Leerling T eekenaar. NAAISTER. Te Koop: Prima Halve Muds manden Laai Uw schapen SCHEREN P. KOMMER te Veen J. ELEKAN 'HERTOGENBOSCH. iDrichting voor Doofstommen-Onderwijs H001QRAS. De iairisclie mm- verpactiting te Heusden, Erfhuis Notaris COOL te Andel, publiek verkoopen Polders Jannezand. verhuurd de Hooilanden J □□na IJzerwerkers en Klinkers Ph. van Wijk Hoogstraat B 653 - GORINCHEM. Een verstandig mensch 1. van Herwaarden, Engstraat 76 D. M. van Herwaarden Vischmarkt 67 Terstond te huur, eennetWoonhuis. Notaris PAAP ruim 200 H.A. HOOIGRAS HOOPT ZIJN SCHOENEN BIJ Ingezonden Advertentie». f ï.oo. publiek verkoopen Hoofdpijn tabletten Rechtskundig Adviseur, Havenstraat 5 0 Gediplomeerd Horlogemaker Het soliedste Adres voor van de goedkoopste tot de duurste soorten De meeste luxe modellen Dames-, Heeren- en Kinderschoenen. De laagste prijzenRuime keuze PF Reparatiën worden spoedig en prima afgewerkt aan billijken prijs. Tot slot gaf de Harmonie xConcordiat uit Loon op Zand een schitterend avond concert, waarby de liefhebbers en kenners van muziek in verrukking werden gebracht. Jammer dat het slechte weer op den laatsten dag voor een gedeelte een streep door de rekening haalde. Toch is het overigens een prettig feest geweest. Een woord van hulde en dank mag dan ook niet onthouden worden aan allen, die, in welk opzicht ook, hebben medegewerkt, om dit festival ie doen slagen. Bij allen Z-qllen deze dagen dan ook in dankbare herinnering blyven voortbestaan. Moge 'onze jubileerende Harmonie, op zoo'n spontane wyze gehuldigd, dan ook blyven groeien en bloeien in lengte van jaren. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U nogmaals eenige plaatsruimte. In het nummer van 21 Mei antwoordt de Schrijver van het hoofdartikel »Ge- meentelijke Belastingdruk* op mijn inge zonden stukje met een nieuw hoofdartikel over »Electrificatie van Gemeenten*. Ook dit artikel heeft myne meening niet kunnen wijzigen en ik blijf er nog bij, dat Heusden ten onrechte niet tot electriflcatie besloot. Electriciteit is nu eenmaal de geest van onzen tijd en zonder electriciteit wordt men gerekend tot de achterlyke gemeenten te behooren. Ziehier, een klein bewijsDe pas opgerichte pluimvee*vereeniging alhier had een spreker uitgenoodigd om een lezing te houden met lichtbeelden de datum voor deze lezing was reeds vastgesteld, totdat men opeens tot de ontdekking kwam, dat Heusden geen electriciteit bezit en de ver tooning der lichtbeelden niet kon plaats hebben, omdat de lantaarn, waarmede de spr. werkte, electriciteit noodig had. Thans zal de lezing te Wyk gehouden worden en zal men zich hier op een andere manier moeten behelpen. Dit is een kleinigheid, ik haal het slechts aan, om te bewyzen, dat men zich elders een plaats als Heusden, niet meer kan voorstellen zonder electrici teit. De Schrijver zegt, dat er in het Land van Heusden enz. maar twee industrieele ondernemingen van eenige beteekenis zyn. Ik geef dit gaarne toe, doch ik stel me voor, dat de eigenaren van deze onder nemingen, als er een nieuwe uitvinding wordt gedaan op het gebied van machine's of anderzins, de gelegenheid, die hen ge boden wordt om met deze nieuwigheid meer economisch te werken, niet zullen laten voorbijgaan en ze direct zullen aangrypen deden zy dit ook niet, dat zouden zij evenals Heusden achter en ten slotte uit de ry geraken. Er zijn verder niets dan kleine industrieën, zegt de Schrijver. Ook dit geef ik toe. Echter is het den Schrijver misschien ook wel bekend, dat die kleine bedrijven trots hoogen prijs met beide handen electriciteit als kracht aangrijpen en een dankbaar gebruik maken van de gelegen heid die hen geboden wordt om zich te ontplooien. Men behoeft toch waarlijk niet zoo ver te gaan, om te zien, dat kleine bedrijven in betrekkelijk korten tijd tot gronte fa brieken kunnen groeien. Vóór 30 k 40 jaar vond men in de Langstraat, waar men nu groote fabrieken bezit, ook nog slechts schoenmakers. Het gaat hier naar mijne meening, slechts over de vraag, of in Heusden een electriciteitsbedrijf kan bestaan, zonder groote offers te vragen van de ingezetenen en deze vraag meen ik met een gerust geweten met xja« te mogen beantwoorden. Ik geloof zelfs, dat een dergelijk bedrijf Heusden een voordeeltje zou kunnen op leveren de ingezetenen in ieder geval geen cent aan belasting behoeft te kosten. Als de zaken zoo staan, doet een Gemeente bestuur dan verstandig, niet met zyn tijd mede te gaan, »ja« of »neen« Ik kan deze vraag niet anders dan met sneen* beantwoorden. Nu moet men niet denken, dat ik heb willen beweren, dat Heusden met electri citeit direct de welvaart zal binnen halen. Ik ben vast overtuigd, dat dit niet zoo gemakkelyk zal gaan. Ook is het niet mijn bedoeling geweest, het tegenwoordige Ge meentebestuur de schuld te wijten van den achteruitgang van Heusden ik geef zelfs toe, dat het voor het tegenwoordige be stuur een heele toer, zoo niet een onmo gelijkheid is om den achterstand van Heus den in te halen. Mijn ingezonden stuk heeft alleen de bedoeling gehad, er op te wyzen, dat het tegenwoordige Gemeente bestuur den achterstand niet moet ver- grooten, en er voor heeft te zorgen, zoo veel als mogelijk is, met zyn tijd mede te gaan. Ook de bewering van den Schrijver, dat gas en electriciteit in Heusden niet naast elkaar kunnen bestaan, acht ik niet steekhoudend. Volgens my is dit wel mo gelijk, mits men ze maar tot één bedrijf vereenigt. Gas, electriciteit en vooral ook niet te vergeten waterleiding, zyn zaken voor een gemeente, die vooruit wil, met haar tyd mee wil gaan en industrieën naar zich toe wil trekken, die zij dan niet kan missen. U, mijnheer de Redacteur, beleefd dan kend. Een ingezetene van Heusden. Op Vrijdag 27 Mei 1926 des nam. 2 uur, werd door het Dagelijksch Bestuur v. d. „Polder van Wijk" met Stemge rechtigde Ingelanden" in het Raadhuis te WIJK een openbare vergadering gehouden. Behandeld werden de navolgende on derwerpen 1. Vaststelling der Rekening over 1924—'25., deze werd met algemeene stem men goedgekeurd. 2. Vaststelling der Begrooting voor 1926—'27, ook deze werd volgens het aangeboden concept vastgesteld. 3. Verkiezing van een bestuurslid v.h. Dagelijksch Bestuur wegens periodieke af treding van het lid Joh. Vos, die zich ook weer herkiesbaar stelde. Bij de gehouden stemming blijkt, dat er in totaal 46 stem- men zijn uitgebracht en wel hiervan 44 op Joh. Vos en 2 blanco, zoodat deze weer herkozen is, en zijne benoeming aan neemt. 4. Adhaesiebetuiging aan een adres, wat aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat verzonden zal worden, door de Boezemwaterschappen de „Alm en Gan- tel, „de zeven Bannen" en de „Werken- damsche Polder" in zake betere loozing van de „Bleek en Oostkil". Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Voor de vele blijken van be langstelling, ondervonden van Familie, Vrienden en Beken den, ter gelegenheid van ons gouden huwelijksfeest, betui gen wij hiermede, ook namens onze Kinderen, onzen harte- lijken dank. Jan Hobo. Goverdina Aria Vos. Nederhemert, 1 Juni 1926. Op de Scheepswerf te Heusden kan geplaatst worden een jongmensch ter opleiding' tot scheepsteekenaar. Diploma Ambachtsschool of Burgeravondschool genieten voorkeur. Zich persoonlijk aan te mel den ten kantore der Scheeps werf. Bij deze beveel ik mij bij het geachte publiek van Andel en Omgeving beleefd aan als Mej. M. Kaaijen Si Gediplomeerd Naaister. Andel, Mei 1926. wegens vertrek Te bevragen bij den eige naar B. BOUMAN Bz., Molen dijk, W ij k. J. WEVERLING - RIJSWIJK, (bij 'tVeer.) door Vlug en Netjes. Overal te ontbieden. Het adres is van den volgenden inhoud: Aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat te 's-Gravenhage. Geven met verschuldigden eerbied te kennen het Dagelijksch Bestuur van het waterschap „de Alm en Gantel" voorzitter de Heer H. Schreuders, Secretaris-Penning meester de Heer C. Schreuders beiden wo nende te Veen; het Dagelijksch Bestuur van het water schap „de Zeven Bannen", voorzitter de Heer A. Z. Snoek, Secretaris-Penningmees ter de Heer P. van der Wal, beiden wo nende te Almkerk; en het Dagelijksch Bestuur van het wa terschap „de Werkensche Polder" voor zitter de Heer C. H. Bogers te Werkendam en Secretaris-Penningmeester de heer P. H. Oldemans te de Werken; dat deze waterschappen boezemwater schappen zijn op wier boezems een ge bied van ongeveer 6300 H.A. verdeeld in 21 waterschappen, afwatert; dat die boe zems bij Nieuwendijk, gemeente Almkerk loozen op den rivierarm „Bleek en Oost- kil"; dat die lossing bij voldoende lagen waterstand op gemelden rivierarm, op natuurlijke wijze kan geschieden, doch bij hoogere waterstanden moet plaats hebben door middel der daarvoor bestaande Rijks stoomgemalen dat bij de bemaling van voormelde boe zems van Rijkswege geen rekening wordt gehouden met de behoefte der betrokken streek, doch alleen met den stand \»an het water op de Maas te Grave; dat dit laatste op zichzelf al zeer on doelmatig blijkt te zijn, daar het, zij het dan ook bij uitzondering, wel voorkomt, dat er gemalen wordt als de polders waarvoor de gemalen zijn opgericht, niet het minste waterbezwaar hebben; terwijl het dikwijls voorkomt dat, als er drin gend behoefte aan bemaling bestaat, in verband met den waterstand bij Grave niet gemalen wordt; werken terstond. Buisje 60 ct. Bij Apoth.en Drogisten. dat in het algemeen gebleken is, dat bedoelde bemaling zeer onvoldoende is; dat nog gepasseerden winter verschil lende polders geruimen tijd ernstig wa terbezwaar hadden en niet vrij konden lossen of hunne bemalingswerktuigen in werking stellen, omdat bleek, dat de stoom gemalen bij Nieuwendijk niet voldoende vermogen hadden om het water op de boezems onder peil te brengen; terwijl in die perioden die Rijksstoomgemalen nog niet eens gedurende het geheele etmaal in werking werden gehouden; dat bij adressanten daarover terecht veel klachten van Ingelanden zijn ingekomen; dat bovendien door de hoogere laag- waterstanden op de „Bleek en Oostkil" de gelegenheid tot vrije lossing aanmerke lijk minder is dan voorheen; dat als oorzaak daarvan wordt genoemd de werken voor of in verband met de totstandkoming der Bergsche Maas, als mede verzandingen bij den mond van meer gemelden rivierarm, die daarvan een ge volg zouden zijn, terwijl gevreesd wordt, dat door indijking van een gedeelte van den Biesbosch, de toestand nog ongun stiger zal worden dat echter adressanten thans niet verder over die oorzaak in bijzonderheden meenen te moeten treden, maar beleefd, doch met nadruk onder de aandacht van Uwe Excellentie wenschen te brengen, dat, waar elders door Rijk en Provincie belangrijke uitgaven worden gedaan tot verbetering van de ontwatering om daardoor te ko men tot de noodzakelijke verhooging van het productievermogen van den bodem, deze streek, met haar van nature vrucht baren kleibodem, door onvoldoende ont watering voor een belangrijk deel dreigt ten onder te gaan; dat in tegenstelling van de verbeterin gen, die elders worden aangebracht de waterstaatstoestand vooral voor de laagste gedeelten van het betrokken gebied aan merkelijk minder is geworden en de be woners van de geheele streek daarvan ern stige nadeelen ondervinden; 5 Redenen waarom adressanten Uwe Ex cellentie beleefd doch dringend verzoeken, het daarheen te willen leiden, dat door het Rijk in deze zoodanige maatregelen worden getroffen, dat de zoozeer ge- wenschte verbetering wordt aangebracht en de betrokken streek geholpen wordt. HEUSDEN. De landbouwer Kuijpers toonde ons gisteren nieuwe blauwputten, afkomstig van de wal. De aardappelen waren mooi van stuk. Van de werf van de Firma De Haan Oerlemans alhier, werd met goed gevolg te water gelaten, het stalen sleep- schip, genaamd »Kanaan«, gebouwd voor rekening van den heer A. W. Smidt te Bernmel. De hoofdafmetingen van het schip zyn lengte 50 Metei, breedte 6.60 Meter en holte 2.50 Meter, terwyl het laadver mogen circa 600 Tons bedraagt. Het schip is naar de eischen des tyds ingericht met salonroef etc. alsmede een ankerliermotor en een pompinstallatie, aan gedreven door den ankerraotor, voor het lenzen etc. Op de vrijgekomen h8liing werd terstond de kiel gelegd voor een Dortmund Eais- kanaalschip groot ca. 910 Tons, voor Duit- sche rekening. WASPIK. Openbare raadsvergadering op Vrijdag 4 Juni. Aan de orde is 1. Mededeelingen. 2. Beëediging Arm- meester. 3. Subsidieaanvraag, Wage- makers, voor omnibusdienst op G'berg, 4. Rekening en begrooting Burgerlijk Armbestuur. 5. Benoeming lid commissaris tot wering van schoolverzuim. 6. Benoe ming stembureau. 7. Verkoop gemeente grond. 8. Vaststelling percentage plaatse lijke inkomstenbelasting. 9. Begrooting sluis Vrouwkensvaartsche Haven. 10. Inrichting abattoir. 14. Wijziging begroo ting 4925 en begrooting 4926. Behandeling van PROCEDURES bij RECHT BANK enKANTONGERECHT- ERFENIS- en HUURaange, legenheden. CONTRACTEN, REQUESTEN enz. enz. Billijke Conditiën* te ROTTERDAM. Aanmelding van Leerlingen voor den nieuwen cursus in Sept. a.s. Fröbelklasse (kinderen van 3 tot 6 jaar). Leerschool (kinderen van 6 jaar en ouder). De kinderen leeren spreken en aflezen van dan mond. Vakken van het Lager-Onderwijs. Opleiding voor Jongens in verschillende am bachten, voor Meisjes in nuttige en fraaie handwerken. Costuum- naaien, koken en strijken. Gods dienst-onderwijs naar ieders gods dienstige gezindheid. Verdere inlichtingen bij den Directeur C. VAN MEURS, Ammanstraat 20. te Werkendam, zal WOENSDAG 9 JUNI 1926 nam. 2 uur (zomertijd) in Café v. d. STEENHOVEN te Wer- kendam, op de poiders Keizersguldenwaard, Binnen-Noord, Tienmorgen, Bioem- plaat of de Dood, Vijfambachten, Borcharenpolder, Kraaienest, Kleine Kraaienest en Sleeuw, poider. Breeder bij biljet. voor den Ontvanger der Registratie en Domeinen te Werkendam zal worden gehouden op Vrijdag 11 Juni 1926, v.m, 40 uur, in hetHótel »Het Wapen van Amsterdam* te Heusden. Boekjes k f 0.25 bij H. van Strien te Heusden, by den Waards- man te Drongelen en bij voor noemden Ontvanger, TE WIJK. zal op Donderdag 3 Juni a.s vm. 11 uur, Zomertijd, ten sterf- huize van den heer P. VAN DO- VEREN te Wijk, om contant geld, eenen netten inboedel, als fraai ANTIEK Cylinderbureau, antieke zilveren lepels en vorken en ander zilverwerk, notenhouten uittrektafe), mahoniehouten linnen kast, diverse tafels, stoelen, spiege's, brandkast, ledikanten, waschtafels met toebehooren, nachtkastjes, vee- ren bed met toebehooren, kleine ta feltjes, pendule met coupes, lampen, barometer, mangel, eetservies, glas- en aardewerk, vulkachel, fornuis, oliestellen, vloerkleed, kleine kleed jes, vloerzeil, eenige wagens en wat verder ten verkoop zal worden aangeboden. Te zien één uur vóór de ver- kooping. Op DONDERDAG 10 JÜNI 1926, 's middags 42 uur, zullen ten polderhuize Jannezandonder Dussen, ten overstaan van Notaris J. R. RIETRA, resideerende te Dussen, publiek worden van de polders xJANNEZAND* en ^MIDDELLAND* onder Dassen, Made en Drimmelen. Inlichtingen zyn te bekomen ten kantore der Maatschappij tot Exploitatie van de polders Janne zand c. a., Wijnstraat 147 te Dordrecht en bij den Opzichter A. VAN DER STELT te Janne zand. bouwen, verbouwen,! plannen, bestekken, teekeningen, toezicht, billijk tarief- Aanbevelend A. MICHAËL, AALBURG gevraagd bij de N.V. Scheepsbouwwerf „DE MER WEDE" te Har dinx veld. KLOKKEN PENDULES BAROMETERS WEKKERS HORLOGES enz. enz. daar, waar hij het nieuwste en het beate, tegen zeer lage prijzen verkrijgen kan. En dat is

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 3