Eerste Blad De Wenteltrap. C. DE KEMP A. Verschuur-Baert S. D. LANKHÜYZEN Co's BANK Uitgave: Eirma L. J. VEERMAN, Heugden. Mo4619, Vrijdag 9 Juli 1926, Eene R. K. Handelshooge- school te Tilburg. FEUILLETON. OVERZICHT lAND van altena Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. telef. No. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM T. BOONSTRA. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG, ibonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Het bestuur der Stichting" „De R. K. Leergangen" te Tilburg vraagt aan de Sta ten van Noordbrabant bij adres van 9 Maart 1926 met overlegging van een nader exposé over de plannen tot oprichting eener R. K. Handelshoogeschool, ten be hoeve van die met 1 September 1926 te Tilburg te openen school voor het jaar 1926 een subsidie van f 5000, daarbij het oordeel uitsprekende, dat, gezien het belang van Noordbrabant aan de oprich ting van dergelijke Hoogeschool verbon den, een provinciaal subsidie van f 15000 per jaar mag worden verwacht. In een nader schrijven van 21 April j.l. doet adressant de mededeeling, dat de opening eerst met September 1927 zal kunnen geschieden en het verzoek de sub sidieaanvrage toch in de a.s. Zomerzitting. aan de orde te willen stellen. j Uit v oormeld exposé nemen we het vol gende over: Steeds hooger zijn de eischen, die wor den gesteld aan hen, die geplaatst zijn in leidende functies in ondernemingen van nijverheid, handel, verkeer of bankwezen. tWaar vroeger volstaan kon worden met een eenvoudige praktijkopleiding, eventueel aangevuld met een tijdelijk verblijf in het buitenland, daar is het bij de steeds meer ingewikkelde structuur van ons economisch leven, bij de steeds verder gaande over heidsbemoeiing met het bedrijfsleven, bij den steeds stijgenden invloed van sociale en belasting-wetgeving op de ondernemin gen en derzelver rentabiliteit, bijl het steeds toenemen van grootbedrijven, die veel meer van het organisatievermogen der leiders vragen dan vroeger, noodzakelijk, dat zij, die, hetzij als hoofd, hetzij als onderge schikte leider, de verantwoordelijkheid dra gen voor de instandhouding en de uitbrei ding van onze voornaamste bronnen van volkswelvaart, zich op de hoogte stellen van die wetenschappen, wier beoefening in vroegere meer eenvoudige economische verhoudingen niet op hun weg lag." Nu zeggen Gedeputeerde Staten in hun advies aan de Staten dat de kennisneming der stukken, inzonderheid van het exposé hun college van meening doet Zijn dat het op den weg der provincie ligt, van ha- Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. i )o( 20) i Het is hier warempel een eeuwigdu rende nachtmerrie, viel Halsey uit. Ik heb net een gevoel of we drie vreemden zijn, die betaald hebben voor het voorrecht om in dit spookhuis te mogen blijven en dat we er toch buiten staanj We zit ten om zoo te zeggen op het dak. Af en toe krijgen we een glimp van wat er daar binnen gebeurt, maar echt meespelen doen we niet. Denk je, vroeg Gertrude, dat die deken werkelijk voor Thomas bestemd was? Thomas stond naast dien magnolia- struik, antwoordde Halsey, toen ik juf frouw Watson achterna liep. Het komt hier op neer, tante Ray. Het mandje van Rosie en de deken van juffrouw Watson kunnen maar één ding beteekenen: er houdt zich iemand verborgen of wordt verborgen gehouden in de portierswoning. Het zou me niets verbazen als we daar den sleutel vöor het tweede geheim von den. In ieder geval ga ik er heen om een onderzoek in te stellen. Gertrude wilde meegaan, maar ze zag er zoo slecht uit, dat ik er op stond' dat ze thuis zou blijven. Zk riep Liddy om haar naar bed te brengen en topn gingen Halsey en ik op weg. Het grals was zwaar bedauwd en echt iets voor GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ëngstraat 80, HEUSDEN, Prima WEKKERS met 2 jaar schriftelijke Garantie f 2-25. rentwege steun toe te zeggen door subsidie in uitzicht te stellen. Waar onze meening eenigszins van die van het Gedeputeerd college afwijkt, komt het ons goed voor ook onze inzichten aan de lezers van ons blad te doen kennen. Tot nog toe hebben we in de provincie Noordbrabant eenige Hoogere Handels scholen n.l. een paar openbare en eenige bijzondere. Deze laatste zijn zoo niet alle dan toch de meeste opgericht door de vereeniging Ons Middelbaar Onderwijs en staan op Katholieken grondslag. Die Hoo gere Handelsscholen voorzien bepaald in eene behoefte en hebben onze volle sym pathie. Het onderwijs, dat er wordt gege ven, is uitmuntend en de resultaten vol doen geheel aan de eertijds gestelde ver wachtingen. In onze omgeving kennen we de R, K. Hoogere Handelsschool te Waal wijk, die een uitstekenden, naam heeft en 't is werkelijk te betreuren dat niet veel meer jongelingen, ook uit het Land van Heusden en Altena, het onderwijs aan die school volgen. Ongetwijfeld zijn de pro- testantsche ouders eenigszins bevreesd om hunne kinderen op eene Katholieke school te doen, maar die vrees is absoluut over bodig. Wij toch kennen protestantsche ou ders, die hun kinderen op de Waalwijksche school hebben gehad en bijzonder tevre den zijn over alles wat de school geeft. Directeur en leeraren geven zich geheel aan hunne leerlingen en een niet-Katholieke leerling bespeurt in geen enkel opzicht eene mindere belangstelling dan Zijn Katho lieke collega ondervindt. Nu komt het ons echter voor dat eene Handelshoogeschool in het Zuiden als eene onnoodige luxe moet worden aangemerkt. Eerstens is het nog zeer twijfelachtig of in den groothandel en de groot-industrie eene studie, als op eene handelshooge school gemaakt, in de toekomst wel op de noodige waarde wordt geschat. We zeggen „zeer twijfelachtig" en zulks omdat we telkens van bevoegde zijde vernemen dat de studie aan eene Handelshoogjeischool theoretisch heel mooi is, maar voor de praktijk van den handel weinig beteekent. Of zij, die aldus redeneeren, gelijk hebben een man, koos Halsey den kortsten weg over het grasveld. Halverwege bleef hij echter stil staan. Wij moesten maar liever op het pad blijven, zei hij. Dit is geen grasveld, hel lijkt wel een weiland. Wat voert de tuin man tegenwoordig uit? We hebben er geen, zei ik. Op heft oogenblik zijn we al dankbaar dat we op tijd te eten krijgen en dat de kamiers ge daan worden. De tuinman die hier hoort, werkt nu op de club. Help mij morgen onthouden dat ik ie mand uit de stad hierheen stuur. Ik weet er een, die buitengewoon geschikt is. Dit schijnbaar onbelangrijke gesprek moet ik even herhalen, omdat de tuinman die Halsey ons den volgenden dag stuur de een zeer belangrijke rol speelde bij de gebeurtenissen, die zoo eigenaardig waren, dat het land er belang in stelde. Maar op dat oogenblik had ik de grootste moeite mijn rokken droog te houden en ik schonk weinig of geen aandacht, aan wat mij toen een zeer onbeduidende op merking toescheen. Ik wees Halsey waar ik Rosie's mandje had gevonden met de scherven van mijn mooiste porcelein er in. Hij was er nogal sceptisch over. Waarschijnlijk is het Warner geweest, zei hij toen ik klaar was. Hij zal het be gonnen zijn om Rosie aan het schrikken te maken en toen de gebrokjen stukken van den weg opgeraapt hebben, omdat hij wist dat zij de banden van de auto zouden vernielen. Waaruit al weer blijkt hoe dicht een mensch bij de waarheid kan komen en er toch heelemaal naast kan zijn. Bij de portierswoning was alles rustig. Beneden in de zitkamer brandde licht en boven in een van de kamers zagen we een zal de toekomst moeten leeren, daar de Rotterdamsche Handelshoogeschool nog te kort bestaat om een absoluut oordeel te kunnen vellen. Waar dus de beantwoor ding der vraag of het onderwijs aan eene Handelshoogeschool den handel inderdaad ten goede komt, niet met een absoluut „ja" kan geschieden, daar komt ons de oprichting van een tweede handelshooge school in ons land om deze reden prae- matuur voor. In de tweede plaats hebben we bezwaar tegen o prichting van een tweede Handels hoogeschool in ons kleine Nederland, om dat gelegenheid om hoogere handelsop leiding te ontvangen reeds bestaat te Rot terdam en te Amsterdam, dus o. i. meer dan voldoende. Nu moet aan een hooge school worden gedoceerd door profes soren, d. z. menschen die wetenschappe lijk ver boven den doorsnee-mensch be- hooren te staan en zijn er nu zulke op wetenschappelijk terrein superieure men schen voldoende te vinden? j Ons derde bezwaar is het volgende. Het beoefenen der wetenschap eischt vrij heid van denken. En waar wij' voor ons geen Katholieke of Gereformeerde han dels wetenschap kennen, daar zijn wij van meening dat voor eene handelshoogeschool met een bepaalde godsdienstige strekking geen plaats is. Wil men zoodanige hooge school, best, maar dan behoort geen sub sidie uit de openbare kas te worden ver strekt. Financiëele hulp door publiekrechtelij ke organen aan bijzondere Hoogere Han delsscholen achten wij nuttig en noodza kelijk, maar met zoodanige hulp aan bij zondere Handelshoogescholen met een be paalde godsdienstige strekking kunnen we ons niet vereenigen, zoodat we hopen dan ook de Staten van Noordbrabant op boven genoemde subsidieaanvraag eene afwijzen de beschikking zullen nemen. Hoestpoeders Hoofdpij npoeders Kiespijnpoeders Koortspoeders Worm poeders Antrheumintablet- ten - Zenuwtabletten Likdoornzalf DROGISTERIJ WITTEBROODSTRAAT W 52 HEUSDJEN. vaag schijnsel van een andere lamp. Halsey bleef staan en bekeek het huisje eens goed. i Ik weet het niet, tante Ray, zei hij wei felend, het lijkt me dat u als vrouw e;r zich maar buiten moest houden. Als er soms een vechtpartij van mocht komen, moet u den tuin in vluchten; Ik blijf hier, zei ik terwijl ik de kleine veranda opliep en op de deur klopte. Thomas deed zelf open, hij was volledig aangekleed en maakte een volkomen gezon den indruk. Ik had de deken over mijn arm. Hier breng ik je de deken, Thomas, zei ik. Het spijt me, dat je zoo ziek bent. De oude man staarde eerst naar mij en toen naar de deken, Onder andere om standigheden zou zijn verlegenheid belache lijk geweest zijn. Wat. Niet ziek, zei Halsey achter mij. Thomas ik vrees dat je ons voor den gek hebt gehouden. Thomas scheen iets met zich zelf over legd te hebben. Nu kwam hij buiten op de veranda en deed de deur zacht achter zich dicht. U moest maar binnenkomen, zei hij fluisterend. Het is nu zoo ver, dat ik niet meer weet wat ik doen moét en den een of den anderen dag komt het toch uit. Toen maakte hij de deur weer opénen ik ging naar binnen. Halsey vlak achter mij aan. In de zitkamer wendde de oude neger zich vol waardigheid tot Halsey. Gaat u hier maar zitten, meneer, zei hij. Hier is meer vrouwenwerk te doen. Het ging wel heel anders, dan Halsey verwacht had. Hij ging aan de tafel zitten met zijn handen in zijn zakken en keek naar mij terwijl ik achter Thomas aan de smalle trap opliep. Bovenaan de trap stond een vrouw en even later zag ik dat het Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. &ST Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie Caillaux, opnieuw optredend als minister van financiën, gaf Dinsdag in de Fransche Kamer zijn uiteenzettin gen in verband met de toestand der Fransche financiën. In zijn uitvoerig betoog, deelde hij mede, dat hij zich in hoofdzaak kan vereenigen met hetgeen in het rapport der financieele deskun digen was vervat, hij gaf echter tevens te kennen, niet alle adviezen van het rapport te zullen opvolgen. Caillaux is het b.v. niet eens met de in 't rapport voorgestelde belastingen, welke volgens hem, een te groote last op de schouders, van 't Fransche volk leggen. Omtrent den toestand der schatkist gaf Caillaux weinig bemoedigende be schouwingen ten beste. Hij liet uitko men, dat de schatkist nog maar beschikte over een crediet van niet meer dan 500 millioen bij de Banque de France en wanneer niet een deel van het Morgan- crediet was aangesproken, zou ook deze marge zijn verdwenen. Ook hield Caillaux een ernstig plei dooi ten gunste van de regeling van Frankrijke buitenlandsche schulden. De omvang der handelsschuld van Frankrijk brengt mede, dat thans 4 milliard aan rente wordt betaald en dat in Augustus a.s. opnieuw acht millioen pond vervalt. Wel maant Engeland nog niet, maar ieder jaar komen er opnieuw vijf procent bij en zoo liep de schuld geregeld op. Gezien de buiten- en binnenlandsche Rosie was. Ze schrok merkbaar, maar ik zei niets. En toen wees Thomas naar een deur, die gedeeltelijk open stond en ik gingi naar binnen. In het huisje waren boven drie slaap kamers, die allemaal goed gemeubeld wa ren. In deze, de grootste en moo|istie brandde een nachtlicht en bij het schijn sel daarvan kon ik een wit ijzeren ledi kant onderscheiden. Er lag een meisje in te slapen of misschien was ze half bewusteloos, want af en toe hoorde ik haar wat mompelen. Rosie had weer moed gevat en was de kamer binnen gekomen om het licht op te draaien. Toen zag ik het pas goed. In het bed lag Louïse Armstrong, blijkbaar ziek, met hooge koorts. Ik keek stomverbaasd naar haar, Louise hier, verstopt in de portierswoning, ziek en alleen. Rosie liep naar het bed en streek het dek glad. Ik vrees dat ze erger is vanavond*, bracht ze er eindelijk uit. Ik legde mijn hand op het voorhoofd van het zieke meisje. Het was gloeiend van koorts en ik keerde me naar Thomas die op het por taal was blijven staan. Wil je mij eens vertellen, wa|t hét be teekent, Thomas Johnson, dat je mij 'dit niet eerder gezegd hebt? vroeg ik ver ontwaardigd. Thomas keek verlegen. Juffrouw Louise wou het niet hebben, zei hij op ernstigen toon. Ik wilde hef wel doen. Er had al dadelijk een dokter bij moeten komen, den avond dat ze hier kwam, maar ze wou er niet van hooren. Is ze is ze erg ziek juffrouw Innes? Erg genoeg", zei ik koel. Stuur meneer Innes naar boven. Halsey kwam langzaam de trap op. Hij zette een gezicht of hij verwachtte dat hij schulden van Frankrijk de laatste schat Caillaux op 300 milliard achtte de minister het verwerven van credieten in den vreemde noodzakelijk, maar deze zouden z.i. alleen kunnen worden ver kregen, wanneer de schulden werder geregeld. Vandaar, dat hij er den na druk oplegde, dat het dringend noodig is in verband hiermee de overeenkomst van Washington te bekrachtigenhij roerde hierbij de mogelijkheid aan, dat er nog verbeteringen kunnen worden aangebracht in het accoord met Amerika. Ook achtte hij het noodig, dat het parlement een met Engeland te sluiten schuldovereenkomst zoo spoedig moge lijk ratificeerde. Volgens Caillaux kon echter alleen een einde aan den noodtoestand der Fran sche financiën worden gemaakt, wanneer overgegaan werd tot stabilisatie van 't Fransche geld, die z.i. zeer goed mogelijk was, mits het land zich zelf een strenge tucht oplegt en zich beperkingen getroost, maatregelen ter bezuinigingen moeten volgens Caillaux worden getroffen en daarom zullen alle nuttelooze diensten worden opgeheven. Maar snel handen is noodzakelijkhet parlementaire mecha nisme werkt te langzaam en daarom is Caillaux voornemen een wetsontwerp in te dienen, die de regeering het recht verleent om bij decreet de financieele regeling in te voeren. M. a. w. Caillaux vraagt op het gebied der financiën spe ciale bevoegdheden om alles te doen, wat noodig is om weer een gezonden iets vermakelijks zou vinden boven. Het eerste oogenblik kon hij niet veel onder scheiden in de kamer; hij bleef staan, keek Rosie en naar mij en toen viel zijn blik op het rustelooze hoofd op het kus sen. Ik geloof dat hij nog meer voeldft wie het was, dan dat hij het zag, met een paar passen was hij de kamer door en boog zich over het bed. Louise, zei hij zachtjes, maar ze gaf geen antwoord en er kwam geen blik van herkenning in haar oogen. Halsey was nog jong en had bijna nooit zieke menschen gezien. Langzaam richtte hij zich op en greep mij bij mijn arm, terwijl hij naar haar bleef kijken. Ze sterft, tante Ray, zei hij met heesche stem. Ze sterft. Ze kent mij niet eens. Onzin, snauwde ik ik word altijd heftig als ik bang ben dat ik te sentimen teel zal worden. Daar is geen sprake van en knijp me niet zoo in mijn arm. Als je wat te doen wil hebben, geef Thomas dan maar eens een flink pak slaag. Maar net op dat oogenblik kwam Louise bij uit haar verdooving en begon te hoes ten toen Rosie haar na de hoestbui weer voorzichtig neerlegde, herkende ze ons. Dat was alles wat Halsey verlangde. Voor hem beteekende bewustzijn herstel. Hij viel op zijn knieën naast het bed neer en probeerde haar te vertellen, dat ze het best maakte en dat wij zouden zorgen dat ze heel gauw weer de oude was en hoe mooi ze was maar hij raakte hee lemaal overstuur en kon geen woord meet uitbrengen. Dat gaf mij mijn gezonde verstand weer terug en ik stuurde hem de kamer uit. (Wordt vervolgd,) NIEUWSKLA» uir lit Land iti Htislii en AltEiileLnistriit ei It Boiielorwaari 's Zaterdags in Jnni, Jnli en Aagnstas wegens bears vacantia gesloten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1