De Wenteltrap. ^and van altenA Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, No. 4614. Woensdag 23 Juni Heugden. 1926, GRATIS "^OVERZICHT. FKMLLBTOM. Buitenland Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 4.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—-6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën -worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. ALCOHOLHOUDENDE CHAUFFEURS. Wisten wij tot dusverre niet anders dan in de wandeling alleen maar over „alco holhoudende dranken" gesproken werdde Utrechtsche Burgemeester heeft op deze uitdrukking een variatie gevonden door te spreken van „alcoholhoudende chauffeurs" welke uitdrukking hij voor het eerst in het openbaar gebruikte op het alcoholcongres te Utrecht. Dit congres heeft uit alle deelen van het land en uit alle lagen der bevolking groote belangstelling ondervonden en de veronderstelling, dat deze samenkomst zeer nuttige resultaten kan hebben, ligt daarom dan ook wel voor de hand. Zelden toch vonden menschen bij het verrichten van hun taak zooveel deelneming en eerlijke interesse als deze congresgangers. Meer dan ooit is dan ook naar voren gekomen, dat het alcoholvraagstuk wel degelijk een brandend vraagstuk gaat worden. De gezonde redeneering is op het oo- genblik zoo, dat men niet langer alle sterke dranken wenscht af te schaffen omdat zij de gezondheid schaden of in sommige gevallen menschen tot volslagen armoede en verval brengen, maar eenvou dig dat men zegt: Ik laat me nijet door een dronken chauffeur in stukken rijden. Men zoekt op het oogenblik nog steeds evenals sedert het eerste verschijnen van motoren en automobielen nog steeds naar fouten bij de bestuurders, terwijl uit de kringen der automobilisten nogal eens stemmen opgaan tegen de voetgan gers. Toch schuilt er een besliste logica in om eerst de volmaaktheid te zoeken achter het stuurrad, alvorens men de voet ganger nog steeds de natuurlijke gebruiker van een weg en levert een automobiel of een motor voor hem niets anders dan ge vaar op. Aangezien nu onder automobilis ten een zeer groot aantal leerlingen alleen maar rijdt voor plezier of uit een spor tief oogpunt, is het billijk, dat dit gevaar zooveel mogelijk verkleind wordt. Maar afgezien nog van den voetganger, Naar het' Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. 'i 1 i )o( 15) Arme Tante Ray, zei hij zachtjes. En ik begon bijna weer te huilen. Ik ik moet Gertrude ook hebben, we zullen met z'n drieën alles bepraten. En toen kwam Gertrude al naar bene den. Blijkbaar was ze nog niet naar bed geweest; ze droeg nog de kimono, die ze in het begin van den avond ook aan had, en ze hinkte een beetje. Terwijl ze langzaam de trap af kwam, viel mij een ding op, meneer Jamieson had gezegd, dat de vrouw, die uit den kelder ontsnapt was, aan haar rechtervoet geen schoen droeg. En Gertrude had juist haar rech- terenkel verstuikt. De ontmoeting tusschen broer en zuster was zeer hartelijk, maar zonder tranen. Halsey kuste haar en ik zag op hun bei der gezichten sporen van spanning en onrust. I Is alles goed? vroeg ze. Zoo goed als het zijn kan, antwoordde hij met geforceerde opgewektheid. Ik stak het licht aan in de huiskamer en wij gingen naar binnen. Nog slechts een half uur geleden had ik met meneer Jamieson in diezelfde kamer gezeten en naar hen geluisterd terwijl hij er Gertrude en Halsey van beschuldigde dat zij iets afwisten van den dood van Arnold Arm- is het ook feien treurige waarheid, dat vele ongelukken hun ontstaan alleen te danken hebben aan de gevaren waarin de bestuurders elkaar brengen. Aanrijdin gen en botsingen zijn immers aan de orde van den dag. Van dergelijke ongelukken komt een groota iantal op rekening van den alcohol. In het drukke en dagelijksche verkeer ko men niet eens zooveel ongelukken voor, maar hoofdzakelijk brengen de zondagen en feestdagen de rampen. Hieruit blijkt wel het duidelijkst hoe gevaarlijk het al coholgebruik is. Veel is er niet noodig om een ongeluk ten gevolge te hebben. Men is al spoedig een alcoholhoudend chauf feur. De twee glazen wijn, die iemand tijdens het diner genuttigd heeft, zullen hem thuis niet deren, maar achter het stuur is het een heel ander geval. Daarom lijkt het ons dan ook een zeer billijken eisch, dat men de bestuurders van automobielen en motoren er opgaat aan zien, dat zij voor alles bij hun volle verstand zijn. Dit is immers de hoofd zaak. Wat helpt het of men een uiterst bekwaam en kalm chauffeur is, als men met een beneveld brein aan het toeren gaat? De vraag is nu slechts, wanneer is iemand beneveld en derhalve ongeschikt een auto te besturen? En dan antwoordt men aan den eenen kant, dat een enkelen slok wijn al voldoende is, om iemand zijn zelfcontrole te doen verliezen, ter wijl men aan den anderen kant geen ge vaar aanwezig acht, zoolang de bestuur der nog eenigszins op zijn beenen kan staan. Zoo ontstaat weer een nieuw mee- mngsverschil. SCHEURING EN TWEEDRACHT. In Engeland dreigt een scheuring in de al-oude liberale partij1. Helaas, zoo zegt men, want daardoor zal er een groo te verandering komen in de verhouding der Engelschen tegenover het buitenland. Maar wij zijn zoo vrij aan deze bewe ring geen geloof te hechten, want dat invloed uitoefenen op het buitenland is zoo erg niet, lafls het wel lijkt. Wij ge looven zelfs dat het langzamerhand heele- maal de wereld uitgaat, uitgezonderd dan natuurlijk de ideeën omtrent haar en klee- derdr'achten, welke nog steeds over en weer gaan. Maar van een andermans stom miteiten, begint zoo langzamerhand elk volk genoeg te krijgen. Wij gelooven niet in de gevolgen, welke een scheuring zal brengen in de Engel- sche liberale partij voor de andere landen strong. Nu was Halsey zelf weer hier en zou alles opgehelderd worden. Ik zag het vanavond voor het eerst in de krant, zei hij. Ik wist niet wat ik zag, Als ik er aan denk dat er in een huis vol vrouwen zoo iets gebeurd is. Gertrude zat er met een strak bleek ge zichtje bij. Dat is nog niet eens alles, Halsey, zei ze. Jij en... en Jack vertrok ken bijna op hetzelfde moment dat het gebeurde. De detective die hier is denkt dat jij dat wij er iets van af weten. Zoo, denkt hij dat. Halsey's oogen puilden bijna uit zijn hoofd. Neem me niet kwalijk, tante Ray, maar die kerel is krankzinnig. Wil je mij alles vertellen, Halsey, vroeg ik. Vertel me eens waar je dien nacht, of liever dien ochtend heen bent gegaan en waarom je zoo stilletjes verdween. De laatste 48 uur zijn voor ons allemaal verschrikkelijk geweest. Hij staarde mij aan en ik zag, dat hij begreep, hoe afschuwelijk de toestand hier geweest was. Ik kan u niet zeggen, waar ik heen ben gegaan, tante Ray, zei hij na een oo genblik. En waarom dat zult u gauw genoeg hooren. Maar Gertrude weet dat Jack en ik al uit het huis waren voor dit voor die vreeselijke moord gebeurde. Meneer Jamieson wil me niet gelooven, zei Gertrude vermoeid. Halsey, als het zoover komt dat ze je arresteeren, moet je het vertellen. Ik ben niet van plan om iets te ver tellen, zei hij met een harde stem. Tante Ray, het was noodig dat Jack en ik dien nacht vertrokken. Waarom, dat kan ik u niet zeggen nu nog niet. En waar wij heen gingen zelfs al is het mijn eenige kans om een alibi te bewijzen, dan zeg ik het nog niet, Het is allemaal hebben kan, in de eerste plaats omdat het hier alweer gaat tusschen twee poli tieke kunstenmakers, wien geheele open bare leven op „de groote trom" ingesteld staat. Bovendien, het is zoo dwaas om zelf uit te roepen dat men veel te be- teekenen heeft in het verband der volken. Riep Duitschland het vroeger ook niet, en wat is er van over gebleven? Hoorde wij ook niet van Frankrijk, en nu? De bolsjewiki met hun tooverland van recht en billijkheid? Neen, wij gelooven, dat de Engelsche politici hier zich zelf een weinig over schatten. Het zal de overige wereld wel koud laten wat er met hun liberale par tij gebeurt, er is nog genoeg aan andere dingen te denken. En scheuring? Scheuring en tweedracht heerscht de laatste tien jaren immers overal. Eiken dag scheurt er iets uiteen, maar den vol genden dag wrijft men zich de oogen uit om met verbazing te ontdekken dat die scheur niet eens zoo heel erg is en nog best gerepareerd kan worden. Het ergste van de scheuringen, welke op het oogenblik aan de orde van den dag zijn, vinden wij, dat het zooveel kostbaren tijd en aandacht in beslag neemt. Wat zou er al dan niet tot het opbouwen der wereld kunnen worden bijgedragen, als men zich eens met iets anders dan met deze onzalige verdeeld heid ging bezig houden. Maar daaraan zal wel niets veranderd kunnen worden, zoo lang het persoonlijke element in partij- en regeeringszaken nog den boventoon voert. In Duitschland dreigt eveneens nieuwe scheuring, door de gevolgen van het re ferendum ontstaan. Deze scheuring kan inderdaad ernstige gevolgen hebben, ook voor het buitenland, maar niet omdat het hier een partij-scheuring betreft, integen deel, juist omdat het zulk een bedroevende scheuring zou kunnen worden, aangezien zij voortkomt uit tweedracht onder het volk. Wij gelooven echter dat het hier bij een dreigement zal blijven, ook al zal het dan uog misschien voor maanden span nen; men heeft toch te veel geleerd. De scheuringen in de politieke partijen van alle landen zullen tenslotte niet kun nen uitblijven. Nu vele dier partijen se dert jaren aaneengesloten zijn en er on danks, dat hoegenaamd niets bereikt wordt, spreekt het toch van zelf, dat elementen in die partijen een nieuwe richting zoeken. Daarvan moeten wij het tenslotte hebben. De oude toestand brengt ons geen verbe tering, een nieuwe is daarom gewenscht en hoe eerder deze komt, hoe liever. dwaasheid, een opgeblazen beschuldiging die hem onmogelijk ernst kan zijn. Is meneer Bailey weer naar de stad gegaan? vroeg ik of naar de club? Geen van beiden zij hij op uitdagenden toon. Op het oogenblik weet ik niet eens waar hij is. Halsey, vroeg ik o p ernstigen toon, ter wijl ik mij naar hem voolrover boog, heb je er ook maar eenig idee van wie Arnold Armstrong vermoord heeft? De polit/e denkt dat hij door iemand hier in huis is binnen gelaten en dat er van bovenaf op hem geschoten is, door iemand die op de wenteltrap stond. Ik weet er niets van, hield hij vol, maar ik verbeeldde mij dat hij even naar Gertrude keek. Zoo kalm en rustig als ik maar kon, vertelde ik alles, wat er gebeurd was, te beginnen met den nacht, toen Liddy en ik alleen waren geweest, tot de vreemde geschieden/s met Rosie en den man, die haar had achtervolgd. Haar mandje stond nog op t,afel als stille getuige van deze laatste geheimzinnige geschiedenis. En dan is er nog iets, zei ik tenslotte, aarzelend. Halsey, dit heb ik zelfs nooit aan Gertrude verteld, maar op den ochtend na den moord heb ik in het tulpenbed een revolver gevonden. Dat was jouw revolver, Halsey. Halsey bleef mij een heelen tijd aansta ren. Toen wendde hij zich tot Gertrude. Mijn revolver, Trude, riep hij uit. Maar Jack heeft mijn revolver toch meegeno men, is het niet? Zeg dat in 's hemelsnaam niet, smeekte ik hem. De detective heeft het al gehad over de mogelijkheid dat Jack Baily terug is gekomen en en dat het toen gebeurd is. Hij is niet meer hier terug geweest, zei Halsey. Gertrude toen je dien nacht Als het nu maar eens niet ging om een paar menschen, maar om zaken. Zaken, welke het algemeen belang raken en daar voor slechts gunstige resultaten zullen af werpen. Wat er met twee of drie leiders gebeurt, is toch tenslotte iets waar nie mand langer dan een uur over denken mag. Wij leven niet voor enkelingen maar in de maatschappij althans voor het algemeen. En de voorspellingen van heeren poli tiek deskundigen? Wie zegt ons nu, dat een scheuring in de Engelsche liberale par tij en een nieuwe twistappel onder het Duitsche volk, nadeelige gevolgen voor de geheele wereld brengen zal Dergelijke waarzeggerij dient toch alleen maar om de gemoederen te verontrusten; het is al leen onbegrijpelijk dat de menschen in de afgeloopen vijftien jaar nog niet wat wij zer geworden zijn. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. By Lauenberg (Saksen) zyn Donderdag tijdens een hevig onweer twee visschers, die zich op de Elbe bevonden, door den bliksem getroffen. Een hunner werd dood in de schuit gevonden, terwyl de andere overboord moet zijn gevallen. Zyn lijk is nog niet gevouden. NOODLOTTIG AUTO-ONGELUK. Donderdagavond is er by het plaatsje Hemberg iD het Zwarte Woud een ernstig ongeluk gebeurd. Een auto, met 7 per sonen bezet, reed op een lange Jan in, wauïby enkele boomstammen de auto door boorden. De burgemeester van Hemberg en een andere'persoon werden opslag gedood, terwyl 3 andere inzittenden min of meer ernstige verwondingen opliepen. o—- BEJAARDE BRUIGOM ONTVOERD EN OPGESLOTEN De 72-jarige geneesheer Pounds uit New-Jersey zou in het huwelyk treden met de gewezen verpleegster van zijn on langs overleden vrouw. Terwijl hij zich op den vooravond van zyn trouwdag by zyn bruid bevond, werd hij naar huis ontboden voor een dringend geval. Twee mannen kwamen en brachten hem in een krankzinnigengesticht, waar zij hem met behulp van valsche papieren deden opslui- een revolver meebracht om hem aan Jack te geven, welke was het toen? De mijne? Nu zette Gertrude een uitdagend ge zicht. Neen. De jouwe was geladen en ik was bang voor wat Jack er misschien mee doen zou. Ik heb hem er een gegeven, die ik al een jaar bezit hij was niet geladen. Halsey stak wanhopig zijn handen om hoog. Is dat niet echt iets voor een vrouw, zei hij. Waarom deed je niet wat ik je vroeg, Gertrude? Je stuurt Bailey weg met een leege revolver en gooit den mijnen notabene in het tulpenbed. Nu komt er natuurlijk uit bij het gerechtelijk onder zoek, dat de kogel waarmee Armstrong gedood werd, van hetzelfde kaliber als van mijn revolver was. En wat moet ik dan beginnen? Je vergeet, viel ik hem in de rede, dat ik de revolver heb en dat niemand er iets van af weet. Maar Gertrude was boos opgestaan. Ik kan het niet uitstaan, het is altijd mijn schuld, riep ze uit. Halsey, ik heb je revolver niet in het tulpenbed gegooid. Ik ik geloof dat je het zelf gedaan hebt. Ze keken elkaar met harde, wantrouwen de oogen aan. En toen stak Gertrude hem smeekend haar handen toe. We mogen het niet doen, zei ze ge broken. Juist nu nu er zooveel op het spel staat, zou het schandelijk zijn. Ik weet wel, dat je er even weinig van af weet als ik Halsey. Halsey kalmeerde haar zoo goed hij maar kon en de ruzie scheen weer voorbij te zijn. Maar nog lang nadat ik al boven was zat hij beneden alleen in de huis kamer, en ik wist, dat hij alles wat hij ten als gevaarlijk krankzinnige. Familiele den kwamen hem echter verlossen. DIJK DOORGEBROKEN. De dijk van het kanaal Antwerpen Luik is te Moll, waar men een nieuwe sluis bouwt, doorgebroken. Het verkeer zal 14 dagen zijn gestremd. HET AUTO-ONGELUK TE OSTENDE. Het onderzoek naar het auto-ongeluk te Ostende, heeft aan het licht gebracht, dat de chauffeur dronken was, evenals zyn helper, dien men na het ongeluk moest wakker schudden. Beiden werden gear resteerd. Behalve de grootmoeder is ook een der kinderen overleden. HAAR MAN°YERMOORD. Een 32-jarige vrouw van Poolschen oorsprong heeft te Cuinchy haar man met bylsiagen afgemaakt. Na haar misdaad te hebben gepleegd, vluchtte zy naar Marquil- lis, waar zy onder een trein raakte. De moordenares was aan den drank verslaafd, —o GEVAARLIJKE GRAP. Een hevige paniek brak in een school in Brooklyn uit, daar een der leerlingen riep»Daar is de Zwarte Hand Het ongeluk wilde, dat in één der klassen de roep verkeerd werd bestaan. Men be schouwde de kreet als een waarschuwing, dat er brand was uitgebroken. Onmidde- lyk volgde er een algemeene stormloop naar de deuren, waarby de onderwyzers tevergeefs hun uiterste best deden om de kinderen tot kalmte en bezinning te bren gen. Verscheidene kleinen geraakten on der den voet en de rust keerde eerst weer, nadat 12 kinderen min of meer ern stig waren gewond. De jongen, die door zijn roepen het onheil heeft gesticht, ligt ziek van wroeging te bed. o— EEN FEEËRIEKE GROT ONTDEKT. Volgens het Fournier-agentschap moet er te San Cataldo, bij Caserta, een bewon derenswaardige grot zijn ontdekt, die uit gestrekte zalen en eindelooze gangen be vat. De onderzoekers hebben vijf uur ge- Ioopen zonder het eind te bereiken. In de grot bevinden zich verschillende meeren, schitterende watervallen en een echte rivier, die verdwynt achter een muur van van de zaak wist, nog eens naging. Som mige dingen begreep hij, die mij volkomen duister waren. Hij en Gertrude wisten, waarom Jack en hij dien nacht zoo waren weggereden. Hij wist waar ze de laatste 24 uur geweest waren en waarom Jack Bailey niet met hem teruggekomen was. Het scheen mij toe, dat ik nooit ergens achter zou komen, als de kinderen voor mij blijven het altijd de „kinderen" mij niet hun volle vertrouwen wilden schenken. Toen ik ten slotte uitgekleed was, kwam Halsey boven en klopte op de deur. Na dat ik een. negligée had aangetrokken, (vroeger toen Gertrude nog op school was, noemde ik zoo iets een kamerjapon) liet ik hem binnen. Hij bleef een oogenblik bij de deur staan en kreeg toen een soort van geluidlooze lachstuip. Ik ging op den rand van mijn bed zitten en wachtte streng stilzwijgend af wanneer hij opzou houden, maar het scheen wel steeds erger te worden. Toen hij wat bedaard was, greep hij mij bij m'n arm en trok mij mee naar den spiegel. De schoonheid der vrouw. Raadgevin gen aan jonge en oudere dames, door Beatrice Fairlax zei hij. En toen zag ik me zelf. Ik had pap/ljotten in m'n haar en ik moet toegeven dat ik er vreemd uit zag. Ik vind dat een vrouw verpl/cht is om zorg voor haar uiterlijk te hebben, maar het is er niet mee als met het ver tellen van een leugentje om bestwil men moet er niet op betrapt worden. Toen ik die dingen uit mijn haar h#! gehaald was Halsey weer ernstig en ik luisterde naar zijn verhaal, 'BMW NIEUWSBLAD voor liet Lui in HbisIei en AlteaajeLaiastraat en de Boiielerwaard fWordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1