De Wenteltrap, ^and van altenA Uitgave: Firma L« J. VEERMAN, Heusden, No. 4610. Woensdag 9 Juni 1926, OVERZICHT. FEUILLETON. Binnenland. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Zij, die zich op dit Blad wenschen te ahonneeren ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers GRATIS Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderiyke nummers 6 cent. %Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DE OVERHEID EN DE AMBTENAREN. Tusschen de ambtenaren en de over heid wil het op veie punten ma,ar niet vlotten. Het is ook moeilijk, noch de eene noch de andere partij weet het elkaar naar den zin te maken, en hoe in deze toestand ooit nog eens een afdoende verandering en verbetering kan komei^ is een vraag stuk, dat voorloopig nog wel niet zak opgelost worden. Hooren wij den meesten tijd van de grieven der regeering en gemeentebestu ren, niet vergeten mogen wijl, dat onder de werknemers ook werkelijke ïedenen tot ontevredenheid zijn. Nemen wij in de al lereerste plaats het voortdurend „over plaatsen" waar de meeste ambtenaren on der te lijden hebben. Vele personen in Rijksdienst, vooral ook de gehuwden, worden een paar maal in hun leven dikwijls om de twee of drie jaar plotseling in kennis gesteld met het bericht dat zij naar een andere stad zijn overgeplaatst. De menschen zijn dan in een bepaalde omgeving gewend, hebben zich ingericht, misschien nog niet lang geleden en moeten nu in den tijjd va,'n soms enkele dagen opbreken en naar elders vertrekken. Natuurlijk hebben zij te kam pen met allerlei moeilijkheden, zooals daar zijn, het zoeken van een nieuw huis, het aanschaffen van nieuwe stukken in het huishouden, daar de andere niet passen of om andere reden niet te gebruiken zijn, de kinderen naar andere scholen, groote kinderen, die al in betrekking zijn, o(f meegaan en hun betrekking kwijt of niet meegaan en derhalve op eigen beenen. Dat deze grief een zeer ernsitigje is, zal iedereen beseffen en dat de regeering daar al niet minstens vijftig jaar geleden iets op verzonnen heeft, is onbegrijpelijk. De moeilijkheid waarmede de regeering te kampen heeft, is echter ook zoo groot, daar de overheid bij het verdeeilen cler functies toch in de eerste plaats moet toe- Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( 11) In de deur, zei Liddy nijdig. Dat heele stuk van den kelder wordt afgesloten, zoodat er niemand bij de wasch kan ko men en dan wordt de sleutel in het slot gelaten, dus als een dief ïiiet blind is als sommige detectives, kan hij zoo naar bin nen wandelen. Liddy, zei ik streng ga met ons mee naar beneden en draai overal licht op. Zooals gewoonlijk zei ze toen onmiddel lijk haar dienst op, maar ik greep haar bij haar arm en tenslotte ging ze mee. Ze draaide alle lichten op en wees op een deur vlak voor ons uit. Dat is de deur, zei ze brommend. De sleutel zit er op. Maar de sleutel zat er niet op. Meneer Jamieson trok er aan, maar het was een stevig slot. En toen bukte hij zich en begon met een potlood in het sleutelgat te peuteren. Toen hij weer rechtop stond, straalde zijn gezicht. De deur is van binnen op slot, zei hij flui^erend. Er is niemand in. De hemel beware ons, hijgde Liddy, keerde zich om en liep weg. Liddy, riep ik, ga dadelijk het huis door en kijk eens of iedereen er wel is, of wie er ontbreekt. We moeten deze zaak onmiddellijk ophelderen. Meneer Jamieson zien dat overal genoeg personeel aanwe zig is. Nu is het een feit, dat er in ver scheidene dorpen en zeer kleine gemeen ten dikwijls geen gegadigden naar rijksbe trekkingen te vinden zijn. In dat geval moet het Rijk dus ambtenaren uit andere ge-i meenten daarheen zenden. Deze echter, die in hunne betrekking natuurlijk carrière willen maken en daarvoor werken, maar op hunne kleine standplaats geen gelegen heid vinden, hebben het recht vroeger of later weer naar een andere gemeente eni liefst in een betere functie t|e worden overgeplaatst. Zoo is al jaren lang een voortdurend omruilen en opschuiven aan den gang, dat echter helaas slechts voor een gedeelte der ambtenaren voor deel medebrengt en voor het grootste ge deelte ongerief. Het overplaatsen in dezelfde functie of rang is het onaangenaamste van alles en dit komt helaas het meeste voor, maar daar is'tenslotte niets aan te do|en. Wat de ambtenaren echter vragen is, dat de overheid wat meer aan de belangen der betrokkenen zal denken in gevallen van overplaatsing en b.v. als regel in voert dat het personeel een maand tevoren wordt ingelicht, dat er door het Rijk zelf itn de nieuwe standplaats voor een goede woning wordt gezorgd, enz. enz. Natuurlijk houdt men rekening met uit zonderingen die ook zeer gemakkelijk kun nen voorkomen bij ziekten en plotselinge sterfgevallen, maar over het algemeen zou aan dezen wensch toch wel tegemoet ge komen kunnen worden en derhalve ver wachten wij dan ook, dat de heeren be stuurders naar een bevredigende oplos sing zoeken zullen. o— CENTRAAL EUROPA. Waar het geheim van den werkelijken vrede ligt, weet blijkbaar nog niemand zeker, maar zekere „kringen," in Gen-* traal Europa beginnen er toch aardig) dicht bij te komen. Wie n.l. zijn aandacht eens heeft laten gaan over wat zich dezer dagen in Luxemburg heeft afgespeeld, zal niet anders kunnen zeggen, dat daar inder daad de eerste ernstige poging is gedaan om tot een eerlijke en oprechte verbroe dering te komen. Een vergadering van Duitsche en Fran- sche Industrieelen en Handelaren op neu traal grondgebied. Een samenkomst welke heel veel voor de toekomst beloofd, omdat er voor het eerst eens niet gesproken behdefde te als u hier de wacht houdt' zal ik naar de tuinmanswoning gaan en Warner ha len. Aan Thomas zouden we niets hebben. Misschien dat u samen de deur kunt for- ceeren. Dat is een goed idee stemde hij toe. Maar, er zijn ramen ook en wie daar bin nen is, kan er op die manier uitkomen. Doet u dan de deur bovenaan de on- dertrap op slot en ga buiten het huis op en neer loopen. Hiertoe besloten we en ik had een ge voel of nu het geheim van de „Zonne- hoek" zou worden opgelost. Ik holde het huis uit en de oprijlaan in. Net op den hoek liep ik tegen iemand aan, die eyen opgewonden scheen te zijn als ik. Pas toen ik een paar stappen achteruit ging her kende ik Gertrude en zij mij. Genade, tante Ray, riep ze uit, wat is er aan de hand? Er is iemand in de waschkamer opge sloten zei ik hijgend. Tenminste je hebt toch niemand over het grasveld zien gaan of bij het huis zien loopen, is het wel? Ik geloof dat we overal wat achter wil len zoeken, zei Gertrude, op vermoeiden toon. Neen, ik heb niemand gezien, be halve Thomas, die er uitzag, of hij de keuken had leeg gestolen. Wat hebt u daar opgesloten bij de wasch? Ik heb 'geen tijd om het je uit te leggen, antwoordde ik. Eerst moet ik Warner ha len. Als je buiten bent om een luchtje te scheppen, moest je je overschoenen maar aantrekken. En toen zag ik dat Gertrude mank liep, niet erg, maar zoo, dat ze toch langzaam voruit kwam en het loopen haar blijkbaar pijn deed. Wat scheelt jer aan? vroeg ik. Ik ben gestruikeld over een paaltje, vertelde ze. Ik dacht, dat ik Halsey mis schien zou zi^n thuis komen. Hij hij worden over „eischen en verplichtingen". Deze samenkomst was hoogst noodig en dat de kopstukken van het zakenwereldje zich zoo spoedig voor het groote werk hebben gezet,mag zeker wel van hun goeden wil 'getuigen. Wie de toenadering bewerkt heeft en hoe alles precies in elkaar zit, weten wij niet want de ver gaderingen zijn z.g.n. geheim smaar in ieder geval mogen we deze gebeurte nis met warmte begroeten. Dat de samenkomst tot op den iaatsten dag geheim gehouden is, valt gemakkelijk te verklaren. Men wilde van beide zijden de politiek er buiten houden. Inder daad- een buitengewoon verstandig besluit. Geen regeeringszaken meer. De. Duitsche zoowel als de Fransche fabrikanten hebben begrepen, dat het ein- delooze gepraat oter de schulden, jde grens regelingen, de betalingen, enz. enz. niets met het streven naar vrede gemeen hebben. Integendeel, men is overtuigd, dat derge lijke conferenties alleen maar dienen kun nen om weer in een nieuwen -strijd te geraken. De Luxemburgsche vergadering besprak slechts een ding n.l. hoe de indu strieën van beide landen elkaar over en weer in het leven kunnen houden. Zooals de toestand nu is gaan de Duitsche on dernemingen evengoed als de Fransche ten gronde, wat is er dus duidelijker dat men een plan van samenwerking opzet. De resultaten van deze eerste samen komst zijn zeer bevredigend; men was het omtrent de hoofdzaken spoedig eens wat begrijpelijk is, want voor beide par tijen staan dezelfde belangen op het spel. Tenslotte ging men overleggen of het mo gelijk zou zijn op geregelde tijden telkens weer samen te komen; een voorstel dat aan alle kanten groote instemming vond en dan ook wel spoedig verwezenlijkt zal worden. Het tijdstip voor de volgende vergadering is nog niet vastgesteld, maar men verwacht dat deze zeer spoedig zal plaats vinden. Alhoewel men nu de politici buiten de zaak gehouden heeft, is het toch duide lijk, dat deze bijeenkomsten verstrekkende gevolgen kunnen hebben. Als de fabrie ken in Rijnland en Westfalen gaan sa menwerken, met die uit Noord Frankrijk, elkaar zullen steunen zooveel als mogelijk is, zelfs de wereldmarkt door belangen gemeenschappen voor beide groepen open stellen, kan het niet uitblijven of spoedig zullen handelsverdragen, havenbepalingen, en andere regeeringsverdragen volgen. moest hier eigenlijk zijn. Ik liep de oprijlaan af. De tuinmans woning stond een heel eind van het huis af, vlak bij den grooten weg. Er stonden twee witte pilaren bij den ingang, maar het ijzeren hek, dat vroeger door den portier open en dicht werd gemaakt, stond nu voortdurend open. Tegenwoordig reed iedereen in een auto, en had niemand meer tijd voor dichte hekken en portiers. Het huis bij den ingang van den tuin diende dan ook alleen om er bedienden onder dak te brengen; het was van alle gemakken voorzien en eigenlijk veel ge zelliger, dan het groote huis. In gedachten verdiept, liep ik de oprij laan af. Wie zou het zijn, die door me neer Jameson in den kelder was opgeslo ten? Zouden we een lijk vinden of iemand die erg gewond was? Waarschijnlijk geen van beiden. Degene die naar beneden ge vallen was, had nog kans gezien cm de deur van binnen af te sluiten. Als hij van buiten kwam, hoe was hij dan in huis gekomen. Als het iemand van ons huis houden was, wie kion het (dan geweest Izijn? En toen sloeg de schrik mij plotseling om het hart. Gertrude, Gertrude en haar verstuikte enkel. Gertrude die mank liep in den tuin, terwijl ik dacht dat ze in bed lag. Ik probeerde de gedachte van mij af te zetten, maar dat ging niet. Als Gertrude dien avond op de wenteltrap geweest was, waarom was ze dan gevlucht voor meneer Jamieson? Degeen die een schuil plaats had gezocht achter de deur boven aan die trap, was blijkbaar niet erg op de hoogte van het huis en van de manier waarop de wasch hier naar beneden ge gooid werd. Het werd steeds geheim zinniger. Welk verband kon er in vre desnaam bestaan tusschen Halsey en Ger trude en den moord op Arnold Arm- Daarmede bereid men dan den weg naar den werkelijken vrede tusschen de volken, die thans nog in vijandschap leven. De industrie is op het oogenblik ver lamd. Noch in Duitschland, noch in Frank rijken rooken de schoorsteenen als wel eer. Steeds grootere stukken van de Euro- peesche markt komen in handen van de Amerikanen; het is dus begrijpelijk, dat de fabrikanten uit geheel Centraal Europa de handen in elkaar slaan en niet langer willen wachten op de steeds weer teleur stellende resultaten der regeeringsconfe- renties. HET VERGAAN VAN DE 2 ZEEUWSCHE MOSSEL VAARTUIGEN. Betreffende het vergaan van de twee Zeeuwsche mosselvaartuigen op Woensdag avond bij Enkhuizen wordt nog nader gemeld: Er kwam plotseling een geweldige bui opzetten, die gepaard ging met een zvva- ren regenval, welke aan een wolkbreuk deed denken. Een aantal diep geladen sche pen voeren in de richting van Enkhujzen. De golfslag en de regen brachten zoo'n massa water over vaartuigen en lading, dat de knechts het niet tijdig konden weg pompen. De Ierseke 9 kreeg binnen enkele seconden zooveel water binnen boord, dat aan pompen zelfs niet te denken viel; het vaartuig zonk direct. De schipper F. Bo- gaart en zijn beide knechts, Paauwe en Meyaart, zijn, na 20 minuten in zee te hebben gelegen, door de bemanning van een Enkhuizer visschersvaartuig gered. Zooals wij reeds gemeld hebben zonk ook de Bruinisse 24 met het noodlottige gevolg dat twee der drie opvarenden ver dronken. Het te Enkhuizen gestationeerde Rijks- betonningsvaartuig heeft de Bruinisse 24 tot vlak bij Enkhuizen gesleept, eh dhie Zeeuwsche vaartuigen hebben het gezon ken vaartuig binnengebracht. In de kajuit werd het lijk van Jan v. Gilst gevonden. o— ROOFMOORD TE SPEKHOLZERHEIDE Vrijdagmiddag te ongeveer half vier werd de vrouw van den landbouwer Borg- hans 'te Spekholzerheide dood in de bij haar woning gelegen schuur aangetroffen. Zij bleek met een Engelschen sleutel een aantal slagen te hebben ontvangen, aan de gevolgen, waarvan zij overleden is. Het lijk werd ontdekt door de dienst- strong? En toch, hoe ik ook mijn best deed, overal stuitte ik op dingen, die op zulk een verband wezen. Onderaan de oprijlaan liep de weg met een lange, hoefijzervormige bocht om de tuinmanswoning heen. Ik zag licht schij- nen tusschen de boomen en in een van de kamers boven zag ik vage schaduwen, als of er iemand heen en weer liep met een lamp. Ik liep heel zachtjes op mijn huis schoentjes en voor den tweeden keer dien avond botste ik tegen iemand aan toen ik vlak bij het huis kwam. Ik liep tegen een man aan met een lange jas, die in het donker naast den weg stond, met zijn mg naar mij toe, en naar de verlichte ra men keek. Wel verdraaid, riep hij woedend uit en keerde zich om. Toen hij mij zag, wachtte hij niet op een antwoord van mij. Hij verdween dit is letterlijk waar, hij verdween volkomen in de duisternis, zonder dat ik meer dan een glimp van zijn gezicht te zien had gekregen. Ik kreeg vaag den indruk dat hij een voor mij on bekend gezicht had en een soort van pet met een groote klep droeg. Toen was hij weg. Ik liep naar de tuinmanswoning en klopte aan. Wel twee of drie keer moest ik kloppen voor Thomas verscheen, en toen deea hij de deur nog maar een paar centimeters open. Waar is Warner, vroeg ik? Ik, ik geloof dat hij in bed ligt, juffrouw. Laat hem opstaan, zei ik, en doe in vredesnaam die deur open. Thomas, Ik zal op Warner wachten. Het is hier een beetje benauwd, juf frouw, zei hij, terwijl hij met tegenzin gehoorzaamde. Misschien wilt u liever op de veranda wat gaan zitten uitrusten. Het was zoo duidelijk dat Thomas liever bode van de boerderij. Van dezen moord wordt verdacht een knecht van Borghans, zekere W. die ter zelfder tijd spoorloos verdwenen is. Bovendien wordt vermist een bedrag van circa twaalf gulden. Het drama heeft zich afgespeeld toen de overige leden van het gezin op hel; veld waren en de verdachte met de vrouw des huizes alleen thuis was. Het slachtoffer is zeven en twintig jaar oud en laat een man met drie kinderen achter. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in en het parket uit Maastricht arri veerde nog denzelfden avond. Het lijk is naar het ziekenhuis te Kerk- rade overgebracht. Zondagavond is de dader de 22-jarige A. Wakker, in het dorpje Valburg in Gel derland, terwijl hij aan den gem.-veldw. om nachtverblijf vroeg aangehouden. Hij heeft een volledige bekentenis afge legd en zegt niet het doel gehad te heb ben de vrouw te dooden, doch heefft haar onschadelijk willen maken. De dader is per auto naar Maastricht overgebracht. Diefstal met voorbedachten rade, voorafgegaan door geweldpleging zal hem ten laste worden gelegd. Het slachtoffer zal heden (Woensdag) begraven worden. o— BRUTALE INBRAAK TE MEGEN. Zaterdagnacht tusschen 1 en 2 uur heb ben drie gemaskerde bandieten zich door het indrukken van een ruit toegang ver schaft tot de woning van de kinderen Marijnen te Megen bij Oss. In de woning bevonden zich twee zie kelijke oude menschen en een meisje, dat hen oppaste. Het meisje werd door de bandieten geboeid 'en haar een prop in den mond geduwd. Daarna hebben zij alle kasten opengebroken en het geheele huis doorzocht en overhoop gehaald. Na eenigen tijd zijn zij met medeneming van f 1600 vertrokken, de bewoners ongedeerd achterlatende. Van de daders is tot op hedejn geen spoor gevonden. De maréchaussee uit Oss heeft terstond een liitgebreid onderzoek ingesteld. BRAND. Te Zaandam is Zaterdagmorgen te ruim 10 uur de kunstmatige eierenbroederij van W. Kostel aan het Weerpad door brand geheel verwoest. Driehonderd a vierhon derd kippen en kuikens kwamen in de niet had dat ik in huis kwam, dat ik naar binnen ging. Zeg aan Warner, dat er haast bij is, herhaalde ik en ging de zitkamer in. Ik hoorde Thomas naar boven gaan, hoorde hem Warner roepen en het heen en weer loopen van den chauffeur terwijl deze zich haastig aankleedde. Maar ik keek met be langstelling rond in de kamer beneden. Midden op de tafel stond een leeren reistasch open. Er zaten borstels en fles- schen in, met zilveren bovenstukken en het heele ding ademde overdaad en vrou welijkheid. Hoe kwam het daar? Dat vroeg ik mij jiog af toen Warner de trap af kwam loopen. Hij was volkomen gekleed en zijn eerlijke jongensgezicht had een verlegen uitdrukking. Hij was een buiten man, volkomen eerlijk en betrouwbaar, tamelijk ontwikkeld en vlug van begrip een van het kleine leger van Amerikaan- sche jongelui, die hun practischen aanleg speciaal richten op automobielen en met prettig werk een goed salaris verdienen. Wat is er aan de hand, juffrouw Innes? vroeg hij belangstellend. Er zit iemand in de waschkelder op gesloten, antwoordde ik. Meneer Jamie son heeft je noodig om hem te helpen het slot open te breken. Warner van wie is deze tasch Hij was al bij de voordeur, en deed net of hij mij niet verstond. Warner, riep ik, kom eens hier. Van wie is die tasch? Toen stond hij stil, maar hij kwam niet terug. Die die is van Thomas, zei hij en liep de oprijlaan in. (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD ïoor lel Land van Heusden en AlteaaJeLanptraat n Ie Biiitlirinrl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1