Tweede Blad voor het Land van Neusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 1608 Mil 2 JUDi Een reis naar Spanje. Varia. PROGRAMMA 11 echtzaken. Plaatselijk Nieuws BEHOORENDE BIJ HET Verkeerd begrepen. Kunstschilder: »Dit is mjjn laatste schildery Kunsthandelaar>Gelukkig,« Reeds sedert eenige jaren is men in Egypte bezig de pyramiden en o.m. ook de Sphinx te onderzoeken. Wy lezen daarover in een Alexandrijnsch blad eenige woorden van protest, waarin o.a. vry duide- lyk de minachting naar voren komt, voor wat de Europeanen hun beschaving noemen. Zooals een ieder weten kan, zijn de pyra miden voor een belangrijk deel grafgewelven van oude Egyptische vorstenhuizen en nadat men eeuwen lang deze graven zooveel moogelijk in tact gelaten heeft d.w.z. men zocht er wel in, maar niet zoo druk en openlyk als tegenwoordig gaat men nu op een taraelyk brute wijze de oude muren en aarde omver halen. Begrypelijk is het dus, dat de Egypte- naren hierin een besliste grafschending zien, en zelfs onder bedekte termen van lijken roof spreken. Terwille van de wetenschap, zoo schjjft de bovenbedoelde krant, doen zy dit, maar wy mogen nu toch veilig aannemen, dat de wetenschap er zoo lang zamerhand wel achter is, hoe onze oude vorsten en grooten des lands begraven werden. Veel meer gelooven wy dan ook, dat de sieraden, welke aan de gestorvenen werden medegegeven, de groote aantrek kingskracht vormen en dan kunnen wij ons wel begrypen, dat de studies voorloopig nog niet geëindigd zullen zijn, alhoewel wy een dergelijke ^nieuwsgierigheid^ van de beschaafde Europeanen niet hadden verwacht. O De krans. De krans, welke vroeger bij hooge uit zondering door de nagelaten betrekkingen eeuer overledene nog wel eens op een kerkhof gebracht werd, begint zoo lang zamerhand »gemeen goeda te worden. Er is welhast geen gelegenheid meer te ver zinnen, geen bezoek wordt er meer ont vangen, of de krans komt er bij te pas. Het krans leggen by een standbeeld, op het graf van »den onbekenden soldaaU, de krans overhandiging op het voetbalveld, de wielerbaan, de boksring, altjjd en overal is het »de kransc. De eenen keer als hulde, de anderen keer als bewjjs van eerbied. Zooals het met de krans gaat, gaat het met vele dingen, welke vroeger waarde hadden, doch thans eenvoudig weg niet meer meetellen. Alles is in onzen tijd opgeschroefd en on-echt en het ziet er naar uit, dat het cog lang zoo blyven zal. Komt slechts in een stad, niet eens een heel groote stad, en ziet daar hoe de jeugd van zestien en zeventien jaar de café's bezoekt, de bioscopen plat loopt en bedenkt dan eens hoe ge zelf, in Uw jeugd, vyf voet hoog sprong als vader en moeder U eens meenamen naar een uitspanning of een voorstelling van een dillettanten too- neelvereeniging. Alles is opgeschroefd, zeggen wy werkelyk het is de waarheid, want niets is meer echt. Maar van de krans en wat daarby behoort, spyt het ons het meeste; het ding is tegenwoordig niets meer waard 1 o Arbeid en de wsardeerlng. In een Amerikaansch vakblad lezen wij ten typisch geval, dat zich in een werk plaats ie Toronto had voorgedaan. Een arbeider had daar in den tijd van twee dagen zulk een kolossale hoeveelheid werk verzet, dat de patroon toen hij het bemerkte zijn verbazing niet kon ver bergen. De aroeider had feitelyk te veel van zijn krachten gevergd en dat terwijl hy gemakkelyk des avonds terug had kunnen komen en overuren verdienen, aan gezien by het werk groote haast was. De man kreeg toch een extra belooning, maar toen men hem later vroeg, waarom zich zoo uitgesloofd had, antwoordde hy »Omdat ik een patroon heb, die my weet te waardeeren 1 Hierin schuilt een les voor vele patroons. ARROND.-KECHTBANK 's BOSCH. Uitspraken. G. C. D., Waalwyk, dronkenschap, appél Kgt. Waalwyk, vonn. bevest. POLITIERECHTER. Uitspraken. W. K., landbouwer Hedikhuizen, mish,, f 10 of d. h. van DE PLANTENTEELTDAG OP 30 JUNI EN 1 JULI 1926, TE WAGENINGEN. Het succes der Aardappeldagen in 1922 en 1924 heeft het Centraal Comité inzake Keuring van Gewassen doen besluiten, tot het organiseeren van een dergelijke bijeenkomst in dit jaar. Dit maal niet uit sluitend ter behandeling van vraagstukken op het gebied der aardappelcultuur, doch van verschillende actueele onderwerpen op het gebied van den Plantenteelt. De bij eenkomst wordt daarom Plantenteeltdag genoemd. In hoofdzaak is de opzet e^i de ver dere regeling gelijk aan die der vorige Aardappeldagen. In de ochtenduren zullen verschillende voordrachten gehouden wor den, terwijl 's middags verschillende excur sies naar proefvelden en inrichtingen te Wageningen zullen worden georganiseerd. Het program is als volgt vastgesteld: WOENSDAG 30 JUNI. 9 uur v.m. Opening door den Voorzit- zitter, den heer 1. G. j. Kakebeeke, In- specteur van den Landbouw, te 's Gra- venhage. 9.15—10.30. Voordracht door dr. Franck Directeur van het Rijksproefstation voor Zaadcontrole te Wageningen: „De ruimere werkkring -yian hjet Rijks- proefstation voor Zaadcontrole in ver band met de binnenlandsche voorziening van zaaizaad van goede kwaliteit". 10.3011.30 Voordracht door Ir. W. B. L. Verhoeven te Wageningen; „Zaai zaad-ontsmetting." 11.3012.30. Voordracht van Professor dr. H. M. Quanjer, WageningenKrin- gerigheid bij aardappelen". Des namiddags van 2—4 excursies. DONDERDAG 1 'JULI. 9—10. Voordracht van Professor Ele- ma, Assen: „Enkele opmerkingen over graslandcultuur". 1011 Voordracht van den heer J. M. Bommel van Vloten, Goes: „Hoe moet de iwaarde van verschillende bietenrassen beoordeeld worden en eenige andere vraagstukken op het gebied van suiker bietencultuur." 11—12 Voordracht van dr. J. C. Dorst, Leeuwarden: „Veredeling en keuring van vlas." Des namiddags van 1.30—3.30 excur sies. I 1 I De regeling der excursies is als volgt: De deelnemers aan den Plantenteeltdag worden in twee groepen gesplitst. De eerste groep bezichtigt den eersten mid dag het Rijksproefstation voor Zaadcon trole en daarna naar keuze eenige Insti tuten en terreinen in de omgeving van het Proefstation. De andere groep bezichtigt den eersten dag het Proefveld van den Plantenziektenkundigen Dienst en daarna naar keuze eenige laboratoria en terreinen op den Wageningschen Berg. Op den 2en dag worden de groepen omgewisseld. Na afloop der excursies op den tweeden dag bestaat gelegenheid weer naar de verschillende landsdeelen te vertrekken. Toegangsbewijzen tot dezen Planten- dag worden op aanvraag gratis toege zonden .door den heer J. D. Koeslag, Secretaris van het Centraal Comité in zake Keuring van Gewassen, Wagenin gen. Tegelijk met het toegangsbewijs zal een formulier voor logiesbespreking worden toegezonden, waarvoor een regeling met de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer is getroffen. VIL We gingen verder na dit avontuurlijke voorval. Overal zware met groote spij kerkoppen beslagen deuren en getraliede vensters. Alles herinnert hier nog aan den Moorentijd. Volgens de geschiedenis be stond de plaats Toledo reeds lange jaren vóór Christus, bewoond door Joden en werd vervolgens de zetel van de Gothen. Later kwamen de Muzelmannen en namen er bezit van. In 1085 werd de stad weer veroverd door de Christenen en werd toen een koninklijke verblijfplaats. Schitterende tijden heeft deze stad ge kend. Tijdperken van bloei en macht. In de middeleeuwen was zij een woonplaats voor 200.000 menschen. Koningen, ge vierde kunstenaars en geestelijken ver bleven er. Wereldvermaard waren de To- ledaansche koopwaren, als zijden weef sels, gouden en zilveren voorwerpen, wa pens en dolken. Langzaam evenwel kwam het verval, minder en minder werd hun roem en thans is de zoo aan hoogen spits ge-- stane stad voorbeeld geworden van de vergankelijkheid van al het aard^phe, ster vend ligt zij daar met haar nu slechts 18000 inwoners meer. Wat neervalt wordt niet herbouwo, men ziet het en men voelt het als men door de stille straatjes wan delt, dat hier een sloopende geheimzinnige macht bezig is het eens zoo beroemde To,- ledo langzaam aan weg te vagen, en niet te vergeefs staat er geschreven, dat Toledo in den wind verstrooid zal worden. Niettegenstaande de enorme teruggang wijst alles in deze stad nog op haar roem rijke historie. Zie de Santa Maria la Blan- ca, de oude Synagoge. Zij wijst er op dat hier vroeger een Jodenvolk leefde. Elders weer zware gebouwen en muren van Gotische herkomst, fijne versieringen van Moorsche hand, sombere huizen die dienden tot harems, waarin schoone vrou wen eens naar vrijheid smachtend wel licht zuchtten, gevangenissen lijkend met hun armzalig getal nauwe getralide ven sternissen. Doch alles doodsch, vervallen, oud en in staat van ontbinding". De hellende „calle del Comercio" de drukste winkelstraat, doch toch ook nog doodsch, doordat slechts enkele voetgangers zich daarin kunnen bewegen, geleidt naar de beroemde Cathedraal, waarvan de grond vesten reeds werden gelegd in de Vie eeuw onder den Ciotischen Koning Re- carèda. Door de Mooren tot moskee ver vormd, werd zij later door de Chrislte- nen gedeeltelijk weer afgebroken en op nieuw opgebouwd van 1227 tot 1493. Hoog rijst boven de prachtige Cathe- Hoeveel Mej. Eigendunk »Ik veronderstel, dat er heel veel mannen ongelukkig zullen zyn, wanneer ik trouw.c Meneer Rapvantong Goeie Hemel 1 Met hoeveel mannen wil je dan gaan trouwen draal de 90 Meter lange toren met de zware klokken, waarvan de grootste 17500 Kilogram weegt. Vijf groote monu mentale, rijk geornamenteerde poorten ge ven toegang tot het inwendige van deze gotische basilique. Het is mede een van Spanje's rijkste cathedralen. Schitterend is het entree in dit 113 M. lange en 57 M. breede Godsgebouw. Men staat verwonderd. Welk een pracht en praal, wat een kunstwerken en kostbaar heden overal rondom in steen, metaal en hout. 750 vensters, ingezet met de fraaist geschilderde glazen, voorstellingen gevend uit het leven der Heiligen, stralen hun zacht getemperd kleurenlicht in de enorme ruimte uit, over hoofdaltaar en koor met de schoone hekwerken, terwijl in de 22 prachtige kapellen kostbaar edelgesteente en sieraden flonkeren en schitteren. Prachtige graftomben, belldhouwwerken, schilderstukken en muurschilderingen ver rukken het oog overal. Geruimen tijd had den we noodig om alles te zien. Dan vervolgden we onzen weg door de doodenstad. We bezochten ook de mooie kunstrijke kerk „San Juan de los Reijes" en bekeken de „Puerta dél Sol", een beroema nationaal monument, dat een meesterwerk van architectuur genoemd wordt. Op onzen tocht neusden we hier en daar in winkels die Toledaansche dolken en allerlei Toledaansche kunstvoorwerpen peperduur aan ons trachten te verkoopen. Na wat Toledaansche herinneringen be machtigt te hebben vertrokken we. We maakten nu evenwel gebruik van een stee- nen trap die ons maar even 200 treden lager voerde. Spoedig waren we weer op de oude steenen brug, blikten nog eens naar boven en vervolgden onzen weg naar hex Zuiden. Met een middagtrein gingen we verder, 't Was weer een lang traject en het werd avond al voor we de volgende plaats na,- derden. 't Schoot niet op. Telkens weer stond het treintje stil, elk klein plaatsje werd aangedaan, niets werd overgeslagen. Moeizaam boemelde het verder. Op tijd aankomen en vertrekken scheen iets on bekendst te zijn. Na een grondige studie in den spoorgids kwamen we tot de ont dekking dat we wel een goede twee uur over tijd ter plaatse zouden zijn. De spoorboekjes zijn ingericht of dat de samenstellers er een soort crosswoord puzzel van hebben willen maken, ,on- practisch en in hooge mate onbetrouwbaar. Treinen en uren worden aangegeven maal ais men op het station komt dan blijkt dikwijls dat die trein heelemaal niet loopt ofwel reeds een uur geleden is vertrokken. Somtijds is ook de sneltrein een boemel- trein geworden. Uren en uren kan men dan wachten voor een volgenden trein. Eenmaal is het gebeurd dat we 6 uur gewacht hebben in een station. Dit was tamelijk ver van de stad gelegen en we hadden geen zin om ons weer in de branaende zon en de van stof vervuilde straten te begeven. We bleven dus maar waar we waren en we zochten den tijd te verdrijven door Spaansche opschriften te ontcijferen en onze reisindrukken op papier vast te leggen. In de stationszalen hangen overal uit treksels uit de treingidsen in groot for maat, doch zoo hoog o pgeplakt, dat men zelfs niet het benedenste gedeelte laat staan het bovenste stuk, kan lezen. De loketten worden slechts heel kort voor het vertrek der treinen geopend, zoodat het altijd een dringen en duwen van belang is. De sneltreinen zijn bijna altijd geheel bezet. Dan worden doodgewoon geen kaartjes meer afgegeven en kan men een halven dag wachten. Op een keer gebeurde het ons ook. Voor het loket een geweldige menigte, waarvan het grootste gedeelte met den sneltrein dacht te vertrekken. Maar ja op een gegeven oogenblik werden geen kaartjes meer verkocht, de trein was bezet. Wat nu, goede raad was duur, we moesten mee om op tijd in de volgende plaats te zijn. Moedeloos liepen we de zaal uit, naar buiten, langs het stations gebouw heen. Aan het uiteinde van het gebouw gekomen zagen we opeens een deur die op een kier stond. Vlug stootten wij ze verder open en keken door een zaaltje heen direct op het perron. Zonder ons lang te bedenken stapten wij' binnen liepen de zaal door en passeerden de volgende deur die tot het perron toe gang gaf. Een beambte stond aan de deur, maar door ons autoritair optreden geraakte deze zeker van de wijs en hij liet ons ongemoeid door. Eer hij van zijn verbazing over de brutaliteit van de twee vreemdelingen bekomen was, waren wij reeds in de drukte van het perron verdwenen. Wij vroegen nog aan den stationchef welken trein we mochten heb ben en even later zaten we reeds in den sneltrein zonder kaartjes natuurlijk. Het voornaamste was, dat we meegin gen, het andere zou wel terecht komen. Buiten voor het loket stonden een massa Spanjaarden te vloeken en te tieren, omdat zij geen kaartjes meer konden krijgen, en wij vreemdelingen zaten op ons gemak 'want we troffen nog een goede plaats ook het geheel te overzien. De trein vertrok en niet lang duurde het of de con ducteur kwam kaartjes knippen. Toen hij bij ons kwam vroeg mijn vriend onmid dellijk „dos carta" en stak daarbij ter verduidelijking twee vingers in de hoogte. De conducteur een en al verbazing. Dacht zeker hoe komen die snijboonen hier. Hij begon te spreken, maar mijn kameraad herhaalde alsof het de doodgewoonste zaak van de wereld was „dos carta" met een beweging naar mij en op zich zelf wij zend. Het gaf volkomen den indruk of dat we niet anders gewoon waren dan kaartjes in den trein te "nemen inplaats van aan 't station. Ik zat kalm in een gids te studeeren en trok me ©ogenschijn lijk van het geheele geval niets aan. De conducteur mompelde nog wat van „ze ker Amerikanen", dacht waarschijnlijk dat we dat in Amerika zoo gewoon waren, haalde zijn schouders eens op en trok zijn boek uit den zak voor het schrijven van twee plaatsbewijzen. Wij betaalden en de zaak was klaar, dank zij onze1 vrijmoedigheid. Öp de kleine stations hoort men telkens den roep van „agua, ahwa, ahwa". Vrouwen loopen langs den trein met een groote kruik drinkwater en ieder die zin heeft kan voor eenige centen frisch water drinken. Uit een dergelijke kruik drinken is evenwel niet zoo gemakkelijk als het er wel uitziet. Behalve de groote opening van den hals is er aan den zijkant van den kruik nog een klein kort tuitje, waar door het water bij een schuinen stand van den kruik, met een straaltje wegvloeit. Zijn deelneming. Gast»Kyk eens, meneer Jansen, er ligt een doode vlieg op mijn bord.® Herbergier>Ja, meneer, is het niet treurig. Ik denk dat hij gestorven is door het koken. DUSSEN. Tot bestuurslid .van het wa terschap »Het Zuideveldwerd herbenoemd dhr. W. Wijtvliet. Tot dijkgraaf van den Zuid-Holland- schen polder werd herbenoemd dhr. G. v. d. Koppel te Hank en tot Hoogheemraad dhr. A. J. H. van Honsewijk alhier, welke vacature is ontstaan door het overlijden van dhr. W. Snoek te Almkerk. GIESSEN. Tot lid van het waterschap »Alm« en ïGantek is benoemd de heer Joh. Nieuwenhuizen alhier. Deze vacature was ontstaan door ontslagneming van den heer Kant Elshout te Almkerk. HERPT. By de gehouden prysschiating vanwege het schuttersgilde »St. Cathar'ma» alhier mocht het S. van Sprang gelukken den vogel te schieten zoodat deze den daarop gestelden prys won. SLEEUWIJK. Da levering van zand- aardappelen ten behoeve van de soldaten- menage van het garnizoen te 's Bosch over het tijdvak van 1 tot en met 15 Juni a.s. is door den minister van Oorlog opgedra gen aan Van der Giezen alhier voor den prys van 3,39 per 100 K.G. WAALWIJK. Zeer tot ons leedwezen vernemen wy dat de heer E. Klyberg onze gemeente binnenkort gaat verlaten om zich te Naaldwijk te gaan vestigen. De heer Klyberg is bijna een kwart eeuw lid van den gemeenteraad waarvan ruim 10 jaar als wethouder. De heer Klyberg is voorzitter van de R. K. Kiesvereeniging, voorzitter van de vereeniging Katholiek Onderwijs, kerkmee ster van de parochie St. Jan Baptist en lid van de Prov. Staten dezer Provincie. De heer Klijberg heeft voor deze ge meente zeer vele verdiensten en daarom zal zijn besluit door allen worden betreurd. Als lid van den Raad wordt de heer Klyberg opgevolgd door den heer H. Don kers en als lid van de Prov. Staten door den EdelAchtB. heer G. v. d. Ven, bur gemeester van Vlymen. WERKENDAM. 21 Mei vergaderde de leden van het Departement Werkendam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De waarnemend Voorz. opende te 8 uur de vergadering en heette de aanwezige leden welkom. De Notulen der vorige vergadwing werden gelezen en goedgekeurd. Een drietal nieuwe leden werden aan genomen. Het verkiezen van een Voorz. werd uit gesteld tot een volgende vergadering. Eenige ingekomen stukken werden gelezen en voor kennisgeving aangenomen. Tot lid van de Bibliotheekcommissie werd gekozen de Heer H. Duyne De Rekening en Verantwoording en het Verslag van de Huisvlyttentoonstelling werden uitgebracht. Rekening en verantwoording en Verslag van de Teekencursus. Hieruit bleek, dat de curcus door een flink aantal personen werd bezocht. De waarn. Voorz. dankte den heer Bot tenberg voor al de moeite enz. die deze zich getroost heeft voor het geven van de cursus, 5 Oct. a.s. hoopt men weer met een nieuwe cursus te beginneD. De verbouwing van het tooneel werd uitgesteld, echter werd besloten om een en auder wat op te knappen. Besloten werd een 50 tal nieuwe stoe len aan te koopen. Van de rondvraag werd een druk ge bruik gemaakt. Hierop sloot de waarn. Voorz. de ver gadering en dankte de leden voor hun trouwe opkomst. Jtficttwsblad Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5