DAMRUBRIEK. H.E. LANDBOUWERS! Het maaiseizoen breekt aan I ZEISWETSTEENEN en VIJLEN, Firma JOHAN SMULDERS, Plaatselijk Nieuws Amerikaansche Carborundum- en Aloxlte- Redacteur: M. J. L. BÉNEKER, A n d e 1 (N.-Br.) Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Onderstaande slot-combinaties zjjn voor gekomen in het practische spel. No. 1. Van I. Weiss (Fr.) met Wit. Stand der partij. In dezen stand beging Zwart een ver gissing door te spelen 1520 waarvan Wit profiteerde door te vervol gen met 343011, 35X24 37-32, 26X37 29-23, 18X38 27X7, 38X27 41X311 en wint. No. 2. Van J. Blankenaar, R'dam Stand in cijfers Zwart (10 sch.) op8, 9, 14, 15, Wit (10 sch.) op: 23, 27, 33, 35, Hier speelde Zwart ook geen eveneens verlies bracht door 272111, 23—18, 28 -23, 30X19, 39-34, 35X2 1 met Wit. 10, 11, 13, 19, 24, 26 28, 30, 32, 36, 37, 39. 15—20?? 't 26X17 13X22 19X28 14X23 28X30 De auteur van het vierde schaakprobleem is A. v. EELDE. De sleutelzet isP f 4h 5. Deze zet is goed verborgen, en héél mooi 1 Goed opgelost door A. de Graag te Heusden. Een prachtig stuk werk is ook Probleem No. 5. AuteurJ. van Djjk Azn. te De Lier. Stand WitK h 6, D g 8, L a 8, P d 6, P f 7, L g 1 en pionnen op b 3 en g 4. ZwartK d 5, D c 6, L a 5, L d 3, pionnen op b 6, l 6 en f 4. Dt probleem verwierf in 1905 den len prijs in een wedstrijd van de Western Daily Mercury*. Oplossingen binnen 14 dagen aan mijn Adres. B. De hoogst gesalarieerde Teekenares De Amerikaansche modeteekenares Doris Reir, die van een der groote New-Yorksche modehuizen een jaarlijksch salaris van maar eventjes 250.000 gulden geniet. Zij ver toefde onlangs ook in ons land, tydens een reisje naar Europa om nieuwe mode-ideeën te Tergaren. Zoekt Uw voordeel en gebruikt voor Uwe seizen en maaimachines die onmiddellijk scherp maken en onverslijtbaar zyn. Vaghterstraat 33 '«-HERTOGENBOSCH Telefoon 659 Beknopt verslag der vergadering van Raad der gemeente ZALTBOMMEL van Vrij dag 28 Mei ontleent aan de T.Ct. Met den Voorzitter zijn aanwezig 10 leden. Afwezig de heer C. B. W. Meijer. Mededeeling wordt gedaan van eenige ingekomen stukken. Een reclamant over Schoolgeld zal wör- den bericht aat zijn aanslag is gebaseerd op zijn aanslag in de Inkomstenbelasting en hij dus eerst voor deze belasting ver mindering moet zien te krijgen. Samenstelling stembureaux voor de 2e Kamer-verkiezing als volgt: Stembureau I Stadhuis voorzitter de burgemeester; plaatsvervangend voorzitter C. B. W. Meij er; leden H. v. Dalen, C. van Dee; plaats vervangende leden O. v. d. Kolk, den Hollander, Stembureau II Kerkplein in dezelfde volgorde: Th. Schoonenbeek, Ir. W. van Lookeren Campagne, P. Brouwers, A. C. Kaasjager, J. Mooring, D. Man in 'tVeld. Stembureau III School Nonnen- straat in dezelfde volgorde: W. C. Pleyte, H. Kaasjager, Dr. E. Smit, W. F. v. Ee- kelen, H. P. v. Minnen, H. J. Burnet. Stembureau IV School Zandstraal in dezelfde volgorde: R. Rutgers, H. L. Phi lips, C. M. v. Maaren, J. H. v. Buren, H. J. Haverkamp, J. de Koff. Wijziging salafisregeling ambtenaren ter Secretarie. Mede uit bezuinigingsoogpunt meenen B. en W. thans den tijd gunstig (ook in verband met verandering ter Sec retarie) om met een herziening te komen, en wel zoo, dat geen enkele onbillijkheid ten opzichte der in dienst zijnde ambte naren het gevolg kan zijn. Het personeel zal bestaan uit 3 ambtenaren: nl. a hoofd commies, commies, klerk, b één bediende, bode, bevolkingsagent, kade-, haven- en marktmeester. De laatste in plaats van den vroegeren 4en ambtenaar. De jaar- lijksche bezoldigingen dezer ambtenaren en bedienden bedroegen voor: hoofdcom mies f 1900—f2500; was tot heden f2100 tot f 2500, commies f 1400—f2200; was heden f 1800—f 2200, klerk f 400—f800; was tot heden f900—f 1300, bediende enz. f 1100—f 1600; was tot heden f 1450— f 1600. Verhoogingen voor hoofdcommies en commies f 100 om de 2 jaar; voor klerk en bediende f 50 per jaar. Bovendien f100 per akte boekhouden en f100 di ploma gemeente-secretaris; f0.50 per week voor elk wettig kind beneden 16-jarigen leeftijd. Bediende blijft in 't genot van f 100 huurvergoeding. De heer Schoonenbeek acht de vergoe ding voor een klerk te gering; een ge schikte kracht wordt daarvoor niet ver kregen. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. van tegengestelde meening zijn. De be doeling is, dat zoo'n klerk hier de eerste beginselen leert, hooge eischen worden niet gesteld. i De heer Mooring kan de voorstellen niet bewonderen; volgens art. 3 zal een ambtenaar, benoemd in hoogere functie beginnen met 't aanvangsalaris van zijn voorganger; gevolg kan zijn bij zoo'n benoeming, dat hij de eerste jaren in salaris achteruitgaat. Bij art. 3 dient daar om gevoegd, dat een achteruitgang in sa laris niet mogelijk is. Ook de regeling voor den klerk is te gering. Aan zoo'n persoon worden eischen gesteld voor behoorlijke kleeding enz., f 400 is daarvoor te gering. Spreker stelt voor die bedragen te stel len op f 600 tot f 1000. Betreffende art. 3 merkt de Voorzitter op, als blijkt dat de commissie bij be vordering tot hoofdcommies aan het maximum staat van B. en W. terstond voorstellen tot wijziging zullen komen. Wat den klerk betreft, hier wordt be doeld benoeming van een jong mensch uit de gemeente, dus bij de ouders in wonend, hooge eischen worden niet ge steld, een aanvangswedde van f 400 meent het college voldoende. i De heer Philips deelt de meening van den heer Mooring, dat art. 3 gewijzigd moet worden, doch met de wijziging van het salaris voor een klerk is hij het niet eens. De bedoeling is om te hebben een handlanger voor schrijfwerk. Krijgt hij voldoende routine, dan dient hij stappen te doen om elders geplaatst te worden. De werkzaamheden op onze secretarie zijn niet voldoende om er een derden commies voor aan te stellen. Wenschelijk is het dat op deze wijze de uitgaven op lager peil worden gebracht. De heer Kaasjager merkt op, dat betere betaling dient te geschieden als een klerk noodig is; is dit niet het geval, dan stelle men ér geen aan. De Voorzitter wil met klem betoogen, dat met 2 ambtenaren onmogelijk volstaan kan worden. De 3e kracht kan niet worden gemist. Op de schrijfmachine is voor hem meer dan voldoende werk. Zij meenen een kracht te betrekken uit de ingezetenen en stellen alleen den eisch eenige routine van machineschrijven. Dhr. Mooring handhaaft zijn voorstel f600—f 1000. De heer Van Lookeren Campagne vindt f 400 als aanvang niet veel en wenscht B. en W. het recht te geven om af te wijken van de periodieke verhoogingster- mijnen en deze bij gebleken geschiktheid eerder te doen geschieden. De heer Mooring moet zich daartegen verklaren, daar dan de rechtspositie der ambtenaren vervalt. Het voorstel Mooring in stemming ge bracht, blijken 5 voor en 5 tegen, zoodat in een volgende vergadering eerst beslist kan worden. Vóór de heeren De Koff, Breddels, Schoonenbeek, Mooring en Kaas jager; tegen de heeren Van Oelder, Ding<?- mans, Van Lookeren Campagne, Philips en Rutgers. Voorgestelde verordening thans aange houden, nadat met het oog op aanstel ling van een commies de salarisregeling voor commies is vastgelegd. Adres van A. S. Saakes en vele ande ren, waarin met klem wordt aangedron gen om de kermis weer in te voeren. Advies van B. en W.Aangezien de kermis 31 Maart 1920 werd afgeschaft met 8 tegen 2 stemmen (W. J. Schilling en H. Kaasjager); dat in 1922 een adres om wederinstelling met algemeene stem men werd afgewezen, dat de omstan digheden, die noopten tot afschaffing, niet zijn veranderd; overwegende, dat door de veel ruimere gelegenheid, die de te genwoordige tijd biedt, tot ontspanning van beter gehalte, de ouderwetsche kermis achterwege kan blijven in 't belang der gemeentenaren, stellen B. en W. voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Breddels wijst op 't groot aan tal ingezetenen, die het verzoek ondertee kenden, en op 't voordeel voor vele win keliers om aan hun wensch tegemoet te komen, stelt hij voor de kermis te be palen van Dinsdag tot Zaterdag. De heer Mooring had gedacht, dat over invoering eener kermis niet meer gespro ken zou worden. Voor 't volk zijn tal van andere vermaken, die op veel hooger peil staan. Wat de hanclteekeningen betreft: Van vele personen weet spreker dat zij zelf niet geteekend hebben. Zelfs komt er een handteekening op voor van iemand die in een Sanatorium wordt verpleegd. Ook mag men het niet noemen een uit spraak van het volk. Wil men eerlijk zijn, dan diende er een volksreferendum met geheime stemming te geschieden. Dit zaakje is op touw gezet, door een gesalarieerd propagandist van den Bond van Kermisvakgenooten, en door dezen werd iemand aan 't werk gezet voor het verkrijgen van handteekeningen. De mo- reele verheffing van 't volk langzaam ver kregen, wordt door een kermis te niet gedaan. Geef den menschen iets beters; muziek en zang, zooals we die vorig jaar in ons mooie plantsoen konden genieten, werken veredelend, veel meer dan onze lugubere kermis. De heer Rutgers onderschrijft het ge sprokene van den heer Mooring. Het voordeel voor de winkeliers is twijfelachtig geen hunner handteekeningen komt op de lijsten voor. Wel van menschen die het geheele jaar ondersteuning genieten. De heer Dingemans is overtuigd, dat de winkeliers er schade door lijden. Ook vindt hij 't verkeerd om op een genomen besluit terug te komen. De heer Breddels merkt op, dat zijn voorstel geen steun vindt en trekt het in. De heer Van Lookeren Campagne ver- eenigt zich met het advies van B. en W. Een groot deel der ingezetenen vraagt echter om ontspanning en vermaak; la ten B. en W. daarom de gelegenheid ope nen, die te verschaffen. De heer Philips merkt op, dat dit ge heel in zijn geest ligt en wijst op het gegeven Festival, waar werkelijk veel te genieten viel van zang en muziek. Het verheugt spreker, dat Breddels zijn voor stel intrekt. Voorstel B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Benoeming van 2 leden der Commis sie van Toezicht L. O. Benoemd worden de heeren Ds. O. J. Geerling (aftredend) en M. C. Uittenbroek in plaats van den heer B. Vroom, die niet meer in aanmer king wenschte te komen. Benoeming tijdelijk handwerkonderwij1- zeres aan school I. Benoemd wordt me vrouw De Klerk—Vos tot 1 Aug. a.s. Na een vraag door den heer Mooring over een bouwvallige woning wordt de vergadering door den Voorzitter geslo ten. CAPELLE. 27 Mei. Heden avond half acht uur hield de CoöperatieveJBoerenleen- bank te 's Grevelduin-Capelle in de zaal van den heer L. F. van Dongen alhier haar gewone jaarvergadering onder leiding van haar directeur, den heer Ph. J. Koh ier. Na de aanwezigen welkom te hebban geheeten werd overgegaan tot afhandeling der agenda. Tot secretaris voor deze ver gadering werd aangewezen de heer P. L. F. Treffers, Hierna werden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Alsnu volgde eenige mededeelingen omtrent statuten en huishoudelijk reglement. Vervolgens werd verslag uitgebracht omtrent den toe stand der bank, luidende als volgt gang van 1 Jan. voor daggeld 3} en voor jaargeld 3* zal worden vergoed. Tut ver mindering van rente voor opgenomen gel den kon vooralsnog niet worden overge gaan, met het oog op de te kweeken re serve, terwijl bovendien het algemeen heerschend rentetijpe voor opgenomen gel den nog van dien aard is, dat door andere instellingen nog een goedkooper geld wordt verstrekt. Tot het nazien der rekening en balans over het afgeloopen boekjaar werden aan gewezen de heeren D. v. Pelt en G. C, Oerlemans. Deze gaven te kennen dat een en ander in orde werd bevonden. Daar geen candidatenly3ten waren ingele verd werden de heeren A. J. Verhoeven en P. L. F. Treffers respectievelijk tot lid van den raad van Toezicht en bestuurslid herkozen. Beide heeren namen staande de vergadering hunnen benoeming aan. Van de gebruikelijke rondvraag werd geen gebruik gemaakt, waarna deze bijeenkomst werd gesloten onder dank voor de betoonde Charlie Chaplia op reis. Een foto van den filmkomiek, genomen toen hij te New-York aan kwam op zijn doorreis naar het Noorden, waar hij zijn film »The Guld Rush*, welke op het oogenblik met zooveel succes in ons land vertoond wordt, ging maken. Op de foto zien wij verder Gloria Swanson, de filmster, met haar adelijken echtgenoot, Markies de la Falaise, en de Hertogin van Soetherland. De totale omzet der Bank bedroeg ge durende het boekjaar 1925 f 289797,69 of f 71087,37 meer dan het voorgaande boekjaor. Aan spaargelden werd ontvan gen f 107190,89 en terugbetaald f67198,54. De gekweekte rente bedroeg voor de spaar ders f 7238,82. waarvan in contanten werd uitbetaald f 1474,90 en een bedrag van f 5763,88 als spaargeld werd bijgeschre ven. In 1925 werd aan nieuwe voorschot ten uitgegeven f 30650. Het saldo der reeds uitstaande voorschot ten bedragende f 53945,36 werd door te rug- en afbetalingen verminderd met f 6470,zoodat op 31 Dec. j.l. het to taal wegens op deze wijze verstrekte gel den bedroeg f 78115,36. Aan voorschotrente werd ontvangen f 3099,56 en aan provisie f 7, In loopende rekening werd uitgegeven f 155636,76 en terugbetaald f 156259,16. Op het einde van het boekjaar bedroe gen de totale uitgaven in rekening courant 1 122421,87 en de ontvangsten f 3887,66. De inloopende rekening ontvangen rente bedroeg f 5947,80 en de betaalde rente f 173,36, terwij! aan provisie niets werd ontvangen wegens afschaffing daarvan en de uitgegeven provisie f 160,61 beliep. Het bedrag dat by de Centrale was ge plaatst varieerde tusschen de f 8000 en f 90000. Het aantal spaarders steeg in 1925 met 23 en 3 gingen er af, waarvan twee wegens vertrek en een om andere reden. Het aantal voorsehotnemers nam met 6 toe en verminderde met 3 wegens geheele aflossing* Totale toename derhalve 3, zoodat het geheele aantal op het einde des jaars bedroeg 65. Het aantal reke ning-couranthouders verminderde met een wegens geheele aflossing. Er kwam een nieuwe by, zoodat op het einde van het boekjaar er in totaal 15 rekening-courant- houders waren. De zuivere winst, welke thans op de reserve kan worden gebracht bedraagt f 643.30, alzoo aanmerkelijk min der dan vorig jaar. Een en ander is het gevolg van onverwachte mindere uitkee- ring van rente door de Centrale, terwyl onze rente verhoogd was. Het bestuur heeft daarom in overleg met den Raad van Toezicht moeten besluiten de rente te verminderen voor wat betreft de verschil lende depositor en wel zoo dat met in belangsteüing. DRUNEN. Kruisbessen Aardbeien Aardbeien II Spinazie Peulen Keel an Peen Juin Sla Bloemkool 20 Bloemkool II 8 Bioemkool III 5 Savoijen 6 Veiling van 1 Juni. 16.93 per 100 K.G. 66—71 per pond 3550 per pond 11—16 per K.G. 6467 par K.G. 2 00—2.40 per 100 b. 4 50 —9.00 per 100 b. 5.506.00 per 100 b. 50 - 2.50 per 100 stuks ,00—24 00 per 100 stuks 0015.00 per 100 stuks .50 —6.00 per 100 stuks .50—7.50 per 100 stuks ELSHOUT. Wedvlucht P. S. V. van uit Corbeil. Afstand 403 K. M. M. v. Huiten Elshout 1, 3 en 6a prijs M. v. d. Aa Elshout 2a prys J. Verhoeven Elshout 4e prys W. d. Hart Elshout 5a prijs Gebr. v. d. Bssselaar Elshout 7e prijs L. Hesselman Heusden 8a prys GAMEREN. J.l. Dinsdag vierde de Heer H. Heide hoofd der Christel, school alhier zijn zilveren ambtsjubileum. Talrijk waren de blijken van belangstel ling van hier en elders. Des avonds ver eerde het fanfarecorps aPrinses Juliana« den geachten jubilaris met een serenade. Met aardbeien plukken van den kouden grond begint men sedert een paar dagen. Hoewel de partijtjes nog klein zijn is de prys hoog, men besteedde 90 cent per^ pond. NIEUWENDIJK. Deze week werden door de eieren vereen. Nieuwendyk en Omstreken verzonden naar de Rotterdam- sche consumptie veiling 10831 eieren men besteedde voor groote 5.85 voor kleine f5.00 voor eenden f5 70 Kalkoen f9.00 alles per 100 stuks. Onder het vee van den landbouwer M. v. d. Stelt op de Lusthoeve, is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Spelender wijs sloeg het zoontje van G, K. het zoontje van A. B. met een lei een wond aan het hoofd, zoodanig dat de hulp van Dr. de Vries moest worden ingeroepen, die de wond hechtte.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 6