Eerste Blad Uitgave; Firma L. J. VEERMAN, Heusden. 4624 Woensdag 28 Juli 1926. Int. Telefoon no« 19. Postrekening no. 61525. v- mmm 6 VAN alten* Dit blad verschjjnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprys: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke summers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vergadering van den Raad der gemeerde ANDEL op Woensdag 21 Juli nam. 3 uur. 1 (1:11 Voorzitter: Ed.Achtb. Heer A. D. v. d. Schans. Secretaris: WelEd. Heer B. v. Andel. Aanwezig zijn alle leden behalve Wet houder Millenaar. De Voorzitter opent de vergadering met voorlezing van het gebed en zegt, dat al vorens met de behandeling der agenda wordt 'begonnen, hij eerst wel eenige woor den wil spreken. Toen dit gebouwtje zijn voltooiing naderde, aldus spr., ontving ik van verschillende zijden het verzoek om 'te willen berichten, wanneer het nieu we raadhuis officieel in gebruik zou wor den genomen. Aangezien het mij voor kwam, dat het in gebruik nemen van het nieuwe raadhuis geen wereldschokkende gebeurtenis en ook voor Andel niet zoo'n bijzonder buitengewoon iets is en ook, waar eigenlijk de officieele inge bruikneming reeds lang heeft plaats gehad heb ik gemeend deze aanvragen voor ken nisgeving te moeten aannemen. Nu even wel voor de le maal in dit gebouw wordt vergaderd, wijl ik dit niet geheel onop gemerkt laten voorbijgaan. Als wij nagaan hoe wij er toe gekomen zijn om hijer te komen, dan weten wij allen, dat toen het bedrijf is overgegaan naar de PNEM en dit gebouwtje niet langer aan zijn oorspronkelijke bestemming behoefde te voldoen, wij niet wisten wat wij er medie zouden doen. Eerst kwam bij mij en spm- mige anderen bet denkbjeeld 'naar voren, het te bestemmen voor gemeentehuis, ook andere voorstellen zijn er geweest. Er is wel eens een bouwkundige gepolst of er een gemeentehuis van zou zijn te ma ken, doch altijd hoorde men dat er niets van te maken zou zij'n, het is zoo ge bouwd, dat men het gerust tot den grond kan afbreken om er iets van te maken. Het ,was wel de finantieele zijde, die er van terugschrikte om in dezen tijd, waarin verschillende gemeenten er moei lijk voorzitten en ook de financiën van Andel niet zoo rooskleurig waren, al is het (dan niet in die mate zooals verschil lende omliggende gemeenten, om groote uitgaven te doen. Ook het conservatisme speelde parten, ik bedoel hiermede niets verkeerds, wij zijn allen voor behouden van het oude, ik zelf ook. Het lokaal, waarin wij jaren hebben gehuisvest, al was dit eenvoudig en liet het ook als lokaal te wenschen over, had toch ook veel goeds. Dit goede hadden wij te danken aan den eigenaar met zijn gezin en ik breng hen daarvoor hier openlijk dank en het doet mij genoegfen, dat de belangen van de gemeente hebben geleid om te voldoen aan den wensch van deze men- schen, wijl zij het lokaal ook liever voor andere doeleinden gingen gebruiken. Nadat wij dus de verschillende wijzen hadden o,verwegen, wat wij met hiet ge bouwtje van het bedrijf zouden doen, is het Wethouder Millenaar geweest, die er herhaaldelijk op aandrong timmerman Mans eens om advies te vragen, als die er niets van kan maken, beweerde hij dan kan het niemand. Wij hebben dit laten rusten, totdat er uit den Raad een stem is opgekomen en totdat de Raad besloot B. en W. op te dragen om te laten onder zoeken of er iets van te maken zou zijn, zonder daarbij de zuinigheid uit het oog te verliezen, de Raad Verleende een cre- diet van f 3500 om het daarmede in orde te zien te krijgen. B. en W. hebben Mans opdracht gegeven en deze heeft zich op een wijze van zijn taak gekweten die de verwachting nog heeft overtrof fen. Als men een huis bouwt, dan ziet men dikwijls later gebreken, die anders hadden moeten zijn. Misschien zal blij ken dat ook dit niet volmaakt is, doch als men weet wat hier was en nu ziet, nu wij reeds een paar maanden hier zijn gehuisvest, wat het is geworden, dankun-j nen wij niet anders zeggen dan dat het uitstekend voldoet. Ik wil timmerman Mans hiervoor openlijk hulde brengen, eveneens metselaar Tanckens en schilder Versluij's en den smid, allen hebben het geheel naar genoegen afgewerkt. Nu wij voor den eersten keer hier bij elkaar zijn, wil ik nog dezen wensch uitspreken dat wij steeds met denzelfden geest als voorheen ook in dit nieuwe ge bouw zullen kunnen vergaderen en zul len samenwerken. Het is h/'er gewoonte, dat ieder zijn gedachte vrij uit kan zeg gen en al is er al eens verschil van. gevoelen dat daarbij niet aan het een of ander persoonlijks wordt gedacht, moge dat zoo blijven en moge onder den Zegen des Heeren, die het Albestuurt, nog veel in het belang van de gemeente Andel) tot stand komen. Aangaande de kosten kan ik nog mededeelen dat de verbou wing was aangenomen voor f 2430 met bijzondere werkzaamheden zijn de totaal- kosten op f3190 gekomen zoodat zij on der de begrooting zijn gebleven. Wij heb ben de werkzaamheden doen uitvoeren zooveel, mogelijk door belastingbetalers. Men moet hierbij echter in het oog hou den, dat dit niet in alle opzichten is door te voeren en de belangen van de meerder heid niet aan die van enkelen mag worden opgeofferd. Hiermede verzoek ik den Secretaris de notulen te lezen. Alvorens hiertoe wordt overgegaan vraagt de heer Schouten het woord. Spreker zegt kort te zullen zijn en niet in herhaling te zullen treden van betgeen door den Voorzitter omtrent de ingebruik neming van het nieuwe raadhuis is gezegd. Hij wil er echter iets aan toevoegen en vertrouwt daarbij namens den geheelen Raad te spreken, als hij zegt dat men naar de verhuizing naar deze nieuwe wo ning verlangt heeft en daarmede verbetert is. Spreker hoopt dat in deze nieuwe huisvesting de vergaderingen het stem pel zullen dragen van een ruimen blik en van vernieuwden werklust. Hij hoopt dat het nieuwe raadhuis, dat hedenmiddag in gebruik wordt genomen, het raadhuis zal blijven van de tegenwoordige gemeen te Andel, en dat men het r^iet zal "be hoeven te deelen met andere gemeenten. Door den Voorzitter is gesproken van een zuinig beheer en het is waar dat wij leven in een tijdperk van ongekende ma laise, indien dan ook eenigszins mogelijk moet er op elke mogelijke wijze naar gestreefd worden, bestaande en nog te ontdekken hulpbronnen te benutten. Ook in een kleine gemeente als Andel is daar in nog wel wat te doen. Spr. hoopt dat de vergaderingen in »het nieuwe raadhuis daarvan de bewijzen zullen dragen. Hierop werden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vast gesteld. Oninbare posten schoolgeld. De Voorzitter zegteen staat te hebben waarop! 4 jpostjes elk van f 1.35 aan school geld voorkomen, die hij namens B. en W. oninbaar zou willen laten verklaren. De Voorzitter leest een schrijven voor waarin den Raad ontheffing wordt gevraagd van het schoolgeld. Adressant heeft met veel tegenspoed te kampen ge had en heeft daarbij een gróojte dokters rekening te betalen. De heer Schouten is er niet voior, het verzoek toe te staan. De betrokkene schrijft dat hij wel wil trachten de groote dok tersrekening te voldoen als hij daartoe in staat is, dan kan toch ook het geringe bedrag aan schoolgeld worden voldaan. Spr. heeft de overtuiging, dat als de man niet bij machte is, de doktersrekening te voldoen en hij klopt om" steun bij de ge meente aan hij niet zal worden afgewezen. Schoolgeld meent spr. moet eerst voldaan worden, de ouders zijn graag baas over eigen kinderen en klagen als het rijk in grijpende bepalingen maakt, daartegenover moeten zij ook hun plichten willen vervul len. Men kan hier het bedrag wel onin baar verklaren, doch spr. vreest, dat er dan straks meerdere zullen volgen. De man is in de laagste klasse aangeslagen, het gaat dus niet over het bedrag, maar toch is spr. er tegen het oninbaar te verklaren, alleen om het precedent dat men schept. Voorzitter. De heer Schouten stelt dus voor het bedrag niet oninbaar te ver klaren, omdat men een groote rekening wel en dit kleine bedrag niet tracht te be talen. De heer v. Vliet verklaart zich ook tegen oninbaar verklaring, omdat ook hij vreest, dat dan meerderen zullen volgen. De heer Verwijs merkt op, dat al ver klaart men het bedrag dit jaar oninvor- derbaar men het niet alle jaren behoeft te doen, de bedoeling van B. en \V. was het alleen voor dit jaar te doen. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten het bedrag niet otiinvorderbaar te verklaren. Voorloopige vaststelling Gemeentereke ning en rekening G.E.B. De Voorzitter verzoekt de Commissie van onderzoek rapport tde willen uitbren gen van haar onderzoek. De heer Schouten zegt dat de Commissie administratief geen enkele op- of aanmer king heeft fen dan ook voorstelt de gjemeen- terekening voorloopig vast te stellen op ontvangst gewonen dienst f 39831.68 uitgaaf f 30622.505 voordeelig slot f9209.175 ontvangst kapitaaldienst f 12975. uitgaaf f 11445.37 voordeelig slot f 1529.63 De heer Schouten zegt, dat de cijfers reden geven om over de uitkomst van het afgeloopen jaar tevreden zijn. Bij de be paling van (het batig fslot dient men er even wel rekening mede te houden dat het jaar is aangevangen met een voordeelig slot van het voorgaande dienstjaar van ruim f 4000, zoodat het werkelijke batig slot slechts f 4560.95 bedraagt, vermindert men dit bedrag nog met f 3190.45 kosten ver bouwing nieuwe raadhuis dan blijft er toch nog een voordeelig saldo over van f 1390.50. Administratief, aldus spreker, was er geen enkele op- of aanmerking naar aan leiding van de rekening1 had de commissie echter wel eenige opmerkingen. De vraag is niet alleen wat kost onze huishouding doch ook, wat krijgen wij voor ons geld. De wegen vormen, in den tegenwoordigen tijd met zijn druk en snel verkeer, meer en meer een vraagstuk van beteekenis, al meermalen is hierover gesproken. De raad was toegezegd, dat het gemeentebe stuur zou onderhandelen met het dijkbe stuur. Verder meent de Commissie, dat er nog te klagen valt over den weg in dien Hoofdgraaf, aan het eind van de baan is de weg heel wat minder dan de polder weg, ook hierover zou gesproken worden met het polderbestuur. Verder meent de Commissie dat ook in de Steeg nog wel wat te doen is en gezorgd kan worden dat die wat ronder komt te liggen. De Commissie is nieuwsgierig naar de onder handelingen met dijk- en polderbestuur. Bolvendien zag de Commissie gaarne dat er bij het houden van verpachtingen een strenge keur wordt toegepast op pachters en borgen. Dan is er nog een zaak die de Commissie onder de aandacht wenschte te brengen. Uit de instructie voor d(en geneesheer 'blijkt, dat de Burgemeester is belast met het toezicht op de naleving dezer instructie. Spr. gelooft dat de na leving dezer instructie nogal eens reden tot klachten heeft gegeven, bijv. met het geval-Verwijs. Wordt over een dergelijk geval wel eens met den geneesheer gespro ken en wat is daarvan het resultaat? Hoe staat het met de aangestelde geneesheer heeft die geen enkele plicht tegenover de gewone burgerij van Andel. Ieder weet dat hij als gewoon mensch strafbaar is als hij zijn medemensch die in levensge vaar verkeert niet tracht te redden, als dokter is men dit toch zeker. Ook hier over ontving de Commissie gaarne eenige inlichtingen. De Commissie heeft de rekening van het G.E.B. administratief ook geheel in orde bevonden, het bedrijf worstelt nog steeds met een tekort. Over het ontvangen en afleveren van stroom is al meermalen gesproken, men wordt daarmede echter niet veel wijzer. De Commissie heeft den indruk dat als de gemeente niet met het oude bedrijf zat, het tegenwoordige be drijf zich zou bedruipen en de gemeente dus ook hiermede in een niet ongunstige positie verkeerd. De Secretaris licht toe, dat als de ge meente niet met het oude bedrijf zat, het nieuwe bedrijf een winst van f 800 zou opleveren. Dit bedrag is volgens den Voor zitter evenwel ook weer niet geheel zuiver te nemen, omdat in het nieuwe bedrijf ook kapitaal zit van het oude. De heer Schouten meent dat de gemeen te met de stroomafname in tegenstelling met vele andere gemeenten in een gezonde positie verkeerd. De Voorzitter zegt dat hij, wat de kwes tie der wegen betreft er den Voorzitter van het Oudland op gewezen heeft en deze heeft verzocht de zaak op te knap pen. Deze ibeeft beloofd de kwestie 'in in de eerstvolgende vergadering ter sprake te zullen brengen. Deze vergadering heeft de volgende week plaats, zoodat het spr. gewenscht voorkomt het bericht van de beslissing dier vergadering af te wachten. Over den weg in de Hoofdgraaf heeft de Voorzitter ook aleens met belangheb benden gesproken, tot zijn spijt is het tot heden bij die besprekingen gebleven. Ten aanzien van den Rietdijk hebben geen besprekingen plaats gehad, misschien kan de heer Verwijs, Voorzitter van het Wa terschap nadere inlichtingen verschaffen. De heer Verwijs antwoordt dat hij twee lichamen heeft te vertegenwoordigen n.l. de gemeente en het waterschap, nu is het naar zijne meening de groote vraag, wie is verplicht den weg te onderhou den. Het waterschap heeft afstand gedaan van den grond voor bebouwing en is daar door het recht van voorpoot kwijt, even eens .is 't het gras kwijt geraakt ten gunste der bewoners, bovendien vorderen de wa terleidingen ide drie dubbele kosten. Als de polder alle voordeden kwijt is komt het spr. billijk voor dat de gemeente ook de kosten van onderhoud van den weg draagt. De heer v. Houwelingen merkt op, dat het (feit dat de polder vroegter de dwaas heid heeft begaan den grond af te staan thans de gemeente geld zou gaan kosten. De Voorzitter voegt er aan toe, dat deze wijze van handelen een eenvoudige manier zou zijn om van een onderhoudsplicht af te zijn. De heer Verwijs vraagt, Waarom dan de gemeente den weg in de Hoofdgraaf onderhoudt, waarop de Voorz. antwoordt dat de onderhoudsplicht van den weg op de gemeente rust, het is geen regel dat een weg, waaraan woningen worden ge bouwd, door de gemeente moet worden onderhouden, het is bovendien ook in het belang der landerijen, dus van het waterschap, dat de wegen goed zijn. De heer Schouten wil niet ovjer de rechts kwestie spreken, doch ook uit billijkheids oogpunt komt het spreker billijk voor dat de polder den weg onderhoud. De iheer Verwijs zegt, de polder heeft het recht aan de menschen gegeven, heeft afstand van het grasgewas gedaan en zou nu nog den weg moeten onderhouden, doch vergeet daarbij een ding. Wanneer in den loop van enkele jaren de Rietdijk geheel bebouwd was, dan zouden ook de landerijen daar meer waarde krijgen, wie plukt dan de voordeden, de eigenaars dier landerijen en niet de gemeente. Het is een feit dat in een streek, die druk bebouwd wordt, de landerijen hooger in waarde worden, neem b.v. Andelerbroek en daar naast de Rietdijk. De heer Verwijs kan deze meening niet deelen, hij heeft de overtuiging dat de lan derijen door het bebouwen minder waarde krijgen. De heer v. Houwelingen is ook deze meening toegedaan. De heer v. Vliet zegt, dat "het nu wei land is, hij geeft toe dat dit minderwaard wordt door de bebouwing, was het bouw land dan zou het een ander geval zijn. De Voorzitter erkent, hoe meer er op een plaats gebouwd wordt, hoe meer de grond waard wordt. De heer Verwijs zegt dat hij er meer malen op heeft hooren wijzen niet te veel vergunning te verleenen tot bouwen om dat daardoor de landerijen minder waard worden. De Voorzitter merkt op, dat de Voor zitter van het Waterschap hier zelf te genwoordig is en zijn gevoelen heeftjdoen kennen. Spr. zou dezen Voorzitter op het hart willen drukken, de zaak nog eens goed onder de oogen te zien. De heer Schouten zag liever een offi cieel schrijven aan het polderbestuur ge richt. De Voorzitter verklaart hiertegen geen bezwaar te hebben, zoodat het gemeente bestuur een schrijven tot het polderbe stuur zal richten. Wat het derde punt betreft, n.l. de kwestie van den dokter, zegt de Voorzitter dat volgens de instructie de Burgemeester belast is met het toezicht op de naleving der instructie. Zijn er klachten over den dokter, d an moet men zich ook wenden tot hem, die met het toezicht belast is of de Burgemeester dan genoodzaakt is er steeds achter te loopen, trekt spr. in twijfel. Een geval is hem bij geruchte ter oore gekomen en toen spr. dit hoordlt heeft het ook zijn verontwaardiging ge wekt. Er is hem gevraagd of de gemeente geneesheer verplicht is om te komen als hij wordt geroepen. Spr. heeft daarvoor de instructie nagelezen en letterlijk opge nomen is de geneesheer niet verplicht, een ander geval is het als hij door B. en W. wordt geroepen, wat de zedelijke ver plichting betreft, dit moet ieder voor zichzelf weten. Spr. houdt zich aanbevolen voor klachten, als deze hem bereiken hoopt hij zijn plicht te doen. De heer Schouten acht het den plicht van den Raad om deze kwestie hier ter sprake te brengen. De Voorzitter weet even goed als spreker, dat niet iedereen in staat is, om zijn recht te zoeken en dat er zijn die veel over hun kant mioe- ten laten gaan, evengoed als er sommigen zijn, die hun plicht vergeten. Het is voor iemand die hard moet tobben, niet ge makkelijk om zijn recht te laten gelden. Iemand die ernstige zieken en klachten1 heeft gaat niet zoo gauw bij den Burge meester klagen. Het speciaal geval hier be sproken geeft den Voorz. alle reden den dokter op deze klachten te wijzen en hij kan zich daarbij beroepen op den Raad en behoeft dat dan niet op een speciaal persoon te doen. De Voorzitter zegt dat hij gaarne in dezen geest wil handelen. Als er ernstige klachten zijn behoeft de Burgemeester di rect nog niet de boete van f 10 op te leg gen en kan hij nog tactisch optreden. Spr. blijft er echter bij dat het beter is klachten direct te zijner kennis te bren gen, dan dat hij deze van anderen moet hooren, hij behoeft dan toch nog niet de boete toe te passen. Hierop worden de gemeenterekening' 1925 en rekening G.E.B. voorloopig vast gesteld. De Voorzitter zegt dat het vorig jaar aan de gemeente Rijswijk f 3000 en aan de gemeente Giessen f 3600 kasgeld is ge leend. Beide gemeenten hebben weder be hoefte aan kasgeld. B. en W. stellen daar om voor dezelfde bedragen weder te lee- inlen a 4 pCt. De heer Schouten zou willen vragen, is het geld van de gemeente ook gewaar borgd? De Voorzitter antwoordt dat de beide gemeenten voldoende waarborg bieden. Zij bezitten onbezwaarde eigendommen. Met algemeene stemmen wordt hierop beslo ten de genoemde bedragen weer te leenen. Wijziging begrooting 1926. De post voor het spitten van het Ande lerbroek is het vorig jaar met f 500 over schreden, verder moet er een bedrag op worden gebracht van f 6600 voor de kas- geldleeningen aan de gemeente Giessem en Rijswijk en heeft men aan hfet. Rijk f 300 moeten terugbetalen voor geraamde kwade posten. De begrotingswijziging wordt met algemeene stemmen goedge keurd. Benoeming Zetters. Aftredend zijn de heeren D. G. Mans en Joh. de FijterAzn. B. en W. hebben naast de aftredende op de voordracht geplaatst de heeren P. Tan- kens en P. v. Houwelingen. De heer Schouten vraagt of die men schen nog iets te doen hebben, spr. vindt het ongelukkig dat geen raadslid tegen woordig iets meer heeft te zeggen over de aanslagen in zijn eigen gemeente. De Voorzitter zegt dat geen raadslid en ook de Zetters daarin niets te zeggen hebben. Met algemeene stemmen worden de aftredenden hierop herkozen. Rekening Gezondheidscommissie. Uit de rekening blijkt dat het aandeel in de kos ten voor de gemeente Andel f 57.45 be dragen. De heer Schouten merkt op dat op deze uitgaven zeker niet te besnoeien is. De Voorzitter antwoordt ontkennend, de gemeente heeft al eens gevraagd om op heffing van de Gezondheidscommissie, ech ter zonder resultaat. De heer Schouten gelooft niet dat de Gezondheidscomm. heelemaal overbodig is, or het Laid yn Hsiisüen 01 AltenaJeLaiiislraa inmeierw

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1