Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Ëommelerwaard. 19.4611 Vrijdag II Juni "^Xmrübbïek! Zwerende Plaatselijk Nieuws. Parlementair Overzicht. Vragen op rechtskundig gebied BEHOORENDE BIJ HET AFGERICHT. Dame (bezig om een bod op een hond te doen)«Is hy afgericht Eigenaar«Afgericht Dat zou ik den ken. Ik heb hem viermaal verkocht en elke keer is hij bij mij terug gekomen. Redacteur: M. J, L. BÉNEKER, A n d e 1 (N.-Br.) Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. In onderstaande diagramstand speelde Bonnet (Frankrijk) met Wit en wist op fraaie wijze te winnen, profiteerend van een zwakke zet van Zwart. 1015 speelde Zwart om schijf 20 van Wit te winnnen. 37—32 35-30 25—20 32-28 34X12 44—39 42—38 41-37 36X7! 15X24 24X35 14X25 23X21 17X8 35X33 33X42 42X31 Van den Franschen dammer Chaix is deze winststelling Zwart schijven op: 7/10, 12/15, 17, 19, 20, 22, 24 en 27. Wit schijven op: 16, 28, 29, 31, 33/36, 39, 42/44, 48 en 50. 13X18? bracht voor Zwart het verlies. 28—23 19X28 35—30 24X35 34—30 35X34 39—34 28X30 43-39 24X33 39X28 22X33 31X41 Van het vierde schaakprobleem ontving ik nog de correcte oplossing van den heer L. van Zandwijk Lzn. te Wijk. Onderstaande fraaie vierzet van Dr. J. Dobrusby uit Praag won den eersten prijs in 1902 in de «Schachraatnoe Obozrenie*. Stand Wit: Kb 6, Dal, Pd 5, Ld 7 P f2. ZwartK e 5, L c 4, P d 4, L f 4, pi onnen op c 5, d 3, d 6. De sleutelzet is: Dal—a 8. 1 Dal—a8 Pd4—e6 2 Da8—h8f Pe6—g7 I 3 Dh8—hl Lc4Xd5 4 Dhlal* (Opm. DeDame gaat over 't geheele bord). 1 Dala8 2 Pf2-g4f 3 Pd 5f6ff 4 Pf6-h5* 1 Dala8 2 Da8—8f 3 De8X«7f 4 De7e4T 1 Dala8 2 Da8e8f 3 De8Xe6-f* 4 De6c4t of eerder mat. Lf4g5 Ke5—e4 Ke4—f4 Pd4-c6(—f5) Pc6(f5)e7 Ke5 in d3d2 Pd4-e6 Ke5d4 ANDEL. Terwyl de broodbakker Schou ten uit Giessen een oogenblik bij een zijner klanten binnen was ging zyn paard, dat aan een paal vastgebonden stond er van door. In duizelingwekkende vaart rende het de Voorstraat in, de paal met zich voortslepende. Ter hoogte van den toren bleef de kar achter een lindeboom hangen en kon men het paard grijpen. Tuig en kar werden deerlijk gehavend, doch persoonlijke ongevallen kwamen wonder boven wonder niet voor. De aardbeien worden in deze ge meente thans dagelijks per vrachtauto naar de veiling te Zalt-Bommel vervoerd. De prijs varieert van 2530 cent per pond. CAPELLE. Onze vroegere dorpsgenoot J. Pelders, stationsarbeider te Nymegen, is in gelyke betrekking overgeplaatst naar het station Dieren. In de plaats van den heer 3. Vos Gzn., die tot stationchef te Dykershoek is benoemd, is tot arbeider-telegrafist by het station KaatsheuvelCapelle aangesteld de heer G. Bekker uit Nijmegen. J. I. Donderdagavond had in het gymnastieklokaal der O. L. School in de Kom alhier een ledenvergadering plaats van het muziekgezelschap «Kunst na Arbeid. Nadat de Voorzitter te ongeveer 8 uur de vergadering geopend had gaf hy het woord aan den secretaris ter voorlezing der Juryrapporten van het op den 2den Pinksterdag gehouden muziek- en zang concours. Hieruit bleek, dat de juryleden, de heeren W. F. Kools, J. van Tright en H. van Sijl, niets dan' lof hadden over de prestaties van «Kunst na Arbeid« en zyn Directeur. Voor het verplichte num mer werden 177 punten behaald en voor het eigengekozen nummer 183 punten. Hierna werd door den Voorzitter, den heer J. Michaë!, de directeur, met de behaalde suc cessen op het te Charlois gehouden concours namens de rauziekvereen. gefeliciteerd en hem namens het bestuur en werkende leden een slofïelyk blijk van waardeering aangeboden, terwyl hem uit de kas der vereeniging een bedrag in enveloppe werd overhandigd. Diep geroerd dankte de heer A. Christ voor de hem gebrachte hulde en het geschonkene. Hierna werd de vergadering gesloten. 's GRAVENMOER. Ondanks de ma laise in het boerenbedrijf zijn de hooigras- verpachtingen alhier gunstig verloopen. Het hooigras, byzonder bestemd voor den stal, bracht aanzienlijk meer op dan het vorige jaar, terwijl dat voor den handel dien prijs niet kon halen. De groote vee stapel brengt ook meerdere behoeften mede en zoodoende was er byzondere belangstel ling. Het puikje bracht van f 200 tot f 250 per hectare op. De stand van het gras is vrij goed. HERPT. In de verg. van stemgerech tigde Ingelanden van het waterschap «De Hooge Maasdijk van het Bovenland van Heusden* werd als no. 1 op de voordracht voor Dijkgraaf geplaatst de heer Hubert Verhoeven te Heusden, aftredend Dijkgraaf. De rekening over 19241925 werd goed gekeurd met een bedrag van f 1709.56 aan inkomsten en f 805.71| aan uitgaven, alzoo een batig slot van f903.84j. De begrooting 19261927 vermeldt aan inkomsten en uitgaven f 1783.04. In de vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden van het Waterschap «Herpt en het Herptsche Veld* werd de rekening over het jaar 1924—1925 goedgekeurd met een bedrag van f 5017.44, aan ont vangsten en f 3267.45 aan uitgaven, al- zoo een batig slot van f 1749.99J De begroting voor het dienstjaar 1926 1927 w^rd goedgekeurd met een bedrag van f 4cr88 13| aan inkomsten en uitga ven, Tof; voorzitter werd herkozen de beer Chi, A. J. van Herpt. WOUDRICHEM. Hoofdzakelijk met het doel het vreemdelingenverkeer te bevorde ren, meer speciaal om den velen bezoekers van het slot Loevestein in hun eigen be lang te raden den tocht naar het ver maarde kasteel, van Gorcum uit, over Woudrichem te nemen, heeft de oud-sec retaris dezer gemeente, de heer Kingraans, een omgewerkte verfraaide uitgaaf doen verschynen van zyn boekje «Oud-Woudri- chera, geschiedkundige- en plaatselijke bij zonderheden*. De samensteller maakt daarbjj ter in leiding een gepast gebruik van het warm pleidooi, dat een onbevooroordeeld, belan geloos man als de op geschied- en oudheid kundig gebied bekende Mr. A. Loosjes, voor de aanbevolen route in het tijdschrift «Buiten* hield. Wij twytelen niet of ®ok vele ingezete nen en andere belangstellenden zullen een exemplaar van het keurig verzorgd en van tal van illustratiën voorzien werkje naast vele andere afbeeldingen zijn ook al de merkwaardige gevelsteenen, die men te Woudrichem aantreft, opgenomen wen- schen te bezitten. - Zondag, 13 Juni a.s. zal de nieuwe predikant zijn intrede doen bij de Herv. gemeente alhier, iets wat in een tijdsver loop van 31 jaren niet is voorgekomen. Jammer, dat deze gebeurtenis niet op den 12den, dus één dag vroeger, valtop dien datum zal het juist 50 jaren gelden zyn (12 Juni 1876), dat de toenmalige predikant ds. B. H. Bommezyn onder veel belangstelling alhier het feit herdacht, dat hy voor 40 jaren (12 Juni 1836) te Alm- kerk zijn dienstwerk aanvaardde. Een historische bijzonderheid, waarvoor wij in dit verband meenden even de aan dacht te mogen vragen 1 De collecte voor de zending heeft in de Ned. Herv. Kerk alhier opgebracht de som van f 25.26,. Door de gemeente-politie werd al hier aangehouden een vreemdeling zonder voldoende middelen van bestaan, afkomstig uit Letland. Op verzoek van den Burge meester werd hij door den Commandant der Kon. Marechaussée over de grenzen gebracht. Bij Koninklijk Besluit van 28 Mei 1926 (Staatsblad No. 156) is de vesting Wou drichem, met uitzondering van de batterij in de Postweide, gerangschikt onder de vestingwerken der 3de klasse. AD REM. Jantje«Vechten 1 Jó, ga weg, ik vreet j'op.* Pietje«Nou, as je dat doet, heb je meer hersens in je maag dan in je hoofd.* WAALWIJK. Een zoontje der wed. S. uit voormalig Baardwijk, is door den 23-jarigen J. uit Drunen, werkzaam te Waalwijk, op zoo'n wreede wijze ge stompt en getrapt, dat het kind op last van den geneesheer naar het ziekenhuis te Den Bosch is vervoerd, alwaar hij geopereerd is. De ingewanden bleken ge raakt te zijn en de toestand van hejfc jeugdige slachtoffer baart veel zorg. Naar verluidt zou de jonge S. naar den fiet senden J. met steenen geworpen hebben, waardoor de laatste zoodanig in woede ontstoken zou zijn dat hij den knaap op zulke wreede wijze heeft mishandeld. Toen Maandagmiddag het circus Reusz-Althoff dat in de Mr. van Cooth- straat alhier, enkele schaars bezochte, hoe wel niet onverdienstelijk uitgevoerde voor stellingen had gegeven, opbrak, bleek dat drie Waalwijksche jongens, nl. K., E. en O. zich hadden aangesloten bij het circuspersoneel om, ongetwijfeld aange trokken tot dit leven, dat voor hen in zekere mate bekoring moest bezitten, dus over bergen en dalen, door stad en land te trekken. Naar wij vernemen zouden de ouders, blij van die kwajongens ver lost te zijn, hun volle toestemming tot dit vertrek hebben gegeven. Ook een meisje van 17 jaar, T. v. O., w/lde mee gaan, doch op tijd werd het door de ouders teruggehaald. Dwaze, lichtzinnige jeugd! WASPIK. Bij de op 8 Juni 11. in hotel Rich te Tilburg gehouden publieke aanbesteding der rectorale hulpkerk met gedeelte klooster der Eerw. Paters on geschoeide Carmelieten te Waspik-Boven, architect Philip Donders te Geleen, was de heer A. de Graauw alhier een der laagste inschrijvers voor f 147.750 De hoogste inschrijver was Damen te Ter- heijden voor f 193.000 en de laagste Mer- tens—Weterings te Oosterhout voor f 136.000 Gunning voorloopig voorbehouden. De heer P. J. v. d. Ploeg, onder wijzer aan de R. K. Jongensschool al hier, is in gelijke betrekking benoemd aan eene R. K. school te Zaancfam met ingang van 1 September. WERKENDAM. Tot tijdelijk onder wijzer aan de Chr. school te Giessendam is benoemd de heer Z. Wijnands alhier. Maandagmiddag werd onder zeer groote blijken van belangstelling, ter aar de besteld het stoffelijk overschot van den heer C. Baggerman, raadslid onzer gemeente. Aan de groeve werd gesproken dooi den WelEerw. Heer ds. Overduin; de EdelAchtb. Heer Burgemeester Beuken kamp, die sprak namens den raad der gemeente en door den Heer L. Ippel namens de Staatk. Geref. Partijl Een broeder van den overledene bedank te voor de laatste eer aan den gestorvene bewezen. WIJK. Jl. Donderdag behaalde onze vroegere dorpsgenoote, mej. M. A. van Doveren, thans vertoevende te Dordrecht, het diploma Ziekenverpleging. Jl. Vrijdagavond heeft in het Gym nastieklokaal de aangekondigde vergade ring van de pluimveevereeniging „Heus den en Omstreken", met als spreker C. v. d. Laar uit Apeldoorn, plaats gehad. De belangstelling voor deze vergade ring was niet zoo bijzonder groot, vooral wat de zijde der Wijkenaren betreft, om te luisteren naar een spreker, wat men niet van te voren wist, die op een glas heldere wijze uiteen zette, wat er zooal in de pluimveehouderij" te doen is, en wat voor een nut er in zit, als men er de aan dacht aan schenkt en wat deze dieren eischen. Niet alleen het houden van het pluim vee besprak hij, maar ook wa| er nog te behalen is door de bewoners van deze streek, vooral met zijn overbevolking ten opzichte van den landbouw, daar het klein- en nog eens kleinbedrijf is, waarop de bevolking in hoofdzaak den kost moet verdienen. Met groote aandacht werd dan ook de rede aangehoord en allen vonden het jam mer dat deze door het late uur moest worden verkort. ZU1LICHEM. Jl. Woensdag had een ernstig ongeluk plaats. Het 10-jarig zoon tje van de wed. J. L. Lobregt viel van een in volle gang zijnde vrachtauto met het gevolg dat hij zich ernstig in het aangezicht verwondde. De politie, die spoedig ter plaatse van het ongeval aan wezig was, nam den jongen mee naar den geneesheer Warnsinck te Brakel, die de eerste hulp verleende. Onze vroegere dorpsgenoot de heer C. Hobo G.Jz., had het ongeluk, de vorige week bekneld te geraken tusschen de buf fers van een rangeertrein te Rotterdam wat den dood tengevolge had. ZALTBOMMEL. Maandag jl. zijn al hier 25.000 pond aardbeien geveild ad 25—30 cent per pond. harde, zeere of gevoelige spenen, dikke of zwerende hakken, ontstaan door j 't uitglyden by vee en paarden, ge» bruike men hiervoor de Oprechte Winsumer Zalf. Prijs per bus f 0.75. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drog. In deze gemeente woont een weduw naar met bij zich in huis eene meerder jarige dochter, die een onecht kind heeft. Mag de vader nu zijn dochter en het kind uit zijn huis zetten en zoo ja, moet hij dan zijn dochter en haar kind al dan niet onderhouden G. W. Een der muren van het huis van mijn buurman staat juist op de grensscheiding van mijn perceel en mijn bouwland. Nu wil hij den muur wat byvoegen, maar hy kan dat niet doen zonder op mijn land te komen, hetgeen ik niet wil hebben. Moet ik hem nu toch toelaten op mijn land A. B. Het Belg. Nederl. verdrag in de afdeelingen. De Indische Mari ne. Kamerlid zonder partij? 's Gravenhage, 10 Juni. De Tweede Kamer krijgt, wanneer zij binnen enkele dagen den arbeid weer in het openbaar hervat Dinsdag a. si meteen het voorstel te behandelen, om op dienzelfden dag, na afloop van de openbare zitting, in de afdeelingen te doen onderzoeken het wetsontwerp be treffende het Ned.-Belgische verdrag, als mede het aanvullend Ned. Duitsche ver drag en eenige andere ontwerpen van wet. Verder zullen in de openbare ver gadering een aantal wetsontwerpen van niet zoozeer belangrijken doch meer spoed- eischenden aard worden behandeld. Wat echter nu het Belgisch-Nederlandsche ver drag betreft, dat zooveel pennen in be weging bracht en waarover reeds zooveel stof is opgewaaid, kan geconstateerd wor den, dat in vrijwel alle kringen in den lande de overtuiging heeft postgevat, dat een bevredigende oplossing van deze kwes tie zeer gewenscht is, aangezien het hier gaat om de vriendschappelijke betrekkin gen van ons land met zijn Zuiderbuur. In de verschillende politieke kampen legt men er sterk den nadruk op(, dat ho)e4 HIJ NIET. Dame (in Leesbibliotheek)«Hebt U «Twee Vrouwen Assistent«Neen, Mevrouw, dat moet de vorige assistent geweest zyn. Ik ben hier slechts een week.* wel men de zakelijke kant van de kwestie natuurlijk ook ter dege in het oog moet houden, het toch van zeer groot belang is, voor Nederland en België, dat de goe de vriendschapsbetrekkingen tusschen de ze buurstaten gehandhaafd blijVen en ver sterkt worden, waar mogelijk. De tegen standers van het verdrag zien dit ook duidelijk in en het valt waar te nemen, dat men ook in de kringen van diö tegenstanders verschillende punten in de jongste memorie van antwoord van minister van Karnebeek apprecieert en men nadere en rustige overweging van het ver drag, met zijn addit/oneel protocol, ge boden en ten volle de moeite waand acht. Dat het wetsontwerp echter nog in deze zomermaanden in openbare behande ling genomen zou kunnen worden, het geen Jhr. van Karnebeek wenschte acht men in parlementaire kringen zeer dubi eus. Maar op dit oogenblik zijn de kan sen van minister van Karnebeek met zijn Ned.-Belgisch tractaat niet onaanzienlijk gestegen. Omtrent hei aanvullend Nederl. Duitsch verdrag (eigenlijk zijn het er twee één voor het Ned. Duitsche handelsverdrag van 1851 en één van het Ned. Duitsche douane- en credietverdrag) is men in Ne- landsche werkgeverskringen, de direct ge- interesseerden dus, niet erg te spreken. Er werd dan ook een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarbij ten slotte de Kamer uitgenoodigd wordt het wetsontwerp niet aan te nemen. Want, zoo redeneert men o.m., de opneming van het meestbegunstigingsprincipe in dit verdrag is zoo'n waardevolle concessie niet. Dat is niets anders dan bevestiging van een reeds bestaanden toestand. Zelfs rijst de ernstige vraag, of Duitschland zich niet, bij 'art. 28, het recht voorbehoudt, om langs den weg van surtaxe of toe slagen de meest begunstiging te omzei len. Er moest dus eigenlijk een arbitra geclausule opgenomen worden. En wat het credietverdrag betreft, vindt men, dat het geen voor onze industrie bij dit verdrag bereikt is, maar een pover beetje is en dat de door Nederland verkregen reduc tie voor een deel maar problematische waarde heeft, omdat Italië voor verschil lende artikelen reeds verder gaande con cessies heeft bedongen. Dan kwam de minister van Oorlog en Marine met de reeds verwachte supple- toire begrooting voor de twee torpedo boot jagers voor Indië, die dit jaar op stapel zouden worden gezet. Totaal wordt mede voor eenige andere voorzieningen een verhooging van het eindcijfer der Marine-begrooting met f 2.201.225 ge vraagd, waartegenover een grootere op brengst der middelen van f 1.100.000 staat, n.l. een restitie uit de Indische: middelen. En als dit voorstel behandeld is, krijgen we spoed/g de reorganisatie van Marine; in plaats van een directeur- generaal, een Raadsadviseur in algemee- nen dienst en dan de inwendige reor ganisatie van Marine en de voorbereii dende werkzaamheden verbonden aan de samenvoeging van Gorlojg en Marine. En als eindelijk het platteland geen duiten geeft, zal de Kamer heel spoedig het ongemeene schouwspel krijgen van ftienwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9