Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, - de Langstraat en de Bommelerwaard. 4614 Woensdag 23 Juni 3 Jan Geertzen, Rechtzaken. Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET Het zekerste en eenvoudigste genees middel tegen galzucht, slechte spijsvertering en verstopping vindt gij in Foster's Maag- piilen. Zij zijn het zacht weikend laxeer middel, waaraan iedereen nu en dan be hoefte heeft. Zy staan de natuur by, en het gebruik er van wordt geen gewoonte. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. ONMOGELIJK Zakenman (die een kou heeft gevat) Waarom schrijft u niet precies, wat ik u dicteer Typiste (brutaal) Omdat het onmogelyk is. Myn machine heeft toch geen kou gevat Vergadering van den Raad der gemeente WIJK op Vrijdag 18 Juni, nam. half zeven. 1 VoorzitterEd.Achtb. Heer R. J. van Doveren. j Secretaris: WelEd. Heer E. Sluijmers. Aanwezig alle leden, behalve de heer R. v. Rijswijk. i De Voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze, de Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die worden goedgekeurd en vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat hij een aanbod heeft gekregen voor bemesting van het weiland het „Dorpsbosch". De eigenaar van deze mest wil de mest op het weiland brengen en daarop slechten tegen f 4.25 per. M3. de aanwezige hoeveelheid bedraagt plm. 50 M3. De raad vindt het aanbod zeer schikkelijk en keurt eenparig goed, de mest op die voorwaarde te koo- pen- 1 Ingekomen stukken: Verslag van de Gezondheidscommissie te Heusden, wordt ter inzage gelegd voor de leden. j Eenige aanmerkingen van Ged. Staten op de rekening 1924. De aanmerkingen zijn meest van administratieven aard; be halve één. Uit de balans 1924 van het G.E.B. blijkt dat het totaal verlies van het begin der oprichting tot het einde 1924 heeft bedragen f 18.000. Dit verlies is niet gedekt. Ged. Staten vragen op welke wijze het gemeentebestuur dit verlies denkt te dekken. II Het voorstel van B. en W. is, Ged. St. te berichten ,,dat het bedrag met gemak op den kostprijs van het net gemist kan worden, omdat de kostprijs van een der gelijk net belangrijk is gedaald en de af schrijving met dit bedrag voldoende ge rechtvaardigd is. v. Wijk. Wat is de bedoeling met die 'f 18.000, moeten die apart gelegd worden, voor een reservefonds. Voorzitter. Die moeten worden bijgepast, v. Wijk. Ze worden dus niet gebruikt voor aflossing van het net. Voorzitter. Neen. v. Wijk. Ik vind het eigenaardig dat Ged. St. daar telkens mede aankomen. Voor de oprichting van het bedrijf, be loofde men gouden bergen en dat toen besloten is in het contract vast te leggen dat er een reservefonds werd gesticht en er gezegd werd dat het geld niet werd: verspild, is te verklaren. Thans brengt hef bedrijf niets dan tegenvallers en moet er. telkens worden bijgepast, nu kan er toch] geen sprake zijn van de vorming van een reservefonds. Naar mijn meening hebben wij niets tedoen dan de herziening van rhet contract te krijgen. Voorzitter. Dat gebeurt niet, wij kunnen alleen trachten gedaan te krijgen dat Ged. St. het door de vingers zien en toestaan, dat het bedrag niet wordt bijgepast. v. Wijk. Als het contract blijft en Ged. St. blijven op hun standpunt staan, dan moeten wij betalen, ten eerste de aflos sing van het net en ten tweede een be drag voor de vorming van het reserve fonds. Dit laatste is een dwaasheid, want wie zal weten of de dan zittenden raad niet zegt, wij zien van het electrisch be drijf af en zullen het net verkoopen. Ik vind het erg dat Ged. St. niet van hun standpunt willen afwijken. Voorzitter. Daar is al verschillende ja ren van afgeweken. v. Wijk. Ik zou Ged. St. vragen het contract te herzien. Voorzitter. Dat kunnen zij niet doen, zij kunnen het alleen door de vingers zien. v. Wijk. De finantiën van Wijk zijn nu ook niet zoo gunstig, ik zou de bepaling er af zien te krijgen, gelukt het, dan zijn wij er van af. t Voorzitter. Ik zou het laten zooals het thans is, gaan wij tegen Ged. St. agee- ren, dan loopt men kans, dat zij de punt jes op de i's gaan zetten. v. Wijk. Ged. St. willen wel zeggen, dat moet je doen, en dat moet je nalaten, doch om er bij de regeering werk van te maken om minder rente te bepalen, aat doen ze niet. Van de 53/4 pCt. kan op het oogenblik best s/4 pCt. af, dat scheelt de gemeente ongeveer f 600. Voorzitter. Dat is een vast contract met de Rijksverzekeringsbank en deze rede neeren, dat zij den spaarpot van den werkman moeten beheeren en daardoor geen verlaging van de rente kan worden toegestaan. v. Wijk. Zeker, als wij daar alleen tegen ageeren, dan zullen wij niets gedaan krijgen, doch als verschillende gemeenten daartoe drang uitoefenen, misschien wel. Roza. Mijns inziens is de heer v. Wijk geheel op den verkeerden weg, de ge meente heeft geen contract met Ged. St. doch met de P.N.E.M., daarmede heeft men te handelen. Ged. St. hebben alleen toe te zien, dat het contract wordt na geleefd. Wij doen dit niet, op Ged. Staten rust dus de plicht ons daarop te wijzen. Nu staan Wij voor het feit dat het be staande contract met 1 Jan. 1927 af loopt en dan een nieuw contract moet worden gesloten, misschien kunnen daar in eenige gunstiger bepalingen worden opgenomen, althans dit is te beproeven. Wat de redeneering over vermindering van rente betreft, dit is ook al niets dan een herhaling, waarmede men niets op schiet. In November van het vorig jaar is reeds beproefd om vermindering te krijgen. Als je iets hebt dat nieuw is, en dat doel kan treffen, goed dan wil ik er direct naar hooren, doch aan her halingen heeft men niets, daarmede wordt niets bereikt. v. Wijk. Dan maar niet probeeren. Roza. Het is geprobeerd, daartoe heeft reeds een Comm. uit alle Burgem. van het Land v. Heusden en Altena gewerkt, doch zonder succes. Wij kunnen alleen trachten het nieuwe contract zoo voordeelig moge lijk af te sluiten. Voorzitter. Kunnen de heeren meegaan met het voorstel van B. en W. Met algemeene stemmen wordt dienover eenkomstig besloten. Ingekomen is nog Balans met winst en verliesrekening 1925 voor den Keurings dienst van Waren. Het dienstjaar sluit met een batig slot van f3917.25. Wordt aangenomen voor kennisgeving. Verzoek om subsidie van het best. der op te richten R.K. Handels Hoogeschool te Tilburg. Het voorstel van B. en W. om geen subsidie te verleenen wordt met al gemeene stemmen aangenomen. Een verzoek van den heer J. v. d. Maaden, om hem den z.g.n. „Buitenpas" voor langer termijn te verhuren of indien dit niet gaat, dan aan hem te verkoo pen. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken omdat zij den „Buitenpas" al leen als bouwterrein zouden willen ver koopen. r De Voorzitter deelt mede, dat zoo juist van den heer P. Furster een verzoek is ingekomen om een gedeelte van den Buitenpas aan hem te verkoopen voor bouwterrein. De heer G. Bouman merkt op dat in het adres van v. d. Maaden niet is uitgedrukt, de juiste bedoeling van adressant, want deze heeft hem wel eens meegedeeld, dat het zijn bedoeling was, daar een huis te bou wen. De Voorzitter zou, als dit zoo is, adres sant willen berichten, dat hij zijn aanvrage moet wijzigen en aanvragen voor bouw terrein. Het adres Furster spreekt van bouwterrein, deze wil er dus gaan bou wen. De heer v. Wijk kent de bedoeling van Furster niet, hij heeft echter vernomen dat de autobusonderneming belangrijk uit gebreid wordt, misschien is het de bedoe ling er een garage te bouwen en dat zou een uitkomst zijn, het brandgevaar voor de drukbevolkte buurt waar thans de ga rage is, zou er zeer door verminderen. De heer v. d. Velden merkt op, dat de bedoeling van B. en W^ om het alleen te verkoopen als bouwterrein, moet worden opgevat als terrein voor woning bouw en een garage is niet te beschou wen als woning. De heer Roza verklaart dat het hem onverschillig is wat er gebouwd wordt, als het slechts in het algemeen belang is. Spreker meent dat men thans evenwel iets bespreekt wat niet aan de orde is. Het is tijd genoeg hierover te redeneeren als de aanvrage behandeld wordt en men bereid is een koopovereenkomst te sluiten. Een adres van den heer P. Bouman te Aalburg, met verzoek om de kosten groot f 35 die hij heeft betaald voor het leggen van een ondergrondschen kabel uit de ebskas terug te mogen ontvangen. De heer v. d. Velden merkt op, dat P. Bouman de kabel heeft gelegd ten be hoeve van zijn bedrijf, dat naar zijn meening geen verschil gemaakt mag wor den en adressant dus recht heeft op inwil liging van zijn verzoek. De heer v. Wijk zegt dat A. v. Wijk onlangs verzocht heeft de aanleg van een kabel naar zijn vlasscherij uit de ebskas te !betalen en dat verzoek toen is ingewil ligd. De aanvraag die. thans is ingediend is daarmede evenwel niet gelijk te stel len, toen betrof het een flink bedrijf, waar verschillende werklieden hun arbeid verrichten, om deze beter licht te ver schaffen daarom heeft spreker toen voor gestemd. De heer Bouman vraagt of het den Voorzitter bekend is, wat de aanvrager met de electrische kracht wil gaan doen. De Voorzitter antwoordt dat het de bedoeling van den aanvrager is om machi naal in zijn boerderij te werken, zooals stroo- en bietensnijden. De heer Bouman zegt dat het verzoek van v. Wijk is ingewilligd, omdat het in het belang van het werkvolk was. Als Bouman thans vergoeding van den aanleg vraagt om te dorschen of bieten te snij den, dan zijn deze aanvragen niet gelijkte stellen. De heer G. v. d. Pol is van meening, dat men verplicht is tegenover het be drijf het verzoek toe te staan, de andere kwestie kan men stil laten staan. De Voorzitter is ook van meening dat de aanvrage van Bouman niet is gelijk te stellen met die van v. Wijk. De heer v. d. Velden merkt op, dat men de vraag zou moeten stellen gaat het gem.- bestuur tot uitbreiding over in het belang van het bedrijf of alleen in het belang van het werkvolk. De heer G. v. d. Pol meent dat in de eerste plaats rekening gehouden moet wor den met uitbreiding van het net. Hoe heeft men niet uitgekeken of de coöperatie niet zou aansluiten. De heer v. ri. Velden deelt deze meening. De voorzitter acht het een groot ver schil of de Coöperatie wil aansluiten met eefl groote stroomafname, of een gewoon boerenbedrijf, waarvoor de afname van kracht zeer gering is; in het eerste geval zou men al wat doen. De heer v. Wijk zou het nog een ander geval vinden, als het een loondorscherij' betrof en de boeren uit den omtrek lie ten hun graan daar dorschen. De heer Roza acht het jammer, dat Bouman niet vóóraf gevraagd heeft om de aanleg uit de ebskas te bekostigen. De Voorzitter zou het adres tot een volgende vergadering willen aanhouden. Aldus besloten. Thans wordt overgegaan tot verpachting van het grasgewas van de gemeente, waarvoor de vergadering wordt ge schorst. De opbrengst was: Buitenpas f 61 vorig jaar f 26 Klein Korenzand f 251 Wei d'Ulven Dorpsbosch perc. 1 f151 Dorpsbosch perc. 2 f 174 De Kuiper 'f 175 f1002 f291 f190 f146 f 100 f 104 Ebbe: Perc. 1 opbrengst f 201 vorig jaar f 161 2 >5 f200 f 166 f221 f165 4 f237 f173 5 f236 f172 f238 f 175 7 f223 f 150 f241 f 156 9 f215 f 141 Totaal f2012 vorig jaar f 1459 Waardje perc. 1 opbrengst f 102 v.j. f 104 Waardje perc. 2 ppbrengst f 81 v. j. f 82 f 183 v. j. f 186 Het gepachte wordt gegund onder be paling dat het gras op 1 Juli moet zijn gemaaid. Hierop wordt de vergadering weder geopend. Ingekomen is: Adres van K. Kapell om een stukje gemeentegrond in erfpacht te mogen hebben, of zoo mogelijk aan hem te verkoopen voor het bouwen eener wo ning. i f De Voorzitter deelt mede dat er njpg een paar aanvragen zijn voor bouwgrond en zou deze in een geheime vergadering willen afhandelen. Verzoek J. Treffers c.s. om een pomp te slaan in de Kataleyne Steeg. Dit adres is in de vorige vergadering aangehouden. De Voorzitter kan niet anders dan den raad adviseeren niet op het verzoek in te gaan, het betreft hier slechts 3 gezinnen. Als men het verzoek inwilligt, dan kan men zeker nog wel dertig pompen slaan, want dan kan heel Wijk en Aalburg wel komen. De heer v. d. Velden zegt dat het verzoek is aangehouden om een onder zoek in te stellen. De heer v. Wijk heeft een onderzoek ingesteld en heeft vernomen dat als de sloot wordt bijgehouden er dan goed drink water in kan komen van uit de polder VERKEERD BEGREPEN. Schilder (bescheiden)Ja, dat ia een ander klein stukje kladwerk. Vriend (den omvang taxeerend)Noem je dat een klein kladwerk ik zou zeggen, dat het een gróót was. Aalburg. De heer v. d. Velden merkt dat het wa ter in den sloot goed kon zijn, a'ls de woningen er niet stonden, thans zakt al het vuil van mestfaalt enz. in den sloot. De heer Bouman zegt dat als de pomp eenmaal geslagen is, er zoo weinig gebruik van gemaakt wordt. De Voorzitter stemt dit toe. De heer Rozo heeft ook geïnformeerd, wat de heer v. Wijk heeft gezegd is waar, ook spr. heeft deze inlichtingen gekregen. De heer v. d. Velden merkt op dat door de Gezondheidscommissie is gewezen op den slechten toestand van het water ten gevolge van het vlas. De heer Roza noemt het aantal inge zetenen dat van de pomp zou profiteeren te gering om daarvoor een pomp te slaan. Spreker heeft ingezetenen hooren zeggen, als daar een pomp wordt geslagen, komen wij ook met een adres en zijn er zeker direct drie pompen bij te slaan. Hoe gaarne ook, is aan het verzoek niet te voldoen. De Voorzitter stelt voor, afwijzend op het verzoek te beschikken, met op één na al gemeene stemmen wordt overeenkomstig dit voorstel besloten. De heer v. d. Vel den stemde tegen. Verzoek van de voetbalvereen. „Wil- helmina" om haar het terrein, vroeger ge bruikt door de sportvereen. D.V.O. op billijke voorwaarden te willen afstaan tot en met April 1927. De heer v. Wijk gevoelt er wel iets voor de gevraagde vergunning te verleenen, men heeft rekening te houden met den tijd, waarin men leeft. Hij zou de vereeniging die heeft toe gezegd niet op Zondag te zullen voetballen een bedrag er voor willen laten betalen in verhouding gelijkstaande met de op brengst van het overige gedeelte van de Ebbe. Bovendien moet de vereeniging dan voor een behoorlijke afscheiding van haar terrein zorgen, opdat de omliggende per- ceelen er geen hinder van ondervinden. De heer Bouman is er ook voor als de vergunning verleend wordt, dat de ver eeniging dan voor een behoorlijke afras tering heeft te zorgen, opdat het vee op de aangrenzende perceelen er zoo min mogelijk hinder van ondervindt. De heer v. Wijk vraagt of de tweede snede der Ebbe niet gehooid kan worden inplaats van beweid, de kosten van afras tering zouden dan voor de vereeniging belangrijk minder worden. De Voorzitter zegt dat tweemaal hooien achter elkaar niet in het belang van het weiland is. De heer J. v. d. Pol heeft leden der vereeniging hooren beweren dat zij wel een ander terrein kunnen krijgen. De ver eeniging is pas opgericht en heeft een terrein om te oefenen, daarom zou spr. willen wachten tot het voorjaar, om eerst te zien of de vereeniging blijft bestaan. De Voorzitter zou, als dit waar is, de vereeniging willen adviseeren dat ter rein te nemen. De heer v. d. Velden zegt, dat het ter rein hetgeen de vereen, thans heeft, geen geschikt terrein is, zelfs niet om te oefe nen, als ze geen ander terrein krijgt,kan zij er wel uitscheiden. Als men niets dan bezwaren aanvoert, laat dan de jongens langs de straat loopen, aldus spreker. De heer v. Wijk noemt het een moeilijk geval, men zou de vereeniging wel wil len helpen, doch de gemeente mag er geen schade aan hebben en het gemeente bestuur moet later ook geen moeilijkheden krijgen met de pachters van de andere ter reinen. De heer Roza zou het willen aanhou den, om af te wachten tot men weet, of men de tweede snede der Ebbe zal hoo/- en of beweiden. De heer v. Wijk zou dan tevens de ver eeniging willen vragen of zij genegen is tot behoorlijke afrastering. Dhr. v. d. Velden zegt dat de vereen, niet bij machte is. zware eischen in te wil ligen. Zij is pas opgericht en heeft geen inkomsten, om haar te helpen heeft spr. voorloopig het Voorzitterschap aanvaard. Als de vereeniging evenals de vorige een f 65 moet opbrengen, dan zou dit gaan, doch groote kosten maken voor afrastering is onmogelijk. Hierop volgt een langdurige discussie over de afrastering van het terrein, of die één of anderhalve meter hoog moet zijn, of volstaan kan worden met gewone of harmonicagaas, of boven deze gaas nog eens gladde of prikkeldraad gespannen moet worden enz. Voor bekorting laten wij dit gedeelte der discussie weg. Besloten wordt met algemeene stem men deze kwestie verder ter afdoeining in handen te stellen van B. en W. Het terrein vroeger gebruikt door de Sport vereen. D.V.O. zal aan de nieuwe voet- balvereeniging worden afgestaan tot April 1927, mits op het terrein niet des Zondags wordt gespeeld, de vereeniging daarvoor een bedrag betaalt, gelijkstaande met de opbrengst der andere perceelen. Zij voor de betaling van dit bedrag twee gegoede borgen stelt en zorgt voor af- rastering ten genoege van het gem.-best. Goedkeuring rekening van het Burgerl. Armbestuur over 1925. Deze rekening sluit met e en batig saldo van f 20,84, wordt op voorstel van het lid v. Wijk in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren B. v. Wijk en J. v. d. Pol. Wijziging gem.-begrooting 1925-'26.v Voor een paar leerlingen die de Hoogere Burgerschool te 's Bosch bezoeken moet de gemeente f 568,84 bijdragen. Hiervoor staat geen post op de begrooting 1925. Het bedrag kan gevonden worden uit posten (waarbij over is. Nog eenige posten zijn overschreden, deze overschrijding kan gedekt worden uit den post onvoorzien. Ook de begrooting der Ebbe moet een wijziging ondergaan. Met algemeene stem men Worden aan de voorgestelde wijzi ging goedkeuring gehecht. Wijziging begrooting van het G. E. B. 1925. Ook deze wijziging wordt goedge keurd. De Voorzitter sluit hierop de openbare vergadering om een paar aanvragen voor bouwterrein in besloten vergadering te behandelen. SCHRALE TROOST 1 Boer Zeg, heb je geen verdwaalde kip op den weg gezien Zwerver Ja, ik ben wel een eenzame kip tegengekomen, maar als ik had kunnen zien, dat ie verdwaald was, zou ik'm heb ben laten leven. Uitspraken TIELSCHE RECHTBANK. H. W. te Aalst, vrijgesproken. J. v. d. P. te Nederhemert, valschheid in ge schriften en gebruikmaking van een valsch geschrift f 100 of 50 d. h. Bezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Station N.A.B.O SLBBUWIJK-'s BOSCH Jlienw^blad i I }t V V ff J» 8

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5