Binnenland. Plaatselijk Nieuws. steenen kantwerk, waarachter zic\\ nog meerdere grotten moeten bevinden o AUTO-ONGEVALLEN IN 1925, 30.400 DOODEN, 868.000 GEWONDEN. Een wereldoverzicht van het aantal auto ongevallen toont aan, dat in het vorig jaar 30.400 personen gedood zijn en 868.000 gewond. Tachtig percent der ongevallen kwamen in Amerika voor. HEVIGE HAGELSTORM. Volgens een bericht uit Moskou zyn by een hevigen hagelstorm in de buurt van Gharkof 1500 schapen en veel ander vee om het leven gekomen. o DE ONTEIGENING VAN DE VORSTE-* LIJKE EIGENDOMMEM VERWORPEN. Zondag heeft in geheel Duitschland de volksstemming plaats gehad over de vraag of de Duitsche vorsteljjke eigendommen onteigend dienen te worden of niet. Zooals te verwachten viel, hebben zich op den dag der stemming verscheidene incidenten voorgedaan. Zondagnamiddag om 5 uur werden de stembussen gesloten. Volgens de eerste berichten is de deelname niet overweldi gend geweest. De arbeiders echter schijnen het parooi der socialisten over het algemeen gevolgd te hebben, naar gemeld wordt, dat in de arbeiderswijken druk, is gestemd. Uit verschillende plaatsen komen berich ten van bloedige botsingen. Volgens de laatste berichten zyn 14.889.703 stemmen voor onteigening uitgebracht. Noodig waren 19J millioen stemmen, zoodat de onteigening der Duitsche vorste lijke eigendommen verworpen is. 1 o HET HOOGE WATER. Het hooge water in de streken, die de laatste dagen van onweders en plasregens te lyden hebben gehad, houdt aan. Aan de Bodensee hebben de loodsen van de Zeppelinwerf in het water gestaan. De Boven-Rjjn tusschen Bazel en Konstanz wast nog. In de provincie Saksen is de dyk van de Roeder doorgebroken, waar door het land over kilometers afstand over stroomd werd. De rjjksweer, schupo, brandweer en vrijwilligers trachten het gat te dichten. In den kreits Lieberwerde is de oogst voor een groot deel vernield. EEN GESCHENK VAN DE GRIEKSCHE REGEERING AAN KONINGIN WILHELMINA. Men schrijft uit Athene aan de N.R.Ct.: Ter gelegenheid van het zilveren- hu welijksfeest van onze Koningin is bij de Grieksche regeering het plan opgekomen, van haar kant een bewij's te geven van de bijzondere hoogachting en oprechte be wondering, die het Grieksche volk koes tert voor onze geliefde vorstin. De Grieksche huldiging van onze Ko ningin bij haar jubileum moet niet be schouwd worden als een gewone beleefd heid. Men is er op uit geweest iets gees telijks groots en waardevols te geven, iets van het beste wat men bezit. Aan de keuze van het geschenk, een, in Olank Pendelisch marmer door een van de beste kunstenaars van Jong-Grie- kenland gehouwen weergave van het be roemde Eulesinische Relief, moet een bij zondere beteekenis worden toegekend. Men heeft onze Koningin er door wil len eeren als vredesvorstin, als de ijverige bevorderaarster van de werken des vredes, van de welvaart van haar volk. Het beeld stelt de godin Demetervoor met lange lokken die een voor haar staan- den, naakten knaap, Koning Triptolemos, het gouden zaaikoren overreikt, waarvan het geheim voordien aan de menschheid verborgen was. Tegelijk wordt Triptolemos door Demeter's dochter Persephone met een krans gekroond. Het beeld is 2.18 M. hoog en 1.52 M. breed en is een van de schoonste overblijfselen uit de klassieke oudheid. Dimitriades heeft het in forschc vormen, in origineele grootte, zeer geluk kig nagebootst. Op het zilveren huwelijksfeest van de Koningin had de toenmalige Grieksche gezant in den Haag, de heer KapsambehTs, alleen de gipsafdruk van het relief aan} H. M. kunnen aanbieden. Thans is het mar meren beeld echter gereed. En heden mel den de Grieksche bladen, dat het met de Saturnus van de K.N.S.M. naar Neder land is verscheept. o ZESTIGDUIZEND DWANGBEVELEN. Aan het derde kantoor der Directe Be lastingen te 's Gravenhage zijn niet minder dan 60.000 dwangbevelen uitgereikt; 22 deurwaarders waren er voor noodig om de menschen van dit kantoor aan hun be lastingplicht te herinneren. o VALSCHE MUNTER. Door de politie te Apeldoorn is op het Stationsplein gearresteerd zekere H. verdacht van het vervaardigen en uitgeven van valsch Engelsch bankpapier. H. is deswege in verzekerde bewaring gesteld en overgebracht naar den Off. van Justitie te Utrecht. De verdachte, die een goede bekende van de politie is, maakte zich reeds eerder, een jaar of zes zeven gele den, op groote schaal schuldig aan het uitgeven van door hem vervaardigd valsch Engelsch bankpapier. o TRAGISCH ONGELUK. Even over de grens bij Eibergen nader de een bruidsstoet, met de bedoeling door de inzittenden volgens oud gebruik, getracteerd te worden, loste een Duitsche grenscommies een vreugdeschot. Het 2e schot trof helaas een zeventienjarig meis je uit de gemeente Eibergen, dat eenige minuten later aan de bekomen verwondin gen overleed. De commies is onmiddellijk in verzekerde bewaring gesteld. Dit schieten bij het passeeren van een bruidsstoet is een oude traditie dienende om „ae booze geesten" van den bruids wagen te weren. o EEN ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. Zaterdagavond halftien is op den Haag- weg, ter hoogte van de verffabriek nabij Delft, een motorrijwiel met zijspan in botsing gekomen met een personenauto. Het motorrijwiel werd bestuurd door den heer O., uit Rotterdam, wiens vrouw en twee kinderen in het zijspan zaten, ter wijl zijn 50-jarige vader op de duo reed. De auto werd bestuurd door R. S. eveneens uit Rotterdam, die op dezen ge vaarlijken weg, volgens verklaring van ge tuigen, met roekelooze vaart reed. De schok was zoo hevig, dat motor en zij span over den kop sloegen en allen er uit geslingerd werden. Een dochtertje van den heer O., anderhalf jaar oud, werd op slag gedood, terwijl de heer O. senior een schedelbreuk bekwam. De heer O. ju nior had een ontwrichten arm, mevrouw en het andere kind bleven als door een wonder ongedeerd. Per politie-auto werden allen naar het gasthuis te Delft vervoerd, waar den heer O. Jr. heelkundige hulp werd verleend. Hij kon daarop met vrouw en kind heengaan. De heer O. Sr. werd op genomen. Zijn toestand werd bedenkelijk geacht. Motor en zijspan werden geheel vernield. S. die dit onheil had aangericht, tracht te te ontkomen, maar hij" werd tegenge houden en gearresteerd, terwijl de auto in beslag is genomen. Tegen den roeke- loozen bestuurder zal een vervolging wor den ingesteld wegens veroorzaken van den dood door schuld. o— LIJK OPGEVISCHT. Vrijdag bemerkten voorbijgangers in de Vliet onder Voorschoten een fiets, die even boven het water uitstak. De politie ging dreggen en spoedig werd het lijk van een man opgehaald. Het bleek bij onderzoek te zijn dat van G. v. d. H. |uit Delft. Een visscher in een bootje op de Maas onder Tegelen ondekte een lijk, drijvende in de rivier. Bij onderzoek bleek het te zijn de 50-jarige W. V. uit Keipen, waar hij tijdelijk verblijf hield. o EEN GEVANGENE ONTVLUCHT. De marechaussées te Roosendaal hiel den Vrijdag zekeren O. aan, verdacht van inbraak te Moerstraten onder Wouw. Za terdag werd hij met een getuige, nabij hei Thoolsche veer geconfronteerd. Nadat dii geschied was en de marechaussées op hun fietsen sprongen en O. dit schijnbaar ook zou doen om terug te rijden naar Roosendaal, wierp de man onverhoeds zijh fiets voor de wielen van de marechaussées en sprong ter zijde van den weg in hei hoog met riet begroeide moeras. De begeleiders spoedden zich naar de andere zijde van het moeras om hem daar weer in handen te krijgen, dochzij hebben hun arrestant niet meer kunnen terug vinden. o DE WATERSNOOD. Bij de Algemeene Watersnoodcommis sie is tot heden aan giften ingekomen een bedrag van f 4.481.484.68. O AUTO-ONGEVALLEN. Te 's Bosch is een vierjarig knaapje bij het oversteken van de straat door een auto gegrepen en zoodanig gewond, dat het bij aankomst in het Groot Ziekenhuis reeds was overleden. Te Ridderkerk moest Vrijdagavond een Fordvrachtwagen keeren. Bij het achteruit rijden geraakte een der aan den wagen hangende jongens het achtjarig zoontje van A. Sonneveld, onder de wielen, waar door het jongetje bijna onmiddellijk werd gedood. o GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Kommiezen der belastingen en de plaat selijke politie te IJmuiden hebben een inval gedaan in een werkplaats van G. K. aan de Zuidzijde der visschershaven te IJmuiden, waar zij een geheime distilleer derij hebben ontdekt. O—-- UIT EEN SCHOMMEL GEVALLEN. Te Zaandam is Zondag een meisje uit Amsterdam, dat zich in een speeltuin aan de Lage Hom vermaakte, uit een schommel gevallen en op een hek neergekomen, waar door zij zich zoodanig verwondde, dat zij in het ziekenhuis aldaar moest worden opgenomen o GESCHOTEN. Te Terapel is Vrijdagnacht geschoten op het slaapkamerraam van den opper wachtmeester der marechaussees, die on langs bij de inbraak in het bankgebouw aldaar zekeren R. heeft neergeschoten. Bij iemand te Barnflair is een Mauser repeteergeweer met 500 patronen in be slag genomen.. De justitie te Winschoten heeft een onderzoek ingesteld. o DE KON. FAMILIE OP REIS. De Kon. familie zal in Zwitserland lo- geeren te Beatenberg, een fraai gelegen en rustig hoteldorp boven het meer van Thun op een hoogte van ruim elfhonderd meter, met een schitterend gezicht op de sneeuw bergen van het Berner Oberland. DE EX-KEIZER. De Duitsche ex-keizer en zijn gemalin brachten Zaterdagmiddag een bezoek ten Paleize Soestdijk aan H. M. de Koningin- Moeder. o— DE VERBORGEN SCHAT. C. P., landbouwer te Prinsenhage, heeft zich verleden jaar een bedrag van ruim f 6400 toegeëigend, zijnde de spaarpot van zijn overleden vader, door dit geld uit den grond te halen, waar zijn vader het be waard had. Wegens verduistering was te gen hem een gevangenisstraf van 3 mnd. geëischt. De rechtbank te Breda oordeel de het onderzoek onvolledig en beval, dat een nieuw onderzoek zal worden ge daan door het hooren van nog eenige ge tuigen. O Wegenbelasting. Adres van den Bond van Autobusdienst- ondernemers.! De Nederlandsche Bond van Autobus- dieRStondernemers heeft aan de Tweede Kamer verzocht, het daarheen te leiden, dat a. autobussen een tarief van wegen belasting worde opgelegd, welke in een meer zuivere verhouding staat tot de ta- rifieering van de andere in het ontwerp- wet belaste wegengebruikers, en welk tarief er rekening mee houdt, dat auto bussen voor het interlocale vervoer, volgens haar aard en het gebruik van den weg, vallen onder de rubriek en het rarief van personenauto's. b. autobussen worden vrijgesteld van personeele belasting c. dat de heffing van staangelden voor autobussen, voor het als standplaats in gebruik nemen van een gedeelte van den openbaren weg, voorzoover gemeenten het hebben noodig geoordeeld, deze gelden als gemeentelijke belastingen of als voor waarden tot het innemen van standplaatsen voor openbare middelen van vervoer*, te moeten heffen zonder den ondernemers eenig profijt voor deze gelden aan te bieden, tenzij als betrekkelijk geringe kosten z.g. praecario aangemerkt, met het ingaan van de wegenbelasting teniet te doen d. dat autobussen alteen in gebruik op een weg of wegen, waarop geheel of ge deeltelijk tol wordt geheven, en welke wegen geheel of gedeeltelyk niet voorko men op eenige wegenlijst, geheel of gedeel telijk worden vrijsteld van wegenbelasting, naar de verhouding, waarop de weg of wegen waarop tol wordt geheven, staat of staan tot de geheele lengte van het be treffende autobusrajec e. dat onder de «bijzondere gevallen*, bedoeld in art. 5 lid 4 van het ontwerp- wet, zonder bezwaar van den minister van Financiën ook mogen gerekend worden autobussen, die aan doel en strekking van genoemd lid, betreffende het weggebruik kunnen beantwoorden f. dat autobussen, die slecbts dienen voor reserve om in te vallen bij defect of in revisie zijn van de rytuigen van den gewonen dienst, niet vallen onder deze belasting en, voor zooverre zy ook gebruikt worden voor vervoer van gesloten gezel schappen, slechts i van de voorgenomen belasting betalen g. dat autobusbedryven van openbare lichamen die zich toeleggen op interlocaal vervoer of op het te huur aanbieden van de motorrijtuigen, anders dan als openbaar middel van vervoer, niet vallen onder art. 6 lid c ontwerp-wet betreffende vrijstelling wegenbelasting. o Provinciale Staten. Opcenten op Rijksbelastingen. Ged. Staten bieden aan de Staten dezer provincie ter vaststelling aan een ontwerp besluit tot heffing van opcenten op rijksbe lastingen Zy stellen voor te besluiten tot dekking der provinciale uitgaven voor 1927 te heffen le over het belastingjaar 1927 a. 28 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de ongebouwde eigen dommen b. 28 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de gebouwde eigen dommen c. 24 opcenten op de hoofdsom der per soneele belasting 2e over het belastingjaar 192728 a. 6 opcenten op de hoofdsom der ver mogensbelasting b. 6 opcenten op de hoofdsom der in komstenbelasting, voor zooveel betreft de aanslagen der belastingplichtigen, bedoeld bij artikel la der wet op de inkomstenbe lasting 1914. Blijkens bovenstaand voorstel zullen over 1927 dezelfde aantallen opcenten worden geheven als over 1926, alzoo noch belas- tingverhooging noch belastingverlaging. HEUSDEN. Door de Centrale vereeni- ging van openb. leeszalen en Bibliotheken werd het assistente-diploma uitgereikt aan onze vroegere stadgenoote mej. A. Hilwig en werd deze tevens toegelaten tot de directeurs cursus te 's Gravenhage. Zondag speelde «Juliana I* een wedstrijd tegen «De Zwaluwen* uit Baard wijk, welke wedstryd met 22 eindigde. Het Ilde elftal speelde een wedstryd tegen «H.V.V. II* Haarsteeg op het terrein van H.V.Y. waarvan de uitslag een 32 overwinning voor »H.V,V.« was. Algemeen hoort men alhier en in de omgeving dat de fruitoogst appels en peren die heel wat beloofde, ver moedelijk niet zal meevallen. Vooral de peren vallen af, hoewel ze er oogenschjjn- lijk uitzien, dat men niet beter kon ver langen. Vrydagavond hield de R. K. De- batingsclub »St. Catharina* in het ver- eenigingsgebouw een ledenvergadering, waarbjj de heer A. v. Delft een lezing hield over de Kieswet. £pr. gaf een duidelyke uiteenzetting van de Kieswet en werd beloond met een krachtig applaus. Besloten werd de volgende vergadering in Augustus te houden, waarby de heer Joh. v. Laarhoven een lezing zal houden over «Ford, zyn leven en werken.* Zondagmiddag circa 4 uur, zal alhier de H. Kindsheid-optocht worden gehouden, welke zal worden opgeluisterd door de fanfare der H. Familie. Zondagavond 8 uur gaf de heer A. Boesnach zyn aangekondigde vliegdemon- stratie langs een draad, om ruim 10 uur werd deze demonstratie herhaald met licht effecten. Het was een aardig gezicht de heer Boesnach, hangende aan zjjn tanden langs den draad te zien zweven. Honderden en honderden personen uit den omtrek waren naar het Burchtplein gekomen om dit on gewone schouwspel te zien. Het veroor zaakte in Heusden een buitengewone en gezellige drukte. Zondagmorgen na afloop der gods dienstoefening maakte de WelEerw. Heer Ds. Huygens aan zjjne Gemeente bekend, dat ZynEerwaarde voor het ontvangen be roep naar Gent had bedankt. Na de bekendmaking werd Ds. Huygens door den Ouderling, de heer J. Zonneveld, namens Kerkeraad en Lidmaten der Kerk toegesproken. Na afloop hiervan werd ZijnEerwaarde door de Gemeente toege zongen Gezang 91 3. Aan het slot dankte Ds. Huygens den heer J. Zonneveld voor de tot hem gerichte woorden en de Gemeente voor het hem toegezongen vers. Gisteren vierde het echtpaar Van Laarhoven—van Dinteren zijn 50-jarig huwelijksfeest onder zeer veel belangstelling. Van alle woningen der Botermarkt en Vischmarkt wapperde de driekleur ter eere van het gouden paar. Om 10 uur had in de parochiekerk een plechtige solemneele Mis plaats. Van de receptie werd een zeer druk gebruik gemaakt. 's Middags om half vijf kwamen de kinderen van de botermarkt hunne geluk- wenschen aanbieden. De jonge juffrouw Crijn8 overhandigde namens allen een prach tig bloemstuk, terwyl onder leiding van Mejuffrouw Kramer een toepasselijk lied werd gezongen. De kleinen werden rjjkelyk onthaald. Om 7 uur kwam «Heusden's Mannen koor, om 8 uur de «Fanfare der H. Familie* en om 9 uur de «Heusdensche Harmonie* een serenade brengen, terwijl alle 3 ver- eenigingen eenige nummers uitvoerden op de muziektent op de Vischmarkt. Om ruim 8 uur kwamen de bewoners der Botermarkt, die 's morgens reeds een bloemstuk hadden laten aanbieden, het echtpaar feliciteeren. Bij welke gelegen heid de Voorzitter van het voor deze ge legenheid gevormde comité, de heer Joh. de Mol, namens de bewoners met een keurige rede een blijvend aandenken over handigde. ALMKERK. De heer H. v. d. Leygraaf, vroeger rijksveldwachter te Nieuwendjjk, thans woonachtig te Roggel (L.) is nu, naar wjj vernemen, bevorderd tot briga dier-titulair aldaar. BENEDEN-LANGSTRAAT. De pluk der aardbeien valt niet mede en komt dit in hoofdzaak door de vele regens en de daardoor bjjkomende slakkenplaag. Wat meer zonneschijn zou deze vrucht ten stade komen. De prijs is vrij goed en bedraagt 20 a 25 ct. per pond. De aanplant breidt zich telken jare uit. V-DUSSEN. Zaterdagavond geraakte al- bier een zoontje van den heer Da P. onder een fiets, gelukkig bracht de kleine het er zeer goed af. Maar minder goed den peddelaar, welke met zijn gezichj op den dyk terecht kwam, met 't gevolg dat hjj met een stukgevallen neus zjjn weg verder kon vervolgen. EETHEN. Openbare vergadering van den Raad der gemeente, op Vrjjdag 25 Juni 1926 v.ra. 9 uur (O.T.) Agenda 1. Ingekomen Stukken. 2. Subsidie herstel toren Heesbeen. 3. Wjjziging begrooting 1925. 4. 1926. 5. Ontslag Mej. H. S. Zonneveld. 6. Benoeming Onderwijzeres nuttige hand werken O. L. School te Heesbeen. 7. Aanvrage verkoop grond G Versteeg te Eethen. 8. Vaststelling kohier straatbelasting. 9. formuliergebed. 10. Rondvraag. 11. Sluiting. 's-GRAVENMOER. Met genoegen ver melden wjj, dat de heer P. M. van der Perk, ambtenaar ter secretarie alhier, is geslaagd voor het examen candidaat-gem.- secretaris. HAARSTEEG. De heer W. van La moen, smid alhier vond deze week 's mor gens 49 kuikens dood in het hok liggen. Bij het onderzoek naar de oorzaak hiervan kwam men tot de ontdekking dat ze alle door ratten waren doodgebeten. NEDERHEMERT. Begunstigd door een prachtigen zomeravond gaf de fanfare «Oefening en Uitspanning* uit W|jk, een concert in de theetuin van den heer O. v. d. Werken op het eiland. Een talrijk publiek was opgekomen om deze gunstig bekend staande vereeniging te hooren. Wij gelooven niet, dat een der velen zich den tocht naar het eiland heeft be treurd. De vereeniging handhaafde haar ouden roem op schitterende wjjze en gaf een heel mooi concert. Er heerschte een opgewekte stemming, die vooral aan het slot door het spelen van eenige populaire marschen nog zeer werd verhoogd. Naar wjj vernemen, is «Oefening en Uitspanning* aangezocht in den loop van den Zomer nogmaals een concert te komen geven. RAAMSDONKSVEER. By de verpach ting van hooigras in den Dombosch werd van 13 tot f 15 per 500 K.G. op struik bedongen. Tot lid van het Hoofdbestuur van Kerkvoogden in de Herv. Kerk werd ge kozen dhr. P. A. v. Dongen. De Eerw. Heer Holtrop Cand. tot den H. Dienst bedankte voor de beroeping naar de Ger. Kerk op 't Veer. De heer P. Kieboom slaagde bij het Eind examen Gymnasium te Eindhoven. De heer J. A. Lankhujjzen werd gekozen tot Bestuurslid van den nieuwen Dombosch. Mej. P. Heuster Jd. slaagde voor het Diploma Maatknippen. Een kind van den heer Dubbel man viel in de haven. Door een schip per werd het van een wissen dood gered. De op het Dorp staande hooipers werd voor f 7300 gekocht door den heer Smit uit Groningen. De collecte voor den Gewapenden Dienst bracht in deze Gemeente f 25.20 op. VEEN. Op het te 's Gravenhage ge houden examen voor de acte van bekwaam heid in de Gemeente Administratie slaagde Vrjjdag j.l. de heer H. A. Vos alhier. Hij genoot zijn opleiding bjj de Heeren Smits en Verwiel te 's Bosch. WOliDRICHEM. Donderdagmiddag had de eerste veiling van aardappelen plaats, aangevoerd werden 12 manden nieuwe aardappelen, terwyl een party van 50 H.L. i o «hi'w—:»lw. ir nL uiw lurw mmmmmm—mmmmmmi—w—aammmmwa

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2