DAMRUBRIEK. M.H. LANDBOUWERS Het maaiseizoen breekt aan ZEISWETSTEENEN en VIJLEN, Firma JOH AN SMULDERS, Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Rechtzaken. Redacteur: M. J. M. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Van dhr. A. de Graag te Heusden ont ving ik weer een probleem ter plaatsing. Dat door oefening de kunst verkregen wordt, vinden we ook in het werk van de Graag bewaarheid. Degenen, die ge regeld de damrubriek volgen, zullen zien dat er een groot verschil is tusschen zijn composities van een jaar geleden en nü. En het onderstaande stukje zet wel de kroon op het werk. Bewerkt naar het motief van Van der Meer, is de slagwen ding fraai en typeerend is de eindstand. Ik vind het wel het beste probleem dat tot heden uit eigen oplosserskring is ver schenen. Eerste publicatie. Auteur A. DE GRAAG, Heusden. Zoekt Uw voordeel en gebruikt voor Uwe seizen en (naaimachines Amerikaansclie Carborundum- en Aloxfte- die onmiddellijk scherp maken en onverslijtbaar zijn. Vnghterstraat 33 '•-HERTOGENBOSCH Telefoon 659 Stand in cijfers Zwart3, 7/10, 17, 18, 20, 22, 23, 25 en 36. Wit30, 32/35, 38, 41/44, 48 en 50. Wit wint op de volgende fraaie wijze 43—39 36X47 32-28 23X43 33—28 47X49 30—24 22X44 24X13 en wint. De schyven 3 en 25 moeten opgegeven worden, terwyl de dam en twee schyven vast staan. Abusievelijk is de oplossing van het 4e schaakprobleem van A. de Graag voor »goed« vermeld. Het drukfoutenduiveltje heeft op zijn geweten dat de oplossers vruchteloos heb ben gezocht naar de oplossing van het 5e schaakprobleem. Voor Zwart stond een pion vermeld op 1 6. Daar 1 6 niet bestaat, vermoedde men dat het f 6 moest zyn. Dit is niet het geval, 't moet e 6 zijn. Ik laat het probleem hier in zijn geheel nog eens volgen. No. 5. AuteurJ. van Dijk Azn. te De Lier. Stand Wit: K h 6, D g 8, L a 8, Pd 6, P f 7, L g 1 en pionnen op b 3 en g 4. ZwartK d 5, D c 6, L a 5( L d 3, pionnen op b 6, e 6 en f4. Wit geeft mat in twee zetten. De oplossingen thans hinnen 14 dagen aan mijn adres. Let s.v.p. op de adresverandering. B. en H. E. TimmermansCornelia E., d. v. J. van de Ruit en M. Kieboom Johanna C., d. v. H. Melsen en C. van Eersel. Getrouwd: Joh. Prins, 34 j., en Joh. A. Kerst, 33 j. WASPIK. Geboren: Johan G., z. v. A. L. Joosen en A. H. van DiemenAntonia M., d. v. P. J. Timmers en P. van Hel- vertJohanna M., d. v. J. Schalken en A. J. TrotsPiet, z. v. J. J. van Irsel en J. A. Broekhoven. Ondertrouwd: J. M. Kuijs, 26 j., en C. J. van de Ven, 24 j.H. Gillis, 27 j., en M. A. van den Berg, 27 j. M. H. Boelaars, 33 j., en C. M. van den Berg, 33 j. Getrouwd: C. A. M. Langerwerf, 24 j., en C. M. C. van Strien, 24 j.B. van Achterberg, 28 j., en G. C. Pruijsers, 29 j.C. A. Coesmans, 32 j., en J. M. P. Lips, 24 j.A. A. Kuijten, 23 j., en E. C. van Turnhout, 21 j. Overleden: A. Gommers, wean. van J. van Asten 67 j. ZUILICHEM. Geboren: Marinus z. v. P. de Geus en E. van Brakel. HEUSDEN. Ondertrouwd: Martinus H. van Beersum met Anna W. B. Schouwenburg. ALMKERK. Geboren: Huiberdina M., d. v. F. Romijn en J. v. BurgelHuibertje, d. v. B. v. d. Wel en A. Verhoeven; Cornelis, z. v. H. v. d. Assen en H. Kamp Dirk A., Z. v. Chr. v. d. Stelt en J. Heijstek Arie, z. v. W. H. de Graaf en A. Kant Johanna, d. v. J. v. d. Dag en P. C. v. Dalen; Aart, z.v. H. de Graaf en J. de Rade Teuntje, d. v. D. de Ruyter en A. Don kersloot Arie, z. v. J. A. v. Breugel en J. PruijsenGerrit J., z. v. G. Prins en A. HeiblomAagje, d. v. N. v. Burgel en Cath, V. Drunen. Getrouwd: C. H. de Graaf, 28 j„ met A. v. d. Werken. 22 j. G. H. Hei- stek, 23 j., met L. de Hoog, 21 j.J. H. v. d. Dag, 22 j., met A. de Jong, 21 j. Overleden: G. Boterbloem, 22 j. G. Goes, 55 j. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Everina, d. v. J. van Vuuren en J. W. van Vugt. Ondertrouwd: Mathys de Heer, 26 j., met Teuntje Bras 24 j. 's GRAVENMOER. Geboren: Antonia, d. v. P. Faro Mohammed YI. De laatste Sultan van Turkije (de zieke man) die nu bij de afgezette vorsten be hoort, heeft de grootste moeite zich zelf kunnen onderhouden. Hij woont met zijn kleine huishouding in San Remo (Frank rijk) en zooals de geruchten liepen, moest hij eenigen tijd geleden zijn huis ontruimen, omdat hij de huur niet kon betalen. Ge lukkig schijnt zijn zuster hem geholpen te hebben door harer parelsnoeren en een diamanten ring te verkoopen, waardoor de situatie tijdelijk gered werd. Ex-Sultan Mohammed VI is reeds bejaard en zyn tosstand wekt dan ook wel medelyden op. HERPT. Zondag 6 Juni ving het groot Nationaal Concours aan, dat de handboog- schuttery »Ons Genoegen* gaf bij gelegen heid van haar 50-jarig bestaan. Om half een werd het concours geopend en het reglement voorgelezen, waarna onmiddellijk alle schietbanen werden in gebruik gesteld. Niettegenstaande de regen bleef aanhouden bleven de schutters toch in het strijdperk en kwamen steeds nieuwe corpsen opdagen. Om 6 uur nm. trok de harmonie »De Eendracht* onder de lustige tonen eener flinke marsch naar het concoursterrein om er een concert te geven. Dit bracht weder om nieuw leven onder de aanwezigen. Na afloop van het schieten werd in tegenwoor digheid van den EdelAchtb. heer Burge meester, bestuur en leden der handboog- schuttery, het eere-lid Dirk van Diem ge huldigd, die thans 50 jaren lid en mede oprichter der vereeniging is. Namens de vereeniging werd hem een cadeau aange boden. Ook werd de heer Mart. Fitters, die reeds den Keizerstitel heeft behaald, die op ontelbare concoursen steeds de eerste schutter was, en die vele eere-kruizen reeds heeft weten te bemachtigen, tot eere-lid van *Ons Genoegen* benoemd. Hiermede was de eerste concoursdag voorbij. Zondag 13 Juni was het de laatste dag van het concours. Circa 9 uur had de prys- uïtdeeling plaats, waarbij de voorzitter van »Ons Genoegen* allen bedankte voor het bywonen en het deelnemen aan het con cours en ook de verschillende schenkers van pryzen, die alzoo mede geholpen heb ben aan het slagen van het concours. Spr. verzocht den voorzitter van den Oranjebond, by afwezigheid van den bur gemeester, de prijzen geschonken door H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik te willen uitreiken. Deze zeide er bjjzonder prijs op te stel len dit te kunnen doen, ook verklaarde hy dat het hun geen moeite had gekost om een besluit tot deelneming aan dit concours te nemen. Aan het slot bedankte de voorzitter van »Ons Genoegen* allen, die medegewerkt hadden om dit concours te doen slagen, alsmede de harmonie die steeds bereid is de feesten op te luisteren. De prijzen werden als volgt behaald: le eereprysSt. Sebastiaan, Handel 38 (19)2e eereprysL'Union, Boxtel 38 (17). Korpsprijzen le Ontspanning, St. Oeden- rode 95 (21)2e Amicitia, Veghel 95 (20)3e St. Sebastiaan, Handel 944e De Unie, St. Mich.-Gestel 93 5e L'Union, Boxtel 906e De Dageraad, Vught 89 (17, 21); 7e Eendracht Rozenjacht, St. Oedenrode 89 (14, 21); 8e Landmans Unie, Schijndel 85 9e Vrede zij ons doel, Helvoirt 81 10e Gloria Soraeo, Dongen 78 11e Amicitia, Boxtel 75 12e Oefe ning kweekt kennis, Dongen, 7413e Strijdlust in vrede, Udenhout 7314e Oefening baart kunst, Boxtel 72 (16); 15e Victoria, Elshout 72 (15) 16e Een dracht maakt maakt, Baardwyk 65. RozenprysClaudius Civilus, Haarsteeg 4 rozen 1 roos na. Eereteeken J. Hanegraaf, St. Sebastiaan, Handel 22. KoningskruisA. Brekelmans, Willem Teil, Vught, idem. Kampioen le zestallen: le Ontspanning, St. Oedenrode 402e De Unie, St. Mich.- Geste! 37 (21). Meeste zestallen Claudius Civilus, Haar steeg 7 zestallen. Verstkomend gezelschap St. Sebastiaan, Ierseke. Personeel wedstrijd le pr. G. van Esch, L'Union, Boxtel 232e pr. P. Satters, Ons Genoegen, Vught 3X5; 3e pr. C. Smans, Oefening kweekt kennis, Dongen 4X4; 4e pr. J. de Bekker, Soranus, Haaren 5X3 (loting)5e pr. A. v. d. Pas, Oefening baart kunst, Boxtel 3X2; 6e pr. M. v. Esch, L'Union, Boxtel 3X1. 2e zestallen le pr. Eendracht Rozen- jacht, St. Oedenrode 70 2e pr. Willem Teil, Vught 693e pr. Gloria Sorano, Dongen 68 4e pr. Oefening kweekt ken nis, Dongen 655e pr. Oefening baart kunst, Boxtel 64 (15)6e pr. Amicitia, Boxtel 64 (14). RozenprijsBuiten Verwachting, Vlijmen 3 rozen 1 na. Kampioenle Gloria Sorano, Dongen 352e Willem Tel!, Vught 29. EereteekenC. v. Brengel, Amicitia, Boxtel 20. WASPIK. De prijs der boter is weer gestegen en gebracht van f2.10 op f2,20 de K.G. Met het hooien ziet het er slecht uit. Indien het weer niet spoedig beter wordt, zal het voor den boer een schade post worden, daar de verschillende land- bouwproduten overlast van onkruid krygen waarvan de wieders geen baas kunnen blyven. POLITIERECHTER 's BOSCH. A. G., landbouwer, Almkerk, verniel., J. S„ visscher, Woudrichem, diefstal, allen uitgesteld. L. de B., smid, Wijk, mish„ f 1 of 1 d. N. J. van de Koppel, werk man, Meeuwen, diefstal, uitgesteld. Hei Grootste Vrachtschip van de wereld. Het Amerikaansche vrachtschip Lexington* is op het oogenblik het grootste ter wereld. Het werd gebouwd te Ouincy in Mass. en werd gedoopt door Mevrouw Theordore D. Robinson, de echtgenoote van de secretaris-generaal van Marine. Het schip is 888 voet lang, 106 voet breed en heeft een inhoud van 33.000 ton. Het kan óp volle kracht stoomende meer dan 33 knoopen per uur afleggen, zoodat het den Atlantischen Oceaan in vier of vyf dagen zal kunnen oversteken. De stuw-capaciteit van het schip bedraagt 180.000 P.K. hetgeen vol doende zou zijn voor de licht- en krachtvoorziening van een zeer groote stad. DOEVEREN. Op 22 Juni a.s. staat onze gemeente een heugelijk feest te wachten, dat sinds eeuwen hier niet is gevierd. Op dien datum toch zal in onze kleine ge meente, een echtpaar zijn diamanten brui loft vieren. De echtelieden J. H. Boll en M. v. d. Bogert, herdenken dan den dag, dat zij voor zestig jaar in het huwelijk werden verbonden. Niettegenstaande hun hoogen ouderdom is er hij hen geen sprake van levensmoe heid, hunne gezondheid is goed en hun verstandelijke vermogens zijn nog helder en frisch. Wij feliciteeren de oudjes met hun di amanten feest en hopen dat zij voor hun kinderen en kleinkinderen nog menig jaar gespaard mogen blijven. DUSSEN. In deze gemeente doet zich een geval van hikziekte voor. Zaterdag 19 Juni a.s. zullen door de Burgerwacht alhier groote schietoefe ningen worden gehouden. DRUNEN. Veiling van 15 Juni 1926. per K.Q. Kruisbessen f 0,10,8 Aardbeien f 0,24 36 Erwten f 0,18y2—23y2 Peulen f 0,20 "—25 Stamboonen f 048 Tuinboonen f 0,16 Rabarber f 0,12 Kersen f 0,52 —56 Aardappelen f0,13 —14 4/2 per stuk. Komkommers f 0,08 13V2 id. Witte f 0,14 —16 Bloemkool f 0,12 —15 Sla f 0,01/4—1 per bos Selderie f0,09 —10 Peen f 0,05 672 Juin f 0,02 3i/2 NIEUWENDIJK. Deze week werden voor de eierevereen. alhier verzonden naar de Rotterdamsche consumptieveiling 10850 eieren. Men besteedde voor groote kip peneieren f 5,60, voor kleine f 4,65, voor eendeneieren f 5,15 en voor kalkoeneie ren f8,00. Alles per 100 stuks. Bij den arbeider J. v. d. Dag is Mond- en Klauwzeer onder de geiten en varkens uitgebroken, terwijl de heer P. Buis deze week een zijner beste koeien dood in de weide vond, gestorven aan deze gevreesde ziekte. In de afgeloopen week had de groo te voorjaarsverpachting van hooilanden plaats. Er werd graag gepacht, tegen matig hooge prijzen. Men besteedde ge middeld per H.A. f83. Zondag maakte Ds. de Bruijn be kend dat nog een nagift van f10 gecol lecteerd werd voor de Zending; het to taalbedrag is nu f 577,64. Op Vrijdag 25 Juni herdenkt de heer F. Wisse, Hoofd der Chr. Sch. alhier den dag dat hij 25 jaar het Chris telijk onderwijs heeft gediend. Dien dag zal niet onopgemerkt voorbijgaan, doch in allen eenvoud herdacht worden. Des middags zullen de schoolkinderen getrac- teerd Worden ^terwijl des avonds om 7 uur in de school, de oud-leerlingen, le den der schoolvereen. met hunne vrou wen en ouders der schoolgaande kinde ren den jubilaris hunne gelukwenschen kunnen aanbieden. De heer v. Andel van Woudrichem heeft alhier eene slagerij gevestigd. Bij het graven van een put van on geveer 2 Meter diep, bij den landbouwer A. K. vond men de beenderen van een geraamte van een mensch. DE VRIJHANDELSZIN DER NEDERLANDERS. Het inzicht, dat het vrije ruilverkeer in het belang is van hun land, bestaat bij zeer vele Nederlanders, behoorende tot alle maatschappelijke groepen en po litieke partijen. Eigenlijk wordt dit door niemand ontkend, en het is opmerkelijk, dat vrijwel niemand onzer als protectionist te boek wil staan. Waaruit is de vrijhan delszin bij het Nederlandsche volk te ver klaren Men kan dit trachten te doen op hi storische gronden. Reeds in de middel eeuwen waren de Hollanders een handel drijvend volk. Zij voeren naar verre landen en dreven koopmanschap ook in de hen omringende gewesten. Maar het lijkt niet noodig het zoo ver terug te zoeken. Trou wens, ook toen werd tol geheven van goe deren, die van het eene gewest naar het andere werden vervoerd of de stadspoor ten werden binnengebracht. De tollen ga ven aanleiding tot krakeel en strijd. In wezen verschilden zij niet van de invoer rechten, die in latere eeuwen en ook thans worden geheven aan de landsgrenzen, al zijn de belastingmuren wat achteruit ge bracht. Maar dit alles is lang geleden en op het tegenwoordig geslacht zullen naast den aangeboren handelsgeest, om standigheden van later dagteekening onge twijfeld van meer invloed zijn. Óns land is klein. Groote rijken, wel ker uitgestrektheid en aardrijkskundige lig ging aanleiding geven tot belangrijke ver schillen in klimaat en gesteldheid van den bodem, vormen werelden op zichzelf. Binnen hun grenzen zouden tot op zekere hoogte de bewoners op en onder den grond kunnen vinden, wat zij noodig hebben. Kleine landen daarentegen zijn op het buitenland aangewezen, in de eerste plaats om hetgeen hun ontbreekt aan te vullen en voorts om afzet te vinden van hun producten, waarvan zij te veel hebben voor eigen behoefte, want kleine landen zullen in hun voortbrenging nood wendig eenzijdigheid vertoonen. Iedere Nederlander weet, welk een be langrijke rol in- en uftvoer in ons volks bestaan vervullen en hij weet natuurlijk ook, dat als van ingevoerde goederen be lasting wordt geheven, deze duurder zul len worden, onverschillig of zij bestemd zijn te dienen tot levensonderhoud of als hulpmiddelen voor het bedrijf, en hij voelt onmiddellijk dat dit verkeerd is. Immers, als hij betere waar of goederen van ge lijke hoedanigheid voor lageren prijs uit het buitenland kan koopen, doet hij dit liever, dan duurder of minder naar zijn zin, zich binnenlandsch goed aan te schaf fen. Als hij man van zaken, nu aan den anderen kant zijn eigen voortbrengselen, van de hand moet zetten en daartoe in het buitenland moet concurreeren, dan weet hij, dat niets noodlottiger is dan stijging der bedrijfskosten. Hij gevoelt er dan ook niets voor, dat beschermende rech ten het mogelijk maken, bedrijven in stand te houden, welke zich bezig houden met het vervaardigen van art/kelen, die beter en met minder moeite elders kunnen wor den gemaakt. Zijn goede hart zal hein er misschien een oogenblik over doen den ken, menschen, die in dergelijke bedrijven hun bestaan meenen te vinden, in het le ven te helpen houden. Maar de Nederlan der is gewoon de dingen nuchter te be zien, dan dat hij op den duur iets zou gevoelen voor kunstmatige werkverschaf fing aan lieden, die op andere wijze hun tijd en arbeid nuttiger kunnen besteden. Hen van dit laatste af te houden, kan nooit in 's lands belang zijn. Nog minder sympathiek is het verkenen van steun bij wijze van begunstiging, hetzij om den bevoorrechte extra winst in den zak te brengen, ten koste van zijn medeburgers, of wel, hem te besparen de uitgaven, noodig voor een behoorlijke inrichting van zijn bedrijf. En daarom zal en mag ons volk nimmer terugkomen op de sedert meer dan zes tig jaren met gnustig gevolg door ons vaderland gevoerde handelspolitiek.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 6