Eerste Blad De Wenteltrap. L Verschuur-Baert S. D. LAMBUYZEN Go's BANK O. DE KEMP Uitgave Firma L. J. VEERMAN, No, 4611, Vrijdag 11 Juni Heusden. 1926, FEUILLETON. OVERZICHT. Zijdie zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers GRATIS land van altenA Dit blad verschjjnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG, Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61535. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De weg van Vlijmen via Haarsteeg en Herpt naar Heusden. II. Bij schrijven van 10 Juni 1925 van Ge deputeerde Staten aan het Gemeentebe stuur van Hedikhuizen wordt er in oe eerste plaats op gewezen dat de gemeente Hedikhuizen voor het wegvak vanaf Haar steeg tot den zijweg naar Hedikhuizen bij Statenbesluit van 1863 een provinciaal subsidie erlangde van 50 pCt. der aanleg- kosten, terwijl in dat schrijven voorts o.m. het volgende wordt gezegd „In verband met voorgeschreven aan vraag deelt ons de Hoofdingenieur van den provincialen Waterstaat mede, dat aan het wegvak, bij uwe gemeente in beheer en onderhoud, niet steeds de nood/gé zorg is besteed, waardoor hetzelve min of meer in verval is geraakt en in t voor'jaar van 1924 plaatselijk zelfs bijna niet meer was te berijden. Hoewel den laatsten tijd weer meer aan het onderhoud wordt ten koste ge legd, vertoont de weg naar de mede- deeling van genoemden Hoofdambtenaar nog steeds een oneffen oppervlak en ver keert over het algemeen in zwakken toe stand. Wij stellen onze bereidverklaring tot ondersteuning van het door U gedaan ver zoek bij de Staten afhankelijk van de toe zegging Uwerzijds, dat de weg vóór de overneming voor rekening van Uwe ge meente en ten genoegen van de provincie in behoorlijken toestand worde gebracht: waar het wenschelijk is, dat het beheer en onderhoud van den geheelen verbin dingsweg Heusden—Vlijmen en ééne hand komt, zouden de wegbeheerders van de aansluitende wegvakken, zijnde de gemeen tebesturen van Vlijmen en Heusden en het dagelijksch bestuur van het waterschap Herpt en het Herptsche Veld gelijke toe Naar het Amerikaansch van 12) MARY ROBERTS RINEHART. )o( Van Thomas! Een tasch met spiegels en poeder en huidcrèmes waarvan Thomas het gebruik niet raden kon. Hoe het ook zij, ik borg de gedachte aan de tasch zoo lang achter in mijn hoofd op mijn arme hoofd dat vol raakte met onbegrijpelijke en schijnbaar tegenstrijdige feiten en ik volgde Warner naar het huis. Liddy was weer in de keuken terug; de deur naar den benedentrap was gegren deld en de tafel stond er tegen aan,; en naast haar op de tafel lagen een aantaV keukengereedschappen. Weet je ook al of er iemand weg is uit huis? vroeg ik zonder notitie te ne men van de steelpannen, deegrollen en de pook van het fornuis. Rosie is er niet, zei Liddy met nadruk, ze had al van het begin af een hekel ge had aan Rosie, het kamermeisje. Juffrouw Watson is naar haar kamer gegaan en heeft ontdekt dat ze verdwenen was, zon der hoed. Menschen -die zoover van de stad af gaan zitten in een vreemd huis met bedienden die ze niet kennen, moeten er zich niet over verbazen als ze op een ochtend wakker worden met een afgesne den hals. Na deze lichtelijke sarcastische ontboe zeming verviel Liddy weer in somber ge zegging hebben te doen. Nadat de wegen aldus zullen zijn ver beterd, zal Uwe gemeente evenals de ge noemde overige wegbeheerders zich moeten verbinden om na de overneming van het beheer en onderhoud van den weg door de provincie aan deze jaarlijks eene ver goeding uit te betalen voor de door haar uit te voeren onderhoudswerken, waarvan het bedrag ieder jaar opnieuw door ons College zal worden vastgesteld. Voor wat uwe gemeente betreft zal een behoorlijk onderhoud van het wegvak bij haar in onderhoud, volgens globale ra ming eene jaarlijksche onderhoudsuitgaaf van plm. f 2500.— vorderen. Mocht uwe gemeente evenals de andere wegbeheerders bezwaar maken voorbedoel de verbetering voor hare rekening uit te voeren, en de verbintenis aan te gaan tot betaling van voorbedoelde jaarlijksche onderhoudsvergoeding, dan kan dezerzijds geen toezegging worden gedaan om tot de overneming van het beheer en onder houd der wegen door de provincie mede te werken." De Raad der gemeente Hedikhuizen be sloot begrijpelijkerwijs niet op het voorstel van Gedeputeerde Staten in te gaan, omdat het voor de gemeente financiëel veel te bezwarend zoude zijn. De Raad bood aan om een bedrag van f 25000 in eens in de Provinciale kas te storten, indien de Pro vincie het beheer en onderhoud van het weggedeelte wilde overnemen. Gedeputeerde Staten beantwoordden 's Raads besluit ongeveer als volgt: „De Hoofdingenieur van den provinci alen Waterstaat meent dat aan uw be zwaar kan worden tegemoet gekomen door de wegverbetering geleidelijk uit te voe ren, doch legt er den nadruk op, dat dan zijne globale raming van de onderhouds kosten ad f 2500.— wijziging behoeft, al dus, dat bij de jaarlijks door Uwe ge-. meente aan de provincie verschuldigde Patentolie Slaolie Provincie- hout Houtzeep Creoline Brandspiritus Muizentarwe Zuiveringszout Fosters Rugpijn Nieren Pillen Fosters Maagpillen. DROGISTERIJ HEUSDEN, peins. Toen kwam Warner binnen met een handvol klein gereedschap en meneer Jamieson ging met hem naar het sous- terrein. Het is vreemd,, maar ik was hee- lemaal niet bang. Ik verlangde erg naar Halsey, maar bepaald bang was ik niet, Bij de deur die hij forceeren moest, legde Warner zijn gereedschap neer en keek er naar. Toen draaide hij den knop om.. Zonder de minste moeite ging de deur open en zagen we de donkere droog- kamer er achter. Jamieson was verontwaardigd. Ontsnapt, zeide hij. Dat had ik wel kunnen ver moeden, ik heb het niet goed aangepakt., Het was volkomen waar, we staken het licht aan en doorzochten alle drie de ver trekken, die hier lagen. Alles was stil en leeg. Onder de opening, waardoor ide kleeren van boven werden neergegooid, stond een volle waschmand, wat natuurlijk de reden was dat de vluchteling niet ge wond was, de mand was omgevallen, maar meer ook niet. Meneer Jamieson keek de ramen na; een er van was niet mdt een knip afgesloten. Op welke manier was de vluchteling ontsnapt, door het raam of door 3e deur? De deur leek het meest waarschijnlijke en ik hoopte maar, dat het zoo ook gegaan was. Ik had de ge dachte niet kunnen verdragen dat het mijn arme Gertrude was geweest, die we in het donker achterna hadden gezeten en toch was ik Gertrude niet ver van dat raam af, tegengekomen. Tenslotte ging ik naar boven moe en somber. Juffrouw Watson em Liddy zetten thee in de keuken. In sommige krin gen is de trekpot de troost in tijden van nood of ziekte: men geeft thee aan een stervende en doet het in de zuigflesch van een kind. Juffrouw Watson maakte een blad klaar dat naar mij toegebracht onderhoudsvergoeding worde rekening ge houden met den toestand, waarin de weg momenteel verkeert. Genoemde Hoofdambtenaar meent, dat in dat geval de jaarlijksche onderhoudsbij drage zal zijn te verhoogen tot f 3700.—. Tot toelichting van dat cijfer worde U het volgende medegedeeld: De weg onder Hedikhuizen is over een lengte van plm. 3.5 K.M. -verhard met grint en steenslag en over eene lengte van plm. 1.5 K.M. bestraat, grootendeels met klin kers en over een korten afstand met keien. In verband met den toestand van den weg mag worden aangenomen, dat de steenslagweg om de 8 jaar van een nieuw stort moet worden voorzien en per K.M. lengte jaarlijks 15 M3. onderhoudssteen- slag noodig is. Voorts schijnt het ge-' wenscht te rekenen op een geleidelijken ombouw van den klinkerweg in een kei weg breed 3 M. met bermbestratingen van oude klinkerstukken. Wordt nu voor de zen weg een algeheele vernieuwing gesteld om de 60 jaar en eene bestrating om1 de 15 jaar, dan zijn de onderhoudskosten per K.M. weglengte f 771 voor den steen slagweg, gevende voor de volle lengte plm. f 2700 en voor den keiweg f 670, zijnde voor de volle lengte plm. f 1000. Wij merken U op, dat de door U voor afkoop van het onderhoud aangeboden som van f 25000.— slechts eene rente van f 1250.zal opleveren, dus ongeveer verdriedubbeld zal moeten worden om uit de rente daarvan de onderhoudskosten ad f 3700.— te dekken. (Wordt vervolgd.) Op den 20ste Juni zal in Duitschland de volksstemming plaats hebben over de onteigening van de bezittingen der vroegere vorsten en het is in verband hiermede geweest dat Von Löbell, in wiens persoon de propaganda tegen de aanneming van het voorstel haar middenpunt vindt, op den 19en Mei aan rykspresident Von Hinden burg een schrijven richtte, waarin hij er bij den president op aandrong door middel van een proclamatie aan het Duitsche volk positie te kiezen in de betrokken kwestie. Op den 22en Mei heeft Von Hindenburg hierop geantwoord, dat hij om staatsrech telijke redenen, die voortvloeiden uit de constitutionneele functies van den rijks- president, niet op het verzoek van Von moest worden en toen ik haar naar Rosie vroeg, antwoordde ze Ze is er niet, maar daar zou ik nie(t| te veel waarde aan hechten, juffrouw In- nes. Rosie is een knap meisje en misschien heeft ze een vrijer. Het zou zelfs wel goed zijn, als het zoo was. De meisjes blijven veel langer als ze zoo iets hebben, dat hen bindt. Gertrude was weer naar haar kamer ge gaan en terwijl ik een kop thep zat te drinken kwam meneer Jamieson binnen. We zouden ons gesprek kunnen vervol gen Waar we het anderhalf uur geleden hebben afgebroken, zei hij. Maar vfoor we verder gaan, wil ik u fcl?t nog zeggén: Degene, die uit de waschkamers ofiitsnapt is was een vrouw met een goedgevormden voet van middelmatige grootte. Ze droeg aan haar rechtervoet alleen efen kous, je:n hoewel de deur niet op slot was, is ze door Tiet raam ontvlucht. En weer dacht ik aan Gertrude's ver stuikten enkel, Was het de linker of de rechter. HOOFDSTUK VIII. De andere helft van den manchetknoop. Juffrouw Innes, begon de detective, wat denkt u eigenlijk van de gedaante die u op de oostelijke veranda heeft gezien, op dien avond toen u en uw kamenier alleen thuis waren? Dat was een vrouw, zei ik voU over* tuiging. En toch beweert uw kamenier met even veel nadruk dat het een man was. Onzin, viel ik hem in de rede. Liddy had haar oogen dicht ze doet ze altijd dicht als ze bang is. En heeft u er nooit over gedacht dat degeen die later in den nacht het hujisi TELEF. no. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP YAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. SttT" Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA. 's Zaterdags in Joni, Juli en Augustus wegens fceurs vacantia gesloten. Löbell kon ingaan. Wat niet wegneemt, dat Von Hindenburg hierop, uitvoerig en nauwkeurig geformuleerd, zijn opvattingen over de kwestie der onteigening heeft doen volgen. De vraag rees onmiddellijkIs dit argeloosheid van de maarschalk geweest, of heeft hij geweten, dat de publicatie van den brief geschieden zou en gemeend, dat hij op deze wyze de constitutioneele be zwaren tegen bekendmaking van zjjn stand punt kon ontwijken Heeft Von Löbell misbruik van vertrouwen begaan of is hier een vooropgezette machinatie aanwezig In breede kringen van Duitschland ge loofde men het laatste en daarvoor bestaat, als men over de zaak doordenkt, ook reden genoeg. Want wat voor een reden zou er zijn geweest, om aan een gelijkgezinde als von Löbell een dergelyk persoonlijk schrijven te richten preeken voor bekeerden is toch ten eenenmale onnoodig. En ware de rijkspresident argeloos geweest, dan nog zou zijn handelwijze als hoogst onvoorzichtig moeten worden gequalificeerd, want de historie van Keizer Wilhelm en Daily-Te- legraph-onthullingen ten tijde van den Boe renoorlog, om van de vele onthullingen uit persoonlyke documenten na den wereldoorlog, niet eens te spreken, leert voldoende, hoe gemakktlyk persoonlyk bedoelde brieven in onbevoegde handen komen. En bij Von Löbell was dit gevaar in sterke mate aan wezig. Trouwens de Vörwarts was (men is binnengedrongen, een vrouw geweest kon (öijn dezelfde vrouw, die u op de veranda had gezien? Ik had er mijn redenen voor om te den ken dat het een man was, zei Uk1 en dacht aan den manchetknoop. Nu beginnen we op te schieten. Welke redenen waren dat? j Ik aarzelde. Als u nog andere reden heeft om te gelooven dat uw middernachtelijke gast meneer Armstrong was, dan het feit, dat hij den volgenden nacht hier is binnenge komen, dan moet u mij dat zeggen, juf- ifrouw Innes. We kunnen niets als van zelfsprekend aannemen. Als bijvoorbeeld degeen die de ijzeren staaf liet vallen, waardoor de krassen op de trap kwamen u ziet dat weet ik ook als dat een vrouw was, waarom kan dan diezelfde niet- den volgenden nacht teruggekomen zijn en in haar angst Arnold Armstrong dood geschoten hebben, toen ze hem op de wenteltrap tegen kwam? Het was een man, herhaalde ikj. En omdat ik geen enkele andere reden kon bedenken waarom ik daar zoo overtuigd was, vertelde ik hem van den manchet knoop. Hij vond het hoogst belangrijk. Wilt u mij die knoop geven, zei hij toen ik uitgesproken was of hem ten minste laten zien? Het kan van zeer veel gewicht zijn. Is het biet voldoende als ik er u een be schrijving van geef? Dat is niet zoo goed natuurlijk. Het spijt mij erg, zei ik zoo kalm» mogelijk maar ik het ding is weg. Het moet uit een doosje op miju toilet tafel gevallen zijn. Ik voelde dat hij aan de waarheid van mijn woorden twijfelde, maar hij liet het niet blijken. Hij verzocht mij om den knoop vermoedt door een verklikker in het bureau van den rykspresident) van het plan al haarfijn op de hoogte. Het sociaal-demo cratisch orgaan wist te vertellen, dat de publicatie der briefwisseling tusschen Hin denburg en Von Löbell op den llen Juni in de Deutsche Spiegel, het orgaan van den z.g. ryksburgerraad, waarvan Von Löbell voorzitter is, zou verschynen, met het doel de populaire persoon van maar schalk Von Hindenburg op deze wyze als 't ware tot inzet der stemming te procla- meeren. In verband met deze mededeeling van de Vörwarts heeft Von Löbell als extra-bijlage van de Deutsche Spiegel de briefwisseling laten verschynenhy verklaart door het bericht van de Vörwarts hiertoe gedwongen te zyn, geen wet of artikel der grondwet zegt Von Löbell kan mij dit beletten. Waaruit al valt af te leiden, dat Von Löbell in deze affaire niet door de wetten van kieschheid of geheimhouding Engstraat HEUSDEN, GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime keuze in: FANTASIE- enTROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. zoo uitvoerig mogelijk te beschrijven, en dat deed ik, terwijl hij naar een lijstje keek dat hij uit zijn zak haaldei. Een stel manchetknoopen met mono gram, las hij op, een stel knoopen m.et een enkele parel, een stel knoopen met e'en vrouwenhoofd, bezet met diamantjes. Er staat geen enkele knoop bijl, zooals u mij die heeft beschreven en toch moet meneer Armstrong in zijin manchetten een heelen knoop hebben overgehouden, als uw the orie juist is, en misschien nog de Welft van den ander. Dat idee was heelemaal nieuw voor mij. Als het niet de vermoorde man was geweest? j Er zijn een heeleboel vreemde dingen in verband met deze zaak, ging de de- tectieve voort. Juffrouw Gertrude heeft verteld dat ze iemand aan het slot hoorde morrelen, dat de deur open ging en dat er bijna onmid dellijk daarop geschoten werd. En dit is nu hiervan weer het vreemde. Juffrouw Innes: Meneer Armstrong had geen sleu tel bij zich. Er zat gjeen sleutel in h»et slot, er lag er ook geen op den vloer. Met andere woorden, alles wijst er duide lijk op,-dat meneer Armstrong in huls gelaten is door iemand die hier binnen was. Dat is onmogelijk, viel ik hem in de rede. Weet u wel, wat dat zou betee- kenen, meneer Jamieson? Weet u Wel dat u idaarmee Gertrude Innes er van be schuldigt, dat ze dien man in hups hééft gelaten? U (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en AllenaJeLaiigstrast en de Boimelerweard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1