Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. li. 1609 Vpijdag 4 Juni ONS KINDERHOEKJE Kinderrubriek. Vrouwenrubriek Binnenland. Ouders, zorgt voor de oogen I wer kinderen I „Wenken voor de Huisvrouw". BEHOORENDE BIJ HET Beste jongens en meisjes. Hier zijn de oplossingen van die vorige raadsels 1. Paarden (Epe, bas, raa, Urk, Ada, bes en ons). 2. Spaansche ruiters (gevechtwapen uit vroeger eeuwen.) 3. Alle timmerlieden. Ze kunnen hun neus toch niet afleggen, als ze gaan tim meren. 4. De egge. Nieuwe raadsels: 1. Vul de onderstaande figuur zoo in, dat op den eersten regel den naam van een lief klein diertje komt te staan, op den tweeden iets lekkers, waar je op kunt zuigen, op den derden een kleur, op den vierden den naam van een klein zwart diertje, dat je 's avonds wel hoort zingen, op den vijfden een vogelnaam en op den zesden een bloem, die in het voorjaar bloeit. De kruisjeslijn (de eerste letters van de 'woorden) geeft, van boven naar j! onder gelezen het woord van den eersten regel. X o o o o o X o o o o o X o o o o o X o o o o o X o o o o o X o o o o o 2. Waarom wordt de baard veel la ter grijs, dan het hoofdhaar? 3. Een boer kwam in een schuur die vier hoeken had. In iederen hoek vorjd hij vier zakken. Op elke zak zaten vier katten, die elk vier jonge hadden. Hoe veel voeten waren er nu in de schuur? 4. Wanneer beginnen de jonge ganzen te loopen OOM KAREL. DE DIERENOPSTAND. Vervolg. En ik, zei de poes, terwijl hij met zijn pootje zijn snor opstreek, ik zit maar steeds de muizen achterna. Ik zorg er voor dat ze het graan niet opeten. Niet alleen muizen vang ik', o nee hoor. Van de week heb ik zelfs een dikke rat de kop afgebeten, omdat hij aan de groene erw ten zat te snoepen. En als ik geen muizen of ratten vang, dan zit ik hard te spinnen. Ik werk heel hard en dacht je, dat de baas tevreden over me is? Nee hoor. Als ik 's morgens met hem mee ga naar de koeien ,dan moet je niet denken, da,t hij zal zeggen: Hier poes, daar heb jij een schoteltje versche melk, warm van koe. Maar bij drinkt zelf wel de helft NIKKERTJE EN DIKKERTJE IN SPROOKJESLAND. Na de ontmoeting met Hans en Hannie wandelden Nikkertje en Dikkertje naar de andere zijde van den heuvel en zagen daar een groote kudde schapen. Zooals alle jongens en meisjes wel weten, is er bij iedere kudde een zwart schaap, en natuurlyk was er bij deze kudde ook één. Nu is toevallig zwart de lievelingskleur van Nikkertje en daarom begon hij een beetje roet het zwarte schaap te babbelen. Toen hij vroeg «Heb je ook wol antwoordde het schaap «Ja, meneer 1 Ja, meneer 1 drie zakken vol. Eén voor den meester, één voor de vrouw maar geen voor den kleinen jongen, die zoo hard schreeuwt op straat. Toen fluisterde Nikkertje lachend achter den rug van Dikkertje «Hoor je dat, jongens die schreeuwen, krijgen niets «Over schreeuwen gesproken,e zei Dikkertje, «dat herrinnert mij plotseling aan kleine Miesje. Wy hoorden plotseling heel luid snikken, toen wy langs haar huis liepen. Weet je dat nog, Nikkie «Neen daar weet ik niets meer van zóó Nikkertje, «vertel medateens?« «Luister dan,« zei Dikkertje. «Wij liepen op een winteravond langs het huis van kleine Miesje en hoorden haar huilen. Toen we binnen traden, zagen we haar zitten op een klein stoeltje bij den haard. Zij wilde haar aardige kleine teentjes een beetje warmen, maar haar moeder had het haar verboden, zoo dicht bij het vuur te gaan zitten, en toen werd zy geslagen omdat zy haar mooie nieuwe kleertjes had verschroeid. Arme Miesje (Wordt vervolgd). van de melk op. En dan bromt hij later op mij en op de knecht, dat wij van de melk gedronken hebben. Knor, knor, zei het varken. Wij moeten maar aldoor ons maal doen met aard appelschillen en koolstronken. Wordt daar maar eens vet van. We zijn bijna net zoo mager als de konijnen. Ja, ja, knikten de konijnen, die niet konden praten. Kukeleku, kraaide het haantje weer. Nu zal ik vertellen, wat wij" kippen doen. Ik ben de haan, ik ben dus de baas, dus ik doe niets. Ik moet op de kippen passen. Maar de kippen zoeken den heelen dag naar wormpjes en insecten. Af en toe krijgen we maar een handje voer. De rest moeten we zelf zoeken. En dan Wil de baas, dat we ieder eiken dag een ei leggen. Wie van jullie heeft er wel eens een ei gelegd? Niemand? Nou, dan kunnen jullie ook eigenlijk niet meej>raten. Maar laat ik jullie zeggen, dat het een heel moeilijk werk is. De baas zelf kan (het niet teens. Dat moeten Wij, kip pen, voor hem doen. En owee, als een van ons erg moe is en eens een dag geen ei legt. Dan wil de baas hem dadelijk slachten en opeten. De baas verkoopt on ze eieren voor geld, net als de melk van de koeien, ik weet wat. Alle dieren van boer Spier zijn ontevreden, nietwaar? Niemand van ons krijgt genoeg te eten, niemand krijgt ooit een vriendelijk woord. Daarom, zeg ik, moeten we allemaal sta ken. De paarden moeten de kar en de ploeg niet meer trekken, de koeien moe ten geen melk meer geven, de hond moet gee (ninbrekers meer vangen en niet meer blaffen, als er iemand het erf op komt, de poes moet geen muizen meer vangen, de varkens moeten niet meer dik willen worden, de konijnen moeten niet meer met hun neus snuffelen en de kippen zul len geen eieren meer leggen. Dat is goed, dat is goed, riepen alle dieren, ja, ja, we gaan staken. En we gaan niet eerder aan het werk, of de baas moet ons beloofd hebben, voortaan goed voor ons te zorgen. Ja, ja, wij vragen dan eiken dag een heele maat haver, hinnikten de paarden. En iwij een groote lijnkoek, loeiden dc koeien, en wij eiken dag een groot stuk worst, riepan de hond en de poes. En wij willen dan niet eiken dag een ei leggen, Wij willen één keer in de twee dagen een ei leggen, riepen de kippen. En als ik jarig ben, leg ik een heele week lang geen ei, juichte een jong hennetje. Toen gingen de dieren weer naar de boerderij terug, zoo zacht, dat boer Spier niets merkte. Den volgenden dag zouden alle dieren staken. Den volgenden morgen, de zon was net op, ging boer Spier, met een juk, waaraan twee groote melkemmers, naai den stal. Bij de koeien gekomen, ging hij op een klein stoeltje zitten, zette een emmer onder een koe en ging melken. Maar hij had al een kwartier zitten mel ken, doch er kwam geen druppeltje melk in den emmer. De boer kon zijn oogen niet gelooven. Wel gort met krentjes, riep hij Woedend uit, wat is dat? (Wordt vervolgd.) Het is een algemeen bekend feit, dat hoe ouder onze kinderen worden, hoe meer zij kans loopen bijziende te worden tengevolge van de inspanning bij het lee- ren. Uit een speciaal tot dit doel ingesteld onderzoek te Londen bleek, dat terwijl van de kinderen onder de vijf jaar slechts 3 pCt. een werkelijk slecht gezicht had den dit percentage bij de schoolgaande kinderen snel klom tot 22 pCt., om bij de studenten der universiteit tot het on rustbarende cijfer van 50 pCt. te stijgen. Men zou dus welhaast van een beroeps ziekte onder de scholieren en studenten kunnen spreken. Deze cijfers spreken boekdeelen en wij zen ons op de noodzakelijkheid, om bij tijds de noodige maatregelen te nemen, al zal men daardoor niet alle bijziendheid kunnen voorkomen. Op de eerste plaats staat daarbij een geregeld onderzoek en voortdurende controle onzer kinderen door den schoolarts, indien mogelijk, door een specialen school-oogarts. Een dergelijke kennis toch van de ontwikkeling van het oog vanaf de kinderjaren tot den vol wassen leeftijd is hiervoor in de eerste plaats noodzakelijk. En aangezien onze kinderen vnl. in de school de grootste kans loopen, hun oogen te bederven, zul len speciaal daar maatregelen te nemen zijn. Ook de onderwijzers zullen het hunne tot het goede doel kunnen bijdragen, door op bevattelijke wijze den kinderen de een voudigste begrippen der hygiëne, speci aal met betrekking tot de oogen bij te brengen. De leerlingen zullen om ons tot de voornaamste maatregelen te beperken zóó geplaatst moeten worden, dat het daglicht over hun linkerschouder invalt. Zij zullen hun boeken en schriften op ongeveer 30 cM. afstand van de oogen moeten houden, terwijl het volle zonlicht daarop niet mag vallen, evenmin als bij onvoldoende belichting gelezen of ge schreven zal mogen worden. Verder moe ten de kinderen bij het werk rechtop en niet voorover gebogen, zitten. Kinde ren met zwakke oogen zullen op de voor ste banken plaats moeten nemen, terwijl er op gelet dient te worden, dat zij, die brillen dragen, deze ook werkelijk goed opzetten, en de gflazen steeds helder zijn. Wil men verderstrekkende maatregelen nemen, dan kan men speciale klassen voor kinderen met zwakke oogen inrichten, die dan onder regelmatige controle van den oogarts zullen moeten staan. Deze laatsten zal den onderwijzer voortdurend inlichten omtrent het gezichtsvermogen van elk dei- kinderen. De lokalen van deze klassen zullen ook aan bijzondere eischen moeten voldoen. Zij zullen zooveel mogelijk op het noorden gelegen moeten zijn, de ruiten, die hoog aangebracht moeten worden, om dat het beste licht van boven komt, zullen minstens een gezamenlijke oppervlakte moeten hebben van een vierde der lokaal oppervlakte. De banken zullen gemakkelijk verplaatsbaar moeten zijn, de boeken dui delijk gedrukt, terwijl de leerlingen met goed zwart potlood of dito inkt op niet glanzend en licht gekleurd papier zullen moeten schrijven. Alle verdere voorwerpen in het lokaal, ook het bord, moeten dof zijn, en mogen niet tegen het licht ge plaatst worden. Mocht men willen tegenwerpen, dat het inrichten van dergelijke klassen een duur grapje is, dan bedenke men, dat blin deninstituten en blindenscholen nog veel duurder zijn in hun oprichting en onder houd, en dat voorkomen nog altijd beter is als genezen, vooral waar genezen op dit terrein helaas maar al te vaak onmoge lijk is. Int. Roode Kruis. Eeu matrozenpakje voor jongens. Er bestaat geen aardiger en doelmatiger dracht voor kleir.e jongens dan een ma trozenpakje, hetgeen moeders met kleine zoons tusschen vier en acht jaar zeker zullen bevestigen. Het hierbij afgebeelde pakje kan worden nagemaakt van wit linnen of flanelook ook wel van donkerblauwe serge. Een aardige combinatie is bijvoorbeeld ook een broekje van donkerblauwe serge en een buisje van wit dril. Het vest moet in elk geval wit zijn. De kraag wordt gemaakt van donkerblauw linnen (er bestaat een speciaal soort linnen voor matrozenkragen, dat naar verkiezing gesteven of ongesteven kan worden), versierd met banden van wit D.M.C. of veterband. De manchetten zijn eveneens van blauw linnen. Het patroon bestaat uit elf stukken en kan naar verkiezing gewijzigd worden. Wil men byvoorbeeld de broekpijpen niet naar onderen uitloopend maken, dan ver lengt men eenvoudig het smalste gedeelte van iedere pyp, Desgewenscht kan er dan nog een omslag aangeknipt worden, hetgeen tegenwoordig heel veel gedragen wordt. De blouse kan ook op twee manieren gedragen worden als buisje en als rechte blouse. Voor het buisje haalt men door den zoom een elastiek op heupwijdte. Het geheel wordt afgemaakt met een stropdas van zwarte zijde. Het patroon kan worden bestelt voor jongens van vier tot acht jaar. Kosten 55 cents. o— Hoe men schoenen duurzamer kan maken Bedekt de schoenzolen met drie lagen gewone olieverf. Indien de schoenen nieuw zijn, moet eerst het glimmende oppervlak met schuurpapier worden afgeschuurd daarna wordt de verf er op gebracht. Iedere verflaag moet minstens acht en veertig uren drogen. De verf 2al er na tuurlyk spoedig afgeloopen zjjn, maar door dat zy in het zoolleer getrokken is, zal zy RUGPIJN EN RHEUMATIEK. Laat rugpijn en rheumatiek uw leven niet vergallen. Zoek de oorzaak op! Zeer waarschijnlijk schuiltde- ze in uw nieren. Inspanning of ge vatte kou kan deze gevoelige organen verzwakt liebben en ben verhinde- deren in bun werk om de schade lijke vergiften uit uw bloed te fil- treeren. Deze vergiften veroorzaken rheumatische pijnen en vele andere kwalen, en hoe langer gij de nier zwakte verwaarloost, des te merger worden uw kwalen. Nierzwakte maakt' u ook zenuw achtig, duizelig en afgemat —zwak, terneergeslagen en vermoeid, en on derhevig aan onaangename blaas- stoornissen. Let op verschijnselen als bezinksel of zand in de urine, op geblazenheid onder de oogen, wa terzuchtige zwellingen in de ledema ten, stijfheid of ontsteking van de gewrichten. Versterk uw nieren zonder uitstel en voorkom zoodoende de ontwik keling van ernstige nierkwalen. Ge bruik Foster's Rugpijn Nieren Pil len om de nieren weder krachtig en gezond te maken. Foster's Pillen hebben duizenden over de geheele wereld baat gegeven. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom ver krijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. de schoenen duurzamer maken en zal het onnoodig zijn de schoenen te laten repa- reeren. Een «oven* diner. Een vlug klaargemaakt diner is, in deze dagen van dure koken, heel veel waard. Wij spreken van vlug gekookt, omdat een gss-oven een kostbare luxe is, tenzy men hem zorgvuldig gebruikt. Een klaargemaakte soep kan worden opgewarmd in een flssch. In moten ge sneden schol moet worden bestrooid met broodkruim en zout, peper, en kruiden, eu iedere moot wordt in een stuk, met boter ingesmeerd, keukenpapier gerold. Leg ze daarna in een met boter ingesmeerde emailie braadpan, waarna de pan in een matig warmen oven wordt gezet (ongeveer een half uur). Nu het vleesch, Neem drie of vier stukken varkens- of rundvleesch en kook deze ongeveer 15 minuten in het heetste gedeelte van den oven met een paar schyfjas ham. Maak intusschen een beetje opvulsel klaar. Neem het vleesch uit den oven, leg het opvulsel er tusschen na de ham in kleine stukjes gesneden te hebben, doe alles by elkaar en bak het vleesch nog 10 minuten in den oven, terwy! men het 2 maal met vet besprenkelt. Om aardappelen ie koken, schilt men ze eerst heel dun en doet ze in eeu pan met een beetje melk, peper en zout, en een stukje boter of margarinesluit de pan goed en neemt haar het laatst uit den oven. Het Dag. Best. der Noordbrab. Mij. van Landbouw heeft in den afgeloopen winter liet plan opgevat, dezen zomer cursussen in aardappelselectie te organi- seeren. De bedoeling met deze cursussen is, meer kennis bij te brengen in het onder kennen der verschillende aardappelziekten. Deelnemers kunnen zijn landbouwers, zoons van landbouwers of hunne arbeiders. De hoofdleiding zal uitgaan van den heer H. E. Huizinga, rijkslandbouwconsulent te Breda. Het Dag. Best. besloot, voorloopig 2 cursussen te doen geven en wel één in den Westhoek van N.-Brab. en één in het Land van Heusden en Altena. Ter plaatse waar de meeste deelnemers zich opge ven, zal, zoo mogelijk, de cursus worden gegeven. o— HET MES. In het woonwagenkamp in den Wippol- der te Delft is na een woordentwist, de woonwagenbewoner De G., door zijn twee zwagers genaamd B., vrij ernstig met een mes in den buik gestoken en met een steen een bloedende hoofdwond ge slagen. De G. is naar het Gasthuis ver voerd. Een der daders werd gearresteerd, de andere is voortvluchtig. o VERDRONKEN. Bij de familie Bruinaars, Hofjesstraat 22 te Vlaardingen is bericht ontvangen dat hun 18-jarige zoon op een rivier nabij Minnesota, Amerika, terwijl hij met nog twee kameraden aan het visschen was doordat de boot volliep, is verdronken. Ook de beide anderen kwamen daarbij om het leven. —o Kicnwsbiad —o—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5