Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ie, 4B11 ïriidao 11 Juni ONS KINDERHOEKJE Kinderrubriek. Vrouwenrubriek Varia. Het verbod van invoer van geslacht vee in Engeland. BEHOORENDE BIJ HET Beste jongens en meisjes. Hier zijn de oplossingen van die vorige raadselsi 1. Kuiken (Ulevel, Indigo, Krekel, Ek ster, Narcis). 2. Omdat de baard 20 jaar jonger is. 3. Twee voeten, van den boer, want katten hebben geen voeten. 4. Als het water te ondiep wordt om te zwemmen. I Nieuwe raadsels: 1. Is een huis eerder opgebouwd, of afgebroken? j 2. Wat is de beste zanger? 3. Niemand dan ik zelf kan zeggen, wie ik ben. En toch vraag ik jullie: Wie ben ik? 4. Deze week ben ik weer onhandig ge weest. Ik heb weer de lettergrepen van zoo'n spreekwoord door elkaar laten val len. Kun julli het uit de volgende rare woorden opmaken? Het bestaat uit 10 woorden. Een gegege daandandachtbracht groot heefteneerst leed menig. OOM KAREL. DE DIERENOPSTAND. Vervolg. Boehoe, loeide de koe- opeens, ik geef geen melk meer, en meteen schopte ze met haar poot den emmer om. Toen ging boer Spier naar de andere koe om te mel ken. Maar ook deze gaf geen druppeltje. Wil je Wel eens gauw melk geven, riep de boer kwaad uit. Boehoe, riep ook deze koe, neen dat doe ik niet. Daarbij zwaaide ze zoo hard met haar staart, dat ze boer Spier's pet afsloeg. Dat maakte hem nog boozer en hij wilde al zijn stok pakken, om de koe een klap te geven, toen de koe haar groote kop met de scher pe hoorns omkeerde en heel duidelijk zei: Zie je die sterke hoorns, baas? Pas op, dat ik je daarmee niet stoot, hoor. Maak gauw dat je uit den stal wegkomt, of je zult eris wat zien. Zoo vlug zijn beenen hem dragen kon den rende de baas naar buiten. Hij was erg geschrokken. Wat moest hij nu begin nen? Nu had hij geen melk om te ver- koopen. Nu, dan maar gauw de eieren uit het kippenhok gehaald. Daarvoor be taalden de menschen ook veel geld. Toen hij bij het kippenhok kwam, zag hij tot zijn groote verbazing, dat de haan hem heel trotsch aankeek, alsof hij wilde zeg gen: wat doe jij hier? De boer zette zijn mandje met hooi, waarin hij de eieren zou wegbrengen, neer en maakte het hok open. Er lag geen enkel ei. Wel sapperdekriek, riep de boer, wat is dat n hfweer? Geen een ei? Leelijke, luie rekels die jullie zijn? Willen jullie wel eens als de weerga allemaal een ei leggen? Vlug. NIKKERTJE EN DIKKERTJE IN SPROOKJESLAND. Onze kleine poppenvrienden passeerden juist het huis van kleine Miesje, toen er een heerschap voorbij ging, die vroeg of wij misschien nog oude stoelen te matten hadden. Nikkertje en Dikkertje begonnen hardop te lachen en riepen«Hoe zouden wij nu aan oude stoelen moeten komen. Wjj zijn toch op avontuur uit «Oh, ja* zei de man, «ik doe het ook niet voor m'n plezier. Als ik zooveel geld had, als ik kan uitgeven, zou ik nooit uitroepen :c Oude stoelen te matten Oude stoelen te matten Dikkertje vond het beter om door te loopen, want er was nog zooveel te zien in Sprookjesland. Onderweg kwamen zij een vroolijk klein mannetje tegen, dat gevolgd werd door een groot, vet varken. Schynbaar moest hij het naar de markt brengen, om het te verkoopen. Nikkertje en Dikkertje volgden het vroolijke mannetje, want zij waren erg nieuwsgierig, wat er wel met dat varken gebeuren zou. Ze liepen en liepen, maar het ventje liep zoo hard, dat zy hem onmogelijk by konden houden. Ten slotte moesten zy het opgeven. Naderhand hoorden zij, dat het Tom was, de zoon van den straatmuzikant. Hy had het varken gestolen en liep er zoo bard mede weg als hy maar kon. Toch werd hy gevangen en tot straf kreeg hij een fllink pak (Wordt vervolgd). Toen kwam de haan naar voren, deed zijn oogen dicht, ging op zijn teenen staan en riep. Kukeleku. Mijn kippen leggen geen eieren meer, vandaag, baas. Als je eieren wilt hebben, moet je ze zelf maar leggen, wij doen het niet. Kukelukuku. En met een leeg mandje moest de baas weer heengaan. Ten einde raad ging hij naar het varkenshok. Want hij moest naar de markt, om melk en eieren en vee te verkoopen. Nu had hij geen melk en geen eieren. Dus zou hij maar een paar var kens verkoopen, anders Jiad hij geen geld om eten te koopen. Maar toen hij bij het varkenshok kwam, lagen de varkens daar heel lui op een rijtje. Eten deden ze niet en ze zagen er verschrikkelijk mager uit. Waarom eten jullie niet, bulderde de boer, en waarom zien jullie zoo mager? Wij eten die oude aardappelschillen niet meer, eet die zelf maar. En daarom willen we ook niet meer dik worden. De boer werd hoe langer hoe boozer. Dan zou hij de konijnen maar verkoopen. Hij stak (het erf over <om naar het konijnen hok te gaan. En wie lag daar languit in het zonnetje te slapen, midden op het erf, zonder dat hij ook maar ergens naar omkeek. Bello de hond. Wat doe jij hier, riep baas Spier, moet jij niet op het huis passen en blaffen, als er iemand het erf opkomt? Bello deed slaperig zijn oogen op een kiertje open, bromde en zei Blaf zelf, baas. Ik doe het niet meer, en laat me met rust anders bijt ,ik je in je been. Het wordt hoe langer hoe mooier, brom de de baas en ging naar het konijnenhok: Zeg eens luiaards, waarom zitten jullie zoo stil en waarom zijn jullie zoo rnager als een kachelhoutje? riep hij tegen de konijnen, die doodstil zaten en niet eens met hun neusjes snuffelden. De konijnen antwoordden niet en keken alleen ver schrikt met hun ronde oogjes naar den boer. Zul je wel eens gauw aan het snuf felen gaan dreigde hij of anders.... Woe dend zwaaide hij met zijn stok. Toen opeens voelde boer Spier dat er een heele zware poot op zijn schouder werd gelegd. Verschrikt zag hij om en keek pardoes in het gezicht van de oudste koe. Ze was uit den stal geloopen en was de konijnen te hulp gekomen. Baas, zoo loeide ze hard, zoo hard, dat baas Spier er kippenvel van angst van kreeg. Baas, als je dat konijn wat doet, geef ik je een stoot met mijn hoorns. Slot volgt. Groot is het uithoudingsvermogen van den mensch. Geen dier met vier beenen kan doen wat de menschen op twee beenen doen. Men leest van den Riff-soldaat, Hammouch Ben Hadygje, die tusschen den tijd van het dalen en weer opkomen der zon een afstand van zestig kilometer afliep door het gloeiende woestijnzand om een vredesaanbod van het Marokkaansche leger over te brengen aan het Fransche Dit bovennatuurlyke uithoudingsvermogen, waarmede de mensch onbewust begiftigd is, verklaart ook, dat in de Engelsche mynstreken de vreeslijkste toestanden nog worden gehandhaafd zonder dat de arme, uitgeputte mijnwerkers er dood by neer vallen. Rhondda Valley, het dal der ver schrikking voor Britsch mijnwerkersdom, is een bron van menschen wee en verschrik king, onwaardig aan een geciviliseerde maatschappij, althans in een tyd als de onze, waar ter eene zjjde rijkdom bestaat tegenover de diepste ellende en treurigste armoede aan den anderen kant. Het zwarte dal der mijnen, waar nooit een zonnelicht straalt, waar geen bloemen en planten groeien, waar geen lacht en vrijheid is, verbergt in zijn boezem een bron van smart. Afgebeulde mannen, moegesloofde vrouwen, uitgezwakte kinderen leven er in een eeuwige, grauwe mist van duisternis en verguijzing. Gezinnen van acht en meer personen wonen samen in één hutje, slapen naast elkaar en wassehen in één kamer het verbleekte vleesch van hun afgetobde lichamen. Zoo is het lot van den arbeider-der-duisternis, eerlijke arbeid, noeste vlytzij worden beloond op een wijze, die zwarter is dan het zwarte goud, dat de zwoegers delven. Met een laatste stuiptrekking van hun door ellende opgezwiepte zenuwen hebben zij zich tot een bond vereenigd en protesteeren als één man tegen hun lot. Heel het wreede aanzien van die massa slachtoffers der sociale misère is een vlammende aanklacht tegen de maatschappij. Zy protesteeren en wachten. Maar boven hunne hoofden wordt de zwarte lucht nog zwarter steeds en pakt zich de wanhoop samen met dreigende kracht. Doch geen stem weerklinkt van den overkant, waarheen de roepstem der klagenden zich richtte. Immers, wat broeit en kookt in de diepe dalen der ellende, j Rhondda Valley, zal nimmer opbruisen tot de hoogten, waar de beschaafde wereld zich vermaaktzelfs niet door staking 1 k k-J TL- Een aardig zomerjurkje voor meisjes. Het hierbij afgebeelde jurkje kan gemaakt worden van effen of bedrukte shantung, tusor of chepe de chine. Ook gebloemde mouseline of volle is bijzonder geschikt voor dit modelletje. Voor een meisje van zes jaar heeft men ongeveer 1.75 Meter stof noodigd van 90 c.M. breedte en 5 Meter galon van 5 c.M. breedte. De versiering is aangebracht op h*t kraagje, de mouwtjes, de strooken en als een streep op het midden van het voorpand. De onderste strook is aan het jurkje geknipt en de tweede bestaat uit een réchten lap. Het patroon bestaat utt vyf deelen een voorpand, een rugpand, een halve kraag, een mouw en een kwart strook. Vouw de stof in de lengte dubbel, zelfkant op zelfkant en leg de patronen erop, zooals op onze teekening is aangegeven. Do kraag moet uit een stuk geknipt worden, zonder naad van achteren. Gebruikt het patroon voor de strook tweemaal onderel- kaar. Het patroon is verkrijgbaar voor meis jes van 6 tot 8 jaar. Kosten 55 cents. TERUGBLIKKEN door Marguerite K. Gretton. Eenige dagen geleden was ik vanuit mijn raarn getuige van een klein voorval. Een motorrijder stopte, steeg af, en hielp een meisje uitstappen uit een zijspanwa- gen. Zij droeg een groote bos dotter bloemen in haar arm, en ik leidde daar uit af, dat zij een veldtocht achter den rug hadden en dat zij werd afgezet, dicht bij haar huis. Ik kon aan de uitdrukking op het ge laat van het meisje zien, dat dit uitstapje een mylpaal op haar levenspad was ge weest en al hetgeen zij zeide, was dank baarheid voor een gelukkigen middag. De man klopte haar op den schouder, wan delde rond den zijspanwagen en staarde met algeheele aandacht naar de machine welke het laatste uur of zoo niet zijn volle attentie had gehad. Het meisje deed een paar stappen, draaide zich om en riep «Dag De man wuifde met de hand, maar zag niet om. Zij vervolgde haar weg en keek, zooals ik opmerkte, nog viermaal om. Toen stond zij stil op den hoek en wachtte eenige minuten, terwyl de man den motor aan zette maar hy keek geen enkele maal om. En hoe levenswaar is datVanaf de dagen van Mevrouw Noodlot zijn vrouwen omgekeerd en hebben «teruggeblikt*. Man nen doorleven het uur en kijken in de toekomst. Vrouwen leven zooveel in het verledenzij bewaren de herinneringen van vandaag voor de droomen van morgen. «Waarom terugzien zeggen mannen. Alles is voorbij en afgedaan je kunt het niet veranderen.* Dat is waar je kunt het niet veran deren. Maar voor welke vrouw is het mogelijk te vergeten «de eerste maal dat wij hier kwamen* en hoe houden zy van een conversatie met «weet je nog wel?* Dikwyls brengt «terugblikken* meer droefheid dan zonneschijn in een vrouwen leven, maar zelfs in dezen tijd, met al zijn klaarblijkelijk gebrek aan fijngevoelig heid, kunnen vrouwen niet veranderen. Zoo is het altijd geweest. Grootmoeder stond aan de deur om grootvader na te kyken. Hy keek naar den hemel, hij keek om zich heen, maar hij keek niet om naar haar. En juist zooals grootmoeder zich de gloed van de voorbije zomerdagen herinner de, zoo zal het zijspanmeisje van het jaar 1926 haar geheele leven terugblikken naar dat eene gelukkige uur van gouden dotter bloemen. (Nadruk Verboden) WAT IEDEREEN BEHOORT TE WETEN. Nierkwalen worden vaak verkeerd begrepen, en bijgevolg worden on- noodig veel last en pijn geleden. Het is de taak der nieren om het bloed te filtreeren, en als zij hierin falen, kunnen urinezuur en andere vergif tige onzuiverheden in het lichaam achterblijven en uw gestel van streek brengen. Daarom is het zoo gevaar lijk om de eerste verschijnselen te verwaarloozen, zooals urinekwalen. blaaszwakte (vooral bij kinderen), voortdurende of nu en dan voorko mende rug- en lendepij n, rheuma- tische aandoeningen, hoofdpijn,dui zeligheid en zenuwachtigheid. Deze verschijnselen komen ge woonlijk niet allen tesamen voor, doch als gij twijfelt, gebruik dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Ris keer niet de ontwikkeling van rheu- mathiek, ischias, spit, waterzucht, nierzand of -steen, en andere ern stige nierkwalen. De bestanddeelen waaruit Foster's Pillen zijn samen gesteld, verschaffen aan de nieren juist die hulp, welke zij noodig heb ben om haar gezondheid te herstel len en om ze gezond te houden. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom ver krijgbaar), waardoor gij zeker zijl geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. Theorie en Fraktijk. De echtgenoote van Rudolph Valenti no heeft een artikel geschreven, waarin zij haar idieën over de roeping en de» plichten der vrouw uitspreekt. Wij citee- ren het volgende: „Iedere vrouw moest maar één car rière ambieeren en wel: die van huis vrouw en moeder. Er is voor de moderne vrouw een tooverkracht in het woord carrière. Het doet haar droomen vantoo- neel, film, music-hall of wel succes op zakelijk en wetenschappelijk gebied. Doch hoe weinigen droomen van de roemrijkste carrière, die van goede huisvrouw en moe der? De moderne vrouw is energiek en vol werklust. Zij vindt geen bevrediging in pretjes en ledigheid. Het is in het huisgezin en tot heil van haar kinderen dat zij haar energie moet aanwenden. Een vrouw, die moeder is, moet alleen en uitsluitend moeder zijn. Naast die car rière is iedere andere leeg en waarde loos." I j Het is niet onaardig, naar aanleiding van deze ontboezeming er aan te her inneren, dat de film-Sheik een eisch tot echtscheiding heeft ingediend op grond van het feit, dat zijn vrouw hem en de kinderen verwaarloosde terwille van haar film-carrière. Naar aanleiding van het invoerverbod in verband met het constateeren van mond en klauwzeer in geïmporteerd vleesch, kan het „Hbld." mededeelen, dat op het De partement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw alles in het werk gesteld wordt om bedoeld invoerverbod weer opgeheven te krijgen. Den geheelen morgen heeft de inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst, dr. Berger, Zaterdag geconfereerd met het hoofd van den buitenlandschen landb.voorlichtingsdienst ir. Mansholt. Dr. Ten Sande vertoeft in Groot-Brittannië en pleegt met de Britsche autoriteiten overleg. Welke groote belangen met het invoer verbod voor ons land op het spel staan, moge uit onderstaande statistiek van on zen vleeschuitvoer op Engeland blijken. In 1925 werd uitgevoerd: Versch varkensvleesch 36.1 mill. K.G. voor 36.2 mill, gulden. Versch rundvleesch 9.6 mill. K.G. voor 7.3 mill, gulden. Versch scha pen vleesch 7.0 mill. K.G. voor 6.5 mill, gulden. Gezouten varkensvleesch en spek 14.2 mill. K.G. voor 16.6 mill, gulden. De producten met elkaar vertegenwoor digen dus een waarde van bijna 70 mill, gulden of van bijna 1.5 mill, gulden per week. Het is gebleken, dat de Engelsche be schuldiging, als zouden met mond- en klauwzeer in Engeland ingevoerde varkens van Rotterdam afkomstig zijn, onwaar is. De besmette varkens waren afkomstig uit België. De exportslachterij te Rotterdam staat op het oogenblik geheel stop en het per soneel, werkzaam aan die slachterij, is werkloos. Ondanks het uitvoerverbod naar En geland, verwachten de exporteurs voor het binnenland geen daling van beteeke- nis van de vleeschprijzen. jVicttwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5