De Wenteltrap, UitgaveFirma L. J. VEERMAN, Heusden. Mo, 4620. Woensdag 14 Juli 1926, OVERZICHT FEUILLETON. Kk Binnenland Int. Telefoon no* 19. Postrekening no. 61535. land VAN altera Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DE RAMP OP SUMATRA. Nauwelijks is de ontzettende watersnood ramp in ons eigen land achter den rug en de zuchten der getroffenen zijn nog niet verklonken, hun tranen nog niet ge droogd of daar bereiken ons weer tele grammen uit Indië, die spreken van een geweldige aardbeving, waardoor een ge- heele landstreek op Sumatra wordt ge teisterd. Waar het moederland zoo ontzettend veel aan haar prachtige kolonie die, om met Max Havelaar te spreken, „zich om den Evenaar slingert als een gordel van smaragd", te danken heeft en wij ons met onze Overzeesche Bezittingen zoo één voe len, meenen wij dat het ons past in deze kolommen een enkel woord te wijden aan de verschrikking welke thans weder zoo- velen daarginds over die verre zee van have en goed heeft beroofd. Hoevelen zijn er. niet, die maag of vriend of tenminste kennissen hebben op een dier machtig schoone eilanden de parels van den Indischen Oceaan waar zij werken in het zweet huns aanschijns aan den opbouw van het finantiëel welvaren hunner eigene familie niet alleen, doch in en door hun individueelen arbeid hun plaatsje in het groote raderwerk, dat daar is ingesteld met het doel den algjemeenen welstand van de gansche kolonie te be stendigen en te bevorderen, volkomen ver dienen. Zij zijn immers heengegaan heb ben ouders en verwandten verlaten en zwoegen en werken tot grooter roem on zer natie als koloniale Mogendheid. Velen hunner zijn werkzaam in andere gewesten, i op Java, Borneo of de Buiten Bezittingen, doch wellicht zijn er enkelen bij, die hun arbeidsveld in de omstreken van Padang hadden gevonden en zij zijn het die ons in schrille kleuren zouden kunnen schil deren hoe ontzettend de uitwerking van die aardschokken geweest is en mis schien nog worden zal. De laatste telegrammen immers, die ons bereikten, spreken van nieuwe dooden in Soempoer en Goegoek. In laatstgenoemde plaats zijn reeds 15 dooden, waaronder 14 kinderen, die door het opgestuwde wa ter in het Bingarakameer werden gesleurd. En nog steeds worden trillingen gevoeld op de hellingen van den Merapi en ver ontrust voortdurend onderaardsch gerom mel de ontstelde bewoners. Juiste inlichtingen omtrent den waren omvang der ramp ontbreken nog terwijl Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS R1NEHART. )o( 21) Onmiddellijk, herhaalde ik toen hij aarzelde. En stuur Rosie maar hier heen. Hij ging niet ver weg. Boven aan de trap bleef hij zitten en verdween alleen even om aan een dokter te telefoneeren. Hij Was vol bereidwilligheid om van alles te halen en aan te dragen, maar hij liep iedereen in den weg. Ten slotte kreeg ik hem het huisje uit, door hem op te dra gen de auto in orde te maken als zieken auto, voor het geval de dokter het goed vond dat het meisje vervoerd werd. Hij stuurde Gertrude naar de portierswoning toe met de onmogelijkste dingen, onder anderen een stapel badhanddoeken en een doos met mosterdpleisters en daar de meisjes elkaar wel kenden, werd Louise merkbaar opgewekter, toen ze haar zag. Toen de dokter uit Englewood Dr. Walker, uit Casanova was er niet op weg was gegaan naar Zonnehoek had ik een lang gesprek met den ouden Thomas, waardoor ik het volgende te weten kwam. Zaterdagsavonds ongeveer om tien uur had hij beneden in de zitkamer zitten lezen, toen er iemand op de deur klopte. De oude man was alleen, want Warner was er niet, en eerst weifelde hij nog of hij wiel open zou dóen. Ten slotte deed hij het toch, en tot zijn verbazing stond Louise Arm- wij dit schrijven, doch de schade de materieele schade, wel te verstaan be draagt volgens de berichten thans reeds meer dan twee en ejfen half millioen gulden. Ingestorte huizen, woeste waterverplaat singen in de meeren, lava-uitstortingen van den nog werkenden krater van de Merapi aschregens en de tallooze arme inlan ders, die het leven, het gebruik van lede maten of al hun armelijke bezittingen heb ben verloren.... wat een beeld van ellende niet minder groot omdat het veraf is. Het behoeft geen betoog, dat het hart van Nederlandsche volk uitgaat naar de zwaar getroffen slachtoffers. Want hoewel zoo ver van ons verwijderd in Kilometers over land en zee hoe dichtbij is Indiëvoor ons gevoel, hoe na ons aan het harte ge legen alles en allen, die miet onze pio niers hebben gewerkt aan en geleden en gestreden voor den bloei van dat mach tige rijk, dat Insulinde heet. Indië toonde met het zenden van een bedrag van f 300.000 voor de leniging der slachtoffers van den Watersnood, dat het i i De Wenk. Mevrouw Vriends Krijgen jullie die ver velende familie Eetgraag nog zoo dikwijls op de thee Mevrouw ListO, neen. Eindelyk'hebben zij den wenk begrepen. Mevrouwv Vriends Wat heb je tegen hen gezegd Mevrouw ListO, we hebben heelemaal niets gezegd. Maar wij gaven hen iederen keer opnieuw weer Moscovisch gebak. strong voor hem. Thomas was een oud fa miliestuk, die al bij de Armstrongs was gekomen, toen Louise nog maar een* kind was en hij wist niet wat hem overkwam, toen hij haar daar zag staan. Hij zag dat ze moe en opgewonden was, bracht haar in de zitkamer en dwong haar om te gaan zitten. Na een poosje ging hij naar het huis en haalde juffrouw Watson en tot laat in den nacht hadden ze zitten praten. De oude man zei, dat Louise den indruk maakte of ze bang was. Juffrouw Watson zette haar thee voor en Louise liet hen allebei beloven dat ze haar komst geheim zouden houden. Ze had niet geweten, dat Zonnehoek verhuurd was en het scheen de moeilijkheden waarover ze tobde, nog erger te maken. Haar moeder en haar stiefvader waren nog in Californië meer wilde ze niet over hen vertellen. Niemand kon zich begrijpen waarom ze weggeloopen was. Arnold Armstrong was op de Greenwoodclub en tenslotte ging Thomas, die niet wist, wat hij doen moest, daarheen, langs het voetpad. Het was bijna middernacht. Onderweg kwam hij Arm strong tegen en bracht hem naar de por tierswoning. Juffrouw Watson was naar het huis gegaan om beddegoed te halen, daar het hen in de gegeven omstandig heden beter leek als Louise maar tot den volgenden morgen daar bleef. Arnold Armstrong en Louise hadden samen een lang gesprek en Arnold was zeer heftig en opgewonden geweest. Toen hij ten slotte verdween, was het over tweeën. Hij was naar huis toe gegaan. Tho mas wist niet waarom en om drie uur was hij aan den voet van de wenteltrap doodgeschoten. Den volgenden morgen was Louise ziek. Ze had om Arnold gevraagd, en ze had den haar verteld, dat hij uit de stad was meeleeft en meevoelt met hen, die zij in het Moederland hebben achtergelaten, nu is de beurt aan ons. En wij twijfelen geen oogenblik, dat Holland zich in wel dadigheid zal laten overtreffen, doch met milde hand zal schenken aan de comité's die ongetwijfeld overal zullen worden op gericht, tenminste een weinig tegemoet te komen aan de materieele verliezen, welke zijn geleden door onderdanen van eenzelf de Koningin. HET VERONGELUKTE NEDER LANDSCHE VLIEGTUIG. De K. L. M. heeft een ernstig ongeluk te betreuren, dat den .beiden inzittenden van het vliegtaig, W. Hepner uit Amster dam en den bestuurder A. C. de Vree, het leven heeft gekost. Het vliegtuig H. N. A. C. C., hetzelfde dat den tocht Amsterdam-Batavia vol bracht, Vrijdagmorgen om 9.03 uur van het vliegveld .Waalhaven opgestegen met bestemming voor Parijs, is bij het plaatsje .Wolverthem, 13 K.M. ten Noord-Westen van Brussel, in een plaatselijke mistwolk geraakt en daarna blijkbaar in volle snel heid tegen den grond geslagen. Het toestel werd totaal vernield. Beide inzittenden moeten terstond den dood gevonden hebben. De passagier, de heer W. Hepner, be hoorde tot de trouwste luchtreizigers der K. L. M. en had reeds ver over de 100 luchtreizen gemaakt. Hij bevond zich thans op weg naar Basel via Parijs. Hij was ongehuwd en directeur van den bekenden graanhandel Hoyack te Amsterdam. De heer de Vree stond békend als een zeer voorzichtig vlieger en was met het toestel ten volle vertrouwd. Hij laat een weduwe achter. Het vliegtuig verkeerde in uitstekenden toestand. De luehtgekoelde Jupitermotor van 400 P.K. was nieuw van de fabriek en had pas 80 vlieguren. De weerberichten, op het vliegveld Waal haven dien dag ontvangen, vormden geen bezwaar tegen vertrek. Trouwens het vlieg tuig van de K. L. M. van Parijs naar Amsterdam, dat dezelfde route volgt, is Vrijdagmorgen, op tijd uit Parijs vertrok ken en om 11.26 uur te Amsterdam aan gekomen na een normale vlucht. De mist te Wolverthem blijkt dus plaat selijk te zijn geweest en van zeer erns- tigen aard. Het vliegtuig heeft, volgens bericht uit Brussel, eenigen tijd bij Wolverthem rond gegaan. Thomas had niet den moed gehad om haar van den moord te vertellen. Ze weigerde om een dokter te halen en scheen doodsbang te zijn dat haar tegenwoor digheid daar bekend werd. Juffrouw Wat son en Thomas hadden hun handen vol en ten slotte hadden ze Rosie in hjet ge heim moeten nemen om hen te helpen. Ze bracht het noodige eten en drinken veel was het niet naar de portiers woning en hielp hen om de zaak geheim te houden. Thomas vertelde hij ronduit dat hij er zoo op gesteld was geweest, om Louise's tegenwoordigheid geheim te houden, om dat zij dien nacht allemaal Arnold Arm strong gezien hadden en omdat het bekend was dat hij niet bepaald gehecht was ge weest aan den doode. Wat betreft de re den waarom Louise uit Californië was ge vlucht, of waarom ze niet naar de Fitzhugt was gegaan o f naar kennissen in de stad, daar wist hij even weinig van als ik. Door den dood van haar stiefvader en het vooruitzicht, dat de familie onmiddel lijk terug zou komen, was de toestand steeds onmogelijker geworden. Ik begreep wel dat Thomas even opgelucht was als ik over den loop die de zaken genomen had den. Van den dood van haar vader en van haar broer wist 2e niets. Alles bij elkaar genomen was het eene geheim in de plaats van het ander geko men. Ik wist nu waarom Rosie dat mand je met borden en schalen had meegeno men, maar ik wist niet wie haar in de oprijlaan had aangesproken en gevolgd was. Ik wist nu dat Louise in de portiers woning was maar ik wist niet waarom. Ik wist dat Arnold Armstrong in den nacht waarin hij vermoord werd, een paar uur in de portierswoning was geweest, maar dat bracht mij nog niet dichter bij gevlogen. Het ongeluk schijnt om 9.45 uur gebeurd te zijn. De "verklaring is, dat het toestel in den nevel zijn horizon heeft verloren, scheef is gaan hangen en is afgegleden. Het vliegtuig heeft met een vleugel- punt het eerst den grond geraakt. o— OP VIER JONGENS GESCHOTEN. Te Assen is gevankelijk binnengebracht J. K., landbouwer te Vries, verdacht van poging tot doodslag op een viertal jongens door op korten afstand met een geladen jachtgeweer op hen te schieten waardoor allen geraakt en een tweetal ernstig ge wond zijn. O DOOR EEN KOE AANGEVALLEN. De vrouw van den landbouwer J. van Rijn werd tijdens het melken in een weide aan den Broekweg te Gouda door een koe aangevallen. Het dier reet haar met de horens het onderlijf open. De landbouwer van Rijn wist zijn vrouw te ontzetten en de koe te verjagen. In deerlijken toestand werd de vrouw naar de Wijkverpleging overgebracht, waar onmiddellijk operatief werd ingegrepen. De toestand van de patiënte is naar om standigheden redelijk. o— OPENING DER JACHT. De jacht op wild zal dit jaar als volgt geopend zijn: Klein wild: houtsnippen: van 30 Aug. 1926 tot 27 Febr. 1927; korhennen: van 13 Sept. tot 28 Nov. 1926; korhauen: van 13 Sept. 1926 tot 1 Jan. 1927; fazan tenhanen: van 27 Sept. 1926 tot 30 Jan. 1927; fazantenhennen van 27 Sept. 1926 tot 1 Jan. 1927. Waterwild: zwanen: van 26 Juli 1926 tot 27 Febr. 1927; ganzen en watersnip pen: van 26 Juli 1926 tot 17 April 1927; ganzen en watersnippen: van 26 Juli '26 tot 17 April 1927; eenden en duikeenden, behalve wilde eenden, bergeenden en ei- dereenden: van 26 Juli 1926 tot 5 Maart 1927; wilde eenden: van 26 Juli 1926 tot 30 Januari 1927; goudplevieren: van 26 Juli 1926 tot 3 April 192.7; patrijzen: van 30 Aug. 1926 tot 1 Jan. 1927; hazen: 4 Oct. 1926 tot 1 Jan. 1927. Het vangen van nagenoemde waterwild - soorten door middel van eendenkooien en netten, waarvan het gebruik is geoorloofd, is toegestaan: op zwanen: van 26 Juli 1926 tot 27 Febr. 1927; ganzen en water snippen: van 26 Juli 1926 tot 17 April 1927; eenden en duikeenden, behalve wil de eenden, bergeenden en eidereendenvan de oplossing van de misdaad. Wie was de middernachtelijke indringer, die Liddy en mij den schrik op 'tlijf hadden gejaagd? Wie was er in den waschkeldcr gevallen? Was de man, 'op wien Gertrude verliefd was, een slachtoffer of een schurk? De tijd moest het antwoord brengen op al deze vzragen. 1 HOOFDSTUK XIII. Louise. De dokter uit Englewood kwam al heel gauw en ik ging met hem naar boven naar het zieke meisje. Halsey was bezig de auto in orde te maken met dekens en kussens en Gertrude luchtte de kamers van Louise in het groote huis. Haar eigen zit kamer, slaap- en kleedkamer waren door ons heelemaal niet gebruikt. Ze lagien aan het eind van den Oostelijken vleugel, ach ter de wenteltrap. Het meisje zelf was veel te ziek om te merken wat er met haar gebeurde. Toen ik haar met behulp van den dokter, die zelf eenige dochters had, tenslotte in het groote huis naar bed had gebracht, viel ze in een soort van koortsachtigen slaap, die tot des morgens toe duurde. Dokter Stewart bleef bijna den heelen nacht bij haar waken, terwijl hij haar af en toe me dicijnen gaf. Later vertelde hij mij dat zij maar ternauwernood ontsnapt was aan longontsteking en dat hij ook bang was geweest voor hersenkoortsen. Ik zei dat ik blij'was dat het in ieder geval niets be smettelijks was. Na het ontbijt verdween hij; hij dacht dat het ergste gevaar geweken was, maar zei, dat ze erg rustig gehouden moest wor den. Het is zeker gekomen door den schrik 26 Juli 1926 tot 10 April 1927; wilde eenden: van 26 Juli 1926 tot 13 Maart '27; goudplevieren: van 26 Juli 1926 tot 3 April 1927. Niet geopend wordt de jacht op berg eenden en eidereenden, alsmede op het verdere riiet-genoemde wild. Eet Probleem, Jantje (die diep heeft zitten nadenken, toen hy zijn moeder eenige stapels lang ongedragen goed uit de kast heeft zien halen 1 »Zeg, moeder, waar leefden de motten toch van in den tijd van Adam en Eva?« DE EERSTE KAMERVERKIEZINGEN. De door de Chr. Hist. Unie in Zuid- Holland in te dienen candidatenlijist voor de verkiezing van leden der Eerste Kamer der Staten-Generaal zal als volgt zijn sa mengesteld. 1. Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar te Leiden (aftr.) 2. Mr. A. v. d. Hoeven te Rotterdam, (aftr.) 3. Dr. C. J. K. van Aalst te Amster dam. 4. Mr. dr. C. O. P. baron Creutz te Bennekom. 5. Jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Ro zenburg te Baarn. 6. Prof. mr. T. de Vries te Rotterdam. 7. A. J. de Groot te 's Gravenhage. 8. C. L. van Willemswaard te Schoon hoven. o van die twee sterfgevallen, zei hij, terwijl hij zijn tasch opnam. Een droevige ge schiedenis. Ik bracht hem dadelijk op de hoogte. Ze weet van geen van beidien iets af, dokter, zei ik. Praat u er alsjeblieft niet over tegen haar. Hij keek even stomverbaasd. Ik ken de familie niet, zei hij, terwijl hij in zijn karretje stapte. Walker, uit Ca sanova behandelde hen. Hij gaat binnen kort met deze jonge damé trouwen, héb ik gehoord. Dan heeft u verkeerd gehoord, zei ik kalm. Juffrouw Armstrong trouwt met mijn neef. De dokter greep de teuglels en glim lachte. Jonge meisjes zijn nogal eens ver anderlijk tegenwoordig, zei hij. Wij meen den, dat het huwelijk al heel spoedig zou plaats hebben. Nu, ik kom vanmiddag nog wel eens aan om te kijken, hoe de patiënt het maakt. Toen reed hij weg en ik kefek herrf na. Hij was een dokter van de oude school, het soort* van huisdokter dat aan het uit sterven Is, een .goede, betrouwbare man, die behalve geneesheer ook nog raadgever van zijn patiënten was. Toen ik een klein meisje was werd de dokter gehaald als we mazelen hadden, maar ook toen moe- der's zuster, die heel ver weg woonde, plotseling stierf. Tegenwoordig heb je voor alles een verschillend soort van specialist noodig. Als de zuigelingen huilden gaf de oude dokter Wainwright hen pepermunt en druppels warme olie in hun oortjes, in het vaste vertrouwen dat het kind huil de van oorpijn of maagpijn. (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor lit Laid van Heusien en AlteiaJeLanistraat en fle Bonelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1