Plaatselijk Nieuws HET KONINKLIJK GEZIN IN A'DAM. Zaterdagmiddag zijn Koningin Wilhel- mina en Prinses Juliana voor het jaar- lijksch bezoek te Amsterdam aangekomen. Prins Hendrik was reeds eerder gearri veerd om de Biologische Tentoonstelling te bezoeken en verwelkomde de Konin gin aan het station, waar ook vele auto riteiten waren. De Koningin droeg een lange, donkergroene mantel en grijzen hoed met groene veer, de Prinses was in het lichtgroen gekleed. Luide door de menigte toegejuicht werd naar het paleis op den Dam gereden, waar het Kon. gezin onmiddellijk op het balkon ver scheen. Om zes uur ontving H. M. eenige militaire autoriteiten. Prins Hendrik bracht een bezoek aan Artis. De Prinses en de Prins woonden 's avonds de uitvoering van de Wagner-Vereeniging in den Stads schouwburg bij.. Zondag-voormiddag werd een godsdienstoefening bijgewoond. Om 2 uur werd uitgereden voor een bezoek aan het Aquarium. Maandagmorgen om 10 uur werd audiëntie verleend. Maandag middag werden Ged. Staten en de Ge meenteraad ontvangen. De gewone rijtoer bleef Zondag we gens den regen achterwege. o SCHIP AAN DEN GROND GEVAREN. Vrijdagnacht omstreeks drie uur werd te Urk binnengebracht het motorschip „Nooit Gedacht" schipper W. Brand uit Breskens. Het vaartuig dat met aardappe len was geladen en op weg was van Groningen naar Antwerpen, was Vrijdag op het Enkhuizerzand geraakt. Het schip is, na een gedeelte der lading overboord te hebben geworpen door een anderen schipper behouden binnengebracht. o EEN TEGENVALLER. Naar de „Rsb." verneemt, heeft de gemeente Den Haag dezer dagen een nieu wen ïinanciëelen tegenslag gekregen en wel door de mededeeling van de Regee ring, dat ook van de opcenten, welke door de gemeente op de personeele be lasting worden geheven, een belangrijk bedrag zal worden ingehouden wegens oninbare posten op de aanslagen der per soneele belasting. Volgens een globale raming zal voor 1926 hiervoor een bedrag van ruim 7 ton worden ingehouden. o WORST MET MELKPOEDER. De Rechtbank te Zutphen deed Vrijdag uitspraak in de zaak tegen den directeur eener vleeschwarenfabriek te Wilp, ge meente Voorst, die in appèl was gekomen van een vonnis van het Kantongerecht te Apeldoorn, waarbij hij was veroordeeld tot f 300 boete of 1 maand hechtenis, omdat hij in worst een hoeveelheid melk poeder zou hebben verwerkt, waardoor die worst gemakkelijk water tot zich trok en zwaarder werd. De Rechtbank ver nietigde het vonnis en veroordeelde bekl. tot dezelfde straf. O HET AANBLIJVEN VAN DEN INTERNUNTIUS. Naar uit Rome aan de „Msb." wordt bericht, heeft Z. H. de Paus besloten, de Internuntiatuur te 's Gravenhage niet op te heffen. Het ligt voor de hand, zegt het blad, dat deze beslissing genomen is in verband met het schrijven dopr het Nederlandsch Episcopaat d.d. 6 Mei j.l. tot den H. Vader gericht. o VREESELIJK AUTOBUS ONGELUK BIJ ZEIST. Vrijdagmiddag omstreeks een uur heeft op den Driebergschen weg nabij Zeist een ontzettend auto-ongeluk plaatsgehad. Toen een groote autobus in de rich ting Driebergen reed, werd alle uitzicht benomen door den zwaren rook van een uit tegenovergestelde richting komenden stoomtram, die gevolgd werd door een electrischen trein van de O. S. M. De chauffeur van de autobus meende, ook een auto uit de andere richting te zien naderen, en week, toen de stoomtram gepasseerd was, daarvoor naar rechts op de rails uit. i I i j De autobus werd toen door den da delijk achter den tram rijdenden electri schen tram gegrepen en over de geheele lengte in elkaar gedrukt. De gevolgen waren vreeselijk. Een dame werd op slag gedood. Alle passagiers van de autobus bleken ernstige wonden te hebben, evenals eenige passagiers van de tram. Alleen de chauffeur van de autobus en de conducteur kwamen er vrij goed af. Een zevental slachtoffers werden on middellijk naar het ziekenhuis vervoerd. Een passagier werd krankzinnig. De regen is vermoedelijk oorzaak, dat de rook van de stoomtram over den weg bleef hangen, waardoor de chauffeur alle uitzicht werd benomen. o ZOMERZITTING PROV. STATEN. In de a.s. Zomerzitting van de Staten dezer provincie komen aan de orde de Kunstweg Vlijmen-Herpt. Een voorstel van Ged. St. om afwijzend te beschikken op het verzoek van het gem.-bestuur van Hedikhuizen om over neming van het beheer en onderhoud en den eigendom van den op het grondge bied dier gemeente gelegen kunstweg strek kende van af de grens der gemeente Vlij men tot die der gemeente Herpt. O TRAGISCH ONGELUK. In de fabriek van I. Serphos en Co. te Enschedeé waren twee jeugdige werk lieden aan het stoeien. Na het ontvangen van een lichten stoot, zakte de 20-jarige W. v. d. B. ineen en stierf. Vermoedelijk is een hartgebrek of iets dergelijks oor zaak van den dood geweest, aangezien de stoeipartij zeer onschuldig was. o WIJZIGING BELASTINGWETTEN. Bij de Tweede Kamer zijn door Minis ter de Geer thans ingediend de wetsont werpen tot herziening van de belasting wetten: Halveering Verdedigingsbelasting, Verlaging Personeele belasting en Succes siebelasting, Invoering Weeldeverterings- belasting en Aanvulling zegelwet 1917. Tezamen zullen zij plm. 20 millioen opleveren. De aanhangige herziening der inkomstenbelasting, welke beoogt een ont lasting der groote gezinnen, wordt ver vangen eenerzijds door een afschaffing van de ten behoeve van het Leeningfonds geheven opcenten op de personeele belas ting en op den suikeraccijns, anderzijds door een verlaging van de hoofdsom der personeele belasting. Deze wijzigingen in de door 's minis ters ambtsvoorganger ingediende belas tingplannen hebben tengevolge, dat de Verdedigingsbelasting II slechts tot de helft kan worden verminderd. De Verdedigingsbelasting II, zooals die is geregeld bij de wetten van 18 Aug. 1916, Stbld. 412, 11 April 1919, Stbld. 171 en; 5 Juli 1920, Stbld. 342, wordt voor het laatst geheven over het belastingjaar 1926/1927. De aanvulling der Zegelwet treedt in werking met ingang van een bij Kon. besluit te bepalen dag met uitzondering van artikel II, dat in werking treedt met ingang van 1 Januari 1927. De Weeldeverteringsbelasting treedt in werking op nader te bepalen dag; Je wijziging der Successiewet op den dag na dien harer afkondiging; de wijziging der Leeningwet en herziening der wet op de personeele belasting op 1 Jan. 1927. Onafhankelijk hiervan is nog voorgesteld een wijziging der wet op de Inkomsten belasting 1914, om te komen tot een re geling, die het mogelijk maakt positieve en negatieve resultaten van verschillende jaren met elkander in compensatie te brengen. HEÜSDEN. De heer M. J. v. Hejjst te Engelen, directeur der zangvereeniging Crescendo» alhier, herdenkt heden 1 Juni het feit dat hjj voor 25 jaar tot Hoofd der school te Engelen werd benoemd. De Zangvereeniging ^Crescendo» alhier en de Zangvereeniging Polyhymnia» te Genderen zullen bun Directeur hedenavond gaan huldigen. Donderdag j.l. maakten de leden der R. K. Tooneelvereeniging Kunst en Vermaak», onder leiding van haar regisseur, den weleerw. heer kapelaan v. d. Vleuten, per autobus ïAltena« een uitstapje naar Nijmegen. Aldaar werd de H. Landstich ting bezocht onder leiding van een der eerw. gidsen, waarna het R. K. Vereni gingsgebouw Unitas op het Valkhof werd bezocht. Vandaar werd per tram een ritje gemaakt naar Berg en Dal waar de Dui velsberg bezocht werd en men zich ver gastte aan het heerlijke natuurschoon. Na Nijmegen door gewandeld te zijn en op de Belvedere een kijkje was genomen werd ten kwart voor negen de terugreis aan vaard naar Heusden waar men ten 11 uur in opgewekte stemming arriveerde. Naar wij vernemen, zal onze vroe gere stadsgenoot de Heer A. Alt, organist in de Martini kerk te Bolsward, op verzoek van Friesche vereenigingen in Amerika op verschillende plaatsen aldaar, orgelcon certen geven. De tournee zal zes weken duren. Wjj wenschen den Heer Alt, die begin September vertrekt, veel succes. De Maandag gehouden collecte voor den Gewapenden Dienst heeft in deze ge meente f 15 opgebracht. A.s. Zaterdagavond ten 8 uur, hoopt de heer W. R. van Laar uit Apeldoorn, in het Hotel »Het Wapen van Amsterdam» voor de leden der Pluiraveevereeniging »Heusden en Omstreken» een lezing met lichtbeelden te houden. We hopen dat ook niet leden deze mooie lezing zullen bywonen. Zaterdagmiddag had de inschrijving plaats van de vermakelijkheden voor het festival dat in de volgende maand alhier zal worden gehouden. De consumptietent is gegund aan den heer T. Jonker te Veen de danstent aan den heer P. Verheij alhier. Tevens werd ingeschreven voor zweefmolen, luchtschommel, rodelbaan, suikerkraam, gebakkraam, enz., zoodat er gelegenheid te over zal zijn, om zich op gepaste wjjze te vermaken. Tengevolge van een defect aan de machine moest de Luit.-Vliegenier Bach, met zjjn militair vliegtaig No. 86 onder Heesbeen een noodlanding op een weiland achter de school aldaar maken. De vliegmachine kwam van Soesterberg en moest naar Gilze-Ryen. Door den landbouwer A. Verhoeven alhier zijn de eerste nieuwe aardappelen gerooid. Ze waren mooi van stuk en de uitkomst was bevredigend. Het circus Reus^ Althoff heeft hier eenige avonden een voorstelling gegeven. Het had standplaats verkregen op de Visch- markt. De eerste voorstelling werd ge geven op Zaterdagavond, zoodat het aan gekondigde concert der ïHeusdensche Har monie» niet kon doorgaan. De voorstellingen trokken een talrijk bezoek. De eigenaars van het circus hadden niet over gebrek aan belangstelling te klagen. In de vergadering van de Gods huizen die de vorige week Woensdag is gehouden, werd tot geneesheer benoemd de heer Dr. A. v. Gulick, Arts alhier. Zondag speelde vJuliana I» een wedstrjjd tegen vGelria» uit Zalt-Bommel, welke wedstrjjd met een 5—2 overwinning voor »Gelria« eindigde. Het is ons opgevallen dat »Juliana« tot de rust steeds goed spel levert, zoo ook nu, daar de eerste helft met 22 eindigde. In de tweede helft verzwakken zjj echter altjjd zoodanig, dat van spel niets meer is te bemerken. Wy gelooven echter, dat deze fout hoofdzakelijk komt door het veel te weinig oefenen, waardoor de leden nooit dat uithoudingsvermogen zuilen krijgen, hetwelk voor een goede wedstrjjd noodig is. ANDEL. Alle leerlingen, die den cursus als naaister volgden, gegeven door Mej. Steinhorst uit 's Bosch, behaalden hun di ploma. Door den landbouwer G. de Fejjter Dzn. zijn de eerste aardappelen van den kouden grond gerooid. De uitkomst was bevredigend. De dochter van A. N. alhier viel bjj het schoonmaken van een balk met een emmer water naar beneden. Bewusteloos werd zij opgenomen en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het hoefbeslag voor paarden is in deze gemeente van f3 op f 2.50 en het hoefbeslag voor hitten van f 2.50 op f 2 teruggebracht. ALMKERK. Op 7 Juni a.s. zal alhier de voorjaarspaardenmarkt gehouden worden. Naar wjj uit goede bron vernemen, hoopt het Fanfarecorps Crescendo» te Nieuwendjjk, deel te nemen aan 't natio naal concours voor muziek- en zangver. te Nieuwpoort in Aug. a.s. De collecte, gehouden in de Ned. Herv. Kerk, ten bate der Zending, bracht op ruim f50. BENEDEN-LANGSTRAAT. Het aanbod van vette varkens is thans geringer en ten gevolge daarvan worden de prjjzen eenigs- zins stijver. Men besteedt van 82 tot 84 cent per K.G., levend gewogen. De aanfok van jonge biggen gaat geregeld door en toch blijven deze op hoogen prijs. Deze worden verhandeld van f12 tot f20 per stuk. CAPELLE. De schilder J. v. S., werk zaam te Kaatsheuvel, had vorige week het ongeluk bij zjjn werkzaamheden van een trap te vallen met het noodlottig gevolg, dat hij zich aan den schouder dermate be zeerde, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Ter verdere behandeling werd hij j.l. Vrjjdag naar het ziekenhuis te Breda over gebracht. J.l. Zondagavond ongeveer half ne gen had op den Winterdjjk bjj Labbegat een auto-ongeluk plaats, dat bijzonder goed is afgeloopen. Een auto reed daar ter plaatse tegen een boom. De chauffeur, die slechts alleen in den auto zat kwam er wonder boven wonder goed af. De wa gen daarentegen werd deerlijk gehavend. J.l. Zondagavond ruim 7 uur daal de onder deze gemeente een luchtballon »de Bee» (Engeland), bemand door de ka piteins Meager en Stefï, welke bij den Gordon Bennet wedstrjjd te Antwer pen om 5.38.13 was gestart. Ondanks den hevigen regenval spoedden veel nieuws gierigen zich naar de plaats der daling. De ballon werd opgeborgen in de schuur van den landbouwer H. P. Stam, terwjjl de twee Engelscbe officieren, die de beman ning uitmaakten onderdak verkregen bjj den heer C. G. Oerlemans te Labbegat, die tevens dienst deed als tolk, ten einde aan de politie de noodige gegevens te ver strekken, alsmede aan allen die belang hadden bjj deze aangelegenheid. Persoon lijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. De materieele schade aan verschillende woningen veroorzaakt liep ook tamelijk goed af. J.l. Maandag was de politie weer spoe dig in de weer om regelingen te treffen voor vergoeding der veroorzaakte schade. Een en ander werd tot genoegen van bei de partijen spoedig afgewerkt. Nog den zelfden middag werd door tusschenkomst van den Burgemeester en de politie na mens de bevoegde autoriteiten opdracht gegeven, dat de ballon vrjj vervoerd kon worden. DUSSEN. In den polder »Boerenver- driet» onder dezer gemeente is onder het vee mond- en klauwzeer uitgebroken. Tot en met 18 Juni a.s. bestaat er gelegenheid om zich als lid der Burger wacht alhier, op te geven. X'GIESSEN. De prijs der aardappelen is stijgende. Men besteedt f4 tot f 4.50 per H.L. Voor varkens besteedt men 35 tot 37 cent per pond. Handel is slap. 's GRAVEMOER. In de alhier gehouden vergadering van stemgerechtigde iugelanden van het waterschap Beoosten de's Grave- moersche .Vaart,werden na vaststelling der rekening over .19241925 en der begrooting over 19261927, alsmede der rekening en begrooting over die dienstjaren van het afzonderlijk beheer der Keersluis, als leden van het Dageljjksch Bestuur ge kozen de heeren C. C. Dekkers te 's-Grave- moer en A. Ciaassen te Oosterhout, zulks in de vacaturen, die ontstaan wegens perio dieke aftreding der heeren W. Versteeg Jzn. te 's-Gravemoer en A. Romme te Ze ven bergschen hoek Het salaris van den sluiswachter werd verhoogd met f 75 en aangewezen als derde gemachtigde voor het bjjwonen der ver gaderingen van de Beneden-Donge het nieuw gekozen bestuurslid C. C. Dekkers. Van den timmerman J. A. B., die vorige week bjj vergissing des nachts zjjn rjjwiei buiten liet staan, waren des smorgens de beide wielen verdwenen. Alleen het frame was achtergebleven. SPRANG. A. s. Donderdagmiddag zal de gewone jaarljjksche verhuring van zit plaatsen in het Ned. Herv. Kerkgebouw alhier plaats hebben. Terwjjl D. de Roon op z'n fiets gezeten, even omkeek, kwam hjj in aanrijding met de auto van den heer M. G. uit Waalwjjk. Persoonljjk kwam hjj met den schrik vrij. Zjjn stalen ros werd totaal vernield. MEEUWEN. Donderdag 3 Juni a.s. des avonds om half zeven (oude tjjd) treedt alhier in de Ned. Herv. Kerk op de Heer Riekel uit Sliedrecht. WIJK c. a. Op verzoek van de Pluimvee- vereeniging vHeusden en Omstreken» zal de heer W. R. van Laar, uit Apeldoorn, op Vrjjdag 4 Juni, des avonds ten 8 ure, in het Gymnastieklokaal alhier, een lezing met lichtbeelden houden over nutpluimvee- teelt. Deze zeer interessante lezing zal voor een ieder toegankeljjk zjjn, Maandagmorgen j.l. kwam de wed. D. Hoeflaken, alhier, tot de ontdekking dat een van hare runderen dood in de weide lag. Het gestorven rund was Ijjdende aan mond- en klauwzeer. Gepasseerde Donderdag had mej. J. Bleijenberg het ongeluk, doordat een pan met kokend water van de kachel viel, haar voet zoodanig te branden, dat zij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Zaterdag j.l. werden door den heer J. den Dekker, alhier, de eerste aardappelen gerooid. Voorwaar iets zeldzaams, zoo vroeg van den kouden grond. Zaterdagmiddag j.l. speelde de pas alhier opgerichte voetbalvereeniging »Wil- helmina» een wedstrijd tegen »JuIiana II» te Heusden. De match eindigde in een gelijk spel, n.l. 14. Jammer is het, dat »Wilhelmina« niet de beschikking heeft over een goed be speelbaar terrein. Thans moet zjj zich behelpen met het terreintje langs de Maas, hetwelk voor oefeningsterrein totaal onge schikt is, zoodat de vereeniging niet in de gelegenheid is om zich krachtig te oefenen, noch veel minder om een vereeniging tot een wedstrijd uit te noodigen. Burgers van Wjjk en Aalburg (in het bijzonder Heeren Raadsleden) helpt mede, dat de vereeniging in staat wordt gesteld, den naam dezer gemeente op het gebied van sport hoog te houden werkt daarom mede tot verkrijging van een goed terrein en steunt de vereeniging door lid of do nateur te worden. WAALWIJK. Zaterdagavond j.l. had in hotel Verwiel, op initiatief der afdeeling »Columbus« van de Ned. R. K. Vereen, van Handelsreizigers »St. Christoffel», eene bijeenkomst plaats om te geraken tot stichting eener afdeeling in de Langstraat. De vergadering werd geleid door den heer Tooien, terwijl de weleerw. heer Martens en de heer Lucassen de noodza- keijjkheid der bedoelde oprichting in het kort aantoonden. De belangstelling der Langstraatsche reizigers was verre beneden de verwachting gebleven. Men schijnt in deze reizigers nog niet te beseffen den plicht, het nut en de noodzakeljjkheid van zich te ver eenigen. De aanwezige heeren reizigers echter stelden de moeite, die hunne Bossche col lega's zich getroost hebben, wel op prjjs, want deze lieten zich als candidaatleden noteeren. Hoewel het aantal leden uit de Lang^j straat voldoende was om tot stichting eener afdeeling over te gaan, werd besloten hiertoe nog niet te besluiten, maar werd er eene commissie benoemd, waarin ook zitting nam de eerw. heer Martens, welke een nieuwe yergadering zal voorbereiden. WOUDRICHEM. Dezer jdagen werd aan de vischmarkt alhier aangevoerd een steur, wegende ruim 200 pond, welke was ge vangen door visschers uit deze gemeente in het Heusdensche vischwater. Hij bracht f 0.72 per pond op. Gedurende de maand Mei j.l. wer den ter gemeente-secretarie ter keuring aangegeven 10 koeien, 28 varkens en 4 kalveren. In den loop der vorige maand werd ter gemeente-secretarie door zeven dienstplichtigen van de lichting 1927 aan vraag gedaan tot het doen opmaken van stukken betreffende vrijstelling van den dienstplicht wegens broederdienst. WOUDRICHEM. Begunstigd door prach tig weer maakte Zaterdagavond de mu- ziekver. »Kunst na Strijd» omstuwd door een groote menigte, een rondgang door wjjk B. Terwjjl bij deze gelegenheid door eenige dames en heeren op straat werd gecollec teerd, en aan de huizen een lijst ter inteekening gepresenteerd, werd in totaal tot heden ontvangen f 217.41 een bedrag, hoewel niet voldoende, toch aanraerkeljjk grooter, dan het Comité had durven ver wachten. De leiding was in handen van den heer A. v, d. Wiel, voorz terwjjl de Eere- voorz., da Ed.Achtb. heer J. v. d. Lely, burgem,, eenigen tijd tegenwoordig was. Inmiddels betuigd het Comité aan alle geefsters en gevers, hun oprechten dank, voor hunne milde gave. WERKENDAM. De Zaterdag j.l. ge speelde voetbalwedstrijd tusschen W. V. V. I en S. N. A. eindigde in het voordeel van eerstgemeide vereen, met 51. De match eenige dagen geleden gehou den tusschen W. V. V. I en Vitesse ein digde met 10 in het voordeel van de Werkendamsche vereen. WASPIK. Met bezorgde blikken tuurde menigeen Zondag naar de grijs-grauwe lucht. Angst en hoop wisselden elkander af en was men 's middags nog vol bljjde verwachting, dat het weer zou opklaren, 's namiddags was dat alles verdwenen en een nijdige plasregen tot laat in den avond, bracht een bittere teleurstelling. Op het aangegeven uur waren reeds verschillende deelnemende vereenigingen aanwezig, terwjjl de jubileerende harmonie onder vroolijke marschen nog enkele zuster verenigingen, die met den trein van kwart voor twee hier arriveerden, afhaalden en deze een hartelijk welkom bereidde. Op de plaats van bijeenkomst, aan het Raad huis gekomen, werd na een kort openings woord door den heer A. Schenkels, onder de verdiensteljjke leiding van den componist en directeur, den heer P. Kuijten, de festivalmarsch op onverbeterljjke wijze uitgevoerd. Thans naar het feestterrein, waar het jubileerend gezelschap opende met »Frei- schutz» fantasie sur l'opera (de Weber). Intusschen werden de hemelsluizen steeds wjjder geopend, zoodat het publiek een veilige schuilplaats moest zoeken onder het overdekte gedeelte van het feestterrein of in de concertzaal. Het programma moest tenslotte enkele wijzigingen ondergaan en bekort worden. Nadat de laatste tonen van het Kon. Muziekgezelschap »Euphonia« uit Kaats heuvel waren weggesmolten, werden de herinneringsmedailies uitgereikt en had de verloting der prijzen plaats, die ten deel vielen aan Harmonie »St. Cecilia» Made, f 125 »St. Crispijn» Waalwjjk, f 60 »'t Rozeknopje» Capelle, f 40 terwjjl prijzen van f25 te beurt vielen aan: Fanfare Concordia» Oosteind; Kon. Erk. Harmonie »De Eendracht» R'veer Fanfare »Kunst na ArbeidCapelle; Mannenkoor Volharding en Toonkunst« Donge-VaartHarmonie »Deugd veredelt de Kun8t« Lage-ZwaluweHarmonie »Apollo« G'bergKon. Muziekgezelschap »Euphonia« Kaatsheuvel.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2