Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ie, 4600 ïiiag 4 Juni LENTEWEELDE. De Wenteltrap. FËCILLGTOK. Plaatselijk Nieuws Marktberichten. BEHOORENDE BIJ HET Tegen de heuvels stonden de boomen, als een zee van glanzend groen. En ver weg, daar achter, waren de boomgaarden, wit als onder sneeuwen kleed. Diep, blauw, er boven, koepelden de luchten, waarin dreven witte wolken, als blanke zeilen, die steeds van vorm vernieuwden Het landschap der lente lag daar als een sprookje, zoo mooi, zoo mooiDe gouden Zon wierp vanaf een opaal-blauwen Hemel haar stralenflitsen naar beneden. De teergroene beukenblaadjes, pas ontloken, werden er goud-geel-doorschynend van, als boter. Windbewogen stonden de boomen, dl maar wuivend de vólgroene kruinen, op neer in eindlooze beweeglijkheid de tallooze blaadjesEn over de Zon- verlichte boschpaden speelden schaduwen, grys-zwart in geheimzinnig-stil, trillend be wegen. Geen enkel storend geluid was er. Alleen hóóg, door de boomtoppen, bleef maar dl door ruischen de zoele Lentewind, die fluistergesprekken met de duizenden trillende blaadjes, die maar luisterden, luisterden, naar het geheimnisvolle windegefluister Stil lispelden méé de teergroene blaadjes der berken, die daar stonden, in bescheiden, kleine groepjes tusschen het prille groen, met ranke stammetjes, zilverwitVogelenstemmen klonken in het rond. Het was alles Lente 1 Ook in Ons hart en wij waren gelukkig. Bly, genoten we van al het mooie, rondom ons 't Werd avond Langzaam begon de Zon te dalen. Vogelenstemmen klonken nog, maar het gefluister der winde werd minder, als was zy moe, en de blaadjes hingen stil. Slechts nu en dan bewogen ze, in lichte trilling Onzichtbaar voor het oog, klommen scha duwen op uit de diepte van het bosch. Eerst legden ze zich onder tegen de stam men, op den grond en dan groeiden ze uit, aldoor hooger komend, tot ze ten laatste de kruinen vulden. Slechts op de toppen blonk af en toe nog een lichtplek In 't Westen was de lucht als een zee van vlammend goud. Rood-gouden Zonne bol lag op grijze wolkenbank, als draaide zij te dalen. Donkergrijze, rooddoorvlarade wolkkolossen, stapelden zich op elkaar tot een geweldige poort, rondom de dalende Zonneschyf, die nu laugzaam bloed-rood Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS R1NEHART. I li )o( 10) fi i i t; Daarna schoten we beter met elkaar op. Hij zocht wat in zijn zakken en na een oogenblik haalde hij er twee stukjes papier uit. Ik ben naar het clubgebouw geweest, zei hij!, en bij de bezittingen van meneer Armstrong vond ik deze papiertjes. Het eene is eigenaardig, het andere onbegrij pelijk. 1 Mill k|'| Het eerste was een velletje postpapier van de club, waarop van boven tot onder ge schreven stond: Halsey B. Innes. Het leek precies op Halsey's handteekening, maar het was toch een beetje stijver. Onder aan de bladzijde waren ze beter dan bovenaan. Meneer Jnmieson lachte om mijn verbaasde gezicht. j i f l T[ fl Een oude truc van hem, zei hij. Dit is alleen maar eigenaardig; maar dit andere is zooals ik zei, onbegrijpelijk. Het tweede papiertje, dat zoo ontzettend klein opgevouwen was geweest, dat het schrift gedeeltelijk onleesbaar was gewor den, was een deel van een brief het on derste stuk van een vel postpapier niet getypt maar met een verdraaide hand ge schreven. door het veranderen van de tee- vf&ing voorkamers, is misschien moge- ^aar mijn meening zou het het beste i werd. Dan, zachtjes, naderden elkaar de wolkengevaarten en vielen op ec door elkaar in een mengeling van kleuren, rood en goud en donkergrijs de Zon was weg. Alleen een teer-violette stralen krans, nog even zich wijduitbreidend links en rechts en dao zachtjes vervloeiend in het teer grys-blauw van d'avondlucht, ver telde, dat zij er geweest wasEn zachtjes begon weer de winde te zingen De wolken, moe van 't afscheidsfeest der zonne, legden zich stil te rusten. Van hoog-rood werden ze nu langzaam bleekrose. En op 't laatst wees alleen nog een licht plek in 't Westen aan, waar de Zon ver dwenen was Boven het bosch was de lucht dl don kerder geworden en stil kwam nu lichter de bieeke sikkel van de maan. De vogels zwegen nu ook. Slechts af en toe, plot seling, klonk óp de schrille schreeuw van een nachtuil, die zich verborgen hield in de geheimnisvolle donkerte Boven de groot-donkere boomgroepen was de nachtelyke hemel, als een misterie. Millioenen sterren twinkelden, in mysterie volle schittering, tegen het diep-zwat t En zachtjes zong de wind héél, héél zachtjes Lente Lente He. Ma. Wo. 2 Mei '26. o— WAAI, WIADM, WAAL... Waai, winden, waai I Woeste winden, waai Waai door myn haren, Waai door myn kleeren, Waai door myn ziel I Waai, waai, winden, waai Dryf, wolken, dryf 1 Wolkenzeeën, dryf Drijf langs de luchten. Dryf over de landen, Dryf boven mijn hoofd, Dryf, dryf, wolken, drijf Maar dóór de winden zingt de Lente, Dat hoor ik 1 Maar dóór de wolken blinkt de lente, Dat zie ik I Hoor I r door de winden ruischt een lied, Een lied, vertellend van de Lente, Een lied van jeugd Waai, winden, waai I Dryf, wolken, dryf Waai door myn haren, Drijf boven myn heete hoofd, Dat vól is van de Lente, De Lente van mijn hart 1 WIJK, 6 Mei 1926. He. Ma. Wo. ANDEL. Naar we vernemen is Andel's fanfarecorps uitgenoodigd in den loop dezer maand te Almkerk een openlucht concert te geven in de tent by café Dekker. De prys der aardappelen is omhoog geloopen. Men besteedt thans f 4.004.50 per H.L, zijn om.... het plan voor... in een van de... kamers.... schoorsteen. Dat was alles. Nu, zei ik, terwijl ik naar hem keek. Dat beteekent op zichzelf toch niets, is 'twel? Iemand kan toch wel de teekening voor zijn huis veranderen zonder dat hij dadelijk ergens van verdacht behoeft te worden. Het papier op zich zelf zegt ons niet veel, gaf hij toe. Maar waarom zou Ar nold Armstrong dat bij zich gedragen hebben, als het niet iets beteekende? U kunt er zeker van zijn, dat hij nooit een huis gebouwd heeft. Als het over dit huis gaat, kan het van alles beteekenen, een geheime kamer Of een extra badkamer, zei ik smalend. Heeft u \geen vingerafdruk gevonden ook? Jawel, zei hij glimlachend, en de af druk van een voet in een tulpenbed en een heeleboel andere dingen. Het eigenaardige is, juffrouw Innes, dat de vingerafdruk waarschijnlijk van u is, en de voet-indruk zeker. Zijn openhartigheid redde mij; zijn glim lach gaf mij weer moed, en ik haalde heel onnodig een stuk van mijn handwerk uit voor ik hem antwoordde. Waarom ben ik dan in dat tulpenbed gaan staan? vroeg ik vol belangstelling. U heeft er iets opgeraapt, zei hij op gemoedelijken toon, waarover u mij later wel meer zult vertellen. Zoo? vroeg ik op beleefd nieuwsgieri gen toon. Als u er zoo'n goeden kijk op heeft zou ik wel willen', dat u mij eens vertelde waar ik mijn kostbare auto kan vinden. Dat wilde ik u juist zeggen, zei hij. Ongeveer een dertig mijl hier vandaan, bij Station Andrews, kunt u die vinden In een smederij, waar hij gerepareerd De prijs der varkens bedraagt 35—37 cent per pond. NIEUWENDIJK. Naar wij vernemen heeft de rondgang door de gemeente voor het plaatsen der Centrale verwarming in de Geref. kerk opgebracht f 784.per jaar. Tengevolge deze flinke mede wer king heeft de kerkeraad besloten de Cen trale verwarming te plaatsen. Dat dit een groote verbetering betee kent behoeft geen betoog, aangezien wy nu zollen verlost worden van den walgen- den damp der stoven. De heer A. Versteeg Az. heeft zijn benoeming voor plaatsvervangend lid van het stembureau der verkiezing der T. K. niet aangenomen de heer Jac. v. d. Stelt nam zyn benoeming aan. Het Fanfarecorps» Crescendo* en het mannenkoor O. G. zulleD deelnemen aan het concours te Langt rak Nieuwpoort. De Fanfare »Crescendo« zal in de hoogste eere afdeeling spelen en het mannenkoor in de 4de afdeeling. RAAMSDONKSVEER. De collecte voor de samenwerkende Zendings Vereenigingen bracht in de Herv. Kerk op f 116.11. Tot bestuursleden van »De Oude Polder« werden gekozen de heeren J. C. Schoenmakers en W. J. Knaap. De heeren D. Lankhuyzen £Jz. en J. A. Lankhuyzen Sz. beiden uit deze gemeente werden gekozen respectievelijk tot Bestuurslid en Secr. Penn. van het Waterschap »Steen van Kloosteroord* on der Drimmelen. Doordat het paard van den heer Snoek, olieverkooper op hol sloeg, werd hij over den weg geslingerd, waar by hij zulke verwondingen opiiep dat hy per auto naar huis moest worden vervoerd. RIJSWIJK. Het inschrijvingsregister dezer gem. der lichting 1927 zal vanaf 10 tot 20 Juni a.s. ter gem. secretarie voor een ieder ter inzage worden neder- gelegd. Bezwaren hier tegen kunnen in genoemd tydvak ter secretarie dezer gem. worden ingediend. WAALWIJK. Door de gemeentepolitie alhier is een zekere J. K., die reeds door een 12-tal gemeenten wegens oplichting ge signaleerd stond, gearresteerd. Sinds vorige week Woensdag had hy zyn verblijf in deze gemeente. Hij gaf zich uit als scheikundig-ingenieur, die door 't bestuur van den Schoenfabrikantenbond was uitgezonden ter economiseering der fabrieken in deze streek. Daarvoor had hy in Amerika studie gemaakt en die werkmethoden moesten hier ook worden ingevoerd. Hy was in het bezit van 11 ectrooien, aldus liet hy uit. By de Eerste Langstraatsche Electri- citeits-My. ging hij op bezoek, ter bestel ling van een radio-installatie. Een toe stel werd aangekocht voor f 410. Een zoon van zijn kostjuffrouw kwam als bode bij hem in dienst voor f 30 per week. Een werklooze typograaf zou ontreden als reiziger met wien een contract voor 3 jaren werd afgesloten. Een foto werd gemaakt voor een spoorwegabonnement, en hetzelve aangevraagd enz enz. Hoewel Mijnheer veel vertrouwen wek- wordt. Toen legde ik mijn werk neer en keek hem aan. En Halsey? bracht ik er met moeite uit. We zullen gelijk oversteken, zei hij. Ik zal het u vertellen, wanneer u mij wilt zeggen, wat u in het tulpenbed heeft opgeraapt. Wij keken elkander strak aan, maar niet vijandig. Toen glimlachte hij, en stond op. Als u het goed vindt, zei hij, ga ik het speelzaaltje en de trap nog eens on derzoeken. In dien tusschentijd kunt u eens over mijn aanbod nadenken. Hij liep door de salon en ik luisterde naar zijn voetstappen, die steeds flauwer klonken. Ik legde nu mijn werk heelemaal op zij, leunde achterover in mijn stoel, en dacht na over wat er de laatste 24 uur gebeurd was. Hier zat ik. Rachel Innes, een oude vrijster van goede familie bij een afschuwelijke misdaad betrokken, en ik probeerde zelfs nog om de politie om den tuin te leiden. Ik had het smalle pad verlaten. Ik schrok op toen meneer Jamieson plotseling weer terugkwam door de salon. Bij de deur bleef hij staan. Juffrouw Innes, zei hij, wilt u mee gaan en in de oostelijke gang licht maken? Ik heb iemand opgesloten in het kleine ka mertje boven aan de trap daar. Onmiddellijk sprong ik overeind. Bedoelt u.... den moordenaar, hijgde ik. Het is mogelijk, zei hij kalm, terwijl wij de trap op liepen. Er zat iemand op de trap toen ik er heen ging. Ik riep hem en in plaats van te antwoorden liep er iemand hard de trap op. Ik er achterna, maar het was donker. Toen ik den hoek om kwam zag ik de gedaante door deze deur gaan en die dicht doen. De grendel te, ging de leverancier van de radio toch eens bij enkele schoenfabrikanten infor- meeren. Dezen was echter niets van ge noemden opzet bekend, en dat deed be doelde leverancier besluiten de politie te waarschuwen. Spoedig kwam men hier tot de ontdekking, dat men met een op lichter te doen had. Oodertusschen had de »ingenieur« een vrachtauto besproken om zyn reiskoffers en benoodigdheden in Roosendaal af te halen. Tegelijk zouden dan nog twee Amerikaansche ingenieurs mee komen. Juist voor hij de gemeente kon ver laten, wist de politie hem nog in te re kenen. Bij het fotografisch atelier had hij voor ruim f 100 artikelen besteld. In Waal wijk is echter niets aan hem geleverd ge worden, zoodat alleen de pensionhoudster eenige dagen kost aan hem kwijt is. De polite uit de gemeenten Vught, IJmuiden, Apeldoorn, Deventer, Hengelo, Cuijk a. d. Maas, Heerlen, Helmond, Roermond, Ze venbergen, Gouda en Zandvoort hadden allen opsporing en aanhouding van hem verzocht wegens oplichting. WOUDRICHEM. Op uitnoodiging van het bestuur der Land- en Tuinb.v. »Land van Altena* alhier, hield de heer F. C. Huyzer (landb. onderw.) Maandagavond 1.1. in Café Van Gooi een korte inleiding over de vraag»Zou de teelt van tuinbouw producten hier mogelyk zijn Hij zegt in zyn betoog, in de jaren dat hy in deze streek woont, het economisch belang zich dikwijls deze vraag gesteld heeft, en dan steeds bevestigend moest beantwoorden. De gunstige factoren voor de tuinbouw zyn volgens spr. meening hier aanwezig. Ze zijo in hoofdzaak geschiktheid van den grond, het aanwezig zijn van veel «lest en gier, de aanwezigheid van voldoende arbeids krachten en de mogelyke afzet der pro ducten. Hoofdzaak is echter een goede leiding en een oordeelkundige inplanting. Men moet zich niet overgeven om maar luk raak opeens allerlei tuinbouwproducten uit te zaaien. De aardbeiencultuur b.v. vereischt geen bepaalde vakkennis, vandaar dat door de gunstige resultaten, deze plant overal ingang vindt. De soortkeuze en den aankoop van planten zou b.v. door het Veilingsbestuur kunnen geschieden. Evenzoo dient voor gezamenlijke afzet gezorgd te worden, daar de aardbei in hoofd zaak voor export geteeld wordt. Voor grove tuinderij bestaat nog de teelt van knolseldery en kool, spruitkool b.v. als naschoof in vroeg aardappelland. Voor men echter gaat tuinen besloot spr., bedenke men echter wel, dat voor tuindery veel zorg en doorzettingsvermogen wordt geëischt. De heer Holster uit Werkendam vraagt een kostenberekening als huur, aanleg en onderhoud en mogelyke opbrengsten van een aardbeienveld en wanneer deze velden moeten worden aangelegd. Spreker beantwoordt aan de hand van gegevens uit de praktyk, deze vragen, die den heer H. gedeeltelijk kunnen bevredigen. De heer Van 't Sant geeft een nadere kostenberekening van het inplanten, terwijl de heer Dekker inlichtingen vraagt aan zat aan mijn kant en ik schoof hem er voor. Het is een kast geloof ik. Wij waren nu op de bovengang. Als u mij wijzen wilt, waar de knop van het licht zit, juffrouw Innes, en dan naar uw kamer gaan? Hoewel ik beefde wilde ik er bij zijn als die deur geopend werd. Ik wist eigen lijk niet waarvoor ik bang was, maar er waren al zoovele vreeselijke en onverklaar bare dingen gebeurd, dat de spanning veel erger was dan de zekerheid. Ik ben heel kalm, zei ik en ik blijf hier. Ik draaide het licht op. Daar waarde zijgang op de hoofdingang uitkwam, ging de wenteltrap naar boven, alsof de archi tect het later pas zoo bedacht had. En vlak om den hoek in de zijgang, was de deur die meneer Jamieson bedoelde. Ik was nog vreemd in het huis en ik herinnerde mij niet wat voor deur het was. Mijn ooren suisden maar ik knikte tegen hem, dat hij door moest gaan. Ik stond misschien een meter of drie van hem af en toen schoof hij den grendel terug. Kom er uit, zei hij kalm, Er kwam geen antwoord. Kom er uit, herhaalde hij. En toen ik geloof dat hij een re volver had, maar ik ben er niet zeker van ging hij op zij en trok de deur open. Waar ik stond kon ik niet zien wat er achter de deur was, maar ik zag de uit drukking op Jamieson's gezicht verande ren en ik hoorde hem iets mompelen; toen sprong hij drie treden tegelijk naar beneden. Toen mijn knieën niet meer zoo knikten liep ik heel voorzichtig en ze nuwachtig door, tot ik gedeeltelijk kon zien wat er achter de deur was. Eerst leek het, of het een Ieege kast was. Toen gaande de bemesting van aardbeien. Spreker zegt, dat het aanbeveling ver dient het in te planten perceel eerst goed te bemesten, doch dat een kali en super bemesting, en dan zeer vroeg in 't voorjaar uitgestrooid, eveneens goede resultaten geeft. Nog andere heeren stellen hunne vragen, o.a. de heer Kolff, waarvan wy konden verwachten, dat men niet naar den be kenden weg vroeg en waarop een aange name gedachtenwisseling volgde. De heer Biesheuvel (voorz.) dankte spr. en aanwezigen en sloot deze bijeenkomst. Onder de aanwezigen, waarvan staande de vergadering een 20 tal zich voor tuinderij opgaven, merkten we als belangstellende op den EdelAchtb. Heer J. v, d. Leiy, Burgemeester dezer gemeente. ZUILICHEM. Bij de veehouders G. v. Leeuwen en H. Spiering is mond- en k'auwzeer onder het vee geconstateerd. Donderdag a.s. zal het 50 jaar ge leden zyn dat Jan Wouter van der Linden en Frederika Christina van Heivoort door het huwelijk met elkaar werden verbon den. We wenschen dezen oude van dagen een gezelligen dag toe. 's BOSCH, 2 Juni. Op de markt van beden werden aangevoerd 2087 stuks. 646 stuks hoornvee, 1083 biggen, 97 zeugen, 161 schapen lammeren, 100 kalveren. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien f250 f410, kalfvaarzen f240 a f 375, magere ossen en koeien f 130 k f 235, vette ossen en koeien le kw. 52 2e kw. 45 ct. p. p., pinken f80 k f145, zeugen f 115 f 165, biggen f 3.25 k f 4.— p. w. schapen f 18 a f32, lammeren f8 a f 16. Handel vetvee lager, overigens flauw pryshoudend. GOR1NCHEM, 31 Mei. Op de veemarkt, waren aangevoerd 178 runderen, 8 nuch tere kalveren, 348 overloopers, 1106 biggen, 334 schapen lammeren. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 425f 475 melkkoeien f 300f 375 kalfvaarzen f 200f 275 guiste vaarzen f 160—f 200 pinken f 100 f 150 graskalveren f f nuchtere kalveren f 20f 30, overloopers f 30f 50 biggen f 18f30, schapen f25f40, lammeren f 14f20. ROTTERDAM, 1 Juni. Ter veemarkt wareu heden aangevoerd266 paarden, 31 veulens, 734 magere runderen, 952 vette runderen, 391 vette kalveren, 1404 nuchtere kalveren, graskalveren, 109 schapen of lammeren, 267 biggen, 15 bok ken of geiten, 77 overloopers. Prijzen per stuk van mager vee: melk koeien f300—475, kalfkoeien f300 475, stieren f 120 480, pinken f100 170, graskalveren f vaarzen f175260, paarden f200350, slacht- paarden f 100180, hitten f 100200, veulens f60—120, biggen f2030 biggen per week f 3.50f 3.75, overloopers f 25 50, fok-nuehtere kalveren f 20—30, slacht- nuchtere kalveren f 12-17. ging ik dichter bij en keek wat beter. Ik rilde. Waar de vloer moest zijn was een zwart gat, waaruit een onbeschrij felijke vochtige kelderlucht opsteeg. Het was een soort opening waardoor het waschgoed naar beneden gegooid werd en teeneer Jamieson had daar iemand in opgesloten. Toen ik mij voorover boog verbeeldde ik mij dat ik iemand hoorde kreunen of was het de wind? HOOFDSTUK VII. Een verstuikte enkel. Ik was buiten mijzelf van schrik. Toen ik door de gang holde was ik er van overtuigd dat de geheimzinnige indringer en waarschijnlijke moordenaar gevonden was en dat hij dood of stervende onderin lag. Op de een of andere manier kwam ik de trap af en door de keuken naar de sousterraintrap. Jamieson was er al voor mij geweest en de deur stond open. Liddy stond midden in de keuken en hield bij wijze van wapen een koekepan in de hand. Gaat u die trap niet af, gilde ze toen ze zag dat ik naar de sous-terrain-trap liep. Doet u het toch niet, juffrouw Rachel. Die Jamieson is daar nu ook. Het geeft niets dan narigheid als je spoken achter na wilt zitten; ze brengen je in bodem- looze putten en zoo. O, juffrouw Rachel doet u het toch niet, herhaalde ze, toen ik probeerde haar voorbij te loopen. Haar woordenvloed werd gestuit door dat meneer Jamieson weer terug kwam. Bij twee treden tegelijk klom hij de trap op met een woedend en verhit gezicht. Alles is op slot, zei hij boos. Waar be waart u den sleutel? (Wordt vorvotgd?) jtienwsblad - 1 - - ■-.!li.. JJ. -G-M

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9