Buitenland Plaatselijk Nieuws vlammen om. De heer Koster liep bij zijn pogingen om den brand te blusschen ernstige brand wonden op. De brand ontstond door het omvallen van een lamp van een der broed machines. Niets is verzekerd. O BIJNA HONDERD SOLLICITANTEN.... Voor de betrekking van Inspecteur van. politie te Sliedrecht hebben zich niet min der dan 99 sollicitanten aangemeld. Door de burgemeester is thans als zoodanig be noemd de heer J. H. Fienstra, inspecteur van politie te Apeldoorn. o VERKEERSONGEVALLEN. Zondagavond kwam een motorrijwiel met duozit in snelle vaart langs den Hoo- gen Rijndijk te Leiden. De bestuurder E. v. d. H. uit Den Haag reed plotseling tegen het trottoir aan, viel en kwam zoo ongelukkig terecht tegen een boom, dat zijn rechterbeen vrijwel werd afgeknepen. Zijn toestand is ernstig. De dame, die achterop had plaats genomen, werd licht gewond. O— DE VERMISTE LOODSSCHOENER. Een Terschellinger visscher had gerap porteerd, dat hij het wrak van de loods- schoener no. 2 had gevonden. Het Za terdag ingestelde duikonderzoek heeft ech ter aan het licht gebracht, dat het niet was .de loodsschoener, doch het wrak van de lang geleden daar gezonken stoom boot Otto, die geladen was met straat keien. 1 o— DE ROOSENDAALSCHE KLOPGEESTEN. Men meldt aan de N. R. Ct. De klopgeestengeschiedenis te Roosen daal duurt nog steeds voort. Vrijdag-, avond laat verdrongen zich honderden en honderden nieuwsgierigen in den omtrek der Julianastraat, zoodat de politie met extra versterking de orde moest handha ven. Er werd echter niets gehoord of gezien, zoodat te middernacht de belang stelling allengs verminderde. De woning bleef echter onder doorloopende bewaking van een dubbele wacht politieagenten staan. Te circa 1 uur des nachts begon eensklaps met zekere hevigheid het geklop weer en wel zoodanig, dat het weer ver te hooren was. Nu eens was heit boven, dan weer onder, nu eens op buitenmu ren, dan binnen op den schoorsteenwand of deuren of vloeren. De afgenten stelden wederom een ernstig onderzoek in. Er werd echter niets gevonden. Na eenigen tijd verminderde het geklop, doch tegen half drie begon het spel weer opnieuw en weer met groote hevigheid. Het duur de tot omstreeks vier uur in den morgen. De agenten hebben omtrent een en ander wederom ambtseedige verbalen ingeleverd. Dat een en ander niet bevorderlijk is voor de rust in Roosendaal, behoeft geen betoog. De dolste verhalen doen thans de ronde. Velen laten zich zelfs door al de vertelsels van de wijs brengen en hech ten geloof aan spookgeschiedenissen, die vroeger jaren in sommige gedeelten der gemeente zouden zijn voorgevallen. In de omgeving van het bewuste huis zijn zelfs vele gezinnen, die zich nauwe lijks ter ruste begeven. Velen echter ook staan zeer sceptisch tegenover hetgeen voor zou vallen, alhoewel het vreemd in zijn werk gaat en er nog geen verklaring; voor is gevonden. Om zekere redenen echter wordt te bevoegder plaatse het vermoeden van een kunstig bedrog niet al te ver weggeworpen. Nader wordt gemeldt: De Roosendaalsche recherche deed in den nacht van Zaterdag op Zondag de op zienbarende ontdekking, dat de klopgeest niemand anders was dan de 19-jarige doch ter des huizes. Zij blijft nog steeds ont kennen, de geheimzinnige geluiden te heb ben voortgebracht, hoewel zij op heeter- daad is betrapt. Op het moment, dat de agent het kloppen waarnam, draaide hij eensklaps een electrische zaklantaarn op en zag haar juist op het oogenblik, dat) zij met den hak van haar schoen hardop den vloer stampte en dit herhaalde. De klopgeest heeft thans opgehouden en de rust keert langzaam weer in de buurt. Daar het meisje geen strafbare hande ling heeft gepleegd is geen proces-ver baal tegen haar opgemaakt. o— INBRAKEN. Vrijdagnacht hebben dieven het hou ten afsluitschot voor het winkelraam van goudsmid M. A. aan het P. C. Hooftplein 10 te Rotterdam weggebroken en daarna de ruit vernield. Uit de etalage zijn ge stolen een groote hoeveelheid gouden, dou blé en zilveren voorwerpen. De waarde van het gestolene bedraagt naar schatting ongeveer 2800 a 3000 gul den. De firma was tegen inbraak verze kerd. Uit het onmiddellijk door de po litie ingesteld onderzoek is voorloopig al leen gebleken, dat noch de bewoners noch een' der buren eenig verdacht geluid ge hoord hebben. Waarschijnlijk heeft de in braak tusschen 2 en 3 uur plaats gehad. In den nacht van Donderdag op Vrij dag is te Schinveld een inbreker gedron gen door het raam in de woning vanl de weduwe Roux. Hij heeft het huis weer ongemerkt kunnen verlaten, met medene ming van een geldkist, die in de kamer stond, waar de weduwe sliep. Ongeveer f 10.000 in contanten worden vermist. De geldkist is later teruggevonden. De dief heeft ook nog eenige gouden en zilveren voorwerpen als buit kunnen meenemen. o DOODELIJK ONGELUK. Vrijdagmiddag vervoerde de heer A. uit Tilburg een achttal paarden voor het concours-hippique naar het Sportpark Ree weg te Dordrecht. Ter hoogte van den St. Jorisweg werd een der paarden schich tig en gaf het zijn geleider een trap, waar door de man neerviel. Bewusteloos werd hij de woning van ds. Bins binnengedra gen, waar dr. Rolloos, die juist pas-. seerde, en dr. Moltzer, die intusschen ge roepen was, de eerste hulp verleenden. Zij oordeelden overbrenging naar het zie kenhuis noodzakelijk. Kort daarna is de ongelukkige die tegen dtf onderkaak en borst getrapt was, overleden. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Zaterdagavond omstreeks half zeven is een vrachtauto der brouwerij „Concordia" van Geeraardsbergen in België, den steilen Ouden Steenweg afgereden. De chauffeur wilde vaart temperen en remde te snel, waardoor de remmen braken en de auto in 't wilde weg den weg afrende. De helper die naast den chauffeur zat, ver moedende dat ze terecht zouden komen in de huizen onder aan den weg spreng van het voertuig af en ontwrichtte in den val zijn schouder. De chauffeur, A. de Smet zag een aantal kinderen spelen op den weg en toeterde tot de kinderen wegliepen, waarna hij het voorbeeld van zijn makker volgde. De auto sloeg een zwaren arduinen paal omver en liep het huis binnen van A. Schauten, herbergier.. Geheel de voorgevel van het huis werd ingebeukt, waardoor de zoldering inviel. Gelukkig zaten de twee oudjes in het achterhuis koffie te drinken en waren er op dat oogenblik geen bezoekers in het café. De chauffeur brak enkele ribben. o— VLIEGEN ZONDER MOTOR. De onderwijzer Otto Schutz te Berlijn heeft een nieuw wereldrecord zeilvliegen met passagier gemaakt. Schutz bleef 9 uur 21 min. in de lucht. Het vroegere record was 5 uur 41 min. o VERPLETTERD. Bij Yvoir in de Maasvallei is een blek van ongeveer 5000 K.G. van de bekende Roche aux Corneilles naar beneden ge ploft en op het achterstuk van een auto terechtgekomen. Een der inzittenden, Del- wiche, leeraar voor viool aan de muziek academie te Namen werd gedood en een pastoor zwaar gewond. De twee andere reisgenooten bleven ongedeerd. OVERSTROOMINGEN. Uit Stuttgart wordt gemeld dat de over stroomingen in Opper-Zwaben een ernstig karakter hebben aangenomen. De Donau is bij Reutlingen, de Riss bij Biberach' buiten haar oevers getreden en heeft het omliggende land over een oppervlakte van 3—5 K.M. onder water gezet. De spoor dijk Hailtingen-Buckau is op eenige plaat sen doorgebroken en het station te Au- lendorf staat volkomen geïsoleerd in het water. Men is begonnen met het door steken van eenige dammen om het water af te leiden. Bij het doorsteken van een golfbreker te Sulmingen zijn 4 man door den stroom meegevoerd van welke er één is verdronken. Het peil van de Bodensee is 18 cM. gestegen en het water heeft de, voor dezen tijd, ongekende hoogte van 4.40 M. bereikt. Goede eetlust, goede spijsvertering, goed bloed en een goed humeur worden ver kregen door Foster's Maagpillen te gebruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij werken zeer zacht en hebben geen nadeelige reactie. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. HEUSDEN. Tot bestuursleden der Oranje- Vereeniging zijn gekozen de dames mevr. v. Gulik, Mej. Reas en Mej. Kramer, De bestuursfuncties zullen biunenkort verdeeld worden. Onze geachte predikant, Ds, J. H, Huijgens, heeft een beroep ontvangen naar de Nederl. Herv, Gemeente te Gent, bij Nijmegen. Ooze vroegere stadgenoot de hear Mr. J. B. Sens, thans ambtenaar te Secre tarie der gemeente Hazerswoude, is tot Secretaris der gemeente Hillegora benoemd. Zondag speelde «Juliana Ic een wedstrijd tegen »H. V. V. I« uit Haar steeg, welke met een 10 overwinning van H. V. V. eindigde. Ofschoon H. V. V. de overwinning behaalde, kan niet anders gezegd worden dan dat «Juliana» een goede wedstrijd gespeeld heeft, en het ons zeer verwonderde, dat niet zij de over winning behaalde. Gedurende den geheelen wedstrijd was zij toch sterk in de meer derheid, zoodat het hoofdzakelijk aan te weinig «schot» in de voorhoede te wjjten was, dat geen doelpunten zijn gemaakt. «Juliana Ic heeft ditmaal een uitzondering gemaakt op den regel door na de rust niet in te zinken, doch even sterk, zoo niet sterker dan voor de rust, in hun aan val te zijn, ofschoon zooals wij reeds eerder opmerkten, een goed en doeltreffend schot uitbleef. «Juliana Ik speelde een wedstryd tegen »H. V. V. Ik met het gevolg dat «Juli- anac een 20 overwinning behaalde. Rekening houdende dat het een «tweede elftal» is, geven zy ook heel aardig spel te zien, ofschoon het spel over 't algemeen zeer kort en te dicht op elkander gespeeld wordt, waardoor het meermalen voorkomt dat de leden elkander in den weg loopen. Blyven zij echter voortgaan met goed te oefenen dan zal bet tweede elftal zeker zijn party wel staan. Zondagavond 7 uur gaf de «Fanfare der H. Familiec haar 1ste Zomerconcert op de Vischmarkt. Het weer werkte niet erg mee, niettegenstaande dat, was toch een talrijk publiek opgekomen, om dat concert aan te hooren. ANDEL. Naar we vernemen zal de Chr. Zangvereeniging «Sursum Cordac alhier op 24 Juni a.s. deelnemen aan het concours te Dordrecht, uitgeschreven door den Chr. Zangersbond «De Drie Provinciën». Ge melde vereeniging zal uitkomen in de Afd. Uitmuntendheid. In deze gemeente is men begonnen met den pluk der kruisbessen. De com- missionnairs besteden 14-16 cent per K.G. In den ouderdom van bijna 92 jaren is overleden de heer A. Verbeek, op een na de oudste ingezetene dezer gemeente. BENEDEN-LANGSTRAAT. De aard appelen worden op het laatst nog duur. Voor de goede soorten besteedt men reeds van f5.tot f6.per H L., doch over het geheel wordt de kwaliteit minder. Het nieuwe gewas is onregelmatig opgekomen en zoodoende blyft de stand ook zeer ver schillend. CAPELLE. Gedurende Mei werd in de Rijkspostspaarbank op het hulppostkan toor alhier ingelegd f 5221,75 en terug betaald f 2120,57, Het aantal inlagen be droeg 53, dat der terugbetalingen 22. Er werden 271 telefoongesprekken gevoerd, terwijl 60 telegrammen werden ^behandeld waarvan 27 verzonden en 33 ontvangen. DUSSEN, Tot Commandant der Bur gerwacht te Dussen en Hank is benoemd de heer Boom. De toestand van het zoontje van de V., hetwelk door een autobus was aange reden, is van dien aard, dat levensgevaar geweken is. De merrie «Oga« eigenaar de heer A. van Honsewyk alhier, behaalde op de harddraverijen te Dordrecht een le en een 3e prijs. Ook te Breda heeft deze een le prijs verworven. GIESSEN. Bij K. B. van 28 Mei j.l. (Stbl. No. 156) is het fort Giessen als vestingwerk opgeheven. HEDEL. Ds. H. A. Leenmans te Delft heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente aihier bedankt. HERPT, Donderdagavond vergaderde alhier de onderafdeeling Herpt van de Veilingvereeniging «De Langstraatc. Nadat Dinsdagavond door den heer Direc teur der veiling een uiteenzetting was ge geven omtrent opslagplaats en levering, was er een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren A. W. Verhoeven, C, J. v. Groevenbroek en Ant. van Korven, die thans met het voorstel kwamen om over te gaan tot het daar stellen van een op slagplaats, welke zal gehouden worden by W. Kuijs alhier, die eveneens, voor de verzending der vruchten zal zorg dragen om te beginnen met het fijne fruit, als aardbeien, frambozen, enz., tegen 44, cent de 100 K.G. Naar wij vernemen zal door hem een vrachtauto aangeschaft worden. NEDERHEMERT. Naar wij vernemen zal door de fanfare «Oefening en Uitspan ning» uit Wyk Zaterdag a.s. (bij gunstig weer) een concert worden gegeven in den tuin van den heer O. v. d. Werken. RAAMSDONKSVEER. Tot Voorzitter van den Boterpolder werd in de plaats van den heer D. Lankhuijzen 3zn., (aftred.) gekozen de heer Th. Heere. De heer de Wit werd van Alfen overgeplaatst naar Rijkspont Keizersveer. In het gezin van den heer D. komt een geval van typhus voor. De Ryvereeniging «Juliana» be haalde te Dordrecht den tweeden prijs. Het Chr, Mannenkoor «Oefening baart Kunst» zal deelnemen aan het con cours te Leerdam. RIJSWIJK. Op de Vrijdagavond 4 dezer gehouden jaarvergadering van de gem. zangvereeniging «De Lofstem» alhier, wer den de aftr. bestuursleden A. Kant, le voorz., P. Smits, 2e voorz., G. Nieuwen- huizen secr., F. van Heukeloro, penningm. en B. van Herpen, comm. van orde, allen als zoodanig herkozen. SPRANG. Zondagmorgen kwam de landbouwer C., alhier, tot de minder aan gename ontdekking, dat een zijner beste melkkoeien dood in de weide lag. Het cadaver is, na eerst van zijn huid ontdaan te zijn, onder politietoezicht begraven. De Pinkstercollecte voar de Zending heeft in het Ger. Kerkgebouw alhier f 40 opgebracht. Bij verhuring hebben de zitplaatsen in het Ned. Herv. Kerkgebouw circa f 800 minder opgebracht dan bij de vorige ver huring. WASPIK. In het gezin van den heer J. F. de Moor is een geval van roodvonk geconstateerd. Zondag werd voor de kinderen der St. Anna-vereen. een feestje gehouden. De kleinen vermaakten zich kostelyk en werden onthaald op chocolade en sinaas appelen. WAALWIJK. De geruchten omtrent een aftreden van wethouder Gragtmans zijn in zooverre juist dat hij er aan gedacht heeft ontslag te nemen als wethouder, doch men heeft hem gewezen op het feit dat de tyd tot dit aftreden ongeschikt is daar, nu de heer Klyberg als wethouder aftreedt, de nieuw te benoemen functionaris eerst in zyn werkkring meer ingewyd moet zyn en de aanwezigheid van een ervaren man als onmisbaar beschouwd moet worden. De heer J. Budding, amanuensis aan het Ryksproefstation en den voorlich tingsdienst ten behoeve van de Leder-in dustrie alhier, is benoemd tot amanuensis le klasse aan hetzelfde instituut. De heer H. Hoffmans is herkozen tot voorzitter van den Buitenpolder, de heer J. van Loon tot lid van het Dagel. Bestuur. ZALT-BOMMEL. De heer W. C. Pieijte, secretaris dezer gemeente, hoopt op 1 Juli a.s. zijn 25-jarig ambtsjubileum te vieren. Door B, en W. is tot commies ter secretarie benoemd de heer W. Ooms, voorheen klerk alhier, en Mej. D. J. den Hollander in plaats van W. Ooms tot klerk. By de gehouden stemming ter be noeming van 4 hoofdgeërfden in 't Polder des oud Bommelerwaard boven den Meidyk werden ingeleverd 682 briefjes, waarvan 3 van onwaarde. De aftredende hoofdge ërfden A. v. d. Graft, J. van Heeswijk en J. A. de Jongh werden herkozen met 623, 620 en 616 stemmen, terwijl in de vaca ture M. A. de Geus werd gekozen A. J. de Jongh met 619 stemmen. Nog verkre gen P. C. de Geus 14, G. de Jongh 14, G. v. d. Kolk 7, H. M. Brouwers 2 en H. J. de Jongh 1 stem. Vergadering van den Raad der gemeente RIJSWIJK op Vrijdag 4 Juni 's avonds 7 uur. Voorzitter tevens Secretarisden Edel- Achtb. Heer A. D. van der Schans. Afwezig het lid van Gammeren. De vergadering wordt door den voorz. met gebed geopend. Op voorstel van den voorz. worden de notulen der vorige vergadering aange houden tot de volgende vergadering. Ingekomen stukken. 1. Een schrijven van den heer Fur- ster, autobus-ondernemer te Wijk. Deze vraagt toekenning van subsidie door de gemeente, aangezien Ged. Staten hebben besloten voortaan geen subsidie meer te zullen toekennen, indien niet een derde door de belanghebbende gemeenten wordt gedragen. Voorz. Het verkrijgen van subsidie berust dus geheel bij de gemeentebestu ren. Ofschoon B. en W. het belang ook van deze gemeente bij genoemde auto busonderneming gaarne erkennen, heb ben zij toch gemeend met het oog op den financiëelen toestand der gemeente, den raad te moeten voorstellen afwijzend te beschikken. Het voorstel van B en W. wordt met 5 tegen 1 stem aangenomen. Tegen stem de het lid van Someren. 2. Verder een verzoek van de directie der R. K. leergangen te Tilburg om subsidie. Voorz. Hoewel ik erken dat dit op zichzelf een nuttige instelling moge zijn, adviseer ik den raad, eveneens met het oog op de gemeente-financiën, alsmede dat uit deze gemeente geen personen van deze instelling gebruik maken, afwijzend te beschikken. Wordt met algemeene stemmen aldus besloten. 3. Een aanvrage van het bestuur van den „Buitenpolder" om levering van electrischen stroom door het GEB. voor het te bouwen electrische gemaal, ter bemaling van bovengenoemden polder. Voorz. Ik heb over deze aangelegen heid advies gevraagd bij de P.N.E.M, Zij adviseerden den stroom prijs als volgt te bepalen20 cent per K.W.U. vanaf 7 uur vm. tot begin spertijd 60 cent per K.W.U. vanaf aanvang spertijd tot 11 uur nm.7 cent per K.W.U. vanaf 11 uur nm. tot 7 u. vm. Meterhuur f2.50 per maand. Wethouder Verschoor Des nachts ma len is het goedkoopst. Hoe laat vangt de spertijd aan Voorz. Dit hangt af naar gelang het seizoen vordert. Door de P.N.E.M. is in haar schrijven 9 uur nm. genoemd. Den aanleg van het net komt voor rekening der gemeente, aangezien echter het vorig jaar aan de P.N.E M. f 698 is betaald moeten worden voor niet afgenomen stroom, is dus feitelijk elke stroomaf- name, hoe groot deze ook zij, winst voor de gemeente. Het gemaal voor dezen polder, dat slechts nu en dan enkele uren zal behoeven te werken, zal dus geen groote opbrengst opleveren. Smits. Waar zal dit net moeten aan sluiten Voorz. Dit kan overal op het net van het G.E.B worden verbonden. Bij voor keur zou voor de bemaling en toezicht iemand moeten worden aangesteld, die ook de belangen der gemeente weet te behartigen. Wethouder Westerlaken. Dat zal zeer zeker gewenscht zijn. Voorz. Het polderbestuur diene ook eenige zekerheid te hebben, zij kan niet gaan bouwen wanneer niet voor een zeker termijn op stroomlevering door het G. E.B. gerekend kan worden. De voorz. is geen voorstander van lange termijnen, en zou dus den termijn op 3 jaar willen stellen. Wethouder Westerlaken. Ik kan mij met het voorstel van den voorz. volko men vereenigen, want deze termijn is altijd voor verlenging vatbaar. Wordt met algemeene stemmen be sloten het polderbestuur een zoodanig contract aan te bieden. Voorz. Wanneer dit voorstel door het polderbestuur geaccepteerd wordt, kun nen wij de P.N.E.M. opdragen een der gelijk contract samen te stellen. Wethouder Verschoor. Dus wanneer het voorstel van de P.N.E.M. door het polderbestuur wordt aanvaard, kan daar door voor de gemeente geen nadeel uit ontstaan. van Herpen. Het G.E.B. moet er voor deel van hebben. Voorz. De P.N.E.M. heeft mij ver zekerd, dat er geen nadeel voor het be drijf uit zal ontstaan, wij mogen in ge9n geval de gemeente aan den polder op offeren. Aflossing geldleening. Voorz. Wij hebben het vorig jaar bij de gemeente Andel een kasgeldleening aangegaan van f3000. Deze leening zal voor 30 Juni a s. moeten worden afge lost. B. en W. stellen nu voor deze lee ning opnieuw bij de gemeente Andel te plaatsen. van Someren. Dat is dan betalen met gesloten beurzen. Wordt met algemeene stemmen al zoo besloten. Rondvraag. van Someren. Ik? meen te weten, dat er op het oogenblik op de O. L. school voldoende leerlingen aanwezig zijn voor een 3e leerkracht. Voorz. Ik weet op heden het juiste aantal leerlingen niet, in geen geval be hoeft dit jaar reeds overgegaan te wor den tot aanstelling van een 3e leerkracht. Het gemiddelde aantal leerlingen, dat dit jaar de school bezocht, wordt voor de berekening als basis aangenomen voor het volgend jaar. van Herpen. Het eene jaar zullen er voldoende leerlingen voor een 3e leer kracht aanwezig zijn, het andere jaar weder te weinig. van Someren. Het was toch veel be ter dat er een vaste leerkracht aan de school verbonden was. Nu komt er een onderwijzer gratis les geven en als deze naar zijn verkiezing nu en dan weg blijft, moet er telkens een verplaatsing van leerlingen van het eene naar het andere lokaal plaats hebben, zoodoende schaadt dit ongetwijfeld het onderwijs. Ik acht het getal leerlingen voor 2 leerkrachten dan ook te hoog. Smits. Hoe ging het dan vroeger, toen elke onderwijzer een nog veel groo- ter getal leerlingen onder zich had. van Someren. Het onderwijs was toen zeer slecht. 60 pCt. van hen, die toen de schooi bezocht hebben, kunnen nu onvoldoende lezen en schrijven. B. en W. wijzen er vervolgens op, voorzichtig te zijn met de benoeming van een onderwijzer, aangezien, wanneer de onderwijzeres eens ontslag vroeg en het getal leerlingen was op dat oogen blik voor een 3e leerkracht dan niet voldoende, men geen onderwijzeres zou mogen benoemen, en daar deze voor het geven van onderwijs in nuttige hand werken onmisbaar is, zou de gemeente hiervan dan ook de dupe worden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2