zullen zwijgen cn daar er geen kranten zijn op Zondagmid dag, werd de moord pas Maandags over al bekend. De rechter zelf waarschuwde den zaakwaarnemer van de familie Arm strong en hij kwam al heel vroeg in den middag naar Zonnehoek. Ik had meneer Jamieson na den ochtend niet meer ge zien, maar ik wist, dat hij de bedienden ondervraagd had. Gertrude had zich in haar kamer opgesloten met hoofdpijn en ik was dus alleen. Meneer Harton, de zaakwaarnemer, was een klein mager mannetje, en hij zag er uit of hij het allesbehalve een prettig baantje vond. L* EEN BANDIETENSTREEK. Een gruwelijke misdaad die doet her inneren aan de daden der beruchte bende Nauwelaerts heeft zich Zaterdagmorgen Het is een ongelukkige geschiedenis, juf frouw Innes, zei hij, nadat we elkaar be groet hadden. Heel ongelukkig en ge heimzinnig. Nu de ouders in het westen zijn, komt alles op mij neer, en zooals u wel zult begrijpen vind ik dat niet erg plezierig. Dat zal wel, zei ik eenigszins afwezig. Meneer Harton, ik zal u een paar vragen stellen, die ik hoop dat u zult willen be antwoorden. Ik vind dat ik er wel wat meer van weten mag, omdat mijn familie en ik ons in een zeer moeilijke positie bevinden. Ik Weet niet of hij mij begreep: hij nam zijn bril af en wreef de glazen schoon. Het zal mij zeer aangenaam zijn, zei hij. Dank u, meneer Harton. Wist Arnold Armstrong dat Zonnehoek verhuurd was? Ik geloof ja, hij wist het. Ik heb het hem zelf verteld. En wist hij wie de huurders waren? Ja. Hij woonde al een paar jaar niet meer bij zijn familie, is het wel:? Neen. Er waren helaas onaangenaam heden tusschen Arnold en zijn vader voor gevallen. De laatste twee jaar woonde hij in de stad. Dus het lijkt u onwaarschijnlijk dat hij hier vannacht gekomen is om iets te halen dat hem toebehoorde? Dat lijkt mij bijna onmogelijk, ant woordde hij. Om u de waarheid te zeggen, juffrouw Innes kan ik mij absoluut niet begrijpen, wat hij hier is komen doen. Jarvis heeft mij verteld dat hij de laatste week in het clubgebouw gewoond heeft, maar dat verklaart alleen maar, hoe hij hier gekomen is en niet waarom. Het is een zeer ongelukkige familie. Hij schudde somber het hoofd en ik be- in de vroegte onder Reeth in België afge speeld. Reeth ligt bezijden Boom onge veer drie uur gaans van Antwerpen. De bandieten hadden hun operatieter- rein uitgekozen op de boerderij van land bouwer v. d. Bulik gelegen aan den Waar- looschen straatweg. Het gezin van den B. bestaat uit va der, moeder en vijf kinderen, waarvan twee jongens die hun ouders helpen en drie meisjes die te Antwerpen in betrek king zijn. Van den B. begaf zich dien morgen met zijn zoon te even drie uur naar Boom om een lading mest te halen, toen zij om streeks vijf uur thuis terugkeerden, von den zij de 63-jarige echtgenoote en moeder het gezicht in een sjaal gewikkeld en een prop in den mond levenloos op den grond uitgestrekt. Een inmiddels ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Een som van 6000 francs, die moest dienen om een koe te koopen werd ver mist alsmede eenige juweelen. De politie stelde een onderzoek in. o GRIEZELIGE VONDST. Een griezelige vondst werd tusschen Biebrich en Schierstein in Duitschland ge daan. Dicht bij den ingang van de haven van Schierstein zag men een groot pak in het water drijven. Toen dit aan den oever van den Rijn was gehaald, bleken het de samengebonden lijken van een vrouw, een jongen en een meisje tc zijn. Het ingestelde onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat men waarschijnlijk met een geval van zelfmoord heeft te doen. OVERREDEN. Terwijl de voerman Timmermans te Hel- voirt betonnen putringen vervoerde op een hiervoor ongeschikte lagen wagen, en eenige schoolkinderen spelender wijze hierop wilde springen, kwam het zevenja rig zoontje van L. v. d. Bruggen te vallen, zoodat het wiel over zijn lichaam ging. Deerlijk gekwetst werd het knaapje op genomen. Direct was dr. v. Oirschot ter plaatse. Hij kon slechts den dood con stateeren. Den voerman treft hieraan geen schuld. o— 'N BOSCHWACHTER AANGEVALLEN. Het „Dgbl. v. N.-Brabant meldt: Toen de boschwachter Vermonden uit Prinsenhage zich Vrijdagavond omstreeks greep dat dit kleine uitgedroogde mannetje een heeleboel wist, dat hij mij niet verteld had. Ik deed geen verdere pogingen om iets uit hem te krijgen en wij gingen samen naar het slachtoffer kijken voor het lijk naar de stad werd gebracht. Het was op het biljart gelegd en er was een laken overheen gelegd, maar overigens was er niets aangeraakt. Er lag een slappe hoed naast en de kraag van zijn smoking was nog omhoog geslagen. Het knappe, min of meer verboemelde gezicht van Arnold Armstrong was nu alleen nog maar droe vig om te zien. Toen we naar binnen gin gen, kwam juffrouw Watson aan de deur van het speelzaaltje. Kom binnen, juffrouw Watson, zei de notaris. Maar zij schudde het hoofd en verdween, ze was de eenige in huis die den doode scheen te betreuren en ook zij was eigenlijk meer geschrokken, dan be droefd. Ik liep naar de deur aan den voet van de wenteltrap en opende die. Als ik nu Halsey maar met zijn gewone roe- kelooze snelheid had zien aankomen, als ik de motor maar gehoord had, dan zou ik geweten hebben dat al mijn zorgen voorbij waren. Maar er was niets te be kennen. Het landschap zag er zonnig en rustig uit en achter in de oprijlaan liep meneer Jamieson langzaam heen en weer en bukte af en toe alsof hij den weg on derzocht. Toen ik weer van het raam weg ging, droogde meneer Harton stil letjes zijn oogen af. De thuiskomst van den verloren zoon, juffrouw Innes, zei hij. Wat moeten de kinderen toch vaak boeten voor wat hun vader misdreven heeft. Ik begreep er niets van. Voor meneer Harton heenging, vertelde 8 uur nabij het Fluis ten Bosch op den weg Prinsenhage-Etten onder de gemeente Etten, bevond, werd hij plotseling door twaalf mannen van het Heike aangevallen. De kerels begonnen den boschwachter on middellijk met straatkeien te gooien. Ver monden loste eenige schoten in de lucht, maar het hielp niet. Inziende dathij door het groote aantal aanvallers het on derspit zou moeten delven, vluchtte hij het Huis ten Bosch binnen, van waaruit om hulp werd getelefoneerd. Ondertus- schen koelde de aanvallers hun woede op het huis, dat zij zoodanig met steenen bombardeerden, dat verschillende ruiten werden vernield. Een rijwiel dat tegen den muur van het huis stond, werd totaal stuk geslagen. Vermoedelijk vreezende, dat er hulp voor den boschwachter zou komen opdagen, zijn de aanvallers daarna afgetrokken. De 12 daders zijn allen bekend. O— DE 100.000. De 100.000 uit de Staatsloterij is dit maal te Leiden gevallen. Een groepje van 25 brievenbestellers was de gelukkige hou der van een half lot, zoodat elk hunner f 1700 kreeg uitbetaald. o AUTO-ONGELUK. Een der auto's van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, die van Antwerpen naar Eindhoven terugkeerde, is tusschen Leuven en Diest tegen een boom gereden. In den atuo zaten de heeren Staal, onder- direct. van genoemde fabrieken, ir. Fürst- ner, A. de Broekert, Flofkamp en ir. Bou ten. De chauffeur was K. Haman. Deze en de heer Broekert schijnen nogal erns tige verwondingen gekregen te hebben zij zijn althans naar het ziekenhuis te Leuven overgebracht. Een paar andere in zittenden zijn licht gewond. O NAWEEëN VAN DEN WATERSNOOD? Naar men uit Tiel meldt, doet zich in het Westelijk deel van Maas en Waal een bijzondere ziekte voor onder de run deren, een ziekte die men nog nimmer zag. De dieren krijgen het op een gegeven oogenblik ineens (zonder voorafgaande verschijnselen die ergens op wijzen) in den kop, en vallen direct daarop dood neer. Te Maasbommel zijn reeds verschei dene runderen hieraan bezweken. o ZWEEFMOLEN IN ELKAAR GESTORT. Te Vlagtweddc (Gron.) is een zweefmo len op het kermisterrein in elkaar gestort. Er is groote materiëele schade. hij mij het een en ander over de familie Armstrong. Paul Armstrong, de vader, was tweemaal getrouwd geweest. Arnold was een zoon uit het eerste huwelijk. De twee de mevrouw Armstrong was een weduwe met een dochtertje geweest. Dit meisje, dat nu ongeveer twintig jaar oud kon zijn, had den naam van haar stiefvader aangenomen en heette dus Louise Arm strong. Ze was op het oogenblik met haar familie in Californië. Waarschijnlijk zullen ze wel dadelijk te rug komen, eindigde hij, en mijn bezoek hier heeft ook ten doel u te verzoeken om ten behoeve van hen uw huur op te zeggen. We doen beter met af te wachten of ze hier willen komen, zei ik. Het lijkt mij heel onwaarschijnlijk en mijn huis in de stad wordt verbouwd. Daarop liet hij het onderwerp rusten, maar later kwam het helaas weer voor den dag. Om zes uur werd het lijk weggehaald en om half acht vertrok meneer Harton. Ger trude Was niet beneden gekomen en er was nog geen bericht van Halsey. Meneer Ja mieson had kamers gehuurd in het dorp en ik had hem na den middag niet meer gezien. Ongeveer om negen uur werd er gebeld en werd hij in de huiskamer ge laten. Ga zitten, zei ik een beetje boos. Heeft u een spoor gevonden waarmee u mijn schuld kunt bewijzen, meneer Jamieson? Blijkbaar vond hij dat geen prettige op merking. Neen, zei hij, als u meneer Armstrong vermoord had, zou u geen spo ren hebben achtergelaten. Daar zou ute slim voor geweest zijn. (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor ht Land vai Hsusden in AitsnaJeLuptraat ei U Binitltrviirl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1