Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 18.4613 Vrijday 18 Juni De Wenteltrap. Buitenland Binnenland. FEUILLETON. BEHOORENDE BIJ HET BAND1ETENOVERVAL, 2 DOODEN. Zaterdag deden vier bandieten een invaj in het kantoor eener groote handelsonder neming nabij de havens van New-York, met het doel de kas te berooven. Zy had den zich echter misrekend en bevonden zich plotseling in een vertrek met meer dan vyftig menschen, in plaats van de drie die zy daar verwacht hadden. In hun angst begonnen zij in het wilde weg om zich heen te schieten, waarbij een jonge typiste werd gedood en een an dere zwaar werd gewond. Op hun vlucht schoten zij nog een derde typiste neer, en hoewel door het schieten en het hulpge roep talrijke employé's uit de omliggende kantoren waren toegesneld, die de in ra zende vaart met een anto wegrydende bandieten een hagel van baksteenen ach terna zonden, slaagden de moordenaars er in, onverlet te ontsnappen. —o WERVELSTORM BOVEN ZWITSER LAND. Vrijdagavond werd Chaux de Fonds door een wervelstorm geteisterd, een 20-tal huizen werden verwoest. Er moeten 3 dooden en tal van gekwetsten zijn, terwijl over een groote uitgestrektheid telegraaf palen werden uitgerukt en boomen in het woud ontworteld. In vijf minuten tjjds waren 8 boerde rijen vernield, tal van oude boomen ont worteld en 20 30 meter verder tegen den grond geslagen. In de totaal vernielde stallen is veel vee gedood. De wervelstorm ging gepaard met een buitengewoon hevig onweer. o SNEEUWSTORM IN ZUID-AMERIKA. Tengevolge rati een hevigen sneeuwstorm, die in de Cordilleras de los Andes woedt, is de spoorweggemeenschap tusschen Argen tinië en Chili gestoord. SCHIP IN TWEEËN GEBROKEN Het Japansche stoomschip »Alps Maroe« dat Zaterdagnamiddag uit Antwerpen naar Japan vertrok, is in de Schelde gestrand. Twaalf sleepbooten hebben getracht het schip vlot te krijgen. Het stoomschip dat een volle lading had en een waterverplaat sing van 31 voet, brak Zondagochtend in tweeën en is verloren. De bemanning is te Antwerpen ontscheept. Men tracht de koopwaar te redden. Echtgenuot»Ik begryp niet, dat de menschen spreken over ïde wijsheid van SalomonHij had nota bene duizend vrouwen. Vrouw »Ja, maar hy leerde zyn wjjs- heid van hen.« TREINONTSPORING. Te Triëst is een uitrijdenden trein ont spoord. Toen men de oorzaak êens ging onderzoeken, bleek, dat de ontsporing was te wijten aan een oude schoen, die door den een of ander achteloos op de spoor baan was geworpen. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. o STIERENVECHTER GEDOOD. In een stierengevecht te Madrid is een Spaansche Matador Mariano Montes, ge dood. Hij werd door een stier tot drie maal op de horens genomen en in de lucht geworpen. De stier werd door een ande ren matador gedood. o SPEELHUIS ONTDEKT. De Antw^rpsche politie heeft Maandag een inval gedaan in een geheim speelhuis. Een 15-tal jonge lieden uit de voornaam ste kringen van Antwerpen, waaronder eenige advocaten, werden aan de speel tafel verrast. o— HEVIGE ONTPLOFFING. Tengevolge van een ontploffing in een hoogoven te Indiana zijn 4 personen op slag gedood, 10 doodelijk, en 60 zeer zwaar gewond. De slachtoffers werden tegen de muren geslingerd, zoodat hun armen en beenen werden gebroken. De redding ging met groote moeilijkheden gepaard, daar het gebouw was ingestort en de dooden en gewonden onder het puin waren begraven. o PLOTSELING WAANZINNIG. Te Toulon heeft zich Zondag een af schuwelijk drama afgespeeld. Een Sene- galeesche tiraileur, die zich in een aer forten bevond, werd plotseling krankzin nig. 'Hij greep een geweer, verwondde twee zijner kameraden en snelde de straat op. Op de boulevard schoot hij twee wandelaars neer. Bij een verwoed gevecht waarin de woesteling een onderofficier een schotwond toebracht en zelf zes schot wonden opliep, slaagde men er in den EEN ZEVENBURGSCHE LANDRU. De Roemeensche politie heeft te Her- mannstadt in Zevenburgen een zekeren Johann Schwartz, een schoenmaker gear resteerd. Volgens zijn zeggen heeft hij zeven moorden op zijn geweten. De tegenwoordige echtgenoote van J. Schwartz, Marie Sandor, verliet na een heftige ruzie haar man, en ging ergens in betrekking. De vorige week ontmoet ten man en vrouw elkaar toevallig op de markt te Hermannstadt. Zij kregen weder een verwoede woordenwisseling en bei den werden naar het politiebureau over gebracht. Daar verzoenden zij zich met elkaar en de vrouw beloofde, des mid dags bij een harer bekenden den man te zullen afwachten ,die eenige dingen met haar had te bespreken. Toen de vrouw, niets kwaads vermoedend, de kamer bij dien kennis binnendrong, ontving haar man haar met de bedreiging haar te zullen ver moorden, als ze niet weer met hem mee ging. Toen zij weigerde, haalde Schwartz een mes te voorschijn en bewerkte haar daarmee zoolang, tot zij bewusteloos en hevig bloedende ineenzakte. Voor den commissaris van politie ver klaarde S. later, dat hij 7 wettige vrouwen en nog verscheidene vriendinnen had ge had. Telkens als hij er genoeg van had, ruimde hij ze eenvoudig uit den weg. Een ernstig onderzoek is thans ingesteld en de politie gelooft dat de man waar heid heeft gesproken. CONCOURS D'ELEGANCE TE PARIJS Het Concours d'Elégance voor auto mobielen dat elk jaar door het blad „l'Auto" georganiseerd wordt, is deze maal gewonnen door een Amerikaansche auto, n.l. de Sport Roadster Oakland met Fisher Standard-Carrosserie. Het bijzondere hiervan is, dat deze se riewagen bij dezen wedstrijd tegen de beste Europeesche auto's met de fraaiste car rosserieën die de Fransche industrie kan opleveren, uitkwam. De volledige uitslag is: 1. Oakland; 2. Isotta Franschini; 3. Peugeot; 4. Re nault; 5. Hispano Suiza, 6. Rolls Royce; 7. Voisin. o— ERNSTIG ONGEVAL. Een ernstig ongeval had Maandag op den Spijkschendijk onder de gemeente Go- rinchem plaats. De heer B. uit Sleeuwijk zou met zijn motor genoemde plaats pas- seeren. Er was ruimte genoeg om de twee wagens beladen met steenen, voorbij te rijden, doch de motorbestuurder zag dat ook de heer De Gier van Laag-Dalem de stoep daar ter plaatse met paard en wagen kwam oprijden, waarop de heer B. intijds zijn motor stopzette. Dit verhinderde ech ter niet dat het paard vermoedelijk van den motor schrok, steigerde en met den wagen van den zeer hoogen dijk stortte. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. De motorbestuurder had voor zichtig gehandeld, niettemin wil men hem de schuld van het ongeval toekennen. o— ER VAN DOOR. Met een trein die van Amsterdam in de richting Apeldoorn vertrok, ging een minderjarige gevangene, vergezeld van een rechercheur, mede. Toen de trein zich in beweging zette, sprong de gevangene uit de coupé en zette het op een loopen. Gevolgd door den rechercheur en ee nige spoorwegbeambten ontstond er een formeele jacht op de perrons en op de spoorwegbanen. Men wist den vluchteling tenslotte te omsingelen en weer in te re kenen. Met de eerstvolgende gelegenheid is hij naar zijn bestemming vertrokken. o VERDUISTERING. Eenige weken geleden werd te Leiden ten kantore van den gem.-ontvanger een nog jong administratief ambtenaar gear resteerd, verdacht van verduistering van circa f 1200, welk bedrag hij successie velijk had achtergehouden van door hem ontvangen schoolgelden. De jongeman be kende. Yoen hij reeds in voorarrest zat, - is gebleken, dat hij ten nadeele van de gemeente ook nog een chèque van het Rijk tot een bedrag van f 3200 heeft verduisterd. Te Maastricht is zekere L. D. aange houden verdacht van verduistering van plm. f 1000 ten nadeele van v. Berckels Distilleerderij en Alcoholfabriek „De Pa pegaai" te Delft. W aar heidlie vend Eerste Clubvriend»Ik trouwde royn vrouw omdat zij geheel verschillend was van alle andere vrouwen, die ik in myn leven ontmoet heb.« Tweede Clubvriend»In welk opzicht was zy verschillend Eerste Clubvriend (waarheidlievend) Omdat zy de eenige was die m ij wiide hebben. SCHIP DOORGEBROKEN. De lading van het s.s. „Alps Maru" dat op de Schelde is gestrand en is door gebroken, wordt in lichters overgeladen. Men zal zoo spoedig mogelijk het wrak door middel van ontplofbare stoffen uit den weg ruimen, met het oog op de voor de scheepvaart gevaarlijke ligging van het afgebroken gedeelte er van. o DOODELIJK ONGELUK. Terwijl op den Rijksweg van Roermond naar Swalmen een achttal karren achter elkaar reden, is, vermoedelijk doordat een paard van een der wagens bleef stil staan, de voerman van de laatste kar be kneld geraakt tusschen den disselboom van zijn kar en de voorgaande. De disselboom drong den man in het lichaam, tengevolge waarvan de ongelukkige, de 24-jarige G. uit Beesel, zoodanige inwendige kwets uren bekwam, dat hij eenige oogenblikken later overleed. Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. i )o( 14) Het was al laat toen meneer Jamieson tenslotte opstond om heen te gaan. Ik liep met hem naar de deur en samen keken we uit pverhet dal. Beneden ons lag het dorpje Casanova met de ouderwet- sche huizen, de bloeiende boomen, en de heerlijke rust. Op den heuvel aan den anderen kant van het dal zagen we de lichten van de Greenwood Club. Wij kon den zelfs de rij lichten van de oprijlaan zien, ik herinnerde mij allerlei verhalen die ik over de Club had gehoord van drinken en grof spel en eens verleden jaar, een zelfmoord. Meneer Jamieson ging heen, langs een voetpad naar het dorp en ik bleef er nog staan kijken. Het moet al over elven geweest zijn en het getik van de groote klok op de trap was het eenige geluid dat ik hoorde. Toen drong het op eens tot mij door, dat er iemand op de oprij laan liep, Even later kwam er een vrouw aanhollen en greep mij bij den arm. Het was Rosie volkomen overstuur van angst en wat nog den meesten indruk op mij maakte met een van mijn porcelei- ne borden en een zilveren lepel in haar hand. Ze staarde in de duisternis achter haar, en hield nog steeds het bord vast. Ik bracht haar naar binnen en nam haar het bord af; zij stond bevend tegen de deur geleund en ik keek haar strak aan. En, vroeg ik, was je vrijer niet tevreden over zijn maal? Ze kon geen woord uitbrengen. Ze keek naar den lepel, die ze nog in de hand hield maar daar trok ik me niet zoo veel van aan, die kon niet breken ger lukkig. Toen begon ze mij aan te staren. Ik vind het begrijpelijk, dat je het hem zoo goed mogelijk wilt geven, ging ik voort, maar neem een volgenden keer liever iets dat minder kostbaar en ge makkelijker bij te krijgen is. Ik heb geen vrijer hier niet. Ze was nu weer wat op adem gekomen, zooals ik wel gedacht had. Ik ik ben achterna gezeten door een dief, juffrouw Innes. Heeft hij je het huis uitgejaagd en toen weer terug? vroeg ik. Toen begon Rosie te huilen en niet zachtjes, maar luid en met veel misbaar. Ik maakte er een eind aan door haar eens goed door elkaar te schudden. Wat is er in vredesnaam aan de hand, zei ik boos. Ben .je nou heelemaal je verstand kwijt? Ga zitten en vertel me eens wat er gebeurd is. Toen ging Rosie zitten en snikte nog wat na. Ik kwam de oprijlaan op.... begon ze. Ik zou maar liever beginnen met het oogenblik toen je van huis weg ging, met mijn porcelein en mijn zilver, viel ik haar in de rede, maar toen ik zag dat ze weer in de war raakte, gaf ik toe. Goed dan Je kwam hier naar toe. Ik had een mand met met zilver en schalen aan mijn arm en ik droeg het bord, omdat omdat ik bang was dat het breken zou. Halverwege den weg kwam er op eens een man uit de boschjes en stak zijn arm uit, zóó zoodat ik er niet langs kon. Hij zei: Niet zoo haastig jongedame, ik moet eerst eens zien, wat krankzinnige te overmannen. O STAKING. De arbeiders van acht spinnerijen zijn te La Gorgue bij Rijssel in staking gegaan wegens een loongeschil. Alleen van één fabriek zijn de arbeiders acn het werk ge gaan. O EEN GEHEIMZINNIG DRAMA. In den nacht van Zondag op Maandag zijn twee bandieten een woning binnenge drongen aan den grooten weg te Maurage, ten Zuiden van Brussel. Ze vonden de, vrouw des huizes alleen thuis en dood den haar met revolverschoten. Na alle kasten te hebben doorzocht, trokken zij met een buit van ongeveer 13.000 frc. weer af. Terwijl de politie 's morgens met haar eerste onderzoek bezig was, kreeg zij bericht, dat langs het kanaal kleeren waren gevonden, blijkbaar toebehoorende aan de twee gebroeders Lambert, Franschen. In de kleeren werden 12.000 frc. aan bank papier gevonden. Na eenig dreggen wer den de lijken van de vermoedelijke daders van den moord en 'de berooving opge haald. o ZIJN MOEDER VERMOORD. Te Milaan in Italië, is een afschuwe lijke moord aan het licht gekomen. In een deftige woning aldaar werd in een koffer het lijk van de 68-jarige echtge noote van den filmindustrieel Pettine ge vonden ,dat reeds sinds vier maanden daar bleek gelegen te hebben en reeds tot ont binding was overgegaan. Het afgrijselijkste van de misdaad is, dat ze door den eenigen zoon van mevr. Pettine gepleegd is, en dat de onmensch nacht na nacht in een naastgelegen kamer zijn orgiën vierde. De jonge Pettine is een wegens zijn afkeuringswaardige levenswijze in de Mi- laneesche uitgaanderswereld bekend per sonage, dat reeds eenmaal de geldkast van zijn vader heeft opengebroken en leeggeroofd heeft. Na den moord op zijn moeder haalde de misdadiger talrijke vrouwspersonen in zijn huis, die hij met de kleeren en siera den zijner moeder tooide. De moordenaar die pas 18 jaar oud is, is voortvluchtig. Het eindelooze verhaal. JansenWat zei je vrouw wel, to9n je vannacht om vier uur thuis kwam Klaassen *Wat ze zei, ouwe jongen Denk je, dat ik dat zoo maar eventjes vertellen kan, ik heb nog meer te doen vandaag /er in die mand zit. In haar opwinding stond ze op en greep mijn arm. Het gebeurde zoo, juffrouw Innes, zei ze laten we zeggen dat u de man was. Toen hij dat zei gaf ik een gil en dook zoo onder zijn ftrm door. Hij greep de mand en ik liet hem vallen. Ik rende door zoo hard ik kon en hij liep mij tot aan de boo men achterna. Toen stond hij stil. O, juffrouw Innes, het is vast de man ge weest, die meneer Armstrong vermoord heeft. Wees niet zoo dwaas, zei ik. Degeen die meneer Armstrong vermoord heeft zal heusch wel zorgen dat hij hier uit de buurt komt. Ga nu maar naar bed, en als ik ooit hoor dat je er met de andere meis jes over gesproken hebt, houd ik de kosten van leder gebroken bord dat ik op den weg vindt van je loon af. Ik luisterde naar Rosie toen ze naar boven liep, hard loop>end langs de don kere plekjes en slaande met haar deur. Toen ging ik zitten en keek naar het porcelein en de zilveren lepelIk had mijn eigen servies en zilver meegebracht en het zag er naar uit, of ik er maar heel weinig van mee terug zou kunnen nemen. Maar al ging ik nog zoo te keer tegen Rosie, het was en bleef een feit dat er dien avond iemand in de oprijlaan was geweest, die er niets te maken had. Maar wel beschouwd had Rosie er ook eigenlijk niets te maken. Ik kon mij het gezicht van Liddy al voorstellen, als ze zag wat er aan hej eetgerei ontbrak ze had van het begin af aan iets tegen Rosie gehad. Als er een voorspelling van Liddy uitkomt, vooral als het een ongunstige is word ik er steeds aan herinnerd. Ik vond het dwaas heid om dat porcelein daar op den weg te laten liggen, zoodat zij het er den vol genden morgen vinden zou; -ik nam dus een kloek besluit, deed de deur weer open en liep naar buiten. Toen de deur achter mij dicht ging, had ik al half be rouw van rfiijn ingeving; toen klemde ik mijn tanden op elkaar en liep door. Ik ben nooit erg zenuwachtig geweest, zooals ik al meer gezegd heb. En toen ik eenmaal aan de duisternis gewend was, kon ik vrij goed zien. Ik schrok even van Beulak, de kat, die plotseling tegen mijn voeten aankwam; toen gingen we naast elkander verder. Stukken porcelein zag ik niet, maar waar bet struikgewas begon raapte ik een zilveren lepel op. Tot zoover bleek Ro- sie's verhaal dus waar te zijn; ik bedacht me dat het toch op z'n minst gezegd; onvoorzichtig was om te middernacht rond te dwalen in een buurt die zulk een slechte reputatie had. Toen zag ik iets glimmen, wat een oor van een kopje bleek te zijn en een paar passen verder vond ik een v-vormige scherf van een bord. Maar het wonderlijkste van alles was nog dat ik het mandje naast den weg zag staan, met de rest van liet gebroken porcelein er netjes in opgestapeld en een handvol klein zilver, lepels en vorken en dergelijke, er bovenop. Ik staarde er naar zonder er iets van te begrijpen. Rosie's verhaal was dus waar. Maar waar had Rosie haar mand dan mee naar toe ge- men? En waarom had de dief, als het een dief geweest was, het gebroken por celein weer opgeraapt en daar, met het zilver achtergelaten. Ik was nu doodelijk zenuwachtig ge worden en nog niet genoeg bij m'n posi tieven om te hooren, dat er een auto aankwam. Toen hij dichter bij kwam her kende ik den omtrek van de onzje en wist ik, dat Halsey terug gekomen was. Het moet voor Halsey ook wel heel vreemd geweest zijn, dat hij mij daar midden i n den nacht vond, met den rok van mijn grijze jajxm om de schouders geslagen, een rood met groen mandje onder mijn eenen arm en een zwarte kat onder den anderen. Van vreugde en op luchting begon ik te huilen en veegde in mijn opwinding bijna mijn oogen aan Beulak af. HOOFDSTUK IX. Echt iets voor een meisje. Tante Ray, zei Halsey vanuit het duis ter achter de lampen. Wat ter wereld voert u hier uit? Ik ben aan 't wandelen, zei ik, terwijl ik probeerde mij te beheerschen. Ik geloof dat we op dat oogenblik niet eens een belachelijk antwoord vonden. O Halsey, waar ben je geweest? Laat u naar huis brengen. Hij stond in een oogenblik naast me op den weg en nam mij Beulak en het mandje af. Ik kon de auto nu duidelijk zien en War ner zat aan het stuur Warner met een overjas aan en een paar pantoffels. Jack Baily was er niet bij. Ik stapte in en langzaam reden we naar huis toe. We spraken geen woord. Wat we te zeggen hadden was te belangrijk om er hier over te beginnen en bovendien was het niet gemakkelijk om de auto het laatste stuk van de helling op te krijgen. Pas toen we de voordeur gesloten had den en in de hal tegenover elkaar ston den, zei Halsey iets. Hij sloeg zijn armen om mij heen en keerde mij met mijn ge zicht naar het licht. jtiuwsblad Wordt vervolgd.,)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9