ZEISWETSTEENEN en VIJLEN, Firma JOHAN SMULDERS, I fliKi H,H.LANDBOUWERS! Het maaiseizoen breekt aan 11 Burgerlijke Stand. Amerikaanselie Carborundum- en Aloxlte- Vervolg Raadsverslag BRAKEL. Thans is aan de ordebespreking opheffing electrisch bedrijf en verkoop der materialen enz. Voorzitter. Zooals bekend, wordt het electrisch bedrijf der gemeente opgeheven en B. en W. hebben gemeend dat thans kan worden opgeruimd het oude net en de palen, de machine en misschien ook het gebouw der centrale, hoewel men het daarover in de vergadering van B. enfjW. nog niet geheel eens was. Ik zou er voor zijn ook het gebouw te ver- koopen. Daarmede te wachten lijkt mij niet wenschelijk en wie zal het later voor woning koopen Daar is het m.i. niet voor geschikt te maken. (Over den grond, waarop dit gebouw staat, bestaat een geschil met den polder inzake het eigendomsrecht. Verslaggever). De heer Van Dam van Brakel. Ik zou er voor zijn het gebouw te verkoopen, als de polder tevens tegelijk den grond verkoopt. De heeren Van Zanten en L. van Wijgerden zijn er voor alleen de roe rende goederen te verkoopen. De heer Klop. Ik geloof, dat er nog best een woning van te maken is. De heer Van Dalen meent, dat het veel te duur zal uitkomen. De heer J. van Wijgerden vraagt, of de palen eerst uit den grond worden gehaald en daarna verkocht. Voorzitter. Ja, dat was de bedoeling. Enkele leden meenen, dat het nog beter zou zijn de palen te laten staan en ze door de koopers te doen opruimen. Wordt besloten, dat dit zal plaats hebben en dat alleen het net zal worden afgebroken. Wat betreft de kwestie van het ge bouw, zegt de Voorzitter, dat, nu de meerderheid van den raad indertijd besloot te procedeeren tegen den pol der, daar de grond van de gemeente zou zijn, de raad niet bij den polder kan komen om te vragen of die den grond nu wil verkoopen, tegelijk met de gemeente die dan het gebouw ver koopt. De heer L. van Wijgerden. Wat moet er dan met het brandspuithuisje gebeu ren? Dat staat ook op dien grond. Na eenige discussie wordt met 4 tegen 3 stemmen besloten, dat het gebouw der Electr. Centrale nog niet zal worden verkocht. Nadat vervolgens eenigen tijd in be sloten zitting is vergaderd, worden nog besprekingen gevoerd aangaande den aanleg van het provinciale electrische net. Gebleken is dat hier en daar enkele grieven of bezwaren bestaan. De Voor zitter zegt dat de ingenieur der Prov. Centrale a. s. week te Brakel komt en wordt besloten dat met dezen een en ander zal worden besproken om den aanleg zooveel mogelijk een vlot verloop te doen hebben. De Voorzitter sluit daarop de verga dering. o Vergadering van den Raad der gemeente WASPIK, op Vrijdag 4 Juni nm. 6 uur. VoorzitterEdelAcbtb. Heer Dekkers, Burgemeester. Secretaris WelEd. Heer B. v. Schyodel, Aanwezig alle leden. De Voorzitter opende de vergadering met gebed. De notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Na mededeeling van een paar ingekomen stukken en goedkeuringsbesluit door Ged. Staten, tot verkoop van 100 Ma. grond aan H. v. d. Wassenberg, werd tot armmeester beëdigd de heer A. v. Strien. Bij kasopname bij den gem.ontvanger, bleek deze correct in orde en was in kas f104377,51. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim, werd, wegens vertrek van den heer H. Raat, in diens plaats met algemeene stemmen benoemd de heer J. Dubbelman, Hoofd der Chr. School. Tot leden van het stembureau te Was pik-Boven werden benoemd de heeren A. Vloeimans, A. Kamp en J. Smits en tot plaatvervangend lid de heer P. Pruissers. Voor de kom var het dorp de heeren W. B. Verschuren, D. v. d. Rijken en A. Pruissers, waar van de laatste als plaats vervanger. De Burgemeester is ambtshalve Voorzitter. De wijziging in de begrooting over '25 en '26 wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Op de subsidie-aanvrage Wagemakers 7 omnibusdienst op Geertruidenberg, /ordt met algemeene stemmen afwyzend beschikt. B. en W. deden in deze geen voorstel. Niet op de agenda vermeld, wordt be handeld zekerheids- of borgstelling secre taris burgerlyk armbestuur. B. en W. stellen voor een borgstelling te eischen, zy vinden dat regelmatiger. Allen zyn hier voor. Na een lange discussie wordt het bedrag, op voorstel van den heer J. de Hond, vastgesteld op f 3000, Na een uitvoerige discussie wordt de Zoekt Uw voordeel en gebruikt voor Uwe seizen en maaimachines die onmiddellijk scherp maken en onverslijtbaar zijn. Ynghterstraai 33 'a HERTOGENBOSCH Telefoon 659 III rekening van het jaar 1924 vastgesteld en goedgekeurd, aan ontvangsten op f20212,82, aan uitgaven f 19416,05, batig slot f 796,77. De begrooting voor dit jaar wordt geraamd aan inkomsten en uitgaven op f17019. Nog deelde de Voorzitter mede, dat was ingekomen een verzoekschrift van Th. de Jong, om 100 M2. gemeentegrond te koopen op den Achtersten Dyk voor f 50. Dezelfde vraagt ontheffing van f 2,45 voor verschuldigde straatbelasting. ^Tot verkoop en ontheffing wordt besloten. Voorts werd behandeld een schrijven van den vleeschkeuringsdienst te R'veer, tot oprichting van een koelhuis, waartoe de medewerking van den Raad werd ge vraagd. De Voorzitter leest een uitvoerig verslag. Tevens was ingekomen een verzoek van de slagers te Waspik om geen medewer king te verleenen tot het oprichten van een koelhuis. Nu ontspon zich een uitvoerige discussie, waarbij de heer Verschuren zich vooral scherp uitliet en de vraag stelde, wie liegt er nu, of de Secretaris van de keurings dienst of de slagers van Waspik In stemming vóór of tegen oprichting koelhuis, zijn allen tegen. De openbare vergadering werd geschorst om over te gaan in geheime. Na voortzetting der openbare deelde de Voorzitter mede, dat een verzoek was ingekomen van J. van Dongen, om een stukje gemeentegrond te koopen achter zijn huis gelegen. De Voorzitter stelde voor, B. en W. tot onderhandelen met Van Dongen te machtigen. Allen voor. Nog kwam in openbare stemming aan de ordeVaststelling percentage piaatsel. inkomstenbelasting. Met 6 tegen 5 stemmen werd besloten 3 pCt. hoofdelijken omslag te heffen en de straatbelasting te handhaven. Tegen stemden de heeren A. Kamp, W. B. Ver schuren, A. Pruissers, D. v. d. Rijken en J. J. Kamp. Vóór de heeren Rubbens, Vloeimans, Rujjtenberg, De Hond, Brokx en Smits. Ingediend werd een begrooting van A. de Graauw voor de sluis aan de Vrouw- kensvaartsche Haven, De Voorzitter vroeg wil de Raad be sluiten dit werk uit te voeren volgens bestek en teekening en aanbesteding houden Na de aanbesteding zou dan eeno verga dering worden belegd tot al of niet gunning. De aanbesteding zou in een aannemers krant en het Dagblad van Noord-Brabant worden gepubliceerd. Met 7 tegen 2 stemmen wordt dit voorstel goedgekeurd. Tegen Brokx en J. Kamp. By rondvraag brak Smits een lans voor het verkrygen van industrie. Van der Ryken vraagt wegverbeteririg voor het Dijkje. De Voorzitter is het met Smits volkomen eens en zegt v. d. Rijken toe, een be spreking te houden met het polderbestuur en hiervan later mededeeling te doen. Tot sluiting wordt, na ruim 3 uur ver gaderd te hebben, overgegaan. ANDEL. Geboren: Nicolaas Cornelis, z. v. J. C. van Noorloos en J. Elshout. Getrouwd: O. Schouten, 23 j., A. H. Bouman, 21 j.C. de Fijter, 26 j., met P. Schouten, 25 j. BRAKEL. Geboren: Jan, z. v. K. van Baa ien en A. v. d. Werken Gerrigje, d. v. T. Pelle en M. W. v. d. Zalm Gerrit C., z. v. J. v. Wijgerden en M. v. d. Linden Belia Elisabeth d. v. A. v. Weelden en J. SlykoortMartijntje, d. v. L. v. Dalen en H. Pelle. Getrouwd: Jan van Riemsdijk 33 j. en Geertrui van Zanten 28 j.Adria- nus van Aarle, wedr. van W. J. van Her- tum, 56 j. en Naatje Gieskes 38 j. Overleden: Gerrit van Willigen, oud 15 j.Agida C. van Toorn, echtg. van J. D. Vervoorn. 56 j. k De Koning der Uitvinder*, Deze naam is niet overdreven voor een man als Professor Albert A. Michelson van de Universiteit te Chicago. Hy is de uit vinder van een nieuwe machine, de Inter- verometer, welke in staat is, afstanden te meten tot op een millioenste gedeelte van een centimeter, en welke dienst moet doen bij sterrekundige waarnemingen. Professor Michelson won in 1907 den nobelprys voor natuurkunde. DUSSEN. Geboren: Cornelis Petrus Maria, z. v. M. P. van der Pluym en C. Ribbers Petronella Joanna, d. v. A. A. Stevens en J. D. A. v. d. PluijmPetrus Jacobus z. v. F. Hakkel en A. M. Meyers Ger- ardus Wilhelmus z. v. L. J. van der Pluym en A. C. van Tilborg Cornelia Maria d. v. P. H. van Gennip en M. C. Cornelissen Henricus Larobertus, z. v. J. v. de Pluijm en J. v. d. Piuijm Neeltje, d. v. C. Kant en J, KantLucia Laurina d. v. J. v. Bergen en P. van DortmontAntonia, d. v. M. v. Steijn en A. van TilborgJohanna Al- legonda, d. v. H. T. van Daal en J. van Son. Getrouwd: Josephus J. A. v. d. Pluijm, 31 j., en Goverdina A. Wagema kers, 24 j. Adriaan van den Hoek, 25 j., en Catharina W. de Rooij, 26 j.Jacobus H. van Mierlo, 30 j., en Wilheimina M. Heestels, 24 j.Marinus G. Pelders, 22 j., Adriana J. van Mierlo, 26 j.Pieter M. de Groot, 29 j., en Cornelia M. van Dyk, 26 j.Frans A. van Dongen, 22 j., en Johanna M. van der Pluym, 19 j. Theodorus van Ham, 23 j., en Maria J. Valk, 22 j. Overleden: Cornelis J. M. Suijker- buijk 42 j., echtgen, van Elisabeth C. van Moergestel Johannes J. Paes 73 j., echtgen. van Maria van Rooy Petronella J. Stevens 14 d. SPRANG-CAPELLE. Geboren: Andries, z. v. A. Snijders en J. v. Beek Leendert A., z. v. A. Cha- bot en J. FringsCornelis P., z. v. P. C. v. Suijlekom en H. Brand Adriana A., d. v. A, v. Vuuren en G. M. Nieuwen- huizen Elizabeth, d. v. P. Kruif en G. Ramsteyn Joost W., z. v. J. W. Mole- graaf en P. J. RuttersJohanna W., d. v. A. J. Mandemakers en H. Kamerman Pieternella, d. v. W. de Bie en M. de Bie Geertruida A., d. v. C. P. Spuybroek en J. v. d. Hoven Francyna J,, d. v. A. v. Zeist en C. Ophorst. Getrouwd: P. v. Campen, 46 j. en J. Edelman, 43 j.A. B. Kuijsten, 34 j. en A. v. Peer 31 j.P. C. de Rooij 55 j. en P. de Roon, 34 j.H. I. Blom, 26 j. en L. Kluytenaar, 26 j.P, v. d. Schans, 28 j, en C. Geenen, 26 j. Overleden: A. H. Heijmans, 56 j. echtgen. van J. C. A. Vermeulen M. J. v. Campen, 11 j. d. v. T. v. Campen en H. M. Verheijden Jac. de Roon 82 j. weduwnaar C. Verschuren. ZUILICHEM. Geboren: Antonio, z. v. G. J. v. Hees en E. van Santen. Ondertrouwd: C. Niekerk met J. P. v. Genderen. RIJSWIJK. Geboren: Jan, z. v. J. van Someren en M. de BloeDingena A. W., d. van C. Nieuwenhuizen en A. W. Smits. Getrouwd: Adriana Pieternella WesterlakeD, 28 j.. met T. Zwakhals, 29 Overleden: J. J. van Anrooy 10 mnd. NEDERHEMERT. Geboren: Engelina G., d. v. G. Verhey en G. van Leeuwen. Levenloos aangegeven kind van G. Bies heuvel en J. Baks. WOUDRICHEM. Geboren: Bertus W., z. van Eliza beth van Dijk. Ondertrouwd: Alexander Vriens, 35 j., en Geertruida G. Borg, 32 j. HERPT. Geboren: Marinus A., z. v. M. Fitters en G. J. van GestelJohan. z. v. H. A. J. Paauw en A. FittersAdrianus G. M., z. v. A. P. Buijs en M, Cl. de WiltMaria S., d. v. A. J. Buijs en L. W. Vermeulen. Getrouwd: Theodorus J. v. Horen, 26 j., en Theodora Chr. v. Sprang, 28 j. Marinus Smits, 26 j., en Maria v. Hees- wijk, 23 j. Overleden: Adriana M. Buijs, 70j. WIJK c. a. Van 25—31 Mei. Geboren: Janna, d. v. C. Bouman en A. Heystek. Getrouwd: A. d. Bok, 25 j,, met A. O. Mans, 23 j.A. Duister, 26 j., met J. Vos, 23 j. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Johannes, z. v. M. de Hoog en W. A. van Breugel VEEN. Geboren: Lena, d. v. H. Verbeek en J. K. Hille Hendrika Francijna, d. v. H. Vos en E. J. v. d. Velden Willemina, d. v. J. v. d. Pol en K. v. Wyk. Overleden: Adriana Sack 3 mnd. Cornelis Herrewyn 84 j. echtg. v. M. v. d. BerghJacob Vos 37 jr. echtg. v. K. Verbeek; Jan W. Sack 15 mnd. POEDEROIJEN. O v e r 1 e d en Dieles Haasakker 76 j. wedr. van Adriana Hobo. tient iemand, die men goed kent, dan kan de kennis van zijn karakter en gewoon ten ons dikwijls een goed eind weg* helpen, terwijl ten slotte het etiket van een of meer aanwezige fleschjes ons op de hoogte kan helpen, zoodat men er voor wake, dat g^een fleschjes, hetzij leeg of gedeeltelijk gevuld, evenals mogelijke uit werpselen en verder alles, wat voor den komenden dokter mogelijk van belang zal kunnen zijn, weggeworpen wordt. In elk geval, en in het bijzonder bij poging tot zelfmoord, late men den patient niet al leen. Vervolgens trachte men nu <Ien pa tient tot braken te brengen, opdat zijn maag het vergif kwijt raakt, waardoor verdere opname van het gif via maag, en darm voorkomen wordt, om daarna zoo mogelijk een tegengif toe te dienen. Het behandelen van de verschillende ver schijnselen, naar mate die zich voordoen, dat is het werk van den dokter, die in middels dan Wel gearriveerd zal zijn. Den patient tot braken brengen is het gemakkelijkst te verkrijgen door hem een paar vingers in de keell te steken, die keel met een veer of ander voorwierp) te kittelen, of wel een braakmiddel toe te dienen, b.v. een lepel mosterd of twee lepels zout in water opgelost. Hierna, en indien de patient reeds spon taan gebraakt heeft, kan men daarmede natuurlijk onmiddellijk beginnen, kan men direct het tegengif toedienen. Nu is het ook den leek wel bekend, dat als regel tegen een zeker gif slechts een bepaald tegengif gegeven kan worden, maar ge lukkig kan men zich met vrij aardig suc ces vaak met huismiddelen behelpen. Zoo kan men b.v. houtskool, na het tot poe der gestampt te hebben, met veel water laten drinken, waardoor het binnendrin gen van het gif in de lichaamsweefsels verhinderd wordt. Een ander gemakke lijk te verkrijgen tegengif is eiwit, toe te dienen in den vorm van wit van een ei, melk of gehakt vleeschi, dat zich met bijna alle vergiften verbindt tot minder schadelijke producten. En ten slotte is zeep een tegengif dat men, opgelost in viermaal haar volumen heet water, den patient in groote hoeveelheden kan laten drinken. Komt men de vergiftiging eerst veel later op het spoor, wanneer hiet gif door de maag en door den darm reeds opgenomen is, dan helpen de bo ven opgesomde maatregelen niet meer, en zal men zich als regel slechts kunnen beperken tot het toedienen van een lax eermiddel. De kleinste Automobiel ter wereld. Natuurlijk Amerikaansch Zulke dingen maakt men in Europa niet, misschien wel alleen omdat men in Europa den tijd beter kan gebrui ken. Onze foto toont de kleinste Automobiel ter wereld, gebouwd door Gus Petzei uit Alameda (Californië). Het wagentje rydt 128 K.M. per uurheeft 4 cylinders en weegt 560 Eng. ponden. Hoe te handelen in geval van vergiftiging „Natuurlijk een dokter halen", zal men zeggen. Goed, maar die is meestal niet direct te vinden en aangezien de patient er intusschen reeds heel slecht aan toe zou kunnen zijn, om van het ergste maar niet te spreken, zullen de omstanders», reeds het noodige dienen te doen. Maar ach, hoe slecht is het bij den leek* met de kennis van het verleenen van eerste hulp gesteld. Laat ons daarom in korte trekken na gaan, wat er in geval van vergiftiging in afwachting van den komst van den dokter moet gjeschieden. Hoofdzaak is, dat men zijn hoofd niet verliest, zijn ge zond verstand laat werken, en dus in de eerste plaats tracht te weten te kop men, welk vergif gebruikt is. Dikwijls zal dit zelfs met de grootste mbeite niet gelukken, waarbij dan nog de moeilijk heid komt, dat zich in sommige gevab len van vergiftiging verschijnselen voor doen, welke als twee druppels water ge lijken op die van vaak voorkomende ziek ten, als daar zijn blindedarmontsteking, doorbraak van maag- of darmzweer, kron kel in den darm, e. d. m. v Gemakkelijker wordt de zaak, wanneer verscheidene personen, die hetzelfde voed sel of geneesmiddel gebruikt hebben, te gelijk ziek worden; dan is het wel dui delijk, dat men met een geval van ver giftiging te maken heeft. Is verder de pa- Dat de patient, en dh vooral bij een ernstige vergiftiging, minstens 48 uur zal moeten vasten, ten einde maag en darm gelegenheid te geven, om zich te herstel len, spreekt wel bijna van zelf. Zijn ech ter mond of keel ten gevolge van hef nemen van het gif ontstoken, dan zal men den zieke naar believen gerstewater kunnen laten drinken. Bij al het voorgaande moge de leek steeds bedenken, dat de patient op zijn onverwachts buiten kennis kan geraken, en men de behandeling dus steeds zóó moet inrichten, dat diens krachten niet onnoodig uitgeput worden. Int. Roode Kruis. DRUNEN. Veiling van 8 Juni. Bessen 13ct, p. K.G. Erwten 2832 Peulen 3640 Aardbeien 5062 Aardbeien II 36—48 Bloemkool I 2026 stuk. Bloemkool II 1011 Savoyen 47 Komkommers 1215 Witte Komkommers 1416 Sla J1 Peen 46 bos. Keelen 11| Aanvoer 34000 K.G. bessen. 400 pond aardbeien. i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 6