y I Jan Geerizen, Parlementair Overzicht. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws Rechtzaken. Burgerlijke Stand. Vragen op rechtskundig gebied Café Restaurant Uitspanning. Ruime auto- garage's DE HOND ALS TREKDIER. De Minister van Binnenlacdsche Zaken heeft de volgende circulaire gericht aan de Commissarissen der Koningin in de onder» scheidene provinciën In de laatste jaren is van verschillende zjjden bij de Regeering aangedrongen on derscheidenlijk op uitvaardiging van een wettelijk verbod op het gebruik van den hond als trekdier, dan wel op wijziging en verscherping van de bepalingen, vervat in de Trekhondenwet en de te harer uit voering gegeven voorschriften, en* van het toezicht op de naleving van die bepalingen, in dier voege, dat het aan personen ver boden zal zijn op de hondenkar gedurende den rit plaats te nemen. Als gevolg van dezen maatregel wordt door de tegenstan ders van het gebruik van den hond als trekdier geleidelijk afschaffing van dat ge bruik verwacht. Laatstelijk maakte het trekhondenvraag- stuk een punt van bespreking uit in de vergadering van de Eerste Kamer van 26 Mei j.l. waarnaar ik mij veroorloof te ver wijzen. Gevolg gevende aan de toezegging, door my bjj die gelegenheid gedaan, heb ik de eer, te verzoeken my uw gevoelen mede te deelen omtrent de vraag of een abso luut verbod om den hond als trekdier te gebruiken, dan wel verscherping van de bestaande beschermende bepalingen, vervat in de Trekhondenwet en haar uitvoerings voorschriften, de belangen van hen, die den hond als trekdier plegen te gebruiken, niet zoodanig zouden schaden, dat bedoeld ver bod of bedoelde verscherping tot eiken prjjs vermeden moet worden. Bij verscherping denk ik in de eerste plaats aan bedoeld verbod tot het plaats nemen op de hondenkar gedurende den rit, my intusschen aanbevolen houdende voor uw advies omtrent cq. andere wen- schelijk te achten maatregelen. NEDERLANDER TER DOOD VEROOR DEELD. In Engeland is de 42-jarige Nederlander J, M. ter dood veroordeefd, beschuldigd van moord op een Italiaansch meisje. o— Mr. A. R. ZIMMERMAN. Naar de N. R. Ct. verneemt zal mr. A. R. Zimmerman, wiens taak zooals be kend is, op 3 dezer afloopt, reeds enkele dagen daarna Weenen verlaten en vervol gens met zyne familie te Oosterbeek ver blijven tot aan zjjn op 20 Juli bepaald vertrek naar Amerika waar hij, op uit- noodiging van verschillende instellingen, lezingen zal houden. Het bericht dat hij te Weenen zou blij ven wonen is evenals alle andere daaraan vastgeknoopte geruchten, volkomen uit de lucht gegrepen. o— HOOO WATER. Uit Gorinchem: De Waal en Merwede hebben voor den tijd van het jaar een hoogen waterstand verkregen. De Rijks-peilschaal wijst aan 1.90 M. plus N. A. P. en steeds blijft het water nog wassen. Uit Keulen wordt nog 32 cM. was van den boven-Rijn geseind. Tal van laaggelegen uiterwaarden langs de Waal en Merwede worden overstroomd, de schade aan deze weilanden en hooigras waarvan weinig of niets meer te wachten is, belooft een ontzaglijk bedrag. Uit Grave d.d. 16 Juni: De Maas voor deze gemeente is zooda nig gewassen dat de loozingssluizen van het riviertje de Raam, dat het Peelwater afvoert wederom gesloten moesten wor den. Andermaal worden dus de lande rijen, welke binnendijks gelegen zijn on der water gezet.. Dinsdag weigerden de boeren op de hooigrasverpachtingen te Grave te bieden, daar men bang is, dat deze hooilanden weer onder water zul len komen. Deze verpachtingen zullen nu acht dagen later worden gehouden. Ook ondervinden de aannemers van de waterwerken van de stuw en de pijlers voor de te maken brug over de Maas zooveel hinder van het wassende water, dat weer heel wat werklieden gedaan heb ben gekregen. De peilschaal te Grave teekent thans 8.22 plus N.A.P. O NIET OP TIJD DE RENTEKAART BEPLAKT. Voor den kantonrechter te Hoorn was gedagvaard C. EL, bouwondernemer te Enkhuizen, '9ie in het tijdvak van 14 September tot 26 April geen zegels had geplakt voor zijn employé J. R. Verdachte had steeds de gewoonte een opgave af te wachten van den Raad van Arbeid en toonde de kwitanties van di verse betalingen op deze wijze, hiermee aantoonende dat het geen onwil was ge weest. De kantonrechter Mr. Bijl de Vroe, wees er op, dat dit een faciliteit was van den Raad van Arbeid, welke feitelijk bui ten de wet geschiedt en waarmee dan ook hoe langer hoe meer wordt gebroken, omdat dit aan het rijk maar extra-admini stratiekosten brengt, terwijl bovendien het geld te laat in 's Rijks schatkist vloeit. De ambtenaar van het O. M. had bij de schikking, welke verdachte had aange vraagd 32 boeten van f 1 geëischt. Thans vroeg hij 32 maal f 2. Nadat verdachte nog de vraag had ge steld, waarom de Raad van Arbeid er gedrukte formulieren op na hield om den werkgever in de gelegenheid te stellen het verschuldigde zonder plakken van ze gels te oetalen, deed de kantonrechter uitspraak, waarbij hij rekening hield met den goeden trouw van verdachte. Hij pas te de minimumstraf toe n.I. 32 .maal f 0,50. De Tweede Kamer aan het werk. Ned. Belgisch en Ned. Duitsch ver drag in de afdeelingen Actieve di plomatie. Een interpellatie. 's Gravenhage 17 Juni. Toen de Tweede Kamer Dinsdag weer bijeenkwam, lag er een heel rijtje wets ontwerpen te wachten. Veel hadden ze niet om het lijf en zonder hoofdelijke stem ming nam de Tweede Kamer het onteige- ningsontwerp ten behoeve van het Juli- anakanaal (in Maastricht en omstreken) de Berner Spoorwegovereenkomst, het ver drag met Siam e.a. aan. Dan was er nog de mededeeling van den heer Ruys de Beerenbrouck, omtrent het besluit van de centrale afdeeling, om het Ned, Belgische verdrag, de aanvul ling van het Ned. Duitsche verdrag, zoo mede de nieuwe belastingontwerpen, in de afdeelingen te onderzoeken. Dit af- deelingsonderzoek vond dan ook plaats. Op merkelijk was, dat, hoewel natuurlijk nog van verschillende zijden critiek werd uit geoefend, toch een veel gunstiger stem ming ten opzichte van het Ned.- Belg. verdrag viel waar te nemen. Van s.d. zijde viel een uitgesproken tegemoetko mender tendenz op te merken, dan bij het eerste afdeelingsonderzoek het geval is geweest. Doch hoe zeer men achter dit verdrag ook spoed zet, behandeling in de Tweede Kamer voor het zomerreces acht men in welingelichte parlementaire kringen thans vrijwel zonder voorbehoud uitgesloten. Of zou de datum van ingang van het zomerreces voor deze belangrijke kwestie verschoven kunnen worden? Het. aanvullend verdrag met Duitschland kon veel minder dan dat met België ge nade in de oogen van vele afgevaardigden vinden. Men hoort bij velen het bezwaar noemen, dat wij van onzen kant ver schillende concessies doen, terwijl de Duit sche compensaties daarentegen lang niet opwegen. Opmerkelijk is, dat dit Ned.- Duitsche verdrag reeds in de Tweede Ka- fnet zitting van 29 Juni zou worden oe- handeld. Klaarblijkelijk wil men voor het Ned. Belgische verdrag, dat in beteekenis verre de Nederlandsch-Duitsche over eenkomst overtreft, de Kamer voldoenden tijd laten voor uitvoerige en ampele be spreking in overweging. Het wets ontwerp tot wijziging van de inkomsten belastingwet 1914 werd naar de vaste com missie voor de belast/ngen verzonden. En de Naardensche kweekers-kwestie zou Vrij dag aan de orde komen. Een interpellatie van den Ministerpre sident. En dat over een kwestie, na ver want aan het Bezoldigingsbesluit. Deze werd ons in het vooruitzicht gesteld door het verzoek van den heer Moller (r.k.) die verlof vroeg, om eenige vragen te mo gen stellen over de classificatie der ge meenten, zooals die in het Bezoldigings besluit is geregeld. Vrijdag zal over dit verzoek wel beslist worden en het is be grijpelijk, dat men in betrokken kringen met belangstelling deze interpellatie te gemoet ziet. Op diplomatiek gebied zijn we de laat ste maanden zeer actief geweest; verschil lende meer of minder belangrijke ver dragen werden hernieuwd, afgesloten of gewijzigd. Behalve de verdragen met Bel gië en Duitschland, is nog hangende een z.g.n. verzoeningsverdrag met Zwitserland, waarvoor juist dezer dagen het betrokken wetsontwerp is ingediend. Het verdrag werd op 12 December 1925, behoudens goedkeuring door het parlement, geslo ten en beoogt geschillen, welke een zoo uitgesproken onjuridisch karakter hebben, dat zij buiten de vèrreikende omschrijving van art. 36 lid 2 van het statuut van het Permanente Hof voor Internationale Justi tie zouden vallen, langs den weg van ver zoening op te lossen.. De inhoud van dit verdrag moet in hoofdzaak nagenoeg ge heel overeenstemmen met het Bryanver- drag, dat door de Ver. Staten in 1913 met Zwitserland werd gesloten. Of de kans op zulke uitzonderlijke geschillen tusschen Zwitserland en Nederland heel groot is en daarom de belangstelling van de Ka mer voor dit onderwerp het middelmatige zal overtreffen is wel aan eenigen twij fel omderhevig. Ten slotte nog: de komende Eerste Ka merverkiezingen. Dit jaar hebben verkie zingen plaats in de groepen Zuid-Holland, Gelderland, Overijsel, Drente en Gronin gen. Tusschen v.d. en s.d.a.p. moet nu weer dezelfde afspraak, als welke in 1923 werd gemaakt, van kracht zijn, n.I. dat s.d. Statenleden in Z. Holland de v.d. zul len steunen en de v.d. in de andere groep de s.d., zulks ter verkrijging van een extra-zetel. Op deze manier hoopt men de zetels van de heeren Slingenberg en Hermans, die in 1923 op deze wijze ge kozen werden, te kunnen behouden. POLITICUS. 's BOSCH, 16 Juni, Op de markt van heden werden aangevoerd 1532 stuks. 670 stuks hoornvee, 657 biggen, 791 zeugen, 63 schapen lammeren, 631 kalveren. f De prjjzen waren als volgt: Kalfkoeierl f265 k f425, kalfvaarzen f250 &f380,r magere ossen en koeien f 130 k f 235, vette ossen en koeien le kw. 52 2e kw. 45 ct. p. p., pinken f 85 f 150, zeugen! f125 1170, biggen f 3.25 f 3.50 p. w.' schapen f 18 f32, lammeren f 8 a f 14. Handel rundvee en schapen traag, var kens goed. GORINCHEM, 14 Juni. Op de veemarkt waren aangevoerd 179 runderen, 5 nuch tere kalveren, 282 overloopers, 1060 biggen, 125 schapen lammeren. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 425f 500 melkkoeien f 300f 350 kalfvaarzen f 200f 260 guiste vaarzen f 160f 190 pinken f 110 f 150 graskalveren f f nuchtere kalveren f 20f 30, overloopers f 30f 50 biggen f 18f28, schapen f f lammeren f 15—-f 20. ROTTERDAM, 15 Juni. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 228 paarden, 48 veulens, 1436 magere runderen, 695 vette runderen, 290 vette kalveren, 1004 nuchtere kalveren, 10 graskalveren, 32 schapen of lammeren, 250 biggen, 7 bok ken of geiten, 25 overloopers. Pryzen per stuk van mager vee: melk koeien f300400, kalfkoeien f300 400, stieren f140—480, pinken f 100 175, graskalveren f vaarzen f180265, paarden f200350, slacht» paarden f 100125, hitten f veulens 150—110, biggen f 1830 biggen per week f 3.00f 3.25, overloopers f 25 45, fok-nuehtere kalveren f 15—25, slacht- nuchtere kalveren f611. De lUUerdansche eierveüing. Op de in ons Veilingslokaal, Warmoe- zierstraat 3739, gehouden Veiling, werden de volgende pryzen besteed Kipeieren f 3.80f 6.70 Idem (klein) f f Eendeieren f 3.50—f 5.40 Aanvoer 215.000 stuks. ZALTBOMMEL, 15 Juni. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 100 biggen, prys f 2032. 78000 eieren, prys p. st. 4 a 5 ct. 820 K.G. boter, prys per half K.G. roomboter fl.10, boerenb. f 1.20 af 1.25. AALBURG. Ten nadeele van M. Nieuw koop en A. van Berkel zijn des nachts konijnen ontvreemd. De dief, zjjnde een hond, waarvan den eigenaar onbekend was, is doodgeschoten. BRAKEL. Door den Gemeenteraad is in de openbare vergadering van 16 Juni j.l. besloten, tot het voeren van een rechts geding tegen den dorpspolder van Brakel, strekkende als verweer tegen den door dezen polder ingestelden eisch tot ontrui ming van een volgens zjjn beweren door de gemeente zonder recht in gebruik ge nomen perceel grond, waarop de electrische centrale is gebouwd. Reeds eenige weken geleden is de aanleg van den electrischen kabel der Prov. Geld. Electr. Maatschappij vanaf Zaltbommei naar deze gemeente gereed gekomen en thans zjjn zoo goed als alle aansluitingen gemaakt. Was men aanvankelijk bevreesd, dat velen niet zoo grif tot aansluiting zouden overgaan, nu blijkt dat dit ver moeden ongegrond is geweest, daar het aantal zeer bevredigend is. Het oude net der voormalige gemeente lijke centrale wordt opgeruimd reeds is men bezig de draden enz. af te breken, terwjjl, naar we vernemen, de palen binnen kort zullen worden verkocht, benevens nog voorhanden motor en verdere inventaris der centrale. DRUNEN. Veiling 17 Juni. Kruisbessen 9J Aardbeien 28—42 Kersen 34—45 Erwten 231—26 Posteljjn 10-12 Spinazie 14—15 Aardappel 14-16 Peulen 22J-28 Rabarber 9—10 Per K.G. Bloemkool I 8—16 II 2—8 Savojjen 7J10 Spitskool 69 Komkommers groen 8—10 wit 10—14£ Sla »—l Per stuk. Peen 3J—6 Bos juin 3—4 Selderie 910 Per bos. RAAMSDONKSVEER. Mej. W. Lank- huijzen slaagde voor het diploma Maat- knippen. De Geitenfokvereen. Raamsdonk is opgeheven. Aan de Bataafsche Import Mij. te 's Bosch werd vergunning verleend tot het plaatsen van een ondergrondschen tank bij dhr. Stoops. - Van den heer W. Z. stierven in een week 2 runderen. Wel een schadepost. WIJK. De pluk der aardbeien is thans in vollen gang. De prijzen zijn vrij goed. Er wordt nog 20 ct. per pond besteed. Wanneer de prijzen zich blijven handhaven staat het te voorzien, dat in deze streek meerdere velden zullen worden aangeplant. WOÜDRICHEM. De buitengewone col lecte ten bate der Kerk Zondag tergeie- genheid van de intree van Ds. van Willi gen gehouden bracht ruim 119 gulden op. Vrjjdagavond vergaderde in café Wed. Bergeijk alhier, de Land- en Tuinbv, »Land van Altenac, ter nadere bespreking uitbreiding van het tuinbouwbedrjjf met het uitzetten van aardbeien planten. Aller eerst werd de vraag onder de oogen ge zien of bjj dit streven het bestuur van genoemde Vereeniging de leiding zal hou den. Na eenige discusie werd besloten dat deze groep een onderafdeeling van de groote organisatie zal vormen, onder lei ding van het bestuur bijgestaan door een commissie van advies uit de leden. Besloten werd gezameljjk planten aan- te koopen en het product weder te zamen te verkoopen. Het voorstel om in de a.s. week een excursie te houden naar de HSeksche Waard ter bezichtiging van een paar groote tuin bouw bedrijven vond by val, het meeren- deel der leden wenschte deze mede te maken. Op deze vergadering deed de Burgemeester door zijn tegen woordigheid wederom van zijn belangstelling van deze zaal blijken terwjjl hjj den wensch te kennen gaf, deze excursie mede te maken. Dinsdagmiddag maakte een gezel schap heeren, meest leden der nieuwe afd. der Land- en Tuinbv. »Land vanAltenac, onder leiding van den heer Hujjser, alhier, een excursie naar de Hoeksche Waard ook de Burgemeester van Woudrichem, maakte als belangstellende deze reis mede. In hoofdzaak werd deze gemaakt ter be zichtiging van aardbeienvelden. Allereerst werd bezocht het bedrijf van den heer Hujjzer te Ridderkerk, een bedrjjf van 14 H.A. in geplant met boomen en struiken en als onder planting voor 't grootste deel de aardbei, Verder trof men er staakboonen, stamboomen en knolselderij aan. Daarna werd gereden naar het be drjjf van den heer Speelman te Hend. I. Ambacht, een bedrjjf iets kleiner dan het voorgaande, maar niet minder fraai. Ook hier was evenals op het eerste bedrjjf alles keurig in orde, te vergeeft zocht men naar onkruid. De aanplanting der boomen was een paar jaar eerder geschied dan bjj Hujjser. Zoodat wjj hier een prachtig beeld kregen, van wat door oordeel kundige behandeling kan verkregen wordenj Bij dit alles was de tjjd spoedig ver streken, en nadat wjj de heeren hadden bedankt voor hunne welwillendheid en voorlichtig, werd de terug reis aanvaard. De reis werd gemaakt per autobus, een op zichzelf zeer geschikt vervoermiddel voor een excursie, mits ze niet te vol is, en wanneer de chauffeur niet »full speeU door rijdt, terwjjl alle gasten nog niet zijn ingeladen. Het onaangenaam uurtje, dat enkele heeren hierdoor opliepen, doet echter niet af aan de leerzaamheid voor deze excursie Zaterdag j.l. werd door manschap pen van de Brigade Koninklijke Marechausée alhier aangehouden een tweetal personen, die te Rijswyk aan de Nol een roeiboot hadden weggenomen en daarmede de Maas waren overgestoken. Bjj onderzoek bleek dat het Daitschers waren. In verband met vermoedeljjke diefstal, gepleegd te Apeldoorn werden zjj Dinsdag op last van den Commandant der brigade naar die gemeente overgebracht. WERKENDAM. De Hooge Polder, on der deze gemeente, Dusseo, en De Werken, ter grootte van ruim 130 hectaren, is bjj den afslag, welke ten overstaan van notaris J. van Herwjjnen te 's Gravenhage in het Venduhuis der Notarissen alhier plaats had, afgemjjnd op f 197.000. De heer A. Knoot ambtenaar ter Secretarie alhier, slaagde Dinsdag j.l. voor het examen candidaat gemeente-secretaris. ZALTBOMMEL. N.V. Mij. tot beheer van veilingen Z.B. en O. Aardbeien 1831 ct. per pond. Aanvoer 100.000 pond. Op 14 Juni was de aanvoer 78.000 pond. De prijs was 14—32 ct. per pond. Als reclamant voor de Rijksinkomsten belasting, ben ik geweest bjj den Raad van beroep te Tilburg. De Raad van beroep heeft vermoedeljjk, opzettelijk, een onjuiste becijfering genomen, om reclamant daardoor in het ongelijk te stellen, meer andere grievende dingen komen in het uit treksel van kennisgeving voor. Tot wién heb ik mjj daarvoor te wenden om die onbiiljjkheden uit den weg te krijgen en mjjn recht gehandhaafd te zien B. G. RECTIFICATIE. In het nummer van Vrijdag 11 Juni staai in de strafzitting van het Kantonge recht abusieveijjk vermeld dat J. F. van A. timmerman te Wjjk op het Kantonge recht erkend heeft te hard gereden te hehben. Genoemd persoon was niet ter terecht zitting verschenen, zoodat dus het antwoord van den heer Kantonrechter eveneens op een abuis berust. (Red.) CORRESPONDENTIE. Een ingezonden stukje van H. v. H. kan niet worden opgenomen, omdat de naam van den inzender ons niet bekend is. Kantongerecht ZALTBOMMEL. Uitspraak van strafvonnissen op 20 en 25 Mei 1926. StraatschenderjjG. J. v. d. H. te Zalt bommei, 1 m. tuchtsch. voorw. LeerplichtwetT. v. T. te Zuilichem, f3 of 3 d. h.W. v. A. te idem, f8 of 8 d. h.C. v. Z. te Delwjjnen, f 5 of 5 d. h. Trekdier onbeheerd laten staan J. C. te Poederoijen, f2 of 2 d. h. TrekhondenwetC. F. H. te Zaltbom mei f 0.50 of 1 d. h. Overtreding VeldpolitieA. E. te Am- merzoden, f 10 of 10 d. h.J. K. te id. f5 of 5 d. h. In dronkenschap de orde verstoren A." E. te Gameren, f10 of 10 d. h. Op weg geplaatst voorwerp bij avond niet hebben verlicht: A. B. te Zaltbommei, W. v. G. te Ammerzoden, beiden f 2 of 2 d. h. RivierpolderreglementG. v. G. te Poe* derojjen, 10 of 10 d. h. StierenreglementC. v. V. te Zuilichem, f 5 of 5 d. h. VisscherjjwetH. v. H. te Zuilichem, f10 of 10 d. h. Motor- en RijwielwetJ. C. v. W. te Brakel, f 5 of 5 d. h.G. G. v. L. te Kerk wijk id. Motor- en RjjwielreglementT. v. A. te Zaltbommei, f4 of 4 d. h.J. v. L. te Gameren, f 20 of 10 d. h.J. W. M. te Zaltbommei, D. D. te Kerkwijk, J. N. A. A., F. V., allen te Ammerzoden, A. v. d. W. te Gameren, D. J. d. V. te Brakel, allen f 3 of 3 d. h. HEUSDEN. Geboren: Maria Hendrika d. v. A. A. Couwenberg en L. Herman. Bezoek van ouds bekend Hótel St. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Station N.A.B.O. SLEEDWIJK-'s BOSCH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 10