Tweede Blad üo. 4613 Vrijdag 18 Juni voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ONS KINDERHOEKJE Kinderrubriek. Varia. Vrouwenrubriek „Wenken voor de Huisvrouw". BEHOORENDE BIJ HET 2. Laat nu eens kijken, wie er erg knap is. Hoeveel straatwegen loopen er naar de stad Amsterdam? 3. Boven het huis ben ik zeer welkom, maar in het huis, scheldt men op mij. Ra, ra wat is dat? i Beste jongens en meisjes. Hier zijn de oplossingen van die vorige raadsels 1. Opgebouwd, anders kan het immers niet afgebroken worden. 2. De vogel, want die zingt altijd alles van het blad. 3. De tong. 4. Eerst gedaan en gedacht, heeft me nigeen een groot leed gebracht. Nieuwe raadsels: 1. Het klinkt raar en toch is 't-waar. Wie heeft tanden (en wat een scherpe ook hoor) en eet toch nooit, drinkt nooit, kauwt nooit, en bijt nooit? 4. X xxxxxxx X O O O 0 0 0 X O O O O O X O O O O X O O O X O p X O X Op den bovensten regel moet een lek kere drank komen te staan; op den twee den den naam van een bewoner van Ame rika, op den derden een eiland in de Zui derzee, oip den vierden een knaagdier, op den vijfden een boomvrucht, die soms heel hard is, op den zesden de oudste boot ter wereld, olp den zevenden een muziek noot, op den achtsten een klinker. De beginletters der woorden, van boven naar beneden, geven het gevraagde woord. OOM KAREL. DE DIERENOPSTAND. Vervolg en Slot. Daarna wandelde de koe, terwijl ze boos met haar staart zwaaide, naar den stal terug. Toen boer Spier eindelijk van zijn schrik bekomen was, ging hij naar de wei. Maar om daar te komen, moest hij eerst door de schuur, waar a) zijn graan opgeborgen was. Hij deed de deur open en gaf een schreeuw van kwaadheid. Want wat zag hij daar? Wel honderd muisjes, klein en groot, dansten om een groote zak met graan, die aan alle kanten stuk gebeten was. De helft hadden ze zeker al opgegeten. Ze hielden elkaar poot aan poot vast en dans NIKKERTJE EN DIKKERTJE IN SPROOKJESLAND. De beide vriendjes begonnen honger te krijgen en het toeval wilde, dat zij juist een banketbakker tegenkwamen, die op weg was naar de kermis. Hij zag er heel vriendelijk uit, want hy lachte in zichzelf, daarom trok Nikkertje de stoute schoenen aan en vroeg of hij hen eens mee wilde laten lachen. Hg was een vreeselijk grappige oude heer. Hij begon hun te vertellen, dat hij een heel mager ventje tegengekomen was, die hem vroeg, of hij misschien eens van zijn waren mocht proeven. »Nu, je begrijpt*, zoo sprak hij. ïDat kon ik niet doen, want bij had geen geld. Ik zou hem graag iets gegeven hebben, als ik niet juist bezig was, een levenspositie te scheppen. Daarom heb ik deze klant geweigerd. ïDat is een reuze bof, dat ik toevallig een stuiver van kleine Miesje gekregen heb, anders zou ik ook al die heerlijkheden langs mjjn neus moeten laten gaan,* zei Nikkertje tegen zijn vriendje. >Zeg, meneer Banketbakker*, kunnen wij iets van je koopen vroeg Nikkertje. ^Natuurlijk* antwoordde de banketbakker. »Kyk eens. Hier zijn krentebroodjes, drie voor een stuiver*. »0h,« riepen zij beiden tegelijk uit. »Maar geef ons er dan maar twee voor een stuiver, want wjj wenschen kwaliteit boven kwantiteit* sprak Dikkertje. Nikkertje en Dikkertje zeiden den banket bakker goedendag en vervolgden hun tocht, terwjjl zij ondertusschen de heerlijke kentenbroodjes van den banketbakker smakkelijk oppeu zelden. (Wordt vervolgd). ten en piepten dat het een lust was. En wie zat daar in het midden van den kring? De poes. Hij mauwde heel zacht een vroolijk liedje, zoodat de muisjes prettig dansen konden en sloeg met zijn eene poot daarbij de maat. Waarom vang jij geen muizen, riep boer Spier tegen de poes, en sloeg met den stok naar haar. De muizen vlogen in en poes sprong op den allerhoogsten zak, zoodat de baas haar niet bereiken koin met z'n, stok. Toen waschte hij eerst netjes met zijn pootje zijn zwarten kop, streek zijn snorren baard op en zei: Baas, als er muizen gevangen moeten worden, dan moet je het zelf doen, want ik doe het niet meer. Ik kan met muizen mijn maag niet vullen. En ik krijg nooit een scho teltje melk, als ik dorst heb. Je bent een slechte baas voor me, hoor. Boer Spier sloeg de deur met een slag dicht en liep deweide in, om de paar den te halen. Maar zoodra de paarden hem zagen aankomen, zetten ze het op een loopen. Telkens draaiden ze hun kop om en lachten boer Spier hartelijk «i(t: Pak ons maar als je kunt, baas, maar dan zal je harder moeten loopen, hoor. Haha, je wou ons zeker voor den wagen spannen hé,? Mis hoor, we doen het niet. Eiken dag hard werken en bijna geen eten krijgen, neen baas, dat gaat niet langer zoo. Trek zelf je kar en je ploeg maar, haha. Eindelijk was boer Spier zoo moe, dat hij het loopen op gaf en mistroost/g naar huis ging. Een half uur later zagen de dieren hem weer naar buiten komen. Het huilen stond hem nader dan het lachen en bedroefd ging hij op een boomstam zitten. Terwijl hij daar zoo zat, begonnen er opeens twee dikke tranen over zijn wangen te loopen. Hij haalde zijn roode zakdoek te voorschijn en begon te snikken. Toen kwam Bello de hond aangeloopen. Hij legde zijn kop op de knie van zijfti baas en zei: Kom, kom baas, je moet niet huilen. Zoo erg hebben we het niet be doeld. Ja, snikte de baas, maar mijh kleine kindje huilt zoo verschrikkelijk, omdat het geen melk heeft om1 te drinken, en mijn vrouw is ziek en nu kan ik geen entert en medicijnen voor haar koopen en ik heb geen eitjes voor haar en ik kan ook niet naar de stad gaan met paard en wagen om den dokter te halen. Toen kwam de poes en streek met den rug langs den baas zijn beenen en galf hem kopjes. De koeien kwamen aange loopen en loeiden heel zachtjes. De paarden kwamen en hinnikten. De kippen, met den haan vooraan, kwamen op een rijtje aangeloopen en legden allemaal een prachtig groot ei. De varkens begonnen te knorren en de konijnen snuffelden met hun neusjes. Zul je nu voortaan goed voor ons zor gen en ons altijd genoeg eten geveln? vroeg Bello de hond toen. Ja, ja, snikte de baas, jullie zullen een heerlijk leventje hebben, ik beloof het jje. Toen gaven alle dieren den baas een poot. En de koeien gaven de baas weer heerlijke melk. Bello paste weer op, poes ving weer muizen, de paarden trokken den wagen en den ploeg weer, de kippen legden eiken dag een ei, de varkens aten alles en werden weer dik en de konijnen snuffelden van belang. En boer Spier is daarna altijd goed voor de dieren ge weest. Een scherpe speer, aan één einde voor zien van een punt en aan het andere van de Noorsche vlag, werd uit het bestuur bare luchtschip „Norge" geworpen op het moment, dat wij over de Noordpool vlo gen, schrijft de dappere ontdekkingsreizi ger Amundsen. Dank zij deze daad, be hoort thans de Noordpool met al het daar omheen liggende niemandsland aan den Koning van Noorwegen. Tot op zekere hoogte is deze verkla ring poëtisch en een beetje naïf. De juis te ligging van de Noordpool werd door deze vlag niet vastgesteld, tenzij zij er bij toeval precies in het midden zou zijn neergekomen. En zelfs al zou dit wonder gebeurd zijn, staat het toch nog te bezien of eigendom wel vast te stellen is door het werpen van 'een speer. De eenige mensch ter wereld, die ooit met eigen voe ten op het land der Noordpool geloopen heeft en er levend van terug gekomen is om zijn ervaringen te vertellen, was de Amerikaan Peary. Ook deze plantte een vlag de „Stars and Stripes" maar daarmede was nog lang niet bewezen, dat Amerika als bezitster van de Noord pool kon optreden. Immers, ware dit wél zoo geweest, dan zou nu Amundsen er niet de Noorsche vlag hebben kunnen werpen. De nienwe gril, Er zijn echter ernstiger dingen in onze eeuw, dan de vraag „Aan wie behoort de Noordpool?" In Parijs, bijvoorbeeld, waar men zich kopzorg maakt over de knieën van mooie vrouwen. De mode, die er altijd op uit is, de toilletten te veranderen, opdat dwa ze vrouwen haar geld kwijt kunnen raken, dicteert thans dat de rokken korter moeten worden. Nóg korter. En een Parijsch au toriteit op mode-gebied zegt er maar met een bij waar het om te doen is.... De knieën moeten zichtbaar zijn. Het klinkt dwaas, vindt U niet? Maar wacht, de uitvinders hebben er wat op gevonden, n.l. de „kniekap", een soort met linten versierd kussentje, waarop een portret of de initialen van de draagster geborduurd kunnen worden. Dit nu zal de vrouwelijke knie moeten tooien als zij besluit de nieuwe gril te volgen. Het valt moeilijk te zeggen, hoeveel vrouwen dit zullen doen.... misschien wel heel veel, want het is nog steeds als honderden jaren hèr.... toen de vrouwen haar knieën toon den als de mode zulks gebood. Of echter de Nederlandsche vrouw zich ook door deze ziekelijke ParifsChe grillen zal laten beïnvloeden. Wij vreezen ervoor en wij hopen van niet. Echtgenooten nit voorraad leverbaar. Deze titel zou wel passen op de aan plakbiljetten van de stoomvaartmaatschap pij „Canadian Pacific", wier pleizierschip „Empress of Scotland" kort geleden een rondvaart maakte van enkele weken en terugkwam in de haven met 27 verloofde paren in plaats van de 54 vrijgezelle meisjes en jongens, waarmede het was uit gevaren. De 27 paren waren zonder uit zondering gevormd aan boord Van het schip en als van deze kennismakingen allemaal huwelijken voortkomen, hetgeen, naar de rapporten luiden, zeer waar schijnlijk en zeer nabij is, zal het salaris van den kapitein der „Empress of Scot land" verhoogd moeten worden overeen komstig de meer dan menschelijke ver antwoording, welke er clan op zijn schou ders rust. Onderlingen-dorp. Constantine, het aardige dorpje in de Engelsche provincie Cornwallis, is beroemd door het feit, dat er de meeste oude men- schen wonen. Op elke t/en personen is er é*én pfuder dan zeventig jaar. Wij ver onderstellen, dat de ambtenaar, belast met het uitbetalen der staatspensioenen, wel veel overwerkuren zal maken (hetgeen ty pisch is voor een ambtenaar.) heet water, waarin een beetje borax is opgelost. Daarna zorgvuldig drogen en het hout opwrijven met een zacht doekje met lijnolie. o— Om te voorkomen dat cake oudbakken wordt legt men een dikke snede brood in den trommel, waarin ze bewaard wordt en ververscht deze om de drie dagen. o Wanneer men messen schoonmaakt, legt men een klein beetje dubbelkoolzure soda op de slijpplank. De messen zullen daar door gemakkelijker worden gepolijst. o Als men een zakje blauw even rond roert in het water, waarin de glazen worden afgewasschen, dan zullen ze, na afgedroogd te zijn, prachtig glinsteren. o Om te voorkomen dat men een ladder krijgt in een kous, neemt men een stukje zeep, doopt het in water, en wrijft er mede over de plaats, waar de zijden draad is gebroken.' o— Om koffie- en theevlekken van wit flanel of andere wollen stoffen te verwijderen, make men een mengsel van eierdooier en glycerine. Daarmede wrijft men de vlek in en wascht haar na met warm water. De geur van uicq, visch of kool zal spoedig uit Uw pannen verdwijnen, wan neer men- een beetje azijn toevoegt aan het water, waarin de pannen worden af gewasschen. o Wanneer men kleine cakes of krente broodjes bakf, bestrooit men de vormp jes eerst met meel inplaats dat men ze met boter insmeert. De cakes zullen daar door niet aan de vormjnjes vastplakken. o— Om vernisvlekken te verwijderen, ge bruikt men een zacht doekje, gedrenkt in lijnolie. SLACHTOFFERS VAN RUGPIJN Duizenden voelen zich rampzalig door rugpijn. ICruipen de dagen voor u zonder dat uw rugpijn ooit op houdt? Wordt gij gekweld door ont stoken en rheumatische ledematen, pijn in het hoofd en in de schouders, waterzuchtige zwellingen en urine- stoornissen? Geen wonder dat gij u overdag zenuwachtig, zwak en ziek voelt en 's nachts te naar om te sla pen of zelfs te rusten. Waarom zoudt gij het slachtoffer blijven van dergelijke ongemakken en pijn? Die afmattende rugpijn, weet gij, is dikwijls de eerste waar schuwing van verzwakkende nieren. Andere zullen spoedig volgen: hoofd pijn, duizeligheid, zenuwachtigheid, graveel blaaszwakte en waterzuch tige zwellingen. Wacht niet tot het te laat is! Ie dere minuut uitstel kan gevaar voor ontwikkeling tot ernstige nierkwa len beteekenen. Herstel uw gezond heid tijdig en gebruik Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Foster's Pillen hebben duizenden geholpen en kun nen ook u helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom ver krijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. WAARSCHUWING AAN IJSBEREIDERS Door eenige fabrikanten worden z.g.n. ijspoeders aangeboden, bij het gebruik waarvan het niet noodig zou zijn de ge bruikte melk er mede te koken. De Directeur van den Keuringsdienst voor Waren waarschuwt tegen deze voor de volksgezondheid gevaarlijke reclame en wijst er de ijsbereiders op, dat zij zich, door de pap niet te koken, aan een straf vervolging blootstellen. VOOR DE MOOIE ZOMERDAGEN Zelden kunnen wij in ons landje de aanschaffing van een zomermantel ver- onachtzimen. Het weer is zoo onbetrouw baar, dat men ieder oogenblik de be hoefte gevoelt aan een extra kleedingstuk. De nieuwe mouwlooze japonnen hebben een nieuw model wollen mantel in de mode gebracht, welke voor de koele avon den en de regenachtige dagen een heerlijke beschutting geeft. Daarbij is hij licht en niet in het minst hinderlijk. Een buitengewoon aardig voorbeeld is het model op ons plaatje en ofschoon de „tailor made" snit om correcte afwer king vraagt, zullen de meeste vrouwen en meisjes, die een beetje handig zijn met de naald, geen moeilijkheden onder vinden bij het vervaardigen-van dit model. Kasha, dun laken, flanel of rips-stof zijn een paar van de aangewezen stoffen voor dezen mantel. Moet het een gekleede mantel worden voor de wandeling, dan raden wij aan shantung of ottoman-zijde. Het patroon is verkrijgbaar in de maten 43, 44, 46 en 48, kosten 55 cents. De beste manier voor het schoonmaken van door damp bevochtigde eiken meu belen is, om ze eerst af te wasschenmet BERICHT VAN DEN PLANTENZIEK- TENKUNDIGEN DIENST. De Inspecteur, Hoofd van den Planten- ziektenknudigen Dienst, vestigt er hierbij de aandacht van telers en handelaren op, dat het vervoer van kruisbessen, die aan getast zijn door den Amerikaanschen kruis- bessenmeeldauw volstrekt verboden is. De besturen van veilingsvereenigingen worden verzocht mede te werken bij de handhaving van dit verbod, en ingeval door meeldauw aangetaste kruisbessen op tuinbouwveilingen worden aangevoerd, daarvan mededeeling 'te doen aan dea dichtsbij gestationeerden ambtenaar van den Plantenziekte nkundigen Dienst teWa- geningen. Aan telers en handelaren wordt in her innering gebracht, dat partijen kruisbes sen, die met meeldauw zijn besmet, in beslag genomen en vernietigd worden (art. 10 en 11 van den Plantenziektenwet) en dat van de overtreding proces-verbaal wordt opgemaakt. Het vervoer van aangetaste kruisbessen is toegestaan van den tuin naar fabrieken, die daartoe zijn of worden aangewezen door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. De Inspecteur, Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dierst, I N. VAN PQETEREN. (firowsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5